Breznjev: tijd voor meuwe ontspanning Beter contact nodig tussen pastores en welzijnswerk brieuen lezers kerk wereld Gereformeerde jongeren willen eigen „synode" Begin beëdigd als premier van Israël ONZEKERHEID OVER DOOD BASKISCHE INDUSTRIEEL SWAPO:,, Vorster niet bereid macht over te dragen in Namibië" Beraad over verbod op kernproeven Chinees bij verstek veroordeeld Breytenbach schuldig aan vluchtpoging v KORTE METTEN grieven graag kort en duidelijfc geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Zoon Zweedse prinses STOCKHOLM (UPI) - Prinses Christina van Zweden, zuster van koning Karl G us taf, heeft gisteren een zoon gekregen. Bij de geboorte van haar eerste zoon, Gustav Karl Victor, in au gustus 1975, werd zij ook door middel van de keizersnede ver lost. Christina is gehuwd in augustus met Ford Magnusson, gewoon burger. Koningin Sylvia ver wacht in juli haar eerste kind. BUITENLAND r i\ LEIDSE COURANT, DINSDAG 21 JUNI 1977 PAGINA 11 Nieuwe Britse ambassadeur PARUS - De Sowjet-Unie en Frankrijk zullen morgen twee gezamenlijke verklaringen uitgeven: over de ontspan- ningspolitiek en over het pro bleem van de kernwapenver spreiding. Dit is gisteren in Parijs meegedeeld na het eer ste gesprek tussen president/- partijleider Breznjev en zijn gastheer Giscard d'Estaing. Het gesprek, dat meteen al een grote mate van overeen- stemming opleverde, duurde drie uur en was gewijd aan internationale en bilaterale vraagstukken. Het eerste gesprek, aldus Franse zegslieden, was wel haast een Russische monoloog. Breznjev was ongeveer twee uur en een kwartier aan het woord en Giscard beperkte zich tot enkele opmerkingen. Breznjev, zo maakten Russi sche zegslieden bekend, om schreef de standpunten van beide landen in de ontspan- ningsproblematiek als „zeer dichtbij elkaar liggend". Het was volgens Breznjev tijd voor een nieuwe oriëntering op de ontspanning. De Russische lei der, die zich kennelijk over Giscards hoofd ook tot de Amerikaanse president Carter richtte, bezwoer dat hij de ont- spanningspolitiek zal voortzet ten en dat de Sowjet-Unie „nimmer het zwaard tegen ie mand zal opnemen". Breznjev hield verder staande dat zijn land zich beter dan wie dan ook houdt aan de President Breznjev verlaat het v Gromiko. algemene bepalingen van Hel sinki opnieuw een opmer king die eerder tot Carter dan tot Giscard gericht leek. op Orly. Op de achtergrond Het bezoek aan Frankrijk is het eerste dat Breznjev sinds Helsinki aan een niet-commu- nistisch land brengt en ook het minister van buitenlandse zaken, eerste sinds zijn officiële be noeming tot president Brezjn- jev bracht al drie keer eerder een bezoek aan Parijs. De nieuwe Britse ambassadeur in Ne derland, Sir Richard Sykes is gisteren in Den Haag aangeko men. Hij is de op volger van Sir John Barnes. Sir Richard Sykes was onder meer ambassadeur in Havana (1970- 1972) en. gevol machtigd minister in Washington (1972-1975). Sinds 1975 is hij plaats vervangend onder staatssecretaris ge weest op het minis terie van buiten landse zaken in Londen. JERUZALEM (AP) Me nahem Begin heeft gisteren met zijn kabinet het vertrouwen gekregen toen hij werd beëdigd als de zesde eerste minister van Israël. In de Knesset kreeg zijn nieuwe regering 63 vertrouwensstemmen; 53 stemmen weigerden dat vertrouwen in het kabinet van de man die na 29 jaar in de politieke wildernis te hebben verkeerd er bij de recente verkiezin gen eindelijk in is geslaagd de arbeiderspartij, die vanaf het ontstaan van de staat Israël steeds het land bestuurd heeft, te verslaan. Tegen stemden de 31 leden van de arbeiderspartij, de 15 van de demokratische beweging voor verandering, de 5 Rakah-com- munisten, de duo-fractie van de linkse Shelli-groep en de indivi- De stemming volgde op een vaak emotioneel debat dat acht uur duurde. Met name Begins keuze voor de post van buiten landse zaken was daarbij mik punt van kritiek: ex-generaal r Mosje Dajan, die na de oorlog duelen Shulamit en Aloni. van 1973 politiek op dood spoor geraakt was, en kortelings van zijn oude partij, de arbeiders partij, overliep naar het over winnende Likoedblok. Behalve Dajan bezetten nog twee voormalige generaals mi nistersposten. Het zijn Ezer Weizman op defensie en Ariel Sharon die landbouw gaat behe ren. In de rede die de nieuwe premier Begin hield, wees hij rigoureus de Amerikaanse, nog afgelopen zondag door vice-pre sident Walter Mondale gedane, suggesties van de hand om afgezien van enige correcties terug te trekken achter de gren zen die Israël voor de oorlog van 1967 met zijn Arabische bu ren had. Overigens zei Begin het voorkomen van een nieuwe oor log in het Midden-Oosten te zien als zijn voornaamste zorg. Begin kreeg de stemmen van de 45 Likoed- parlementsleden, de 12 van de nationale religieuze partij en de 4 van de Agudat Israël, met wie Begin een coali tie heeft gesloten. De individue le stemmen van Mosje Dajan en Samuel Flatto-Sharon, die door Frankrijk van fraude beschul digd wordt, brachten Begins po sitieve saldo op 63. BILBAO Het bericht als zou de Spaans-Baski- radio Popular. Daar was een communique van die sche industrieel Javier de Ybarra door zijn ont- strekking binnengekomen. Men zou Ybarra's lijk voerders zijn „geëxecuteerd" wordt sterk in twij- kunnen vinden vlakbij een brug. Een speurtocht fel getrokken om twee redenen: van de politie leverde echter niets op. Ten eerste vond de politie niets op de plaats waar Volgens het weer tegengesproken communique de Ybarra's lijk zou liggen en ten tweede kwam zou de 63-jarige industrieel op 18 juni zijn ver- er gistermiddag een anoniem telefoontje van ie- moord, een uur na het verstrijken van een door mand die zei te spreken namens de afscheidings- de E.T.A. gesteld ultimatum. De Ybarra, oud-bur- beweging E.T.A. Dit is de E.T.A., sprak de man gemeester van Bilbao en iemand met om. belan- „het is een leugen. Wij hebben De Ybarra niet gen in het krantenbedrijf, werd op 20 mei gekid- vermoord". napt. Er werd een losgeld van 40 miljoen gulden. De mededeling van Ybarra's „executie" werd gis- geëist, maar de familie liet weten een dergelijke teren verspreid door het Baskische radiostation som niet te kunnen opbrengen. CDA na de verkiezingen Binnen enkele dagen heeft het CDA vele van zijn kiezers de tweede grote teleurstelling na de verkiezingen geboden. Was de eerste het gekrakeel om de macht in de CDA-fractie, de tweede volgde er onmiddellijk op door de verkiezing van Von deling tot Kamervoorzitter. Ed. van Thijn hoeft op het PvdA- congres zijn mond maar open te doen „Vondeling en geen ander" en de hele CDA-fractie buigt netjes het hoofd voor hem. Von deling mag de CDA-fractielei- der Van Agt beledigen zoals hij wil, als dank daarvoor zal het CDA hem toch weer tot voorzit ter kiezen. Onbegrijpelijk. Afijn, wij weten nu al vast hoe de kabinetsformatie zal verlopen. Concessie op concessie. Net als de vorige keer. Vaarwel CDA. Bodegraven H Kuipers „Vrouwen aan het werk" heet de tentoonstelling die van 25 juni t/m 16 juli wordt gehouden in Pulchri Studio, Lange Voor hout 15 Den Haag. Ze omvat schilderijen, beeldhouwwerk en grafiek van vrouwelijke leden van Pulchri. Tevens wordt een keuzetentoonstelling gehouden van schilderijen, aquarellen en grafiek van nieuwe leden sinds 1970. DEN HAAG (ANP) „Zuid- Afrika misleidt de wereldopi nie door te doen alsof het be reid is de macht over te dragen aan het volk van Namibië, maar in werkelijkheid wil het bewind van Vors ter ons een confederatie van Ban toes tans opleggen, die door Pretoria be heerst en gemanipuleerd kan worden". Dat is de mening van Sam Nujoma, president van de nationalistische beweging in Namibië SWAPO die deze week een bezoek aan Nederland brengt. Nujoma heeft de recente ont wikkelingen in zuidelijk Afrika gistermiddag besproken met premier Den Uyl, minister Van der Stoel van buitenlandse za ken en minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking. Hij dankte de Nederlandse regering voor de toezegging dat de huma nitaire hulp aan SWAPO zal worden voortgezet Voor 1977 heeft minister Pronk anderhalf miljoen gulden in diensten en goederen beschikbaar gesteld, met name voor hulp aan Nami- bische vluchtelingen. SWAPO kijkt met gemengde ge voelens naar de bemoeienis van de vijf Westerse landen van de Veiligheidsraad (de V.S., Cana da, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland) die contact heb ben opgenomen met Vorster over een .vreedzame oplossing' van de kwestie-Namibië. „Deze imperialistische staten zijn va nouds de steunpilaren van het racistische Zuid-Afrika", aldus Nujoma. Hij vreest dat Vorster langs de ze weg probeert de Verenigde Naties buiten spel te zetten. De Verenigde Naties hebben het Zuidafrikaanse bestuur over Namibië meermalen onwettig verklaard. Volgens de Verenig de Naties heeft niet Zuid-Afri ka, maar de VN-raad voor Na mibië formele rechtsbevoegd heid in Namibië, een voormalig mandaatgebied van de Volken bond. Het is SWAPO niet duide lijk wat de contactgroep van de vijf Westerse landen nu pro beert te bereiken inzake Nami bië, aldus Nujoma. WASHINGTON (AP) - Groot- Brittannië zal met de V.S. en de Sowjet-Unie deelnemen aan een overleg dat beoogt het ver richten van proefontploffingen van kernwapens geheel te ver bieden, aldus is door de Was hington Post meegedeeld. Dit overleg dat op 13 juli in Genève zal beginnen volgt op „produktieve besprekingen" in de afgelopen week in Washing ton door de V.S. en de Sovjet- Unie gehouden. Onder het verdrag van 1963 maakten de drie landen een eind aan het verrichten van ker nontploffingen in de atmosfeer en onder water. Maar onder grondse ontploffingen mochten wel doorgaan als zij niet sterker waren dan 150 kiloton, of 150.000 ton tnt. Een algeheel verbod van proef- ontploffingen zou betekenen dat de twee grote mogendheden vin den dat zij over genoeg atoom koppen beschikken om het be proeven v^n nieuwe wapens niet meer nodig te maken. PRETORIA (Reuter) De Zuidafrikaanse dichter Breyten Breytenbach die een gevange nisstraf van negen jaar uitzit wegens terroristische activitei ten is er gisteren van beschul digd een bewaker in de gevan genis ertoe te hebben overge haald zich bij zijn tegen de regering gerichte zaak aan te sluiten en hem te helpen ont snappen. De bewaker werd daarbij be loofd dat „hij naar de Sovjet- Unie zou worden gezonden om een opleiding te krijgen", maar werd later bang en biechtte al les op, zo kreeg een gerechtshof in Pretoria te horen. Breytenbach verscheen in Pre toria voor de rechter. Er werden 17 aanklachten tegen hem inge diend krachtens de wetten op het terrorisme, het gevangenis wezen en op oproerige samen scholing. Hij zei in alle gevallen onschul dig te zijn en de zaak werd na een korte zitting opgeschort tot donderdag. De officier Flip Jacobs die de zaak voor de staat voert, noem de bewaker P. G. Groenewald als voornaamste getuige. Brey tenbach zou hem ertoe hebben overgehaald hem te helpen ont snappen en brieven en docu menten uit de gevangenis te smokkelen. Groenwald zou kun nen verklaren dat hij veel brie ven en dokumenten had meege nomen die gericht waren aan leden van de „Okhela-organisa- tie, die Jacobs kwalificeerde als een onder-organisatie van het verboden Afrikaanse nationale congres, dat omverwerping van het blanke bewind in Zuid-Afri ka nastreeft. AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof te Amsterdam heeft gisteren de 20-jarige Chinees Li H. C. bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van ze ven jaar. Het hof achtte bewe zen dat de Chinees in maart 1976 de Chinese helroinekoerier- ster Sau Fa Cheung door wur ging om het leven heeft ge bracht Zijn twee medeverdach ten, de 25-jarige Tak L. L. en de 22-jarige Vai C. S. Y. werden vrijgesproken. De eis van de procureur-gene raal luidde vijf jaar voor Li H. C. en vrijspraak voor de twee medeverdachten. De rechtbank te Alkmaar had in eerste aanleg de verdachten alle drie vrijge sproken wegens gebrek aan be wijs, hetgeen voor de officier van justitie aanleiding was in hoger beroep te gaan Li H. C. werd toen uitgewezen. De hëroi- nekoerierster, die de vaste vriendin was geweest van Tak L. L. werd op 15 maart 1976 dood gevonden langs de snel weg in de gemeente Akersloot. Zij bleek met een touw te zijn gewurgd. /alse- munters 1 jpgepakt „Brigaden des loods" ook in Italië ROME Het Italiaanse persbureau Ansa beeft gis teren een boodschap ont vangen van Italiaanse „brigaden van de dood". De boodschap is voorzien van een helm als embleem. Er staat in, dat door de Jafheid" van de Italiaanse regering, die de „rode bri gades" en de „NAP" niet durft aan te pakken", er in heel Italië nu ook, evenals in Brazilië, „brigaden van de dood" in het leven zijn geroepen. Zij stellen zich ten doel in korte tijd een eind te maken aan de poli tieke en gewone criminali teit in Italië. De Italiaanse „brigaden van de dood" dreigen met het doden van verwanten van leden van de „rode brigaden" en de, „NAP" indien laatstge noemden slachtoffers ma ken. Ie Italiaanse politie eeft gisteren dertig liljoen gulden aan ervalste Amerikaanse liljetten in beslag ge- lomen en een interna- onale bende valse- ïunters opgerold, die (K)k Franse francs en indere buitenlandse vervalste. De had in de plaats drie afzonder- drukkerijen in be1 die waren uitge- met verfijnde ver- naar de een half jaar begonnen en dusverre zijn 75 in hechtenis s» v De communicatie tussen alle niveaus van de kerkprovincie, vooral echter de pastores, en de zogenaamde F 2-organèn, (die als taak hebben de deel name van levensbeschouwelij ke groepen aan het welzijns werk en de samenlevingsop bouw te behartigen) moet worden verbeterd. Dit is gebleken op een overleg van een afvaardiging van de bisschoppenconferentie en het Katholiek Landelijk Centrum voor Maatschappelijke Ont wikkeling (KLCMO) in Den Bosch. Doordat de meeste welzijnsor ganisaties ontzuild zijn, raken de pastores steeds onkundiger van de individuele en groeps gewijze hulpverlening. Daar onder lijdt ook hun pastoraal werk in strikte zin, bijvoor beeld de liturgie en de kate- chese. Te weinig komt hierin aan bod wat in feite onder de mensen omgaat Overigens behoren de F 2-or- ganen tot de welzijnsorganisa ties die een confessioneel stempel dragen. Zo telt de kerkprovincie F 2 plaatsen, vanwaaruit ongeveer tweehon derd projecten worden bege leid. Op het beraad van de bis schoppen Bluyssen, Ernst en Simonis met het KLCMO werd naar voren gebracht dat enkele experimenten van sa menwerking tussen pastores en F 2-werkers zijn mislukt De ervaring heeft ook geleerd dat opname van F 2-werkers in pastorale verbanden geen soelaas biedt, maar gemakke lijk leidt tot stuivertje wisse len: F 2-functionarissen krij gen de neiging zich op te wer pen als pastores en omge keerd. Ter vergadering werd het denkbeeld geopperd dat in kleine gebieden een diepte-on derzoek zou moeten worden verricht Verwacht mag wor den dat dit algemene modellen zou opleveren. Ook werd er voor gepleit dat het maat schappelijk werk in de paro chies een steunpunt krijgt in de vorm van een groep vrijwil ligers, zoals met name de litur gie dat al ongeveer in de helft van de parochies heeft Overi gens werd op de vergadering met voldoening vastgesteld dat het welzijnswerk weer wat meer oog voor de levensbe schouwing krijgt Mede op verzoek van de bis schoppenconferentie zet het KLCMO zich er sinds een paar jaar bijzonder voor in dat in de welzij nsbehartigmg de le vensbeschouwing praktisch aan haar trekken komt Zo is het KLCMO sedert een jaar of twee doende met drie expert- men ten op het terrein van het algemeen maatschappelijk werk en wel in Eindhoven, Asten/Deurne en Geleen. Deze lopen voortreffelijk. Daarnaast is het KLCMO be zig met een onderzoek in de gezinsverzorging, een sector waar momenteel liefst 72.000 beroepskrachten werkzaam zijn. Verder kan worden gewe zen op de kinderbescherming. Begin dit jaar is een proef cur sus voor werkers op dit terrein van start gegaan. DPR Den Bosch akkoord met pastorale nota mgr. Bluyssen De Diocesane Pastorale Raad in het bisdom Den Bosch, heeft ingestemd met een nota van bisschop J. Bluyssen „de uitnodiging van de Heer". In die nota heeft de bisschop een aantal gedachten neergelegd over de pastoraal van de uit nodiging en over de zg. initia tie-sacramenten, de doop, de eerste communie en het vorm sel. Volgens bisschop Bluyssen mag gesteld worden dat „wij in de tijd waarin we leven de kerk en haar Heer moeten proberen te presenteren als uitnodigend, aansprekend, op roepend, aanbiedend, drin gend maar nergens dwingend, vrijlatend hoewel geenszins vrijblijvend. Daarmee is niet gezegd, dat wij als kerk nooit voorwaarden of eisen mogen stellen", aldus de bisschop. Naar zijn mening kan de kerk op velerlei wijzen gestalte ge ven aan die uitnodiging. Bis schop Bluyssen voegde daar aan toe dat vooral de wijze waarop de kerk in en door haar leden in deze wereld aan wezig is, mede bepalend is voor de kracht van haar uitno digend karakter. De doop van een onmondig kind is in de ogen van de Bossche bisschop een appél aan het kind en aan zijn ou ders, „omdat de dopeling vol ledig afhankelijk is van zijn ouders verplicht de doop met name die ouders. Zij aanvaar den immers als consequentie van deze sacramentale gebeur tenis in de vorming en opvoe ding van het kind. Daarom is het van groot belang dat de ouders geholpen worden zich deze consequenties bewust te zijn en in het algemeen zich de betekenis van de doop van hun kind te realiseren". In zijn nota wijst bisschop Bluyssen er op dat zich geval len kunnen voordoen dat men sen om onjuiste redenen vra gen om een sacrament Hij zei daarbij onder meer te denken aan ouders die hun kind wil len laten dopen alleen omdat de grootouders dat eisen. „Een gesprek over de motieven is dan heel belangrijk. Een even tuele weigering van de kant van de pastor kan in zo'n ge sprek ook goed gemotiveerd naar voren komen". Het toelaten van niet-katholie- ke kinderen tot sacramenten als eerste communie en vorm sel acht bisschop Bluyssen niet verantwoord. „Het vorm sel en de eerste communie zijn in de gegeven omstandigheid en de gegeven vormgeving im mers typische initiatiesacra menten van de katholieke kerk". De pastorale raad dacht daar iets anders over. Met name werd gesteld dat kinderen van andersdenkenden die op school wel aan de voorberei ding van bijvoorbeeld de eer ste communie hebben deelge nomen eigenlijk niet gewei gerd kunnen worden. Bis schop Bluyssen zegde toe deze zaak alsnog te zullen bekijken. Een groep gereformeerde jon geren in Zuid-Holland heeft het initiatief genomen tot op richting van een zogenaamde jongerensynode", die parallel aan de generale synode van de gereformeerde kerken de daar aan de orde zijnde zaken zal gaan bespreken. Het idee werd geboren nadat pogingen om vanuit Zuid-Hol land naar de synode ook een jongere te laten afvaardigen schipbreuk leden. Door publi caties hierover kwamen enkele jongeren met elkaar in con tact, die thans het idee van de Jongerensynode" (synode in de letterlijke betekenis van sa menkomst) hebben gelan ceerd. Inmiddels heeft een gesprek plaatsgehad, tussen de initia tiefnemers en het moderamen van de generale synode dat zich positief opstelde tegen over dit idee. In verdere be sprekingen zal de komende maanden de vraag aan de or de komen, hoe deze werkgroep van jongeren ter begeleiding van de synode daar een in breng zal kunnen hebben. Vanuit de initiatiefgroep wor den moemem teel contacten ge legd met de provinciale kerke lijke commissies voor jeugd- en jongerenwerk teneinde te komen tot een zo breed moge lijk draagvlak voor de Jonge rensynode." Volgens het jaarverslag van de congregatie voor de ge loofsleer over 1976 is er een permanente stijging van in de lekenstand teruggebrachte priesters, die weer in de pas toraal willen werken. Dit geldt zowel voor degenen bij wie de terugzetting bij wijze van strafmaatregel is ge beurd, als voor hen, die langs de officiële weg van de plicht tot celibaat ontheven zijn. We liswaar is het aantal dispen- satieaanvragen nog altijd „re levant", maar de in 1975 ge constateerde teruglopende tendens viel ook vorig jaar te registreren. De 26-jarige theologiestudent Jean-Marie Simard van het se minarie van mgr. Lefebvre in Econe is vorige week onder nog niet verklaarde omstan digheden om het leven geko men. Hij zou 29 juni door mgr. Lefebvre worden gewijd. Si mard was een elektriciteits centrale binnengedrongen en met een hoogspanningsdraad in aanraking gekomen. Men noemt het in Zwitserland hoogst onwaarschijnlijk, dat dit per ongeluk is gebeurd en neemt aan dat de jonge man in een gewetenscrisis verkeer de. Zoals bekend heeft de paus mgr. Lefebvre gewaar schuwd de wijdingen op 29 juni niet door te zetten. Paus Paulus beeft ouder grote belangstelling tijdens een plechtigheid op het St-Pie- tersplein in Rome John Neu mann, die in de negentiende eeuw bisschop was van Phila delphia, heilig verklaard. Neumann, afkom tig uit Bobo men, is de eerste Amerikaanse man, die heilig is verklaard. Tot dusverre waren alleen twee Amerikaanse vrouwen heilig verklaard, namelijk Frances Xavier Cabrini in 1946 en Elizabeth Ann Bayley Se ton in 1975. De apostolische pronuntius in Zaire, de Italiaanse aartsbis schop Lorenzo Antonetti (55) is door de paus benoemd tot secretaris van de administratie voor het beheer van het bezit van de Heilige Stoel. Hij volgt de Italiaanse aartsbisschop Giuseppe Caprio op, die weer benoemd is tot opvolger van kardinaal Benelli als substi tuut van het Vaticaans staats secretariaat De Rota, de kerkelijke recht bank inzake huwelijken, heeft vorig jaar 155 uitspraken ge daan. In 73 gevallen werd tot nietigheid of bet niet voltrek ken van een huwelijk gecon cludeerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11