Zuid-Afrika wil geen maar alles of niets Overwinning van Lynch in Ierland stelt Britten voor nieuwe problemen Dodental in Soweto stijgt tot twaalf DE BALANS VAN SOWETO I Proefvlucht met Enterprise geslaagd Carter: Russen in Verlegenheid gebracht Benzinetrein in Wenen in brand Halve meter hagel in Stuttgart Rozendal formeert kabinet op Antülen Chileen voor elf Duitsers geruild UITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 PRETORIA (Reuter-AFP) Het aantal doden na de botsingen op de verjaardag van de rassenrellen in Soweto is zaterdag tot 12 gestegen. Twee zwarte betogers zijn bezweken aan de verwondingen die zij vrijdag hadden opgelopen, zo heeft een woordvoerder van de politie in Preto ria meegedeeld. Voorts stierf een blanke politieman die bij vergissing in Atteridgeville bij Preto ria door een collega was doodgeschoten. Oproerpolitie heeft gisteren in Soweto opnieuw traangas gebruikt om demon strerende jongeren te verdrijven. Volgens de politie werd daarbij niemand gewond of gearresteerd. LAPSTAD Na de bloedige rellen in de arte woongebieden van Zuid-Afrika van rig jaar zomer is een gespannen stilte volgd. Maar die stilte betekende niet dat t conflict tussen de belegerde blanke en de onrustige, steeds radikalere bevolking opgelost is. De huidige onrust bewijst dit. opleveing van het „zwarte bewustzijn", lartoe gerekend moet worden de grote aurlingen-bevolking, is nog maar het eer- en grootste probleem in een lange reeks kheden waarmee de Zuidafrikaanse gering te kampen heeft. Werkloosheid onder de politiek onstabie- zwarte stadsbevolking bedraagt nu 30 i, terwijl de economie steeds dieper in de epste recessie in 30 jaar zakt De guerrilla- irlog in Namibië (of Zuid-West-Afrika) ijft vooralsnog een weinig betekenende maar dat leek het Rhodesi- he conflict twee jaar geleden ook. wat Rhodesië betreft: de officiële politiek Pretoria is: zich niet te mengen in de oorlog. Maar niettemin plaatste orster zich in een riskante positie door de igering te Salisbury te steunen in de onmo- [lijk te winnen strijd tegen de nationalis- bgenover deze problemen, nog verergerd door de ook binnen de eigen Afrikaner gelederen meer en meer gehoorde eis van hervormingen, lijkt de regering Vorster ge troffen door een soort verlamming. Een vooraanstaand socioloog aan de Stellen- bosch Universiteit in de Kaap/provincie, Professor S. P. Cillers, vergeleek de situatie in Zuid-Afrika met „een klassieke Griekse tragedie". Hij ging verder: „We hebben een moment bereikt in de Zuidafrikaanse ge schiedenis waarop de drijfveer voor hervor mingen niet bij de blanken ligt maar bij de negers. De tragedie is dat een enkele groep (de Afrikaners) een enorme ethnische en culturele indentiteit bereikt heeft maar die onder de huidige omstandigheden nooit kan hopen die als natie tot volle bloei te bren gen". „De (regerende) Nationale Partij is blind, niet alleen voor de noodzakelijkheid van revolutionaire veranderingen in de verhou ding met andere bevolkingsgroepen, maar ook voor het feit dat de overgrote massa van de Afrikaners zelf waarschijnlijk bereid is het alleen recht op het bestuur op te geven". Connie Mulder, minister van voorlichting en binnenlandse zaken, vindt dergelijke uit spraken verraad: ,Het schijnt een algemene strategie te zijn om de Afrikaner schuldge- la een herdenkingsbijeenkomst in Soweto vluchtten de aanwezigen voor traangasbommen die rerden geworpen door de politie. voelens op te leggen, om hem tot beschuldig de te maken", aldus Mulder.„Dat is verraad. Sommige mensen hebben alle hoop opgege ven. Ze eisen dat we de strijd staken". Dat is misschien wel de belangrijkste les die we kunnen trekken uit de rellen die op 16 juni van het vorige jaar te Soweto zijn begonnen. Deze „rustverstoringen" zoals ze door de regering nog steeds genoemd worden lieten, volgens een op 21 februari door de kerken vastgesteld cijfer, 548 doden achter. De regering spreekt dat cijfer echter tegen. De Engelstalige pers, die te midden van alle onderdrukking verbazingwekkend onafhan kelijk bleef, hield op nauwgezette wijze alle willekeurige arrestaties, martelingen en moorden bij. Men kan niet zeggen dat deze gebeurtenis sen het „zwarte bewustzijn" geschapen heb ben, maar ze hebben er wel toe bijgedragen dat dit zich verder kon ontwikkelen. Dit zwarte bewustzijn overbrugde kloven tussen generaties, stammen en religies. Het gaf aan de negers inderdaad een bewustzijn: niet alleen van hun toekomst, maar ook van de wijze waarop die toekomst bereikt kan wor den. Smangaliso Mkhatshwa is een jonge kath olieke priester uit Pretoria waar hij ontwik- kelings- en communicatie-werk doet voor de raad van Zuid-Afrikaanse bisschoppen. Hij is ook lid van de raad van bestuur van de Conventie van de Zwarte Bevolking, die het nieuwe bewustzijn uit draagt. „Ik heb mede lijden met de Afrikaners", zei hij als com mentaar op Vorsters reacties op de onlusten. „Ze begrijpen niet dat het heel weinig zin heeft te praten over hervormingen binnen het systeem. „De regering heeft hier en daar toe gegeven. Zo mogen negers tegenwoordig huizen bezit ten, tegen een hypotheek van 30 jaar, en ik verwacht dat er nog wel meer van zulke maatregelen zullen komen. Maar rijdt u maar eens op een bus of trein met ons mee, en luister dan wat de mensen zeggen. Ze willen deze muizehapjes van maatregelen niet, het recht om samen met blanken op dezelfde bank te zitten, of het recht om samen met blanken te drinken in hetzelfde luxe hotel. Sommige mensen zeggen dat dat beter is dan niets, maar wij negers zeggen: alles of niets." Mkhatshwa vindt zichzelf geen revolutio nair, en nog minder een communist. Hij zegt zelfs dat „vijand nummer één voor mijn kerk het communisme is". Maar zoals zoveel negers wijst hij op het feit dat, zolang de regering elke tegenstander van het regime bestempelt als revolutionair uit Moskou, de zwarte meerderheid sympathiek zal blijven staan tegenover alles wat maar naar com munisme ruikt. (Van onze correspondent James MacManus) Premier John Vorster, Oudejaarsdag 1976: „De storm heeft nog niet toegeslagen. We voelen nu slechts de rukwinden die aan de storm voorafgaan". Studentenleider Daniel Sec'nabo Montsitsi, Soweto, maart 1977 :„Vertel het Westen dat er hier een verschrikkelijke revolutie komt, tenzij het Westen haar steun opzegt aan Vorster's onderdrukking van onze broeders en zusters". „We zijn niet van plan de ene dictatuur te vervangen door de andere", legt de priester uit, „maar hoe vaak moeten we aan jullie Westerlingen nog zeggen dat de ondrukte meerderheid van dit land- Indiërs, negers en kleurlingen al het lijden vereenzelvigt - met het kapitalistische systeem. Waar zou Zuid- Afrika zijn zonder jullie investeringen? Ik ken de dilemma's van de Afrikaner. Ik weet hoe bang hij is voor zijn overlevingskansen. Maar wanneer zal hij begrijpen dat die overleving juist afhangt van samenwerking met het volk van dit land, en niet van diens onderdrukking' Feit is dat de regering eigenlijk net zozeer de gevangene is van het overal gehate apart heidssysteem als de 21 miljoen „niet-blan- ken" die dagelijks de ketenen voelen van de discriminerende wetten. De bureaucratie is ongelooflijk groot en brengt Vorster in een isolement dat hem doof maakt voor de ontevredenheid in eigen kringen, even doof als hij is voor de revolutionaire eisen van de niet-blanken. Waarom Vorster niet luiste ren wil is een ingewikkelde vraag. Laten we bedenken dat de voorouders van de huidige Afrikaners Hollanders waren, die achter de dijken en beneden de zeespiegel wel betere dingen bedachten dan met de zeewering te knoeien bij stormweer. In de „twee hoofdsteden" van Zuid-Afrika, Preto ria en Kaapstad heeft men het ook over denkbeeldige stormen. Men is bang wegge vaagd te worden door de zwarte „storm vloed" en wil de dijken sterk houden. Deze gedachtengang komt men tegen onder politi ci, ambtenaren en academici. Minister Mul der: „We kunnen over van alles praten (binnen het apartheidssysteem) maar voor twee dingen zullen we vechten en sterven: het eigen gezicht van onze natie en ons recht om in Afrika te zijn. Politieke beslissingen die daarmee te maken hebben zullen geheel en al in onze handen blijven zodat niet iemand anders kan beslissen dat wij (Afri kaners) weggevaagd werden". Uit zulke taal spreekt duidelijk de conflictsi tuatie; en of die nu komt van achter de dijken, uit de Jagers" uit de boerenoorlogen of alleen een heilig geloof in apartheid Een jongetje dat werd getroffen door een traangasbom wordt getroost door zijn ouders. weerspiegelt, de booschap blijft hetzelfde. De regering is niet van plan het systeem te veranderen, hoewel alles er op wijst dat dat systeem uiteindelijk tegen het oorspronkelij ke doel zal werken: de overleving van de blanke in de Afrikaanse staat De politiek van „dynamisme zonder veran dering", vertegenwoordigt geenszins de op vattingen van alle 4,3 miljoen blanken in Zuid-Afrika, voor wie apartheid meer een winstgevende zaak was dan een zaak van principe. En de winsten dalen snel. Buiten de Nationale Partij zijn blanken van Engelse origini (40%) en de Afrikaners van Nederlandse oorsprong (60%) bezig te den ken en te praten over noodzakelijke hervor mingen binnen het systeem dat de meerder heid van negers Aziaten en kleurlingen on derdrukt Ironisch genoeg beschouwen politiek bewus te leden van de meerderheid de vooruitstre vendheid van deze blanken als gevaarlijker voor hun strijd voor vrijheid dan de koppige vasthoudendheid van het regime aan de apartheid. Een jonge student in Johannesburg vertelde me: „Ik zie nog liever Helen Suzman dan Jimmy Kruger dood". Helen Suzman is de belangrijkste en meest consequente tegen standster van apartheid in het parlement, Jimmy Kruger is minister van politie. De reden achter dergelijke bloeddorstige op merkingen is dat Suzman, wel vooruitstre vend, maar toch binnen het systeem blij vend, een zekere rechtsgeldigheid aan het systeem geeft althans in de ogen van het buitenland. Kruger, als schietgrage oproera- gent, doet precies het tegenovergestelde. Over het gehele spectrum van opvattingen binnen de zwarte bevolking - van de studen ten in de steden, hun meer voorzichtige ouders, plattelandspriesters en rijke zaken lui in de thuislanden - is men het in ieder geval over één ding eens: elke hervorming is zinloos tenzij niet alleen de praktijken van de apartheid weggeveegd worden, maar ook het systeem zelf. copyright The Guardian WASHINGTON (DPA) Het unerikaanse ruimteveer „En- prprise", dat in 1979 voor het in hét heelal moet pende- heeft zaterdag de eerste kemande proefvlucht gemaakt p de rug van een Jumbojet, de beide astronauten Gor- lon Fullerto en Fred Haisé aan word steeg de „Enterprise" met, |en vertraging van 24 uur op fan de CaÜfornische luchtbasis (de vertraging werd veroorzaakt door fouten in het omputercentrum). De bemande Proefvlucht duurde 57 minuten. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse president Jimmy [Carter heeft gisteren scherp ge ageerd op een beschuldiging i het Russische partijblad Pravda dat zijn steun aan de strijd voor de rechten van de nens een dekmantel is voor de litbouw van het Amerikaanse wapenarsenaal. Volgens de president heeft zijn nensenrechtencampagne de Sowjetunie in verlegenheid ge bracht. ,0nze steun aan de mensen rechten staat los van andere zaken en zal niet worden veran derd", aldus Carter. De Verenigde Staten hebben gisteren tijdens de algemene vergadering van de organisatie van Amerikaanse, staten (OAS) in Grenada de pogingen voort gezet om steun te krijgen voor een resolutie waarin aan de 24 lidstaten wordt gevraagd geen mensen te martelen, veroorde len of gevangenhouden zonder enige vorm van proces. De Ver enigde Staten staan tussen twee blokken, de Carabische landen en de Latijns-Amerikaanse lan den. DUBLIN (Rtr/UPI) Tijdens de viering van haar grootste verkiezingsoverwinning uit de geschiede nis van Ierland heeft de Fianna Fail die in de oppositie was, duidelijk gemaakt dat zij zal stre ven naar een nieuw Brits initiatief voor het Noordierse strijdgebied. Partijleider Jack Lynch zei voor de radio dat hij spoedig een ontmoeting wil hebben met de Britse premier, James Callaghan, die 15.000 militairen in Noord-Ierland heeft. „Ik zal proberen hem over te halen tot een of ander initiatief. Dat is beter dan een rechtstreeks bestuur, want dat werkt niet", aldus Lunch. Groot-Brittanië bestuurt de provincie Noord-Ier land rechtstreeks van Londen uit, omdat alle pogingen om een vorm van plaatselijk bestuur die voor katholieken en protestanten aanvaardbaar is, in het verleden zijn mislukt. Het verkiezingsresul taat in Ierland werd gezien als een slag voor Londen. Toen zes van het 148 zetels tellende parlement nog onbeslist waren had de Fianna Fail er al 80 verworven, de Fine Gael 41, de Arbeiderspartij 17 en de onafhankelijken vier. In de oude volksverte genwoordiging die uit 144 zetels bestond, had de nationale coalitie van Fine Gael en Arbeiderspartij een meerderheid van zes zetels. De terugkeer van de Fianna Fael met de grootste meerderheid van ooit brengt onzekerheid voor de Britse-Ierse betrekkingen, die altijd delicaat waren vanwege het noorden. De Britten hadden gehoopt dat de conservatief-gezinde coalitie aan de macht zou blijven om haar wettelijke en militaire vervol ging van de Ierse guerillastrijders, die de repu bliek als basis voor hun oorlog tegen de Britten in het noorden gebruiken, voort te zetten. Jack Lynch die tot 1973 kameraad was, was overigens altijd voorzichtig in zijn benadering van de kwestie-Noord-Ierland. Hij ging niet verder dan op Londen een beroep te doen een intentie-verkla ring af te geven om zich uiteindelijk uit het noorden terug te trekken. Maar de partij heeft sterk republikeinse elementen. De meeste commentatoren zijn het er over eens dat de klinkende overwinning van Fianna Fail in grote mate te danken is aan een protestverkiezing tegen de achteruitgang van de economie en niet zozeer aan grote bezorgdheid over Noord-Ierland. Het werkloosheidspercentage bedraagt 11 procent en de inflatie op jaarbasis bijna 20 procent. De verslagen coalitie van premier Liam Cosgrave gelooft dat haar succes tot verhoging van de inkomens van de boeren tot een ongekend niveau in de afgelopen vier jaar de oorzaak werd van haar eigen nederlaag. „Wij zaten gevangen tussen het boodschappenmandje van de huisvrouw en het inkomen van de boeren." WENEN (DPA-UPD Een felle doch snel bedwongen brand in een benzinetrein in het zuidoos ten van Wenen heeft zonda gochtend een groot gevaar voor explosies doen ontstaan, door dat als gevolg van ontploffin gen tanks openscheurden en de benzine die wegliep onder meer De bevolking in de zuidoostelij ke voorsteden van de stad werd gewaarschuwd het water niet te drinken en kreeg ook via de radio te horen geen open vuur te gebruiken, sigaretten aan te steken of auto's te starten in verband met het explosiegevaar. De brand die in korte tijd de spoorbaan over een lengte van meer dan zes kilometer in lich terlaaie zette is vermoedelijk ontstaan als gevolg van het blokkeren van een rem van een wagon. TREINBOTSING Bij de Amerikaanse stad Neelyville raakten twee treinen met elkaar in botsing waarbij 79 wagens en drie locomotieven uit de rails vlogen. Bij het ongeluk was een goederentrein met vinylchloride aan boord betrokken. Onmiddellijk ontstonden branden. Explosies waren ver in de omgeving te horen. Ruim vierhonderd mensen moesten worden geeva- cueerd. Slechts twee mensen werden licht gewond. Het ongeluk ontstond omdat de andere personen-) trein de rails bij een wissel nog niet had verlaten. STUTTGART (DPA) Na de eerste zwa re onweersbui van dit jaar in Stuttgart hebben sneeuwploe gen zaterdag hagel- massa's moeten ver wijderen die tot een halve meter hoogte reikten. Volgens de politie lag de hagel in Stutt- gart-Zuffenhausen werd een vakantie- over een afstand van ganger door de blik- 100 meter een halve sem gedood, meter dik. In naburi- Door de wolkbreuk- ge straten lag 30 een- achtige regenval timeter hagel. werd de autosnelweg Op de Feldberg in bij Stuttgart tijdelijk het Zwarte Woud geheel geblokkeerd. WILLEMSTAD, Curacao De overwinnaar van de parle mentsverkiezingen die vrijdag op de Nederlandse Antillen werden gehouden, ex-gevol machtigd minister Boy Rozen dal, zal morgen beginnen met de formatie van een nieuwe regering. De partij van Rozen dal, de Democratische Partij, ging van één naar zes zetels. Ruim 42 procent van de kiezers op Curasao bracht zijn stem uit op de DP. De Nationale Volks partij van premier Evertsz ver loor en ging van vijf zetels terug "aar drie. De Frento Obrero van Pappa Godett be hield drie zetels. De beide ande re partijen, die op Curasao meedongen, zagen geen kans een zetel in de Staten te verove- Op Aruba heeft de nieuwe par tij Ruba, die zich had afgeschei-1 den van de MEP van Betico Croes geen zetel behaald. De MEP behaalde weer vijf zetels, j Terroristen stichten brand in Milaan MILAAN (AP) Terroristen hebben gisteren brand gesticht in twee pakhuizen van grote Milanese fabrieken. De schade is opgelopen tot meer dan 30 miljoen gulden. Ongeveer gelijktijdig overmees terden in politie-uniformen ge klede mannen de bewakers van de fabriekscomplexen van Mag- neti Mirelli en van Sit-Siemens. Zij stichtten metbehulp van enkele vaten benzine brand in beide pakhuizen, aldus heeft de politie meegedeeld. Een groepe ring, die zich „Communistische frontlijnorganisatie" noemt, heeft de verantwoording voor deze aanslagen opgeëist. evenals de PPA. De andere par tijen op Aruba, de AVP en de MLA, kregen net als Ruba geen vertegenwoordigers in het parle ment. De enige zetel waarmee de drie Bovenwindse eilanden in de Staten zijn vertegenwoor digd ging naar de Democrati sche Partij. Minister de Gaay Fortman van Antilliaanse zaken zei verrast te zijn over de winst die de Demo cratische Partij heeft behaald. De bewindsman voorzag niet dat een eventuele regering-Ro zendal een ander standpunt t.a.v. de onafhankelijkheid zal innemen dan de vorige regering. Dit standpunt houdt in dat de onafhankelijkheid planmatig zal worden voorbereid. BONN (AP) De voormalige Chileense senator van de Com munistische partij Jorge Montes is uit Chileense gevangenschap vrijgelaten en naar Oost-Duits- land overgebracht en uitgewis seld tegen elf Duitse politieke gevangenen, die lange gevange nisstraffen uitzaten in de DDR De 51-jarige Montes is zaterdag avond in de DDR aangekomen. Twee van de gevangenen die door de Oostduitse autoriteiten aan de Westduitse regering zijn overgedragen, zaten levenslange gevangenisstraffen uit en heb ben al meer dan 20 jaar in de gevangenis doorgebracht. De overige negen zaten wegenswer- scheidene politieke overtredin gen straffen uit die varieerden van zeven tot 15 jaan

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9