I Terrorisme is oorlog, Nederland moet permanent crisiscentrum krijgen 3aseer maatschappij-analyse )p christelijke levensvisie Molukse leiders misleiden al jaren eigen volk Deelnemer Ronde-tafelconferentie: VAN LUX HEB JE MAAR HEEL WEINIG NODIG. DAAROM KOST LUX NOG GEEN 2CENT PER AFWAS. de stam Grand Prix van Annecy POLEMOLOOG DR. HYLKE TROMP: 1NNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 7 'PROEP BISSCHOPPEN AAN NKV: (Van een onzer redacteuren) HECHT In haar brief van vandaag aan het Nederlands holiek Vakverbond wijst de bisschoppenconferentie nadrukke- erop, dat het NKV zijn maatschappij-analyse, zoals vastgelegd le studie „Een visie ter Visie" nog verder uitdiept en daarbij onder gewicht verleent aan de christelijke kijk op de samenle- zoals neergelegd in de documenten, die de kerk heeft ;evaardigd. de brief is met ingang van vandaag bij het NKV erwerp geworden van een diepgaande studie. Wanneer deze lie afgerond is, zal het NKV er zijn mening over weergeven, bisschoppenconferentie stelt groeiende aantal werklozen on- vraag of een onafhankelijke antie, die de vakbeweging er kritiek stelt, wenselijk is. het mogelijk zo'n instantie plaats te geven binnen de beweging zelf of zou zij er- ten moeten staan? Is dit laat- het geval, mag dan van de k worden verwacht dat zij zo'n instantie vorm geeft en lan een officieel contact tus- deze instantie en de vakbe- jing geboden? bisschoppenconferentie be lt aan de het NKV duidelijke lenwerkingsovereenkomsten t de katholieke onderwijsor- lisaties sluit Zij denkt in het tonder aan het ontwerpen l doeltreffend onderwijs voor rkende jongeren en aan aller- vormen van permanent on wijs voor volwassenen. Zij it het van groot belang dat "elmatig overleg tot stand mt tussen het NKV en onder- isinstanties als daar zijn de derlandse Katholieke School- id, de service-instituten voor katholieke onderwijs en de :hting Kontakt Katholiek ucatief Werk. lar het gaat over multinatio- |e ondernemingen, vraagt de ischoppenconferentie bijzon- re aandacht voor contacten >t de internationale christelij- vakbeweging. In het naden- n daarover zou de bisschop sconferentie graag op een of üere manier betrokken wor- bisschoppenconferentie [ent dat tegengestelde opvat- [gen tussen werknemers en [rkgevers over de fundamen- fe feilen van het economisch [stel geen van de partijen ont lat van de plicht wegen tot terleg te zoeken. Het probleem kn de jeugdwerkloosheid komt piens de bisschoppenconfe rentie in „Een visie ter Visie" pvoldoende uit de grondverf, at te denken van het sterk der de jonge academici? Zou de vakbeweging geen aandeel kun nen leveren in voorbereidende activiteiten op de scholen? Het hoort ook tot de taak van de vakbeweging de mensen te hel pen him vrije tijd zinvol te be steden. Daarnaast is het van belang dat zij meedoet aan het advertentie ontwerpen van een nieuwe ar beidsethiek. Het gaat hier vol gens de bisschoppenconferentie om een geheel nieuwe bezin ning. Het NKV zou hierbij de hulp kunnen inroepen van de theologische hogescholen en fa culteiten in ons land, meent de bisschoppenconferentie. De bisschoppenconferentie acht het van belang dat het NKV voorrang geeft aan scholing, ook met het oog 'op de toerus ting van werknemers in de on dernemingsraden. Het NKV zou wellicht krachtiger nadruk op deze scholing moeten leggen. De bisschoppenconferentie heeft waardering voor de visie van het NKV op het stuk van profijt en solidariteit. Zij onder schrijft met name het uitgangs punt dat het profijtprincipe dient te worden getoetst aan het solidariteitsbeginsel, met dien verstande dat de kwetsbaren in de samenleving de steun ont vangen die hen krachtens de christelijke overtuiging toekomt. De bisschoppenconferentie stemt van harte in met de opvat ting van het NKV dat funda mentele gelijkwaardigheid als uitgangspunt voor het inko mensbeleid moet gelden. In aan sluiting op haar Vastenbrief van 1973 over welvaart, verantwoor delijkheid en versobering onder schrijft zij het pogen onaan vaardbare inkomensverschillen terug te dringen. De bisschop penconferentie deelt de mening van het NKV dat conflict en strijd structurele veranderingen tweeg kunnen brengen. Zij te kent hierbij echter aan dat be heersing van conflicten aparte aandacht verdient OPDAT GE WELD WORDT VOORKOMEN EN WEDERZIJDS RESPECT BEHOUDEN BLUFT. Conflict beheersing kan de positieve functie van het conflict zelf be vorderen. Tot besluit neemt de bisschop penconferentie notie van het feit dat het NKV zijn belangen ver bonden wil zien met die van anderen. Zij zou graag zien dat het NKV deze gedachte uitwerkt en in zijn visieprogramma met name de derde wereld het volle pond geeft Al onze nationale maatschappelijke en economi sche vraagstukken zouden meer moeten worden bezien in sa menhang met en tegen de ach tergrond van de problefrien van de Derde Wereld. Als men wer kelijk wil „doorstoten naar de oorzaken van de tekorten", zoals „Een visie ter Visie" zich uitdrukt, dan zal men ons falen tegenover de Derde Wereld niet buiten beschouwing mogen la ten. „Want wij geloven dat God heden ten dage vooral vanuit de Derde Wereld tot ons spreekt" aldus de bisschoppenconferen- HETLOONT^ BESLIST DE BB MOEITE De Stam aan het Noordeinde binnen te wippen. U ontdekt hier de meest complete collectie MODERNE en KLASSIEKE SLAAPKAMERS Noordeinde 44-46 (Paleispro- menadel 5000 m2meubelmoois. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ir. Manusama en andere Zuidmo- lukse leiders misleiden de in Nederland wonende Zuid Molukkers al jarenlang door steeds maar weer te wijzen op beloften die Nederland inder tijd bij de soevereiniteitsoverdracht aan Zuidmo- 1 ukkers zou hebben gedaan. Deze beschuldiging komt van de heer L. Polhaupessy, leider van een kleine Zuidmolukse groepering in ons land en indertijd namens de Zuid-Molukken aanwezig op de ronde-tafelconferentie in 1949 in Den Haag. Volgens Polhaupessy proberen Manusama en an dere Molukse leiders op deze manier hun histori sche vergissing te camoufleren, geen gebruik te hebben gemaakt van de mogelijkheden die de overeenkomst van Linggadjati (1946) op onafhan kelijkheid bood. Veel narigheid zou volgens de heer Polhaupessy zijn voorkomen als ir. Manusama, die toen vice- president van de Zuid-Molukkenraad was, inder tijd had gekozen voor toetreding van de Zuid-Mo- lukken tot het Koninkrijk-nieuwe-stijl, dat dan bestaan zou hebben uit Nederland, de Nederlandse Antillen, Suriname en de Zuid Molukken. De Zuid Molukken zouden dan wellicht dezelfde status hebben gekregen als bijvoorbeeld Suriname en later onafhankelijk zijn geworden. „Maar nee, Manusama en de zijnen kozen voor Indonesië", in het vertrouwen dat Indonesië de federatiegedachte zou eerbiedigen", aldus de heer Polhaupessy. In plaats van deze historische verginning toe te geven hebben Manusama en de andere leiders steeds volgehouden, dat Nederland toezeggingen zou hebben gedaan ten aanzien van de onafhanke lijkheid van de Zuid Molukken. De jongeren zijn daardoor misleid en dat heeft mede tot de explo sies van de laatste jaren geleid, aldus de heer Polhaupessy. De heer Polhaupessy, leider van de 400 leden tellende groepering Crams en indertijd vertegenwoordiger van de Molukken op de ronde-tafelconferentie in Den Haag. Hij neemt het de toenmalige Nederlandse regering wel kwalijk de Zuidmolukse leiders niet op de onjuistheid van hun beslissing te hebben gewezen. De heer Polhaupessy is het niet eens met het ook door minister Van Doorn van CRM onderschreven Indonesische standpunt, dat er voor jonge Zuid Molukkers geen werk is op de Molukken en dat daarom alleen Molukkers van 55 jaar en ouder naar de Molukken terug mogen. „Momenteel is er misschien geen werk, maar voor welwillende men sen zijn er juist genoeg mogelijkheden om een nieuw Ambon op te bouwen. Een eigen vaderland, desnoods dan maar onder supervisie van Indone sië", aldus de heer Polhaupessy. ANNECY Paul Driessen heeft zaterdag op het 11e In ternationale Filmfestival voor Animatie in het Franse Annecy met zijn film „Da vid", de geschiedenis van een onzichtbaar klein mannetje, de Grand Prix veroverd. Ruim 500 animatiefilms uit 31 landen waren ingezonden, waarvan er tenslotte na voor selectie 65 films uit 18 landen aan de competitie konden deelnemen. „David", dat werd geprodu ceerd door Cinecentnim en wordt gedistribueerd door de Rijks Voorlichtingsdienst - op dit festival geen van beide ver tegenwoordigd! - moest de hoogste eer delen met een Ca nadese inzending „Het zand kasteel" vervaardigd door Co Hoedeman. Co, die al sedert 1965 bij de Canadian Film Board werkt is nog steeds Nederlander. Elysées in vlammen ij demonstraties tegen irezjnev. ""lütlJS (AFP) Oproerpolitie is zaterdag met traangasgranaten wapenstokken op de Champs-Elysées in Parijs in botsing (komen met demonstranten, die protesteerden tegen het bezoek Nt de Sovjet-president en partijleider Leonid Brezjnev vandaag ijn Frankrijk begint. j eeB. 500 betogers verdeelden zich in kleine groepjes en gooiden dünuit zijstraten stenen en molotov-cocktails naar de politievoertui- in. Er waren ruim 1.000 politiemannen in actie. „Het leek wel yjei 1968", zei een ooggetuige, herinnerend aan de studentenrellen vei dat jaar in de Franse hoofdstad. „Er stonden op een zeker punt ajveel politiewagens in brand dat de hele Champs-Elysées leek op Mn hoop vuur en rook". De Franse oud-premier en gaullistische Mder Jacques Chirac heeft verklaard dat hij in de Franse presi- °Snt Valéry Giscard d'Estaing, niet meer de leider van de rege- jigsmeerderheid ziet. Advertentie Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl naam adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Dr Hylke Tromp, polemoloog bij professor Röhling van het Polemologisch Instituut in Groningen, baarde op zaterdagavond, 11 juni, de avond na het beëindigen van de kaping en de gijzeling, voor de t.v. nogal opzien. Die avond zei hij dat terrorisme geen misdaad is maar oorlogvoeren. Het is in ieder geval een nieuwe vorm van oorlog voeren, aldus deze wetenschappelijk medewerker Ter roristen zijn volgens hem geen misdadigers, zij streven politieke doeleinden na. Lang niet iedereen zal het met hem eens zijn. Toch is het. ook voor eigen meningsvorming, goed kennis van zijn denkbeelden te nemen. Vandaar bijgaand gesprek met hem. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De intercity-trein 771 richting Den Haag staat gereed op spoor 3 b op Gronin- gen-Centraal. Een onweersbui ontlaadt zich in alle hevigheid boven de overkapping. De „ding- dong" gevolgd door een zangerige vrouwenstem overstemt het geraas van vallend water op glas. Binnen enkele ogenblikken zal de trein vanuit de richting Sauwerd binnenlopen. Het is tien minu ten over acht. Hylke Tromp heeft nog drie minu ten voor zijn aansluiting. Met kletsnatte broeks pijpen bereikt hij de eerste klascoupé een van de nadelen van openbaar vervoer is dat men vaak een stuk onbeschermd moet afleggen. Dan gaan de deuren dicht Trein 771 is op weg naar De Punt, waar vorige week zaterdag de dramatische kaping eindigde met de dood van acht mensen. Op het nu tweemaal belegerde baanvak Gronin- gen-Assen-Zwolle is niets te merken van enige onrust. De reizigers lezen hun krant, de man met het koffiewagentje loopt de compartimenten langs en tapt feilloos uit een wiebelende kan. Hylke Tromp geeft zijn visie op het terrorisme. Hij spreekt van een vertwintigvoudiging sinds 1965. We laten Haren achter ons. De bui is voorbij. „Hier sneuvelden de zes kapers. Ik gebruik het woord bewust, het lijkt me ook het enige woord dat je kunt gebruiken. Daar moet je de weg kunnen zien," zegt Tromp. In de verte kruipt een file auto's langs de afslag Vries. Hier heb je het riviertje. Daar de kreek waar de rubberbootjes van de politie lagen." Niets herinnert meer aan de slag die zes dagen geleden werd geleverd. Alles ziet er fris en natgeregend uit Het afval van drie .weken gedwongen verblijf is weggehaald. „De Nederlandse regering heeft, vanaf het moment dat de Zuidmolukse akties zeven jaar geleden begon nen in Wassenaar met de overval op de Indonesi sche ambassade, eigenlijk het probleem voortdu rend onderschat Ze hebben steeds gedaan alsof het incidenten waren van een kleine, misdadige groep die vreemde dingen wilden en zo. We heb ben nu vijf spectaculaire acties gehad, als je de mislukte gijzeling van de koningin ook meerekent Dat was overigens de enige aktie waarvan de Binnenlandse Veiligheidsdienst, de BVD, op de hoogte was." Bij die akties tezamen sneuvelden zes Molukkers en kwamen zes Nederlanders en "een Indonesiër om. Velen raakten getoond. „Wat ik wil zeggen: de Nederlandse regering moest zeker na Wijster niet doen alsof het een incident was. Een tragisch incident dat maar gauw verge ten moest worden. Het is een oorlogssituatie, waarin elk ogenblik nieuwe akties kunnen komen en als dat zo is dan moet je dit ook anders aanpakken. Je moet maatregelen nemen die je in oorlogstijd ook neemt Je hebt een hele generale staf met een leger en een defensiebudget van 8 miljard gulden voor een oorlog die al dertig jaar niet gevoerd is, maar voor dit soort dingen die wel gebeuren heb je niets." „De Zuidmolukkers wanen zich in een oorlogssi tuatie, die Nederland weigert te erkennen. Ik heb daar wel begrip voor. Als je erkent dat je in oorlog bent dan komt het eigenlijk neer op erkenning van de RMS, en dat kan natuurlijk ook helemaal niet. De Nederlandse regering heeft officiéél geen keus." „Mijn suggestie van een permanent crisiscentrum is aan De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken voorgelegd. Nou, nee, dat hoeft niet - was de reactie. Tussen de regels door kwam wel uit dat er een commissie komt. Dat is de Nederlandse variant Ik hoop dat er iets gebeurt, want alles is na Beilen hetzelfde gebleven. Er is nog niets veranderd. De Zuidmolukkers hebben nog steeds hun wapens, visie en voorbeelden. Als beleid van de regering vind ik dat onverantwoordelijk Er zijn meer kapingen en gijzelingen geweest dan alleen door Zuidmolukkers. Denk eens aan die affaire in de Franse ambassade. Daar kwam geen Zuid- molukker aan te pas. Ook toen was het weer improvisatie van haver tot gort Met jachtig heen en weer rennen en ministers in crisiscentra. Op die manier voeren we ook geen oorlogen. Daar heb je generaals voor. We moeten er rekening mee houden, dat ook in Nederland terroristische akties kunnen plaatsvinden, ook vanuit het buitenland. Al dat soort zaken komt uit de lucht vallen en dan is er grote paniek. Moet er geïmproviseerd worden. En als er fouten gemaakt worden dan is het altijd in panieksituaties. Daarom hebben we dus zo'n permanente club nodig die het terrorisme over de hele wereld in kaart brengt." „Ik ben het volstrekt met Den Uyl eens, dat gebruik van geweld bij de laatste kaping een nederlaag was. Dat-toeet hij ook bliksemsgoed Hij is een van de sterkste krachten geweest tegen het gebruik van geweld. Hij heeft het goed gedaan. Tot De Punt en Bovensmilde heeft Nederland altijd een geweldloze strategie aangehangen. Een lijn waar ik helemaal achter sta." Het ideaal van de Zuidmolukkers? „Twee dingen. Je kunt andere mensen hun ideaal niet afnemen. Je kunt wel praten of dat al dan met haalbaar is. Zij vinden van wel en willen daarvoor vechten. De andere kant is of je dat moet toestaan. Als Nederlands beleid is dat natuurlijk onzin, een gek voorbeeld: neem nou het vreemde lingenlegioen in Djiboutti in Afrika Misschien wel voor de meerderheid samengesteld uit oud- SS-ers. Stel je voor dat die wild worden en een school in Djiboutti aan de oostkust bezetten en de eis stellen dat Duitsland herenigd moet worden. Voor die mensen is dat een zeer realistisch ideaal en ze maken daarbij gebruik van een terroristische aktie. Het is absurd. Maar ik weet eerlijk gezegd niet wat absurder is. De Zuidmolukse akties, of dit voorbeeld. Die eis van de ex-SS-ers is op grond van verdragen veel beter te verdedigen. Duitsland had nooit verdeeld mogen worden volgens die verdragen. De eis van de SS-ers staat heel wat sterker dan die van de Zuidmolukkers, die met afgedwongen verdragen tot vrijmaking van Indo nesië moet leiden. Wat ik wel vind is dat de Nederlandse regering een uitermate slechte poli tiek heeft gevoerd, of beter gezegd helemaal geen politiek heeft gevoerd". „Ik weet, ik trap een open deur in. Het Nederlands beleid heeft altijd gehinkt tussen „ze zullen wel eens teruggaan" en „ze moeten hier leven". Er is nooit een bewuste keuze gemaakt en evenmin is aan de mensen gezegd dat de situatie internatio naal zoveel veranderd is. Er moet met de bevol kingsgroep gepraat worden en niet alleen met de top. In ieder geval kan het zo niet doorgaan. De eenheid in de Zuidmolukse bevolkingsgroep lijkt toch wel sterker dan we dachten. Je hoort dat- Manusama niet in de buurt van de trein mag komen want anders schieten ze hem neer. Toch wordt hij algemeen erkend als de leider die op de begrafenis spreekt". „De kapers hebben wel een aantal misrekeningen gemaakt. Ze hebben erg veel geleerd van de vorige kaping. Dat blijkt bijvoorbeeld uit hun aanpak Misschien is dat wel hun noodlot gewcfrden. Want zij hebben in het onderhandelingsproces hun hand overspeeld. Zover ik geïnformeerd ben, want de andere kant praat niet meer. Die is dood. De kapers hebben twee soorten geloofwaardigheid gehanteerd. Een in de trein, en een daarbuiten. In de trein hebben ze tegen de mensen gezegd: wees maar rustig jongens, jullie komen er allemaal levend uit. Maar naar buiten hebben ze gezegd: hier is een lijst Hij gaat eerst dood, en dan hij, en tenslotte hebben ze gezegd: we schieten ze allemaal kapot Zo blijkt uit de verklaring van Den Uyl. Beide partijen, zowel de gegijzelden als het crisiscentrum, hebben dat ge loofd. De kapers zijn daar zelf het slachtoffer van geworden". „De laatste kaping profiteerde van de vorige in Wijster. Er waren daarbij al mensen doodgescho ten, dus men wist al waartoe ze in staat waren. Als je de zaak goed analyseert, dan moet ook voor Zuidmolukse groepen die nu weer over een volgen de treinkaping nadenken, (want zo gaan die dingen natuurlijk), wel duidelijk zijn dat dit niet de meest effectieve weg is. De volgende strijd speelt zich af in Indonesië? „Inderdaad. De heb ook nooit begrepen, als ze die zaak dan willen uitvechten, waarom ze niet terug gaan naar de Zuid-Molukken. Er is de voorwaarde gesteld, dat ze geen geweld in dat land mogen gebruiken. Nou dan, leg die verklaring af. Zo gaan die dingen toch? 't Is toch oorlog. Ze kwamen toch ook ons s op voorwaarde dat ze geen geweld zouden gebruiken. Maar, zo eenvoudig liggen die zaken natuurlijk niet Je hebt een ideaal, je hebt wapens en je ziet een voorbeeld en dat gebruik je dan. Het had ook in Noorwegen kunnen gebeu ren. Dat wras nog absurder geweest. Wat je nu wel kunt verwachten is, dat andere terreurmiddelen worden nageaapt Er zijn erg veel mogelijkheden. Die ga ik hier natuurlijk niet opnoemen en de mensen op ideeën brengen. De treinkaping is nog een van de meest onschuldige middelen eigenlijk, zolang er geen doden vallen. Ik kan me akties voorstellen, die verschrikkelijker gevolgen hebben voor de Nederlandse samenleving, want behalve die 50 mensen die in de trein zaten, functioneerde Nederland verder".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7