Vooruitzichten van [n 5 provincies verkiezingen voor senaat Verbetering zijkant vrachtauto's nodig Wj |Snel praten over ieconomische „Bevolking voor voldongen feit Boer laat op hoogte landbouwstudie D'66 wil twee ministersposten sWIM KOK: Staatsmijn Emma kan direkt in bedrijf weer Shell Chemie Nederland werkt met verlies Vierling in Nijmegen MR. BIESHEUVEL: 3INNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 20 JUNI 1977 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Woensdag 6 juli komen Provinciale itaten van Zuid-Holland, Groningen, Drenthe, Over- jssel en Gelderland, elk Statencollege in eigen ver aderzaal, bijeen om leden van de Eerste Kamer te iezen. De staten van Zuid-Holland kiezen 18 senato- en, de andere vier Statencolleges samen 19. Zoals tekend wordt de eerste kamer om de drie jaar voor Ie 'helft' vernieuwd. Ditmaal zijn 37 senatoren aan Ie beurt van aftreden. De huidige landelijke politie- e verhoudingen zullen in de verkiezingen van 6 juli niet tot uiting komen omdat de 'kiezers' - de vijf Statencolleges - ai in 1974 in hun provincie gekozen werden. Daardoor ontstaat de merkwaardige situatie dat het dit jaar herrezen D'66 nu helemaal uit de Eerste Kamer verdwijnt; de verkiezingen van 1974 verliepen immers bijzonder ongunstig voor D'66. Daarentegen zal de PPR, die bij de Tweede Kamer verkiezingen van mei en forse klap kreeg, op 6 juli aardig uit de bus komen, omdat zij bet in 1974 goed deed. Net als bij de Tweede Kamerverkiezingen komen de CDA-partijen ook bij de verkiezingen voor de senaat met gemeenschappelijke lijsten uit. Voor het CDA (nu m totaal 29 zetels) wordt zetelverlies verwacht, maar de PvdA (nu 21) en de WD (nu 12) zullen met meer zetels terugkomen. Voor de PPR komt vrijwel zeker dr. Bas de Gaay Fortman in de senaat. Voor het GPV zit er een kans in, dat het voor de eerste maal in de Eerste Kamer vertegenwoordigd zal worden. Aan vankelijk stonden de Heer Jongeling voor deze plaats kandidaat, maar hij heeft zich inmiddels teruggetrok ken. Als het GPV in de senaat komt zal partijvoorzit ter J. van der Ja it uit Arnhem deze zetel innemen. Vrijdag vergaderde de kiesraad over de ingediende kandidatenlijsten die over enkele dagen definitief worden vastgesteld en gepubliceerd. Volgens de se cretaris van de kiesraad, mr. Van Ommen Kloeke is de uitslag van 6 juli - gegeven de politieke samen stelling van de betrokken staten - globaal wel voor spelbaar, maar allerlei omstandigheden kunnen, naar de ervaring leert, afwijkingen van die prognose ver oorzaken. Als de kabinetscirsis er met tussen gekomen zou zijn en ook de Eerste Kamer zich met het betreffende voorstel tot grondswetswijziging zou hebben akkoord verklaard (het voorstel is nu niet in behandeling gekomen) zou de eerste Kamer in het vervolg in haar geheel om de vier jaar gekozen worden. Dit plan zal waarschijnlijk voorlopig niet uitgevoerd kunnen wor den omdat eerst de gehele procedure van de grond wetswijziging moet plaatsvinden. TER BESCHERMING ANDER VERKEER DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat heeft de Tweede Ka mer laten weten dat hij, vooral in internationaal verband, ini- Jtiatieven zal bevorderen voor de ontwikkeling van goede zij kantbeveiligingen voor vrach- qtauto's. Een onderzoek van de I Stichting Wetenschappelijk On- v|derzoek Verkeersveiligheid heeft uitgewezen dat bij een ij goede afscherming van de zij- nj kanten van vrachtwagens het v| verkeer jaarlijks wellicht 28 do den minder zal eisen, vooral voetgangers, bromfietsers en motorrijders. Naar aanleiding van vragen van de kamerleden Terlouw en Im- kamp had de bewindsman vorig jaar toegezegd de SWOV een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheden van een zijdelingse afscherming van vrachtwagens. Behalve dat jaar lijks wellicht 28 doden kunnen worden gespaard, is de SWOV tot de conclusie gekomen dat de aanpassing voor alle Nederland se trucks een betrekkelijk kost bare zaak is ert per voertuig op circa 6.000 zal komen. Op 1 augustus 1975 waren er onge veer 138.000 vrachtwagens, aan hangers en opleggers op de Ne derlandse wegen en een eenma lige invoering van een afscher ming voor dit wagenpark zou dan bijna 850 miljoen gulden kosten. Daar zouden dan nog de kosten voor na die datum aan geschafte en voor nieuw aan te schaffen voertuigen bijkomen. Vliegens vlugge show V Ruim 125.000 be zoekers hebben gis teren de Open Dag op de vliegbasis Gilze-Rijen bijge woond. Een van de grote attracties daar was de F. 16. die werd voorgevlo- gen. Over enige tijd verschijnt dit toe stel voortdurend de Nederlandse lucht, wanneer de honderd bestelde F. 16's afgeleverd zijn. DEN HAAG FNV-voorzitter Wim Kok wil op korte termijn hetzij met het demissionaire kabi net, hetzij met de kabinetsformateur praten c de Centraal Economische Commissie over de eco nomie tot 1981. Kok zei dit zaterdag in het VAR A-programma „In de Rooie Haan". Bij dat gesprek moeten ook de werkgevers worden be trokken, meende hij. De nota van de Centraal Economische Commissie, een aantal ambtelijke topeconomen, ligt thans bij formateur Den Uyl. Kok wil dat de cijfers die daarin worden genoemd, snel openbaar worden gemaakt. Ook vindt hij dat op korte termijn duidelijk moet worden wat het karakter van het stuk is en wat de grondslag. Hoewel de FNV-voorzitter zei de nota niet te kennen, merkte hij op dat hem wel duidelijk is dat de economische vooruitzichten aanzienlijk somberder zijn dan tot nu toe. Kok liet weten moeite te hebben met het beleid dat de CEC volgens publikaties voorstelt: belastingver laging, bezuinigingen op sociale uitkeringen, min der overheidsuitgaven en geen reële stijging van de inkomens. „Ik heb grote bezwaren tegen het nu al vastleggen van een pas-op-de-plaats voor de lonen voor de komende vier jaar. Dat gaat wel bijzonder ver, al staat vast dat de ruimte voor koopkrachtverbetering van de gemiddelde werkne mer bijzonder klein zal zijn". Ook ventileerde Kok zijn bezwaren tegen bezuiniging, op de sociale Geen klein- f zieligheid In Groningen heeft zaterdag een groot aantal gehandicap ten gedemonstreerd tegen wat zij noem den de kleinzielig heid, die betoond wordt tegenover ge handicapten. Zij willen zo volwaar dig mogelijk leven, via bijvoorbeeld aangepast open baar vervoer, gelij ke onderwijskansen en andere maatre gelen. KRITIEK OP VERKEERSPLANNING: UTRECHT (ANP) Het structuurschema verkeer geweest het ter discussie stellen van verschillende en vervoer, dat in maart is verschenen, is een toekomstbeelden. Het ene zou dan moeten uitgaan gemiste kans met als voornaamste bezwaar, dat van veel auto's en wegen en weinig langzaam het geen sturend beleid bevat, maar de bestaande verkeer en openbaar vervoer, het andere van het 99 ontwikkelingen volgt. omgekeerde. De nu gebruikte werkwijze kan niet Dit heeft drs. G. Hupkes, adjunct-directeur van tot een goede inspraak van de bevolking leiden: de AGV, Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer in Utrecht, verklaard in een artikel in het tijd schrift Verkeerskunde. „De inspreekwinkel wordt wel uitnodigend geo pend, maar het gevoerde assortiment is te be perkt", aldus drs. Hupkes. Het verbaast hem dat niet over energievoorziening Het structuurschema geeft de beleidsvoornemens wordt gesproken. Wel zal volgens het schema het aan tot het jaar 2000 van de ministers van Verkeer autopark met 55 pet toenemen en moet het autos- en Waterstaat en van Volkshuisvesting en Ruimte- nelwegennet 60 pet langer worden. „Verbazing- lijke ordening. wekkend in een tijd, waarin vele deskundigen en De bevolking wordt volgens drs. Hupkes voor een politici wat dat betreft van ernstige bezorgdheid voldongen feit gesteld. Een betere werkwijze ware blijk geven", meent hij. Bestuurder zonder rijbewijs rijdt 2 kinderen dood VAALS (ANP) Een onverze kerde auto, bestuurd door ie mand zonder rijbewijs, is zater dag in Vaals op een groep voet gangers ingereden. Twee kinde ren kwamen daarbij om het leven, zo heeft de rijkspolitie in Vaals meegedeeld. Het achtjari ge meisje I. Schaëfer was op slag dood, het driejarige meisje A Horbach overleed zondag. Beide kinderen kwamen uit Vaals. De automoblist haalde, in of vlakbij een flauwe bocht in een licht dalende weg, een bromfiet ser in en verloor daarbij de macht over het stuur. Bij ver geefse pogingen zijn wagen weer op het rechte spoor te krijgen botste hij eerst tegen een op het rechter trottoir ge parkeerde auto. Door deze bot sing vloog zijn wagen schuin over de weg een reed op het linker trottoir in op een groep voetgangers die op weg waren naar een feestmarkt De beide kinderen werden daarbij ge schept en tegen de muur van een woning gedrukt. Geuldalactie over helft streefbedrag uitkeringen en overheidsuitgaven, als dat er toe leidt dat de zwaksten klappen krijgen. De FNV-voorzitter zei voorts zijn twijfels te heb ben over het nieuwe rekenmodel van het Centraal Planbureau dat aan de CEC-nota ten grondslag zou liggen. Hij vroeg zich af of de cijfers van dit model wel volledig te vergelijken zijn met de' VALKENBURG (ANP) Dein cijfers uit vorige modellen. j maart begonnen actie van de De FNV-voorzitter legde enkele wensen op tafel Stichting Limburgs Landschap voor de kabinetsformatie. Volgens hem zal een i en van de Vereniging tot Be- harde afspraak moeten worden gemaakt over het houd van Natuurmonumenten wetsontwerp om de ondernemingsraden, dat al bij I in Nederland voor het veilig- de Kamer ügt. Daarnaast zal bij de formatie ook I stellen van drie bijzondere pro- politieke overeenstemming moeten worden bereikt j jecten in het Geuldal heeft tot over de invloed van werknemers op benoemingnu toe 1,3 miljoen gulden opge- en beleid van raden van commissarissen. Kok bracht, verzette zich tegen een koppeling van dit probleem j aan de ondernemingsraden. Dan zou dit laatste Dit hebben beide organisaties wetsontwerp veel te lang blijven liggen. zaterdag in Valkenburg meege- Hij noemde het verder volstrekt onaanvaardbaardeeld. Het streefbedrag voor de als het wetsontwerp op de Vermogens Aanwasactie is twee miljoen gulden. In Deling weer teruggenomen zou worden om er aan het kader van de actie hebben te sleutelen. De FNV-voorzitter toonde zich ver- de organisatoren aan de ge baasd over het verzet van de Europese commissie j meentebesturen van Zuid-Lim- tegen het Nederlandse wetsvoorstel op de investe-1 burg gevraagd de sterk vervuil- ringsrekening. Dit voorstel wil het bedrijfsleven faciliteiten bieden om beter te kunnen investeren. De economische commissie meent dat dit in strijd kan komen met het beginsel van de vrije concur rentie. De Nederlandse regering mag dit niet over haar kant laten gaan, aldus Kok, die zei dat hij met zijn standpunt de zusterorganisaties in de EEG aan zijn kaïjt heeft de rivier De Geul met zijtakken te zuiveren en er op toe te zien dat die rivieren schoon blijven. In het Natuurhistorisch Mu seum van Maastricht is tot 15 september een speciale tentoon stelling te zien over het stroom gebied van de Geul. Van een onzer verslaggevers Utrecht D'66 moet proberen twee ministersposten te krijgen in het nieuw te vormen kabinet De verkiezingsuitslag geeft daarop volgens de adviesraad van D.66 recht „mede gezien de ondubbel zinnige tegenover de kiezer uitgesproken voorkeur voor een kabinet bestaande uit PvdA, CDA en D.66." Kabinetsformateur Den Uyl wordt hierdoor voor een nieuw pro bleem geplaatst. CDA wil, zoals bekend, evenveel posten als de PvdA, terwijl de formateur er oorspronkelijk vanuit gegaan is, dat D.66 één post zou krijgen. Voor wat de ministeries betreft wenst D.66 in aanmerking te komen voor posten als Binnenlandse Zaken, Justitie, of Volkshuisvesting. De post Justitie is in zoverre opmerkelijk, omdat minister Van Agt destijds zijn staatssecretaris Glastra Van Loon heeft ontslagen na diens geruchtmakende opmerkingen over de gang van zaken in het ministerie. Daar zou volgens dr. Glastra van Loon de secretaris—generaal teveel macht hebben. Dr. Glastra van Loon is thans voorzitter van D.66. Kerkrade ANP Staatsmijn Emma in Heerlen kan zonder veel moei te weer in bedrijf gesteld worden. Een mogelijke openstelling van deze zogenaamde slapende mijn zou weer werkmoge- lijkheden aan oud-mijnwerkers bieden en daarbij ook kansen voor toeleveringsbedrijven schep pen. Aldus het CDA-Tweede Kamerlid G. Bremen zaterdag in Kerkrade bij een demonstratieve bijeenkomst in het door werknemers bezette bedrijf Helio-Repro Service. Het CDA-kamerlid stelde vast, dat er hoognodig wat moet gebeu ren, gezien de hoge werkloosheidscijfers in de oostelijke mijnstreek. Mohammed Ali (35) heeft voor de derde maal de weg naar het stadhuis gevon den. Ditmaal is de naam van de bruid Veronica Porsche (22). die in Beverly Hills in Californië haar eerste huwe lijkse stappen zette. Het echtpaar heeft een dochter van elf maanden. DEN HAAG (ANP) Shell Chemie Neder land werkt met verlies. De direc tie heeft ditde on dernemingsraad bij de gebruikelij ke informatie over de gang van zaken in het be drijf meegedeeld. In 1976 boekte de onderneming een, bescheiden' winst, nadat in 1975 een verlies was gele den. Het eerste kwartaal van 1977 is nog met een re delijk resultaat afgesloten, maar de resultaten van de resterende negen maanden worden enigszins bezorgd tegemoet gezien. Dit ligt niet zozeer aan de geproduceerde en verkochte hoeveelheden, maar aan de lage prijzen, die ervoor worden ontvangen. Het probleem, waarmede Shell Chemie Nederland kampt, geldt volgens de directie voor de gehele chemische industrie. Ook uit Duitsland worden sombere berichten ontvangen. Op sommige markten voor chemische produkten treedt een verzadiging op, op anderen markten keert men weer terug naar het gebruik van natuurprodukten (katoen in plaats van kunstvezels). Rubberplanta ges, mits goed bestuurd, kunnen relatief goedkoop natuurrubber produceren. De sinds 1975 sterk gestegen olieprijen hebben de productiekosten van isopreenrubber erg verhoogd, waardoor de winstgevendheid van dit produkt achterblijft. Twee net in gebruik genomen fabrieken van Shell Nederland werken maar op een klein deel van de capaciteit Dat betekent, dat deze fabrieken in 1977 een groot verlies zullen lijden. Het verlies, dt Shell Nederland Chemie dit jaar al lijden, is voorts te verklaren door de hoge grondstofkosten en de loonkostenstijging die niet in de verkoopprijs van de eindprodukten zijn door te berekenen. Ook bij Shell Nederland raffinaderij is de situatie niet rooskleurig volgens de directie. Dit jaar wordt wel een winst verwacht, maar die zal klein blijven. NIJMEGEN (ANP) Mevrouw J. W. M. van Rijn-Lavrijsen uit Eindhoven heeft zondag om 1.10 uur in het Sint Radboudzieken- huis in Nijmegen het leven geschonken aan een vierling. De baby's, vier jongens, hebben een geboortegewicht van resp. 1600, 1620, 1620 en 1670 gram. De gezondheidstoestand van zowel moeder als baby's is bevredigend. Een woordvoerder uit het ziekenhuis heeft dit zondagavond meegedeeld. Het echtpaar heeft al een zoon van drie jaar. WAGENINGEN Mr. B.W. Biesheuvel, oud—minister van Landbouw en oud—mi nister—president, heeft vandaag in het In ternationaal agrarisch Centrum in Wage- ningen de 25ste internationale cursus land bouwvoorlichting geopend. De eerste cur sus werd gegeven in 1953, twee jaar na de oprichting van bet centrum. Mr. Biesheuvel vertelde dat de cursus een ontmoetingsplaats is geworden van land- bouwvoorüchters uit de hele wereld. Al sinds kort na het begin komen ze behalve uit ontwikkelingslanden ook, ter bijscholing, uit geïndustrialiseerde landen. Men probeert hej programma zo in te richten dat hefcvoor beide groepen iets interessants bevat Voor stellen om de cursus in twee delen te split sen zijn nooit aanvaard. Die ontmoeting van twee groepen vergemakkelijkte namelijk de uitwisseling van kennis en ervaring en was altijd belangrijker dan de inhoud van lezin gen e.d. De inhoud van de cursus is veranderd: de aandacht verschoof van de technische naar de economische aspecten van de landbouw voorlichting en de laatste jaren ook naar de sociale kanten van de betrekkingen tussen voorlichtingsfunctionarissen en boerengezin nen. Verder is men van luister—discussiecolle ges meer en meer overgegaan naar „leren door doen". De cursisten gaan „de boer op" en krijgen ook de gelegenheid, gedurende enige dagen het werk van de Nederlandse landbouwvoorlichtingsdiensten te volgen. Mr. Biesheuvel behandelde ook de vraag waarom het zo lang duurt „eerder tientallen jaren dan jaren" voordat de resultaten van landbouwkundig onderzoek door de boer worden gebruikt. De informa tiestroom van onderzoek naar boer en omge keerd bestaat uit twee delen: die tussen het onderzoekinstituut en de voorlichting, die tussen de voorlichting en de boer. Stagnatie m een van die twee delen heeft een schade lijk effect op da totale informatiestroom.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5