Grillig woonmimtebeleid leidt tot controverses Volksdansgroep Achalay viert 10-jarig bestaan op uitbundige wijze 'SP wil maatregelen ïgen ontwikkelingen Sijthoff-complex SHWJ en SSH ;aan samenwerken onge dieven op Jieterdaad betrapt I WïDAG 20 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 d een onzer verslaggevers) )EN Rond twee Leidse ledrijven zijn enkele contr- ies ontstaan, waarvoor een deel ook de gemeen- betrokken is. In beide n wordt van de kant van [drijven gepoogd de conti- lit in bedrijfsvoering veilig EX dien, terwijl dit door ande- wordt belemmerd. In het geval door de gemeente, in ndere geval door een buur- üf met instemming van de Q en te et laatste geval is het op- iv het Leidse taxibedrijf hof BV gevestigd aan de nstraat in de Oude Morsch. mjg jaar oktober haalde een tzaak tegen dit autobedrijf eze kolommen. Toen ging om een kort geding, tegen ■bedrijf aangespannen door ■i genaar van de tegenover ■ednjf gelegen apotheek Go ■tie Steenstraat De heer Go overgaan tot uitbreiding i nodemisenng van zijn apo- 1c, die naar zijn oordeel niet r aan de hedendaagse eisen oet. Hij wilde voor dit doel a uimten in het pan Narm- I at la gebruiken, dat eigen- i is van de apotheker. Enke- ïimten in dit pand waren en echter in gebruik bij me- iw J. van Kerkhof en haar iter Jessie Ann, die vanuit betrokken pand het autobe- f van diezelfde naam aan de mstraat runnen Zo staat er meer in het van Go ge- rde huis de mobilofoonin- latie waarmee de verbinding de taxi's van Van Kerkhof dt onderhouden. Kober van het vorig jaar apotheker Go een kort aan om langs gerechtelij- weg de ontruiming van het ld Narmstraat la te bewerk- m ligen. Van de gemeente had heer Go namelijk een ver ging gekregen de woonruim te wijzigen in bedrijfsruimte ^ir zijn apotheek, op zich een Izaamheid in deze stad. Al- i, die onttrekking aan de onbestemming zou dan ten ;te gaan van het taxibedrijf II buurman Van Kerkhof. De L nmalige vice-president van Haagse rechtbank Mr. Pronk ig icht voor de taxicentrale ech- Ev uitkomst: deze achtte vol- n.jiende aannemelijk dat tussen familie Van Kerkhof en de een lopende en rechts- huurovereenkomst aan- zodat het recht op :herming de onmiddel- ontruiming die geëist werd up breuk deed leiden. Ook Mevrouw J. van Kerkhof en dochter Jessie Ann in het gedeeltelijk als telefooncentrale ingerichte pand Narmstraat 1a wees mr. Pronk er toen op dat het perceel gedeeltelijk door het bedrijf werd gebruikt en dat de heer Go hiervan op de hoogte was. Doorgezet Hoewel het vonnis van de recht bank op zich niets aan duide lijkheid te wensen overliet, zette apotheker Go door en kwam half december al weer met een dagvaarding voor de kanton rechter in Leiden, mr. W. de Koning. Opnieuw was de eis: onmiddellijke ontruiming van het pand Narmstraat la ten be hoeve van de voorgenomen uit breiding en verbouwing. De apotheker stoelde deze vorde ring op de bewering, dat de huurovereenkomst die door de vice-president van de Haagse rechtbank in oktober nog zo duidelijk aanwezig was geacht, dan toch in ieder geval op 1 december was beëindigd en voerde bovendien aan dat me vrouw van Kerkhof zelf uit drukkelijk tegen hem had ge zegd dat zij zou vertrekken op het moment dat de heer Go van de gemeente een bouwvergun ning had gekregen om aan de slag te gaan. Daarbij legde de apotheker een verklaring over van de inspectie op de volksge zondheid, waarin wordt gesteld dat zijn bedrijf niet meer aan de gestelde eisen voldoet Van de kant van het taxibedrijf werd hiertegen aangevoerd, dat de huur, die al sinds 1934 duurt nog nimmer is opgezegd en dat de heer Go de belangen van zijn apotheek op onjuiste wijze af weegt ten opzichte van die van het taxibedrijf, omdat die geen alternatief zou hebben de mobi lofooninstallatie onder te bren gen, terwijl de apotheek naast het taxibedrijf nog een tweede huurder heeft, te weten een be jaarde vrouw die boven de be drijfsruimte aan de Steenstraat woont Al met al een situatie waar de kantonrechter zelf kennelijk ook weinig raad mee weet, want hij heeft intussen besloten om voor het vellen van een vonnis maar eens zelf poolshoogte te gaan nemen, hetgeen woensdag staat te gebeuren. Gemeente Zoals hierboven reeds werd ge steld is het op zich al vermel denswaardig dat de apotheek van de gemeente vergunning heeft gekregen om woonruimte te wijzigen in bedrijfsruimte. Regelmatig vragen bedrijven uit Leiden hierom, maar stelselma tig wordt deze vergunning door het college geweigerd, waarna in een beroepsprocedure Gede puteerde Staten nogal eens als nog tot het verlenen van een vergunning plegen over te gaan. Op dat laatste hoopt ook de heer Van Gulden, de huidige eigenaar van een ander Leids taxibedrijf, El tax. Want zoveel succes de heer Go had om ten koste van Kerkhof een vergun ning te krijgen, zo moeilijk heeft dit bedrijf het met de ondoor zichtige politiek van de gemeen te inzake woonruimte-onttrek king, J,aanwezig De heer Van Gulden zou graag de woning die boven de garage van de El tax aan de Bonairestraat ligt en zijn eigendom is, bij het bedrijf trek ken. Ook in deze woning staat de mobilofooninstallatie van het taxibedrijf en de taxicentrale wordt van hieruit gerund. Van daar het verzoek van de eige naar om het dan ook de speci fieke bestemming „bedrijf' te geven, maar hier bleek de ge meente in tegenstelling tot het geval Van Kerkhof-Go aanmer kelijk minder inschikkelijk Vol gens het bureau huisvesting gaat het om „goede en goedkope woonruimte" die boven de auto garage aanwezit is en wanneer een pand eenmaal dit etiket op geplakt heeft gekregen kan je het als bedrijf gerust vergeten. Volgens de gemeente is er ge makkelijk een goed géisoleerde bovenwoning van te maken waar plaats kan zijn voor een klein gezin van een van de El- tax-chauffeurs. De mobilofoo- ninstallatie moet dan maar weer naar de begane grond in de garage zelf, waar volgens de eigenaar, afgezien van de herrie en de stank zeker met een uit breiding van het aantal taxi's in het vooruitzicht absoluut geen ruimte voor is. Over enkele weken weten beide taxibedrijven waar ze aan toe zijn. De uitspraak van Gedepu teerde Staten is begin juli te verwachten. Die van de kanton rechter misschien enkele weken later. ARJEN BROEKHUIZEN EN De PSP wil het college op korte termijn interpelleren het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied begrensd wordt door de Molensteeg, de Vliet, het Rapenburg de Doexastraat. Het enige raadslid voor de PSP, mevrouw H. Ier, stelt in een brief aan de gemeenteraad dat ongewenste kelingen zich dreigen voor te doen op dit terrein van het fcormalig Sijthoff-complex, dat in het bezit is van de firma De "J lister. ït PSP-raadslid vraagt het college voor het zomerreces haar ief agen nog te beantwoorden. Zij wil weten of er inmiddels al 13 luwvergunningen voor het gebied zijn aangevraagd. Naar verluidt P u op een gedeelte van het terrein een sporthal worden gebouwd, anneer het college niet voldoende garantie kan geven voor het orkomen van ongewenste ontwikkelingen, stelt het PSP-raadslid raad voor er in een motie bij het college op aan te dringen korte termijn een bestemmingsplan voor het gebied voor te Beiden. EIDEN De besturen van de idse Stichting Huisvesting irkende Jongeren en de Stich- ig Studentenhuisvesting heb- etn besloten nauwer te gaan Openwerken. Hiertoe zullen bestuursleden van de 0 ichting Leidse Studentenhuis- ïting zitting nemen in het ds ituur van de Stichting Huis- iting Werkende Jongeren zal, i het college van bestuur van Leidse Universiteit dat goed- "ndt, zitting nemen in het be- *j mr van de Stichting Leidse V1 adentenhuisvesting. e ilangs is door de twee Stich- 13 igen een commissie ingesteld, f op korte termijn voorstellen oet doen inzake de mogelijk- id het onderhoud van de pan- n van de Stichting Huisves- zapg Werkende Jongeren onder eI i brengen bij de Stichting 01 lidse Studentenhuisvesting. In een later stadium zullen ook de mogelijkheden van samenwerk ing in de administratieve sfeer worden onderzocht Door de twee stichtingen en de Leidse Universiteit wordt op het ogenblik samengeswerkt aan een huisvestingsproject aan de Dr. Lelylaan, dat voorziet in 93 appartementen met een opper vlakte variëmd van 30 tot 35 vierkante meter. Van deze ap partementen zijn er 31 bestemd voor werkende jongeren, 31 voor - personeelsleden van de universiteit en 31 voor studen ten. Behalve het project aan de Dr. Lelylaan, dat volgens plan op 1 november gereed moet zijn, zijn nieuwe activiteiten in stu die. Gedacht wordt onder meer aan de restauratie van en nieuwbouw bij de panden Oude Singel 220, 222, 224 en 226. io| 'EIDEN De Leidse politie heeft dit weekeinde op verschillende A matsen en tijdstippen een aantal jonge dieven op heterdaad ie «trapt. Vrijdagavond was dat al een 17-jarige Leidenaar die in hi e kraag werd gegrepen bij het stelen van een bromfiets. De was voor de politie geen onbekende. Politie van Voorschoten arresteerde zaterdag op de Witte Singel ni[«n 18-jarige Leidenaar die in de gemeente Voorschoten bij het tegen van het zelfde vergrijp was gesignaleerd, ensiotte hielden Leidse agenten op het Stationsplein twee jeugdige teldenaars aan die in de nacht van zaterdag op zondag bezig waren Een van de door de 10-jarige volksdansgroep Achalay uitgevoerde dansen. LEIDEN - Het tienjarig be staan van bet folkloristisch dansensemble Acbalay werd zaterdagavond uitbundig ge vierd. 's-Middags begon men met een feestelijke receptie, die druk bezocht werd Talrij ke oud-leden van de dans groep waren daar aanwezig, en maakten er een luidruchti ge reünie van. 's-Avonds was er een optreden in de Stadsgehoorzaal. Na een welkomstwoord van secretaris Evert Elsenaar was de tot de nok gevulde zaal getuige van een kleurrijke show. In steeds andere prachtige kostuums dansten de jubilerende leden van Achalay de ene exotische dans na de andere. Overigens begon men dicht bij huis, met een serie Nederlandse volks dansen. Later waagde men zich aan het Russisch, Roe meens, Joegoslavisch, Israëliti sch, en niet te vergeten het Hongaars. Al deze dansen werden muzikaal begeleid door twee orkesten: het bege leidingsorkest van Achalay, dat deze avond voor het eerst optrad, en het bekende Leidse zigeuner-orkest Csérdés. Csérdés had een groot aandeel in de avond. De orkestleden speelen dat het een aard had, de ene dans na de andere, afgewisseld met Tjechische liefdeshederen en gevoelige so lo's op de pansfluit Na de pauze zong de Roe meense zangeres Floricica Dolnas enkele liederen; ook zij werd door Csérdés begeleid. Ze heeft een stem waar wij niet goed aan kunnen wennen, maar ze werd ook nadelig beïnvloed door de overvloedi ge, maar zeer slechte geluids apparatuur. De Roemeense dansen, waarmee Achalay de uitvoering afsloot waren zeer indrukwekkend. Na het optreden van Csérdés en Achalay konden de dan- bewegen in het Middemacht- slustigen in de zaal, die al zo volksdansbal, begeleid door lang werkeloos hadden moe- het orkest van Rob Brandon, ten toekijken, zelf de benen TON HARMS EN Csérdés begeleidde de dansers van Achalay Lezing Drs. H. de Ruiter, verbonden aan de Leidse sterrenwacht houdt dinsdag 28 juni een lezing over recente ontdekkingen met de Westerbork Synthese Radio Telescoop. De lezing is in de collegezaal van de oude sterrewacbt en begint om acht uur. Pottenbakkerskunst Ter gelegenheid van het feit dat de potten bakker Willem Coenraad Brouwer een eeuw geleden in Leiden werd gebo ren, is ver in de zogenaamde Versterzaal en de aangrenzende bovengang van de Lakenhal aan de Oude Singel een tijdelij ke opstelling van aardewerk en plastiek van deze kunstenaar. Naast wandborden, vazen en allerhande gedraaide voorwer pen legde hij zich toe op het ontwerpen en uitvoeren van kleinere beelden en gevelplastieken. De laatste zijn op tal van Leidse gebouwen terug te vinden. Dronken fietser Zijn bet doorgaans in bet weekeinde nog al eens automobi listen die te diep in het glaasje kijken en door de Leidse politie na opvallend afwijkend rijgedrag worden staande gehouden, het afgelopen weekeinde begon voor het Leidse bevoegd gezag met een novum, of althans iets dat zeer zelden voorkomt: op de Sumairastraat in de Kooi hield een surveillancewagen een inwoner van Leiden op de fiets aan die dermate over bet wegdek slingerde dat er wel wat loos moest zijn. De man bleek bem om balt negen 's avonds al zo flink om te hebben dat de politie bet beter oordeelde hem met fiets en ai in te laden en ter ontnuchtering op bet bureau in te sluiten. Universiteit Promoties: de heren G. E. E. J. M. van den Thillart (Leiden), D. D. Honijk (Leiderdorp) en G. B. M. van der Geer promoveerden de afgelopen week tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen. De heer A. Kapteijn (Leiden) promoveerde cum laude tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De heer W. S. Verdonk (Oegstgeest) promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid. Benoemingen: Dr. C. Fasseur is met ingang van 1 juni benoemd tot bijzonder hoogleraar in de geschiedenis van de Westeuropese expansie overzee. De heer Fasseur aanvaardt zijn ambt op 21 oktober met een oratie. Mevrouw prof. Irma Adelman, hoogleraar in de economie aan de universiteit van Maryland is voor het academisch jaar 1977/1978 benoemd tot buitengewoon hoogleraar; zij zal doceren over het onder werp „Armoede en Ongelijkheid" op de Leidse Clevermga- leerstoel. Mevrouw Adelman is de eerste vrouw die de sinds 1970 ingestelde Cleveringa-leerstoel bezet. Op 14 oktober houdt zij haar oratie. Eredoctoraat: Prof. mr. R. Feenstra ontvangt op 22 juni het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid van de universiteit in Glasgow. De heer Feenstra is sinds 1952 hoogleraar in het Romeins Recht en zijn geschiedenis aan de Leidse Universi teit. Conferentie: Spinoza, politiek en filosofie" is de titel van een conferentie die op donderdag 23 en vrijdag 24 juni in Leiden wordt gehouden. Clubhuis De bewoners van de wijk Pancras-West hebben een clubhuis. Woensdag 22 juni om zeven uur 's avonds wordt het clubhuis geopend door Pietje Pancras in hoogst eigen persoon. Mu ziekkorps De Burcht zal de opening muzikaal luister bij zetten met een rondgang door de buurt. Tussen zeven uur en half elf kunnen de bewoners van Pancras-West een kijkje komen nemen in het clubhuis dat is ingericht in het pand Burgsteeg 4a. De wijkvereniging heeft een prijsvraag uitge schreven teneinde een passende naam voor het clubhuis te vinden. Suggesties hiervoor kunnen worden gedaan op de dag van de officiële opening. Hengel en De personeelsvereniging van Adler-Leiden organiseerde gis teren een viswedstrijd in de Vliet. De vangst was redelijk. Als eerste eindigde B. Kastanja. Hij ving 15 vissen met een gezamenlijk gewicht van 1975 gram. De tweede en derde plaats waren respectievelijk voor H. Hillebrand en de heer Weber. ECONOMISCH WEL EN WEE Schoenenwinkel Corona nv heeft het filiaal aan de Breestraat 165 in Leiden gesloten. De vestiging van het bedrijf in de Haarlem merstraat blijft geopend. De sluiting van het Breestraat-filiaal heeft geen gevolgen voor het personeel. Aan de Herengracht 55-59 is een begin gemaakt met de sloop van de vjn. Oosterkerk tb.v. de bouw van 32 koopappartementen voor alleenstaanden. Aan de v.d. Waalstraat 44 is in een leegstaand vjn. winkelpand, P. Brouwer Tandtechnisch Laboratoium gevestigd, gekomen van de Cameliadal 3. 0 Aan de Beethovenlaan 96 is H. Bessem, bemiddeling bij verzeke ringen, financieringen, hypotheken en internationale beleggingen, gevestigd. Aan de Bomeostraat 47 is R van 't Riet, glazenwasserij, gevestigd. Aan de Mossel bank 11 is H. A. J. van den Berg, straatmakers be drijf, gevestigd. Aan de Lage Rijndijk 76 is het Hengelsporthuis Veltman jopgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 157 is het bedrijfspand (winkel) waarin „Lucky Lady", kleinhandel in parfumerieën, gevestigd is, (opp. olm. 60 m2) voor 32.500,- per jaar te huur aangeboden. Aan de Nieuwe Rijn 19 is café/rest annex zalencentrum „t Raedthuys" opgeheven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3