(Boma/nt i Bisschoppen geven^voorkeur aan federatie .dries KNAC: maximum snelheid naar 130 km di Amin ermoord? loalitiebewind sraël vandaag oor parlement FUSIE-PLAN NW-NKV Fotoapparatuur gestolen Autodief aangehouden BOTSING RIJNDIJK Kort geding? Noodlottige slip Graf BRANDMEESTER J Schiphol tijdelijke thuishaven Pan Am Maandag 20 juni 1977, 67e jaargang no. 20763 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND papenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Oirecteur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. mties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoont|es 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) mten: kwartaal 39.80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Moord aan boord Tv-thriller „Moord aan boord vlucht 502" op Ned. 1 om 19.55 uur. Om 19.04 uur Toppop met Emmylou Harris en om 21.50 uur Gibssville. Ned. II om 19.30 uur Addams family en om 20.25 uur Moll Flanders (2 en slot). Koel Veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind uit noordelijke richting. Maximumtemperatu ren omstreeks 17 graden. Morgen zon: 5.19 - 22.04. Maan •10.12 - 23.49. Scheveningen hoogwater 6.39-19.02 Laagwater 2.31-14.47. Uit een enquête is gebleken, dat negentig procent gen niet zou verhogen. Voorzitter jhr. W. van Hij verzette zich ook tegen de opvatting van van de Knac-leden de 100 km. limiet te laag vindt Andringa de Kempenaer van de Knac deelde minister Westerterp, dat Nederland zal moeten en dat 35 procent de voorkeur geeft aan een zaterdag in Zeist op de vergadering van zijn leren leven met autofiles. „Dat is volstrekt niet organisatie mee, dat volgens de Stichting Weten- nodig, omdat er voldoende maatregelen zijn te schappelijk Onderzoek een hogere snelheid nau- treffen om het verkeer zo vlot mogelijk te laten keer en Waterstaat gruime tijd geleden al laten welijks invloed heeft op de veiligheid van de verlopen", aldus de Knac-voorzitter. weten, dat de regering de snelheden op de rijkswe- autosnelwegen. jiT (ANP) De maximumsnelheid op de inelwegen moet opgevoerd worden van 100 km per uur. Dat is volgens de koninklijke >rlandse Automobiel Club (Knac) niet alleen snelheid van 130 km. Izakelijk uit het oogpunt van de Europese Zoals bekend heeft minister Westerterp van Ver- schriften, maar ook vanwege de veiligheid pover het vrachtverkeer. Pas morgen aangifte van twaalfde Prinsenkind LPmdat burgemeester Vonhoff van Utrecht vanmor- moeder, prinses Christina, naar het huis van zijn gen wegens „dringende ambtsbezigheden" was grootmoeder. Paleis Soestdijk vervoerd. Daar maak- ferpinderd, gaat Jorge Guilermo pas morgenoch- te Jorge bovenstaande foto van zijn ruim zes pond ënd zijn pasgeboren zoon aangeven. De van een wegende zoon. ii velige haardos voorziene baby is zaterdag met zijn IROBI (AFP) dagblad „Daily ion" in het Nairo- ïeeft vandaag het cht verspreid dat sident Idi Amin Oeganda is ver enen en wellicht iet weekeinde is moord. Het bericht van Amins verdwijning is volgens het blad be vestigd door vice-pre sident generaal Moes- tafa Adrisi van Oe ganda. Leger en poli tie heetten te zijn ge mobiliseerd om het staatshoofd op te sporen. De aanslag zou zaterdagmorgen zijn gepleegd door twee mannen, die het vuur op Amins auto openden in de buurt van Entebbe. Radio Oeganda - eni ge bron van informa tie voor hét buiten land - heeft zondag eri maandagmorgen niets over de activi teiten van Amin ge meld. Vrijdag had de radio meegedeeld dat het staatshoofd het weekeinde zou door brengen in Lido Bea ch, een strand aan het Victoriameer bij Entebbe. Hij zou er met zijn entourage basketbal speien. RUZALEM (AFP/DPA) Het rechtse Likoed- )k, de Nationale Religieuze Partij en de Agoe- t Israël, een groepering van ortodoxe joden, )ben gisteren in Israël een akkoord van 46 nten getekend, waardoor Likoedleider Mena- Bm Begin vandaag zijn nieuwe regering aan het aëlische parlement kon voorstellen. Begin zal treden als minister-president, Mosje Dajan is nister van buitenlandse zaken, generaal Ezer iizman beheert defensie. het Likoedblok en de Nationale Religieuze gfcrtij nemen aan de regering deel. De Agoedat Baël, die vier zetels in het parlement (Knesseth) weft, zal de regering steunen als bepaalde voor- i larden na een redelijke tijd zijn vervuld. Zonder h ie steun zal de regering-Begin slechts de steun webben van 59 van de 120 parlementsleden. De w lorwaarden van de Agoedat Israël hebben vooral q strekking op morele en religieuze problemen, I ials een strenge regeling van het openbaar ver- r i°er op sabbatdag, intrekking van de abortuswet, tbreiding van de wetten tegen de activiteiten van ndelingen en missionarissen en strijd tegen de onografie. 'e regering wil tot overeenstemming komen met et machtige vakbond Histadroet dat morgen een ieuw bestuur kiest De Histadroet omvat een V|rde van de Israëlische bevolking en controleert T procent van de economie. De Arbeiderspartij leeft altijd een meerderheid gehad in de Hista- Jkoet, maar de laatste jaren is de rechtse invloed ^poter geworden. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De wenselijkheid van plu riformiteit binnen de vakbeweging lijkt uit te nodigen meer aan federaties van vakcentrales dan aan fusies te denken. Dit schrijft de r.k. bisschoppenconfe rentie aan het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) in een reactie op „Een visie ter visie", het ontwerp-pro- gramma van het NKV. Ingaande op de vraag of de federatie tussen het NKV en het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen (NW) in een fusie moet overgaan, geeft de bisschoppenconferentie uitdrukking aan haar voorkeur dat het model van de federatie in geen geval wordt opgegeven, alvorens de betrekkingen tussen geloof, kerk, en katholieke georganiseerde werknemers proefondervindelijk op bevredigende wijze zijn geregeld. De bisschoppenconferentie, zo meldt de persdienst van de rk kerkprovincie, heeft de laatste hand aan haar kanttekeningen bij „een visie ter visie" gelegd op haar maandelijkse vergadering van vorige week in Roermond. Haar standpunt bevat aan de ene kant suggesties betreffende een nieuwe redac tie van „Een visie ter visie" anderzijds denkbeel den over de ontwikkeling van het NKV en zijn aansluiting bij datgene wat vanuit de kerk op het terrein van het maatschappelijk leven wordt on dernomen. Volgens de bisschoppenconferentie heeft de kerke lijke mening over sociale en economische vraag stukken, zoals die onder meer te vinden is in „Rerum Novarum" van 1890, „Quadragesimo An no" van 1930 en „Octogesima Adveniens" van 1970, door de bank te weinig handen en voeten gekregen. „Elke ernstige poging tot verbetering van de samenleving heeft onze uitdrukkelijke be langstelling. Het visie-programma van het NKV geeft een brede kijk op de maatschappelijke en economische ontwikkelingen en getuigt van zorg, moed en visie," aldus de bisschoppenconferentie. Dat de kerk zich op het maatschappelijke vlak grosso modo zou moeten beperken tot motivatie, bezinning en getuigenis, zonder een direct herken bare relatie tot een sociaal programma, vindt de bisschoppenconferentie onaanvaardbaar. Eerder zouden kerk en vakbeweging in onderling overleg moeten zoeken naar een figuur waarbij kerkelijke leiding, kerkleden en vakorganisaties zich op el kaar kunnen afstemmen op alle niveaus van be leidsvoorbereiding, beleidsvorming en beleidsuit voering. Dat het NKV zich van harte aansluit bij die stroming in het christendom welke het opneemt voor de armen, machtelozen en onmondigen, wordt door de bisschoppenconferentie toegejuicht. Zij wijst er evenwel op dat de navolging van Christus meer telt dan alleen maar een maatschap pelijk aspect en zij vraagt in dit verband aandacht voor de geestelijke waarden in de christelijke traditie. De bisschoppenconferentie bepleit dat het NKV zijn maatschappij-analyse nog uitdiept en daarbij bijzonder gewicht verleent aan de christelijke kijk op de samenleving, zoals neergelegd in de docu menten die de kerk heeft uitgevaardigd. (zie ook pag. 7, WAARDE VIER MILLE LEIDEN Uit een afgesloten studentenkamer in een studenten huis aan het Leidse Noordeinde is vannacht een aanzienlijke hoeveelheid fotoapparatuur gestolen. De waarde van de appara tuur wordt geraamd op vier mille. De eigenaar was gedurende het weekeinde afwezig. LEIDEN Een 17-jarige inwoner van Leiden is vannacht in de bosjes langs de Surinamestraat aangetroffen door de Leidse politie. De jongeman wordt verdacht van diefstal van een perso nenauto. Hij zou de diefstal hebben gepleegd met drie vrienden. De vrienden zijn nog niet aangehouden. De politie was door omwonenden gealarmeerd toen een auto in de Surinamestraat stopte en de vier inzittenden ogenschijnlijk zonder reden hard wegrenden. LEIDEN Twee inwoonsters van Wassenaar zijn de afgelo pen nacht om tien uur gewond geraakt bij een botsing op de Hoge Rijndijk nabij de Leider- dorpsebrug. De twee inzittenden van de ene auto, een 50-jarige en een 78-ja- rige vrouw, liepen respectieve lijk rugletsel en inwendige kneuzingen op. De 52-jarige be stuurder van de auto en de chauffeur van de andere auto kwamen met de schrik vrij. Bei de bij het ongeval betrokken1 personenauto's raakten onher stelbaar beschadigd. PROEFVLUCHT ENTERPRISE Het pendelruimtevaartuig Enterprise heeft, met als bestuur- beproefden Fullerton en Haise de roeren en kleppen van ders de astronauten Gordon Fullerton en Fred Haise met de Enterprise. In een later stadium zal de Enterprise door succes zijn eerste bemande proefvlucht gemaakt. De bedoe- middel van een raket worden gelanceerd. Op de foto het ling is dat de Enterprise gaat pendelen tussen de aarde moment waarop de Enterprise zich op de rug van de en stations in de ruimte. Gezeten op de rug van een Boeing in de lucht verheft, aangepaste Boeing 747 van de Amerikaanse luchtmacht Kampioene tegen wil en dank AMERSFOORT Pikant incident bij de Nederlandse kampioenschappen moderne ritmische gymnastiek, zater dag in Amersfoort. Berthy van de Kwaak, titelhoud- ster, zondigde te gen de reglementen door voor haar ba loefening in de zaal in te turnen. Zij kreeg daarvoor 0,50 „strafpunten" en dat kostte haar pro longatie van de ti tel. die ten deel viel aan Hanneke Tienstra. Deze turnster wordt evenwel getraind door Berthy van de Kwaak en toen het erepodium moest worden betreden na de baloefening stapte Hanneke Tienstra niet op de hoogste trede maar ging zij naast haar trainster op de tweede plaats staan. Hanneke Tienstra, kampioene tegen wil en dank. ZWOLLE De voorzitter van PEC Zwolle, J. W. van der Wal. overweegt een kort geding aan te spannen tegen Volendam. Van die zijde door Volendams praeses dr. Duin en scheidsrechter Jan Keizer was gesuggereerd dat scheidsrechter Frans Derks in de wedstrijd PEC-Excel- sior de Zwolse ploeg zou hebben bevoordeeld „omdat hij meer dan vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt met de dochter van PEC's voorzitter". V.d. Wal: „Dat neem ik niet want het is pertinent onwaar". Dr. Duin heeft al telefonisch excuses aangeboden. Keizer zou dat schriftelijk doen. OPATIJA Vorig jaar won de Zwitserse motorcoureur Ulrich Graf de 50cc-klasse in de Grote Prijs van Joegosla vië, gisteren vond hij de dood op hetzelfde circuit. In de vijfde ronde raakte de Zwitser in een slip en botste tegen een rots. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis van Rijeka gebracht waar hij aan zijn verwondingen overleed. ZANDVOORT „Eerst eten en dan werken", riepen de brandweerlieden die op het circuit van Zandvoort hun gewaardeerde medewerking moesten verlenen aan de ra ces. De brandweermannen blokkeerden met een brandweer auto de uitrit van de pits zodat geen bolide het circuit op kon en het publiek ongeduldig wachtte op het begin- sein. Dat liet op zich wachten tot forse manden met broodjes waren aangedragen en de brandweerlieden de maag konden vullen. Toen pas kon circuitdirecteur Johan Beerepoot het sein „brand meester" geven. DEKKING Zo groot was de overmacht waarmee de Thaise wereld kampioen lichtweltergewicht Saensak Muangsurln.g In Ma drid zijn Spaanse uitdager Pedro Fernandez versloeg dat het publiek zijn woede koelde op de landgenoot door hem te onthalen op een regen van allerlei voorwerpen. Fernan dez zocht dekking onder een kussen maar de scheids rechter was minder fortuinlijk en ging alsnog k.o. toen hij een blikje bier tegen zijn hoofd kreeg. Bestuur Stichting Arbeidszaken ZEIST De Stichting Arbeidszaken betaald voetbal heeft een bestuur geformeerd. Voorzitter is Jan Masman (ex-voor zitter FC Twente). Zijn mede-bestuurderen 2ijn Brouwer en Nijland (namens FBO). Paardekoper en Snoeck (namens WCS), en De Bruin WON). Minister Boersma zal de stichting op 29 juni officieel installeren. Zoals bekend wordt de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal de legale tegen hanger van het bureau Inter Football, dat geleid wordt door het driemanschap Coster, Keizer en De Vos. Tevens heeft de Stichting Arbeidszaken van het ministerie van sociale zaken toestemming gekregen voor het al of niet uitgeven van arbeidsvergunningen aan buitenlandse trainers of spelers in Nederland. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Ame rican heeft Schiphol uitgekozen als nieuwe tijdelijke toegang spoort tot Europa. Woensdagmorgen loopt het Amerikaans-Britse luchtvaartakkoord af en het ziet er niet naar uit dat men voor die tijd tot overeenstemming komt over de Engelse eisen, die met name betrekking hebben op hogere landingsrechten en minder Amerikaanse lijnen. De Pan Am is al bezig met de overplaatsing van personeel en diensten naar Schiphol, dat naar verwachting gedurende een periode van drie weken tot drie maanden de thuishaven van PanAm wordt. Dit levert de luchthaven twee- tot drieduizend transitpassagiers per dag meer op. De PanAm wil de wereldvlucht en van zes Boeings op Schiphol concentreren. De luchthaven ziet de tijdelijke uitbreiding als een aantrekkelijke financiële injectie. Ruimtelijke problemen zijn er niet Men stelt de kop van de A-pier volledig ter beschikking aan de Amerikaanse Boeings. Twee andere Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, TWA en NA wijken uit naar Parijs. De Engelse maatschappijen vliegen voorlopig op Canada.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1