Berekende eerste plaats van Cees van der Velden m 5 onbc (zorgd Leeuwenburgh laat zich niet uit veld slaan Wil van der Laan wint finale zijspancross Lege tank kost Andretti eerste plaats in Zweden macht Mugello SPORTTRIBUNE JM|"1L sSsss nraranm RltCjT»' «I ■■ÉfofLl Italiaanse over ig verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen V/*- LEIDSE SPAARBANK Gerard Ronc ongenaak baar LEIDSE COURANT MAANDAG 20 JUNI 1977 PAGINA (Van onze sportredactie) ALPHEN AAN DEN RIJN Cees van der Velden speelde het slim. De pi loot uit Boxtel, die zich nu al driemaal wereldkampioen mocht noemen, stuurde zijn supersnelle zelfgebouw de speedboat afgelopen weekeinde niet alleen met vaart, maar ook ver standig over het fraaie, 2200 meter lange Alphense circuit De Bijlen. Op die, ondanks het slechte weer door duizenden toeschouwers omzoomde zandwinplas slaagde fabrieksplloot Van der Velden er zaterdag in het gerenommeerde internationale deel nemersveld geheel voor te blijven. Anderhalf uur lang voerde de oud wereldkampioen het veld knap aan; als enige kon Engelsman Bob Spal ding (op afstand) nog redelijk volgen. Van der Velden startte gisteren dan ook als favoriet voor het tweede gedeelte van de „Drie uren powerboot Holland". En maakte dat favo riet zijn verstandig waar. Tom Percival uit Enge land mocht van Van der Velden de leiding nemen. En in de slotfase kreeg ook Spalding „groen licht" van Van der Velden, waardoor de Nederlander de tweede race uiteindelijk als derde zou beëindigen. Een beredeneerde derde positie. Immers: in het totaal klassement zouden beide Britten toch punten te kort komen.Van der Velden later, na de traditionele champagne aan de „Bierboeier" te hebben genuttigd: „In de laatste twee wedstrijden heb ik m'n machine ook tweemaal stuk gedraaid. Nu heb ik het anders gedaan. Zaterdag wel veel risico geno men, maar in de tweede race niet. Het was gewoon niet nodig. klasse zijn woordje mee. Weliswaar verhinderde motorpech Pelster zaterdag een knap resultaat (een redelijk vaste vierde plek ging verloren), maar in het tweede gedeelte van die Drie-uurs race werd die vierde plaats wel veroverd. Over het uitblijven van een directe confrontatie met Van der Velden, was Pelster niet echt verbaasd: „Met zwaarder weer was ik er waarschijnlijk beter uitgekomen. Nu kon ik het „ovenwicht" van de boot niet goedmaken". In de minder zware OM-klasse toonde de Engelsman Roger Jenkins zich superieur. Op de zandwinplas in Alphen aan den Rijn - binnenkort waarschijnlijk strijd toneel van „echte" Europese kampioenschappen - snelde Jenkins tweemaal onbedreigd naar de zege. De voornaamste uitslagen zijn: OZ-klasse: 1. Van der Velden (Ned). 2. Spalding (GB), 3. Percival (GB). ON-klasse: 1. Jenkins (GB). 2. Halsaa (Noo). 3. Toorn vliet. 01-klasse: 1. Brinkert (Ned). OE-klasse: 1. Wemer (WDI). 2. Hill (GB), 3. Knight (GB). SE-klasse: 1. Corchia (Bel). 2. Naslund (Zwe). 3. Bieleman (Ned), Nationale klasse 1: 1. Mosterd. 2. van Hove, 3. De Vries. Nationale Klasse 2: t. Ba rends, 2. Visser. Cees van der Velden „snel" in beeld. Op de Alphense zandwinplas bracht Van der Velden de „Drie uren Powei'1 boot Holland" op zijn naam. De vlag valt. Jacques Lafitte gaat als eerste over de eindstreep en is daarmee winnaar van de Grote Prijs van Zweden. ANOERSTORP Marlo Andretti wordt de laatste weken door pech achtervolgd. BI] de Grote Prijs van België werd de 27-|arlge kopman van Lotus In de eerste ronde van de weg gereden. Gisteren In de race om de Grote Prijs van Zweden slurpte de motor van zijn supersnelle bolide Iets meer benzine dan was berekend en kwam hij drie ronden voor het einde met een lege tank bij de pit aan. Op dat moment had hl) een voorsprong van meer dan twintig seconden. Mecaniciens schoten toe, maar konden niet verhinderen dat de winnaar van de grote prijs van Spanje terugviel naar de zesde plaats, waarmee hij nauwelijks beter af was dan een jaar tevoren op hetzelfde circuit, toen hij ook leidde, maar met een kapotte motor moest uitvallen. De tegenslag van Andretti maakte de weg vrij voor een verrassing. De 33-Jarlge Fransman Jacques Laffite, die bij de training niet verder was gekomen dan de achtste plaats, nam zijn kans waar en won. De eerste grand prix zege voor de Europese kampioen formule 2 wagens van twee Jaar geleden, die reed in een constructie, welke de Franse oud-cou reur Guy Ligier had gebouwd rond een twaalf cilinder-Matra-motor. De Fransman reed aanvankelijk in een onop vallende rol. De Ier John Watson (Brabham) was zeer snel weg. Het kostte Andretti een volle ronde eer hij de koppositie had veroverd. Watson vocht in tweede positie een fel ge vecht uit met de Zuidafrikaan Jody Scheckter (Wolf). Halverwege de wedstrijd kwam het tot een carambolage. Watson kon de wedstrijd voortzetten, maar Scheckter. de leider in het wereldkampioenschap van de coureurs, moest met een verbogen voorwielophanging de strijd staken. Hij behield echter zijn voorsprong van een punt op Niki Lauda, omdat de Oostenrij ker op het circuit in Zweden geen rol van betekenis speelde. Hij gaf de strijd op in de 47ste ronde toen hij alle banden had gewis seld en de bestuurbaarheid van zijn Ferrari nog niet bleek verbeterd. Intussen was Laffite aan een opmars begonnen. Hij passeerde Reutemann in de 32ste ronde, Mass in de 39ste en Depailler in de 40ste ronde. Twee ronden later ging hij ook de huidige wereld kampioen James Hunt voorbij en lag hij achter Andretti in tweede positie. De Westduitse coureur Jochen Mass volgde in zijn spoor. Mass was in de zevende ronde in aanraking gekomen met de Zweed Gunnar Nilsson, die geen doorgang wilde verlenen. De McLaren van Mass bleef in tact, terwijl Nilsson zich een ander front moest laten aanmeten. In de slotfase kwam Mass in aanraking met Shadow van de Australiër Jones, waarbij hij zijn front spoiler verloor. De tweede plaats hield hij echter vast. De Argentijn Carlos Reutemann redde de eer voor Ferrari door als derde te finishen, voor de Fransman Patrick Depailler (Tyrrell) John Watson en Andretti. De Nederlandse formule een coureur Boy Haije had zich in tegenstelling tot zijn Belgi sche collega Patrick Neve niet kunnen kwalifi ceren voor deelname aan de grote prijs van Zweden. Zandvoort Rob Leeuwen burgh maakte het onmogelijke waar. Op de zevende startri] stond de donkerblonde Hage naar In de Nederlandse wed strijd voor het officieuze Euro pese kampioenschap van de formule Fords 1600. Tweemaal spinde de man die aan zijn eerste seizoen bij de Fords be zig is op het natte en door olie glad geworden circuit van Zand voort Toch stuurde Leeuwen burgh zijn Crossle winnend door de finish. Alsof hij nooit anders had gedaan versloeg hij zijn concurrenten in de adembene mende laatste meters, waarin zes kanshebbers waren, door op het juiste moment uit de slipstream van Arthur van De- dems Royale te sturen. Een en kele decimeter besliste In dit enerverende hoofdnummer van de internationale NAV-races over winst en verlies. Ai In de training had Ed Brouwer voor een verrassing gezorgd door de beste rondetijd neer te zetten. Ook in de race toonde hij weinig respect voor ervaren coureurs als Michel Bleekemolen, de ze ker geachte winnaar. In de ze vende ronde, toen zijn Crossle spinde, viel hij terug. Hij herstel de zich maar moest halverwege de race door oenzelfde oorzaak opnieuw afhaken. Inmiddels had Leeuwenburgh zich opgewerkt. De Hagenaar maakte deel uit van de kopgroep van zes rijders toen de elfde van de twintig ronden was afgelegd. Die bestond toen uit de Zweden Stanley Dickens en Bo Martins- son winnaar van de eerste race voor deze competitie al smede de Nederlanders Arthur van Dedem, Christiaan Chabot, Rob Leeuwenburgh en Loek Ver meulen. Bij elke doorkomst wis selden de posities. Groter dan enkele meters waren de onderlin ge verschillen zelden. In de acht tiende ronde stuurde Van Dedem zijn groene Crossle in voorste positie. Leeuwenburgh kroop er snel achter. Slingerend om de tegenstander geen kans te geven positioneel voordeel te genieten, kwamen de bolides voor de laat ste maal op de finish aan. Leeuwenburgh was vrijwel kan sloos. Het jeugdige talent benut te echter op het juiste moment de zuigkracht van Van Dedems Royale. De snelheidswinst die hij daardoor boekte was voldoende om als eerste te worden afge- vlagd. Grootste pechvogel op de som bere zondag was zonder twijfel de Zuidafrikaanse rijdster Desl- ree Wilson. De snelle Deslree, die in de gelegenheid werd ge steld om haar talenten In Euro pa verder te ontwikkelen, reed zelfs de opwarmronde niet uft. Na de tunnel „oost" stonden de twee formule super Fords van Maarten Henneman en Arthur van Dedem stil om de start te imiteren. Ze had geen kans om haar crossle langs de wachtende wagens te sturen. Die proefstart leverde de twee Nederlanders een boete van 250 gulden op, aangezien het in de opwarmron de, de wedstrijd en de uitrijronde verboden is op de baan stil te houden. Het derde en laatste van de vanghekken bracht de bolide van Desiree Wilson pas tot stil stand. De crossle was zodanig beschadigd dat haar gastrol voortijdig was aitgespeeld. Dat incident maakte mede dat de toch al verlate eerste start pas om 35 minuten na het vastgestel de tijdstip werd gegeven. i In de race zeff, waarin ook nu in de topgroep tot de negende van de twaalf ronden, de ver schillen slechts in meters kon den worden uitgedrukt, was de spanning steeds aanwezig. Pas daarna maakten Ros de Gia- xa de Salvi, snelste in de training en Michael Bleekemolen hun Crossle's los van hun naaste concurrenten. Bleekemolen moest de zege uiteindelijk toch aan de snellere De Salvi laten. De merkenrace van de Renaults, die tegen de gewoonte in een „optocht" leek te worden veran derde in een furieus gevecht, nadat Frans de Vos aansluiting met leider John Bolten had ge kregen. Hij vormde een „treintje" met de zwarte alpine van zijn bebaarde rivaal op het rechte eind. De Vos weigerde om tijdig "te remmen en het spoor van zijn voorganger te verlaten. Daardoor schoof hij in de Tarzanbocht zijn tegenstander van de baan. Via een lang spoor door het zand kwam „houten" John terug. Die manoeuvre kostte hem zo'n 150 meter. Een verschil dat Bolten wel sterk reduceerde. Ruim 25 meter winst moest hij evenwel De Vos in deze race toestaan. MUGELLO De Itallr Bruno Glacomelli heel het circuit van Mugelli zevende wedstrijd i het Europese kampit schap formule 2 gen nen. Glacomelli reed een March. In Mi werd het trouwens complete Italiaanse gelegenheid. De man René Amoux, in het klassement i Europese titel, kon niet klasseren In Mi Hij bleef r voor het einde van race met een lege bef netank aan de kant stsM De Italiaan Mario Lega de wedstrijd in de 250 klasse van de Grote Prijs Joegoslavië gewonnen. Japanner Katayama tweede, de Ier Herron de| De Westduitser Rolf Steinl sen, wereldkampioen in zijspanklasse, heeft bij dej[ van Man de race in zijn cialiteit gewonnen. De gelsman Greasly werd 1 de, zijn landgenoot Miij derde. j; In Opatija won de Spanjar Angel Nieto de wedstrijd de 50 cc-klasse van de Gr Prijs van Joegoslavië, i landgenoot Tormo werd tw de, de Fransman Plisson de. De Nederlander Kees l Dongen kwam als vierde ou de eindstreep. m igP&j) L-J, rr GENDT Wil van der Laan uit Ter Aar heeft gisteren met Marius van de Berg In de bak, de finale van de inter side-car series (ISCS) In Gendt bij Nijmegen gewonnen. Van der Laan won de eerste en derde manche, eindigde in de tweede manche op de tweede plaats en had In het klassement van deze reeks van vier wedstrijden Apeldoorn, Kamp Lintfort (WDI), Ratin gen (WDI) en Gendt een ruime voorsprong op Cor den Blggelaar met Cor van de Bijl als bakkenist. Deze laatstgenoemde equipe had overigens de pech na de eerste manche te moeten opgeven. Dan Biggelaar die in de' strijd voor het Europees kampioenschap in de zijspanklasse vierde staat, brak in de eerste omloop bij een valpartij een middelvinger. Hij kon daarna niet meer starten. De wedstrijden in Gendt, die voor het dagklassement van de zijspannen drie manchës omvatten, werden ook wonnen door Van der Laan/Van de Berg. Deze combina won de derde manche, die niet meer telde voor ISCS-reeks, vóór Van Heugten/Steenbergen. Naast wedstrijden bij de zijspannen werd er in nog twee klas: gereden. Dinant Zijlstra won bij de 125 cc senioren b< manches en daarmee de wedstrijd. Bij de junioren z< vierde Evert Buitenhuis in de finale van de 250 cc-klasi In Hoofddorp werden mo- torsprintwedstrijden ge houden. Althans dat lag in de bedoeling van de orga nisatoren. De hevige re genval besliste echter an ders. En dat leverde dan dit trieste plaatje op van teleurgestelde deelnemers bij hun machines. Ook in Amsterdam werd aange treden voor sprintwedstrij den. Ook al door het weer werden geen opzienbaren de prestaties geleverd. DALECIN Gerard Rd heeft de winnende draa weer opgevat De Nederlandse kansto ber op de wereldtitel t torcross in de 125 cc-kl se won gisteren de Gr Prijs van Tsjechoslowak voor de Belgische titelvi dediger Gaston Rahier zijn voorsprong in klassement op de joi coureur uit Bennekom klein stukje zag slinken. Rahier won in Dalecin de eerste manche. Rond werd daarin In de tweede manche Gerard Rond ong< baar. Rahier kwam maal niet verder dan vijfde plaats.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16