Soede dag op Duindigt voor trainer Henk Leenheer Nicols in halve finales Europese honkbalbeker Eva Wilms wereld record vijfkamp ieen sancties tegen landen die Spelen Montreal verlieten P *yJM% HH NfÉl iolleybal- :>e lectie Oostduitse suprematie bij zwemmen in Wenen Buitenlanders heersen op Hanzeregatta iSPORTTRIBUNE Kogelslingeraar jaar geschorst ZIJDELINGS L2. LEIDSE COURANTr MAANDAG 20 JUNI 1977 PAGINA 13 start van de supertrioren met links (startbox 15) de winnaar Charlie Brown. evin Davies brengt Charlie Brown als winnaar over de iet Frans Vandeuren. finish, gevolgd door Jet Flight (fot's René Smit) WASSENAAR Henk Leen heer, nog niet zo lang beroep strainer van volbloeds op de Wassenaarse renbaan Duin digt, was nog niet dikwijls In de winnaarsring geweest Maar gistermiddag won hij twee van de drie rennen en alleen de supertrioren ontging hem. De zege in de Kincsenv prijs met Snow Scene was erg verrassend. Door het publiek werd het paard van de Haag se stal Monique niet aangeke ken. Geen wonder, want bij de laatste zes verrichtingen van Snow Scene waren slechts drie vierde plaatsen. De dit jaar erg succesvol rijdende Allen Jones sloeg de laatste hon derd meters hard toe en won met ruim verschil voor Merry en Clio. De trio-uitbetaling bracht ruim zes duizend gulden. Eigenaar Jan van der Berg: „Ik wist dat het een leuk paard is, maar winnen in dit veld van zestien uitstekende volbloeds, dat had ik nooit verwacht. De aankoopsom van het paard rs er door deze overwinning uit". De eerste prijs was 6000 gulden. De eigenaar van Stal Monique kocht het paard enkele weken geleden van een bekende op Duindigt. Een uur later had trainer Henk Leenheer weer succes. Ondanks het feit dat de foto uitwees dat het paard Orion met John Webb twee de was geworden, kon toch de kassa rinkelen omdat winnaar Ar- tois met Clara Meltzer wegens hin deren naar de tweede plaats werd teruggezet. Voor de tweede keer dit seizoen overkwam dit Clara Commentaar van deze vrouwelijke jockey: „Het is jammer maar ik geloof dat het toch terecht is. Het was wat hinderlijk. Ik kon hem niet meer recht houden". Verrassend De supertrioren bracht ook al een verrassende uitslag. Kevin Davies staat op de Wassenaarse ren baan Duindigt bekend als een van de beste jockeys die in ons land werkzaam is. Vorig jaar was hij minder gelukkig omdat de Engelsman bij een stal werkzaam was die door pech ach tervolgd werd. Bij trainer Wim van Dijk is hij uitstekend op zijn plaats. Voor de wethouder uit Bergen op Zoom, de heer Van der Graauw, bracht hij Charlie Brown als eerste over de eindstreep tegen een cóte van ruim veertien tegen één. Jet Flight met Frans Vandeuren be haalde een tweede plaats voor Ho peful Future S met de zoon van Frans, Chris Vandeuren. Bij de dravers was het voor eige naar Kamps een uitstekende dag. De leraar aan de slagersvakschool heeft slechts twee dravers. Meestal geeft fiïj deze om de beurt in training bij Guus Knijnenburg: Net ty Prise in de winter en Majoor in de zomer of andersom, omdat twee paarden in training natuurlijk een aardig duitje kost. Beide paar den hebben, en dat weten de insi ders, toekomst in de drafsport. Daarom heeft Kamps ze allebei in training gehouden bij Knijnenburg en daar hoeft hij na gisteren geen spijt van te hebben. Zowel Netty Prise als Majoor wonnen, zodat de kost voor een van de twee dravers voor het hele jaar al bijna verdiend is. Daarnaast is er de komende tijd meer succes van de twee paarden te verwachten. De top van de Nederlandse dra vers ging gisteren echter aan het werk op de dag van het bedrijfsle ven in het Stadspark van Gronin gen. Geheel volgens de verwachtingen won Kameraad het internationale hoofdnummer met een prijzengeld van vijfentwintig mille, waarvan de helft voor de winnaar. Gastrijder Ruud Pools greep met Maestro Cavaljos de tweede plaats voor de eerste favoriet Speedy Volita met Gerard Gommans. Deze had vijfen twintig meter aan beide koppaar- den moeten geven en sprong in de laatste bocht in de fout. kwam enorm hard terug maar moest ten slotte genoegen nemen met een derde plaats. Escam, een in ons land onbekende Franse draver die ook voor de Grote Prijs der Lage Landen staat ingeschreven, werd met Jan van Dooyeweerd vierde. Kees Verkerk kon de handicap van vijfentwintig meter niet overbruggen, deed het in de eindstrijd met het oog op de Grote Prijs der Lage Landen rustig aan, en kwam als zevende over de eindstreep. ARTHUR VAN RUSWUK FRANKFORT De West- uitse atleet Walter Sch eidt, wereldrecordhouder .'"jogelslingeren, is door de witletiekbond van de deel- at Hessen bestraft met voorwaardelijke uit- luiting van de wedstrijd sport voor de periode van .nfén jaar. 'cïjchmidt had eind maart voor de J"'festduitse televisie verklaard dat stimuleerde middelen gebruikt Dit werd als reden voor zijn irwaardelijke schorsing aange dragen. Er werd echter slechts een borwaardelijke straf uitgesproken angezien mede-verantwoordelijk- Bumeid van de Westduitse atletiek- genü'ond niet werd uitgesloten. 1 (D'i— 59 MEN HAAG De volleybal-bonds- Osjjoaches Jaap Koraloot en Julien poolen hebben de definitieve se- ™^ctie bekend gemaakt voor het 3 lerenteam, dat van 25 september Ikernjjt en met 2 oktober zal deelne- nen aan het toernooi om het jjPapuropees kampioenschap in Hel- xderland speelt in groep 2 met 'olen, Oost-Duitsland, Bulgarije, nJsjecho-Slowakije en Rusland. 3 selectie bestaat uit: Frank Con- indse, Rob Landsheer, Wim The sissen. Ad van de Velden, Jan Nams, Loek Willemstein (allen jptarlift/Blokkeer), Bert Goedkoop, Martin de Groot. Geert Trompetter, eter van Velzen, Ruut de Wit iallen Delta Loyd), Wim Knip en larry Veldhuis (beiden Interlance/- Karei ten Bruggencate liit Rijswijk is teammanager. Ulrike Tauber is moe. Zij zwom de 200 meter vlinderslag dan ook in 2.17.08. WENEN Bij de dit weekeinde In Wenen gehouden internationale zwemwedstrijden hebben de vertegenwoordigers uit Oost-Duitsland het merendeel van de onderdelen gewonnen. Twaalf landen verschenen op de eerste dag aan de start maar van de twaalf nummers werden er negen door Oost-Duitsland gewonnen. De beste prestatie kwam op naam van Ulrike Tauber. die de 200 meter wisselslag won in 2.19,33. De 19-jarige zwemster uit Karl-Marx-Stadt bleef haar naaste concurrente, de Hongaarse Agnes Fodor, daarmee ruim zeven seconden voor. Ook sterk was de tijd, die de 16-jarige Petra Thümer op de 400 meter vrije slag zwom. Zij kwam tot 4.15,6. De resterende opvallende prestaties kwamen op de eerste dag op naam van Ulrike Richter (2.18,57 op de 200 meter rugslag), weer Ulrike Tauber (2.16,80 op de 200 meter vlinderslag) en Roger Pyttel (2.03,63 op de 200 meter vlinderslag bij de heren), allen uit Oost-Duitsland. De overwinningen voor met-Oost Duitsers werden behaald dor de Hongaarse Eva Kiss (100 meter schoolslag), haar landgenoot Andreas Hargitay (200 meter wisselslag) en de Brit Martin Smith (100 meter vrije PARMA Landskampioen Nicols uit Haarlem heeft zich gisteren moeiteloos geplaatst voor de hal ve finales van het toernooi om de Europese honkbalbeker door in de derde wedstrijd van het kwali ficatietoernooi In Parma met niet minder dan 15—0 te winnen van het Zweedse Bagarmossens. In zeven innings wierp de zeven tienjarige John Giroldi, die uit het C-team van de Nicols was gerecru- teerd, twaalfmaal drieslag en een maal vier wijd. Bovendien kreeg Giroldi slechts één enkele honk- slag tegen. Voor de Nicols sloeg Gary Holland niet minder dan vijf home-runs. Boudewijn Maat nam er twee voor zijn rekening. Behalve Nicols heeft (zo goed als zeker) Parma GermaJ zich ge plaatst voor de halve finales. Uit de andere kwalificatieronde plaat ste zich Rimini. Voor de vierde plaats komen in aanmerking PUC Parijs en Luchtbal België. De Haarlemse ploeg had overigens de wedstrijd tegen het thuisspelen de Parma Germal zaterdag met 6—4 verloren. Voor 7000 toeschou wers werd dit een boeiend gevecht tussen de vertegenwoordigers van de twee sterkste Europese honk balnaties. Ook in deze ontmoeting sloeg Gary Holland voor de Nicols een home-run. EEFDE Op het water van het Twentekanaal in het Gelderse Eefde werd gisteren de Hanzere gatta gehouden. Drie van de Ne derlandse topkanovaarders ont braken bij deze wedstrijden. Arend Bloem was geblesseerd. Jef Rutte en Ruud van der Doe had den niet ingeschreven. Mede hier door werden de hoofdnummers een buitenlandse aangelegenheid. De voornaamste uitslagen zijn: kl 10.000 meter: 1. Hanssens (Bel) 2. Teuner (WDI) 3. Huizing (Euros) 4. Ja cobs (Zwetplassers). kl 1000 meter: 1. Hanssens 2 Teuner 3. Jacobs 4. Bomsen (WDI) kl 500 meter: 1. Vervack (Bel) 2. Ja cobs 3. Debucks (Bel) Dame» k1 500 meier: 1. Teuner (WDI) 2. Pepinghege (WDI) 3. Ineke Bakker 4. Thea Bergers 5. Marijke Kidde 6. Ans Stormink. Jacek Wszola won het hoogspringen. Hij overbrugde een hoogte van 2.27 meter. BERNHAUSEN De Westduitse atlete Eva Wilms heeft haar eigen wereldrecord op de vijfkamp gisteren tijdens een ontmoeting tegen Rusland verscherpt tot 4823 punten. Haar oude record van 4794 punten vestigde zij in mei in Göttingen. Haar prestaties op de vijf onderdelen waren: Horden 13.83, kogelstoten 20,95 meter, hoogspringen 1.74 meter, verspringen 6.29 en 800 meter 2.19.66. Jacek Wszola. de Olympische kampioen hoogspringen, won gisteren op de eerste dag van internationale wedstrijden in de Poolse plaats Bydgoszcz, zijn specialiteit met een sprong van 2.27 meter. Hij versloeg onder meer de Amerikaan Rory Kotinek, diens landgenoot Tom Woods en de Canadees Greg Joy. Aan de wedstrijden in Bydgoszcz doen atleten mee uit vijftien landen waaronder de Verenigde Staten, Rusland, Canada en Cuba. De Cubaan Silvio Leonard won de 100 meter in 10.20 sec. en zijn landgenoot Alberto Juantorena zegevierde op de 400 meter in 45.73. Bij de dames zorgde de Poolse Krystyna Kacperczyk voor een goede prestatie op de 400 meter horden. Haar 57.04 was goed voor een onbedreigde overwinning. De Cubaanse Sylvia Chivas legde de 100 meter af in 11.38 sec. Op de 800 meter toonde Alberto Juantorena nogmaals zijn grote klasse met een tijd van 1.54.7. Daarmee verbeterde de Cubaan de beste seizoenprestatie van de Keniaan Mike Boit met een volle seconde en bleef slechts tweetiende seconde boven zijn eigen wereldrecord. [oj; PRAAG Op de laatste dagen van i« iet congres van het Internationaal H; Olympisch Comité in Praag werd be sloten dat geen maatregelen zullen HWorden genomen tegen de twintig Afri kaanse landen, die de Olympische 'pelen van Montreal verlieten. Er zijn wel wi|ziglngen aangebracht In de reg lementen die voorzien in sancties te gen hen die In de toekomst door politiek geïnspireerde acties onderne men. De kwestie-China is.niet ter sprake gekomen en de vraag of journalisten, vertoonden aan „Radio Vrij Europa" en „Radio Vrijheid" door sommi ge landen beschouwd als propagandisten voor de Verenigde Staten geaccrediteerd worden voor de Olympische Spelen 1980 in Moskou, werd niet beantwoord. Het Tsjechische Olympische Comité bood veront schuldigingen aan voor weglatingen en wijzigin gen in de tekst van de rede die president Lord Killanin bij de opening van het congres had uitgesproken. Zuid Afrika zal, aldus Lord Killanin, tot het IOC worden toegelaten zodra het land aan de voorwaarden, speciaal ten aanzien van discri minatie, heeft voldaan. De voorzitter van de medische commissie van het IOC, prins Alexandre de Mèrodi (België) diende een voorstel in om bij continentale en interconti nentale wedstrijden eenzelfde dopingcontrole toe te passen als bij Olympische Spelen. Daartoe zouden onder verantwoordelijkheid van het IOC op alle continenten laboratoria moeten worden gesticht te beginnen met Londen, Moskou, Montreal of New York en Tokio waar op uniforme wijze wordt gehandeld. De Mérode wil deze regeling req^is in 1979 Part-Amerikaanse Spelen in Porto Rico laten ingaan. Zuinig Verschillen van mening kunnen, indien beide par tijen wezenlijk van plan zijn ze uit de weg te rui men. het best om de tafel worden uitgesproken. Het KNGV en de Zoetermeerse turnvereniging Pro Patria hebben dat vorige week gedaan inzake de kwestie- Monique Bolleboom die door de bond niet naar de Europese titelstrijd in Praag werd gezonden. Bij goede wil van beide zijden wordt immer een compro mis gevonden. Ditmaal hield men het op ..ondui delijke afspraken'1 waar aan voor de toekomst het nodige zal worden ge daan. Helaas wordt hier mee niet meer goedge maakt dat een van de ta lentvolste turnsters de Eu ropese titelstrijd heeft ge mist. Na het verdwijnen van enige topturnsters zal het KNGV uiterst zuinig moeten zijn op de jeugd, waartoe Monique Bolle boom behoort. Noodgedwon gen Voor de een na laatste keer zullen de Olympische Spelen in 1980 in één stad worden gehouden, Mos kou. Het IOC heeft beslo ten dat de Spelen per 1988 niet meer aan een stad maar een land zullen worden toegewezen, waar door het gigantische sportgebeuren gespreid kan worden en gebruik kan worden gemaakt van geschikte accommodaties elders in het land. Oat werkt kostenbesparend en dat is de grote drijfveer geweest om te komen tot de beslissing die het IOC in het verleden niet wilde nemen, hoewel er meer malen op is aangedron gen. Door de (financiële) nood gedwongen is een situatie geschapen die meer landen de mogelijk heid biedt hun kandida tuur te stellen omdat waarschijnlijk het bouwen van veel geld verslindende accommodaties kan wor den vermeden. De proble men van huisvesting van de atleten worden even eens geringer. Het publiek zal evenwel tevoren die nen te selecteren, vooral in grote landen, naar welk onderdeel de voorkeur uit gaat omdat de mogelijk heid groot is dat per plaats één sport wordt be dreven. Door dit besluit van het IOC zijn de Spelen er gingen steeds meer stemmen op om te stop pen vanwege de enorme kosten voorlopig weer Nooduitgang Het leek een moeilijk te realiseren denkbeeld van professor Christiaanse om de winst die in de Rotter damse haven wordt ge maakt (deels) te gebruiken om de in financiële moei lijkheden verkerende voet balclubs Feyenoord, Spar ta en Excelsior de helpen de hand toe te steken. De man die leiding gaf aan het befaamde rapport dat het gezond maken van het betaald voetbal in ons land tot strekking had, heeft echter een bron aan geboord waardoor het col lege van B.en W. een „nooduitgang" is gebo den. De wethouder v i fi nanciën had al „zijl veto uitgesproken omdat de gemeentekas subsidie niet toeliet. En dan houdt alles op. Het idee van professor Christiaanse heeft het col lege de mogelijkheid ge geven zichzelf en de clubs uit de impasse te doen geraken. Donderdag zal de voltallige raad worden verzocht in principe ak koord te gaan met het verlenen van subsidie. In middels is wel duidelijk gebleken dat in de toch bepaald wel voor voetbal geporteerde Maastad de nood hoog is. En omdat Rotterdam zeker niet de enige stad is waar club(s) het moeilijk hebben en waar geen haven uitkomst kan bieden zal toch eindelijk door de KNVB ja of nee moeten worden ge zegd tegen het rapport- Christiaanse waarvan schoorvoetend pas enkele pnderdelen zijn geremi seerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13