Atletiekjeugd kan oedarmoede bij senioren opheffen prta-Spelen brengen atletiek van wereldklasse rits Schür ernstig iewond bij valpartij Ser Pronk komt drie seconden te kort Massale uittocht Kielerwoche door deelneming Zuid Afrika ERT PRONK STERK IN RONDE VAN ZWITSERLAND Lot Rotterdamse clubs in handen gemeenteraad Westerhof tweede trainer Feyenoord :h |ht Wanneer het bestuur van de Konin- ie Nederlandsche Atletiek Unie (KNAU) de irdracht van de technische commissie over- Jmt, zal Nederland van 19 t/m 21 augustus I een grote groep junioren deelnemen aan Europese jeugdkampioenschappen in Do- zk. Na de nationale jeugdkampioenschap- Ii in Vught droeg de technische commissie |en meisjes en zeven jongens voor. De gelijkheid is nog aanwezig dat de groep ireiding krijgt indien Karin de Nijs de nende weken aan de limiet (4.30.0) op de meter voldoet. i Het zal de grootste afvaardiging worden, die de KNAU ooit naar een Europees jeugdkampioenschap heeft afge vaardigd. De kandidaten zullen echter nog aan een aantal voorwaarden moeten voldoen. Begin augustus zal moeten blijken dat de huidige vorm gehandhaafd of verbeterd is en er zullen geen blessures mogen optreden. De grote groep geselecteerden is een goede afspiegeling van de kwaliteit van de huidige Nederlandse jeugdatleten. Ook dit weekeinde bleek dat de Nederlandse junioren voldoende kwaliteit bezitten om de bloedarmoede bij de senioren voor een gedeelte op te heffen. Het grote probleem voor de KNAU blijft echter de overgang van de junioren naar de senioren goed te doen verlopen. In het verleden sneuvelden talentrijke junioren bij tientallen Titels tellen De geselecteerden manifesteerden zich op de Vughtse slntelbaan opnieuw nadrukkelijk. Er werden weliswaar geen nationale jeugdrecords verbeterd maar dat is bij de titelstrijd nu eenmaal normaal. De titels tellen meer dan tijden of afstanden. Onder degenen die twee titels behaalden, waren merkwaardiger wijs slechts twee deelnemers aan de Europese jeugdkam pioenschappen. Het waren de Zeeuwse Els Vader, die de 100 en 200 meter meisjes A won in resp. 12,0 en 24.3 en B-junior Marcel Klarenbeek, die in Donetzk zal starten in de 4 x 400 meter jongens. De junior uit Soest zegevierde op de 200 m (22,5) en 400 meter (50.2). Andere dubbelkampioenen bij de meisjes waren Delia Valkenberg (DEM), die bij de A-junioren de titels pakte bij het verspringen en speerwerpen. B-juniore Marjan Olyslager was de beste op de 100 meter en 80 meter horden. Dubbel Bij de jongens waren behalve Marcel Klarenbeek nog vijf dubbelkampioenen. Ben Callemeyn (Kimbria) won de 100 en 200 meter bij de A-jongens en Theo Goossens (KAC), die eind vorig jaar door een ernstig ongeluk nog verloren leek voor de atletiek werd kampioen bi) het kogelslingeren en discuswerpen. Bij de jongere jongens excelleerde Jan Zethof op de 1500 meter en de 1500 meter steeple chase, John Ekhorst op de 100 meter en het verspringen en Hans Vetter bij het kogelstoten en discuswerpen. Elly van Hulst (Uonltas) sloot het eerste gedeelte van haar planning voor dit seizoen af met het prolongeren van haar jeugdkampioenschap op de 800 meter. De loopster uit Leeuwarden maakte een tijd van 2.09.3, bepaald niet de beste van dit seizoen, maar dat was van weinig belang. Bea Wiarda, een andere Friese keus voor Donetzk, die de laatste tijd wat moeite had met het passeren van de vijftig metergrens bij het discuswerpen, heeft de goede lijn weer te pakken. In Vught won zij met 50,72 m. I Van onze sportredactie I HAAG Atletiek van dklasse. Met deze be ring hopen de organi- ien van de Intematio- Sparta-S pelen 1977 i zaterdag 25 en zondag juni liefst zoveel moge- publiek naar de kunst- aan aan de Zuidlaren- at te kunnen lokken, in Den Haag aan te wenden aas liegt er dan ook beslist niet om. Zowel Europese als overzeese vedetten hebben toege zegd het komend week einde hiervoor aan de start te zullen verschijnen. Be kende namen te over op de uitgebreide deelnemer slijst Zowel j>ij de dames als bij de heren- atleten. Wedstrijden kortom, die zonder enige twijfel het be kijken waard kunnen zijn. Wat bijvoorbeeld te denken van de aanwezigheid van de regerende Europees kampioen op de 800 me ter, de Joegoslaaf Luciano Susanj? Een atleet met een verbluffend mooie looptechniek. Of niet te ver geten Greg Joy uit Canada, de zilverenmedaillewinnaar van Mont real bij het onderdeel hoogsprin gen. Een directe confrontatie met onze nationale hoop Ruud Wielart moest onlangs helaas van het pro gramma-rooster worden geschrapt. De blonde schicht uit Hoofddorp staat voorlopig vanwege een spier blessure. opgelopen kort na diens opzienbarende 2.26 van Turijn, op nonactief. Ook de sprintnummers vergen de nodige aandacht. De grote vedette is in dit geval natuurlijk Silvio Leonard, die reeds 9.9 seconden bij de 100 meter op de klokken bracht. Een andere supersnelle man is Robert Martin uit Canada met zijn persoonlijke recordtijd van 10.1 seconden over dezelfde afstand. Verder met de dames, waar het onderdeel discuswerpen zeer sterk is bezet. Rita Pfister uit Zwitserland en Argentina Menis, die in werpafstand tot op de dag van vandaag nog maar door Faina Melnik werd overtroffen. Ruim 69 meter was haar sterkste prestatie. Ook de nummers verspringen en hoogspringen brengen de nodige toppers aan de start. Alina Gheorg- hiu uit Roemenië sprong al eens 6.60 meter ver. Bij het hoogsprin gen zullen Mirjam van Laar en Sylvia Barlag hoogst waarschijnlijk de handen vol krijgen aan Cornelia Popa uit Roemenië (1.93). Anne- marie Pira uit België (1.92) en Angela Carbonell uit Cuba (1.86). Onder aanvoering van voorzitter H. J. Brabers kijken de Spartaanse organisatoren intussen overigens al weer verder in het koffiedik. Want in 1979, als Sparta het 25-ja- rig bestaan hoopt te vieren, wil men nóg spectaculairder uit de hoek zien te komen. Voorlopig bepaalt men ziet echter toch nog maar even tot de nu op handen zijnde gebeurtenisen. Zon der meer een aantrekkelijk vooruit zicht, waarbij de ware atletiekfans naar hartelust aan hun trekken zullen komen. Nederlandse deelne mers in dit geheel zijn onder meer Jos Hermens, Klaas Lok, Joke van Gerven, Elly Henzen en Wilma Hil- len. Om tenslotte nog even wat buitenlandse sterren op te noemen die de Sparta-Spelen zullen opluisteren: de Joego slavische verspringem Niko- lau Stekic (8.24), de midden- en lange-afstandtoopster ilea- na Silai (eerste op de huidige wereldranglijst) of de Cana dese 4 x 100 meter-estafette- ploeg..De lijst deelnemers is eigenlijk te groot om op te noemen. De wedstrijden be ginnen op beide genoemde dagen om 14.00 uur. ISCHEDE Bij een ern- ge valpartij in de wieler- nde van Enschede is de lateurrenner Frits Schür Didam zaterdagavond n- sdanig zwaar gewond ;js fraakt dat hij dit seizoen rmoedelijk niet meer aan elrennen zal toekomen, ree plotseling overste mde kinderen waren de irzaak van een massale >r- Ipartij in een kopgroep to n elf renners. In een aatselijk ziekenhuis nest Frits Schür aan een k- (compliceerde sleutel- renblessure worden geo- ireerd. De Italiaan Wladimiro Panizza heeft de Franse wielerklassieker Midi Libre op zijn naam gebracht. Joop Zoetemelk werd derde in het eindklassement. Hij kwam tien se conden te kort voor de totaalover winning. Tweede werd Bernard Thevenet met vier seconden ach terstand op Panizza. Dit alles na een nauwelijks interessante Midi Libre. Na de proloog eindigden de meeste etappes in een massa sprint. De beslissing over de eind zege viel gisteren in het laatste deel van de vierde etappe bij de beklimming van de Col de la Bara- que. D/ul L D6fl rfOflü. ERVIERS Ger Pronk uit Schevenlngen is In het Ardeense week- inde drie seconden te kort gekomen voor de ovei gekomen 'edstrijd, die gisteren in Vervfers eindigde. i overwinning in ronk won gisteren namelijk de laatste etappe over 113 kilometer in uur 50 minuten en 23 seconden, waarmee hij achttien seconden won lp de aanvoerder van het algemeen klassement, Jean-Pierre Henrard lit Verviers. Pronk echter had voor het begin van de slotrit een chterstand van 21 seconden op de Belgische amateur. ®t eindklassement is: 1. Henrard 10 uur 36 minuten 20 seconden, 2. ronk op 3 seconden, 3. Wellens op 18 seconden, 4. Dumont op 1 linuut 7 seconden, 5. Civino op 1.11. Bert Pronk tot nu toe een uitste kende eerste helft van de Ronde van Zwitserland. De kleine klimmer uit Scheveningen bezette gisteren na vijf etappes de derde plaats in het algemeen klassement achter de winnaar van de Ronde van Italië met een achterstand van slechts 34 seconden. Tweede is verras send de Zwitserse favoriet Ulli Sut ter, op 29 seconden van Pollentier. Zaterdag eindigde Bert Pronk in de door Pollentier vóór Gerrie Kne- temann gewonnen bergtijdrit als derde. Hij liet gereputeerde klim- geiten als Van Impe en De Muynck achter zich. Pollentier won zater dag trouwens ook de derde etap pe. Toen won de Belg de sprint op een hellende weg van een kop groep van veertien renners, onder wie andermaal Bert Pronk. Bert Pronk, vorig jaar vierde en twee jaar geleden vijfde, kan wel licht de Ronde van Zwitserland nog winnen hoewel Michel Pollen tier ongenaakbaar lijkt. Deze heeft overigens in deze ronde opnieuw de positie van kopman. De eigenlij ke kopman Freddy Maertens heeft nog altijd veel last van zijn in de Ronde van Italië opgelopen hand blessure. Hij staat dan ook, on danks een etappezege, in de ach terhoede geklasseerd. Tweede kan Bert Pronk zeker nog worden. Het minimale verschil van vijf secon den is te overbruggen voor de man, die vorige week nog winnaar werd van de Ronde van Luxem burg. Hennie Kuiper, vorig jaar gevierd winnaar van de Tour de Suisse, is kansloos met vijf minu ten achterstand, evenals Eddy Merckx en de voor Frisol rijdende Luis Ocana. Deze twee sterren zijn dit jaar blijkbaar behoorlijk ver bleekt. Frits Schür: verloren seizoen? KIEL De organisatoren van de Kieler woche hebben gisteren op de openings dag van het jaarlijkse zeiltreffen te maken gekregen met een massale uit tocht De deelnemers uit Rusland, Oosi Duitsland, Tsjecho Slowakije, Polen en Hongarije trokken zich terug, toen de organisatie met een beroep op de regle menten van de Internationale Zeilfede- ratie (IYRU) weigerde Zuid Afrika de deur te wijzen. Voor Kiel hebben zich twee Zuidafrikaanse F.D.'s en een Laser gemeld. Rusland en Oost Duitsland, die geen diplomatieke betrekkingen onderhouden met Zuid Afrrika wegens de daar gebezigde apart heidspolitiek, reisden vorige week al af uit Torbole, omdat aan het wereldkampioenschap in de F.Ö.- klasse een Zuidafrikaan meedeed. Onder de afge reisde zeilers bevinden zich de Olympische zilveren medaillewinnaar in de Tempestklasse, de Pool Valentin Mankin en de Olympisch kampioen in de Finnjol, de Oostduitser Jochen Schühmann. In de eerste wedstrijd voor de star-klasse is de Nederlander Cees Douze tweede geworden achter de Duitser Hans Vogt. Derde werd de Duitser Uwe Mares. De eerste race in de Solingklasse werd een overwinning voor de Canadees Andres Josenhans. Tweede werd Rainer Niemann (WDL) en derde Norbert Wagner (WDL). In de Tornadoklasse werd Jörgen Spengler (WDL) eerste voor zijn landgeno ten Horst Hebei en Hanfried Böse. De 470-klasse werd in twee groepen gezeild. Eerste werden Tom Loefstedt (Zwe) en Francois Kistler (Zwi). De Finn- klasse leverde een zege op voor de Pool Ryszard Skarbinski. Tweede werd de Belg Jean Pierre Boumans en derde de Tsjech Josef Senkyr. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM B. en w. van Rotterdam zullen donderdag de raad een principe-uitspraak vragen over eventuele subsidie aan de drie betaald voetbalclubs Feyenoord, Sparta en Excelsior. Indien de toestemming wordt verkregen, zullen B. en W. zich buigen over het grote probleem van de financiën. Het voorstel van professor Christiaanse om voor subsidie de winst, gemaakt door de haven, te gebruiken, zal daarbij van niet geringe betekenis zijn. B. en W. zijn voorshands van plan alleen te steunen voor verbetering van de accommodaties maar sluiten subsidie ter dekking van tekorten niet geheel en al uit. HI (Van onze sportredactie ROTTERDAM Clemens Westerhof, trainer van de amateursectie van Feyenoord, is benoemd tot opvolger van de naar FC Groningen ver trokken tweede trainer Theo Verlangen. Leo Beenhakker, die op de nominatie stond, heeft zich niet beschikbaar gesteld.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11