Leidse bioscopen al in vakantiesfeer „Droom van een midzomernacht" in Katwijkse Soefitempel Napoleons laatste slag als kleurrijk spektakel EN VERDER Henkelman, Jong en Luyten in Galerie „De Oude Rijn" Bar-grill Mermaid KATWIJK Zaterdagavond en in de daaropvolgende nacht wordt in de Soefitempel in Katwijk een zeer geva rieerd programma gebracht onder het motto „Droom van een midzomernacht". Het feest begint op zaterdag om 21.30 uur met een concert door het Leids Kamerkoor en het Barokensemble, en eindigt zondagmorgen om half tien met een gezamenlijk ontbijt. Het programma vermeldt na het openingsconcert dat tot 23.30 uur duurt, een kluchten- spel van Moela Masroeddin dat door een Nederlands gezel schap wordt gebracht van 24.00 tot 1.00 uur. Van 1.30 tot 2.15 wordt de lofzang van Ho merus voor gelezen terwijl er een schaduwdans wordt uitge voerd. Deze voordracht wordt in het Engels gehouden, maar er zullen Nederlandse teksten worden uitgereikt. In de pauze, die duurt van 2.15 tot 4.00 uur, wordt er een bal- masqué gehouden en daarna is er gedurende drie kwartier een Engelse toneelimprovisatie over „muren" te zien. Van 4.45 tot 5.15 uur wordt er voorgele zen uit werk van Multatuli en van 5.15 tot 7.30 uur speelt de sitar-speler Ustad Jamal-Ud- Din-Bharatiya zonsopgangs melodieën. Van 8.00 tot 9.00 uur willen de organisatoren met iedereen die dan nog (of wéér) aanwezig is, een duik in zee nemen. Na het zwemmen wacht dan om half tien het ontbijt. De toegangsprijs voor deze „droom van een midzomer- nacht" bedraagt 5,- per per soon en 7,50 voor echtparen. Ook wanneer maar een ge deelte van avond of nacht wordt bijgewoond is deze en treeprijs verschuldigd. LEIDEN De elf bioscopen in Leiden staan al de komende week in het teken van de vakantie. In deze zomermaanden, ook wel komkommertijd genoemd, verto nen de bioscooptheaters doorgaans wei nig premières. Van een vakantieroes is de komende week overduidelijk sprake. Slechts twee theaters hebben gisteren hun operators aan het werk gezet om nieuwe beelden op de machines te beves tigen. In Camera is dat dan de rolprent „Waterloo", een opnieuw in roulatie ge bracht spektakelstuk uit 1972, waarvan elders op deze pagina een recensie prijkt. In Rex heeft men een Scandinavisch sex- werkje met de kleffe titel „Heerlijk snoepgoed" gemonteerd. Maar er is uite raard weinig nieuws onder de zon met deze reprise en het matige en slechts voor de enkeling bestemde prikkelwerk. Op het Lido-complex, het meest vooraanstaan de bioscooptheatercomplex in Leiden met vier afzonderlijke filmzalen, is de komkommertijd in volle hevigheid neergedaald. Voor de zeven de achtereenvolgende week draait de publiek- trekker „Silver Streak Express" in Lido I, de nationale speelfilm „Het debuut" is gisteren in Studio de vijfde week ingegaan en „Rocky" is in Lido Hl voor de vierde week geprolongeerd. De gymnastische capriolen van Casanova in Lido II beleven hun tweede week. Het succes van de Nederlandse speelfilm is ook neerge daald op „De blindgangers" in Trianon en de bioscoopdirectie meende dat deze rolprent ook voor een tweede week voldoende publiek zal trekken. Dat het spektakelwerk dat in „Tenta cles" ten tonele wordt gevoerd ook is geprolon geerd in Luxor zal geen sterveling verbazen. Ook deze film gaat de tweede week in. LIDO I Silver Streak Express (14). De als een comedie beginnende film eindigt in een ramp, wanneer de trein het station van Chicago in puin ramt. In de trein een groep misdadigers, die op deze ruwe wijze om het leven komt. LIDO II Casanova (18) Fantasierijk schouwspel met Donald Sutherland als de potente Casanova. De film ademt van begin tot het eind Fellini-sfeer en is derhalve wat minder geschikt voor een groot publiek. LIDO III Rocky (14) Auteur, hoofdrolspeler en inmid dels Oscarwinnaar Sylvester Stalone als middelmatige bokser die de kans van zijn leven krijgt. STUDIO Het debuut (18). Nederlandse film met Ge rard Cox en het 14-jarige meisje Carolien. De liefdesrela tie tussen de oudere man en het meisje is fraai in beelden vastgelegd door Noucka van Brakel TRIANON Blindgangers (14). De 24-jarige regisseuze Ate de Jong heeft vakwerk afgeleverd met de verfilming van de relatie tussen twee jonge mensen (Ans Beentjes en Derek de Lint). LUXOR Tentacles (14) Het succes van „Jaws" heeft geleid tot het vervaardigen van de film over een nieuw verschrikkelijke zeemonster. „Tentacles" is overigens duidelijk van minder kwaliteit. Zonsopgangmelodieën van sitar-bespeler Bharatiya Chef de Grill Werner Krug in de keuken van Mermaid". NOORDWWIJK Bar-Grill "Mermaid" is waarschijnlijk de minst bekende eet gelegenheid van de Noordwijkse kust. Dat komt niet doordat het een slecht zou zijn, maar doordat de Bar-Grill opgeno men is in Grand Hotel "Huis ter Duin". Een van de moeilijkheden van dit oude Noordwijkse hotel, dat in 1987 een eeuw bestaat, is de slechte verbinding met de boulevard, dagrecreanten en passanten stappen niet zo gauw naar een eetgele genheid die is opgenomen in een grote hotelaccommodatie en die moeilijk be reikbaar is. General-manager A. Eberharter van Grand Hotel Huis ter Duin streeft ernaar om in 1980 een verbinding te realiseren langs de kust met de Boulevard. Tegen die tijd heeft Huis ter Duin een nieuw jasje gekregen. Daaraan wordt hans al hard gewerkt. Bar-Grill „Mermaid" past niet in het bouwplan. Deze eetgelegen heid zal met het oude gedeelte van het grote hotel verdwijnen. Dit jaar is het laatste jaar dat ooit iemand in „Mer maid" kan eten. De heer Eberharter (33): „Het merendeel der bezoekers zijn hotel gasten die een kamer met ontbijt hebben. Passanten zijn echter ook welkom, maar zien er vaak tegenop om via de hotelen tree naar de „Mermaid" te gaan". De uit Tsjecho-Slowakije afkomstige general- manager heeft een gedegen opleiding on dergaan op de hotelvakschool in Heidel- berg, de oudste hotelvakschool van Duits land. Hij is al vanaf 1968 in vaste dienst bij Huis ter Duin, dat ertige tijd geleden door Noordlander bv.. werd aangekocht en werd ondergebracht in de dochter Duinholdings b.v. Chef de Grill is de 26-jarige Werner Krug, afkomstig uit Duitsland, die inter nationale ervaring heeft opgedaan in Zwitserland en Zuid-Afrika. Hij is belast met de bereiding van de vleesgerechten. De overige, gerechten als groenten en aardappelen worden klaargemaakt in de keuken van "het Grand Hotel. Bar-Grill Mermaid is zeven dagen per week geo pend van 12.00 tot 14.00 uur en van 18.00 tot 21.30 uur. De eeetgelegenheid biedt prachtig uitzicht op de Noordzee. De prijzen van de gerechten in Mermaid zijn in tegenstelling tot de verhaaltjes die daarover vaak de ronde doen relatief laag. Een geflambeerde spies met ver schillende soorten vlees kost 23,50 gulden en een mixed grill kost bijna 25 gulden. In de Bar-Grill zijn ook verschillende visgerechten verkrijgbaar: zalmfilet voor 23,50 gulden en verder onder meer tarbot met citroenboter tegen dagprijs. Idris Evans, de bekende Engelse pianist in het niet minder bekende café Royal in Lon den, speelt elke dag in Bar-Grill Mermaid zijn deuntjes en melodietjes. Mermaid beschikt over een zogenaamde open keuken. Het restaurant telt 72 zit plaatsen. De chef-kok van Grand Hotel Huis ter Duin gaf speciaal voor de Leidse Cou rantlezers een van zijn recepten vrij. Onderstaand gerecht behoort tot de spe cialiteiten van Huis ter Duin en is niet elke dag verkrijgbaar. Filet et Ris de Veau en Croüte Kalfshaas met zwezerik in korstdeeg. De kalfshaas in medaillons (kleine steaks) snijden van ongeveer 125 gram. Vervol gens de zwezerik koken in water met wat prei, uien, wortel en kruiden (peperkor rels, laurier en* thijm). Het geheel 20 minuten op een laag pitje laten koken. Als de zwezerik gaar is afspoelen. Vervol gens het vlies verwijderen en in schijfven snijden. Daarna een fijne ragoüt maken van ui, ham, champignons en boter. De ragoüt opwarmen, maar niet laten kleu ren. De ragoüt vervolgens bij de zwezerik gieten, tegelijk met enige eidooiers en room. De saus en de zwezerik daarna af laten koelen. De kalfsmedaillons even in hete boter laten aanzetten en even laten kleuren. Daarna ragoüt over het vlees gieten (niet teveel) en een plakje zwezerik erop leggen. Het geheel vervolgens invouwen in korst deeg (te koop in diepvriesvorm bij de kruidenier. Deeg uitrollen tot een dikte van ongeveer drie millimeter en in plak ken snijden van 12 centimeter in het vierkant). Het vlees in het midden dicht vouwen en de puntjes van het deeg met wat water vastzetten. Het geheel op een beboterde plaat in een voorverwarmde oven van ongeveeer 180 graden celcius plaatsen. Voordat het gerecht de oven in gaat even afstrijken met een eierdooier. Die handeling twee keer herhalen als het gerecht in de oven staat. Afbakken in de oven duurt ongeveer 20 minuten en dan is de Filet et Ris de Veau en Croüte gereed voor consumptie. LEIDEN Vilma Henkelman, Pol de Jong en Lydia Luyten exposeren tot 29 juni zeer uiteenlopende kunstwerk in Galerie „De Oude Rijn" aan de Oude Rijn 40 in Leiden. Vilma Henkelman vervaardigt voornamelijk gebruiksgoed zoals potten, schalen en vazen. Deze gebruiksvoorwerpen zijn enigzins Japans geïnspireerd en vallen vooral op door de vaak schitteren de glazuurkleuren. Vilma Henkelman heeft sinds 2 1/2 jaar een potterie-winkeltje aan de Amsterdamse Veerkade 35 in Den Haag, dat zij „Potsierlijk" gedoopt heeft. Pol Jong is graficus. Hij put een groot deel van zijn inspiratie uit grote en kleine gebeurtenissen uit de verre en naaste omgeving, iets dat hem via de nieuwsmedia bereikt. Pol Jong probeert deze gebeurtenissen vast te leggen in zijn tekeningen en etsen; opvallend hierbij is de aandacht voor het detail, waarbij uiteenlopende onderwerpen toch op een harmonieuze wijze met elkaar zijn verweven. Lydia Luyten zegt van zichzelf dat zij een materiaal-mens is. Zij put haar inspiratie vaak uit gevonden voorwerpen, gebruikt textiel, leer en plastics. Deze materialen worden door Lydia Luyten tot een nieuw geheel gebracht,waarna zij ze met de hand- of naaimachine bewerkt tot kleine of grote doeken, waarin de kleuren bestorven lijken te zijn. Opvallend zijn haar naaldkan ten, die bijzonder fijn van kleur en structuur zijn. Ze doen denken aan een spinneweb in een vroege ochtend waar dauw op ligt, .en waar een toevallige passant even bij blijft stilstaan. De twee laatstgenoemde exposanten maken deel uit van de „Bange Duivel", een groep die onder meer boeken met originele grafiek uitgeeft en verzorgt. Enkele van deze boeken zijn eveneens op de expositie te aanschouwen. Het zijn de boeken Kroniek II, Echo in Blauw-Zwart en Pierre Kemp-Poeder van Maankop. De ets „Jan Klaassen en de dienstschoenen", van Pol Jong. (op de achtergrond is ,,De Lakenhal" herkenbaar) Bloedige gevechten in Waterloo Telg Huis ter Duin in laatste seizoen CAMERA Waterloo (.18) met Rod Steiger en Orson Welles. Regie; Sergei Bon- dartsjoek. Hollanders komen er in Waterloo niet aan te pas. lies draait om Napoleon. Zelfs de uiteindelijke over winnaar van de slag in 1815, Wellington, is aan hem ondergeschikt. De filmindustrie was nog nim mer aan het imposante krijgsgebeuren bij Water loo begonnen totdat de Ita liaanse producer Dino de Laurentius wel brood zag in de miljoenen verslinden de verfilming van de veld slag. Hij trok regisseur Sergei Bondartsjoek „Oor log en Vrede" aan en voor zag acteur Rod Steiger van de hoofdrol. Deze laatste zorgt in Waterloo voor een fascinerende Napoleon, een dwingeland van het zuiverste water die bijvoor beeld in de hitte van de strijd elke patriot oproep om de vlag te verdedigen. Mede dankzij Rod Steiger is Waterloo een flink eind uitgegroeid boven het ge bruikelijke niveau van dit soort spektakelfilms. De slag bij Waterloo is gefilmd op een terrein bij een kunst matig aangelegde heuvel in de Oekraïne. Regisseur en producer hebben getracht de gebeurtenissen en de gevolgde taktiek zou nauw keurig mogelijk te. volgen. Waarschijnlijk zal het de toe schouwer weinig boeien. De meeste interesse gaat door gaans uit naar kleurige officie ren en dampende schimmels, die worden verkozen boven de taktisch wandelende pijltjes op de landkaart. Dat de slag een hevig bloeden de is, weten we al uit de ge schiedenisboekjes. Soldaatjes sneuvelen als waren het tinnen poppen. Dat Napoleon uiteind elijk verliest valt slechts te constateren uit het feit dat op het laatst een groep van Wel lington over is gebeven. Camera vertoont Waterloo als reprise. Zo'n zeven jaar gele den ging de film in première. Dwingeland Napoleon, fascinerend geportretteerd door Rod Steiger.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7