TIEN KINDEREN EN DRIE OUDERS IN ZIEKENHUIS Verkoop van haring valt sterk tegen Bij Unilever 1800 man eruit BARCELONA NAAR NOORDWUK Spanje kiest voor gematigden van Suarez Giftige damp in zwembad Zoetermeer rrote meerderheid IDA-kiezers wil :abinet PvdA-CDA Kelner (18) bekent moord in Wanssum ooo Donderdag 16 juni 1977,67e jaargang no. 20760 rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Vertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (10.00 tot 19.00 uur) onnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Rashomon Ned. II om 20.25 uur Comedy Hour en om 21.15 uur All you need met „Waar het begon" Zonnige perioden Zonnige perioden met in de middag en avond kans op een regen of onweersbui. Matige, aan de kust krachtige af en toe harde noordelijke wind. Max. temp. van 18 tot 26 graden. Morgen zon: 5.18—22.02. Maan: 6.09—22.08. Schev. hoogw.: 3.30 en 15.55. Laagw.: 11.29 en 23.47. PHI Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Tien Zoe- termeerse kleuters in de leef tijd van drie en vier jaar zijn vanmorgen met één vader en twee moeders met ademha lingsmoeilijkheden opgeno men in het Leidschendamse ziekenhuis St. Antoniushove. Zij zijn allen ziek geworden, nadat door een menselijke fout een hoeveelheid zout zuur aan een emmer chloor- bleekloog, bestemd voor het zwembad werd toegevoegd, waardoor een chemische reactie ontstond. De kinderen waren zich op het mo ment van het ongeluk bezig te ver kleden. De instructrice van het zwembad (de Zoetermeerse sport school Mulder in de wijk Meerzicht) had aan een aanwezige vader ver zocht even wat chloorbleekloog in een emmer te doen, omdat zij vond, dat het chrloorgehalte van het zwem bad te laag was. De man merkte, dat er te weinig chloorbleekloog in een van de vaten aanwezig was en greep toen een andere jerrycan. Daarin bevond zich zoutzuur, dat vermengd met het loog een gevaarlijke chemi sche reag^ie veroorzaakte. De ontstane damp veroorzaakte bij de kinderen en de ouders ademnood. Nadat medische hulp was ingeroe pen werden de slachtoffers direct naar het ziekenhuis in Leidschen- dam vervoerd. De politie van Zoeter meer stelde samen met de arbeidsin spectie een onderzoek in naar de gang van zaken in het zwembad. De toestand van de kinderen en de ouders, zo is van de zijde van het ziekenhuis meegedeeld, is over het algemeen redelijk, maar wel werd noodzakelijk geacht hen nog enige tijd in het ziekenhuis te houden. fn charmante aanhangster van de Democratische Centru Unie onder hiding van premier Adolfo Suarez, geefi hier reeds een overwinningste- Jn, nadat haar partij bij de eerste uitslagen reeds een flinke voorsprong b de andere partijen bleek te hebben. MADRID (AP/RTR) De Spaanse bevolking, die gisteren voor het eerst sinds 41 jaar mocht stemmen, lijkt gekozen te hebben voor gematigdheid. Nadat vijftig procent van de stemmen waren geteld bleek de Democratische Centrum Unie, een samenbundeling van liberalen, conservatieven, sociaal-democraten en christen-de mocraten onder leiding van premier Adolfo Suarez, een comforta bele voorsprong te hebben op de socialisten. De communisten en extreem rechtse partijen volgden ver achter. Het tellen van de stemmen verloopt echter traag waardoor het beeld zich nog kan wijzigen. De Spaanse bevolking mocht gisteren haar stem uitbrengen om afgevaardigden en senatoren voor de eerste vrije Cortes het Spaanse parlement, sinds het einde van de Spaanse Burgeroorlog in 1936 te kiezen. Veertien bomaanslagen, merendeels gepleegd voor het opengaan van de stembureaus, verstoorden de overigens vrij ordelijk verlopen verkiezingen. Daarbij liepen zeven personen verwondingen op. Het grote aantal vermeende onregematigheden bij de stemming lijkt voornamelijk voort te vloeien uit een tekort aan ervaring in het uitvoeren van vrije verkiezingen en uit de grote opkomst, die meer dan tachtig procent bedroeg. Politie- en legereenheden bleven gisteren de gehele dag in staat van paraatheid om iedere poging de verkiezingen te saboteren te kunnen bezweren. Bij vele stembureaus bestond het grootste probleem uit het niet 'voorhanden zijn van voldoende stembiljetten voor alle partijen. Voor de Kamer van Afgevaardigden moesten de kiezers op een lijst stemmen, maar voor de Senaat op de individuele kandidaten. Bij een aantal stembureaus waren de biljetten van de partijen niet op tijd aangekomen, waardoor de opening korte tijd moest worden uitgesteld. De verkiezingen hebben overigens een dode geëist: een 78-jarige man stierf in Madrid, vlak nadat hij zijn stem had uitgebracht. (Van een onzer verslaggevers) en Haag De meeste kiezers willen een kabinet van PvdA i CDA. Niet minder dan 69 procent CDA-stemmers zegt hetzelfde, ij zijn voor een regeringcombinatie met de PvdA. Twiptig rocent van de CDA-kiezers denkt aan een samengaan met de tjf VD. Bij de PvdA ligt deze verhouding iets lager: 62 procent *kn de PvdA-kiezers wenst een kabinet met het CDA, een derde 'Tel en deze kiezers denkt vooral aan D'66. Een en ander blijkt it een onderzoek van het Nederlands Instituut voor de Publieke ""me (Nipo), dat vandaag bekend werd. loeld onderzoek als leidraad nemend is het begrijpelijk, dat •inetsformateur van het CDA gisteren laten weten, dat hij thans it in kan gaan op de eis van het CDA om eerst overeenstemming bereiken over het aantal ministersposten voor de PvdA en het ~A om eerst overeenstemming te bereiken over het aantal linistersposten voor de PvdA en het CDA. Zoals bekend wil Van gt een gelijk aantal posten voor beide partijen. Den Uyl heeft an Agt geschreven dat hij op de eis van het CDA nu nog niet an ingaan. „Uiteraard heb ik dat ernstig overwogen", aldus Den yl aan Van Agt, „maar mijn slotsom is dat dit niet wel mogelijk lij wil met de PvdA, het CDA en D'66 eerst overleg plegen over rogrammapunten en op deze wijze een vertrouwensbasis schep en. Bij het overleg over het regeringsprogram zal later ook de epartementale indeling en in samenhang daarmee de zwaarte van e departementen en het aantal bewindslieden moeten worden esproken. Maar eerst moet bij de daarbij betrokken fracties in oofdlijnen overeenstemming bestaan over het programma. >e kabinetsformateur wil begin volgende week met dit overleg eginnen, ook al noemt men in CDA-kringen de reactie van de ormateur op de eis van heet CDA „niet verstandig". Rupsenkolonies vraten Haarlemmermeer kaal Van een onzer verslaggevers HAARLEMMERMEER De gemeente Haarlemmermeer wordt momenteel geteisterd door grote kolonies rupsen, die bomen en heesters kaalvreten. Grote trossen rupsen hangen in het openbaar groen en in particuliere tuinen. Volgens een woordvoerder ziet „Openbare Werken" geen kans de groenvreters allemaal te verdelgen. „We hebben nu een beroep gedaan op de bevolking, de trossen rupsen af te knippen. Niet alleen in het eigen voor- of achtertuintje, maar ook in het openbaar groen, en ze vervolgens te vernietigen". Het zijn voornamelijk de ringelrupsvlinder en de bastaardsa- tijnvlinder die zich aan het Haarlemmermeerse groen te goed doen. PREMIERE 's Werelds duurste film „Een brug té ver" heeft op diverse plaatsen in Amerika z'n première beleefd. In New York waren onder de belangstel lenden voor de liefdadigheidsvoorstelling de jonge Kennedy's, John F. junior en z'n zusje Caroline, aanwezig (foto boven). In Washington bleek bij de première van de grotendeels in Nederland opgenomen film over de slag om Arnhem de Engelse prinses Anne present in het grote John F. Kennedy Center for the Performing Arts (zie ook pag. 7). (Van een onzer verslaggevers) WANSSUM Een 18-jarige leerling-kelner uit Wanssum heeft tegenover de politie be kend de evenoude Gerrie Francken te hebben gewurgd omdat zij geen prijs meer stelde op zijn vriendschap. De jongen is nog niet aan de tand gevoeld over de een dag eerder gepleegde moord op de 17-jarige Riekie Bartels in Wan- rooy, maar men sluit niet uit dat er verband bestaat. De kelner wurgde het meisje op een door hem gehuurde zolder kamer in Wanssum. 's Nachts droeg hij het lichaam naar bui ten en legde het bij de achter- 1/ De 18-jarige Gerrie Francen deur. Hij knoopte de kleding los om een aanranding te suggere ren. Gerrie Francken was afkomstig uit een gezin met dertien kinde ren. Haar vader overleed on langs. Twee andere kinderen verdronken bij een zeiltocht. IN BELGRADO Joodse vrouwen gearresteerd (Van onze correspondent) BELGRADO De Joegoslavische autoriteiten hebben gisteren vier leden van het internationale vrouwencomité voor Joden in de Sowjet Unie laten arresteren. De vrouwen waren van plan een kleine demonstratie te houden tijdens de veiligheidsconferentie in Belgrado. De vier werden later uitgewezen. Daarop besloten ook de andere deelneemsters Belgrado te verlaten. Onder hen was de echtgenote van de Nederlandse rabbijn Soetendorp. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Ondanks de voor de consument althans meevallende prijs ligt de verkoop van haring beduidend lager dan vorig jaar. De haringhandelaren ver kochten de afgelopen maand zeker tachtig procent minder haring dan vorig jaar. Inmiddels is er een herstel opgetreden en ligt de verkoop op zeventig procent van het niveau vorig jaar om deze tijd. „Maar dat is toch nog onvoldoende voor de vishandelaren om nog wat winst te kunnen maken", aldus de secretaris van de Scheveningse Vishandelarenver- eniging „Vrede", de heer C. Kleijn. Volgens hem is de tegenvallende verkoop van de Hollandse Nieuwe hoofdzakelijk te wijten aan de verkeerde voorlichting van met name de EEG-commissie voor de visserij, die begin dit jaar al had voorspeld dat de prijs van haring rond de vier gulden per stuk zou komen te liggen. „Zo'n prijs is te voren nooit te bepalen. Zelfs niet door een EEG-commissie", aldus de heer Kleijn. „De consument be paalt nog altijd.de prijs. Daardoor is de prijs, die in het begin op ruim drie gulden lag, inmiddels gedaald tot rond twee gulden en soms zelfs iets minder". Deze lage prijs vorig jaar kostte de haring meer heeft er overigens ook nog voor gezorgd dat de winstmarge voor de handelaren veel te laag is of soms zelfs nihil. „De handel is afhankelijk van een goede haringverkoop", zegt de heer Kleijn. Tenslotte moeten wij het van het zomerseizoen heb ben. Dan wordt alleen verse zeevis aangevoerd en de haring maakt daarvan het belangrijkste deel uit". De heer Kleijn vindt een prijs van 2,25 gulden per haring redelijk. „De handelaren zouden dan precies uit de kosten kunnen komen. De lage prijs van nu betekent voor de vishandelaar eigenlijk een achteruitgang in inkomen". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/UTRECHT Oij de vlees- groep van Unilever, de UVGN, komen 1800 man op straat te staan. Twee bedrijven, Olba in Olst (265 werknemers) en UBC in Uithoorn (210) gaan helemaal dicht. Bij de fabrieken in Oss (Unox en Zwan) moeten er 1250 man uit; bij Udema in Gieten 50. Nog geen week geleden zei Cees Schelling van de voedingsbonden FNV dat er bij de Unilever-vleesgroep ontslagen zouden val len. Het aantal mensen dat op straat zou komen staan, zou dichter bij de tweeduizend dan bij de duizend liggen, vertelde hij. De directie van Unilever zei toen „dat er welis waar moeilijkheden bij de vleesgroep zijn, maar berichten over ontslagen zijn echter onjuist". De „vermindering van arbeidsplaatsen" staat in een al maandenlang aangekondigd, rapport dat vandaag aan de personeelsleden van Unilever wordt bekendgemaakt. De voe dingsbonden FNV weigeren het rapport te bespreken. „Het bestuur zal de leden voor stellen zo nodig met acties te verhinderen dat de reorganisatieplannen toch worden doorgevoerd". BREZJNEV NU OOK PRESIDENT SOVJET-UNIE MOSKOU (AFP) De Sovjetrussische partijleider Leonid Brezjnev heeft ook het presidentschap van zijn land op zich genomen. Hij vervangt Nikolai Podgorny, die onlangs zijn zetel in het Politburo, het machtigste partijorgaan, verloor, vermoedelijk vanwege zijn kritiek op Brezjnev. Brezjnev is vandaag in zijn nieuwe functie benoemd door de Opperste Sovjet, het Russische parlement. (Van onze sportredaktie) NOORDWUK Als eerste amateurvoetbalvereniging in Nederland is zaterdag-eersteklasser Noordwijk er in ge slaagd het Spaanse Barcelona in het „oefenprogramma" in te passen. Mét Johan Cruyff en Johan Neeskens zal de brigade van trainer Rinus Michels woensdag 2 augustus in Noordwijk aantreden. Een unieke wedstrijd die ook mogelijk is geworden omdat Barcelona twee dagen later in Amsterdam acte de présence zal geven bij het Amsterdam 702-toernooi. Noordwijk - dat in dezelfde oefenperiode ook zal aantreden tegen Ajax en Volendam - was overigens al vier jaar bezig met het aantrek ken van Barcelona als sparringpartner. De Spanjaarden weigerden tot nu toe echter om tegen een amateurvereniging uit te komen. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: adres woonplaats:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1