Meeste vrouwen doen aan energiebezuiniging DS. METIARY GENOEMD ALS NIEUWE LEIDER MOLUKKERS Man en meisje met mes gedood Bouw bedreigd door groot tekort aan jonge vakmensen EMS-aandeelhouders kunnen zelf beslissen over biedingen Veluwe- yromaan oort opnieuw 3 jaar eisen Vredestein niet in Renkum WAO-er krijgt vaak ten onrechte 99levenslang99 MEER AANDACHT AAN GARDEROBE Beginsalaris jonge leraar ook omlaag Abortus-zaak terug voor nieuw onderzoek Marokkaans consulaat onderzoekt zelf strafzaken CRM betaalde 82 miljoen voor restauraties INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 JUNI 1977 PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) RNHEM De Arnhemse pro- ureur-generaal mr. J. E. Vrie- ;raa, heeft gisteren tegen de 5-jarige in Almelo wonende estduitser H. W. S. in hoger ieroep drie jaar en een onvoor- aardelijke terbeschikkingstel- ng van de regering gevorderd, e man wordt ervan verdacht de zomer van 1976 de beruch- Veluwebranden gesticht te ebben en zou verder een kap- chuur van de internationale >ringruiter Maathuis uit Gees- :ren hebben aangestoken, ter- ijl zich daar een paard be- ond, dat bestemd was deel te emen aan de Olympische spe en in Montreal. )ok wordt de man verdacht van ibraken in Apeldoorn en 'wente. S., die zich voor foto- ournalist uitgeeft, bekent de raken, maar zegt nu niet schul- ig te zijn aan de brandstichtin- gen. In een eerder stadium, kort ia zijn arrestatie op 27 juli vo- ig jaar, was hij wel bereid toe [e geven dat hij op de Veluwe verschillende vuurtjes had ge stookt, o.a. bij Het Stroe en in Ujjldel. Op 6 juli was hij tot drie keer toe als eerste en soms eni ge toeschouwer gesignaleerd bij bosbranden. Hij was ook aan wezig bij de grote brand in de omgeving van Arnhem, waar, zoals bekend, brandweerkorp sen dagenlang vergeefs poogden kostbaar natuurbezit voor de ondergang te behoeden. De vo rig jaar steeds weer oplaaiende vuurhaarden óp de Veluwe, worden door deskundigen nog steeds beschouwd als een van de ernstigste aantastingen van ons toch al spaarzame natuur bezit. In Alphen aan de Rijn is gisteren het nieuwe pand van Zanussi Internatio nal geopend. In dit gebouw met een oppervlakte van 13.000 m2 zijn zo wel kantoren als magazijnen geves tigd. Bij de opening werden de gege vens van het door het NIPO gehouden energieonderzoek bekend gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE De kloof tussen de militante Zuidmoluk- se jongeren en hun president ir. J. Manusama, is door de gijze lingsacties van De Punt en Bo- vensmilde veel groter gewor den. Molukse waarnemers hou den het niet voor onmogelijk dat binnenkort ds. Samuel Me- tiary naar voren geschoven zal worden als nieuwe aanvoerder van het Molukse volk in bal lingschap. De kloof tussen Manusama en zijn volk kwam ook tijdens de begrafenisplechtigheid van de zes kapers in Assen ter sprake. Ds. Metiary liet in zijn grafrede iets doorschemeren en ook een van de leiders van de Vrije Zuidmolukse jongeren deed tij dens de rouwdienst een uit spraak in die richting. In het Molukse wijkcentrum Kapitan Pattimura vertelden Molukse jongeren uit Assen en Bovens- milde gisteren na enige aan drang dat door de gijzelingsac ties de band tussen de verschil lende politieke groeperingen in het Molukse volk sterker is ge worden. „De dood van deze martelaren heeft jongeren van de Tamaela- en de Manusama-groep veel dichter bij elkaar gebracht". Hoewel het door een woordvoer der van het consulaat van Benin ontkend wordt, zeggen deze Mo- lukkers dat er nog steeds con tacten zijn met dit Afrikaanse staatje. Ze zouden vooral onder houden worden door generaal Tamaela vanuit New York. ALPHEN AAN DE RIJN (ANP) Drie op de vier Nederlandse huisvrouwen is zich bewust van de noodzaak, dat er zuinig moet worden omgesprongen met energie en doet dan ook aan energiebesparing. Dit is een van de uitkomsten van een onderzoek naar de energiebe wustheid van de Nederlandse consument, dat het NIPO in opdracht van Zanussi Interna tional Nederland b.v. heeft ver richt. De huisvrouwen proberen voor al zo zuinig mogelijk te zijn met gas en electra. Zij vinden overi gens niet, dat energiebesparing bovenaan hoort te staan op de lijst van zaken, die snel moeten worden aangepakt. Veruit voor op staat de werkloosheidsbe strijding en ook de bestrijding van de misdaad en het drugge bruik zijn naar de mening van de Nederlandse huisvrouwen veel dringender zaken dan de energiebesparing. De vrouwene mancipatie werd het minst drin gend geacht. Van de ondervraagde huisvrou wen is 70 procent bereid meer te betalen voor huishoudelijke apparaten, die minder energie gebruiken. Ongeveer de helft (53 procent) is van mening, dat de overheid te weinig aandacht aan energiebesparing besteedt, ter wijl 41 procent die aandacht voldoende vindt. BREDA (ANP) In Breda heeft de politie gisteren na een Wefoontje de stoffelijke over rotten gevonden van de 34-ja- rfev caféhouder Ad van Kool- fijk en het 19-jarige werkloze ®eisje Monique Phillipart. Zij "jn door messteken om het le- vengekomen. De politie was gewaarschuwd door een mede-kamerbewoon- ster van het meisje. De kamer verkeerde in ordelijke staat en de lichamen werden aangetrof fen op bed, waaruit de politie de voorzichtige conclusie trekt' dat het tweetal in hun slaap is verrast en dat zich geen vecht partij heeft voorgedaan. Echter wordt ook de mogelijkheid van moord en zelfmoord niet uitge sloten, daar naast, het bed een bebloed keukenmes is gevon den. Uit getuigenverklaringen blijkt dat het tweetal maandagavond nog in leven was. Van Koolwijk kwam regelmatig bij het meisje op bezoek. Hij was gescheiden, maar opnieuw verloofd. De ver loofde is op het ogenblik op vakantie in Frankrijk. ARNHEM (ANP) Vestiging van een geheel nieuw bedrijf van Vredestein in Renkum betekent een verdere aantasting van het Beekdal, zwaardere druk op het leefmilieu in de aangrenzende woonwijk, toeneming van het verkeer over de smalle wegen in ie omgeving en mogelijk ook een verdere aanslag op de grondwa- Brvoorraad onder het zuidwestelijke deel van de Veluwe, aldus e Gelderse Milieufederatie in een brief aan Gedeputeerde Staten ran Gelderland. )e federatie, het samenwerkingsverband van de particuliere na- uur- en milieubescherming in Gelderland, wil dat elders in de itreek een vestigingsplaats voor de nieuwe fabriek van Vredestein vordt aangewezen. )ok de bestaande Vredesteinfabrick in het naburige Heveadorp igt volgens de federatie landschappelijk op een zeer ongelukkige >laats. Evenals in Renkum is hier sprake geweest van een histori sche ontwikkeling. Nu dit terrein wederom beschikbaar komt door de sluiting van de fabriek zal er opnieuw moeten worden bekeken hoe hier het geschonden landschap kan worden gerehabiliteerd. Omgekomen passagier gecremeerd ARNHEM (ANP) Na een korte sobere plechtigheid in de aula van het crematorium bij de begraafplaats Moscowa in Arnhem, is gisterenmiddag het stoffelijk overschot gecremeerd van de heer M. van Baarsel (40) uit Eist. De heer Van Baarsel was een van de twee omgekomen gijzelaars van de gekaapte trein in Drente. Vandaag vond in het Twentse Usselo de crematie plaats van het andere slachtoffer, mej. A. Monsjou uit Groningen, die in de trein haar twintigste verjaardag vierde. De rouwplechtigheid in Arnhem werd naast tal van ex-gijzelaars, familieleden en belangstellenden, ook bijgewoond door minister drs. Th. E. Westerterp van Verkeer en Waterstaat, de Gelderse commissaris der Koningin, mr. W. J. Geertsema en ir. D. C. Hasselman, directeur exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen. Overdracht Amsterdams nieuwe burgemeester Wim Polak is gisteren in de hoofdstad' officieel geïnstalleerd. Zijn voorganger Ivo Samkalden (links) droeg hem de sleutel van zijn werkkamer over. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Het heeft niets met gezondheidszorg te maken om iemand een wao-etiket op te plak ken en hem daarmee tot zijn 65e „arbeidsonge schikt" te houden. De WAO (waarin iemand na een jaar ziektewet terecht komt) biedt mogelijk heden tot revalidatie van de betrokkenen, maar in de praktijk is het toch vooral een wet gewor den die ervoor zorgt, dat mensen die door ziekte of invaliditeit niet meer kunnen werken toch een inkomen krijgen. Dit zeggen de Groningse socioloog drs. J. 'W. Groothoff en prof. dr. H. H. W. Hogerzeil, hoogle raar in de sociale geneeskunde in Groningen, in het Tijdschrift voor de Sociale Geneeskunde. Zij stellen voor de ziektewetperiode in te korten tot een half jaar. Daarna zou direkt moeten worden begonnen met revalidatie. De wet op de arbeidson geschiktheid zou dan uitsluitend een revalidatie- wet worden en bij voorkeur met een beperkte duur van bijvoorbeeld twee en een half jaar. Dat betekent dat de WAO moet worden losgekoppeld van loonderving en werkloosheid. Wat het eerste betreft zou er volgens hen moeten worden gestreefd naar een wet via welke uitkerin gen kunnen worden verleend aan een ieder die niet kan werken maar waarbij de reden waarom (hetzij ziekte, hetzij werkloosheid) niet meer terza ke doet. Volgens de auteurs staat in de gezondheidszorg en de sociale wetgeving op het ogenblik de ar beidsongeschiktheid centraal en niet de arbeidsge schiktheid; niet wat iemand kan doen met een aandoening, maar wat hij niet kan. De gezond heidszorg keurt door deze tendens veel te veel mensen volledig af, mensen die met aangepast werk best nog houden kunnen werken. Uit de statistieken blijkt bovendien ook, dat bij het toene men van de werkloosheid ook het aantal in de WAO toeneemt. Echtpaar promoveert gelijktijdig GRONINGEN (ANP) De heer B. van Damme (34) en zijn echt genote mevr. R. Van Damme- Lombaerts (31), afkomstig uit Linden (België), zijn gisteren gelijktijdig gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. Beiden studeerden geneeskunde aan de universiteit te Leuven en beiden leggen het doctoraalexa men af met de grootste onder scheiding, de heer Van Damme in 1967, zijn vrouw in 1970. De heer Van Damme onderzocht voor zijn proefschrift enkele vormen van nierontsteking. Zijn vrouw behandelde een onder zoek naar de stofwisseling van calcium. AMSTERDAM (ANP) Vrouwen boven 15 jaar hebben vorig jaar tien procent meer uitgegeven voor het aanvullen en vernieuwen van hun garderobe. De gemiddelde prijsstijging bedroeg 5,5 pro cent, zodat meer is gekocht. Volgens de Nederlandse Economische Vereniging voor de Confectieindustrie Nevec in Amsterdam heeft deze tendens zich de eerste drie maanden van dit jaar enigszins verzwakt voortgezet. Bij speciaalzaken in damesconfectie steeg de omzet met 7,1 procent ten opzichte van het eerste kwartaal van vorig jaar. Bij de warenhuizen en filiaalbedrijven was dat bijna 5 procent: een kleine daling, de prijsstijging in acht genomen. DEN HAAG (ANP) Evenals voor de jonge academici in dienst van het rijk gaan ook de salarissen van de beginnende eerstegraads leraren naar bene den. Het verschil in salaris op 26-jarige leeftijd zal 634 gulden per maand bedragen voor de leraar met een doctoraal-diplo- ma. Het maximum van 5.565, per maand wordt nu nog op 41-jarige leeftijd bereikt, maar volgens de nieuwe richtlijnen zal dat twee jaar later het geval zijn, berekend naar de schaalbe- dragen van 1 april van dit jaar. De nieuwe salariëring voor lera- ren gaat pas in na publikatie van het koninklijk besluit in het staatsblad. Dit betekent dat voor de meeste nieuwe leraren die in augustus '77 in dienst treden, nog de oude salaris schaal zal gelden.— UTRECHT (ANP) Als er in de aanwas van jongerén in de bouwnijverheid niet snel verandering komt, zal in de nabije toekomst een blijvend en steeds groter wordend tekort aan goede vaklui in de bouw ontstaan. Voor de komende tijd dreigt de situatie, dat vijf maal zoveel jonge vaklieden in de bouw een plaats zouden kunnen vinden dan zich op dat moment zullen aanbieden. Deze becijfering maakt voorzitter D. van Commenee van de Hout- en Bouwbond CNV in het bondsblad van deze week. Aan de hand van cijfers over toe- en uittredingen in de bouw concludeert van Commenee, dat jaarlijks ongeveer vijfduizend nieuwe afgestudeerde vaklieden in de bouwnijverheid nodig zijn. Daar tegenover staat, dat dit jaar ongeveer 2.500 lts-ers de school verlaten met een bou wopleiding achter de rug. Van dit aantal zetten ruim tweedui zend schoolverlaters hun vakop leiding voort via de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Tij dens deze vier jaar durende praktijkopleiding valt echter meer dan de helft van de cursis ten af, zodat zich uiteindelijk nog geen duizend afgestuurde vaklieden zullen aanbieden. De bond heeft thans het minis terie van Sociale Zaken ge vraagd een correctie toe te pas sen in de opbouw van het werk loosheidscijfer voor de bouw. De vraag wordt opgeworpen of de- langdurig werkloze bouw vakkers, die volgens de arbeids bureaus geen arbeidsplaats meer in de bouw zullen vinden, nog langer deel moeten uitma ken van de twintigduizend inge schreven werkloze bouwvakar beiders. Volgens de bouwbond is het duidelijk, dat dit cijfer het beeld van de werkgelegenheid in de bouw vertekent, waardoor jongeren ten onrechte worden afgeschrikt om hun toekomst in de bouw te zoeken. „Deze jonge ren worden nu wellicht werklo ze schoolverlaters omdat zij zich voor een andere bedrijfstak la ten inschrijven, terwijl de bouw met de vraag blijft zitten hoe zij lege arbeidsplaatsen moet op vullen", aldus de CNV-hout- en bouwbond. Amsterdam ANP) Het ge rechtshof te Amsterdam heeft de zaak tegen de twee artsen van de voormalige abortuskli niek Het Sarphatihuis terugver wezen naar de rechter-commis- saris voor een nader onderzoek. De beide artsen werden in de cember '76 door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van 10.000 gulden, nadat in hun kliniek een Belgi sche vrouw, die meer dan drie maanden zwanger bleek, was geaborteerd. De vrouw, een moeder van vijf kinderen, over leed nog dezelfde dag in het nabijgelegen Weesperpleinzie- kenhuis. In verband met de do delijk afgelopen abortus werden de artsen in juni '76 tevens door het Medisch Tuchtcollege zes maanden geschorst uit hun be voegdheid als arts. (Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het Marokkaans consulaat in Amsterdam ver richt op eigen initiatief onder zoeken in strafzaken, die bij de Nederlandse justitie in behan deling zijn. Onder ede (op de Koran) worden getuigen onder vraagd door personeel van het consulaat, dat zich daartoe be voegd acht op grond van hun functie als „beëdigd staatsamb tenaar". Centrale figuur achter deze on derzoeken schijnt de 35—jarige zich juridisch adviseur noemen de M. S. Boudries te zijn, die in Den Haag een particulier rechtskundig bureau heeft opge richt, maar tevens naar eigen zeggen verbonden is aan het Marokkaanse consultaat in Am sterdam. Dit kwam gisteren aan het licht tijdens de behandeling van de zaak tegen een in Enschede wo nende Marokkaan die op 25 ja nuari door de rechtbank in Al melo 14 maanden kreeg opge legd wegens brandstichting en nu in hoger beroep het Arn hems gerechtetof van zijn on schuld poogt te overtuigen. DEN HAAG De aandeelhou ders Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) NV zullen zelf dienen te beslissen wat zij doen: ingaan op een van de voorgenomen biedingen van Su- mabel of van Van Wijk en Ha- ringa of meegaan met het be stuursvoorstel wat inhoud een terugbetaling op aandelen te doen. Het EMS-bestuur ont houdt zich vooralsnog van een oordeel over de voorgenomen biedingen (officiële biedingsbe- richten zijn nog niet versche nen) maar is niet a priori tegen. Dit bleek gisteren uit medede lingen van het bestuur in de jaarvergadering. De vergade ring van de grotendeels ont mantelde EMS werd door 74 aandeelhouders bezocht. De voorgenomen biedingen kwa men weliswaar pas bij de rond vraag ter sprake maar vormden toch de spil waar de vergade ring om draaide. Het bestuur van Sumabel kreeg de gelegenheid het voorgeno men bod toe te lichten. Het is de bedoeling dat een aanbod wordt gedaan de aandelen EMS om te wisselen in de verhouding vier aandelen ad nominaal 50 EMS voor één aandeel Sumabel groot 50. Daarboven wordt voor elf ingeleverd EMS-aan- deel uitgereikt één restant-aan deel EMS recht gevend op alle baten die op deze aandelen zul len worden uitgekeerd en die de waarde van 15 per aandeel EMS te boven gaan. Volgens Sumabel is het voor deel gebaseerd op de intrinsieke waarde van de aandelen Suma bel. Sumabel meent voorts dat door overneming van de EMS bepaalde vorderingen en pro cessen weloverwogen kunnen worden afgewikkeld en dat de kosten aan het beheer verbon den aanmerkelijk kunnen wor den beperkt indien Sumabel het bestuur overneemt. Het aanbod betekent voor aandeelhouders EMS de maximale opbrengst, aldus Sumabel. Van de zijde van de andere mogelijke bieder, Van Wijk en Heringa, was niemand ter ver gadering verschenen. Overigens deelde commissaris W. Chr. Posthumus Meyjes mee dat het bestuur het niet onmogelijk acht meer te kunnen terugbetalen dan de aanvankelijk voorgeno men 14. „Het is mogelijk dat na de afwikkeling van de ver koop van Carré in oktober van dit jaar een terugbetaling van circa 16,50 kan geschieden". Akkoord over cao Philips EINDHOVEN (ANP) Philips en de vakbonden hebben gisteren definitief overeenstemming bereikt over de cao 1977. Laatste punt van discussie was een door Philips ingediend voorstel om de variabele winstuitkering om te zetten in een vaste uitkering. De industriebond CNV en - zij het onder voorbehoud - ook de Unie BLHP gingen met dit voorstel akkoord. De industriebonden NKV en NVV daarentegen lieten Philips weten niet voor een dergelijke omzetting te voelen. In een verklaring stelt het bedrijf dat de toegezegde vaste uikering hoger is dan de gemiddelde winstuitkering. De werknemers zullen nu ook niet de twee bijzondere uitkeringen van twee en een half en drie procent krijgen die hen in het vooruitzicht waren gesteld. DEN HAAG (ANP) De ge middelde bouwkosten voor de restauratie van een woonhuis monument beliepen vorig jaar ongeveer 78.300 gulden. Die voor nieuwbouw van een verge lijkbare woning lagen rond een kwart ton hoger. De duur van de restauratie van een woning is gelijk te stellen aan de bouw tijd van een nieuw woonhuis. Dit blijkt uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Binnen enige maan den zal een publikatie verschij nen die de kosten en de finan ciering van de monumentenres tauraties tot onderwerp heeft. Vorig jaar droeg het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk meer dan 82 miljoen gulden bij aan deze res tauraties. Daar kwam nog een kleine 52 miljoen gulden bij aan uitkeringen voor werkgelegen heidsprogramma's

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13