Bezoek Janos Kadar aan Vaticaan bekroning van jaren onderhandelen JUSTIN NIEUWE PATRIARCH VAN ROEMEENSE KERK Afscheid Molukkers zonder incidenten "Witte BVD" keurt regeringsbeleid af Meerderheid in Kamer voor verplichte auto-keuring ZESDUIZEND MAN IN ASSEN Treinkapers en schoolbezetters voorgeleid NAAR GRONINGEN LAGER DAN NORMAAL ,,Wapendieven medeverantwoorde lijk voor kapingen" Fretilin wenst geen contact met Molukkers REIZIGERS AANBOD ^BINNENLAND LEIDSE COURANT/T WOENSDAG 15 JUNI 1977 PAGINA 7 Het bezoek dat de secretaris der Hongaarse communisti- j sche partij, Janos Kadar, vori- ge week aan paus Paul us heeft gebracht, wordt èn in het Vatikaan èn in Boedapest gezien als een bekroning van jarenlange onderhandelingen ter verbetering van de ver houding kerk en staat in Hon garije. De laatste jaren zijn de betrek kingen tussen kerk en staat aanmerkelijk verbeterd. Het keerpunt daarin kwam in fe bruari 1974, toen de in balling schap levende Hongaarse pri maat, kardinaal Mindszenty, officeel een opvolger kreeg op de primaatszetel van Eszter- gom m de persoon van kardi naal Lekai. Het ongebroken verzet van Mindszenty tegen de achteruit stelling van de r.k. kerk, die eeuwenlang een machtige po sitie in Hongarije had ingeno men, belette enige toenadering of een aanpassing aan de ver anderde omstandigheden. Vooral onder kardinaal Lekai konden de onderhandelingen tussen de Hongaarse regering en de Vatikaanse diplomaat Poggi geleidelijk aan tot be scheiden successen voeren. Er konden weer bisschoppen worden benoemd, zij het na vooraf verkregen toestemming van de staat. Sedert januari 1975 is het godsdienstonder richt aan kinderen officieel maar niet onbeperkt weer toe gestaan. Eind 1976 schreef hét commu nistische partijblad, dat de verhouding tussen kerk en staat nog nooit zo goed „geor dend en ongestoord" was ge weest als nu het geval is. Het katholieke persagentschap „Magyar Kurir" bevestigde dit. In april van dit jaar kon voor het eerst een groep van Hongaarse bisschoppen het Vatikaan bezoeken. Dit was sedert 1948 onmogelijk ge weest omdat de regering hen de toestemming weigerde het land te verlaten. Dat in de verhouding kerk en staat nu alles „botertje tot de boom" zou zijn, is te veel ge zegd. De regering en partij hebben een belangrijke vinger in de pap van de kerken. Dit geldt zowel voor de r.k. kerk als voor de reformatorische kerken. Bisschopsbenoemin gen geschieden niet alleen op pastorale motieven maar ook op politieke. De staat is erop uit om de positie van de bis schop te versterken, vaak ten koste van zijn verhouding met priesters en gelovigen. De Hongaarse hervormde kerk heeft sinds kort een nieu we kerkorde. Deze bepaalt dat de predikanten niet meer door de gemeenten worden geko zen, maar worden benoemd. Dit benoemingsrecht werkt in de hand, dat onder de druk van de overheid of partij di kwijls priesters en predikan ten van grote kwaliteit worden overgeplaatst naar parochies of gemeenten, waar „zij geen kwaad kunnen". Veel pastoors en predikanten zijn zo gedwongen hun leven in een dunbevolkte streek te slijten, waar ze hun kracht moeten verdoen met rondtrek ken tussen een groot aantal ver uiteengelegen dorpen. Zij leven geïsoleerd, horen weinig of niets van ontwikkelingen in en buiten de kerk en worden niet door de bisschop ge steund. Een Hongaarse kath olieke theoloog zei over hen: „Ze zijn verbitterd en ongeluk kig en ze zijn niet in staat het evangélie te verkondigen". Met name kardinaal Lekai verklaarde vorig jaar, dat er nog verschillende redenen wa ren tot bezorgdheid. Hij be pleitte een voortdurend ge sprek om ook die redenen weg te nemen. In grote lijn toonde hij zich echter tevreden. Hij zei, dat de kerk evenals de mensen haar nieuwe plaats in de socialistische maatschappij had gevonden. De secretaris van de Hongaar se bisschoppenconferentie, mgr Cserhati, schreef reeds in december 1975 in het theologi sche tijdschrift „Vigilia", dat er in het verleden veel fouten in de dialoog tussen kerk en staat waren gemaakt Men be schouwde elkaar als politieke macht Maar de enige graad meter vobr de verhouding kerk en staat is volgens hem: „Wat zijn wij als mensen waard en wat doen wij voor ■de mensen". Mgr. Cserhati eist voldoende levensruimte voor de kerk, maar naar zijn me ning heeft het socialisme de mogelijkheid en de kracht om de godsdienstige mens alle de mocratische rechten te verle nen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Het herhaaldelijk inzetten van elite eenheden als mariniers en scherpschutters door de regering, brengt een gewenningseffect teweeg, waar door steeds sneller naar gewelddadige oplossingen, wordt gegrepen". Dat schrijft de zogenoemde „witte BVD", de bond voor dienstplichtigen in een oproep aan alle „linkse Moluk- kers en Nederlanders". De bond wil pressie uitoefenen op de Nederlandse regering om een politieke oplossing voor het RMS-probleem te vinden. De bond wil dat Nederland de betrekkingen met Indonesië verbreekt en alle steun intrekt. De dominicaan Luigi Ciappi (68), theoloog bij het pauselijk hof, die bij het consistorie van 27 juni tot kardinaal ver heven zal worden, is door paus Paulus benoemd tot titu- lair-bisschop. De paus vervult hiermee een voorschrift van zijn voorganger paus Johan nes, inhoudend, dat kardina len altijd ook de bisschops wijding moeten (hebben) ont vangen. Ongeveer vierduizend West- w duitse evangelische christenen hebben gepleit voor de vrijla ting van de oorlogsmisdadiger Rudolf Hess. Hij is een zieke oude man (83), die geen gevaar voor het Duitse volk meer kan vormen, zo stelt men. Zijn ge vangenhouding werkt niet af schrikwekkend voor nazisti KORTE METTEN sche tendenzen onder het Duitse volk, maar maakt hem juist tot een martelaar voor neo-nazistische groepen. De petitie is gestuurd aan de VS, de Sowjet-Unie, Groot-Brittan- nië en Frankrijk, die gezamen lijk verantwoordelijk zijn voor de gevangenhouding. Volgens kerkelijke kringen hebben drie religieuze orden in Hongarije weer gebouwen tot hun beschikking gekregen. Het gaat om de benedictijnen, de franciscanen en de pianis ten (de reguliere priesters van de Moeder Gods). Zij hebben elk twee vestigingen met scholen. Het bericht over de nieuwe vestigingen kwam een dag na het bezoek van de Hongaarse partijleider Kadar aan paus Paulus. Zigeuners uit België, Enge land, Frankrijk, Italië, Neder land en de Verenigde Staten maken deze week een bede vaart naar Altenberg bij Keu len. Er zijn rond vierduizend deelnemers. Vandaag is er een openingsdienst en morgen zijn er boetevieringen. De pro-pre sident van de pauselijke com missie voor „Mensen onder weg", aartsbisschop Emma nuel Clarizio uit Rome en de beschermheer van de interna tionale zigeunerbedevaart, kardinaal Joseph Höffner van Keulen zullen preken. Hervormde hulppredikers, die nu werkzaam zijn in een ge meente zullen per 1 januari predikanten zijn met alle be voegdheden. De synode heeft dit besloten. Aanstelling tot hulpprediker is dan verder niet meer mogelijk. Dit om hen die nu studeren nog enig perspectief te bieden. De hui dige maatregel wil de onge lijkheid die er bestond bij de hulppredikers ten aanzien van de bediening der sacramenten opheffen. Aangezien de bedie ning der sacramenten verbon den is aan het ambt van pre dikant, kon dit alleen door hen gelijk te stellen met pre dikanten. )i i Metropoliet Justin Moisescu van de Moldau is in de Roemeense hoofdstad Boekarest tot nieuwe patriarch van de RoemeensKjrtho doxe kerk gekozen. Hij volgt pa triarch Justinian op, die op 27 maart overleed. Metropoliet Jus tin was sinds maart interim-pa triarch. Hij wordt zondag geïntro- niseerd. De oud-katholieke aartsbisschop van Ut recht, mgr. Kok, zal op uitnodiging van het patriarchaat, als voorzitter van de interna tionale bisschoppenconferentie van de oud- katholieke kerkgemeenschap de intronisa- tie bijwonen. Er bestaan sinds lange tijd goede relaties tussen de oud-katholieke kerk en de orthodoxe kerk van Roemenië. Regelmatig studeren orthodoxe priester- Kardinaal Willebrands gaat naar Boeka rest als president van het secretariaat voor de eenheid van de christenen en zal waar schijnlijk ook namens de Nederlandse r.k. bisschoppenconferentie gelukwensen over brengen. Het is nog niet bekend of een delegatie van het Vaticaan aanwezig zal zijn bij de intronisatie. )Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren posi tief uitgelaten over het wets ontwerp betreffende de invoe ring van een verplichte jaar lijkse keuring van personenau to's, vrachtauto's en aanhang wagens. Het ontwerp, dat is ingediend door de Tweede Ka merleden Van der Doef (P.v.- d.A.) en De Beer (V.V.D.) zal morgen bij de stemming kun nen rekenen op de steun van P.v.d.A., V.V.D. en D'66, die tezamen 88 van de 150 kamerze tels bezetten. Volgens het wetsontwerp zal de verplichte jaarlijkse keuring van motorvoertuigen en aan hangwagens, waarmee overi gens pas in 1980 een begin zal worden gemaakt, kunnen wor den verricht in een rijkskeu ringsstation (er komen er in to taal 30) of in een door het rijk erkend garagebedrijf. De auto mobilisten mogen, als ze een keuringsoproep ontvangen, zelf kiezen, waar ze de keuring laten verrichten. De kosten van de keuring worden geschat op on geveer 40,-. Elk goedgekeurd voirtuig krijgt een speciaal vig net op de voorruit Als er gebre ken aan een voertuig worden geconstateerd, kan het vingnet pas worden verkregen na repa ratie van die gebreken. In 1975 stelde minister Wester terp (verkeer en waterstaat) ook al voor om een jaarlijkse ver plichte autokeuring in te voeren. Zijn wetsontwerp kreeg echter niet voldoende steun van de Tweede Kamer omdat met na me P.v.d.A. en V.V.D. het niet eens bleken te zijn met opvat ting van de minister, dat auto keuringen alleen zouden mogen plaatsvinden in een tachtigtal rijkskeuringsstations. Gewone garages zouden van Westerterp geen keuringen mogen verrich ten, tenzij de keuring zou plaats vinden tegelijkertijd met een grote onderhoudsbeurt Toen de minister zijn voorstel de mist in zag gaan, besloten de Kamerleden Van der Doeff en De Bvjer om zelf met een nieuwe wetsontwerp te komen, waarin staat dat keuringen in gewone garages wel mogelijk zijn. Het C.D.A., de partij van Wes- terterp, toonde zich gisteren nog steeds een fervent tegenstander van dit initatief-wetsontwerp. Woordvoerder Schakel legde zich echter al neer bij het voor uitzicht dat met de steun van P.v.d.A., V.V.D. en D'66 het wetsvoorstel het gemakkelijk zou halen. Overigens hebben de laatstgenoemde partijen nog wel een wijzigingsvoorstel inge diend. Zij willen dat in het wets ontwerp de mogelijkelijkheid wordt opgenomen, dat automo bilisten bij het rijk in beroep kunnen gaan als zij menen dat hun wagen ten onrechte is afge keurd. Voor die procedure moe ten ze dan wel een bepaald be drag betalen (de grootte daar van is nog niet bekend), maar dat geld krijgen ze terug als ze in het gelijk worden gesteld. De beide indieners van het wetsont werp hebben inmiddels laten weten, dat ze onder bepaalde voorwaarden wel bereid zijn, dit „recht van beroep" in het wets ontwerp op te nemen. Post uit trein van de vrije Zuidmolukse jongeren, onder wie hun woordvoerder Nous Solisa. De oudere Zuidmolukse leiders, ir. Manusama en ds. Metiary, liepen op ge paste afstand achter de volgauto's. De begrafenis is een indrukwekkende manifestatie geworden. Het duurde bijna een half uur voordat de stoet waar in ook enige tientallen Eu ropese Nederlanders mee liepen, gepasseerd was. In de zinderende hitte duurde het ruim anderhalf uur voordat de eersten de be graafplaats bereikten. Intens verdriet tekende de gezichten van het Zuidmo lukse volk, dat afscheid nam van de naar een vrije RMS-republiek hunkerende Max Papilaja uit Bovens- milde en diens vijf „volge lingen". Zuidmolukkers van alle leeftijden waren 's mor gens vanuit heel Neder land naar de Drentse hoofdstad gekomen. Vrou wen en mannen op leeftijd. De oudere generatie die op Ambon heeft gewoond. De wat jongere Zuidmoluk kers die als kind naar Ne derland kwamen. En dan de jongeren die Ambon slechts van films, boeken en verhalen van hun va ders kennen. Zelfs waren er peuters in de stoet, moeizaam in him wagentje voortgeduwd door hun moeder en beschermd te gen de felle zon door een kleurige parasol. In Assen wachtte men de begrafenisstoet met ge mengde gevoelens af. Er was gespannen aandacht. De politie die zich, omdat alles rustig verliep, nauwe lijks vertoonde, was op al les voorbereid. Maar de be grafenis werd niet ontsierd door relletjes, noch tijdens de tocht naar de laatste rustplaats, noch na afloop. Van een onzer verslaggevers ASSEN De Nederlandse Spoorwegen verwachten dat het aanbod van treinreizigers met name op de lijn Zwolle-Groningen in de komende weken beneden het normale peil blijft. De juiste cijfers daarover kan men pas over enige tijd geven omdat eerst dan de tellingen die uitgevoerd worden door de conducteurs door de computer verwerkt zijn. De verwachtingen van de spoorwegen zijn gebaseerd op gegevens na de vorige kaping van een trein bij het Drentse Wijster in december 1975. Daarna bleef het aantal mensen dat per spoor naar de plaats van bestemming ging enkele maanden lang duidelijk merkbaar beneden het normale aanbod". De mensen hebben natuurlijk de schrik even in de benen na zo'n voorval", aldus een woordvoerder van de NS in Utrecht vandaag besteld DEN HAAG De post uit de gekaap te trein is vandaag besteld met uit zondering van een deel van de pak- ketpost, die licht is beschadigd en waarover de PTT met de afzenders contact zal opnemen. In de trein waren dertien postzakken die na een onderzoek door de postale recherche zijn vrijgegeven: vijf zak ken met brieven, vier met aangeteken de stukken en vier zakken pakketpost Alle post was bestemd voor de stad Groningen en enige plaatsen in de omgeving van deze stad. De bewoners van Bovensmilde behoeven hun post niet meer af te halen bij het postkan toor. De bestelling is sinds maandag weer normaal. (Van een onzer verslagge vers) ASSEN „Tanah air kita" (ons vaderland). Zo luidde het opschrift van een van de vele honderden met gele bloemen opgemaakte kran sen waarmee ruim zesdui zend rouwende Zuidmoluk kers gistermiddag in Assen de laatste eer bewezen aan de zes bij De Punt gedode treinkapers. Onafzienbaar was de be grafenisstoet die om streeks half twee vanaf het gebouw Kapitan Patti Mu- ra en de nabij gelegen Evangelische kerk in de Zuidmolukse wijk vertrok voor een ruim drie kilome ter lange tocht door de As ser buitenwijken naar de begraafplaats De Bos kamp. Aan het hoofd van de stoet zag men naast de familieleden van de terro risten, vertegenwoordigers Assen (ANP) Twee van de treinka pers en vier voer schoolbezetters die bij het militair ingrijpen in de gijze lingszaken werden aangehouden, zijn gisteren voorgeleid voor de rechter commissaris in Assen. Deze heeft op vordering van de officier van justitie besloten tot verdere bewaring. Voor de inbewaringstelling wordt de procedure gevolgd van het wetboek van strafvordering. De officier van justitie kan verdachten een paar da gen vasthouden, maar moet dan de rechter-commissaris om verlenging vragen. Dit gebeurt voor een periode van zes dagen, die opnieuw kan wor den gevolgd door een periode van eveneens zes dagen. Daarna zal voor langer gevangen houden de rechtbank een beslissing moeten nemen. Dit ge beurt voor een periode van dertig dagen, die daarna nog tweemaal voor dertig dagen kan worden verlengd. In het Academisch ziekenhuis in Gronin gen ligt nog steeds de derde treinka per. Onder de belangstellenden die de plechtigheden in Assen bijwoonden, was ook de president der RMS in ballingschap, ir. Manusama (midden op de foto). Het duurde anderhalf uur voordat de stoet vanaf de kerk op de begraafplaats was aangeland. De zeventien auto's werden begeleid door honder den bloemstukken-dragende Zuidmolukkers. Nadat de zes kisten in de gemeenschappelijke groeve waren neergelaten, volgde een défilé van de vele duizenden die naar de begrafenis waren gekomen. AMSTERDAM (ANP) De bevrijdingsbeweging maken. Fretilin op het door Indonesië geannexeerde Oost-Ti- mor wenst geen contact met Zuid-Molukkers in Horta, die enige maanden geleden ons land bezocht, Nederland. Ramos Horta, minister van buitenlandse verwerpt de RMS-doelstelling. Evenals het Indoriesie- zaken van het Fretilin, heeft het Indonesië-comité comité is hij van mening dat de Zuid-Molukkers in in Amsterdam gisteren telefonisch uit Australië Nederland de strijd van alle Indonesiërs tegen het gevraagd, dit standpunt in Nederland bekend te militaire regime van generaal Soeharto verzwakken. Spoorwegen: ROTTERDAM (ANP) JUensen, die wapens stelen uit winstbejag" zijn moreel mede verantwoordelijk voor misdaden, zoals kapingen en overval len, die naderhand met die wapens gepleegd worden". Dit zei officier van justitie, mr. J.G.F. Hage, gisteren in zijn requisitoir voor de Rotterdamse rechtbank, waar vier verdachten terecht moesten staan we gens diefstal van een partij wapens uit de legeropslagplaats .Maasland." De officier eiste tegen twee verdachten' drie jaar gevangenisstraf, de andere twee hoorden twee jaar tegen zich eisen. Mr. Hage voegde hieraan toe, dat de door hem gevorderde straffen onaf hankelijk moesten worden gezien van de recente gebeurtenissen in Drente. Hij wees erop, dat de afgelopen kapin gen in het verlengde liggen van eerder gepleegde wapendiefstallen. „Door dergelijke misdrijven wordt onze sa menleving ernstig in gevaar ge bracht," aldus de officier.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7