-J*É if I js „Ik bepaal de mode in Spakenburg" URN HUS UIT Arrestanten woensdag voorgeleid ssss^r1 umE Waarom geen felle kleuren? Oleander, kind van het zuiden Paus: Bitter nieuws maakt wereld triest MOLUKSE SAMENLEVING: VEELHEID VAN GROEPERINGEN Vreugde Verdriet Vrees HENK KOELEWIJN (30): "lINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 13 JUNI 1977 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In deze weken kwamen de namen naar voren van een groot aantal Zuid molukse organisaties en instellingen. Het is ondoenlijk ze in kort bestek allemaal te noe men en te karakteriseren. Daarom deze korte opsomming. Bada Persatuan Rajat Maluku Selatan Dit is het eenheidsfront van alle hier wonende Zuidmolukkers die als ideaal koesteren: het herstel van de Republiek der Zuid-Molukken (Republik Maluku Selatan, ofwel: RMS). Leider van de „Badan Persatuan" is de bekende domi nee Metiari. De „Badan Persatuan" is een soort parlement, gevormd door afgevaardigden van alle RMS-eenheden uit Nederland. Pattimura Een culturele organisatie, getooid met de naam van een Molukker die de vorige eeuw streed tegen het Nederlandse gezag. Plaatselijk zijn de afdelingen vrijwel onafhan kelijk. Pemuda Masjarakat Ofwel, de jeugdafdeling van de bovengenoemde „Badan". Ofwel: De Vrije Zuidmolukse jongeren. Wie er momenteel woordvoerder of voorzitter is, is niet na te gaan. Zuidmoluks crisiscentrum Een groep, spe ciaal belast met het vanuit Zuidmolukse zijde begeleiden .Van de gijzelingen. Het centrum is gevestigd in Capelle a.d. IJssel, waar ook een grote concentratie van Zuidmolukkers woont. Capelle is ook de woonplaats van de president ir. Manusama. Zuidmolukse Evangelische Kerk Heet ook: Geredja Injili Maluku (GIM). Het is de belang rijkste kerkgemeenschap van de Zuidmoluk kers in Nederland. Molukse Protestantse Kerk Beschouwt zich zelf als een regelrechte voortzetting van de kerk op de Zuid-Molukken. Nationale Kerk RMS Een godsdienstig-mili- tante groepering, sterk verbonden met de te genstander van ir. Manusama, „generaal Ta- maela". Rooms-katholieke Molukkers Hebben geen politieke binding en bezoeken de r.k. kerken in Nederland. Moslims Klein in aantal; voornamelijk geves tigd in Ridderkerk en Waalwijk. Groep van de 17e januari Verspreid wonen de Molukkers, veelal met familiebanden met de treinkapers van Wijster. Militant. REACTIES UIT HELE WERELD Van een onzer verslaggevers) ÜSSEN Twee van de drie gearresteerde Zuidmolukse treinkapers de derde ligt iwaar gewond in het Acade- nisch Ziekenhuis in Groningen - en de vier bezetters van de ississchool in Bovensmilde zul len woensdagmorgen 15 juni worden voorgeleid aan de As- sense officier van justitie, mr. C. van Oldenbeek Deze officier van justitie heeft in maart 1976 ook de zaak tegen de zeven Zuidmolukse kapers van de trein bij Wijster behan deld. De rechtbank Assen ver oordeelde ieder der kapers op 26 maart vorig jaar tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eveneens zeven bezetters van het Indone sische consulaat-Generaal in de hoofdstad werden ieder op 8 april 1976 door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Voor de der de maal binnen twee jaar zullen opnieuw zeven Zuidmolukse jongeren voor misdrijven tegen de persoonlijke vrijheid (gijze ling plus bedreiging met enig misdrijf tegen het leven) plus verboden vuurwapenbezit bezit terecht moeten staan. Indien het doodschieten van de twee trein- passagiers door kapers is ge schied dan kan ook doodslag eventueel zelfs moord tenlaste worden gelegd. Indien één of meer van de overleden kapers zich hieraan schuldig zou heb ben gemaakt kan dit misdrijf toch mede ten laste worden ge legd aan de overige treinkapers aangezien zij de gehele gijzeling tezamen en in vereniging heb ben uitgevoerd. In geval van bewezen herhaald doodslag dan wel moord, in vereniging ge pleegd, kan de maximum op te leggen straf oplopen tot twintig jaar. TREINEN RIJDEN WEER (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Het treinverkeer tus sen Groningen en Assen is eer der hervat dan was verwacht. Vanaf zaterdagmiddag twee uur rijden er weer treinen over beide sporen. De bovenleiding en het spoor, die slechts licht beschadigd ble ken, zijn inmiddels hersteld. Za terdag pendelden de treinen nog tussen Assen en Groningen, om dat het materieel en het perso neel, dat normaal dienst zou doen op de lijn naar Groningen elders was ingezet. 5p,tV.ss off I Nederland na de gijzeldrama's r?' .A# Times Paus Paus Paulus heeft giste ren de „verfoeilijke episode van de Zuid-Molukkers" in Neder land betreurd. „Bitter nieuws maakt het openbare leven op de wereld triest", zo zei de paus tegen een menigte van 5.000 mensen die op het St. Pieters plein bijeen waren gekomen. Israël De Israëlische autori teiten hebben hun voldoening bekend gemaakt over de beëind iging van de gijzelingen. Een groot dagblad prees de Neder landers voor het toepassen van „de Israëlische methode". De autoriteiten verklaarden vol daan te zijn over het feit dat de gegijzelden werden bevrijd zon der dat Den Haag heeft toegege ven aan de eisen van de kapers. EO „De overheid heeft zich met het ingrijpen bij de gijze lingsacties weer eens de diena res van god getoond. Dat optre den was nodig, omdat de kaping heeft laten zien dat de egoïsti sche mens zijn rechten wil door drukken waardoor hij recht om zet in onrecht Om die reden wil de Evangelische Omroep het ook opnemen voor het recht van god op de mens en op ons land, in plaats van de rechten van de mens waarvoor in de huidige wereld zo wordt gepleit." Dit zei voorzitter ds. W. Glas houwer van de i Evangelische Omroep zaterdag op de zesde jaarlijkse EO-landdag in Ut recht. Engeland De conservatieve afgevaardigde in het Lagerhuis, Nicolas Fairbarn, heeft gezegd dat hij een motie aan het huis zal voorstellen om de Neder landse autoriteiten te feliciteren met de afloop van de gijzelin gen. Hij zei de „moedige wijze te bewonderen waarop de Neder landers weer eens hebben laten zien dat het loont durf te heb ben. Te lang is het gebruikelijk geweest zachtmoedig en slap te zijn tegenover krachten van anarchie en wreedheid." Indonesië De ambassadeur van Indonesië in Nederland Su- topo Yuwono heeft de beslissing van de Nederlandse regering om gewapenderhand een einde aan de gijzelingsacties te maken bestempeld als de enige moge lijkheid." „Tegen dergelijke praktijken dient hard te worden opgetreden, wil de rechtsstaat behouden blijven", aldus de am bassadeur. Hij sprak de ver wachting uit dat de actie een begin kan vormen voor het zoe ken naar een integrale oplossing van de problematiek van de Zuid-Molukkers in Nederland. PSP De partijraad van de PSP heeft de militaire acties veroordeeld. Volgens de partij raad had de regering langer en anders moeten onderhandelen, om de gijzelingsacties op vreed zame wijze te beëindigen. De partijraad vindt dat hiertoe mo gelijkheden aanwezig zijn ge weest. De Westduitse kanselier Helmut Schmidt verklaarde in een tele gram aan premier Den Uyl dat de geduldige en voorzichtige houding van de Nederlandse re gering respect afdwingt, on danks de „nederlaag" die is ge leden door geweld te gebruiken. Plaatsvervangers De groep plaatsvervanging gegijzelden op basis van geweldloosheid in Glimmen betreurt de geweldda dige beëindiging. De heer E. A. Huisman uit Zwolle, initiatiefne mer van de groep vindt het een treurige zaak, dat bij de actie acht mensenlevens verloren zijn gegaan. Hij vindt dat een vreed zame oplossing mogelijk was door de kapers een vrijgeleide te geven en de thans gevangen zittende Zuidmolukkers van voorgaande acties vermindering van straf te verlenen. Pater Clap Droevig schudde de 35-jarige Franse pater Ber nard Clap het hoofd. „Ik ben diep teleurgesteld over de wijze waarop de gijzeling is beeind-, igd. Geweld biedt geen afdoen de oplossing. Er moet ernstig worden gevreesd voor herhaling van Zuidmoluks geweld." Henk Koelewijn, wroetend in het verleden maar zaken doende met een snelie auto. Henk Koelewijn (30) is een Spakenburgse jongen die Spaken- burgse stoffen snuisterijen, gebruiksvoorwerpen, mutsen en byouterieën in zijn Spakenburgse winkeltje, voormalig vissers buisje, verkoopt. Iedereen kent hem, de palingvrouw en de kruidenier, de warme bakker, de notaris, de caféhouder en de drop verkoopster. De bevolking vertrouwt hem zó door en door dat de vrouwen hem zonder meer een handvol antieke sieraden meegeven om te copiëren, hun dierbaarste, bezitDiep worte lend in het schilderachtige Gooi- en Eemland, waar zijn hele familie geboren en getogen is, erkennen ze hem als hun „couturier". Hij verzamelt niet alleen antie ke Spakenburgse klederdrach ten vanaf 1700 tot nu, m^ar hij ontwerpt er stoffen voor, die in Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk naar achttiende eeuwse stalen worden gedrukt. „Er is wel degelijk mode in de Spakenburgse dracht", zegt hij. „En die mode bepaal ik." Ravage Henk, van „De Bourgondische Lelie", ook nog eens tenor zin gend zowel in het koor van de „Nederlandse HSndel Vereni ging" als van het „Noord-Hol lands Philharmonisch Orkest" is vaak presentator van antie ke klederdrachtenshows zoals laatstelijk op de Lentebeurs 1977 Spakenburg, die 11.000 bezoekers trok uit de regio en omliggende contreien (Spaken burg telt 16.000 inwoners). Hij schreef met vijf medewerkers een boek: „Kijk naar Kleder drachten" en geeft lezingen en shows door het hele land over het Spakenburgs kostuum. Zijn bedrijfje waarin je nau welijks kunt lopen zonder een ravage te stichten met de elle bogen door van de rekken, kastjes, tafeltjes spulletjes af te stoten: spiegeltjes, lampjes met kralen kappen, vaasjes en vazen, hebbedingetjes voor het Spakenburgse huishouden. In een hoek een bak met handge maakte kanten ondermutsjes 10,-). „Er zijn wel 450 mo dellen, ik heb ook antieke, maar die kosten 85,-. Een steil smal trappetje leidt naar Henk's woonkamer, die uitziet op het haventje met de dobbe rende bootjes; in de verte de visafslag, waar alleen vis wordt verkocht als er een schip is binnengelopen. Voor je binnenkomt een overloopje (misschien 11/2x2 m.) waar een hoerenkast en een familie- wieg staat. Een grote pop is gestoken in een sitsen jakje met muts, kleertjes die zijn moeder als baby droeg. Het gesteven befje is van Rijsselse kloskant. De wieglakentjes zijn geborduurd met de initia len van grootmoeder: „J.P.": Jaap je Pronk. De huiskamer is volgepropt met dierbare re likwieën. Bric ci brac „van thuis" („Waardeloze dingen die ze an ders weggooiden. Ik heb heel wat „geroofd" van zolder"). Alles bij elkaar een duik in eind 1800 met elk stuk met eigen historie, zoals de stoof uit 1800, die „overgrootvader als bruidsgeschenk voor over grootmoeder maakte" en die Henk thuis uit een vergeten hoekje opdiepte. „Ik wilde hem voor mijn verjaardag hebben. Ik weet 't nog goed, maar ik kreeg er een riks toe omdat het zo'n belachelijk ob ject was om als verjaardagsca deau te vragen". Toch is Henk Koelewijn een bijdetijdse jon geman met'bakkebaarden en een fraaie snor, waaraan hij zo nu en dan punten draait als hij zit te praten. Hij beschikt over een onderkoeld gevoel voor humor en heeft beslist geen vet te veel op zijn botten. Een buigzame, magere spriet, verkleefd aan Spakenburgse traditie. Patronen laten me niet gaan". Op de lichthellende houten vloer van het vertrek liggen lappen Spa kenburgse stof (eigen ont werp), die hij voorknipt voor de vrouwen. „Ze zetten de pa tronen dan zelf in elkaar." Op de grond knielend legt hij uit hoe je een kraplap knipt met de grote vleugelmouwen (of met de kleinere épauletten voor de winterversie, want dan gaat er een jak overheen). Het halsdoekje ertussen is nu gestyleerd tot een recht lapje van voren en van achteren. (1920-1977). Voor iedere gele genheid is er een kostuum, voor de zaterdag en de zon dag, voor door de week, voor de zomer- en de winterdag (een jak). Er zijn altijd twee bruidskostuums, één oud en één nieuw. „Moeder had het bruidskostuum van mijn over grootmoeder nog. Nu heeft m'n zusje het." Voor het raam hangen rolgordijnen met rin gen en stokken, geflankeerd door echt kanten overgordij nen (nog uit het ouderlijk huis). We zitten in een paar flapoorstoelen, opgediept op een veiling. „Weet je van wie die zijn? Van oud-minister Oud! Ze waren eerst van beige trijp, maar ik heb ze jnet gobe lin laten overtrekken". Aan de muur naast andere familiepor tretten een schilderij van over grootmoeder met de in on- Twee dames uit het dorp, trots op hun prachtig kostuum. bruik geraakte „hul". „Tegen woordig draagt men alleen de ondermuts." Hoe oud hij be gonnen is met verzamelen weet hij niet meer. „Vanaf mijn geboorte, geloof ik. Ik ben altijd gek geweest op oude dingen. Thuis zat ik altijd te graaien in oude kisten en kof fers. Bij grootmoeder heb ik ook heel wat waardeloze rom mel weggehaald. Van lieverle de is de bevolking mij gaan helpen. Ik krijg ontzettend veel. Zo maar voor niks. Pop pen, merklappen, hoerenkas ten, consoles, overcomplete spullen". Hij wipt van zijn stoel en trekt een la open van een antiek, gerestaureerd boe- renkabinet. Er liggen wel honderd antieke jakken en -hoofddoeken in, Vrouwen zijn bevoorrecht wat zomerkleren betreft voor snoeihete dagen. Ze gaan in een dun zomerjurk je naar kantoor of trekken bij huishoudelijke klussen een koel Tee shirt aan. Mannen hoeven echter ook niet te puffen. Waarom voor een bespreking niet een fijne katoenen pullover aangetrokken in felle kleuren of een linnen hemd van een grove structuur? Een paar voorbeelden: (links:) Shirt en V-hals pull van linnen/- katoen cocktail. Het streepdessin is bescheiden en geschikt voor alle gelegenheden. (Rechts J Sport- en vrijetijdgenot in een pullovr, gebreid uit een puur katoenen vezel. Niet warm in het dragen en staat nog verzorgd ook. Kleuren blauw/rood. ook het 18e-eeuwse jak van zijn moeder, een familiestuk. „Het jak is altijd hoofddracht geweest, afgekeken van het 18e-eeuwse burgerjak." Waaiers „Rijke boerinnen met de cor netmuts gingen vroeger mee met de burgers, met de rijke lui. Je zag ze met een waaier gaan „kerken". Die waaiers heb ik ook. Voor mijn shows." Henk heeft nog meer voor raad. In een kast boven in het slaapvertrek (helemaal gestof feerd met Spakenburgse bloe- metjesstof, hier en daar geën cadreerd op een meubelstuk) nog stapels hemden, hoofddoe ken, kraplappen, keurig ge rangschikt en zó voor het grij pen. Henk Koelewijn wil over zicht hebben voor zijn shows en lezingen. „Door de folklo ristische modetendenzen komt de klederdracht weer meer in de belangstelling", zegt hij trots. „Een tijdlang vonden ze je een achterlijke type als je het kostuum aantrok. Vooral de jongere vrouwen. Nu grij pen ze er weer naar." Het verkeer en straatbeeld is in derdaad getekend door kwieke Spakenburgsen op de fiets in klederdracht, achter het stuur. Ze wieden in kostuum hun tuintje, schrobben hun straat je. „Ze lopen allemaal in mijn kleren", legt hij zijn populari teit bescheidelijk uit. En dan: „Ik kom ook met echt nieuwe dingen. Laatst heb ik weer de lange ruiten schort gelanceerd, dat honderd jaar uit de mode was. Ik laat zoiets dan dragen door vrouwen die ik ken. Een paar durfals lopen er al mee. Ook het winterkostuum grijpt weer terug. Jak en rok ge maakt van dezelfde stof." Tekst: Tiny Francis Wie veel in Italië komt, kent 'Nerium Oleander' die soms vijf meter hoog in hagen, zwaar van trossen dubbele ro ze roosjes, in over vloedige weelde bloeit. Ook in ande re zuidelijke stre ken treft men de boom aan. Sommi ge enthousiastelin gen denken dat het mogelijk is van va kantie een stekje mee naar huis te nemen. Meenemen gaat makelijk, mak kelijk, wortel schie ten in aarde is er meestal niet bij. In een fles water voor een zonnig raam wil 't soms wel luk ken. De „Olean der", waarvan u veel plezier kunt hebben, is echter al vanaf vijftien gul den in Nederland te koop: (de plant van de foto kost 35,- omdat die al tame lijk groot is). Ze is een fijn bezit, dat ook het balkon kan opfleuren. In de winter moet de Oleanderplant koel (niet onder 5 gr. C.) staan, maar 's zo mers mag ze best tot september-okto- ber in de tuin bi vakkeren. In een luchtige, zonnige serre aardt ze ook goed. Het is zaak haar regelmatig te snoeien en eraan te denken, (vooral als er kinderen in huis zijn,) dat alle delen gif bevatten. De bloei valt meestal tussen juli en okto ber, maar deze eist wat zorg. Bij knop- vorming moeten de zijscheutjes onder de knoppen worden verwijderd, zodat de bloem in wor ding ten volle kan profiteren van de sapstroom uit de stengel. In het voorjaar en zomer is de zuidelij ke plant een dorsti ge dame, maar het gietwater mag niet koud zijn. Rond het Middellandse zeege bied valt ook geen ijskoude regen. Be spuiten of be sproeien van blad en knoppen met op temperatuur ge bracht water (liefst uit de regenton) komt haar ontwik keling ten goede. V anzelf sprekend moet de 'Nerum Oleander' in een grote pot met krachtige grond staan; als ze is uit gegroeid kan ze worden overgeplant in een tonnetje of kuip, waar ze ver der tot toi volle wasdom kan ko men. Mesten niet vergeten en attent zijn op ongewenste aanwezigheid van wol- en schildluis.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9