Bovensmilde wil wel blij zijn, maar kan het niet in zwaar gehavende school Ontstellende ravage Revolutie vraagt nog meer slachtoffers Max Papilaja wilde liever sterven dan zich overgeven Overlegcommissie: nieuwe initiatieven WD wil verslag regeringsbeleid 4 BINNENLAND LEIDSE COURAN' MAANDAG 13 JUNI 1977 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE De Neder- landse en de Molukse samenle ving van Bovensmilde is dit weekeinde begonnen de scher ven bijeen te rapen die bijna drie weken terreur veroorzaakt hebben. Hoewel er vreugde is over de bevrijding van de on derwijskrachten wordt dit overschaduwd door de dood van de twee treinpassagiers en de zes Molukkers. Bovensmilde wil wel blij zijn, maar kan het niet De wonden die geslagen zijn, zijn nog vers. Aan Neder landse kant waar onder de op pervlakte angst en haatgevoe lens leven en aan Molukse kant waar gerouwd wordt over zes jonge levens. Een oude Smil- dense boer vertolkt eigenlijk ieders gevoelens toen hij zei dat het vertrouwen weg is en het lang zal duren voor dat dat weer echt terug is. Zaterdagmorgen na de bevrij- dingsakties groeide er in het dorp een spanning die angstaan jagend was. Deze werd aange wakkerd door geruchten dat er in de Molukse wijk in Assen gewapende groepjes jongelui liepen. Op dat moment hing van iedere woning in de Molukse wijk in Assen en Bovensmilde de vlag voluit. Een vrouw die aan de Schoolstraat in Bovens milde uit dankbaarheid over de goede afloop van de kaping en de bezetting de Nederlandse driekleur wilde uithangen kreeg van de politie te horen dat ze dit beter kan laten. Ondanks de spanning werd de Molukse wijk weer opengesteld. Twee tanks hielden vanaf strategische pun ten de wijk in de gaten. In de loop van de dag kwam het ver schillende keren bijna tot een treffen. In de loop van de mid dag begonnen de herstelwerk zaamheden aan de school. Langzamerhand verdwenen de enorme hoeveelheden politie en marechaussee uit het dorp. Aan het eind van de middag zat Bo vensmilde met het gevoel een reuze kater te hebben. Politie- afzettingen verdwenen, pasjes waren niet meer nodig, lang zaam begon het dorp weer een open gemeenschap te worden. Het kwam vreemd over op de Bovensmildenaren die in de af gelopen drie weken gewend wa ren aan de enorme politiemacht. Het werd als een vreemde luxe ervaren weer te kunnen gaan en stan waar men wilde. Toch zijn veel bewoners van Bovensmilde op dit moment bepaald niet ge lukkig met het vrij spoedige ver trek van het merendeel van de mariniers, marechaussees en rijkspolitie. „Nu zijn we hele maal niet meer veilig", zo zeg gen velen. Ze verwachten in de naaste toekomst grote proble men. Enkele reacties: „Wij krijgen nog heel wat narigheid en er zullen nog meer slachtoffers vallen", ,3ovensmilde zal niet langer met de Zuidmolukkers willen leven", „Ik zorg dat ik in de toekomst ook wapens heb", „Jammer dat ik hier een jaar geleden een huis heb gekocht. In twee weken tijd is de prijs met 30.000 gedaald". Zondagmorgen werd op het sportveld een kerkdienst van de gezamenlijke kerken gehouden. Vele honderden inwoners be zochten deze dienst waarin ge dankt werd voor de goede afloop van de gijzelingen, maar waar ook droefheid was voor de acht doden die dat kostte. De gereformeerde predikant Suer- mond noemde het gebruik van geweld om de gijzelingen te beëindigen een noodzakelijk kwaad. „Bovensmilde heeft nu de chaos van nabij leren ken nen, wij weten nu aan de lijve wat onveiligheid en onvrede is. Ik zeg u, God huilt als de sa menleving op zo'n wijze gebro ken wordt", aldus de predikant. Hij waarschuwde ervoor dat de roep om veiligheidsmaatregelen op een gegeven moment een af god kan worden: „Wij moeten ervoor oppassen dat angst ons leven gaat verzieken. Daarom is het nodig betere krachten op te roepen, zoals leren luisteren naar elkaar en het vertrouwen hebben in de medemens", aldus dominee Suermond. In de loop van de dag werd gisteren Bovensmilde geteisterd door een nieuwe terreur. Nu waren het grote groepen dagjes mensen die gewapend met een fototoestel en een ongezonde do sis sensatiezucht door de smalle straten van Bovensmilde toer den. Op zoek naar de school, het onderwerp voor een kiek in het familiealbum. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Max Papilaja, 24-jarige ambtenaar op de afdeling financiën van het provinciehuis te Assen was de intelligente en onverzettelijke lei der van de negen terroristen in de trein bij de Punt. Max vond, zoals hij had voorspeld, de dood bij de bestorming van de trein door de mariniers. „Nooit zal ik de gevangenis ingaan. Als we niet vrij kunnen vertrekken, zal ik hier niet levend uitkomen", zei de uit Bovensmilde afkomstige jongeman op trotse toon in een van de vele gesprekken die hij namens zijn groep in de afgelo pen weken voerde met overheids-psychiater dr. Dick Mulder. Deze betreurt de dood van Max Papilaja en de vijf andere terroristen ten zeerste. „Het waren geen criminele jongens, maar ze hadden een erg vernauwd bewustzijn", aldus dr. Mulder, die met enige waardering sprak over de manier waarop Max Papilaja de terroristen aanvoerde. „Ik had heel intellectuele gesprekken met Max. We waren als gesprekspartners min of meer gelijk waardig. Zodra ik me had voorgesteld als „Dick Mulder, woordvoerder van de autoriteiten in het beleidscentrum", zei hij: „Ja, met de leider van trein 747". Dr. Mulder vergeleek de naar een R.M.S.-republiek hunkerende jongeman met de vrijheidsstrijder J. Buvara. Ambtenaren op het provinciehuis herinneren zich Max Papilaja als een rustige innemende persoon lijkheid, achter wie men nauwelijks de R.M.S.- strijder vermoedde, die zijn leven voor dat ver verwijderde ideaal zou willen opofferen. In al zijn gesprekken trachtte dr. Mulder de terroristen in de school en in de trein werkelijkheidszin bij te brengen. Met de terroristen in de school gelukte dat in het geheel niet". Met hen had ik slechts beperkte contacten. Ze waren matig intelligent en erg star. Als ik bijvoorbeeld vroeg: „En heren, hoe is het met de gezondheid?", zeiden ze: Dat weten we niet". Met Max Papilaja had dr. Mulder betere gesprek ken, „Maar ook hij was als het ware voorgepro grammeerd en verloor zich in stereotiepe antwoor den. Ieder contact met de trein verliep via Max, maar onderhandelen was toch erg moeilijk, omdat vier andere terroristen in de trein min of meer het recht van veto hadden. Als je dacht een stap vooruit te hebben gezet, deden ze weer twee stappen terug". MOLUKSE JONGEREN: (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Het bevrijdings front van de Vrije Zuidmo- lukse Jongeren heeft in scher pe bewoordingen de bevrijd dingsactie van de gegijzelde mensen in de trein bij De Punt en in de openbare lagere school in Bovensmilde veroor deeld. In een zaterdag in Assen uit gegeven communiqué wordt gezegd „dat onze kameraden zijn vennoord door handlan gers van het Indonesische fas cisme. Het heengaan van onze kameraden doet pijn in onze harten, maar wij moeten niet om hun heengaan treuren". Het bevrijdingsfront van de Vrije Zuidmolukse jongeren wijst erop dat de strijd door blijft gaan. „Onze revolutie zal mogelijk nog veel meer slach toffers onder onze zonen en dochters vragen, maar dit zal ons er niet van weerhouden onze vrijheid te realiseren. Misschien moeten we zelf ook de weg bewandelen, die onze vrienden gegaan zijn en zullen we misschien zelf niet onze vrijheid meevieren, maar wat is belangrijker in het leven dan onafhankelijk te zijn, je vrij te voelen". Het bevrijdingsfront zegt dat de Nederlandse overheid volle dig verantwoordelijk is voor de eventuele gevolgen van de gewelddadige beëindiging van de terroristische acties in de trein en in de school. „Helaas was volgens Den Uyl en consorten geen alternatief mogelijk dan de weg van ge weld. Onze Molukse kamera den hebben in hun acties de wapens slechts gehanteerd om hun eisen kracht bij te zetten. Nooit is het hun bedoeling ge weest mensen te doden. Wij zijn van mening dat niet alle wegen tot onderhandelingen benut zijn", aldus het bevrij dingsfront. Er wordt ook gezegd dat de regering in Den Haag bewust Enkele felle explosies veroorzaakten een enorme ravage in het schoolgebouw. De eveneens omgekomen leider Max, gedurende drie weken de tegenspeler van dokter Mulder. Ook leider treinkapers vond de dood (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE - Eef van der Vliet, de hoofdonderwijzer van de school, die bijna drie weken door Zuidmolukse ter roristen bezet werd gehouden, is zater dagmorgen aan de dood ontsnapt. Op het moement, dat er 120 mariniers en poli tiemensen de verrassingsaaval begon nen, zat hij in een bergruimte te slapen. Een tank, die de school binnenreed, ram de ook de deur van deze ruimte, maar Van der Vliet had de tegenwoordigheid van geest zich plat op de grond te gooien aan de achterzijde van de bergruimte. Dat werd gistermiddag duidelijk toen onder leiding van een politie-officier de zwaar beschadigde school bezocht mocht worden. Nu eerst werd duidelijk welk een onbeschrijfelijke chaos er in het gebouw heerste. Rond het gebouw lopend, bleek ook nu pas hoe hevig zaterdagmorgen om klok slag vijf uur vier pantserwagens van de koninklijke marechaussee de ruimte waar kapers en gijzelaars verbleven heb ben geruïneerd. Twee gevechtswagens ramden de gevel van het verbindingsstuk tussen de schoollokalen en twee tanks drukten alleen even de gevel een stuke naar binnen, n de school is het - zelfs nadat de gemeente de ergste rommel bij elkaar had geveegd nog een puinhoop. Op de grond liggen blikjes frisdrank, schoolschriften, handdoeken, tubes tand pasta, washandjes en aangebroken pak jes pudding. In het lokaal waar bezetters en gijzelaars waarschijnlijk een groot gedeelte van de drie weken hebben gezeten, staat op het schoolbord in grote letters geschreven „Van Agt wij willen leven," de kreet die de derde dag van de bezetting door 105 kinderen werd geschreeuwd. Het was een van de meest huiveringwekkende mo menten van de bezetting. Behalve deze tekst zijn er op het bord portretten van de bezetters getekend. Bij de tekeningen staan de namen Izaack, TTiommy en Uta. Ook in de naast dit lokaal gelegen aula is de ravage compleet. Hier liggen prul lenbakken op hun kop, de ramen zijn finaal aan splinters geschoten en kogel gaten zijn te zien in alle muren. Het plafond is opengebarsten als gevolg van explosies. Volgens de politie-officier is dit gekomen door de aanvals-handgranaten, die de mariniers hebben gebruikt Deze projektielen veroorzaken een enorme luchtdruk, maar hebben geen scherf- werking. De doffe dreunen van deze gra naten, in combinatie met de hooggerichte schoten van automatische wapens, heb ben de kapers een enorme angst aange jaagd. Ook in de andere lokalen van de school heerst een ontstellende chaos. Kinderte keningen liggen vertrapt op de grond te midden van plastic bestek, dekens en stuk getrapte bloempotten. Geen enkele ruit is heel. In vreemde tegenspraak met de situatie in de zwaar beschadigde school is de tekst op een bergkast: „Wilt u de papiervoorraad niet chaotischer ma ken, dan hij al is a.u.b."? (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De vorig jaar door de regering ingestelde overlegcommissie Zuidmoluk- kers-Nederlanders gaat een aantal nieuwe activiteiten ont plooien om het klimaat tussen Zuidmolukkers en Nederlan ders te verbeteren. Er zal onder meer gestreefd worden naar uitbreiding van de contacten met de Zuidmolukse gemeen schap in ons land en met name naar meer overleg met de Zuid molukse jongeren. Dit is giste ren meegedeeld door prof. dr. A. F. Köbben, die samen met de Zuidmolukker L. C. H. Man- tau de overlegcommissie leidt De commissie, die de regering regelmatig voorziet van advie zen voor het beleid ten aanzien van de Zuidmolukse samenle ving in ons land, is gistermiddag bijna vijf uur lang in Utrecht bijeen geweest Aan het gesprek namen ook deel minister Van Agt (justitie), minister Van Doom (CRM) en staatssecretaris Zeevalking (justitie), alsmede een aantal belangrijke vertegen woordigers uit de Zuidmolukse gemeenschap, zoals de president in ballingschap ir. Manusama, vice-president Lokollo en de huisarts Tuthatunewa. Tijdens de bijeenkomst, die na afloop door alle gesprekspart ners werd omschreven als bij zonder openhartig, waardevol en constructief, is gesproken over de actuele situatie en over de taak van de overlegcommis sie op korte en langere termijn. Volgens prof. Köbben is er tus sen de Nederlandse en Zuidmo lukse deelnemers aan het ge sprek een belangrijke mate van begrip voor eikaars standpun ten ontstaan. „Zelden heb ik in mijn leven een vergadering meegemaakt, die zo'n indruk op me heeft gemaakt De wijze waarop men van beide kanten zijn hart opende, was bijna roe rend. Het zou veel uithalen als dit gesprek in zijn geheel op de televisie was uitgezonden". Vol gens prof. Köbben handhaaft de overlegcommissie onverkort het standpunt dat gebruik van ge weld een averechts effect heeft. Hoofdonderwijzer aan dood ontsnapt Jongerenleider Nous Soulissa vond zaterdag een zwijgend maar gretig gehoor tijdens zijn toespraak in het Molukse buurtcentrum van Bovensmilde. heeft aangestuurd op een ge welddadige afloop. „Steeds hebben wij erop geha merd, dat een oplossing langs politieke weg gezocht moest worden, wilde men een ge weldloze afwikkeling verkrij gen", aldus het communiqué. In de Zuidmolukse woonwij ken in Assen en in het Friese Oosterwolde reageerden bewo ners dit weekeinde over het algemeen erg rustig en uiter lijk onbewogen op het zo dra matische einde van de treinka ping bij De Punt. Vele Zuid- Molukkers, zowel in Assen als in Oosterwolde, staken de vlag van de Vrije Republiek der Molukken uit. In Oosterwolde gingen vooral jonge Zuid-Mo- lukkers als een vorm van zwij gend protest de straat op. Ze droegen spandoeken met zich mee. Enkele teksten: .Polities taat of niet, we zijn niet kapot te krijgen" en „Geen mensen doden". In Assen groepten grote groe pen Zuid-Molukkers samen bij het wijkcentrum Kapitan Pat- timura. Uit vele woningen sta ken RMS-vlaggen. In het wijk centrum 'hingen spandoeken aan de wanden. Enkele leuzen! „Een vrijheidsstrijd voor en van het volk, is met geen ge weld te onderdrukken" en „Uit het bloed van de Zuidmo lukse martelaren zullen dui zenden revolutionairen op staan om vrije, onafhankelijke Molukken te verwezenlijken". De Zuidmolukse leider Manu sama heeft de Zuidmolukkers in Nederland opgeroepen hun kalmte te bewaren na de be vrijdingsacties in De Punt en Bovensmilde. Ir. Manusama zei: Ik doe een beroep op alle Zuidmolukkers in Nederland, hoewel ik heel goed begrijp de tegenstrijdige gevoelens die ongetwijfeld bij u opkomen, uw kalmte te be waren en redelijkheid de bo ventoon te laten voeren en u niet te laten meeslepen door zinloos sentiment. Ik weet het, het is nu al de derde, vierde maal dat hier dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen, maar ik heb het volste vertrouwen dat gij allen juist op dit ogenblik beter nog dan tevoren zult be grijpen dat deze dingen beslist niet kunnen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De WD-fractie in de Tweede Kamer wil dat de regering binnen tien dagen een verslag aan de kamer stuurt over het gevoerde beleid rond de gijzelingen in Bovensmilde en Glim men. De WD-ers willen, dat de kamer uiterlijk op 23 juni, de dag waarop het zomerreces aanbreekt, nog een debat houdt over de gebeurtenissen in Drente. In het door de WD-ers verlangde verslag moet volgens de vragenstellers ook staan, welke voorzorgsmaatre gelen de regering heeft genomen na de gijzelinsaffaires in Wijster en Amsterdam, eind 1975, om opnieuw uitbreken van zulke acties tot een minimum te beperken. Molukker Izaack uitgebeeld op een schoolbord. Vietnam: geen contact met Molukkers Vietnam heeft in een telegram aan de Nederlandse pers de ge ruchten tegengesproken, dat er contacten zouden zijn tussen dit land en de Zuidmolukkers in Nederland. Het telegram luidt: „Er hebben geruchten de ronde gedaan over vermeende betrekkingen tussen Vietnam en de activiteiten van Molukkers in Nederland. De "ambassade van de socialistische republiek van Vietnam voor het koninkrijk der Nederlanden acht het noodzakelijk te verkla ren, dat dergelijke geruchten el ke grond missen en dat Vietnam geen enkele relatie heeft met de organisatie van de Molukkers in Nederland".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5