Russische hockeyers nog geen concurrent Winnaar met slakkegangetje over eindstreep Le Mans Verjongd Polen sterk in opmars Geen kampioenschap voor hockeymeisjes SPORTTRIBUIME Hockey- selectie waarnam LEIDSE COURANTv MAANDAG 13 JUNI 1977 PAGINA 20 AMSTELVEEN - Na afloop van de inter landwedstrijd tegen Rusland is de selectie voor het vijflandentoer- nooi, dat van 21 tot en met 26 juni in het Wag- nerstadion te Amstel veen wordt gehouden, bekendgemaakt. Voorts heeft bonds coach Wim van Heu- men na overleg met zijn assistenten Coen Kranenberg en Wim Cornells veertien van de zestien spelers voor de toernee door Cana da (van t tot en met 17 juli) aangewezen. De selectie van zestien spe lers voor het vijflandentoer- nooi ziet er als volgt uit: Maarten Sikking (Schaerwey- de), Pièrre Hermans (Oranje Zwart), Evert van de Bos (La ren), Tim en Ron Steens (HCKZ), Paul Litjens (Kam pong). Ties Kruize (HCKZ), Geert van Eyk (Venlo), Peter van der Horst (Amsterdam), Theodor Doyer (Bloemen- daal), Wouter Leefers (HGC), Tom van 't Hek (Kampong), Wouter van der Bergh (Am sterdam), Hans Jorritsma (Amsterdam), Siem Voermans (Tilburg) en Imbert Jebbink (Kampong). Voor de toernee door Cana da, die vermoedelijk vijf offi ciële interlands en zes vriend schappelijke wedstrijden zal omvatten, zijn naast de ge noemde de volgende spelers aangewezen: Peter Langenhuizen (MEP), en Karei van der Staak (MEP). Na het vijflandentoernooi in Amstelveen zal de ploeg met nog twee spelers worden ge completeerd. Sikking, Lee fers, Litjens en Jebbink waren niet beschikbaar. AMSTELVEEN - De ge vestigde hockeygroot- machten behoeven zich voorlopig niet ongerust te maken over concurrentie van Rusland. Natuurlijk is het nooit met zekerheid te zeggen, maar met enige slagen om de arm kan wor den beweerd dat over drie jaar, als de Olympische Spelen in Moskou worden gehouden, de Russische hockeyers niet in de prij zen zullen vallen. Dat kon 'worden afgeleid uit de twee optredens die de Russen in ons land de af gelopen dagen gaven. Vorige week werden de Oosteuro peanen verpletterd door een Ne derlands B-team, maar dat treffen werd op kunstgras afgewerkt. Een speelvloer waar de Russen voor het eerst kennis mee maakten. Gisteren stond dan een officiële A-interland op het programma en tot veler verbazing hield het ver sterkte clubteam uit Alma Ata de schade tot vier treffers (drie uit Paul Litjens was weer behoorlijk trefzeker bij strafcorners. Tegen Rusland benutte hij er drie. strafcorners van Litjens en één van Van 't Hek) beperkt: 4-1. Maar hierbij kon weer een deel van het resultaat worden toegeschreven aan het veld, dat ditmaal in het Wagenerstadion uit het doodnor male groene gras bestond. Op die substantie bleken de Rus sen zich wat beter thuis te voelen dan op het razendsnelle kunstgras, waarop de betere techniek van Nederland bovendien aanzienlijk beter tot zijn recht komt. Maar desondanks was het niveau van het team uit het Oostblok niet imponerend. Er liep een aantal spelers rond dat in de Nederlandse hoofdklasse aardig mee zou kun nen, maar toch zeker niet tot de uitblinkers zou behoren. Daarom mede was de prestatie van het Nederlandse elftal wat aan de^ povere kant. Er werden weliswaar af en toe aardige staaltjes vernuft geëtaleerd, door met name Leefers en Litjens, maar over de hele linie was het matig. Dat werd al gede monstreerd in de doelpunten. Drie van de vier treffers ontstonden uit korte hoeksiagen. Bondscoach Wim van Heumen en Wouter Leefers schreven het ma gere niveau van de eigen ploeg grotendeels toe aan het optreden van de Russen. „Ze speelden minder dom dan ik had verwacht", drukte Leefers zich onomwonden uit. „Er werd veel meer op de man gepasst dan voor zien. Nee, die Russen zijn me behoorlijk meegevallen". Van Heu men zag zelfs in dit Russische team een toekomstige concurrent. „Geloof maar dat ze in Moskou goed voor de dag zullen komen. Dat kun je uit de verrichting van vandaag wel afleiden". Over zijn eigen equipe was de bondscoach nog niet zo erg te spreken. Van Heumen streeft er naar in de oefencampagne zo veel mogelijk spelers in het veld te testen. Dat leidde er toe dat het ditmaal in het wit opererende Oranjeteam vier andere spelers in de gelederen had dan de dag tevoren tegen Polen in Zwolle. Alle wijzigingen voldeden behoorlijk met uitzondering van laatste verde diger Van Buul. Deze gebrilde hoe- keyer kon zijn defensie niet die rust geven die nodig was. Het gevolg was dat ook voorstopper Jorritsma niet aan zijn eigenlijke niveau toekwam. „Van Buul kon geen zekerheid bieden in de verdediging", consta teerde Leefers na afloop. Dat merkte je al bij het uitslaan". Ook Wim van Heumen zag nog wel wat zwakke plekken in zijn team. Voor het overige kon er niet zo veel worden afgeleid van de ver richtingen van het Oranjeteam, waarin Ties Kruize zaterdag en zondag niet speelde. Ietwat merk waardig, want ondanks Van Heu- mens visie zo veel mogelijk spe lers te testen stond een aantal anderen wel In de basisopstelling gedurende alle oefonduels de af gelopen dagen. Niet echter Wouter Leefers, die slechts in het weekeinde twee duels afwerkte. „Dan blijkt dat het met de conditie nog niet zo best is gesteld", aldus de kleine bal goochelaar. „In de eerste helft kwam ik niet zo los, na de pauze ging het echter beter". Leefers. die als de beste Nederlandse hockey- technicus kan worden beschouwd, leverde na de rust inderdaad wat meer rendement af, maar moet er toch voor waken dat hij niet te véél solistische trucjes in zijn spel doet. Hij laat soms keurige passjes van zijn stick vertrekken, maar teamge noten moeten dan (te) vaak het vuile werk opknappen. Bepaald teleurstellend was het gisteren dat er slechts één velddoelpunt viel. Hoe plezie rig het voor bondscoach Van Heumen ook is te constateren dat het kanon Litjens via korte hoeksiagen succesvol is, zeven treffers in vier dagen, het ver schijnsel strafcomer blijft een onderdeel van het hockey dat te verfoeien is. Natuurlijk zou hockey, dat door het veelvul dig fluiten van de scheidsrech ter toch al vaak een nauwelijks te genieten schouwspel is, nog minder interessant worden als de strafcorners worden afge schaft of minder vaak worden toegekend. Dan zouden er (nog) minder doelpunten ont staan en die zijn ook bij hoc key toch het zout in de pap. Maar het team dat voor zijn doelpunten vrijwel louter op korte hoeksiagen is aangewe zen is toch wel wat beperkt. FRANK WERKMAN ZWOLLE Polen Het zaterdag zien over behoorlij ke hockeycapaciteiten te beschikken. Bondscoach Van Heumen had dat trouwens tevoren voorspeld. „Zie je wel dat ik gelijk krijg", zei hij zaterdag in Zwolle, „met de extra financiële ondersteuning, die ze in Polen krijgen, zie ik ze binnen korte tijd bij de eerste vijf van Europa komen. Dan passeren ze zonder meer de Belgen en de Engelsen". Inderdaad was het gelijke spel (1—1) volkomen verdiend. De Polen die vorig jaar de veelvoudige international en ausputzer Otulakovski zagen afhaken en de ploeg drastisch hebben ver jongd, lieten de Nederlanders, die een wat matte indruk achterlie ten, niet in hun spel komen. Toch kon Nederland in de 23e minuut door Ron Steens de leiding nemen in de rebound van een strafcomer. Al te veel inspiratie putten de pupillen van Van Heumen hier echter niet uit. Bovendien wilden de strafcorners van „kanon" Litjens, die in oefenwedstrijden tegen Rusland en Polen donderdag en vrijdag in totaal acht keer raak schoot, maar niet lukken. Van Heumen had daar wel een verklaring voor: „Het gras was niet goed geschoren. De pool was veel te hoog waardoor de bal na het stilleggen in het gras verdween. Dat scheelde net die fractie die Paul voor de precisie in zijn slagen nodig heeft". Het futloze spel van Nederland weet de kalende bondscoach aan oververmoeidheid. „De twee wedstrijden op het kunstgras van Kampong zijn bijzonder zwaar geweest. Bovendien viel de over gang naar het gewone gras niet mee. Maar laten de jongens maar voelen wat vermoeidheid is. Daar krijgen ze in de grote toernooien toch ook mee te maken". In de elfde minuut van de tweede helft kregen de Polen de verdiende gelijkmaker. Bij een scrimmage kregen de Poolse aanvallers tot drie keer toe de gelegenheid in te schieten. Sikking, pas hersteld van een meniscus-operatie, verzuimde de tweede maal de bal afdoende weg te werken. Merlinger kon toen van dichtbij scoren. De teams van Rusland en Polen traden tijdens het weekeinde ook aan tegen Jong Oranje. Beide malen wisten de pupillen van Cees Tania de tegenstanders een onbeslist af te dwingen. Zaterdag werd het in Geldrop tegen Rusland 1—1 en zondag kwam Polen in Amstelveen niet verder dan 22. Deze I wedstrijd was veel aantrekkelijker dan het duel van de A-ploeg tegen Polen in Zwolle. Jong Oranje trad de Oosteuropeanen met open vizier tegemoet. Polen werd hierdoor van zijn stuk gebracht en keek na zestien minuten al tegen een achterstand van 0—2 aan door treffers Bouwman en Jenniskens. Langzaam maar zeker kwam Polen echter in zijn ritme. Nog voor de rust werd het 2—1 door t... benutte strafbal van Rachwalski. In de 40e minuut bracht Bak uit een strafcomer de partijen op gelijke hoogte. Bij Jong Oranje leken enkele spelers binnen niet al te lange tijd rijp voor de A-selectie. Vooral Roderick Bouwman (Schaerweyde) en Mark Ferrau (HMC) vielen in positieve zin op. De opstelling van de Nederlandse ploeg in Zwolle was: doel Sikking (Schaerweyde): achter: Van der Bosch (Laren); Van der Staak (MEP), Jorritsma (Amsterdam) en Tim Steens (HCKZ), midden: Litjens (Kampong). Ron Steens (HKCZ) en Van der Bergh (Amsterdam) (59. Kooreman - HGC); voor: Doyer (Bloemendaal), Leefers (HGC) en Van 't Hek (Kampong). De opstelling van Nederland in de wedstrijd tegen Rusland was: Sikking (Schaerweyde); Van Buul (Amsterdam); Van Eyk (Venlo), vervangen door Van 't Hek (Kampong), Jorritsma (Amsterdam), Tim Steens (HKCZ); Litjens (Kampong). Ron Steens (HCKZ), Leefers (HGC); Voermans (Tilburg), Doyer (Bloemendaal) en Van der Horst (AmötPdam), vervangen door Van der Bergh (Amsterdam). Van Heumen plaatste vraagtekens achter de positie van Van Buul, die schuldig was aan het enige Russi sche tegendoelpunt door de door gebroken Zagorednev onderuit te halen, lonkin scoorde uit de toege kende strafbal. „Ik heb mijn selec tie voor het komende vijflanden toernooi rond met uitzondering van één plaats", vertelde Van Heu men na de wedstrijd. Het was niet zo moeilijk le bepalen dat die ene man Van Buul is, die de zaterdag op die plaats spelende Van de Bos opvolgde. Met de geblesseerde Im bert Jebbink niet voorbanden is de hoop van Van Heumen gevestigd op Taminiau. Deze doet binnenkort afsluitende examens en schijnt niet ongenegen te zijn in het Ne derlands team terug te keren. Dat zou dan de problemen rond de bezetting van de belangrijke post van laatste man kunnen oplossen. 1 WENEN De Nederlandse melsjesploeg Is er niet In geslaagd het toernooi om de Europese hockeybeker voor jeugdlandenploegen in Wenen winnend af te sluiten. In de finale verloren de Oranje-meisjes gistermiddag na het nemen van strafballen van West-Duitsland. Na de regle mentaire speeltijd was de stand 22 en na de verlenging 3—3. Frankrijk, waar Nederland zaterdag nog met 5—0 van had gewonnen, eindigde in de eindrangschikking als derde, Oostenrijk werd vierde, Italië vijfde en Spanje zesde. LE MANS De 24 uur van Le Mans is eigenlijk pas in de laatste fase werkelijk de moeite waard geweest Het team van Jacky lekx (Bel), Jürgen Barth (Wdl) en Hurley Haywood (Vst) had een voor sprong van zeventien ronden met nog een paar uur te rij den. De strijd leek beslist en Haywood behoefde in zijn Porsche 936 de laatste uren alleen maar uit te rijden om te winnen. Drie kwartier voor het einde van deze 45e editie reed de Amerikaan echter on verwacht de pits binnen. De mecaniciens ontdekten een kapotte cylinder en legden de motor stil. Reparatie was nau welijks nog mogelijk en de op de tweede plaats liggende Renault-Mirage Van Jean Pier re Jarier (Fra) en Vern Schup- pan (Aus) maakte langzaam de achterstand goed. De cy linder van de Porsche kon slechts provisorisch gemaakt worden en met nog acht mi nuten te gaan reed Haywood het circuit weer op. In een slakkegangetje voltooide hij die laatste minuten, zodat hij door de 150.000 toeschouwers alsnog als winnaar kon wor den bejubeld. Daarna gingen Jarier/Sohuppan (Renault-Mi rage) en Gregg/Ballot-Lena (Porsche 935) als respectieve lijk tweede en derde met 11 en 27 ronden achterstand door de finish. De eerste beslissing was na twintig Achter het stuur van een imposante Porsche 936 Turbo overschrijdt Hurley Haywood als eerste de eindstreep van de 24 uur van Le Mans. uur gevallen. Toen viel de leidende Renault Alpine van de Frans-Britse combinatie Jean Pierre Jabouille en Derek Bell met een kapotte zuiger uit. Tevens bleef de op de tweede plaats liggende Renault en Jacques Laffite langs de kant stilstaan. Drie uur daarvoor het Jean Pierre Jabouille zijn op dat moment op kop liggende Renault Alpine ook al met motorpech in de pits moeten achterlaten. Jacky lekx van de Fransen Patrick Depailler kon mede door de vele materiaal- pech van de favoriete Renaults voor de vierde keer na de 24 uur van Le Mans de champagnefles ontkurken. Hij evenaarde daarmee de prestatie van zijn landgenoot Olivier Gendebien, die in het begin van de jaren zestig ook vier keer zegevierde in Le Mans. Voor Barth en Haywood was het de eerste zege in deze 24 uurs-race. Het was duidelijk te merken dat Porsche zich dit jaar volledig op dit evenement had geconcen treerd. De Westduitse autofabrtek had bij gebrek aan concurrentie geen zin in de strijd om het we reldkampioenschap merken en derhalve voor Le Mans gekozen. Mede door het uitvallen van de Renaults, eiste Porsche de zege en de derde plaats voor zich op. Het succes had completer kunnen zijn als de Nederlander Toine He- zemans en de Australiër Tim Schenken na achttien uur niet door motorpech hadden moeten uitvallen. Het duo lag op dat mo ment op de tweede plaats. De uitslag van de 24 uur van Le Mans is: 1. Jacky lekx (Bel)Hurley Haywood (Vst)—Jürgen Barth (Wdl) met Porsche 936, 342 ronden 4671,638 kilometer (194,651 km/uur), 2. Jean-Pierre Jarier (Fra)—Vem Schuppan (Aus), met Re nault-Mirage, op 11 ronden, 3. Claude Ballot-Lena (Fra)—Peter Gregg (Vst), met Porsche 935 Turbo, op 27 ronden. 4. Jean Rondeau (Fra>—Jean Ragnotti (Fra), met Inaltera, op 27 ronden, 5. Alain de Cadenet (Gbr>—Chris Craft (Gbr), met De Cadenet Lola, op 27 ronden, 6. Michel Pignard (Fra>—Albert Oufrene (Fra)—Jacques Henry (Fra), Chevron B 36. op 39 ronden, 7. Steve Philippe Gurdjian (Fra)—Bob Wollek (Fra), met Porsche 934 Turbo, op 44 ronden, 8. Jean Hencheval (Bel)—Pierre Dieudonne (Bel)Spartaco Dini (Ita). met BMW 3.0 CSL, op 51 ronden. De Eindhoven-Luik-Eindhovenrally is gisteren gewonnen door de Bel gisch/Nederlandse combinatie Gil bert Staepelaere/Erik Bessem in een Ford Escort. HHHi Nachtelijk gezicht over het circuit en de hoofdtribune in Le Mans, waar zich zaterdag en zondag de traditionele race afspeelde.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20