Pronk sterkste Ronde van Luxemburg Gerrit Pronk wint laatste etappe op Boulevard Palero du Bois geklopt op Duindigt Edwin Moses verbetert eigen j wereldrecord FRANKEN DE STERKSTE IN WIELER ZESDAAGSE SPORTTRIBUNE LEIDSE COURAN. PAGINA 16 DIEKIRCH Bert Pronk uit Sche- venlngen Is eindwinnaar gewor den van de vierdaagse Ronde van Luxemburg, die open stond voor profs en amateurs. Het twee de gedeelte van de derde en laatste etappe leverde een over winning op voor de Belg Frank de Gendt. Deze ging zijn land- en ploegge noot Alfons de Bal vooraf. Gerrie Knetemann had zaterdag de lei ding in het klassement overgeno men van De Gendt. Bij de „gratie" van een valpartij van zijn vriend en kopman Freddy Maertens heeft Michel Pollentier de zestigste Ronde van Italië ge wonnen en werd hij na Eddy Merckx de tweede Belg op de Italiaanse erelijst. Door twee etap pe-overwinningen deed Michel Pollentier een moeiteloze greep naar de macht van het klassement. De meesterknecht overtroefde alle Italianen in de Dolomieten. Pollen tier onderstreepte zijn suprematie zaterdag. Hij won de 29 kilometer lange tijdrit met een halve minuut voorsprong op de verslagen Fran cesco Moser en meer dan een minuut op de Noorse specialist Knut Knudsen. De laatste etappe leverde gisteren een overwinning op voor de Ita liaan Luciano Borgononi. Tijdens de laatste massasprint venwees hij de Belg Mare de Meyer naar de tweede plaats.De Spanjaard Miguel Maria Lasa, de winnaar van de twaalfde etappe, is zaterdag door de jury gestraft. De dopingcontrole na de door Lasa gewonnen etappe was positief uitgevallen. De Span jaard werd de ritoverwinning ont nomen en kreeg tien strafminuten in het algemeen klassement. De Westdultse profrenner In Ne derlandse dienst Thurau heeft za terdag In het oostelijk deel van Londen een wielerwedstrijd ge wonnen, voor Sld Barras en Eddy Merckx. De Nieuwzeelander Rober Sumich is zaterdag als eerste geëindigd in de twaalfde en laatste etappe van de Britse wielerronde de „Milk Race", een afstand van 170 kilo meter van Swindon naar Sout hampton. De Rus Said Gusseinov won de hele ronde. Deze ronde werd beheerst door renners uit Rusland. De overwinning van de ploeg uit Rusland die sinds 1959 voor het eerst deelnam mag een voortzetting heten van de suprematie die de Russen vorige maand in de Vredeskoers aan de dag legden, waarbij Aavo Pikkoes de eindrangschikking aanvoerde. Toon van der Steen, die in Olym piad Ronde in het militaire tricot koerste, was in het eindklassement de beste Nederlander. Hij werd elfde, op vijf minuten en vijf secon den van de winnaar. Bert Scheune- man uit Veendam was de succes volste Nederlandse renner. Hij won twee etapppes. Voor de derde maal (na 1970 en 1974) heeft Rolf Mitteregger de Ronde van Oostenrijk op zijn naam gebracht. In de tiende en laatste etappe over 151 kilometer van Zelt- weg naar Feldbach liet hij zich de twee minuten voorsprong in het algemeen klassement niet meer af nemen. Etappewinnaar werd Hans Denk (Oostenrijk). Gerrit Möhlmann (Apeldoorn) heeft, zaterdag de negende Ronde van de Achterhoek met start finish in Doetinchem gewonnen. De kam pioen van Gelderland versloeg in de eindsprint van de 170 kilometer Joop Ribbers (Groenlo) en Roel van der Broek (Dussen). Michel Pollentier verbeten kijkend op weg naar de zege in de tijdrit en de eindprijs. STERKE PRESTATIES Gullikson zorgt voor verrassingen BRUSSEL Harold Solomon Is winnaar geworden van het tennls- tournooi in Brussel door In de finale de lyestdultser Karl Meller te verslaan met 7-5, 3-6, 2-6, 6-3, 6-4. Tom Gullikson heeft in het toer nooi in Nottingham voor een reeks verrassingen gezorgd. De Ameri kaan plaatste zich sensationeel voor de finale tegen Jaime Fillol door achtereenvolgens te winnen van zijn landgenoten Lutz en Tan ner. Fillol versloeg in de halve finale Smith in drie sets. De here neindstrijd in Nottingham kon we gens regen gisteren niet worden gespeeld. Datzelfde gold voor het damestoernpoi in Chicester dat vanaf de kwartfinales niet meer kon worden voortgezet. Het prij zengeld wordt verdeeld. Roemenië plaatste zich voor de Europese zone A van het Davis Cuptoernooi door Engeland te ver slaan. Roemenië komt uit tegen Frankrijk. NEDERLANDSE ATLETIEKJEUGD t i De tweejarige volbloeds kwamen ook weer in de baan. Het eerste optreden voor publiek van Sera Vita met Kevin Davies was meteen raak. Het paard versloeg de favoriet Queen Raaphorst van stal Geran die de race wat had onderschat. Verrassend was in de tweede ren de zege van Prince Arjan met de leerling-jockey bentley. Favoriet Storm- klee werd met Davies tweede voor Afessa en Orion. De derde en laatste ren bracht teleurstelling. Gold Spark, één van de beste driejarige imports in ons land, kon met Henk van der Kraats niet verder komen dan een derde plaats. De zege ging naar Fairfield met Dieter Weiss voor Blue Moon. 0!af pri(Je gaat a|s over de finish in de fokkersprijs in Hilversum. Waasdorp ook de laatste dagen bereid was geweest om voor Klei ne en Van der Valk te rijden. En dan het grote mysterie in de zesdaagse: Gerrit Pronk. Deze ren ner was in staat om de IWAZ te winnen. Dinsdagavond zegevierde hij op de Haagse Leyweg en woensdag ging hij in Loosduinen in de leiderstrui van start. Na steeds aan kop te hebben gereden viel hij half koers plotseling weg. De dag daarna kwam de Scheven- ingse renner niet opdagen bij de start in het Zuiderpark. Daardoor werd hij uit het algemeen klasse ment geschrapt. Vrijdag in Terneu- zen zat hij weer voorin de uitslag en zaterdag won de kleine renner zoals hij maar wilde. Op de Boulevard is enorm hard gereden. Na twee ronden waren er drie renners weg. Dat waren John van der Welde van De Markthof, Martin Rietveld van Ba- tavus en de Engelsman Bob Ar nold. Omdat John van der Welde bulten de ploeg van de Markthof mee reed, moest hl) zich van ploegleider Henk Plat als indivi dueel renner aan de kop weg laten zakken, anders zoü hij te veel steun geven aan Martin Riet veld de grote concurrent van De Markthof in het algemeen ploe- genklassement. Hoewel De Markthof de hele zes daagse aan leiding is gegaan van dit klassement moest men in de laatste etappe het hoofd buigen voor Batavus. Al klopte hier weinig van. Immers, in dit klassement tel de Gerrit Pronk gewoon mee, on danks het feit dat hij donderdag niet aan de start verscheen. Na twintig van de 50 ronden was alles weer bij elkaar. Daarna ontstond nog een ontsnappingspoging van Joop van Vliet en zo'n tien kilome ter voor de eindstreep gingen Pe ter Post (wat had deze man van Swift een pech de afgelopen week), de Duitser Herbert Stodal en Gerrit Pronk er vandoor. Ook Joop van Vliet, een renner die een langere afstand dan tachtig kilometer grag rijdt kwam daarbij. Maar Pronk duldde niemand bij zich. De weersomstandigheden waren voor hem ideaal en voor eigen publiek wilde hij nu laten zien wat vorig jaar tijdens de finale in de bloedhete zon niet lukte. Hij ging bijtijds weg bij Post, Joop van Vliet en Stodal. Tegen de heuvel op bij de vuurtoren ging Pronk zo snel dat er geen bijhou den meer uan was. Hij speelde met, zijn tegenstanders en kon plotse ling alles weer. Even hoopte men weer in het peloton dat Gerrit Pronk wellicht straks vast zou ko men te zitten, zoals afgelopen woensdag in Looslduinen. Maar die vlieger ging nu niet op. Aange vuurd door een handjevol suppor ters en ploegleider Cees Kouwen- hoven ging Pronk door. Gerrit Pronk kwam slechts vijf van de zes dagen aan de start en won twee etappes. Zaterdag zelfs met grote voorsprong op de Boulevard. Hij had op de eindstreep op Her- bert Stodal, die een tweede plaats bereikte In het algemeen klassement en Joop van Vliet een voorsprong van 37 seconden. Op Peter Post, het grote talent uit Oegstgeest, ruim een minuut en op zijn ploeggenoot Martin Riet veld (vijfde) 1.42 minuten. Martin Rietveld had zich voor het vertrek van de laatste etappe nog even kwaad gemaakt op de Jury. „Ik kreeg vrijdagavond in Temeuzen een ronde voor het eind pech. Ik stond toen nog tiende In het ren- nersveld. Ik meldde het bij de jury, maar kreeg geen punten meer voor het klassement". Jury-voorzitter Ouwerhand trok dit zaterdag voor het vertrek tot tevre denheid van Rietveld nog even recht. De achterstand van de strijd vaardige Bollenstreekrenner Bas Langevwld (die zesde werd) op Pronk was 2.18 minuten. „Als Pronk zo'n dag heeft dan kan je het echt wel vergeten", aldus Lan- geveld. Achter Langeveld kwamen Martin van der Toorn, Daan Com- pen, Henk van der Berg en Cees Dijkhuizen over de eindstreep. Een twaalfde plaats was er voor de leider in de rose trui Piet Fran ken: „Ik wist dat hier op de Boule vard erg zwaar zou worden. Maar bang ben ik nooit geweest in de trui. Daar was de voorsprong in het algemeen klassement gewoon te groot voor. Ik dacht toch wel dat de eindoverwinning verdiend was. Elke dag aan de start en steeds vooraan sturen, dat kun je toch niet van iedereen zeggen", aldus de man van Blue de Nil. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Hoofdnummer zaterdagmiddag op de Wassenaarse renbaan Dulndlgt was de Prijs der driejarigen, waarin tien paarden aan de start ver schenen, die straks In de derby ook een woordje willen meespreken. De broer van oud-scheidsrech ter Leo van der Kroft, Jan, Is bij deze driejarigen wel een erg gelukkig mens. Hij bezit twee paarden die hij zelf altijd heeft getraind op het strand van Hoek van Holland. Maar sinds kort kon hij Palero du Bois als eigenaar-trainer niet meer aan en gaf deze In training bij Guus Knljnenburg. Jan van der Kroft werd zaterdag met het paard tweede achter de verrassende winnaar Plm Axworthy met Andrles Blonk. Jan van der Kroft had nog een tweede paard In de strijd: Pearl Olivier, maar die kon niet In het gelid komen In handen van Wlm van der Pijl. BERLIJN Sylvia j Barlag heeft gisteren 1 In Oost-Berlljn het Ne- I derlandse record vljf- kamp op haar naam 1 gebracht De Amster damse atlete vergaar de in de drie landen- I wedstrijd tegen Oost- 1 Duitsland en Zwitser land een totaal van I 4275 punten. De KNAU i had voor de vijfkamp I „nieuwe stijl", waarin de 200 meter vervan- j gen Is door de 800 meter, een limiet ge- j steld van 4250 punten. Sylvia Barlag werd in Oost-Berlijn tweede achter de Oostduitse Petra Rampf, die een 1 totaal had van 4374 I.punten. De landenwed- strijd werd gewonnen i door Oost-Duitsland I (12.862 punten) voor Nederland (12.461) en I Zwitserland (12.074). Edwin Moses snelt over de horden op weg naar een wereldtijd. J De winnaar van de Interna tionale Wieier Avondze daagse Piet Franken uit Oosterhout. SCHEVENINGEN Volkomen verdiend won Plet Franken uit Oosterhout zaterdagmiddag op de Scheveningse Boulevard (zoals na de vijfde etappe In Temeuzen al verwacht) de Internationale Wieier Avondzesdaagse. De laat ste etappe kwam echter met groot vertoon van macht op naam van Gerrit Pronk uit Schevenln- gen. De veertiende IWAZ is een vreem de zesdaagse geweest, die vele verrassende dingen aan het licht bracht. De ploegen van De Markt hof en Vrolijk Koffieshop waren zonder meer een openbaring. De laatste door het sterke tijden van de gebroeders Ton en Cor Vrolijk en Henk van der Berg (die een dag leider was) en de eerste door het meer dan uitstekende rijden van Ton van der Valk en Cees Kleine. Deze Haagse ploeg had zonder meer het ploegenklassement ge wonnen als "dwarsligger" Eric Geen succes Teleurstellend was het rijden van de man die tot zaterdag tweede stond In het algemeen klasse ment, de Hagenaar Joop Kettenls. Hij stapte af en liet daardoor de tweede plaats aan de Duitser Sto dal. Voorzitter Jan In 't Veld van de Stichting Organisatie Sporte venementen: „Deze zesdaagse Is geen succes geweest De trip naar Terneuzen zullen we natuur lijk nooit meer maken, maar we konden nu niet anders, omdat we hier In de buurt geen zes etappes konden onderbrengen. We moe ten nu met de verenigingen uit Zuid-Holland snel aan tafel gaan zitten en gezamenlijk gaan den ken aan een nieuwe opzet. Ik denk aan etappes In Gouda en in de Bollenstreek. We moeten zeker geen zesdaagse meer doen als er wedstrijden zijn In Zoeter- woude en Honselersdijk". ARTHUR VAN RUSWIJK DEN HAAG Edwin Moses, de 21-jarlge Olympisch kampioen op de 400 meter horden, heeft zaterdag bij de Amerikaanse atletlekkampioen- schappen In Los Angeles zijn eigen wereldrecord verbeterd en gebracht op 47.45 seconden. Het oude record stond op 47.54 seconden gelopen In 1976 te Montreal. Wat vorige week bij de strijd om de Coupe Nationale Nederlanden in Den Haag al duidelijk werd, is gisteren bij de jeugdinterland Nederland Noordrijn op Papendal bevestigd. Bij de Europese jeugdkampioenschap-1 pen, die half augustus in het Russische Donetzk worden gehouden, I kan Nederland met een grote ploeg vertegenwoordigd zijn. De KNAul zal daarbij voor wat de jeugdtitelstrijd betreft ook duidelijk moeten werken aan de uitzending van teminste twee estafetteploegen. Het jongensteam op de 4x400 meter bestaande uit Hans Verroen, Steef Meppelink, Hugo Pont en Koen Gijsbers kwam op Papendal uit op 3.13,8. Het betekende niet alleen een verbetering van het nationale record maar tevens een internationaal zeer goede tijd. De 4x100 meter meisjesploeg bestaande uit Tineke Hidding, Els Vader, Lilian Gilissen en Lilian van de Ham bleef slechts tweetiende seconde verwijderd van het uit 1970 daterende nationale record. Tineke Hidding (Daven*Wa)/J evenaard op de 100 meter horden het jeugdrecord van Henrietta Vooft I uit 1970 met een tijd van 14.4 seconden. I Tijdens internationale atletiekwedstrijden in Bratislava vestigde Jozef Plachy met 3.37.04 een nieuw Tsjechisch record op de 1500 meter. Olympisch kampioen Alberto Juantorena won de 400 meter in 45,64 seconden maar moest op de tweede dag met een spierblessure de strijd vroegtijdig staken. De zilveren medaille-winnares speerwerpen bl] de Spelen van Mont- real, de Westdultse Marlon Becker, heeft zaterdagavond bij wedstrijden In Recklinghausen een afstand van 61.82 meter. Dit Is de beste prestatie van dit seizoen. Bij de Britse atletlekkamploenschappen liep Ian Stewart de snelste 10 kilometer van dit jaar. HIJ realiseerde een tijd van 27.51,3. Een beste seizoenprestatie kwam ook op naam van de Amerikaanse hinkstapper Milan Tiff, die 17.38 meter in Los Angeles haalde. Mac Wilkins, met 70.86 meter wereldrecordhouder op het onderdeel discus werpen, kwam met 69.18 meter dicht in de buurt van zijn recordprestatie. Sylvia Barlag breekt record vijfkamp dames

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16