Vertrek Steegman pat toch door IJSLAND ZET NOORDIEREN OP EEN ZIJSPOOR: 1-0 Verbitterde Alleman verbaast zich over verloop nacompetitie VOETBALDOPING AANGEPAKT TERRY LEES NAAR RODA e ünniTWii n'iiimrnmff»""*" VOLENDAM KOMT WEER TERUG KNVB wil zelf algemeen directeur aanstellen B i/oetoi v, IS Na de overwinning op Excelsior was de vreugde bij de aanhang van Volendam bijzonder groot. Trainer Leo Steegman ging na afloop zelfs spontaan op de schouders van „zijn" jongens. PEC Zwolle grijpt ook naast promotie *t"r "ZTJZ ZEIST Tijdens een bondsverga dering van de KNVB in Zeist heeft bondsvoorzitter W. Meuleman za terdag onder meer meegedeeld' dat de voetbalbond op verzoek van het ministerie van CRM de medische commissie opdracht heeft gegeven een kwantitatief en kwalitatief marktonderzoek in te stellen naar het gebruik van sti mulerende middelen in de voet balsport. Zoals bekend Is hier het afgelo pen seizoen nogal wat over te doen geweest. Zo kwam clubarls Jimmy van Rompu van AZ'67 na een wedstrijd tegen Roda JC plot seling met de mededeling dat sommige spelers de indruk maak ten doping tot zich genomen te hebben. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Terry Lees speelt het volgende seizoen voor Roda JC. De 25-jarige Brit tekende een contract voor drie jaar. Met de transfer zou een bedrag van 400.000,- gemoeid zijn. Lees zag zijn onderhandelingen met Feyenoord stuk lopen daar trainer Boskov meer belang hechtte aan de aankoop van RWDM-er Nielsen. Of deze trans actie doorgang zal vinden is nog de vraag, omdat reeds veel clubs zich belangstellend uitlieten over een mogelijke aankoop van de Deen. Horst Blankenburg, die vroeger voor Ajax uitkwam en daarna naar Hamburger SV ging, gaat In Frankrijk spelen. De Westduitser tekende vrijdag een contract dat hem voor twee jaar aan Paris St Germain bindt. ZEIST De discussie In de bondsvergadering spitste zich zaterdag In het sport centrum van de KNVB in Zeist voornamelijk toe op de vraag of het bondsbestuur al dan niet gerechtigd Is als nieuwe topfunctionaris een algemeen directeur aan te stellen. Mr. N. Gianotten, voorheen adjunct-secretaris-enning- meester, drong er op aan dat eerst het rapport „Visie 1976" moet worden behandeld. Hie rin wordt onder meer be schreven hoe de voetbalbond in de toekomst moet gaan functioneren. Bondsvoorzitter Meuleman e vice-voorzitter mr. Jacques Hogewoning waren echter een geheel andere mening toegedaan. Hij legde uit dat het bondsbestuur. dat in het verleden de secretaris-pen ningmeester aanstelde, ook het recht heeft de niei hoogste gezagdrager, de al gemeen directeur, te benoe men. REYKJAVIK IJsland heeft In groep vier van de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal voor een ver rassing gezorgd door zaterdag In Reykjavik met 1—C te winnen van Noord-lerland. De beslissende treffer werd In de 32e minuut gemaakt door Ingi Björn Alberts- son. Er waren 12.000 toeschou wers. De nederlaag was voor Noord-lerland de tweede achter eenvolgende In de drie uitwed strijden die de Noordleren In groep vier tot nu toe hebben gespeeld. Eerder speelde Noord- lerland In Rotterdam gelijk met 2—2 tegen Nederland. IJsland blijkt op eigen bodem niet meer de weerloze dwerg, die het gedacht werd te zijn. De overwin ning op Noord-lerland, in septem ber 1976 voorafgegaan door kleine nederlagen (twee keer 0—1) tegen respectievelijk België en Neder land, mag eigenlijk ook geen ver rassing meer heten. In de voorron- degroep zeven van het toernooi om het Europese kampioenschap 1976 namelijk deed IJsland al van zich spreken. Met name door de overwinning in Reykjavik van 2—1 op Oost-Duitsland, een resultaat dat de Oostduitsers een plaats in de kwartfinales kostte. In dat zelf de kader speelde ijsland op het eigen eiland gelijk tegen Frankrijk (0—0) en verloor maar net van België (0—1). Voor de Oostduitsers verliep ook de returnwedstrijd te gen IJsland teleurstellend: 1—1. In dit perspectief gezien is de nederlaag van Noord-lerland be grijpelijk. Tony Knapp, de Britse O f-cn nogal chaotisch spelmomonl uit de zaterdag gespeelde l--.r.g.al .''co,,:; I in Reykjavik. IJsland won de strijd tenslotte met 1-0 en vernietigde daarmee de hoop van de leren om deel Het resterende programma is: te kunnen nemen aan het wereldkampioenschap in Argentinië. I coach van de IJslanders, gaf dan kwijt dat zijn jongens veel zelfver- druk, vooral toen de IJslanders na afloop wel toe dat Noord-Ier- trouwen hadden gehad en zelfs enigszins bekomen waren van de land de technisch betere ploeg nog vaker hadden moeten scoren, zenuwachtige beginfase van de was geweest, maar hij moest ook Pat Jennings had het voortdurend wedstrijd. Een krachtig schot van 31/8-1977 Nederland—IJsland. 3/9- 1977 BelgiëIJsland. 21/9-1977 Noord-lerlandIJsland. 12/10-1977 Noord-lerlandNederland. 26/10- 1977 NederlandBelgië. 16/11- 1977 Noord-lerland—België. min i "TT' iriii ROTTERDAM Volendam had het herwonnen eredivisieschap gisteren nauwelijks beter kunnen illustreren. In de laatste wedstrijd van de na-competltie overspeelde de technisch begaafde ploeg van de scheidende trainer Steegman, het Rotterdamse Excelsior. De ui teindelijke overwinning van 40 was een gevolg van de wetten I der logica. Evenals in de competi tie Is Volendam ook in de extra reeks wedstrijden teruggekomen uit een ogenschijnlijk kleurloze positie. Di Volendammers hadden het ge luk pas tegen het einde van de normale competitie in vorm te ko- I men, hetgeen duidelijk zijn voorde- I len heeft gehad in de na-competi- tie. i Excelsior, dat in de laatste paar j wedstrijden als een soort katalysa tor heeft gefungeerd, werd in staat geacht dit Volendam tegenstand te I bieden. Gelijke spelen in de uit- j wedstrijden tegen PEC/Zwolle la gen ten grondslag aan die redene- j ring. Niets was echter minder waar. Een hechte verdediging met veteraan Andre als de degelijkheid zelf, was de bais voor een speels Volendam. De avontuurlijk inge stelde linksachter Van Wensveen vormde de verbinding met het in telligente middenveld waar Billy Bond uitblonk. Het grote inzicht van Tol en Dick Bond, gecombi neerd met het loopwerk van Zon ning. Zonneveld was de enige, die constant in de diepte sprintte. Hij was het ook, die de uiteindelijk zo belangrijke derde en vierde goal produceerde. Eerst na aangeven van Tol, daarna uit een lange pass van Andre. Volendam had al die tijd in de veronderstelling verkeerd dat MVV al een voorsprong van 20 had tegen PEC Zwolle. Het eredivisieschap, na vijf jaar afwe zigheid in de hoogste afdeling, leek toen al zeker. Kort voor tijd werd pas in de dug-out bekend, dat het 1—1 stond. „We schrokken ons dood", zei Steegman. Even brak er paniek uit, die echter snel plaats maakte voor vreugde, toen in Maastricht de eindstand 1—1 bleek. Met het behalen van het eredivisie schap is er echter ook onzekerheid in het Volendamse kamp geslopen. .Technisch coördinator Joop Brand: „Per 1 juli wordt Volendam een stichting. Dan komt er een nieuw bestuur. Wat er precies gaat gebeuren weet niemand. De situa tie is erg ondoorzichtig". Trainer Steegman zei niet terug te kunnen en willen komen op zijn beslissing naar de amateurs te gaan. „Volen dam wil me overigens wel graag houden. Nu is alles natuurlijk oké, maar mijn beslissing heb ik op andere gronden gebaseerd. In ie der geval beschouw ik de prestatie van vandaag als een triomf. Het maakt mijn hele carrière goed". MAASTRICHT PEC Zwolle Is In zijn 48ste wedstrijd van dit seizoen overeind gebleven. Na de 1-1 In Maastricht tegen MW hebben de Zwollenaren dit seizoen slechts drie wedstrijden verloren en In de nacompetitie bleven zij zelfs onverslagen. Toch hebben die uitstekende prestaties de Zwolse ploeg geen promotie naar de eredivisie opgele verd. Met stomheid geslagen reageerde PEC op de uitslag van het duel tussen Excelsior en Volendam. „Een uitermate vreemde zaak, die 4-0", reageerde de even teleurgestelde Hans Alleman, die PEC nu gaat verlaten en de Zwolse club met lege handen achter ziet blijven. Twee ploegen met totaal verschillende bedoelingen zorgden in Maa stricht voor een opwindend, maar ook voetbalarm sportgebeuren. Voor MVV gold maar één devies: aanvallen e.i tenminste twee doelpunten maken om zodoende op gelijke hoogte met PEC Zwolle te komen. De Zwollenaren hadden zich op die Limburgse stormloop ingesteld en de defensieve stellingen zo sterk mogelijk gemaakt. Twee spitsen moesten voor het nodige gevaar zorgen: Banhoffer en de zeer snelle Ronald Hendriks. Al in de tweede minuut sprintte de PEC-er Nieuwendijk er volkomen uit, maar in het strafschopgebied betekende Johan Derksen het keiharde eindstation. Hij zou zich daarna trouwens blijven onderscheiden door zijn genadeloze en vaak op de benen van PEC gerichte ingrepen. Tegen de versterkte Zwolse defensie kon MW moeilijk tot kansen komen. Willy Brokamp werd voortdurend door Ben Hendriks op de huid gezeten, waarmee een belangrijk deel van het Limburgse gevaar a) was bezworen. Toch kregen Quaden en Brokamp een paar mogelijkheden, terwijl een geweldige kogel van Kerstges voor langs vloog. Nadat Warnas via de handen van Baetzen over had geschoten en MW steeds meer slordighe den in de combinaties begon te leggen, was het na een half uur plotseling toch raak. Quaden kopte de bal door naar Brokamp, die het leer voor zijn moeilijke rechterbeen kreeg. Nieuwenhout zag de blonde Limburger in gedachten al scoren en pakte hem bij de schouder beet. Van Werks, die naarmate de wedstrijd vorderde steeds minder greep op het spel kreeg, wees hem onverbiddelijk naar de bank en Jo Bonfrere miste die kans niet: 1-0. Een stimulans voor MW om met nog meer energie op het tweede doelpunt te gaan jaren. PEC was nu echter plotseling in een positie beland, dat het ook aan aanvallen moest gaan denken. Een schitterende dieptepass van Sorensen gaf daar blijk van. Doelman Bob Nieuwenhout van PEC Zwolle loopt Willy Brokamp. van MW tegen de vlakte binnen de beruchte lijnen. De strafschop die: hieruit voortkomt zal door Jo Bonfrère worden benut. maar Ronald Hendriks, die Baetzen al voorbij was gesneld, kwam Derksen nog tegen. Voorsprong Na rust werd de strijd voortdurend rommeliger en harder, waarbij PEC, dat ongetwijfeld van de voorsprong van Volendam bij Excelsior had gehoord, verwoede pogingen deed het spel te verplaatsen. En al in de vijfde minuut leek de gelijkmaker in de maak. Ronald Hendriks stormde alleen naar voren, maar hij werd door Derksen aan zijn shirt teruggehaald. Gele kaart voor de MW-er en een mislukte vrije trap bleef voor PEC over. Geen minuut later ging Quaden aan de andere kant door toedoen van Ben Hendriks onderuit. Derks gaf geen strafschop en een vinnig fluitconcert en kussentjesregen daalden op hem neer. MW kreeg daarna overigens nog kansen genoeg om zelf voor de tweede treffer te zorgen. PEC. gedwongen risico's te nemen, verschafte Brokamp en Bonfrere genoeg ruimte, maar in het missen van kansen bleken de Limburgers meester. PEC kwam overigens toch ook wel tot een paar goede mogelijkheden, waarvan de beste wel voor Ronald Hendriks was. Hij won buiten het strafschopgebied een duel met doelman Baetzen maar treuzelde toen te lang. In de slotfase ging zelfs Rinus Israel mee naar voren, waardoor de kwetsbaarheid van de MW-defensie wel bleek, maar zelfs „ijzeren Rinus" kon de bal zelf uit vrije positie niet in het doel krijgen. Dat lukte rechterverdediger Klaas Drost in de voorlaatste minuut tenslotte wel, maar toen was het voor PEC Zwolle al te laat om nog de eredivisie te halen. wen in deze toch alles beslissende laatste wedstrijd. Het eerste doel punt liet dan ook niet lang op zich wachten. Een serie misverstanden in de Excelsior-verdediging vond zijn dubieuze hoogtepunt in de actie van Van de Munnik, die bij de middenlijn de bal recht in de voeten van Tol speelde. De Volen damse linkerspits versnelde en ging alleen bp Van de Roer af. Hij passeerde de Rotterdamse doel man, maar werd van achteren on deruit gehaald door Van de Mun nik, die was teruggesprint. Aan voerder Dick Bond benutte de strafschop beheerst. Vrij snel daaroverheen (37e mi nuut) was het al 0—2. Van Wens veen was „onzichtbaar" opgeko men bij een snel genomen vrije trap van Jonk. De begaafde links achter tikte de bal op en schoot die hard en diagonaal achter Van de Roer. „Vanaf dat moment", zou trainer Steegman later zeggen, „kon het niet meer stuk". Het bewijs was op het veld te zien, toen Excelsior nog machtelozer dan voorheen over Woudenstein liep. Van der Spek had Van de Munnik vervangen en was op het middenveld gaan spelen. Pattina- ma was daardoor in het centrum van de verdediging terecht geko men. De ingreep van trainer Li- bregts baatte in het geheel niet. 'Volendam tikte naar harte lust, legde fraaie patronen op de gras mat met een minimum aan inspan- Si neveld, completeerde het Volen damse elftal. Excelsior kon daar niet meer te genoverstellen dan werklust, ver persoonlijkt door de overijverige maar soms te harde Roggeveen. Excelsior was bij voorbaat een kansloze ploeg tegen een Volen dam dat geen last had van zenu-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15