VEILING GOUDA KIEST DUIDELIJK EIGEN WEG Voorbereiding Amsterdam in Floriade in gang gezet Bolbloemen helpen veel bedrijven er weer bovenop WESTLAND WIL MEER DOEN AAN „PUBLIC MOW, f Tand en tuinbouw VOLLEGRONDSTEELT UITGEBREID PRIJSVORMING BIJ BLOEMEN HAPERDE TULPENOOGST BEGINT OVER EEN WEEK LEIDSE COURAN" MAANDAG 13 JUNI 1977 PAGINA 13 ONDERZOEK LEI WIJST UIT H1LLEGOM Veel gespeciali seerde bloembollenbedrijven in de zuidelijke bloembollenstreek globaal het gebied tussen Leiden en Haarlem zijn te klein om een redelijk resultaat te kunnen bereiken. Door naast de bloembollen ook bolbloemen te produceren kunnen de be drijfsresultaten aanzienlijk worden verbeterd. Dit is het resultaat van een onderzoek, dat is ingesteld door het Land bouw Economisch Instituut. In de afgelopen jaren zijn vele bloembollenbedrijven in de zuidelijke bollenstreek ertoe overgegaan om ook bolbloemen, en net name tulpen en narcis sen, te produceren. Aanvankelijk was het motief hiervoor een betere benutting voor produktieve arbeidsuren gedurende de wintermaanden. Geleidelijk aan is de betekenis van de bloembollenteelt op de ze bedrijven echter zo toegeno men, dat er sprake is van een volledig geïntegreerd bedrijf- stype. De bolbloemenprduktie kan op deze bedrijven op verschillende manieren worden uitgevoerd. In de bloeitijd van de bloembollen kunnen van het veld worden geoogst, maar ook en dit blijkt de belangrijkste ontwik keling te zijn kunnen bolbloe men worden verkregen door het vervroegd in bloei trekken van de bollen (broeierij), in speciale ruimten (trekkassen, schuurkas- sen, rolkassen), waarbij het mo gelijk is reeds in december bol bloemen te oogsten. Dè vraag doet zich hierbij voor, bij welke verhouding tussen bolbloemen- en bloembollenteelt de resulta ten optimaal zijn. Uit het onderzoek van het LEI in Den Haag blijkt dat op be drijven in de zuidelijke bloem bollenstreek, de teelt van uitslui tend bloembollen niet of nauwe lijks kostendekkend is. Met na me geldt dit voor de bedrijven zonder hyacinten. Door naast bollen ook bolbloe men van het veld te oogsten werd het bedrijfsresultaat min der ongunstig. Door introductie van broeierij van bolbloemen blijken de bedrijfsresultaten duidelijk te worden verbeterd. Een optimaal resultaat wordt er op een tweemansbedrijf zonder hyacintenteelt bereikt, als onge veer 500.000 bolbloemen worden geproduceerd; op een bedrijf met hyacinten wordt het opti mum bereikt bij 250.000 bolbloe men. In vrijwel alle onderzochte gevallen bleek de optimale op pervlakte voor een tweemansbe drijf tussen 4 en 4 1/2 ha te liggen. Samenvattend kan worden ge steld dat vele van de gespeciali seerde bloembollenbedrijven in de zuidelijke bloembollenstreek te klein zijn om een redelijk resultaat te kunnen bereiken. Door naast de bloembollen ook bolbloemen te produceren kun nen de bedrijfsresultaten aan zienlijk worden verbeterd. GOUDA De veilingvereni ging „Gouda en Omstreken" in Waddinxveen kiest duide lijk voor een eigen weg. Gin gen andere veilingen in fusies op, „Gouda" niet. De handel krijgt bovendien de laatste ja ren oog voor de strategische ligging van het veilingcom plex, een paar kilometer van de rijksweg Den Haag—Ut recht. Zo vestigde zich daar het exporteurs bedrijf Boers- Holland BV en besloot K. Olieman-Export BV zijn uit gebrande exporteursaccom modatie weer op „Gouda" op le laten trekken horige week opende de Com missaris der Koningin, mr. M. Vrolijk, het nieuwe gebouw van K. Olieman-Export BV. Dit bedrijf nestelt zich sinds 1971 onder de vleugels van de Haluco-moeder in Bleiswijk. Het werd opgericht door de heer K. Olieman, de boerenlei der uit Zevenhuizen. De brand op 12 december was zo fel dat tot gehele nieuwbouw moest' worden besloten. De heer Vro lijk en echtgenote keken met veel belangstelling naar de nieuwe installaties. De be bouwde oppervlakte bedraagt 2700 m2. De koelruimte neemt 1200 m3 in beslag. K. Olieman- Export BV heeft zich vooral naam verworven op het gebied van kleinverpakking. PLANNEN Dezelfde morgen bracht de heer Vrolijk een bezoek aan de vei ling. Vijftien jaar geleden ves tigde „Gouda" zich onder de oude en vertrouwde naam in de Mr. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland wordt in Gouda een pakket produkten uit eigen sortiment aangeboden door het veilingbestuur. gemeente Waddinxveen. Van- hallen gebouwd met een opper- daar de typische naam. In fe- vlakte van 4000 m2. bruari 1978 zal de veiling 75 jaar Voorzitter Jac. van der Berg bestaan. Vorig jaar bereikte belichtte in een korte toespraak men de 25 miljoen. Voor dit jaar tot zijn hoge gasten de stimule- wordt op een omzet gemikt van rende activiteiten die het vei- 30 miljoen. Spruiten (2,1 mil- linggebeuren ondersteunen. Zo joen) staan qua belangrijkheid stichtte men twee nieuwe tuin- op de vierde plaats, na tomaten bouwcentra, namelijk aan de (12 miljoen), komkommers (3 adortkroonweg en aan het miljoen) en witlof (2,9 miljoen). Oogstpad. Over grond voor Het aantal leden bedraagt 200 nieuwe projekten wordt nog on- en het aantal gastleden even- derhandeld, zowel met de ge- Naast de twee genoemde ex portbedrijven moet nog een der de genoemd worden: Bonnimex. Andere groente- en fruitexpor- teurs lieten ook al hun belang stelling vpor vestiging op „Gou da" blijken, alsmede een diep- vriesbedrijf. Er wordt ook ge dacht aan de verwerking van aardappelen en uien in samen werking met de handel. Om ruimte te scheppen voor de nieuwe activiteiten komt er 23 ha land. ACHT MILJOEN KREDIET GEVRAAGD Amsterdam B en w van Amsterdam hebben de ge meenteraad een krediet van ruim acht miljoen gulden ge vraagd voor uitvoering van werken ten behoeve van de in 1982 in Amsterdam te houden internationale tuinbouwten toonstelling. Als plaats voor de tentoc ^.stel ling wordt een ca. 45 ha groot terrein tussen de Bijlmermeer en de Gaasperplas voorge steld. Het maakt deel uit van een gebied, dat bestemd is voor de aanleg van het „Regio naal park Gaasperplas". Hier voor wordt een krediet van 25,5 miljoen gulden gevraagd. Ten noorden van het tentoon stellingsterrein zal ruimte wor den gereserveerd voor het par keren van auto's en bussen. Gedacht wordt aan ongeveer 2300 parkeerplaatsen, waar van honderd nabij het metros tation Gaasperplas en driehon derd ten behoeve van het Re gionale park. Het toekomstige park komt in het werkgebied van de stich ting groengebied Amstelland, waarin Amsterdam, Amstel veen, Diemen en Onder-Am- stel deelnemen. De stichting is de voorloopster van een re creatieschap, dat te zijner tijd het beheer over dit openlucht recreatieproject zal kunnen overnemen. Westland Hoewel er beslist niet kan worden gezegd, dat het Westland in binnen- zowel als in het buitenland een „on bekend gebied" is, vindt men in diverse organisaties toch, dat het soms ontbreekt aan de juiste informaties, vooral wat betreft bijzondere aangelegen heden, zoals met betrekking tot de woningbouw door op dringende steden, water- en verwarmingvoorzieningen en dergelijke. Een en ander heeft geleid tot oprichten van een Westlandse werkgroep, die aan deze „pu blic relations" ruimer aan dacht wil gaan besteden. Men is reeds eerder op dat terrein actief geweest, bijvoorbeeld door middel van de „open da gen" op bedrijven, regelen van bezoeken aan veilingen, rond vaarten door de streek en der- gelijken. Gedurende de on langs gehouden open dagen brachten ongeveer 50.000 be langstellenden een bezoek aan een tuinbouwbedrijf in het Westland en werd een indruk gegeven, wat er alzo op een dergelijk bedrijf plaats vindt, maar ook over de problemen men heeft te worste len. Ook de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, het Produktschap voor Groente en Fruit en de veilingen betonen zich meer malen actief om het Westland in de publieke belangstelling te brengen. De CCWS blijft daarbij beslist niet achter en vele tienduizen den bezoekers worden ieder jaar rondgeleid en krijgen zo een indruk, wat er alzo in de streek omgaat Genoemde werkgroep is bezig de basis voor het werk te ver breden, onder meer door ver tegenwoordigers uit de veilin gen en diverse organisaties bijeen te brengen in een com missie. Men heeft in het verle den uit diverse politieke partij en vertegenwoordigers op be zoek gehad en aandacht ge vraagd voor bepaalde proble men. Men wil dat op een bredere basis gaan stellen en organise ren, zodat indien nodig het Westland zich beter kan pre senteren en als één geheel naar buiten optreden. Vooral wat de moeilijkheden van de ruimtelijke ordening betreft kan het Westland aan een ei gen geluid laten horen, evenals over de kwaliteit van het wa ter, personeelsvoorziening en dergelijken De studieclub Westerlee heeft op het terrein van de publieke contacten reeds veel werk verricht. Volgens de raming van het Proefstation voor Groenteteelt in de Volle grond in Alk maar heeft de totale oppervlakte zich met 6% uitgebreid en die voor de contractteelt met 12%. De belangrijkste gewassen in de contactteeltsector, waar uitbreiding bij plaats vond, zijn; sperziebonen, doperwten, tuinbonen, spinazie en fijne peen. Deze 5 zijn samen goed voor 76% van het totale contractteeltareaal. Deze uitbreiding moet gezien worden in vergelijking met het seizoen 1976. Toen had de industrie te ma ken met grote overjarige voorraden. In ver gelijking met 1975 is de oppervlakte nage noeg gelijk. Bij de teelt voor de vrije markt bedraagt de uitbreiding 3%. De belangrijkste gewassen hier zijn; zaai- uien, spruiten, bloemkool, plantuien, asper ges en aardbeien. Samen zijn deze 6 gewassen goed voor 61% van de totale oppervlakte. Verder vond er bij de volgende gewassen een lichte uitbrei ding plaats; kroten, grove peen en knolselde rij. Voor een aantal gewassen is er sprake van een inkrimping van de oppervlakte, namelijk tuinbonen, fijne peen en spinazie. Het aantal bedrijven met groenten in de volle grond nam met 6% af (vorig jaar 4%). De totaal beteelde oppervlakte werd daaren tegen 6% groter. Hierdoor nam de gemiddel de oppervlakte per bedrijf met 12 toe. Sla goedkoop Het aanbod van natuursla is de laatste tijd sterk toegenomen. Hierdoor zijn de prijzen fors gedaald en liggen inmiddels beneden de gemiddelde prijs van vorig jaar. Op donder dag 9 juni noteerde de zware sla op Veiling Westland Zuid een prijs van 14.5 cent per krop. De meeste sla ging echter voor een dubbeltje per krop van de hand. Gezien het donkere weer, zal de vraag naar sla niet zo sterk gestimuleerd worden en zullen de prijzen naar verwacht laag blijven. Tomaten rijpen traag. Het donkere weer heeft bij de tomatenteelt zijn terugslag op het afrij pingsproces. Dit verloopt veel langzamer als andere jaren, er zijn zelfs tuinders die een keer plukken moeten overslaan. Dit vertraagde afrijpen heeft echter ook een goede kant en wel op de kwaliteit van de tomaten, want deze zijn hierdoor wel aanmerkelijk steviger. Het prijsverloop is tot nu toe vrij bevredigend, al dient er wel opgemerkt te worden, dat men vorig jaar veel grotere hoeveelheden veilde tegen nagenoeg dezelfde prijs. Na enige rust in de concurrentie van Marokko, valt uit gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit te zien dat dit land in de periode van 3 t/m 6 juni weer 650 ton exporteerde (de week ervoor 142 ton en de week daarvoor 91 ton). Het is een duidelijke zaak dat de aanvoer verder gaat toenemen, Waardoor de huidige prijzen 1,60 per kg. Paprikaprijzen sterk gedaald In vergelijking met vorige week zijn de paprikaprijzen voor zowel groen als rood flink gedaald. Dat deze prijsdaling niet ge ring was blijkt uit de volgende prijsvergelij king. Voor de groene sorteringen lag de gemiddelde prijs op 3,43, thans op 1,81 per kilo. Voor de rode sorteringen bedroeg de gemiddelde prijs 66,66, thans 4,67 per kilo. Hierdoor ligt de prijs voor de rode sorteringen nagenoeg op hetzelfde niveau als vorig jaar. De groene sorteringen zijn onder de prijs van vorig jaar terecht geko men. Italië blijft nog steeds erg aktief op de West-Duitse markt. In de periode van 3 tot en met 6 juni bedroeg de export 777 ton. Verder zijn er nog een acht-tal landen die kleine hoeveelheden naar dit land exporte ren. De aanvoer van zowel rood als groen zal verder toenemen, daarnaast zal de con currentie van Italië aanhouden. Hierdoor lijkt een prijsherstel niet mogelijk. Overige gewassen Spinazie herstelt zich volgens verwachting in prijs door het kleiner worden van de aanvoer. De gemiddelde prijs steeg van 62 naar 85 cent per kg. Verder oplopen van de prijs lijkt niet waarschijnlijk. Voor bloemkool was er sprak van een opleving in de prijsvorming. De prijs voor de „ach ten" liep op tot 2,05 per stuk. Door het toenemen van het aanbod zullen de prijzen weer dalen. Bospeen is eindelik van zijn vaste prijs van 2,15 verdrongen, de prijs daalde naar gemiddeld 1,30 per bos. Inter nationaal gezien, zal het aanbod van bos peen gedurende de maand juni groeien, waardoor de prijzen verder zullen dalen. Als de bospeen goedkoper wordt, dan valt ook de waspeen niet aan een prijsdaling te ont- momen. Deze twee gewassen beïnvloeden elkaar sterk bij de prijsvorming. De gemiddelde prijs voor waspeen bedroeg 1,85 per kg. De aanvoer van andijvie blijft ongeveer gelijk, terwijl de prijs wekelijks iets afbrok kelt. Inmiddels bedraagt de prijs 70 cent per kilo. Ook bij de aubergines is de prijs gedaald, de gemiddelde prijs ligt rond de drie gulden per kilo. Sperziebonen behoren nog tot de duurdere groentesoorten nl. 7.25 per kilo. Voor snijbonen ligt de prijs iets lager nl. 5.25 per kg. Voor de liefhebbers van meloenen valt te melden dat de aanvoeren toenemen. Voor suikermeloenen varieert de prijs van 3,50 tot 7,50 per stuk en voor ogenmeloenen van 2,10 tot 3,55. Van onder glas worden ook weer perziken en pruimen aangevoerd. Bekend beeld op de Westlandse kassen. Het viel te verwachten, dat er wat „bewe ging" zou komen in de bloemenhandel, waarbij allereerst in negatieve richting kon worden gedacht. De koele weersomstandig heden hebben wel een goede invloed gehad op het verloop van de bloementeelt en han del tot dusver, maar zodra de vakantiegas ten van zon en warmte kunnen genieten, zit het met de bloemen minder goed. Dat bleek ook afgelopen week, nadat er een aantal zonnige dagen waren geweest. De prijzen liepen terug en van sommigen produlrten nam de aanvoer toe. Het haperde dan ook met de prijsvorming. Toen het kwik in de thermometer begon te zakken, liepen de prijzen weer wat op. Als gunstige factor kwam daarbij de moederdag, die afgelopen week in Frankrijk en Zweden werd gevierd en evenals in ons land, de belangstelling voor bloemen deed stijgen. In het algemeen bleven de totale aanvoeren van bloemen op gelijk niveau, met uitzondering voor de tro- sanjers waarvan de aanvoer steeg en het snijgroen die verminderde. Maar voor de meeste bloemen moet toch worden gesproken van een prijsdaling, met een sterk gunstige uitzondering voor het snijgroen. Daarvan werd weliswaar met ruim 180.000 bos de helft van dezelfde week in het vorig jaar aangevoerd, maar prijs stak met gemiddeld 2,21 wel gunstiger af tegen vorig jaar, toen deze 1,42 bedroeg. De totale omzet aan de CCWS was afgelopen week 10.159.812,46 tegen 11.847.440,07 ruim 1 1/2 miljoen gulden nadelig verschil dus. Dat was- vooral in de bloemen te zoeken, met een omzetcijfer van 9.546.030,93 tegen 11.093.538,73 in dezelfde week van het vorig jaar. Iets hoger lag het in de buiten landse bloemen met 36.714,05 (v.j. 25.512,74) De potplantenomzet met 424.274,41 lag bijna de helft lager dan vorige week en in de perkplanten met 152.793,07 was dat net zo. We raken dus over beide toppen heen. In het algemeen lagen de aanvoercijfers op een gelijk niveau van voorgaande week met uitzondering van de trosanjers met aanvoer van ruim 7 mil joen, hetgeen rond de 2 miljoen meer is dan in dezelfde week van het vorig jaar. Gemid delde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar zijn: anjers 27 (36) troschysanten 61 (60) fresia 15 (21) Irissen 25 (28) Trosan jers 22 (33) Leliekelken 27 (28) Lelietakken 34 (45) grote rozen 24 (30) kleine rozen 15 (18). Of de prijzen zich deze week op hetzelfde niveau handhaven, moet worden afgewacht, mede in verband van de weersomstandighe den. Rekening moet ook worden gehouden met de mogelijkheid, dat door de vakanties de vraag gaat afnemen en de handel dus terugloopt. Overigens gaat het tot dusver redelijk aan de CCWS. Gedurende de maand mei werd voor een totaal van 52.621.069,51 aan bloe men omgezet tegen 43.402.027,79 in dezelf de maand van het vorig jaar, een stijging dus met 9.219.041,72 of te wel ruim 21 procent. Voor wat betreft de potplanten valt geringer wijziging te constateren, namelijk een omzet van 4.621.750,43 afgelopen maand en vorig jaar 4.201.951,97 meer 493.798,46 of ruim 11 procent. Van 1 ja nuari 1977 tot en met 31 mei j.l. beliep de totale omzet aan de CCWS 220.293.252,39 tegen 183.847.484,42 in dezelfde periodevan het vorig jaar, een stijging met 36.445.767,97 of 19,82 procent. Waaruit ech ter geen voorbarige conclusie kan worden getrokken, dat het financieelallemaal zo best zit, want gestegen kosten en devaluatie spe len ook een niet onbetekenende rol. Het is bijna zo ver: de bloembollenrooima- chines zijn „van stal" gehaald en staan nu klaar voor de stort. Die zal voor de tulpenbe- drijven plaatsvinden op maandag 20 juni. Dan steken de rooimachines hun stalen bek ken onder de met Apeldoorn beplante bed den. Rond die datum moeten nl. de bollen worden gerooid die bestemd zijn voor de vroege bloei. De bollen moeten direct na het rooien worden opgeslagen in een cel waar ze een week een temperatuur van 34 graden C krijgen. Daarna wordt twintig graden gegeven tot stadium G is bereikt - de bloem is dan „aangelegd", zoals dat heet - en vervolgens worden ze twaalf weken aan één stuk bewaard bij een temperatuur van vijf graden. Dan zijn ze geschikt om zeer vroeg - begin december - in bloei te worden getrok ken. U ziet: het broeien van tulpen is ook al een kwestie van programmeren gewor den, al is het bepaald niet zo dat nu een kind de (broeiers) was wel kan doen. Praatpalen Goede oogst De oogst van Apeldoorn en de andere Dar- winhybriden zal, wanneer er de komende dagen geen regelrechte ramp gebeurt, zeker bevredigend worden. De Darwinhybriden beginnen al vroeg in het seizoen te groeien en er zitten vandaag dan ook al flinke nieuwe bollen in de grond. Wat dat betreft dus geen zorgen. De exporteurs zullen de hoeveelheden die ze het afgelopen najaar al hebben gekocht, stellig in huis krijgen. Voor de later „zettende" soorten tulpen kan nu nog niet veel met zekerheid worden voor speld. Maar als men hoopt op een minder uitbundig gewas, zullen de „branders" (hete dagen) wel heel gauw moeten komen.... Als het rooien eenmaal een aanvang heeft genomen - ook de hyacintenkwekers gaan deze maand aan de slag want de bollen voor de preparatie moeten ook de grond uit - heeft het bollenvak voorlopig nergens an ders aandacht en tijd meer voor. Het rooien, het pellen, de zorg om voldoende parttimers te vinden die de bollen willen pellen, enz., het vraagt alle tijd en aandacht. Dit werken- onder hoge-druk duurt voor de kwekerij zeker een maand. Dan volgt het afleveren en vervolgens kunnen de exporteurs er van lusten. Geen interesse dus voor andere zaken hoe belangrijk ze ook mogen zijn. Daarom zullen de onderzoekers van de NEHM (de Neder landse Herstruktureringsmaatschappij) die momenteel bezig zijn met de fellow up van het struktuuronderzoek in het bollenvak in de komende maanden zeker niet bij de vakgenoten aan boord komen met dringende vergaderingen. Hun hoofd staat er gewoon niet naar en bovendien, zo zegt men, het heeft allemaal al zo lang geduurd dat er nu een paar maanden nog wel bij kunnen. Eenigszins spottend wordt gefluisterd over de vele praatpalen die het bollenvak tegen woordig in gebruik heeft. Er wordt inder daad druk vergaderd, gestudeerd, geconfe reerd, overleg gepleegd en noem-maar-op. Allemaal nodig, maar het zijn zaken die het gros van de bollenkwekers niet raken. Ze vinden het best dat een ander het voor hen uitzoekt, maar hun interesseert maar één ding: laat die onderzoekers komen met voor stellen die het zonder veel poespas mogelijk maken dat de continuïteit van de bedrijven verzekerd is en dat er aan het bollen kweken en exporteren een goede boterham verdiend kan worden. Afronden Wel, het ziet er niet naar uit dat het bollen vak de komende twee maanden lastig geval len zal worden met spoedeisende bijeenkom sten. Want tijdens de in Wageningen gehou den Tuinbouwdagen heeft de directeur van de tuinbouw, ir. W. van Soest, bekend ge maakt dat de NEHEM de follow up dit najaar pas hoopt af te ronden. Hopelijk komt men met resultaten die bij de praktijk zullen aanslaan, zo voegde hij er aan toe. Er is geen enkele reden om te verwachten dat de vraag naar bloembollen de komende jaren zó zal toenemen dat een forse groei van het areaal noodzakelijk is. In de Land- bouwverkenningen wordt voor de bloembol lencultuur maar een kleine groei van de beplante oppervlakte verwacht Nu staat er 12.750 ha en in 1Ö90 zal dat areaal, als alles volgens de plannen verloopt een kleine 15.000 ha kunnen zijn. Veel te voorbarig De tulpentelers zijn veel te voorbarig ge weest en zijn al ver op ae toekomstige ontwikkeling vooruit gelopen. Nu het er naar uitziet dat er een normale oogst uit de grond zal komen, moet er al een mirakel gebeuren willen de hoge prijzen van het afgelopen seizoen niet gaan afbrokkelen. Met de tulp Apeldoorn is dat al volop het geval. Kon men afgelopen winter geen twaalven van deze cultivar kopen beneden 10,- per 100, ze gaan nu al van de hand voor 7,-. Zal Apeldoorn, evenals in 1973 en 1074 het geval was, weer gaan fungeren als de grote prijsbreker voor de rest van het tulpenassortiment? Vele kwekers houden - en niet ten onrechte - hun hart met beide handen vast.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13