Hogere loonkosten miljoenenstrop voor middenstand UITGAVEN GEMEENTEN WEER FORS GESTEGEN Alkmaar geplaagd door brandstichting Nieuwe versies en modellen op Duitse RAI AUTOGRAMMEN Dr. Drees verdwijnt uit Kamer VOORZITTER NCOV: ooo Dodelijk ongeval Kinderen uit Bovensmilde blijven thuis OPEL KADETT MET STERKERE MOTOR BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 13 JUNI 1977 PAGINA Van een onzer verslaggevers BOVENSMILDE - De kinde ren van de openbare lagere school in Bovensmilde gaan niet meer naar de christelijke school voor het zogenaamde op- vangprogramma. Ze mogen er van hun ouders niet meer heen. Toen namelijk de kinderen van morgen naar school werden ge bracht, bemerkten de ouders dat de bewaking was opgehe ven. Dit ondanks het feit dat was afgesproken dat de bewa king zou duren tot aan de grote vakantie, ongeacht de afloop van de gijzelingen. Een van de ouders belde vanmorgen de bur gemeester. Daarna kwamen vijf politiemannen voor de bewa king. Niettemin besloten de ou ders hun kinderen thuis te hou den. Vandaag wordt overleg over deze kwestie gevoerd. Den Haag Molenstraat 14 200 mtr. van Paleis Noordeinde Tel. 070-46 95 49 Ook gevestigd in: Rotterdam Westblaak 101 t/o Cinerama. Tel. 010-12 71 47 Rotterdam Young Store Westblaak 19. Tel. 010 -12 23 99 (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM Dr. W. Drees jr., die sinds vorige week nog als enige verte genwoordiger van DS *70 in de Tweede Kamer zit, keert in september het par lement definitief de rug toe. Zijn plaats zal worden ingenomen door DS'70-se» cretaris Ruud Nijhof. Dr. Drees heeft dit zater dag tijdens een vergadering van de partijraad van DS'70 in Rotterdam meege deeld. Ruud Nijhof, num mer drie op de kandidaten lijst, zal de kamerzetel be zetten, ómdat ook nummer twee, mevrouw Van Vee- nendaal, van het kamerlid maatschap heeft afgezien. Zowel dr. Drees als me vrouw Van Veenendaal mo tiveren hun besluit met het argement, dat zij zich vorig jaar in de Tweede Kamer voorstander hebben ge toond van het (verworpen) voorstel om een kiesdrem pel in te voeren die het politieke partijen onmoge lijk maakt met slechts één vertegenwoordiger in de Tweede Kamer te zitten. Dr. W. Drees jr.: Niet terug in Tweede Kamer. DEN HAAG (ANP) Evenals in 1975 zijn de kapitaal-uitgaven van de Nederlandse gemeenten aanzienlijk toegenomen, en wel met bijna 13,5 procent. Dat betekent dat erin 1975 zo*n 9.388 miljoen gulden werd uitgegeven, en in 1975 10.648 miljoen. Een belangrijk deel van deze uitgaven had betrekking op volkshuisvesting, uitgaven die voor het overgrote deel worden gefinancierd met rijksleningen. Indien deze uitgaven buiten beschouwing worden gelaten, dan blijken de kapitaaluitgaven van de gemeenten met 869 miljoen gulden te zijn gestegen tot 7.655 miljoen. Dat komt neer op een stijging spercentage van 12,8, dat toch een kleine drie procent onder dat van 1975 bleef. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Het financieringstekort van de gehele lagere over heid bedroeg vorig jaar 3.030 miljoen gulden. Het aandeel van de gemeenten daarin was 1.646 mil joen, dat van de provincies 79 miljoen gulden. De rest van het tekort heeft in hoofdzaak betrekking op waterschappen en gemeenschappelijke regelin gen, waaronder zuiveringschappen. Hieruit blijkt volgens de BNG dat de kredietbe hoefte van de Nederlandse gemeenten vorig jaar nog steeds groter was dan die van andere publiek rechtelijke lichamen. Uit de uitgaven van de ge meenten komt de opleving van de woningbouw duidelijk naar voren. Alleen de investeringen voor volksgezondheid namen af, hoofdzakelijk als ge volg van de gedaalde uitgaven voor waterleiding. Palestina Comité protesteert Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische ..herenparaplu. Een mooi kadootje. naam; adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar naam adres woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar; ALKMAAR (ANP) De brand weer in Alkmaar moest dit weekeinde driemaal uitrukken om branden te blussen, die zeer waarschijnlijk opzettelijk zijn aangestoken. De eerste uit slaande brand verwoestte zater dagmorgen het Alkmaarse ar beidsbureau. Zowel het houten gebouw waarin het bureau was gevestigd, als het archief- en documentatiemateriaal gingen geheel verloren. De schade be draagt enkele honderdduizen den guldens afgezien van het verlies van het werkarchief. De twee andere branden braken uit in de nacht van zaterdag op zondag. De ene richtte grote schade aan in een houten ge bouw van de personeelsvereni ging van de Nederlandse Spoor wegen, de andere in een meu- belhandel. Het vorige weekeinde is in Alkmaar al de Christelijke Scholengemeenschap in vlam men opgegaan. Ook bij deze brand was het vermoeden van brandstichting zeer groot De vrijwillige brandweer van het bijna zesduizend zielen tel lende Lieshout (Noord-Brabant) weigert nog langer gebruik te maken van de enige brandweer wagen omdat deze technisch zeer slechte staat verkeert Vr dagavond werd tijdens e brandalarm ontdekt dat zelfs i remmen niet meer werkten. I auto is meer dan twintig ja oud. Ook brandweermoeilijkheden Utrecht. „De politie heeft uitei onvoldoende bevoegdheden o verkeerd geparkeerde aut< weg te slepen", zo constateert burgemeester Vonhoff na ei uitslaande brand in de nac van zaterdag op zondag, waa bij drie panden totaal verwoe werden. Het duurde erg lai voordat het sein „brand mee ter" kon worden gegeven, mee doordat een hoogwerker van c brandweer ruim een kwarti< vertraging opliep. Oorzaal ruim vijfentwintig verkeerd gt parkeerde auto's die eerst doe de politie en bezoekers van q fés in de buurt moesten worde) weggeduwd en -gesleept. Op het ogenblik mag de politi alleen auto's wegslepen als ze d veiligheid van het verkeer I gevaar brengen. Met het oog o| de ontwikkeling in de binnenst^ den vindt de Utrechtse burgd meester dat daarin veranderinj moet komen. HAZERSWOUDE De bijna drieëntwintigjarige M. H. de Witte is zaterdag in het Elisabe- th-ziekenhuis te Leiderdorp be zweken aan de gevolgen van een verkeersongeval dat hem de avond ervoor in zijn woon plaats Hazerswoude was over komen. Vrijdagavond reed de man op de motorfiets op de Sportlaan in de richting van de Burge meester Warnaarkade. Door on verklaarbare redenen is zijn motor tegen het wegdek ges makt. De berijder kwam daar door met het hoofd tegen het langs de weg staande elektrici teitshuisje. Met een ernstig hoofdletsel is de man toen naar het genoemde ziekenhuis ver voerd. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Per 1 juli moet het bedrijfsleven een prijscompen satie in de lonen vergoeden die bijna een procent hoger ligt dan het officiële cijfer waarop enige maanden geleden het .Haags akkoord' werd afgeslo ten. Dit betekent voor het mid den- en kleinbedrijf een strop van zeker 120 miljoen gulden extra loonkosten. Dit heeft voorzitter D. Zuidhof van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) Een van de gebouwen in Alkmaar waaraan grote schade werd toegebracht- personeelsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen. het maandag gezegd op de ver- bondsraadsvergadering van het NCOV in Het Slot in Zeist Uit de .Economie in 10 punten' van minister Lubbers blijkt volgens de voorzitter van het NCOV dat de bewindsman een verminde ring van de loonkostenstijging per 1 juli noodzakelijk vindt om te voorkomen dat de loon- en prijsspiraal gaat .doortollen'. Het bedrijfsleven blijft echter met de strop zitten als de minis ter het kabinet niet meekrijgt. Hoewel het kabinet dit pro bleem naar het najaar kan ver schuiven, zou dit volgens de heer Zuidhof een onverantwoor de hypotheek leggen- op de toch al moeilijke besprekingen tus sen de sociale partners komend najaar. De heer Zuidhof stelde ook de positie van het Rijksin- koopbureau aan de orde. Vol gens hem wordt door het bu reau een moordende concurren tie bevorderd waardoor veel be drijven het loodje leggen. Bewaking opgeheven Door de Amster damse binnenstad trok zaterdag een demonstratieve op tocht die georgani seerd was door le den van het Palesti na Comité. De de monstranten wilden protesteren tegen het feit dat tien jaar geleden, na de Zes daagse oorlog, de westelijke Jordaan- oever door de Israë liërs werd bezet, die door de PaJestijnen als hun eigen grondgebied wordt beschouwd. De van 15,tot en met 25 sep tember in Frankfurt te hou den IAA (Internationale Au tomobiel Ausstellung) belooft bijzonder interessant te wor den omdat er, voor zover thans bekend, veel echt nieuws te zien zal zijn. In West-Duitsland zal er zon der twijfel grote belangstel ling bestaan voor de nieuwe Rekordserie die Opel gereed heeft. Het is de bedoeling dat de nieuwe Rekord, de interna tionale introductie vindt eind augustus plaats, pas na Frankfurt op de markt wonlt gebracht. Het huidige Rekord- model is nu vijf jaar oud. Inmiddels zijn er zo'n slordige L3 miljoen exemplaren van gemaakt Het nieuwe aanbod varieert van een 1900 cc krachtbron tot een 2500 cc. De rekord is ook leverbaar als zescylinder, een voorrecht dat tot nu toe bij Opel was voor behouden aan de Commodore. De commodore zal te zijner tijd worden afgelost door de Senator. Daarnaast kent de Opel nog steeds plannen om een mini-model (concurrent voor de Golf, Polo, Fiesta en Fiat 127) op de markt te bren gen. In een enkel buitenlands auto blad wordt gesuggereerd dat de Opel Mini produktierijp is, maar de fabriek zelf hult zich daarover in stilzwijgen. Voor lopig is de Kadett, het meest succesvolle model van de Westduitse GM-dochter, op tal van onderdelen gemoderni seerd. Naar de Kadett bestaat nog steeds grote vraag. Een andere Westduitse fabriek Ford, vervangt eveneens een bestaand model. Het gaat hier om de Granada, het huidige model is nu ongeveer vijf jaar oud. Ford acht de tijd rijp om met iets anders te komen. De nieuwe Granada, zal nog voor GRANADA EN REKORD TREKPLEISTERS de IAA bij de dealer zijn. Voor de nieuwe Granada zijn zes verschillende motoren be schikbaar. Het Westduitse blad Mot meldt dat de Granada met een vier- cylinder krachtbron (1700 cc) te koop blijft. Ford hoopt daarmee kennelijk kopers te trekken die mogelijk ook inte resse hebben voor een viercy- linder Rekord. Naar verluidt heeft Ford ook een zwaardere krachtbron beschikbaar voor de Fiesta. Het zou hier gaan om een 1300 cc-motor, goed voor 65 din pk. Voorjaar 1978, zo is de bedoeling, komt de Capri-111 op de markt. Audi werkt aan een nieuwe versie van de 100. Het gaat hier om een model met een schuin aflopende achtersteven met een vijfde deur. Ford Granada Mercedes zal in Frankfurt pre sent zijn met een Combi op basis van de 200-280 serie. Bij Alfa Romeo wordt druk gewerkt aan een nieuwe grote auto met een 2,6 liter 2-6 mo tor met een vermogen van on geveer 160 din pk. Fiat acht zo langzamerhand de tijd gekomen om naast de suc cesvolle 128 een nieuw model op de markt te brengen dat het cijfer 138 krijgt, daarnaast wordt bij Fiat gewerkt aan een dieselversie, waarschijn lijk in de 132, die eind van dit jaar te verwachten is. Van Peugeot is bekend dat er iets nieuws komt tussen de 304 en 504. Het gaat hier om een middelgrote auto die als 405 op de markt komt. Het is nog niet geheel zeker of de 405 medio september al zover ge reed is om in Frankfurt te worden geëxposeerd. De ver wachting is dat de 405 pas volgend jaar te koop zal zijn. Chrysler France werkt aan een kleine auto met een dwars voorin geplaatste motor die de voorwielen aandrijft. Deze nieuweling moet de plaats iri gaan nemen van de inmiddels in autojaren al wat bejaard geworden Simca-1000. Gezien echter de animo die er voor de 1000 nog steeds bestaat zou het niet de bedoeling van Chrysler France zijn dit model onmiddellijk uit de markt te nemen. De Britse dochter van Chrys ler komt binnenkort met een nieuwe Sunbeam. Aangenomen mag worden dat ook Volkswagen in Frankfurt, aanwezig zal zijn met een nieuwtje. Dat zal bestaan uit detail ver beteringen op be staande modellen. Voor de Golf Diesel is een ongekend grote belangstelling. Wachttij den voor dit model van zes tot acht maanden zijn eerder re gel dan uitzondering. De succesvolle Opel Kadett is nu, althans in de uitvoeringen Special, Deluxe en Berlina ook leverbaar met een sterke re 1,6 liter motor. Deze levert 75 din pk tegenover 55 tot 60 pk bij de oude, met een 1196 cc motor uitgeruste Kadett Het verschil is aanzienlijk. Niet wat betreft zitcomfort en wegligging, wel wat de accele ratie en de topsnelheid aan gaat. Opel heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt de Kadett- modellen aan te passen aan de huidige mode door de koplam pen vierkant te maken en, wat veel belangrijker is, de stoelen opnieuw te ontwerpen: dat geldt voor alle Kadetts, ook die in de standaarduitvoering. Een nieuw frontje kregen de nieuwe Special en de De luxe. De prijzen zijn verlaagd waar door de goedkoopste Kadett ƒ11.871,- kost, ruim ƒ110,- minder dan zijn voorganger. Het driedeurs- Citymodel is met zijn 12.166,- zelfs bijna 190,- goedkoper. Het aanbod van Opel, alleen al in de Kadetts in allerlei uitvoeringen, is op het ogen blik niet minder dan vijfent achtig modellen, variërend van de goedkoopste Standaard tot een Kadett Aero automaat van 25.830,-. Continental Rubber meldt bij een onderzoek te hebben geconstateerd dat de Nederlandse automobilist te weinig aan dacht schenkt aan controle van de bandenspanning. Dit leidt volgens de fabriek niet alleen tot onnodig profielverlies maar 'bovendien tot slecht weggedrag van de auto. Men stelt ook dat bij vervanging van de banden (bij 15.000 km per jaar eenmaal in de vier jaar) ten onrechte vrijwel nooit het tubeless ventiel wordt vervangen. De Belgische minister van Verkeer wil jeugdige automobilis ten verbieden om in de weekeinden 's avonds en 's nachts passagiers mee te nemen, met uitzondering van één familielid. Aanleiding tot de maatregel is het hoge aantal ongelukken met dodelijke afloop in de weekeinden met auto's die door jonge mensen worden bestuurd. Op een veiling in de Amerikaanse staat Oklahoma heeft een Duesenberg model J uit 1929 de hoogste prijs opgebracht: 474.000 gulden. In totaal 550 bejaarde voertuigen gingen voor ruim twaalf miljoen gulden in andere handen over. Van de assemblagelijn in Japan rolde deze maarid de eenmil joenste Celica (foto). Veertig procent van de totale produktie werd in Japan verkocht. In Amerika werd de Celica uitgeroepen tot Import Car of the Year.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10