SITUATIE OM GIJZELINGEN WAS VOLKOMEN UITZICHTLOOS CeidoeSomo/nt NAMEN „Regering moest iets ondernemen" REIZIGERS OVERZICHT VAN 462 UREN GIJZELING Domper op feestvreugde in Bovensmilde - Trieste dag Laffe aanvallen IR. MANUSAMA: INNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG Vanmorgen om tien minuten over vijf is een einde gekomen aan de gijzelingsdrama's in Bovensmilde en De Punt. Deze gijzeling die 462 uren duurde was de langste die ooit ter wereld heeft plaats gevonden. Een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen bij de trein en bij de school ziet er als volgt uit: Maandag 25, mei: Omstreeks negen uur wordt de Intercitytrein Den Haag—Groningen bij De Punt gekaapt door een tiental zwaar bewapende Zuid Molukkers. Zij laten een aantal passagiers en de machinist en de conducteur gaan. In Bovensmilde wordt op dat ogenblik de openbare lagere school door vier gewapende Zuid Molukkers bezet 105 kinderen worden met het vijf man tellende onderwijspersoneel in gijzeling genomen, circa 15 Zuid Molukse kinderen worden door de bezetters vrijgelaten. Minister van Agt spreekt in Assen van: „Een afschuwelijke wandaad". Dinsdag 24 mei: De eisen van de schoolbezetters en de treinkapers worden bekend: 21 in Nederland gevangen zittende Zuid Molukse jongeren moeten worden vrijgelaten. De actievoerders willen samen met hun gijzelaars per Jumbo Jet naar een onbekende bestemming vertrekken. De treinkapers laten de Nederlandse regering weten tot woensdagmiddag 14.00 uur de tijd te hebben hun eisen in te willigen. Premier Den Uyl zegt voor de televisie dat er geen sprake van kan zijn dat de Zuid Molukkers met hun gijzelaars het land zullen kunnen verlaten. Woensdag 25 mei: Kinderen van de bezette school in Bovensmilde roepen voor het geopende raam op last van de bezetters: „Van Agt wij willen leven". De spanning stijgt naarmate het ultimatum van de treinkapers in zicht komt. De Zuid Molukkers laten het min of meer „verlopen" omdat er een telefoonverbinding tussen trein en school wordt aangelegd. Donderdag 26 mei: De 8-jarige Madeleine Witjes wordt vrij gelaten. Het meisje is ziek. De gegijzelde treinpassagiers hebben het moeilijk. Ze hebben nog maar een keer eten gehad. Vier gevangen Zuid Molukkers worden naar het beleidscentrum in Assen gebracht. Prinses Beatrix bezoekt de oudere van de gegijzel de schoolkinderen in Bovensmilde. Vrijdag 27 mei: In de vroege ochtend worden alle 105 schoolkinde ren vrijgelaten, alsook een van de onderwijzers, de 30-jarige Simon van Beetz. De kinderen, althans velen van hen, lijden aan een virusziekte. 27 worden opgenomen in het ziekenhuis te Assen. De schoolbezetters houden nu nog vier onderwijskrachten (twee vrouwen en twee mannen, onder wie het shoolhoofd Van Vliet) gevangen. Zaterdag 28 mei: Het overleg tussen beleidsautoriteiten en trein kapers schoolbezetters verkeert in een impasse. Zondag 29 mei: In Nederlandse kerken wordt opgeroepen tot zelfbeheersing. Er is geen uitzocht op een snelle afloop van de beide gijzelingszaken in het noorden van Drente. Maandag 30 mei: De treinkapers vragen bemiddelaars, ondanks herhaald aandringen van de beleidsautoriteiten een 25-jarige zwangere vrouw uit Wierden en een man die aan neerslachtig- heidsaanvallen lijdt, vrij te laten, blijven zij volharden in hun onverzettelijke houding. Dinsdag 31 mei: In Assen publiceren leden van het Zuid Molukse bevrijdingsfront en een aantal vrije Zuid Molukse jongeren een brandbrief aan de Nederlandse regering. De brief wekt alom afschuw en verontwaardiging. De passage „onze jongens hebben nu veel te bieden, namelijk zestig mensenlevens" wordt als „infaam" omschreven. Woenssdag 1 juni: Door de treinkapers wordt plotseling om een ambulance gevraagd, er is een man in de trein flauw gevallen. Als hij weer is opgeknapt weigeren de kapers echter hem en de zwangere mevrouw Ellenbroek uit Wierden vrij te laten. Het overleg over bemiddelaars die voor beide partijen acceptabel zijn, wordt voortgezet. Donderdag 2 juni: De jonge Zuid Molukkers wneden zich opnieuw tot de regering met een brief waarin zij zeggen dat het geenszins in de bedoeling heeft gelegen de beleidsautoriteiten middels hun eerste brief te chanteren. Deze uitlating wordt als „positief" gewaardeerd. Vrijdag 3 juni: Zuid Molukse leiders die in een crisiscentrum in Capelle aan de IJsseide gebeurtenissen in Drente volgen, worden met de dood bedreigd wanneer zij het zouden wagen zich met de zaak te bemoeien. Acht Zuid Molukse welzijnswerkers komen met een verklaring waarin zij de acties afkeuren. In Assen wordt 's avonds bekend gemaakt dat mevrouw Soumokil en dr. Tan als bemiddelaars zullen optreden. Zaterdag 4 juni: Mevrouw Soumokil en Dr. Tan spreken zes uur met de treinkapers bij De Punt Over het overleg wordt niets bekend gemaakt. De bemiddelaars krijgen de gegijzelde passagiers niet te zien. Zondag 5 juni: Twee zwangere vrouwen, mevrouw N. Ellenbroek- Prinsen uit Wierden en mevrouw A. H. Brouwer-Korf uit Nijme gen worden vrijgelaten. Eerder had Ir. Manusama, R.M.S.-presi- dent in ballingschap, het gijzelen van met name vrouwen in verwachting „onmenselijk" genoemd. De Zuid Molukse arts Dr. Tutuhatunewa wordt bij de vrijlating ingeschakeld. Maandag 6 juni: De schoolbezetters weigeren voor de tweede keer hun ontbijt, omdat dit niet gebracht kan worden door mevrouw Sihasaly, die 's ochtends voor de klas staat De twee vrijgelaten vrouwen delen mee dat de conditie van de gegijzelde treinpassa giers „redelijk" is maar dat de psychische druk groot wordt. Ze worden tamelijk correct behandeld door de treinkapers, de mees ten vervelen zich stierlijk. Dinsdag 7 juni: Vrijgelaten kinderen beginnen aan hun opvangpro- gramma. Gegijzelden in de school krijgen weer geen ontbijt. De reden was dezelfde als de voorgaande dagen: de Molukse dame die het voedsel moest brengen diende les te geven. Minister van Agt heeft in Assen gesprek met de twee bemiddelaars, mevrouw Soumokil en dr. Tan. Woensdag 8 juni: De bezetters en gegijzelden in de school hebben opnieuw geen proviand gekregen. De treinkapers laten de 46-jarige Th. van Hattem uit Soes ter berg vrij, daar hij een hartaanval heeft gekregen. Donderdag 9 juni: Mevrouw Soumokil en dr. Tan brengen naar de treinkapers de boodschap over van de Nederlandse regering dat hun positie als hopeloos moet worden beschouwd. Minister de Gaay Fortman van Binnenlandse zaken verklaart dat het uitgangspunt voor het dagelijks beleid ten aanzien van de gijzelin gen is herstel van de rechtsorde. Indien enigszins mogelijk zonder verlies van enig mensenleven. Tot het uiterste moet worden getracht dit te bereiken. De Vrije Zuidmolukse Jongeren geven een verklaring uit waarin zij de Nederlandse regering waarschu wen de oplossing van de acties niet te zoeken in een uitputtings slag. Zij waarschuwen de regering er ook voor geen andere oplossing te forceren: Dit zal nieuwe acties oproepen. Een woordvoerder van justitie zegt dat de situatie onverminderd ernstig is. Vrijdag 10 juni: De Zuidmolukse bemiddellaar dr. Tan waar schuwt voor een ramp. Hij zegt dat zijn bemiddelllingspogingen volkomen zijn mislukt. Dr. Tan zegt dat er burgeroorlog komt indien er geweld wordt gebruikt Minister de Gaay Fortman herhaalt dat het beleid van de regering er op is gericht de rechtsorde te herstellen en tot het uiterste te trachten de kaping te doen beëindigen zonder verlies van mensenlevens. Premier Den Uyl zegt dat de toestand bijzonder zorgwekkend is. Zaterdag 11 juni: Tot twee uur in de ochtend overleggen de direct betrokken ministers bij het gijzelingsdrama in het crisiscentrum in Den Haag. Minister van Agt blijft alleen achter. 4.54: Aanval van mariniers gesteund door leger, rijkspolitie en luchtmacht op de school en de trein. 5.01: Persbureau ANP meldt de actie via de telex. 5.10 uur aciie is beëindigd. 5.50 „Wegens coördinatie overwegingen" wordt pas op dit tijdstip over de radio melding gemaakt van de actie op de school en de trein. Van een onzer verslaggevers ASSEN/DEN HAAG De si tuatie in De Punt en Bovens milde was gisteravond volko men uitzichtloos geworden. Dr. Tan en mevrouw Soumo kil, de twee Zuidmolukse be middelaars verklaarden toen dat door de hasatarrigheid waarmee regering en kapers aan hun eisen en standpunten bleven vasthouden, geen enke le bemiddeling meer mogelijk was. Minister-president Den Uyl zei op zijn wekelijkse persconferentie na de minis terraad dat de hele situatie voor de regering een bijzon der zorgwekkend karakter droeg en elke dag toenam. „Ik zit hier als een bedrukt mens. Dat de gijzelingen nu al ne gentien dagen hebben ge duurd is een neerdrukkende ervaring", aldus premier Den Uyl. De premier noemde de situa tie bijzonder moeilijk. In de jongste brief van Zuidmoluk se jongeren zag hij ook geen bijdrage voor een oplossing van de zaak. Premier Den Uyl zei dat de regering zich intus sen bezighield met de vraag, wat er na afloop van de gijze lingsdrama's moet gebeuren om een grotere veiligheid te waarborgen. De regering zal ongetwijfeld met voorstellen en maatregelen moeten ko men, aldus de premier die ook doelde op de veiligheid in de treinen en het bestaan van de Zuidmolukse ordediensten. Drs. Den Uyl zei voorts, dat door de gebeurtenissen in Drenthe de emoties zijn opge laaid en de spanningen zijn vergroot, maar dat naar zijn verwachting dit toch niet zal leiden tot conflicten tussen bevolkingsgroepen. „Onze sa menleving heeft steeds een grote tolerantie getoond ten opzichte van minderheids groepen met andere taal of huidskleur. De grote toe stroom van Surinamers is bij voorbeeld wonderbaarlijk goed opgevangen, ook al werd dit door velen niet voor moge lijk gehouden. Ik geloof dan ook niet, dat er door de huidi ge toestand rassentegenstel lingen zullen ontstaan". Gisteravond was het al duide lijk dat er een actie op komst was. In de omgeving van de gekaapte trein viel het voort durend aanvliegen van heli copters op. De weekendverlo ven van verschillende leger onderdelen waren ingetrok ken. In en om de trein groe ven grote aantallen mariniers zich in. Om de bezette school in Bo vensmilde was het gister avond rumoerig geweest Eerst werden 's middags scho ten in de buurt van de school of in de vlak daarachter gele gen Zuidmolukse wijk ge hoord. 's Avonds weigerden de bezetters het eten omdat ze rijst besteld hadden en dat niet kregen. Om kwart over negen werden opnieuw scho ten bij de school gehoord. Volgens justitievoorlichter Van Leeuwen zouden de be zetters op vogeltjes schieten. Politie-agenten zeiden echter dat de schietpartijen weieens signalen konden zijn vanuit de wijk voor de bezetters. De duur van de gijzelingen in de trein en de school heeft gisteravond het „wereldre cord" gebroken. De tot nu toe langdurigste gijzeling was die van dr. Ti ede Herrema in 1975 in een huis in het Ierse Mo- nas tere vin. Die duurde 445 uur, welke tijdspanne gister avond in Noord-Drenthe om tien uur werd overschreden. Een pantserwagen van de marechaussee dringt de bezette school in Bovensmilde binnen. NEDERLAND beleeft vandaag een van de meest trieste dagen van na de oorlog. Triest, omdat de rechtsorde met zeer harde middelen hersteld moest worden; triest vooral ook, omdat er zoveel doden bij gevallen zijn. Enerzijds heerst weliswaar een intens gevoel van opluchting, dat het gijzelingsdrama in trein en school nu ten einde is, ander zijds blijft het echter schrijnen, dat Nederland terechtgeko men is in situaties, waarin geweld met geweld beantwoord moest worden. De regering kon geen andere beslissing meer nemen, omdat voor zeer ernstige gevolgen voor de gegijzel den gevreesd moest worden, wanneer de toestand nog lang zou voortduren. In deze situaties komen wij terecht, wanneer de democrati sche rechtsorde geschonden wordt en wanneer burgers een eigen recht toepassen, dat zelfs de dood van onschuldigen inhoudt. Chantage omwille van welk ideaal dan ook, met als betaalmiddel de dood, moet een land als Nederland blijven afwijzen. Zo niet, dan ontstaat er een anarchie, die het leven iedere minuut onmogelijk maakt geleefd te wor den. Nü komt de zeer zware taak van onze regering te zoeken naar het herstel van vertrouwen in de rechtsorde. Daarin behoort nadrukkelijk een oplossing voor de problemen van de Zuidmolukkers, voor zover dit in de macht van Neder land ligt. De regering heeft daarbij recht op ons aller steun, anders zal dit noodzakelijk herstel van vertrouwen er nooit komen. Wij zijn dat aan onszelf en aan de leefbaarheid van ons land verplicht. Molukse jongeren: (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Vanmorgen om kwart over vijf werd door de Zuidmolukse jongeren in As sen en Bovensmilde een ver klaring afgelegd: „School en trein zijn op laffe wijze aan gevallen. De Nederlandse re gering draagt de volledige verantwoording voor de ge volgen. De Nederlandse rege ring houdt zich niet aan haar woord, waardoor zij het leven van mensen op het spel zet. De Nederlandse regering kan zich op geen enkele wijze ver antwoorden tegenover de fa milieleden van de mensen in de trein en de school en tegen over de gehele Nederlandse en Zuidmolukse bevolking. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ir. Manusama, .president in ballingschap' van de .Republiek der Vrije Zuid-Molukken', heeft met .verdriet' kennis genomen van de tol die de ontzetting der gijzelaars in Bovensmilde en De Punt heeft geëist. De heer Manusama achtte de beleids beslissing tot militair ingrijpen in de gege ven omstandigheden echter .begrijpelijk'. ,Elke regering', aldus Manusama ,zou iets hebben moeten ondernemen. Was er op ons eigen territoir iets dergelijks gebeurd, dan zouden ook wij tot aktie hebben moeten over gaan. Ik zie de toekomst niet zonder zorg tegemoet. Ik hoop dat het gezonde en redelijke verstand de overhand zal krijgen, speciaal bij onze eigen mensen. Ik hoop verder, dat het Nederlandse volk zich zal realiseren dat het overgrote deel van de Zuid-Molukkers de gang van zaken zeer be treurt'. (Van een onzer verslaggevers) Bovensmilde Onmiddellijk nadat bekend geworden was dat de ontzetting van de school in Bovensmilde zonder bloedvergie ten was afgelopen brak er een feestje los in dit Drentse dorp dat al drie weken het angstige middelpunt van het wereldnieuws is. Tal van bewoners hosten, feliciteerden elkaar en iedereen haalde slingers tevoorschijn.Het nieuws van de trieste afloop in de trein zette echter een geweldige domper op het gevoel van bevrijdende opluchting. Een man met een draagbare radio stemde deze harder toen de boodschap van minister-president Den Uyl werd voorgelezen. Een beklemmende stilte valt er als de namen van de inzittenden van de trein worden bekendgemaakt en hun eventuele verwon dingen. Met angst kijkt het dorp in de richting van de Molukse wijk. Men vreest dat de zes doden die aan Molukse kant zijn gevallen nieuwe akties zullen oproepen. De eerste reacties van Molukse kant in Bovensmilde spreken van woede over de aanval. Een jonge vrouw uit de trein op weg naar het ziekenhuis in Groningen. Oen Haag Hieronder volgt een lijst met namen van de reizigers in de gekaapte trein in de Punt volgens een opgave van de Nederlandse Spoorwe gen: M. van der Aa (30), Beneden-Leeu- M Van Baarsel, 40. Heemskerk (om- r komen). R. Blankert, 19. Heemskerk. B Boevink, 29. Uchelen. Marijke Bos. 21. Zwolle. A. L. Bramer 24, Kampen Me|. R Brinkman. 18. Hooghalen Mej H. Bruins. 19. Zwolle (gewond). W B Cuppen. 46. Helvoirl. Marijke Drost. 22. Zwolle (gewond). A. Dijkman. 51. Eindhoven. J. W. A. Fakkert, 36, Deventer. De heer Flapper (29) Zwolle. J. Franken (35) Den Bosch. Mej. M. Fransen, 25, Meppel (ge wond). J. T. V. M. Geusgens, 36. Dieren. G. Hogervorst, 29. Berkel en Roden rijs. J. C. Hoogenboom. 23. Montfoort. C. J. Huibregtse Bimmel, 29. Bunnik. Mej. L Huinink, 21. Groningen. J. W. Huismans. 30. Apeldoorn. M. Hustinx. 23, Groningen. J. W. A. Koelma. 23, Hilversum. A M. H. Kroon. 28. Zwolle. M. Kuiper. 38. Bath men Mej. W. Loman. 29. Groningen. Mej. W. Maan, 18. Hoogland. Mej. H. Maat 16. Daltsen (gewond). A. H. Meulman. 50, Enschede (ge wond). Mej J. M. C. Monsjou, 19. Groningen (omgekomen). C. V Nijmeijer, 25. Rotterdam Mej. R. M. C. Oostveen. 23, Groningen (gewond). M. Oude Elbennk. 52. Utrecht. D. P. Pot. 20. Groningen P. Putker, 17. Waddmxveen. P G. M. De Ruyter. 27. Utrecht. Mej. I. Rijstenberg. 18. Winzum. F. A. H Schager, 20. Zwartsluis. Mevr S. Sein-Rose. 48. Zwolle. J. Slachter. 22. Eindhoven. R M. Smit. 18, Woerden, J. H. Soetevent, 18. Coevorden. Mevr. H. Stokvis-Kraai, 31. De Wijk. B. van der Struik. 48, Heiloo. H. Tiemersma, 20. Driebergen. A. Tom as. 58. Assen. A. Twigt, 33, 't Harde. Mej. W. Wiegers, 19. Assen. Mej. Winkeldermaat, 21. Gorssel. R. W. Woudenberg. 32. Hoogland. E. S. K. Yong. 29. Amsterdam

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7