Meer dan 50% van watervogels in West-Nederland drager van botulisme CDA O m Linda bekijkt het leven weer van zonnige kant hond zoekt; huis Opruimploegen in Nieuwkoop gereed V STAD/REGIO LEIDEN Meer dan vijftig procent van de water vogels in West-Nederland is drager van botulisme- bacteriën, In gebieden waar vorig jaar zomer grote botulisme-haarden zijn geweest, zoals bijvoorbeeld de Biesbosch en de Nieuwkoopse plassen, zijn zelfs zeven van de tien vogels besmet. „Het is dan ook zaak dode eenden en andere vogels zo snel moge lijk op te ruimen. Blijven de kadavers te lang liggen dan gaan de in de resten aanwezige bacte-* riën binnen de kortste keren het dodelijk gif produceren, wat binnen enkele dagen de besmet ting van de wijde omgeving tot gevolg kan heb ben," aldus de heer E. A. Ter Laak, die deel uitmaakt van het onderzoeksteam van het Cen traal Diergeneeskundig Instituut (CDI) te Rotter dam. Vooralsnog komen er bij dat CDI nauwelijks meldingen van massale watervogelsterfte binnen. Daar is het tot nog toe dan ook nog niet warm genoeg voor geweest. De botulisme- bacterie die zich op bodems van sloten, plassen en singels nestelt begint pas met de do delijke gifafscheiding als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan: nagenoeg stilstaand en warm (ongeveer 20 graden) water. Met name voor die laat ste factor is niet zo gek veel nodig. In ondiepe sloten en plassen wordt die vereiste temperatuur na enige zonrijke dagen spoedig bereikt. Als het eenmaal zover is, komt de zaak in een stroomversnelling. Voedselzoekende eenden krij gen het gif dat op de bodem ligt naar binnen en raken door het toxine verlamd, sterven en worden vervolgens als eenvou dige prooi geconsumeerd door bijvoorbeeld meeuwen. Het CDI vermoedt dat vooral de meeuw als de grootste ver spreider van botulisme gezien moet worden. Doordat meeu wen een vrij groot gebied be strijken besmetten zij gemak kelijk botulistne-vrije gebie den. Of die vermoedens volko men juist zijn staat nog niet vast. In samenwerking met de overheid start het CDI binnen kort met een hierop gericht onderzoek. Fokke Alta: „Opruimen beter aanpakken." Voorbereid Ondanks het koude voorjaar worden de Nieuwkoopse Plas sen al behoorlijk geteisterd door de gevolgen van het botu lisme. Natuurmonumenten-op zichter Fokke Alta uit het na bij gelegen Noorden schepte de afgelopen weken al vele honderden kadavers van jonge kapmeeuwen uit het natuurge bied. Hoe dat mogelijk is, is nog niet geheel duidelijk. Wel duidelijk waren de CDI-onder- zoekers in hun uitspraken: zonder twijfel botulisme type C. De autoriteiten ter plaatse zijn dit jaar op het ergste voorbe reid. Vorig jaar zomer werden zij verrast door de massale vogelsterfte. Daardoor bleven veel kadavers te lang liggen, waardoor onnodig veel andere vogels besmet werden. Afgelo pen winter werd om herhaling te voorkomen een beleids groep in het leven geroepen, waarin vertegenwoordigers van de gemeente, het polder bestuur, natuurmonumenten en visverenigingen zitting heb ben. Deze beleidsgroep deelde het uitgestrekte plassengebied in een aantal sectoren in. Ieder lid van de beleidsgroep draagt verantwoordelijkheid voor de hem toegewezen sector, waar mee wordt voorkomen dat er dubbel werk wordt verricht. Ieder sector-hoofd kan op zijn beurt het opsporen van kada vers delegeren aan vrijwilli gers, die zich ongetwijfeld evenals vorig jaar overvloedig zullen aanmelden. „Bovendien hebben we voor een betere verpakking van de kadavers gezorgd," verklaart natuurmo numentenopzichter Fokke Al ta, die eveneens deel van de beleidsgroep uitmaakt. „Vori ge zomer werkten we met vuil niszakken die regelmatig scheurden. We hebben nu vele honderden plastic-zakken in gekocht die speciaal voor dit soort doeleinden geschikt zijn." Duizenden Of al deze voorzorgsmaatrege len de schade zullen kunnen beperken blijft een vraag die pas na de zomer beantwoord kan worden. Vorig jaar stier ven alleen al in en rond de Nieuwkoopse Plassen tenmin ste vijfduizend vogels en vele duizenden vissen. Twaalf pro cent van de totale sterfte in Nederland. In werkelijkheid zal het aantal dode vogels veel hoger zijn geweest, omdat het bij deze getallen slechts om opgespoorde kadavers gaat. Uiteraard is men in andere gemeenten ook op het ergste voorbereid. De provinciale overheid heeft alle gemeenten instructies toegezonden over hoe de te verwachten kada vers dienen te worden afge- Naast deduizenden eenden vielen ook ontelbare vissen ten offer aan het botulisme voerd en in hoeverre de bevol king gewaarschuwd dient te worden, want hoewel het in de meeste gevallen om het C-type botulisme gaat, blijft de kans aanwezig dat ook de voor de mens gevaarlijke types de kop opsteken. Bovendien kan het voor de mens niet dodelijke C-type toch ook schadelijke gevolgen hebben. Derhalve lui den de summiere richtlijnen: dat: ieder open water besmet kan zijn. Het is daarom ver standiger om in zwembaden te zwemmen of in gegaran deerd botulisme-vrije water gebieden; botulisme gevaarlijker is voor een dier dan voor een mens. Houdt daarom een bond aangelijnd als hij normaal ge sproken altijd losloopt; eenden in de zomertijd ge makkelijker zelf voedsel kun nen vinden en dat het niet nodig is ze te voeren. Juist door voeren worden veel een den naar één plaats gelokt, waardoor bij het uitbreken van botulisme de gevolgen aanzienlijk omvangrijker zul len zijn dan in dun-bevolkte gebieden; dat de aanwezigheid van een dode eend of andere wa tervogel zo snel mogelijk bij gemeente of politie dient te worden gemeld. In dat geval dient de vindplaats zo nauw keurig mogelijk te worden be schreven. De medewerkers van het Cen traal Diergeneeskundig Insti tuut in Rotterdam hebben het voorlopig rustig. Op de snijta fel ligt nog slechts het kadaver van een enkele verloren eend of meeuw. Ook de centrale figuur bij het botulisme-onder- zoek de bioloog dr. Haagsma, is nog niet op de plaats waar mogelijk over een maand de kadavers huizenhoog liggen opgetast. Hij zag kans nog even snel op vakantie te gaan. Nu kan het nog, de stilte voor de storm. Vertrouwd gezicht in de zomer 1976 f Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt buis". In deze rubriek wordt een bond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door bondebezitters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Linda kijkt weer levenslustig de wereld in. Linda is wat je noemt een lief klein hondje. Wont met haar hoogte van vijfentwintig cm., kan Linda zeker niet ge rangschikt worden on der de kolossen van het hondenras. Linda is een dwergpoedeltje. Ze is wel wat magiër, na alle leed dat ze heeft door staan. Linda werd, sa men met Hector, een Herder die al eerder in de deze rubriek is be schreven vastgebonden aan een hek vlak bij bet asiel. Linda heeft sindsdien een wat moeilijke tijd achter de rug. In het begin was ze bang voor alles en iedereen. Met niemand wilde ze vriendschap sluiten. Stil en teruggetrokken bracht ze haar tijd in haar hok door. Wie Linda niet goed kende kon niet zien, dat er langzaam maar zeker verbetering in haar toestand optrad. Sinds 6 mei, de dag waarop ze in het asiel kwam, is Linda helemaal veranderd. Wil Tiele, de be heerder, was aanvankelijk zeer pessimistisch wat betreft Linda's toekomst. Maar ook hem heeft Linda om de tuin geleid. Wat er nu/d.d. 11 juni, van Linda is geworden is, zal zal iedereen verbazen. Een hond je, dat men het beste kan type ren in menselijke termen; ze heeft voor iedereen een vrien delijk woord over. Ze is, voor een dwergpoedel, bijzonder rustig. Ondanks haar vier ja ren. Want een hond van die leeftijd is doorgaans in de kracht van zijn leven en wil eigenlijk niets anders dan spe len, spelen en nog eens spelen. Linda heeft daar niet zo'n be hoefte aan. „Lekker rustig thuis zitten", is haar devies. Het is duidelijk dat ze haar bekomst heeft van alle (te) wil de dingen die met haar uitge haald zijn. Linda is dan ook bij uitstek geschikt voor even tueel wat oudere mensen, liefst zonder kinderen. Nog even wat over haar uiter lijk. Linda heeft een, uite raard, gekrulde witte vacht Twee pientere oogjes kijken vanonder het pluishaar be dachtzaam de wereld in. Wel is Linda nog wat aan de mage re kant. Ongetwijfeld zal dat wel bijtrekken als ze eenmaal weer een regelmatig leven kan gaan leiden. Nogmaals, een wat oudere baas (bazin) zal Linda wel zo welkom zijn. Lin da is een gewoontedier bij uit stek. Het is een makkelijk hondje om in huis te hebben. In wat voor huis dan ook. En flat of een gewoon huis. Het is voor Linda toch allemaal groot ge noeg. Ook het uitlaten zal wei- pig problemen opleveren. Ze is erg gehoorzaam en als ze aan gelijnd is zal ze haar baas zeker niet omver trekken. Wat betreft de Herder Hector, hierboven ai even genoemd, daarvan zou de nieuwe baas graag wat meer gegevens wil len hebben. Bijvoorbeeld Hec tor's oorspronkelijke naam (in het asiel is hem, bij gebrek aan beter, de naam Hector aangemeten) en welke bevelen de hond gewend is. „Hector" is al zeven jaar oud, en op die leeftijd leert een hond niet zóm aar veel nieuwe dingen. Iedereen die hieromtrent de nieuwe baas van Hector ver der kan helpen (en misschien leest Hector's oude baas dit) wordt verzocht contact op te nemen met Hector's nieuwe baas (telefoonnummer 12278 in Sassenheim). De elegante Hazewind Tommy heeft een prima thuis gevon den. Dinsdagmiddag werd hij afgehaald door een kersverse, dolenthousiaste baas, die on getwijfeld uitstekend voor Tommy zal zorgen. BART SPIJKER (De gastvrijheid, aan schrij vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubriek.) Bebouwing Oranje- Nassaulaan Naar het zich nu laat aan zien, zal door grondruil met een projectontwikkelings maatschappij aan de Oran- Je-Nassaulaan In Warmond een bouwplaats beschikbaar komen voor de sociale wo ningbouw. De CDA-fractie in de gemeenteraad heeft daarmee veel moeite gehad. De open bebouwing ter plaatse en de kostelijke groenvoorziening zijn facet ten, die de entree tot het dorp tot een feestelijke ge beurtenis maken. Komend uit de richting Oegstgeest rijdt men als het ware een tuin binnen. Op die entoura-, ge moeten wij erg zuinig zijn. Nu andere bouwlokaties niet op korte termijn be schikbaar komen, was de enige weg om althans soe laas te bieden voor de naar woningen snakkende erken de woningzoekenden de bouwplaats O.N.-iaan tot ontwikkeling te brengen. Ideaal is die niet gelegen. Na de totstandkoming van de Schlphollijn die een tun nelverbinding met het dorp oplevert kun je niet zeggen dat de nieuwe wijk harmo nisch aansluit op de be staande dorpsbebouwing, terwijl het in harmonie bren gen van gesloten sociale woningbouw met open land- hulsbouw een kluif is voor stedebouwkundigen. Maar ten slotte heeft voor de hele raad zwaar gewo gen de noodzaak de eigen woningzoekenden te helpen. Ach, ware een regionale op lossing voor het bouwpro- bleem maar binnen het ver schiet Koudenhoorn In voorbereiding Is een raadpleging van de bevol king van Warmond over de Inrichting van het 40 ha. grote kunstmatige eiland Koudenhoorn tegenover de Gemeentehaven. Op het ogenblik is actueel de vraag op welke wijze de verbin ding tot stand moet worden gebracht tussen eiland en vaste wal. In het collegeprogramma staat daarover vermeld, dat Koudenhoorn een stiltege- bied moet worden, verbon den met de wal door een niet voor auto's toegankelij ke brug. Nu is het Inhoud geven aan het begrip „stiltegebied" al niet gemakkelijk, want val len daar ook op de water sport gerichte bedrijfjes on der, aanleggelegenheden voor boten, speelterreinen voor kinderen, ligweiden en wat dies meer zij? En kun |e dan een bevredi gende oplossing vinden voor het onderhoud van al het groen op Koudenhoorn als er wel een brug ligt maar er kan geen auto over? Zou het plaatsen van een paal voor de brug, die in noodgevallen kan worden weggehaald, een oplossing zijn om bij voorbeeld een ambulanceauto of de brand weer doorgang te verlenen? Als deze rubriek verschijnt is daarover overleg gevoerd tussen de fracties. Ook in religieuze kring is het on derscheid tussen „precie- zen" en „rekkelijken" niet onbekend. Onze voorlopige mening Is dat raadpleging van de bevolking over de inrichting van het eiland in sterke mate het antwoord zal moeten bepalen op de vraag van de breedte van de brug. Overigens is de overspanning ter plaatse zo groot, dat het bepaald geen kippebrugje zal kunnen wor den. Met die overspanning bedoelen wij dan geen geestell|ke ontwikkeling, maar het overbruggen van water! G. Tulp

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5