In Breestraat deel stadswal blootgelegd op valreep gereed 1 Noord vest solidair met Noorderkwartier Jubileumboekje Levensgevaarlij k botulisme-type aangetroffen Verkeerd" bloemstukje voor feestvierend ARC Geen tunnel Sumatrastraat r REGIOLEIDSE COURANTZATERDAG 11 JUNI 1977 PAGINA 3 Een deel van de blootgelegde stadswal in de Breestraat LEIDEN Nadat men eerder deze week bij de rioleringswerkzaamheden van de Breestraat was gestuit op een beerput uit het midden van de zestiende eeuw, heeft de dienst gemeentewerken gistermiddag een gedeelte van de stadswal die de Breestraat in het verleden doorkruiste blootge legd. Ter hoogte van het Chinees restaurant China bij de kruising Steenschuur-Gangetje-Breestraat trof men nog resten van de Oostpoort aan. Op nog geen meter van het straatpeil van de Breestraat stuitte men deze week op een vuilstortplaats. Daarin trof men scherven aan, die uit de elfde eeuwe bleken te dateren. Tijdens de verdere isole ringswerkzaamheden in de Breestraat komende week zal men trachten de grootte van de Oost poort en de aangrenende wallen te berekenen. Bij de werkzaamheden zijn de Archeologische werk groep Zuid-Holland West en de Archeologische Dienst ingeschakeld, die de opgravingen voortdu rend met interesse gade slaan. Het ligt niet in de bedoeling om de Oostspoort en de bijbehorende wallen in zijn geheel bloot te leggen. De riolerings werkzaamheden aan de Breestraat zullen dan ook geen vertraging ondervinden. Volgens ir. Vos van gemeentewerken kwamen de vondst van de beer put en de resten van de Oostpoort als een volko men verrassing. De kruin van de beerput bevond zich slechts 70 centimeter onder het straatpeil en ondanks het zware verkeer in de afgelopen eeu wen was de beerput nog in volkomen goede staat. Men denkt nu dat de Breestraat rond 1400 als weg is aangelegd, (en voordien) als vuilstortplaats heeft gediend. SCHIEDAM/NIEUWKOOP De vorige week in Schiedam aange troffen dode eend, blijkt te zijn overleden aan een, ook voor mensen, levensgevaarlijke soort botulisme. Het Centraal Dierge neeskundig Instituut heeft in het Schiedamse kadaver sporen van het B-type botulisme aangetroffen. In de afgelopen jaren werd bij de duizenden overleden watervogels slechts het voor de mensen ongevaarlijke C-type geconstateerd. De onderzoekers van het Centraal Diergeneeskundig Instituut menen vooralsnog, dat het verschijnen van het B-type botulisme in Schiedam slechts een incidenteel geval is. Twee andere dode eenden, die dezer dagen op de onderzoektafels van het CDI belandden, bevatten in het geheel geen sporen van botulisme. Elders in het land zijn de eerste dodelijke sporen van het botulisme al aangetroffen, ondanks de lage temperaturen van. de laatste weken. In en rond de Nieuwkoopse Plassen zijn in de afgelopen weken al enkele honderden jonge kapmeeuwen gestorven aan de giftige gevolgen van het C-type. (Zie verder pag. 4/5) ALPHEN AAN DEN RIJN - Ter gelegenheid van het behalen van kampioen schap in de vierde klasse van de KNVB receptieer- de de voetbalver eniging ARC, gis teren in de kanti ne van het clubge bouw in het sport park De Bijlen. Van de gelegen heid, om de voet ballers en het be stuur te feliciteren met het behaalde resultaat, maakten zeer velen gebruik. Namens het gemeentebe stuur gave de wethouders Goedhart en Haanstra acte de présence, terwijl ook veel zusterverenigingen het kampioensteam kwamen gelukwensen. De vereniging mocht zich naast de grote belangstel ling ook verheugen in de vele aangeboden toepasselijke geschen- ken. Eén van die geschenken sprong er in het bijzonder uit. Dat was een bloemstukje dat werd bezorgd, maar naar al spoedig bleek bestemd was voor het eveneens kampioen geworden team van de Alphense Boys, die vandaag het behalen hiervan vieren. Het werd al met al een eerlijke ruil, want nadat ARC-voorzitter Donker de gelukwensen van zijn collega van de Alphense Boys, de heer Van der Geest in ontvangst had genomen, kwam het eerste bloemstukje alsnog in het bezit van de Boys-voorzitter. OPNIEUW BRIEF MET KLACHTEN WAARDEILAND NAAR GEMEENTERAAD LEIDEN In de Sumatrastraat ter hoogte van de Surinamestraat en de Paramaribostraat zal geen fiets- en voetgangerstunnel worden aange legd. Uit een onderzoek is gebleken dat slechts dertig procent van de (brom)fietsers gebruik zou maken van de tunnel. Dit betreft dan nog alleen het langzame verkeer tussen Surinamestraat en Paramaribostraat. I Uitgaande van ervaringen in vergelijkbare situa- I ties, zal het afslaande verkeer naar en van de Sumatrastraat de noodzakelijke omweg om bij de inrit van de tunnel te komen niet eens gebruiken. Voorts levert de aanleg van de tunnel technische problemen op. Aan de zijde van de Paramaribo straat kan alleen een steile in- en uitrit worden aangelegd. Dit betekent voor kinderen en oudere personen een grote handicap. Deze overwegingen hebben b en w doen besluiten van de aanleg van een tunnel af te zien. Dinsdag 14 juni zal de raadscommissie ruimtelijke ordening dit punt met de reconstructie van de gehele Suma trastraat behandelen. Ter beveiliging van dit kruispunt, dat door veel schoolkinderen en bezoekers van het zwembad de Zijl wordt genomen, zal een beschermde voetgan gersoversteekplaats worden gecreëerd met een vluchtheuvel. De aanleg van de beschermde voetgangersover steekplaats wordt evenals de aanpassing van de gehele straat uitgevoerd in het kader van de bijkomende maatregelen bij de aanleg van de Sumatrabrug. Deze maatregelen zijn door de ge meenteraad bedongen, teneinde de verkeersover last voor de bewoners van de Sumatrastraat te beperken. De straat zal op belangrijke delen worden ver smald waardoor het verkeer van en naar de nieuwe brug gedwongen wordt zachter te rijden. Voor de realisering van deze maatregelen zal de gemeenteraad een krediet van 1.680.000,- be schikbaar moeten stellen. Burgemeester Detmers bekijt het zojuist ontvangen boekje ,,700 jaar Zoeterwoude in familieportret." RECHT BEWONERS OP INSPRAAK VOORAF LEIDEN Het buurtcomité Noordvest heeft zich solidair I verklaard met het protest van Noorderkwartier tegen de in spraakprocedure inzake het re novatie- en rehabilitatieplan in Ii deze wijk. In een brief aan wet houder Verboom stel Noordvest het met Noorderkwartier eens te zijn dat belanghebbende be woners volkomen gerechtigd zijn om inspraak vooraf te ei sen over de te volgen procedure en werkwijze bij het bestem mingsplan voor hun woon- en leefomgeving. Het wijkcomité stelt verder in de brief dat inspraak achteraf in de praktijk niet verder blijkt te gaan dan het plaatsen van bomen of paaltjes. Noordvest spreekt de hoop uit dat het nog niet te laat is om de reeds op gang gebrachte procedure terug te draaien. Met wijkcomité Noordvest spreekt tenslotte de hoop uit dat het door Noorder kwartier ingediend voorstel om te komen tot een inspraakproce dure vooraf een aanzet zal zijn tot een betere samenwerking met de Gemeente, waarvan in de toekomst de andere buurtco- mités de vruchten kunnen pluk ken. LEIDEN Een 37-jarige vrouw uit Leiden is bij een auto-onge luk op de Usselmeerlaan van nacht omstreeks kwart voor drie om het leven gekomen, toen de wagen waarin zij met vier andere zat van de weg raakte. Een mede-passagier, een 38-jarige Marokkaan rakte le vensgevaarlijk gewond.De drie overige inzittenden, een 48-jari ge Leidse vrouw, een 30-jarige Turk en een 38-jarige Marok kaan, raakten licht gewond. Het ongeluk gebeurde toen de personenauto, komende vanaf de Willem de Zwijgerlaan aan het eind van de Usselmeerlaan linksaf wilde slaan. Vermoede lijk door te hoge snelheid en drankgebruik zag de 37-jarige Marokkaanse bestuurder geen kans de bocht te maken en schoot rechtdoor de stoep over de sloot in. Door de hoge snel heid bleef de wagén, die totaal vernield raakt, niet in de sloot Isteken, maar vloog aan de ande- Het wrak van de personenauto waarin een 37-jarige Leidse re kant van het water de wal de dood vond. kant "weer op. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Opnieuw heeft een bewoner van het Waardeiland zich in een brief tot de gemeen teraad van Leiden gewend om de raadsleden de voortdurende problemen met zijn woning on der de aandacht te brengen. Inmiddels is door een aantal bewoners van het Waardeiland de Vereniging „Eigen Huis" in geschakeld om bouwrapporten te maken over de gebreken in de luxueuze townhouses op het eiland. De brief van een der bewoners van het Sam van Houtenplein is geschreven naar aanleiding van de jongste berichten over de overdracht van de bouwactivi teiten door de Nieman Holding aan het Dordtse aannemersbe drijf Van Wijnen. „De bouw maatschappij Nieman Holding heeft bij de realisatie van de eerste fase van de bebouwing van het Waardeiland op grote schaal verzuimd haar verplich tingen ten opzichte van de ko pers/bewoners na te komen, vooral daar waar het de tweede oplevering betreft", aldus de briefschrijver, die daarbij ook verwijst naar het feit dat de bewoners zich in deze situatie genoodzaakt hebben gezien hun krachten te bundelen in een ver eniging, en voor een deel ook de hulp van advokaten hebben moeten inroepen. Verder krijgt de Nieman Hol ding het verwijt zich bediend te hebben van onjuiste tekeningen en op een merkwaardige wijze met dé verrekening van de BTW te zijn omgesprongen. Boven- dien is de prijsklasse waarin de huizen zijn gebouwd (er wordt thans al bijna een half miljoen vbor gevraagd) niet in overeen stemming met de oorspronkelij ke bedoeling, aldus de brief schrijver. om bouwrapporten te maken over hun woning. In enkele ge vallen heeft dat al tot het uit brengen van een rapport geleid, waarin een groot aantal klach ten van bewoners gegrond wordt verklaard. Deze betref fen dan met name de scheuren in bouwmuren en sepratiewan- den, het ondeskundig uitvoeren van reparaties en het niet ven tileren van kruipruimten waar door de zich daar bevindende leidingen van gas en verwar ming in ernstige mate zijn gaan roesten. Verder worden met na me de rioleringen genoemd die niet in orde zouden zijn en het onvoldoende isoleren van de woningen. In een commentaar op de toe stand van de schakelvilla's op het Waardeiland stelde de di recteur van „Eigen Huis", drs. H. J. van Herwijnen dat de klachten op de Leidse Goud kust over het algemeen ernsti ger zijn dan die welke door gaans bij de vereniging „Eigen Huis" worden gemeld. Over een en ander zal maandag een gesprek worden gevoerd om te bezien in hoeverre de vereniging de bewoners van het Waardeiland actief kan helpen hun woning als nog in orde te krijgen. „Over het algemeen heeft de Vereniging „Eigen Huis" wel zoveel gezag dat aan ons oordeel voldoende waarde wordt gehecht en tot herstel van de fouten wordt overge gaan. In sommige gevallen ge schiedt dit weliswaar pas na een proces, maar vrijwel altijd gebeurt er tenminste wat. Ik wil ten aanzien van het Waar deiland alleen geen valse ver wachtingen verwekken, want de Nieman Holding geeft vol gens mij wat al te duidelijk aan dat men zich aan het terugtrek ken is. En waar niets is, ver liest de keizer zijn recht", aldus drs. Van Her wijnen. ZOETERWOUDE - Het Zoe- terwoudse gemeentehuis had gisteravond het karakter van een museum. Op de begane grond werd een expositie ge houden over het onderwerp „Hoe ziet de kunstenaar Zoeter woude". Er hingen onder meer verschillende fraaie penteke ningen en schilderijen van kunstenaars als Overdevest en Boekhoudt die bepaalde gedeel ten van het dorp op het doek hadden vastgelegd. In de raadzaal hield de Stich ting oud-Zoeterwoude een ten toonstelling. Er waren circa 125 foto's te bezichtigen van monu mentale gebouwen en boerderij en, alsmede van polderland schappen en enige andere ka rakteristieke plekjes van het dorp. Tekeningen, geschriften en foto's van de bouw van het gemeentehuis in 1870 konden uitgebreid worden bewonderd. Als klapstuk van de avond, bood de heer Bosman, bestuur slid van de Stichting Oud-Zoe- terwoude, een voor deze gele genheid in klederdracht gesto ken burgemeester Detmers, een boek aan over Zoeterwoude. De heer Bosman gaf een korte ui teenzetting over het ontstaan van het boek. „Het is bij mij en bij de andere medewerkers en kele maanden een gekkenhuis geweest. We hebben ongeveer 1500 inzendigen binnengekre gen. Na een selectie, het boek kon niet meer dan 64 bladzijden bevatten, bleven er 200 onder werpen over. Onze bedoeling De riant ogende woningen op het Waardeiland. Ook de gemeente krijgt van de ze bewoner van het Waardei land een beschuldigende vinger uitgestoken. Zowel de dienst Bouw- en Woningtoezicht als het gemeentelijk energiebedrijf zou den zich op het eiland onvol doende van hun controlerende taak hebben gekweten. Volgens de bewoner van het Sam van Houtenplein kan de tweede bouwfase een nog grote re bron van ellende gaan wor den nu de fouten uit de eerste fase nog immer niet zijn verhol pen. Hij geeft toe dat de bewo ners in eerste instantie zelf, zo nodig met behulp van de rech ter, de gerezen verschillen maar moeten zien op te lossen, maar stelt daarbij dat ook de over heid tenminste een morele ver antwoordelijkheid draagt voor de „ernstige wantoestanden die op het Waardeiland zijn veroor zaakt en die nu waarschijnlijk nog zullen verergeren". Omdat een andere briefschrijver eerder van de raad nul op request kreeg is deze brief ook gestuurd naar Provinciale Staten en de ministeries van Economische za ken, Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening en Sociale Za ken. Eigen Huis De Vereniging „Eigen Huis" in Amersfoort is intussen door een aantal bewoners ingeschakeld Dodelijk ongeval op Usselmeerlaan een ereplaats in de boekenkast krijgt". Om het boek van een zo goed mogelijke titel te voorzien, had den b. en w. van Zoeterwoude een prijs ter beschikking ge steld, voor diegene, die de meest aansprekende en originele titel zou weten te bedenken. De titel „700 jaar Zoeterwoude in fami lieportret", bedacht dóór Ton Hoogenboom kwam winnend uit de bus. Een vluchtigeblik in het boek leert, dat het een werk van uitzonderlijke kwaliteit is. Het materiaal is rubrieksgewijs ver deeld en komt erg mooi over. Binnenkort zullen alle Zoeter- woudse gezinnen dit unieke stukje werk aangeboden krij gen. Voor de prijsvraag, die door de Stichting Oud-Zoeter woude is uitgeschreven ter gele genheid van het 700-jarig be staan, kan nog tot zondagmid dag a.s. 15.00 uur een oplossing ingeleverd worden. Daarna zal tussen 16.30 en 17.00 uur in het gemeentehuis de winnaar be kend gemaakt worden. Popfestival Het popfestival in de hal aan de Hoge Rijndijk is bijzonder duk bezocht. Ongeveer 1500 mensen, waarvan het overgrote deel tie ners genoten van de muziek van de Golden Earring. Kennelijk zat bij de Earring de stemming er ook goed in, want zij gaven na afloop van het festijn tot 2 keer toe en toegift aan het luid joelende en deinende publiek. was van het boek een soort ouderwets fotoalbum te maken met wat teksten. Na hard wer ken binnen de werkgroep heb ben we uiteindelijk 5 minuten voor de aanvang van deze avond het eerste exemplaar van de drukker gekregen," aldus Bosman. Al bladerend in het boek zei burgemeester Detmers: „Ik sta een beetje perplex. Ik mocht namelijk ook deel uit maken van de commissie die het boek heeft doen vervaardigen. Ik het echter alleen een paar glaasjes bier in geschonken en heb er verder weinig aan gedaan. Wel heb ik de hele tot standkoming van dichtbij meegemaakt. Ik heb dan ook grote bewondering voor mensen als de heer Van Leeuwen, Vos, Bosman en De Winter. Door hun inventiviteit en slagvaardigheid is het boek uiteindelijk werkelijkheid ge worden. Ik hoop dat het boek bij de Zoeterwoudse bevolking

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3