IN HET VOETSPOOR VAN SCHAFFELAAR De Britse soldaten zijn zich volledig bewust van de onmogelijkheid van hun taak in Armagh, maar zolang er geen oplossing is voor de uitzichtloze problemen tussen elkaar bevechtende leren moeten zij op hun post blijven. Het boerenland van Zuid-Armagh is het mooiste, maar helaas ook het dodelijkste deel van Noord-Ierland. Als je er zo rondrijdt op een roerlo ze voorjaarsdag, je weg zoekt door slingerende groene valleien, langs heidevelden en rond spiegelende meertjes dan vergeet je maar al te makkelijk, dat het leven in dit deel van Ierland volledig gekneed en ge dicteerd wordt door de gevreesde IRA. De boeren en wegwerkers, die even opkijken om de passerende vreem deling te begroeten, zijn bijna zonder uitzondering republikeinen. Hun vriendelijke glimlach verandert dan ook gauw in een starre, vijandige blik als ze horen dat de vreemdeling een Engels accent heeft. Zo'n 25 Britse soldaten zijn inmiddels al met de grootst mogelijke doelmatigheid vermoord in en rond het gebied van Crossmaglen. Het stadje zelf heeft ongeveer 1300 inwoners en is daar mee het enige echte bevolkingscen trum in de omgeving. Op het stad huis wappert een illegale Ierse drie kleur, die bevestigt, wat iedereen al zo lang weet over de betrokkenheid van de burgerij. Het politiebureau waar een onder deel van het Britse leger is gehuis vest, wordt bijna totaal aan het oog onttrokken door een ondoordring baar en afschuwelijk lelijk scherm van stalen golfplaten, prikkeldraad en zandzakken. Een duidelijke in gang heeft het gebouw al lang niet meer en de weinige bezoekers moe ten eerst een tijdje buiten heen en weer lopen, voordat de wachtpost vanachter zijn geweerloop kortaf vraagt, wat het doel van de reis is. Zoals overal in Ierland zijn de troe pen hier gestationeerd ter ondersteu ning van de plaatselijke politie macht, die in Crossmaglen bestaat uit één agent Deze kan, als hij dienst doet, niet meer zijn ronde maken zonder een indrukwekkend militair escorte. Het politiebureau zelf ziet er uit als een naargeestig hol. De voorkant van het stokoude gebouw is bezaaid met kogelgaten en één groter, ga pend gat, dat de plaats markeert, waar ooit een Russische raket in sloeg tijdens een aanval van 23 IRA- schutters (de plaatselijke martelaar Michael Moverry werd in de buurt gedood, toen hij een soortgelijke aanval op een andere politiepost leidde). In het bureau hebben de mannen van de „parachute battery Seventh Battalion Royal Horse Artillery" ge probeerd om hun deprimerende huisvesting wat op te fleuren met een paar streken verf en wat posters van verre, veilige vakantielanden. De meesten slapen in een noodgebouw- tje in de achtertuin, dat bekend staat onder de naam „het hondehok". Eni ge tijd geleden kwamen er in dit hondehok twee bedden vrij, toen twee leden van het bewakingsdeta chement het leven lieten in een door de IRA opgezette hinderlaag. Een derde werd zwaargewond en een vierde liep zo'n zware shock op, dat hij de dienst moest verlaten. De aan val werd gevolgd door meer dan honderd anonieme telefoontjes van Noord-Ierland, nu een levensgevaarlijke uithoek op het stille, groene eiland, was eens een geliefd vakantiegebied. Armagh is nog steeds het mooiste deel van Ierland, maar alleen Britse soldaten en IRA-leden wagen rich nog op de heuvel en stille dalen. honende Noord-Ieren en ook een half dozijn betuigingen van medele ven. De legercommandant in Crossmag len is een jonge kapitein, die zich volledig bewust is van de onmoge lijkheid van zijn taak en de kracht van zijn tegenstanders. Met een handjevol soldaten moet hij de vrede bewaren in dit uitgestrekte, ontoe gankelijke gebied, dat wordt be woond door vijandig gezinde bur gers en aan de grens ligt van een ander Ierland, waar zijn vijand zich veilig kan voelen. Het leger probeert door middel van huiszoekingen, weg- posten en het zorgvuldig bewaken van alle grensovergangen de situatie ter plaatse te controleren. Maar in feite is het een kwestie van wachten op de volgende aanval. Het enige lichtpuntje is, dat er in het gebied geèn sektestrijd voorkomt, omdat er niet meer dan 104 protestanten wo nen. De milaire buitenposten als Cross maglen en Forkhill worden per heli kopter bevoorraad en dat om de dodelijk simpele reden, dat de wegen in Armagh te gevaariijk zijn, zelfs voor pantservoertuigen. De provisio nals zijn experts in het leggen van landmijnen en het opzetten van hin derlagen. Het schijnt zelfs, dat er onder bijna elke weg een bom ligt en dat een seintje van iemand in de buurt voldoende is om hem op het gewenste ogenblik te laten ontplof fen. De enige plaats waar de Engel sen zich met mate veilig kunnen voelen is het stadje zelf. De IRA beperkt haar acties in de bebouwde kom zoveel mogelijk uit angst voor ongelukken aan haar kant. De inwo ners schijnen de soldaten niet eens te zien, als deze voorzichtig over het marktplein en door de nauwe straten sluipen. In de winkels worden de militairen niet geholpen en vele pogingen van de kant van de Britten om op goede voet te komen met de dorpelingen zijn jammerlijk mislukt. Voor de rest is het stil in Armagh, de stilte, die kenmerkend is voor een naderende storm. Dank zij de strenge familie discipline op het Ierse platteland ko men er verrassend weinig traditione le misdaden en overtredingen voor in dit wetteloze land. Alleen de grootscheepse smokkel uit en naar de Ierse republiek is een geliefkoosd tijdverdrijf, waar vrijwel iedereen zijn handen aan vol heeft. Deze stroom van goederen, vooral land- bouwprodukten en vee uit het noord en en auto-onderdelen uit het zuiden, heeft inmiddels velen een fortuin opgeleverd. Een groot deel van dat geld ging weer naar de' IRA voor bewezen diensten. Voor de rest is er geen nieuws te melden aan weerszijden van de ge hate grens, die zich eens slingerde door één van de mooiste vakantiege- bieden op het groene, verscheurde eiland. het mooiste en dodelijkste gebied in groen verscheurd FIETSEN EN WANDELEN IN MIDDEN-NEDERLAND De samenwerkende provinciale- en streek-VW's van Gelderland en Overijssel hebben in samen werking met de ANWB een groot aantal fiets en wandel-arrangementen voorbereid, in de com binatie fiets-hotel en rugzak-hotel. Men heeft keuze uit tochten op de Veluwe, in het Sallandse heuvelland, het Rijk van Nijmegen, het Gelders rivierengebied, de Utrechtse heuvelrug, Oostelijk Flevoland en de N.O.-polder. Prijzen, routebe schrijvingen etc. vindt u in een brochure, die u gratis kunt aanvragen bij de Provinciale Gel derse VW, Stationsplein 45 in Arnhem, telefoon 085-452921 en bij de VW in uw woonplaats. Toen de ruiters van de bisschop van initiatief. „Lieve gesellen", zei hij, „ic Utrecht weigerden om collega Van Schaffelaar over de tinnen van ae toren in Barneveld te gooien, nam Jan zelf het moet ummer sterven. Ic en wil u in geenen last brenghen". Daarna sprong hij in de diepte. FLEV0H0F DIJT UIT Flevohof, één der laatste recreatie-aanwinsten in Nederland is weer mooier gegroeid. Meer dan 700.000* Nederlanders en buitenlanders hebben vorig jaar een bezoek gebracht aan deze landelij ke stek, waar dit jaar aandacht wordt gevraagd voor de aardappel. Daarnaast krijgt men nuttige informatie in het vleespaviljoen, de warme bak kerij en in de veiling oude stijl. Dit jaar zullen de aquarellen van Rien Poortvliet, gebruikt voor zijn boek „Te hooi en te gras" eveneens op de Flevohof bewonderd kunnen worden. Voorts is er een mammoet-speeltuin, een indianendorp en een model-spoorweg. Inclusief het pony-rijden en een rit per Flevo-trein komt een dagje in dit park op vier vijftig voor kinderen en zes vijftig voor volwassenen. „Hij ging op de tinnen van de toren staan, zette zijn handen in de zijde en sprong. Hij was niet meteen dood, maar werd, toen hij zwaar gewond beneden lag, doodgeslagen". Met die paar zinnen memoreerde een anonieme kroniekschrijver in een grijs verleden de vrijwillige ne- derdaling van Jan van Schaffelaar. Voor de vier eeuwen oude hervorm de kerk van Barneveld staat nu zijn standbeeld met opschrift: „Hier stierf op 16 juli 1482 Jan van Schaf felaar de heldendood". Het stand beeld dateert uit het begin van deze eeuw en bevat ook een ingemetselde loden koker met gegevens over le ven en dood van deze „in krijgs dienst bij het leger van de bisschop van Utrecht ingelijfde ruiter". In de „Utrechtse oorlog" zetten de inwoners van de domstad hun bis schop buiten de stadspoorten. Daar op probeerde deze bakkelei-vaardige dienaar des Heren de stad weer met geweld in handen te krijgen. Hij moest het in deze strijd onder meer opnemen tegen de Hoeksgezinden onder leiding van burggraaf Jan van Montfoort, die een guerrilla-oorlog begon. De bisschop had ondertussen een forse groep ruiters naar Huize Rozendaal gestuurd om vandaar uit de korentoevoer via de Veluwe naar Utrecht af te snijden. Een staaltje van religieuze blokkade derhalve. Van deze ruiters kwamen er op 16 In het begin van deze eeuw werd in Barneveld een standbeeld voor Jan van Schaffelaar onthuld. Sindsdien wordt het beeld periodiek verrast met een baldakijn, waarop arbeiders de beroem de, maar gammele toren van Barneveld weer oplappen. juli 1482 negentien naar Barneveld, waar ze moeiteloos de kerk en de toren bezetten. Kerktorens waren in die tijd niet alleen de wijsvingers van God, maar dienden ook als ver dedigingswerken en waren daartoe uitgerust met schietgaten. Voor Barneveld, dat ook toen al graag eieren voor zijn geld koos, kwam er hulp vanuit Amersfoort, dat een groep ruiters naar de be: dreigde vesting stuurde. Ze nam de toren onder vuur en schoot vijf te genstanders van de tinnen. De veer tien overgebleven bezetters boden toen haastig aan om te onderhande len. De mannen van Amersfoort wil den hierop alleen ingaan, als de be zetters Jan van Schaffelaar, één der ruiters van de bisschop van Utrecht, uit de toren smeten. Dat werd gewei gerd, maar toen sprak Van Schaffe laar de historische woorden: „Lieve gesellen, ic moet ummer sterven, ic en wil u in geenen last brenghen". Na dit gezegd te hebben, sprong hij. Wat de mannen van Amersfoort nu precies tegen de figuur van dappere Jan hadden, is nooit duidelijk gewor den. Even raadselachtig is het overi gens, dat uitgerekend in Barneveld een standbeeld werd geplaatst voor een vijandig gezinde ruiter, die na mens zijn bisschoppelijke opdracht gever de stad binnendrong. Barneveld een handvol gezellige winkelstraten en een museum Nai- rac met bijzondere prehistorische vondsten kan door zijn ideale ligging naast de E8 goed dienen als Tijdens een restauratie van de beroem de toren van Barneveld in 1961 ontdek te men een steile trap. Hierlangs schijnt Jan van Schaffelaar heimelijk naar bo ven te zijn gegaan om met zijn doden sprong het leven van zijn medestrijders te redden. startplaats voor de ANWB-autotoch- ten, de Midden-Veluwe-route en de Route Gelderse Vallei. De laatste is een tocht van zo'n dikke honderd kilometer en heeft de eerste tiental len kilometers niet veel natuur schoon te bieden. Tenzij men razend enthousiast is over de milieu-verpes tende bio-industrie, die in dit deel van de Veluwe ontsierend en stin kend wortel heeft geschoten. Vooral in het najaar, wanneer bomen en struiken hun taak als camouflerende afleiders neerleggen zijn de honder den hokken, schuren en stallen in het petieterige boerenland een ver schrikking. De rit gaat via Lunteren door de buitenwijken van Wageningen, een stuk over de dijk langs de Rijn, via Achterberg, dwars door Veenendaal, Scherpenzeel en Achterveld weer naar Barneveld. Waar kunt u onderweg op rekenen: op bossen in de omgeving van Lun teren, waar ook het statig bouwwerk Bruinhorst met zijn leuke trapgevels en torens in zicht komt In die buurt vallen ook de honderden knotwilgen op, die de wacht hebben betrokken rondom de weilanden. In de buurt van Wageningen begint de natuur eigenlijk pas goed uit te pakken. Vanaf de dijk heeft men dan een fantastisch uitzicht op de Rijn; de vermoeide vader, die ver vuild op weg is naar de Noordzee. Het is een leuke stoffering met roer loze plassen, boomgaarden en steen fabrieken. Na Veenendaal begint het rijke boerenland met kapitale hofste den. Volgende pleisterplaats is Scherpenzeel, dat in de meidagen van 1940 met de grond gelijk werd gemaakt. Laatste halte is Achterveld met een fotogenieke molen, Den Ol den Glorus, pal langs de weg. Met elkaar is het een leuke ontdekkings tocht, die een investering van twee uur vergt. 3 enTOURage ZIGEUNER-VAKANTIE IN OOSTENRIJK In de ten zuiden van Wenen gelegen Oostenrijkse provincie Burgenland, een uitloper van de Hon gaarse poesta, kan men dit jaar een originele (nou ja, origineel) zigeunervakantie beleven. Men trekt er rond in een echte zigeunerwagen, getrok ken door een paard. In de wagen is slaapplaats voor vier personen. De keus is er tussen drie dagen en één week. Huifkar en paard kan men huren voor 297 gulden per week op basis van vier personen. Inlichtingen bij Stichting Vrien denkring Oostenrijk in Tilburg, telefoon 013- 680700.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16