Jan Breedeveld na 40 jaar bestuurslid af Een club in Spanje is ideaal, maar het zal wel een meerjarig contract worden" WIM RIJSBERGEN EN HET „GROTE ONRECHT' Lugdunum: „Door pech achtervolgd.." (Van onze sportredactie) LEIDEN Wim Rijsbergen strekt zich nog eens uit. Het is even zomer in Nederland en ook Rijsbergen wil daar met volle teugen van genieten. Het gesprek komt weer op Spanje. „Begrijp je nu waarom ik daar graag heen zou gaan", vraagt de blonde neger lachend. „Elke dag dit weer, deze zon. Ideaal toch?" Het is geen grapje zonder on dergrond. Wim Rijsbergen wil echt weg. Heeft het bij Feye- noord zo langzamerhand alle maal wel gezien en heeft best wel trek in een andere werkge ver. Een buitenlandse baas dan, die wat hem betreft ergens in Spanje vertoeft. Met vrouw Loes de zon in. Een jaartje of drie. Maar, ook Wim Rijsbergen weet dat de mogelijkheden voor hem niet echt groot zijn. Hij stelt dat een goede aanval ler nog altijd meer kans heeft om naar het zonnige zuiden te vertrekken dan een voorstopper van het Nederlands elftal. „En zeker voor die prijs". Rijsber gen, verder filosoferend: „Wie betaalt er een miljoen voor Rijsbergen? Ik hoop nog steeds dat er ergens, in Spanje of in Duitsland, zo'n club is. Maar veel vertrouwen heb ik er niet in Een opmerking die Rijsbergen brengt op het „grote onrecht". Op de maatschappelijke positie van een profvoetballer, ingedekt door contracten en (vooral) transfersommen. „Het klinkt misschien stom, maar als je als voetballer teveel je best doet, te „Spanje? Elke dag dit weer, deze zon. Ideaal toch?" waardevol wordt, maak je het voor jezelf alleen maar lastiger. Neem nou mijn persoontje. Er is dit seizoen geen wedstrijd ge weest waarin ik me niet voor honderd procent heb ingezet. Voor mezelf, en voor Feye- - Wim Rijsbergen, ondersteund door verzorger Pierre van de Akker uitvallend in de finale van het wereldkampioen schap '74 tegen West Duitsland: „M'n grootste teleurstel ling". noord. En wat is het resultaat? Na een redelijk constant, rede lijk sterk seizoen ook, ben ik zo'n beetje onbetaalbaar gewor den. Mag ik hopen op een lang durig contract, maar kan ik een transfer met het nodige hand geld wel vergeten. Op zich mis schien een normale gang van zaken, maar het wordt wel on rechtvaardig als je dan ziet hoe ■het mei andere spelers van Feyenoord is gegaan. Theo de Jong oijvocrbeeld. Die jongen loopt een half jaar alleen maar wat te huppelen in dat veld. Presteert nauwelijKS iets. Maar is nu wel verkocht aan Roda. En heeft daar echt wel wat aan verdiend. Of die Ramljac. Is het halve seizoen „geblesseerd", althans, dat zegt hij. Diezelfde Ramljac is nu voor 50.000 gulden ver kocht aan AZ '67. En heeft ook weer het nodige meegepakt Kijk eens, op dat soort momen ten weet ik het niet meer. Ga je je afvragen of je de hele zaak niet beter kan saboteren. Dan kom je wel weg, verdien je wel wat extra. Eigenlijk jammer dat ik dat niet kan. Dat ik nog steeds van het principe uitga dat je met z'n elven in dat veld staat. Dat je het samen moet maken en dat de anderen har der moeten lopen als jij bewust een stap minder doet. Maar, hoe dan ook, het blijft in mijn ogen puur onrechtvaardig Karakter Karakter. Het heeft de carrière van profvoetballer Rijsbergen tot nu toe sterk bepaald. De voorstopper die vanaf 1971 bij Feyenoord onder contract staat, weet dat ook. „Ik moet het gewoon van hard werken heb ben. Van Rijsbergen mag je niet verwachten dat hij de truc kendoos opengooit, dat doet'ie dus ook niet. Dat zijn dingen die je aan de betere voetballers moet overlaten. Mijn spel blijft sobertjes. Maar vaak toch wel nuttig. Of het nu als voorstop per is, of als verdedigende, mid denvelder. Ik moet er gewoon honderd procent inzet tegenaan gooien". Die instelling heeft Rijsbergen, behalve een „naam" als prof voetballer en het nodige finan ciële gewin, ook enige verkalkte enkels opgeleverd. Wim Rijsber gen (25 nu) over het hem tot voor kort achtervolgende bles- surespook: „Blessures moet je als profvoetballer eenvoudig in calculeren. Zeker als je weet dat bijvoorbeeld je enkels niet het sterkste punt van je lichaam vormen. Maar wat dat betreft heb ik bij Feyenoord wel ge- wel zelf m'n beslissing. En dat Nico Jansen dit jaar bijvoor beeld wel maanden met z'n bles sure heeft doorgehobbeld is zijn zaak. Maar ik doe het niet meer". Verloren jaar Losse gedachten die Rijsbergen openbaart na een, naar zijn zeg gen „verloren jaar". Een jaar waarin Feyenoord voor het eerst sinds vele jaren zelfs geen Europees voetbal kon bewerk stelligen. „Feyenoord is nu zo'n beetje op het punt beland dat het niet slechter kan. Dat het roer ook moet worden omge gooid. Dat er een beleid moet worden gevoerd dat duidelijk op de toekomst is gericht. Laat „Misschien kan je de hele zaak beter saboteren kranten moet Buddingh komt, of dat Mans veld en Stephan zijn aangetrok ken?" Behalve het hoofdstuk Feye noord („Als het een meerjarig contract wordt, zal ik me volle- „Mansveld? Een laatste man met klasse. Maar Aad is wel 33 leerd. Ben ik op tijd gaan inzien wat er wel en wat er niet kan. Zo speel ik tegenwoordig echt niet meer met injecties. Het helpt even, maar je enkels wor den er wel slechter van. Dit afgelopen seizoen heb ik een keer niet gespeeld nadat ik door m'n enkel was gegaan. Boskov zei toen dat hij het risico van die injectie wel zou nemen. Maar ik heb er vriendelijk, voor bedankt. Ik vind zoiets ook een persoonlijke zaak, iets wat de club moet accepteren. Per slot van rekening zegt Feyenoord als ik over twee jaar niet meer kan lopen ook niet „Hier, heb je je geld voor drie jaar". ^Op zich logisch, maar dan neem ik ook" Feyenoord maar eens talenten aankopen die pas over een jaar of twee doorbreken. Dat lijkt me een duidelijk gezondere op bouw, zelfs voor een topclub als Feyenoord nu zou moeten zijn. In dat verband begrijp ik de aankoop van een Mansveld ook niet echt. Akkoord, een laatste man met klasse. Maar hij is wel 33 jaar. Niet iemand met wie je nu direct de toe komst voor jaren veilig stelt. Maar ja, in het betaalde voetbal is het nog altijd het bestuur dat beslist. Bij Feyenoord in ieder geval. De spelersraad is niet voor niets opgeheven. Het heeft toch geen zin om zo'n instituut in stand te houden als je uit de dig blijven inzetten voor de club. Om met Feyenoord weer die toppositie te veroveren die het eens had. Ik heb er tenslotte ook aan „meegeholpen" dat Feyenoord nu geen echte top club meer is is er voor Rijsbergen ook nog het Neder lands elftal. „Een verademing om in zo'n team te spelen. Bij Feyenoord hebben we het hele jaar tegen onszelf lopen spelen, in oranje ligt dat wel even an ders. Maar wel een elftal waarin je steeds weer je plaats moet waarmaken. Een echt uitje is het dan ook niet, al is het heer lijk om met een Cruyff te kun nen spelen Een Nederlands elftal ook waar mee Rijsbergen hoopt in Argen tinië te komen. „We hebben de kans in eigen hand. Het moet gewoon mogelijk zijn ons te kwalificeren. Daarbij komt dat het elftal toch nog wel wat goed te maken heeft. Het missen van dat wereldkampioenschap in Duitsland is zeker wat mij be treft de grootste teleurstelling geweest in mijn carrière. Ook al omdat ik toen met een gescheur de knieband vroegtijdig uit die finale moest stappen". Rijsbergen heeft echter zo zijn twijfels over de notering die oranje tijdens de wk '78 zal kunnen bereiken. „Persoonlijk geloof ik het meest in de zuid- amerikaanse landen. Maar in ieder geval is het voor Neder land naar het zich laat aanzien vrijwel de laatste kans om dat wereldkampioenschap te pak ken. Voorlopig hebben zich nog geen Cruyffs, Keizers of Van Hanegems aangediend. En dat soort jongens heb je toch echt nodig om een rol te kunnen spelen in zo'n toernooi Rijsbergen draait zich nog eens om. Geniet nog even van de zon voordat hij, met Feyenoord naar Zeeland vertrekt voor een vriendschappelijk wedstrijdje. Laat zijn gedachten vervolgens nog even naar Spanje vertrek ken. „Qoed, het zal wel eens warm zijn op zo'n voetbalveld. Maar verder. Ideaal toch?" GERT-JAN ONVLEE DOSR Al strijdt om landstitel (Van onze sportredactie) ROELOFARENDSVEEN Dé Al—junioren van DOSR staan morgen voor een lastige opgave Als winnaar van de Bisschops-j beker (het kampioenschap van Districht West II) zullen de jeug-j dige Veners morgen in actie ko men tijdens het landskampioen schap voor A- juniorenteams. Het toernooi wordt in hë Noordbrabantse Haaren ge speeld. Klasse-evenement 16m2-zeilers (Van onze sportredactie) KAAG De watersportvereni ging Vennemeer organiseert dit weekeinde in samenwerking! met de 16m2J—klasseorganisatie het jaarlijks terugkerend grote klasse-evenement voor de 16- kwadraatzeilers. Onder de veer tig deelnemers aan dit evene ment vinden we kopstukken at Hans v.d. Kooy, Joop de Ruyter, Rob Breur en Martin Heineke. SPORTLEIDSE COURANT ZATERDAG 11 JUNI 1977 PAGINAUs (Van onze sportredactie) LEIDEN Vanmiddag, om vier uur, is het dan zover. Dan zal Jan Breedeveld officieel afscheid nemen van „zijn" Lug dunum. De Leidse voetbalvereniging die Breedeveld veertig jaar als bestuurslid heeft „gediend". Op zijn eigen wijze. Vaak niet op de voorgrond tredend, maar op sommige momenten wel dege lijk nadrukkelijk aanwezig. Zoals tijden de geheime vergadering in de nog niet voltooide Vijf Meihal. Waarin Breede veld als Lugdunum-voorzitter zich voor het blok gezet voelde. Verhuizen naar het Vlietpark of kiezen voor de Oegst- geesterweg. Breedeveld vertelde wethou der Sannes, gemeentesecretaris Van der Loo en Sportstichting-voorzitter Van der Reijden dat het de Kikkerpolder zou worden. Een beslissing die snel moest worden genomen, een beslissing ook wat bij de overige bestuursleden niet echt goed viel. „Een ware nare periode uit mijn loop baan als bestuurslid", weet Breedeveld nu. „Ik ben toen ook een week of zes niet meer bij Lugdunum geweest. De tegenwerking was gewoon te groot. Ge lukkig is dat allemaal weer spoedig bij getrokken. En we mogen nu ook stellen dat het al met al een juiste keuze is geweest." Veertig jaar bestuurslid zijn. Veertig ja ren waarover veel kan worden verhaald. Jan Breedeveld (63 nu) heeft dat ook gedaan. „In veertig jaar maak je gewoon erg veel mee. Daarom heb ik ook beslo ten wat zaken op papier te zetten. Over de afgelopen periode was toch nog maar weinig op schrift gesteld. Vandaar". Pech gekend, de achter Breedeveld liggende veertig jaren heeft Lugdunum veel pech gehad. Op Pomona al, toendertijd het sportpark van de kikkers, verloor Lug dunum schootsveld oorlogstijd alle Duit sers; opstellen. Pomona zou worden ge bruikt als schoorsveld van de duitsers; dus alles aan plat. Na de oorlog werd bekend dat Lugdunum op een nieuw sportpark an de Haarlemmerweg - waar toen nog geen woonwagenkamp stond - zou kunnen gaan spelen. „Grote vreugde uiteraard. Er waren drie velden gepland met de benodigde kleed kamers. Met grote voortvarendheid werd aan de werkzaamheden begonnen". (Uit: „Herinneringen uit mijn loopbaan als bestuurslid van Lugdunum" door Jan Breedeveld). De pechduivel stak echter wederom zijn kop op. De velden waren klaar, aan de kleedkamers werd ge werkt. Een kwestie van weken en alles was gereed. Zou gereed zijn... „De verhuizing kon niet doorgaan. In een spoedvergadering met de wethou der kwam aan het licht dat de aanne mer kapspanten. was en wat er op dat moment stond waren vier muren en de kapspanden. Ën dan te bedenken dat we gepland hadden met een week te ope nen. Goede raad was duur. Er was nu nog maar een alternatief en dat was de bouw weken was eigen leden ter hand te nemen. En het ongelooflijke gebeurde. Na vier wekenwas het club huis voltooid". (Uit: „Mijn herinnerin gen...) Het clubhuis stond. Was tijdens de ope ning al snel te klein, maar Lugdunum had een huis. De pech bleef de club evenwel achtervolgen. Deskundigen had den Lugdunum verzekerd dat er voor de velden geen drainage nodig was. Spoe dig vreemdsoortige vogels, het hoofdter rein een natte verzamelplaas voor de meest vreemdsoortigevogels. In de volks mond kreeg het hoofdkwartier van Lug dunum dan ook al snel de bijnaam „Het nieuwe meer van Leiden". Bespeeld wor den kon het niet. Indehaast „opgetrom melde" tribunes maakten met bijveld alsnog tot hoofdterrein... Na een betrek kelijk vlotte periode waarin Lugdunum de toppen van het amateurvoetbal be reikte en wekelijks zo'n zesduizend toe schouwers op het terrein aan de Haar lemmerweg mocht begroeten, sloeg het noodlot opnieuw toe. Terwijl al zeker was dat Lugdunum naar de nieuwe vel den aan de Oegstgeesterweg zou gaan verhuizen, brandde de kleedgelegenheid aan de Haarlemmerweg volledig af. „Midden in de competitie nog wel. Toen bleek echter dat een goede buur beter is dan een verre vriend. Welnu die buur hadden we in de vereniging Unicum. Deze tennisclub schoot ons onmiddellijk te hulp door hun kleedgelegenheid aan te bieden. Later kwam de Sportstichting ons toen te hulp met een noodgebouw. Zo sukkelden we nog een poosje voort op ons oude veld aan de Haarlemmer weg". (Uit: Mijn herinneringen..) Herinneringen aan de Haarlemmerweg. Breedeveld heeft er ooit een bedrag van zo'n vijfhonderd gulden aan verloren. Nadat aan dat veld op de Haarlemmer weg een incident had plaatsgevonden tussen bewoners van het woonwagen kamp en leden van Lugdunum, reed Breedeveld op zijn fiets richting huis. Op de Zoeterwoudsesingel vergat Bree develd zijn hand uit te steken. Prompt werd hij op de bon geslingerd door twee agenten die eerder bij de knokpartij geen hand hadden uitgestoken. De reac tie van Breedeveld was Lugdunum-voor zitter Zijn opmerkingen vielen verkeerd en pas de volgende dag werd de lugdu num-voorzitter vrijgelaten... De boete be droeg vijfenzeventig gulden; De rechtsbijstand vierhonderd... Opnieuw brand De nacht van vier op vijf januari 1973 volgde het laatste hoofdstuk van de pechperiode van Lugdunum. Het nieu we clubgebouw aan de Oegstgeesterweg brandde tot de grond af. Na verzeke ringsperikelen met succes te hebben overwonnen, begint de club aan de her opbouw. In juli al is het nieuwe gebouw neergezet Breedeveld: „Opnieuw een staaltje van zelfwerkzaamheid van onze leden. Wat dat betreft staat Lugdunum nergens voor. Dat zie je nu ook weer aan onze nieuwe tribune. Die hebben we toch drager ook weer met z'n allen neerge zet." Breedeveld, onder meer dragen van de zilveren bondsspeld van de KNVB en de zilveren legpenning van de Leidse Sportstichting, heeft juist die tribune („Op elf juni voor het gezicht klaar") in combinatie met het veertigjarig jubi leum aangegrepen om zijn officiële werkzaamheden bij de club te'beëindi gen. „Want", stelt hij, „stoppen op een bepaald hoogtepunt, heeft aantrekkelij ke kanten. Daarbij komt nog dat in de persoon van Phil Verstraaten een be kwame opvolger klaar staat Wat wil je nog meer?" GERT-JAN ONVLEE Jan Breedeveld: „Stoppen op hoogtepunt heeft aantrekkelijke kanten"

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10