DEN UYL WIL SNEL PROGRAM-BESPREKING Duits geld uit Holland Wassalonhouders vestigen hoop op overheidssteun VNG wil weten waar gemeenten aan toe zijn Prof. Kremers als gouverneur naar Limburg r~\ „We zijn het in grote lijnen eens postgiro en rijkspostspaarbank PPR gaat nederlaag bekijken LEIDSE COURANTv (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kabinetsformateur Den Uyl wil zo snel mogelijk beginnen met de onderhandelingen over het program ma voor het volgend kabinet. Bij die onderhandelingen zullen PvdA, CDA en D'66 worden betrokken. Hij heeft dat gisteravond aan CDA-fractievoorzitter Van Agt laten weten in een schriftelijke reactie op diens brief van woensdag. De formateur is zijn brief aan Van Agt begonnen met de constatering „dat u zich verenigt met het van meet af aan bij de formatie betrekken van D'66". Voorts heeft Den Uyl er kennis van genomen dat het CDA in de programmabesprekingen eerst over de grondpolitiek wil praten en vervolgens over de andere hervormings voorstellen wet op de Ondernemingsra den, Vermogens Aanwas Deling en instel ling Investeringsrekening tot steun aan het bedrijfsleven, welke zaken onderdeel vormen van het in de komende jaren te voeren sociaal-economisch beleid. „Dat is geheel overeenkomstig mijn bedoeling en het inzicht van de voorzitters van de fracties van PvdA en D'66 Twee keer zegt Den Uyl in zijn brief dat een spoedige totstandkoming van een nieuw kabinet in het belang van het land dringend gewenst is. „Ik deel overigens het door u in uw advies aan de koningin geformuleerde uitgangspunt dat de zetel verdeling in het nieuwe kabinet ten volle recht moet doen aan de verkiezingsuit slag", zo schrijft de formateur. De porte feuilleverdeling acht hij echter nu nog niet aan de orde, eerst moet over het programma worden gepraat. Den Uyl wil daarmee in de loop van volgende week beginnen. De formateur heeft er zich wel wat over verbaasd dat CDA-fractievoorzitter Van Agt bezwaren maakt tegen de betiteling van het kabinet waarin het CDA een naar program en zetelverdeling volwaar dige plaats moeten krijgen. „Progressief of vooruitstrevend, voor mij heeft die karakteristiek in elk geval het nut van het voor ieder duidelijke en gewenste onderscheid met een kabinet, gevormd uit CDA en WD", aldus Den Uyl. Voor de motivering van de term „progressief kabinet" verwijst de formateur naar het advies aan de koningin dat Den Uyl als fractievoorzitter van de PvdA had gege ven en dat mede ten grondslag ligt een aan hem verstrekte opdracht. Voorts schrijft de kabinetsformateur dat hij goede nota heeft genomen van de mededeling van Van Agt dat direkt na de vraagstukken van het sociaal-econo misch en financiële beleid „kwesties van immateriële aard" aan bod moeten ko men. „Uit de brief heb ik begrepen dat ook voor u het belangrijkste is dat thans met het programoverleg een begin wordt gemaakt". In politieke kringen wordt het antwoord van Den Uyl als handig gekenschetst. In zeer zakelijke termen reageert de forma teur op de reserves van Van Agt met de constatering dat ze het in grote lijnen met elkaar eens zijn, en nu maar gauw over het regeringsprogramma moeten gaan praten, dan komt de zetelverdeling later wel aan de orde. EINDHOVEN (ANP) De Vereniging van Nederlandse Gemeente (VNG) heeft de kabi netsformateur in een speciaal voor hem opgesteld stuk op het hart gedrukt dat de aantreden de regering duidelijke taal moet spreken over het waar heen met de „bestuurlijke reor ganisatie en het tempo waarin". Dit zei VNG-voorzitter drs. J. Roeien gisteren in Eindhoven tijdens de tweede dag van bet VNG-congres. „Het lokale bestuur is door de jaren voortdurende onzekerheid langzamerhand in een onmoge lijke positie geraakt. De vor ming van gewesten, een gevolg van de behoefte aan regionale planning en coördinatie, wordt ernstig gefrustreerd en in feite gestagneerd. Bovendien is er een toenemende ongerustheid ontstaan bij de vele gewesten en gemeenten over de aard en in houd van een toekomstig taken pakket, en zelfs al over hun voortbestaan". Naar mening van de VNG moet de reorganisatie van het binnen lands bestuur leiden tot een ver sterking van het lokale bestuur. „Bovendien dient een duidelijke functie- en schaalaanduiding te worden gegeven van het provin ciaal bestuur. Niet alleen voor de gemeenten, maar ook voor de provincie is dit noodzake lijk". „Het is jammer dat die provin cies niet over een krachtige bun deling beschikken zoals de ge meenten. Het gezamenlijk ope reren door provincies zou dan stellig gemakkelijker zijn", al dus de VNG-voorzitter. Tot commandant van het korps marechaussee is ben emd kolonel H.C. de Bruijn geboren in Den Haag. Hij volgt per 1 november gene- raal-majoor E.N. Spronk op, die dan met pensioen gaat. Revalidatie-schets ontmoet kritiek DEN HAAG (ANP) De schets van de regering over de huidige situatie van het revalidatiebe- leid heeft bij de direct betrok ken kringen grote teleurstelling opgeroepen. Deze teleurstelling geldt in het bijzonder het feit, dat de schets meer een inventa risatie bevat dan een uitgestip peld beleid. De Stichting Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NQZ) con stateert dat in de schets een visie op de plaats en de functie van de gehandicapte ontbreekt. Ook concludeert de stichting dat gehandicaptenzorg en -be leid in ons land erg verbrokkeld zijn en dat de coördinatie van een en ander een groot pro bleem vormt. Het vraagstuk van het revalida- tiebeleid komt maandag 13 juni in behandeling, wanneer een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer de regerings- schets bespreekt. Een groot aan tal organisaties op dit terrein zal gehoord worden. Burgemeester Leusden overleden LEUSDEN In verband met het overlijden van de burge meester van Leusden zijn de uitgebreide feestelijkheden rond het twaalfhonderdjarig bestaan van Leusden afgelast. Burgemeester mr. A. H. van der Post overleed gisteren in het Utrechtse academisch zieken huis. Hij was 18 mei opgeno men voor een operatie aan zijn halswervel. Mr. Van der Post is 52 jaar geworden. Sinds eind 1970 was hij burgemeester van Leusden. De feestelijkheden die tot morgenavond in het stadje zouden duren, zijn door de Stichting Leusden 1200 jaar af gelast. De burgemeester was erevoorzitter van de stichting. Moerdijkbrug morgen weer afgesloten Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Moerdijk- brug gaat morgenochtend als het slecht weer is, een week later weer voor 24 uur dicht. Een oude overspanning moet worden vervangen door een nieuwe. Daartoe wordt de brug afgesloten voor alle verkeer van zaterdagochtend half zes tot zondagochtend zes uur. Omleidingsroutes worden aan gegeven door oranje borden met een zwart nummer. Er is een westelijke route via de Haring vlietbrug en de Heinenoordtun- nel. GELUKKIGE HOND Deze hond uit Kopenhagen heeft alle reden om gelukkig te zijn. Zijn baas kocht een ouderwetse transportfiets voor hem zodat hij altijd bij hem is als zijn baasje er tussen uit trekt. Brengt u uw vakantie door bij onze oosterburen? Laat uw plezier dan met bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in de Bondsrepubliek en West-Berlijn geeft u er maximaal 200 mark per kaart voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw geldig paspoort. Gute Fahrt! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. DEN HAAG Het bestuur van dé PPR heeft een commissie benoemd die het functioneren van de partij moet nagaan. De commissie zal speciaal aan dacht besteden aan de oorzaken van de verkiezingsnederlaag. Zij zal verder de partijorganisa tie kritisch bekijken en even tueel suggesties doen voor de Staten-verkiezingen van volgend jaar. De commissie bestaat uit de demissionaire minister Trip, het Eerste-Kamerlid Van Kleef, het ex-Tweede-Kamerlid Dolf Coppes, mr. EricJurgens (NOS- voorzitter), Jaap de Jong, Henk Hoek en Ben Princen. Het is de bedoeling dat het bestuur het rapport van de commissie eind deze maand definitief vaststelt. Het rapport zal daarna als dis cussie materiaal de partij in- NIEUWE STANDAARD Prinses Beatrix heeft gister middag als beschermvrouwe van de Koninklijke Nederland se Federatie van Landelijke Rijverenigingen in de manege te Uddel aan deze federatie de nieuwe standaard uitge reikt. De oude was bij een brand in de manege verloren gegaan. Geholpen door voor zitter C. van Eysinga van de federatie overhandigde de prinses de standaard aan Bril. Prins Claus zal donderdag 16 juni de Nationale Monumenten studiedag 1977 in de Utrechtse Jaarbeurs openen met een toe spraak. De studiedag wordt georganiseerd door de Stichting Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming, in sa menwerking met de Raad der Europese Gemeenten, sectie Ne derland. FNV-Texel vindt 't veer te duur TEXEL De afdeling Texel van de Federatie van Neder landse Vakverenigingen (FNV) gaat actie voeren tegen de haar inziens te hoge veertarieven op het traject Texel—Den Helder. Voor een zogenaamde voor- rangskaart moet de Texelaar een hoger bedrag ineens beta len, wat voor velen bezwaarlijk is. Voor de trajecten Vlissinge- n—Breskens en Holwerd—Ame land gelden voordeliger tarie ven. Op Ameland heeft een har de actie door de bevolking des tijds tot aanmerkelijke verla ging van de bootprijzen geleid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prof. dr. J. Kre mers (44) wordt de nieuwe com missaris der koningin in Lim burg. Momenteel is hij nog voorzitter van de wetenschap pelijke raad voor het regerings beleid. Met de benoeming van prof. Kremers (CDA-lid) zijn alle spe culaties over de opvolger van mr. Van Rooy uit de wereld geholpen. In de voorafgaande maanden zijn daarbij de namen gevallen van mr. Van Agt en ook van de voormalige fractie leider van de KVP, mr. Fr. An- driessen. De CDA-fractie in de Limburg se Staten had liever drs. W. Buck, gedeputeerde uit Kerkra- de en oud-staatssecretaris van volkshuisvesting in het kabinet- Biesheuvel, op de gouverneurs- zetel gezien. De voorkeur van het CDA ging naar Buck uit omdat hij „over ruime bestuur- servaring beschikt". De overige fracties in de Lim burgse Staten, waar het CDA met 34 van de 62 zetels de meer- De nieuwe Commissaris der Konin gin in Limburg, prof. dr. J. Kre mers is nog maar 44 jaar. derheid heeft, waren ook erg ingenomen met de benoeming van mr. Kremers. PvdA, VVD en PPR lieten weten dat zij aan hem de voorkeur geven boven iemand die al bij het provinciaal bestuur betrokken is. Presidium 2e Kamer (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De kleine frac ties in de Tweede Kamer zijn boos op de grote. De reden hier van is dat de .kleintjes' niet meer in het presidium van de Tweede Kamer zijn vertegen woordigd. Het presidium is gistermiddag als volgt samengesteld: Vonde ling, (PvdA) voorzitter, Kleister- lee (CDA), eerste ondervoorzit ter, Portheine (WD), tweede on dervoorzitter, Engwirda (D1 Dolman (PvdA) en Schakel (CDA). Voor het eerst hebben de allergrootste fracties twee vertegenwoordigers in het presi dium. PPR en CPN verdwijnen uit het presidium. Wiegel (WD) heeft een voorstel ingediend om het presidium te rug te brengen tot vijf personen en dan naast vertegenwoordi gers van PvdA, CDA, WD en D'66 een vertegenwoordiger van de kleine fracties op te nemen. Dit voorstel werd verworpen. Van Thijn (PvdA) achtte het ongewenst het aantal leden op vijf te brengen, gezien het feit dat de leden van het presidium belast worden met het leiden van commissievergaderingen, openbare hoorzittingen en der gelijke. Twaalf jaar geëist voor Spui-moorden ARNHEM De auditeur-mili tair bij de krijgsraad in Arn hem heeft donderdag twaalf jaar gevangenisstraf geëist en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling (tbr) tegen de 22-ja- rige dienstplichtige Peter M. uit Amsterdam wegens zijn aandeel in een dubbele moord. Zijn broer Ronald (23), met wie Peter de moorden pleegde, is eind april door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot twaalf jaar na een eis van vijf tien jaar en tbr. De twee broers ontmoetten hun slachtoffers een meisje van 21 en een jongen van 22 op de zolder boven een kantoorge bouw aan het Spui in Amster dam, waar ze hadden ingebro ken. Ze eisten geld en het meisje ging met Ronald naar beneden om dat te halen. Ronald ver krachtte haar, later deed ook Peter dat. Peter had inmiddels haar vriend met fietskettingen dermate ge slagen, dat hij stierf. Toen de broers dat ontdekten, besloten zij ook het meisje te doden, omdat zij hen kon herkennen en sneden haar met een keuken mes de keel door. De raadsman achtte alleen zwa re mishandeling bewezen. Hij pleitte voor een minder lange en uitzichtloze straf. Uitspraak 22 juni. Strandgangers op rooftocht VLISSINGEN - Vroege strandgangers hebben gisteren meer dan tachtig badhokjes op het Nollestrand in Vlissingen opengebroken en beschadigd. Een deel van het interieur van de hokjes zoals w.c.'s, strand stoelen e.d. lag op het strand. De politie van Vlissingen zit een beetje met de handen in het haar. Veel huurders van bad hokjes hebben namelijkde ge woonte om kostbare spullen zoals fototoestellen, verrekijkers en rubberboten in de hokjes achter te laten. Het is voor de Vlissingse gemeentepolitie dan ook erg moeilijk om precies te achterhalen wat er nu gestolen Weer man in Italië in been geschoten MILAAN (Reuter) In Italië is gisteren weer iemand in de benen geschoten. Ditmaal was het slachtoffer de 54-jarige Fausto Silini, een hogefunctio- naris van Breda Siderurgica, een van de grootste staalfabrie ken inltalië. Silini was het volgende slachtof fer in een golf van soortgelijke aanslagen. Hij werd door enkele mannen onder vuur genomen toen hij bij zijn fabriek in Mi laan uit een bus stapte en twee maal in zijn linkerbeen geraakt werd Vorige week waren het drie pro minente journalisten die respec tievelijk in Milaan, Rome en Ge nua in de benen werden gescho ten. Kamerlid wil kosten 't Loo laten bewaken DEN HAAG Het Eerste Ka merlid Eisma (D'66) wil van minister Gruyters (Volkshuis- r\ vesting) regelmatig informatie UïïtVOCnilff Vel II over het verloop van de restau- P ratiekosten van Paleis het Loo. jQUflCrCIl 1H In het bijzonder wil hij inlichtin- A rrrPntiniP gen wanneer de ramingen van 2AI gCIIllIlIC deze kosten zullen worden over schreden. Van CRM-minister Van Doorn wil het Kamerlid nadere informatie over alterna tieve voorstellen over de tuin aanleg aan de achterzijde van dit paleis. Hij wil weten wan neer een beslissing wordt geno men over de uiteindelijke in richting van deze tuin. BUENOS AIRES (Reuter) In i een Argentijns legerbericht is bekendgemaakt, dat de drie jaar oude zoon van een hoofdre dacteur van een krant door drie I gewapende mannen is ont- voerd. Dit gebeurde in de j noordwestelijke stad Catamar- De ontvoerders drongen de wo ning binnen van Nicolas Alva- In „Giselle", de Holland Festi- rez, hoofdredacteur van „El val-bijdrage van het Naüonale 1 Sol". Zij bonden Alvarez vast en Ballet die morgen wordt ge- namen zijn kind mee. danst in het Circustheater te Negen maanden geleden werd Scheweningen, zal Zoltan Pe- de twee jaar oude zoon van een ter, in verband met een rugbles- andere hoofdredacteur, David sure, de rol van Albracht niet Kraiselburo, ontvoerd in La Pla- kunnen dansen. Hij wordt ver- ta. Van het kind is sindsdien vangen door Henny Jurriens. nooit meer iets gehoord. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Nog steeds komen handtekeningen binnen van buiten-de-deur-wassers, die de Stich ting De Wassalon willen steunen in haar actie om de wassalons en wasserettes voor Nederland te behouden. Ook is een gesprek op komst met functionarissen van de betrokken departementen, die alle proble men, zorgen en mogelijke vooruitzichten op een rijtje gezet willen zien. De secretaris van de stichting, de heer J.P. Ma thot in Hillegom, ziet dan ook al weer een klein beetje meer licht in de situatie dan een maand of drie geleden, toen de wassalons in de publici teit kwamen met de noodkreet: „We gaan er aan". De cijfers zijn duidelijk. In 1972 waren er in ons land nog bijna 900 wassalons, waarvan er nu nog 500 over zijn. Een onlangs onder wassalonhouders gehouden enquete heeft uitgewezen, dat 83 procent van hen niets meer ziet in vervanging van appara tuur en dat 98 procent „nee" zegt op de vraag, of nog aan uitbreiding wordt gedacht. Bij zo'n stand van zaken valt te verwachten, dat het aantal wassalons zal blijven teruglopen. Tenzij.... Ook daarop geeft de enquete een antwoord. Wanneer bepaalde overheidsmaatregelen zouden worden ge nomen, wordt 91 procent weer investeringsbelust. Vandaar de actie van de Stichting De Wassalon. Een van de zaken waar de wassalonhouders be paald moeite mee hebben, is de sterk stijgende milieuheffing, die het karakter heeft van een dubbele belasting: de klant wordt namelijk op zijn woonadres ook aangeslagen. En wat de bedragen aangaat, in 1972 beliep de heffing voor een middel grote wassalon ongeveer 500 per jaar, nu is het 1200 en omdat er een trend in de verhogingen zit valt voor 1982 een heffing van tegen de 10.000 te verwachten. Dat verklaart wel iets van de investeringsvrees, zeker als de investeerder ook nog rekening moet houden met de situatie na 1984. Als argument om het wat kalmer aan te doen met de milieuheffingeh heeft Mathot in het verleden al aangevoerd, dat wassalons met onthard water plegen te werken en daardoor minder wasmidde len nodig hebben dan de thuiswasser en dat -de energiebesparing per kilo was zelfs 50 procent zou bedragen. Dit wordt nader uitgewerkt voor de komende gesprekken ten departemente. Ongelukkig zijn de wassalonhouders met de inde ling van hun bedrijf in het luxe tarief van de btw: 18 procent, terwijl spullen voor dagelijks onder houd op het tarief van 4 procent genoteerd staan. Zij vragen zich af, wat ter wereld iemand kan bezielen om wassen luxe te noemen. De vraag kan rijzen, wat zij ermee opschieten als de btw omlaag gaat, omdat dan de prijzen ook mee naar beneden zouden moeten. Voor de beantwoording van die vraag verwijst Mathot naar een onderzoek van TNO, waarin wordt aangegeven dat de omzet van de wassalons bij die prijsverlaging met 20 procent zou stijgen. En dat is een aantrekkelijke zaak, omdat bij gelijke investering dan een betere winst wordt behaald. Nu gebeurt het omgekeerde: de omzet loopt terug. Een trieste zaak in deze ontwikkeling vindt Ma thot, dat de wegblijvers uiteraard gezocht moeten worden in dt klantengroep, die thuis een alterna tief heeft. Degenen die moeten, zoals die te vinden zijn bij bejaarden, alleenstaanden, zeer klein be- huisden en werkende echtparen, blijven wel ko men - maar op hen alleen kan de gemiddelde wassalon niet draaien. Bij betere voorwaarden zullen nu ook velen die thuis een alternatief hebben terugkomen of tot een nieuwe klanten kring gaan behoren. Daar wil de stichting De Wassalon naar toe.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9