Biefstuk in vele soorten en smaken Fellini's Casanova fantasierijk kijkspel "Blindgangers": goede Nederlandse film Nieuwste zeemonster geen handen te kort EN VERDER. MANIFESTATIE VAN MUZIEK-AMATEURS IN DE OPENLUCHT DE VETTE OS Deze week in Leidse bioscopen Het eenvoudige maar intieme interieur van De Vette Os. Een aan „Jaws" herinnerend shockeffect. Zo ziet men eruit na een streling van de reuzeninktvis. TRIANON Blindgangers (14) met Ansje Beentjes en Derek de Lint. Regie: Ate de Jong. Als je de vaak forse bedragen verneemt, die sommige korte Nederlandse films aan subsi die van CRM hebben opge slokt en dan door lengte en onderwerp onvertoonbaar blijken, dan is Ate de Jong's avondvullende speelfilm „Blindgangers" economisch gezien ronduit een meester werk. Maar ook uit artistiek oog punt mag dit eerste „grote" werk van deze 24-jarige regis seur er zijn, want met alle beperkingen die hij zichzelf oplegde is deze studie van twee jonge mensen, die hun verhouding na enkele jaren zien stuklopen een onderhou dend werkje dat menig natio naal product met veel meer pretenties achter zich Iaat. Het is bekend, dat veel jonge Nederlandse filmers na het verlaten van de academie maar moeilijk aan de slag ko men. Ate de Jong mocht één episode verfilmen van Remco Campert's „Alle dagen feest" maar dat bevredigde hem niet. „De opzet was om met dezelf de technische staf en dezelfde rolbezetting vijf regisseurs een kans te geven. Dat klikte de ene keer beter dan de andere". Er zich van bewust dat de fiim alleen met een krap budget een kans had om uit de kosten te komen begon Ate de Jong aan „Blindgangers", een sim pel gegeven met twee hoofdfi guren, wier onderlinge verhou ding zo nu en dan door buiten staanders wordt veranderd. „De film heeft - mede doordat we op ons eigen salaris heb ben bezuinigd - nog geen twee ton gekost", zegt Ate de Jong niet zonder gerechtvaardigde trots. „We kregen de opnamen in achttien dagen rond en voor de buitenopnamen in nachte lijk Amsterdam maakten we dankbaar begruik van de feestverlichting, zodat we geen „eigen licht" hoefden mee te slepen. Omdat we in de vroege och tenduren met een crew van zes Ansje Beentjes en Derek de Lint in een van hun iets te mooi geformuleerde dialogen. man werkten was er ook geen politieafzetting nodig. Mis schien dat de straten wat erg stil lijken, maar we hadden geen geld voor figuratie en op een eerder uur zouden we al leen maar last gehad hebben van nieuwsgierige cafébezoe kers". Uitspraken, die tekenend zijn voor Ate de Jong, die als Ne derlands jongste filmregisseur blijkt geeft met beide benen op de grond te staan en met „Blindgangers" als bewijs, dat een goede Nederlandse film niet duur behoeft te zijn, hoopt nog meerdere films te kunnen maken. „Als 100.000 Nederlanders de film komen zien, zijn we al uit de kosten", zegt hij. Aan het buitenland denkt hij voorlopig nog niet. De film begint met enkele sce nes uit Joseph Sternbergs Strnberg's „Dishonoured" uit 1931 met Marlène Dietrich - „Tekenend voor de liefde- haat-situatie van de vrouwelij ke hoofdpersoon later", zegt Ate de Jong - waar twee jonge mensen van nu naar kijken. Of liever gezegd de jongen naar kijkt, want het meisje, dat een paar plaatsen verder zit, heeft meer belangstelling voor de jongen, die zij in na afloop dan ook op een vrij doorzichtige manier tracht te verleiden. Dan blijkt dat zij een studente in de Slavische talen is en dochter van een uit elkaar gedreven artsen-echt paar, hij een mislukt toneel speler en zoon van een fietsen maker uit de provincie. Uit de ontmoeting komt een langdurige verhouding voort, maar twee jaar later gaat er iets mis. Het meisje raakt in verwachting en gaat zich dan afvragen of haar verhouding met de langs de dagelijkse din gen heenlevende vriend nog wel zin heeft. Ate de Jong heeft dit proces goed doordacht in beeld ge bracht. Als de dialogen soms iets te mooi geformuleerd lij ken kan dit nog altijd aan de afkomst van het meisje en aan haar studie geweten worden, terwijl de welbespraaktheid van de jongen aan zijn toneel school ervaring kan worden toegeschreven. Ansje Beentjes en Derek de Lint weten in ieder geval in hun rollen te overtuigen en de bijfiguren zoals het op partnerruil uit- zijnde oudere echtpaar en de verbeten militair in het heren toilet - hebben alle hun functie in het proces, dat de verhou ding steeds slechter doet wor den. „Blindgangers" is een sympa thieke film met een simpel ei gentijds gegeven, dat de toe schouwers toch aan het den ken zet. MILO KATWIJK De Katwijkse kust is aan zienlijk rustiger dan de Noordwijkse. Dit is historisch zo gegroeid. Katwijk is van oorsprong de badplaats voor wat oudere mensen, terwijl Noord wijk meer de bad plaats is voor jongeren, met disco's en bars die tot laat in de nacht zijn geopend. De bars en restaurants in de gemeente Katwijk zijn geopend tot twaalf uur. Dat betekent echter geenszins dat de restau rants en bars in de gemeente Katwijk minder gezellig zouden zijn dan in Noord- wijk. In de Princestraat in Katwijk bevindt zich een onopvallend restaurant, dat daar al meer dan twintig jaar is gevestigd. De eetgelegenheid heet „De Vette Os". De Princestraat loopt parallel aan de Boule vard. Een stapje achterwaarts en de bad gast wandelt in een gezellige winkelstraat waarin aan het eind, op nummer 39, een specialiteitenrestaurant is gevestigd. Men is er gespecialiseerd in biefstukken, ver krijgbaar op maar liefst acht verschillende manieren bereid. Voor niet veel meer dan twee tientjes krijgt de bezoeker in „De Vette Os" een uitstekende biefstuk, een kop soep en een lekker toetje, vergezeld van een glas wijn. Het is niet perse noodza kelijk dat de bezoekers van „De Vette Os" komen eten, men kan ook het terras bezoe ken en „slechts" iets drinken. Mevrouw Anita Krayczyrski-Landman meent dat de mensen zich eigenlijk teveel verplicht voe len om een maaltijd te gebruiken in het restaurant. „We willen op het terras best wel drankjes schenken, zonder dat de men sen eten", aldus mevrouw Anita Krayc zyrski-Landman. Met haar veertigjarige echtgenoot beheert zij het restaurant. Zij koken ook zelf, terwijl in het hoogseizoen een kok in dienst wordt genomen. Voor het tweede achtereenvolgende seizoen heeft het echtpaar de 33-jarige Henk Kramer Freher in dienst genomen, afkomstig uit Culemborg. Behalve de kok heeft het echt paar nog een aantal seizoenhulpen in dienst, die zorgen voor de bediening. De heer Krayczyrski, die in 1970 met me vrouw Landman trouwde, is van oor sprong banketbakker. Met zijn vrouw zet hij de zaak voort, die twintig jaar geleden door de ouders van zijn echtgenote is opgezet. Hij is van oorsprong Pools, gebo ren in Duitsland, terwijl zij afkomstig is uit Indonesië. De ouders van de huidige eigenares zetten het restaurant op in 1956. De naam „De Vette Os" is afkomstig van de slagerij die vroeger in het pand was gevestigd. In 1970 namen de heer en me vrouw Krayczyrski het pand over. Het restaurant aan de Princestraat is de eerste week voor Pasen tot en met 1 oktober elke dag geopend. In het pand is ook gelegenheid tot het geven van bruilof ten en partijen. Het Katwijkse restaurant voert twee op merkelijke gerechten op de kaart: steak Roger en steak Tommy. Beide vleesgerech ten zijn door de vrouw des huizes zelf verzonnen. Zij was eenmaal aan het expe rimenteren en de experimenten vielen goed uit, zodat de gerechten onder de naam van haar zonen op de kaart werden toege voegd. Steak Roger Speciaal voor de lexers van de Leidse Courant geeft mevrouw Anita Krayczyrs ki-Landman een van haar recepten prijs: het recept van de steak Roger. Een biefstuk dichtschroeien in de koeke- pan en vervolgens peper en zout toevoe gen. Als het vlees in hete boter is dichtge schroeid, afblussen met tomatensaus (geen tomatenketchupDaarna een uitgeperst knoflookteen tje toevoegen en ongeveer eenzestiende liter room. Het vlees gegar neerd met een warme perzik en een cock tailkers op een prikker serveren. CAMERA De muiterij op de Bounty (14). Een al weer wat oudere rolprent met Mar lon Brando in de hoofdrol. Voor de liefhebbers van fraaie zeilschepen en avontuurlijke gevechten. LIDO I Silver Streak Express (14). De als een come- die beginnende film eindigt in een ramp, wannepr de trein het station van Chicago in puin ramt. In de trein een groep misdadigers, die op deze wijze om het leven komt. LIDO ni - Rocky (14). Auteur, hoofdrolspeler, en in middels Oscarwinnaar Sylves ter Stalone als middelmatige bokser die de kans van zijn leven krijgt. STUDIO Het debuut (18) Nederlandse film met Gerard Cox en het 14-jarige meisje Carolien. De liefdesrelatie tus sen de oudere man en het meisje is fraai in beelden vast gelegd door Nouchka van Bra- kel. REX Vrouwen die voor sex betalen (18). Sexwerk van het gebruikelijke niveau. Het succes van „Jaws" heeft weer een nieuw zeemonster wakker geschud, ook al krijgt in de film „Tentacles" van Oliver Hellman de construc- tiemaatschappij van Henry Fonda daar de schuld van. Die bouwt namelijk een tun nel aan Amerika's westkust en de electroniscbe schokken, die daarmee gepaard gaan hebben de woede opgewekt van een reusachtige inktvis, die van dat moment af, zodra hij maar 'n radio hoort, amok maakt Eerst grabbelt hij met een van z'n vele vangarmen een kleu ter van de wal. Een zeeman met een houten been is zijn volgende slachtoffer, maar al spoedig gaat het monster over tot het grotere werk en ver stoort een zeilwedstrijd voor jongens om zich vervolgens met succes op grotere vaartui- LUXOR Tentacles (14) met Bo Hopkins en John Hudson. Regie: Oli ver Hellman. gen te werpen. Terwijl de dis trictssheriff de zaak in de doofpot tracht te stoppen is het een oude grijze journalist die blijft doordrammen en ten slotte een ichthyoloog bereid vindt de strijd met de dolge worden inktvis aan te binden. Als er nog een paar slachtof fers gevallen zijn - wordt de gigantische inktvis tenslotte onschadelijk gemaakt.door een paar moordlustige, maar gedresseerde walvissen. Dit laatste is eigenlijk het eni ge waarin de film „Tentacles" zich van de opbouw van „Jaws" onderscheidt Ondanks de aanwezigheid van John Huston als de journalist, Shel ley Winters als diens gezette zuster en Henry Fonda in een klein rolletje, draait alles om het monster dat we pas tegen het einde te zien krijgen maar wiens aanwezigheid steeds na drukkelijk wordt gesugge reerd. „Tentacles" is dan ook veel minder geraffineerd ge maakt als Spielberg's „Jaws", de shockeffecten worden ons zo lang van tevoren ingeseind dat zij hun doel vaak voorbij schieten en de karakters van de „inktvisjagers" komen niet erg uit de verf. Maar wie na een dodende haai met een dodende inktvis ge noegen wil nemen zal door dit dolgeworden dier wel bezig ge houden worden. MILO OEGSTGEEST Muziek-amateurs zullen zaterdag 11 juni weer te vinden zijn bij kasteel Oud Poelgeest, waar volksuniverstiteit K O, evenals vorig jaar een muziekmanifestatie in de openlucht organiseert. De amateurs zullen zorgen voor een gevarieerd programma. De manifestatie, die om half twee begint, wordt afgesloten met een optreden van het Leids Jeugd Kamerkoor. De toegang tot de manifestatie is gratis. De droomfinale waarin alle vroegere sekwenties, aus ook die met de mechanische pop, terugkeren. Federico Fellini's Casanova stond om. door diefstal van een aantal akties al lang in het nieuws voor men aan de eerste vertoning toe was. Ver halen hoe Donald Sutherland in de titelrol werd toegeta keld zorgden voor nog meer publiciteit en de verwachtin gen waren dan ook hoog ge spannen toen de film uiteind elijk de bioscopen bereikte. „Casanova" tot twee-en-een- half uur ingekort is echter zeker niet Fellini's beste werk, maar je verveelt je er geen moment bij. Duidelijk is ook dat Fellini een hartgrondige hekel moet hebben gehad aan de legendarisch geworden minnaar, hem afschildert als een erotische automaat die voor zijn reputatie de meest weerzinwekkende vrouwen moest „pakken" en eigenlijk eindigt als een wat zielig feno meen, 'n eenzame figuur wie het bedrijven van de liefde (of wat men het noemen wil) steeds moeilijker afgaat. Fellini pakte voor dit beeld van Casanova enkele episodes uit diens memoires, voegde er nog enige eigen verzinsels aan toe, en kwam tenslotte tot een totaalbeeld dat onthutsend kil en juist het tegengestelde van opwindend is. In prachtige Fellini-beelden zien we een wereld die in we zen oerlelijk is. Na de Vene- tiaanse episode met een non, die om haar minnaar op te winden Casanova tot een de monstratie van zijn kunnen overhaalt, wordt Giacomo door de inquisitie in de kerker geworpen, waarna hij rijn trektocht door Europa begint terend op de faam die hij als hijgende minnaar geniet. Fellini's „Casanova" is opge bouwd uit korte steeds triester wordende sketches. Als Giaco mo zich tenslotte in mistig Londen van het leven wil be roven het water speelt daar bij weer een duidelijk symboli sche rol wordt rijn aan dacht afgeleid door een reus achtige vrouw vergezeld door twee dwergen. Aan het deca dente hof in Wurtemberg riet hij een beeldschone mechani sche pop iets geheel nieuws voor hem en aan het slot is Casanova eigenlijk al een legende, die zichzelf heeft overleefd en als aandoenlijk oud mannetje wordt uitgela chen. Fellini zou Fellini niet rijn als hij niet voor een droomfinale zorgde, waarin Casanova's glorietijd nog eens in onwezenlijke beelden werd teruggetoverd. „Casanova" rekent op meedo genloze wijze af met de overle vering dat deze Giacomo de „he-man" van rijn tijdperk was en Donald Sutherland speelt hem dan ook als een onaantrekkelijk heerschap dat zo nodig in actie moet blijven omdat men dat nu eenmaal van hem verwacht. MILO Donald Sutherland als de al wat oudere Casanova. 0 LIDO II Casanova (18) met Donald Suther land en Tina Aumont. Re gie: Federico Fellini. Zomerorgel concerten in Marekerk LEIDEN Verschillende bekende organisten verlenen hun medewerking aan de serie zomerorgelconcerten in de Marekerk. Het eerste concert in de serie heeft plaats op 17 juni. Het concert wordt gegeven door organist Joop Brons, die wordt begeleid door Han Kapaan op hobo. Op het programma staan werken van onder anderen Sweelinck, Krebs, Couperin, Alain en Koetsier. Alle orgelconcerten beginnen om kwart over acht. Het tweede concert in de serie wordt op 1 juli gegeven door Wim van der Reijden. Op 15 juli bespeelt Gerard Akkerhuis het orgel in de Marekerk. De organist van de bekende Academy of St. Martin in the Fields, Robert Vincent is op 29 juli te beluisteren. Simon C. Jansen zal 12 augustus een concert verzorgen en op 26 augustus besluit Piet van der Steen de serie. Kaarten voor de orgelconcerten zijn te krijgen bij het bureau van K O, Oude Vest 45 of op de concertavonden bij de Marekerk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7