paalzitten houdt dit jaar Manege „Moedig Voorwaarts" (voor gehandicapten) viert vijfjarig bestaan Kaageiland geen wedstrijden Strand-chaos op toneel van Leidse Schouwburg 'stad/regio LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 JUNI 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Voorschoten/Rotterdam Een 46-jarige Amerikaanse, me vrouw J. J. Salamare uit Voor schoten is woensdag op de Westersingel in Rotterdam ge wond geraakt door een kogeltje uit een luchtbuks. Vlak voordat ze bij haar man in de auto wilde stappen, voelde de vrouw een hevige pijn aan haar onderkaak. In het Dijkzigtziekenhuis leek dat het luchtbukskogeltje door haar onderlip in de kaak was gedrongen. Het kogeltje moest operatief worden verwijderd, waarna de vrouw naar huis kon. De politie heeft de schutters kunnen opsporen. Vrouw gewond door kogeltje uit luchtbuks Neêrlands eerste Daalzitter in de Braassem ALPHEN A/D RIJN Het herendubbel B van het Rijnstreektoemooi bracht gisteren twee spektakelstukken. Vooral het duel tassen de koppels Assel bergs/Vis en Brooshooft/Crepin le verde, dankzij de hardhitten Assel bergs en Cre- pin, voor het publiek aantrekkelijk vuurwerk op. Keer op keer verdwenen de door Charles Assel- hergs afgesmashte ballen via de grond over de hekken. De eerste set ging gelijk op tot 6-6, waarna Brooshooft en Crepin de set in de tie break voor zich opeisten. In de tweede en derde set was het initiatief echter volledig voor het Alphense duo Asselbergs/Vis, die de partij zo alsnog via twee maal 6-3 winst naar zich toe trokken. Ook Bram Madera en Har Meyer bleken geenszins verslagen na een 7-5 verlies van de eerste set. Met verdubbelde inzet trokken ze de stand met 6-1 vlot gelijk. In de beslissende set hield het duo Blom/Reniers uit Zoetermeer hen lang van de zege af, maar uiteindelijk zagen Madera en Meyer op 8-8 toch een beslissing le forceren. In het enkelspel bij de B-heren bereikten reeds Vler spelers de kwart-finale. De geplaatste spelers Smg dit tamelijk gemakkelijk af. Koemans won niet 6-3, 6-2 van clubgenoot Edwin Bosch, Marinus Brooshooft klopte Paul Kallenberg met twee maal en Robbert jan v.d. Feen had geen moeite met bodewijk Kallenberg: 6-1, 6-3. John Asselbergs 'nek het eerst niet te gaan redden teg'in Munniker Ad v.d Berg, maar na 6-4 verlies van de eerste set, stoomde hij via 6-1, 6-1 snel door naar de zege. Bij de dames in de hoogste afdeling zit e: echt schot in de zaak; de vier halve finalisten zijn al bekend. Geen ongeplaatste speelster heeft zich onder hen kunnen scharen. Tine Langeveld had volgens de verwachting geen problemen met E. Kales, Anita Hamming toonde haar vorm door Carien Heestermans met 6-3, 6-3 te kloppen en Hanneke Langeveld zegevierde met 6-2, 64 over Monique Wortel boer. Ineke v.d. Meer moest tegen Rosemarie Verdegaal in de tweede set bijna een veer laten: 6-2, 7-6. In het gemengddubbel speel den de mixeds tobroxk/Bijleveld en Heesterman s/Blokker een aantrekkelijke partij, maar de laatstgenoemden moesten in de derse set afhaken: 5-7, 6-4, 6-1. In het moesten in de derde set afhaneken: 5-7, 6-4, 6-1. In het damesenkel C gooit R v. Kesteren hoge ogen. Versloeg zij eergisteren de eerst geplaatste Monique Wortelboer al verrassend, gisteren be reikte zij de halve finale door E. v. 't Hoff net van zich af te houden: 4-6, 6-0, 9-7. Ook de dames Snellenberg en Verdegaal speelden zich in de halve eindstrijd. In het herendubbel C rangeerden Bosman en Roest het als nummer vier geplaatste duo Van Veen/Van Veen uit: 3-6, 6-2, 6-1. tCAAGEILAND De bewo- ïers van Kaageiland en de ongetwijfeld in ruime mate ianwezige toeristen zullen het deze zomer zonder paal- zitwedstrijden moeten doen. Restauranteigenaar Ben Ruis, die vorig jaar deze wedstrijden voor het eerst naar Kaageiland haalde, is dit jaar niet bereid de orga nisatie voor zijn rekening te nemen. Daarmee lijkt de kans dat de liefhebbers van het paalzitten, dus deelne mers en toeschouwers, aan hun trekken komen geheel en al verkeken. Waarom de Kaagse restauran teigenaar Ruis dit jaar weinig trek heeft in het organiseren van zo'n festijn is niet duidelijk. Het achterste van zijn tong wil hij in elk geval niet laten zien. „Ach, ik vond het vorig jaar echt wel aardig", mijmert Ruis als antwoord op de vraag waar om. „Voor mijn gevoel liep het zelfs uitstekend, maar om er dit jaar weer aan te beginnen... Mis schien volgend jaar, of zo", al dus Ben Ruis. Sfeer De invoering van de commercie r bij paalzitwedstrijden heeft klaarblijkelijk ook niet dat ef fect gehad dat men ervan had i verwacht. De sfeer tijdens de J wedstrijden vorig jaar zomer op j het toch altijd knusse terras van i het Kompas, haalde het bij lan- j ge na niet bij de ongelofelijke ambiance rond de in het verle den gehouden paalzitwedstrij den langs de boorden van de 1 Braassem. In dat begin van de zeventiger jaren tekende de Ve- i ner Louis van der Meer voor de I organisatie. Er werden toen i domweg een aantal palen zo'n j meter of twintig uit de kant de grond ingeslagen en vreemd ge- noeg grensde het aanbod van zitkandidaten aan het ongelofe- I lijke. Ook over de publieke be- j langstelling was in die jaren niet I te klagen. Ondanks de onbe- kendheid met deze tak van sport(?) stroomden nieuwsgieri- I gen uit alle delen van het land 1 Braassemwaarts teneinde een i glimp van de paalzitters te kun- nen opvangen. Dat was in 1971. Zelfs een filmploeg van het NOS-journaal meldde zich om 's i avonds televisiekijkend Neder- land met het fenomeen paalzit- I ten vertrouwd te maken. Op de meest onaangename tijd- I stippen schoolden mensen sa- men om de paalzitters aan te Hazerswoudse Boys Hazerswoude Hazerswoudse Boys ontmoet tijdens het op za terdag 18 juni te houden voet baltoernooi o het kampioen schap van Nederland voor afde- lings (zaterdag) teams drie ploe gen. Op het sportcentrum var. de KNVB te Zeist spelen de pupillen van de onlangs door de Hazerswoudenaren in dienst ge nomen oefenmeester Ruud Bos (Bodegraven) tegen Rijswijkse Boys, Aduard en Elspeet. Deze drie clubs zijn kampioen van respectievelijk de afdelingen Dordrecht, Groningen en Gel der land. moedigen of te voorzien van dranken en spijzen. In het holst van de nacht discussieerden tientallen kijkers over wie al dan niet winnend van de paal zou komen. Op weg naar het werk fietsen of liepen velen nog even langs de waterhelden om te zien hoeveel er nog zaten. Kassa Wel, die sfeer werd afgelopen zomer node gemist De commer cie deed haar intrede, maar het verwachte rendement bleef uit. Mede-organisator Ton Diepen- brink, eigenaar van rederij Tri ton, had verwacht massa's men sen in zijn rondvaartboot langs' de paalzitters te kunnen varen. Maar de kassa rinkelde spaar zaam. Velen verkozen vanaf de walkant een korte wijl naar de heren paalzitters te spieden. Zo kort zelfs dat het terras van Ben Ruis' restaurant matigjes was gevuld. De uiteindelijke op brengst van het paalzitgebeuren bleek teleurstellend en nauwe lijks voldoende om de uitgeloof de prijzen te bekostigen. Records De eerste paalzitkampioen- schappen werden in de wacht gesleept door de Vener Hannes de Jong met een recordtijd van 91 uur en 20 minuten. Dat re cord werd pas afgelopen zomer scherper gesteld door de 26-jari- ge Aad van der Berg uit Wete- nngbrug. Hij verraste vriend en vijand op Kaageiland met zijn tijd: 91 uur en 30 minuten. Gezond De vraag of paalzitten al dan niet een gezonde bezigheid is, werd sinds de komst van deze tak van twijfelachtige sport al tientallen malen gesteld. Vorig jaar bereikte de discussie na het beëindigen van het kampioen schap een hoogtepunt toen het gerucht de ronde deed dat win naar Aad van der Berg in een ziekenhuis was opgenomen om bij te komen van de immense vermoeienissen. De geruchten werden evenwel na verloop van tijd door Aad zelf ontzenuwd. De Weteringbrugse bloemen handelaar was op tijden dat hij niet bereiken was druk doende met conditietrainingen. Hallucinatie Toch hadden sommige concur renten van de kampioen het heel wat moeilijker. Lichamelijk functioneerde alles redelijk wel, maar de geestelijke vermoeid heid sloeg heel wat harder toe: Een aantal deelnemers had daags na het paalzitten nog last van hallucinaties. Kampioenen brengen het er blijkbaar beter af, want ook de drievoudige ex- wereldkampioen Hannes de Jong had evenals zijn opvolger aan een nachtje slapen voldoen de om de vermoeienissen van zich af te schudden. Zoals de zaken nu staan, zal de recordtijd van Aad van der Berg concurrentie-loos in de ge schiedenisboeken kunnen wor den bijgeschreven. Geen paalzit- kampioenschappen anno 1977. Alleen plaatselijke politiekorps en omwonenden betonen zich weinig rouwig over deze gang van zaken. Want naast alle ge bruikelijke zomerse toeristen- drukte kunnen zij publiekstrek kers als het paalzitten missen als kiespjjn. John van Strien jeugdkampioen van Avanti Hazerswoude John van Strien is jeugdkampioen van de Hazerswoudse taiel tennisver eniging Avanti. Tijdens het toernooi om de diverse titels voor jeugdspelers en -speelsters bleef hij Richard Stolwijk voor. Annette van de Spek zegevierde bij de meisjesover Monique Kooter. Bij de B-jongens won Nico de Gelder en wist Ada Verheul zich bij de meisjes van deze catego rie op de eerste plek te nestelen. Arnold Fase was de beste C-speler. Bij de dubbelspelen was in de A-categorie de winst voor John van Strien en Rene van Wetten. Bij de B-ers trokken Marcel Hortensius en Arnold Fase aan het langste eind. Het team van de gemeente mag zich bedrijf- stafeltenniskampioen van Ha zerswoude anno 1977 noemen. Tweede in de afgelopen maan den verspeelde competitie werd Fasson 2. In klasse 2 eindigde de firma Windhorst als eerste, in klasse 3 A. Pannebakker en Zn en klasse 3B Nedairco3. In totaal twintig teams deden mee aan deze competitie voor bedrij ven. «y. ting Paardrijden voor Gehandicapten voor Lei den en Omstreken die op 17 juni 1969 werd opgericht. Vijf jaar nu draait deze stichting met een eigen manege, waar van vele lichamelijk en geestelijk gehandicapte mensen gebruik mogen maken. Dat gaat zo in de leeftijd van 5 tot 64 jaar. Dagelijks zijn daar jezu'iten-broeder Gerard Vervoort van het Aloy- sius-college in Den Haag (als instructeur) en de dames Marian Kneiff en Heidi Hansen (als in- structrices) mee bezig. Stichtingsbestuurslid en algemeen leidster me vrouw Elisabeth Schrandt-Guljé ziet met veel voldoening op vijf jaar therapeutisch en re creatief werk terug. „De eerste drie jaar moesten we langs verschillende adres sen zwerven. Een nogalmoeilij- ke aanloopperiode, die in 1972 werd afgesloten met het in bezit nemen van de eigen ma nege. Destijds kregen onge veer 50 gehandicapte ruiters wekelijks een uur rijles op zes eigen pony's. Thans, in 1977, zijn het 125 gehandicapten die gebruik maken van de 15 po ny's en paarden waarover on ze stichting nu beschikt. Vali de kinderen kunnen, tegen het normale tarief, bij ons de po ny's „op peil houden". Ik mag wel zeggen, dat het een enorm genot is voor die gehandicapte ruiters er zijn heel veel kinderen onder, althans jeug digen die zo vanaf hun rol stoel op het paard overstappen of hun krukken loslaten en op het dier klimmen waarmee ze zich reusachtig kunnen ont spannen". „Moedig Voorwaarts" stapt voorwaarts Het paardrijden gaat hier over in „spel": alle spieren, ook de spastische spieren, komen los en iedere ruiter heeft z'n eigen aanpassing, wat vaak tot ui ting komt in de zadels of dek- jes. Het instruerend personeel heeft een examen afgelegd bij de Federatie Paardrijden voor Ge-handicapten, waarbij de stichting is aangesloten. Me vrouw Schrandt: „Het is een werk om mee door te gaan, alleen al om al die vreugde die je deze mensen bezorgt. Ze kunnen gewoon de diploma's van de Ned. Pony Club beha len, zowel het B- als het L-di- ploma (meer gevorderden). En voor wie geen officieel diplo ma is weggelegd, maken we zelf onze diploma's: iedereen wordt beloond naar werken". Zondagmorgen is het in de vijfjarige manege Moedig Voorwaarts een genoeglijk bij eenzijn van kinderen en ou ders. Er worden spelletjes ge daan en er wordt wat gereden. De voorzitter Van de stichting, jhr. mr. Tj. van Eijsinga, bur gemeester van Oegstgeest, komt een toespraakje houden en een aantal plakettes uitrei ken. En dan is er altijd nog volop gelegenheid graag zelfs om zich als donateur aan de manege te melden; ook kan men een bijdrag storten op postrekening 19 17 000 tn.v. de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten voor Leiden en Omstreken. Organisator Ben Ruis: misschien volgend jaar... Dat wordt even een fijn feest, zondagmorgen aan de Wassenaarseweg in Leiden. Daar wordt van tien tot twaalf uur gevierd, dat de manege „Moedig Voorwaarts" vijf jaar bestaat. Deze manege is een bemoedi gend bezit van de stich- Binnen het klatergoud van de verjongde Leidse schouwburg valt komen de maandagavond - in het kader van het inmid dels alweer op gang zijn de Holland Festival - een glimpje zomerse ontspanning te bespeu ren. Op de planken komt dan het gezelschap „Jennifer Muller and The Works" uit New York, aangeduid als we reldberoemde ballet groep. En dat zal best wel, ofschoon de lande lijke recensies tot nog toe niet erg zonnig wa ren. Jennifer Muller brengt het ballet „Bea ch", ofwel Strand. Voorzover ik het kan beoordelen zal het derde deel van deze balletvoor stelling (waarbij wel weer geen foto's ge maakt zullen mogen worden van directeur Hans van Dam) een vrij „oefeningen" worden gedaan (opdrukken, kniebuigingen, „op de plaats" rennen). Er zal sprake zijn van „uitputting" en „rotzooi". Van Dam advi seert dan ook: maak een puin hoop van het strand. Kennelijk een Hollands strand, dat The Works moet inspireren. „Denk eraan: het gaat hier om rommel, lawaai, chaos," zo instrueert Hans van Dam de bijeengetrommelde fi guranten, die als beloning een vrije kaart (waarde 15 gulden) krijgen om weg te geven aan een willekeurige aspirant-toe schouwer: „Iedereen maakt er een vrolijke boel van en van boven uit de toren zullen er strandballen op het toneel val len - gooi ze over en weer en maak plezier. Maar blijf uit de buurt van de dansers, want die hebben de ruimte nodig om snel op te komen en snel af te gaan." Overigens zal Jen nifer Muller and The Works niet gebaat zijn bij een snelle afgang. Ook het Holland Festi val kan dat niet hebben. Niet temin: „Wees jezelf op het strand," zo wekt Hans van Dam het vrolijk figurerend volkje op. boeidende aangelegen heid worden. Althans, dit is de bedoeling van Hans van Dam. die zich zelf ook al ter beschikking van het vijf minuten durende ge beuren heeft gesteld. Op het toneel komen namelijk veertig figuranten, die via èen adver tentie zijn opgeroepen en straks in verregaande staat van ongekleedheid (bij de Rot terdamse voorstelling waren er een paar die werkelijk niets om het lijf hadden) aan het ballet een waarlijk strand-ef fect te geven. „Hoe kleden we ons?" vroeg Van Dam zich af. Wel, in de gebruikelijke of on gebruikelijke strand-uitdos- sing: badpak, shorts, jurk, vooral in felle kleuren, sommi ge mannen moeten een wit interlockje dragen. Er moeten

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5