„Pipo nog niet uitgezworven" Laatste der tsaren in „Koning en keizer" WIM MEULDIJK: TERUGBLIK TELEVISIE VANAVOND RADIO ZATERDAG RADIO VANAVOND TELEVISIE ZATERDAG Meer jongeren zijn klassiek gaan luisteren RADIO/TELEVISIE leidse courant/* vrijdag 10 juni 1977 pagina 2 „Pipo naar Noorwegen? Wéér een nieuwe serie? Ze moesten nn toch eens wat anders verzinnen". Aldus een passagier die onlangs met dezelfde boot naar Noorwegen zon varen als Pipo de Clown en de zijnen én de schrijver, Wim Meuldijk. Deze schrijver moest er wat om lachen. „Iets anders? Welnee, dat hoeft nog lang niet, Pipo kan nog jaren mee". Wijzend op Cor Witschge, die al zo lang voor de clown met het zonnetje op zijn wang speelt: „Cor kan nog heel lang Pipo blijven, die heeft zijn figuur en gezicht mee. En wat de anderen betreft, Marijke Bakker als Mamma!oe hoeft er ook niet mee op te houden. En Janine van Wely als Plom, het zusje van Pipo heb ik er ook vrij gemakkelijk ingeschreven". I Meuldijk ziet zijn clown nog heel lang avonturen beleven, hij heeft al plannen voor een avon tuur in Indonesië, maar wil het daar nog niet over hebben. „Eerst Noorwegen netjes afwer ken, daarna zien we wel weer. Maar wat de avonturen betreft, met die clown kan je alles bele ven, die reist maar, maakt van alles mee, zit nu in Noorwegen, straks ergens anders, dat gaat nog jdren door". Voorlopig hebben Cor Witschge als Pipo, Marijke Bakker als Mammaloe, Janine van Wely als Plom en Frits Hassoldt als de weggelopen Noor Per Pleksen het druk met „Pipo en de noord erzon", waarvoor opnamen wor den gemaakt in Noorwegen en straks, na terugkeer in de stu dio. Een aanvankelijk gemoede lijk span van totaal 12 mensen, die pas zenuwachtig werden toen de hutnummers van de „Blenheim" van Fred. Olsen be kend werden gemaakt Janine van Wely bekende het eerlijk, onrustig prutsend aan een handtas: „Voor ik van huis ging was ik zenuwachtig en nu we gaan vertrekken ben ik het wéér". Daarvoor zat ze nog vol praats en grapjes. „Hoe het Pi- poland in Noorwegen heet? Weet ik niet hoor, het heeft geen naam, geloof ik. Nee, het mag geen naam hebben". Het verhaal, kort samengevat, wilde ze wel vertellen: „We ko men een Noor tegen, Per Plek sen en die is z'n land uitgegooid. Hij wil terug, maar weet niet welke kant hij op moet Pipo, Mammaloe en ik willen hem wel helpen zoeken, maar dat is niet erg eenvoudig. We moeten door die eeuwig zingende bossen en we krijgen te maken met trollen die het daglicht niet kunnen ver dragen. Komen ze' in het licht, dan ontploffen ze. Ja hoor, dat gebeurt dan ook. Er zijn ijspa leizen en er is een onaardige ijskoningin, maar uiteindelijk komt het wel goed en is Per terecht gekomen waar hij wilde zijn". Noors Wim Meuldijk reisde Noorwe gen af, voor hij de groep ac teurs en cameraploeg liet over komen. Wat tot een aantal ver- Wedstrijd in het bevaren van zelfbouwbadkuipboten (Van onze radio- en tv-redactie) HOORN Binnenkort zal in de haven van Hoorn door AVRO-tv een wedstrijd worden gehouden in het bevaren van zelfbouwboten, waarbij de badkuip als basis moet dienen. Een en ander gaat gebeuren onder de titel „Alle hens aan dek". Ad Visser, die voor de presentatie zorgt, gaf gisteren alvast een voorproefje van hoe hij het gedaan zou hebben. Op de eerste foto zit hij nog in de rechte koers, maar op de tweede is hij bezig tussen wal en schip te raken. NEDERLAND I NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal NCRV 19.04 Black Beauty, TV-serle 19.30 Land of Hope and Glory, afl. 20.00 Spel zonder grenzen NOS 21.35 Journaal NCRV 21.50 Kojak, TV-serle 22.40 Ja, maar... NOS 22.50 Journaal 22.55 Elizabeth 25 |aar koningin NEDERLAND II NOS 18.45 Kortweg (Holland Festival) 18.55 Journaal TROS 19.04 De vrouw van zes miljoen, TV-serle NOS 20.00 Journaal TROS 20.25 Op losse groeven, afl. 76 21.25 AktuaTV 22.15 Koning en Keizer, TV-serle, afl. 5 23.05 Sport (cricket) NOS 23.25 Journaal DUITSLAND I Noordrijnland- 19.00 Nieuws Westfalen 19.10 Michel uit Lönneberga 19.40 Met bas en strijkstok 20.15 Hier und Heute 20.45 Hit om kwart voor negen 21.00 Journaal 21.15 Take her, sh's mine, Ameri kaanse speelfilm (1963) 22.50 Het zevende zintuig 22.55 Actualiteiten uit Bonn 23.20 Journaal 23.35 Sport 0.15 Tatort, TV-serle 1.45 Journaal DUITSLAND II 18.40 Draaischijf 19.20 Laurel Hardy 20.00 Journaal 20.30 Bultenlandjournaal 21.15 Westfaalse schelmen, docu mentaire 22.40 Journaal 22.55 Aspecten 23.30 The Magician, TV-serle 0.15 De witte muur, Zweedse speelfilm (1975) 1.25 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.55 Gedon, tekenfilmserie 19.00 Zomeragenda 19.45 Journaal 20.15 II Gattopardo, Italiaanse speelfilm (1963) ■J|j.ld=iw.'l.ll Teleac 10.00 Nascholing hulsartsen, les 4 NOS 15.30 Journaal VARA 15.32 De film van Ome Willem 16.05 Taarten 16.15 Pipo en de Waterlanders, afl. 1 16.55 Chapi Chapo 17.00 The Addams Family, TV-se rle 17.25 De roze panter, tekenfilm DUITSLAND I 15.30 Programma met de muis 16.00 Slattery's Hurricane, Ameri kaanse speelfilm (1949) 17.20 The Supremes 17.30 Technische adviezen BELGIE NEDERLANDS 11.40 Trooping the Colour, repor tage 15.00 Ronde van Italië (wielren nen) HILVERSUM I khu: iö.uu tcno magaz. (vervoigj. 18.30 Nws. 18.41 Marktberichten. 8.45 (S) Filmklapper, filmnws. 19.30 (S) Ed win, praten en zingen 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven. 21.00 (S) Van Dijk en Schoonderwalt BV, lichte muz. 21.15 (S) Dr. Grol en de internatio nale lol. 21.45 (S) Jazz 298. 22.25 Over weging (22.30 Nws) 22.40 (S) Goal, oroar. rondom de soort. 23.55 Nws. HILVERSUM II en sopraan, klass. orkestmuz. en ope rafragmenten. (In de pauze: interviews). 22.40 Schoolradio. 23.00 (S) Met hel oog op morgen, met om 23.04 Aktual. overz.; 23.10 De krant van morgen, 23.20 Den Haag vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan, yoga. 23.55 Nws. HILVERSUM III HILVERSUM I VARA. 7.00 Nws. 7.02 (S) Dag zomer, muziek en vakantietips (7.30 Nws 7.41 Dingen van de dag). 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 (S) Voor zolang-Robert Long. Gesprekken, informatie en muziek. 10.30 Nws. 10.33 (S) Z.l. 12.26 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) In de Rooie Haan. lichte muziek en aktua- liteiten. 14.30 (S) Nederlandse Artiesten Revue. 15.30 Nws. 15.33 (S) De Rode Loper Gasten, hun verhalen en hun muziek. 17.30 Nws. 17.32 (S) Dingen van de dag. HILVERSUM II TROS. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Ontbijt-soos, lichte en popu laire klassieke muziek. (8.00 Nws. 8.11 Aktua-ochtendeditie. 9.35 Waterstan den). 10.00 Tien om kindershow. 10.30 Aktua-sportcafe. (11.00 Nws.) 11.30 Wegwezen. OVERHEIDSVOORLICH TING: 12.49 Exportiviteiten nieuws, wenken en adviezen op exportgebied. TROS. 13.00 Nws. 13.11 Aktua II. 13.30 Louis Armstrong Story. 14.30 Cabaret- cetera. 15.00 Voorzichtig... breekbaar: 78-toerenplaten. 15.40 Stef Meeder speelt op uw verzoek. 16.00 Nws. 16.03 De Europarade. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III NCRV: 7.02 (S) Pop Station. 8.03 (S| Happy Sound. 8.55 Eerlijk gezegd. 9.03 (S) In. 10.03 (S) Muziek bij de koffie 12.03 (S) Los Vast, gevarieerd muziek-' programma. 14.03 (S) Bij Barend. 16.03 (S) Sportshow. HILVERSUM IV AVRO 7.00 Nws. 7.02 (S) Reveille, ka mer- en orkestmuziek. 9.00 Nws. 9.02 Radiojournaal. 9.05 (S) Klassieke piano-i muziek. 9.40 AVRO-thema. 10.00 (S) Residentie Orkest met piano. 13.00 (S); Pistache. (14.00 Nws. 14.02 Radiojour naal). 14.30 (S) Klassieke en moderne, muziek uit Duitsland. 16.00 In de weten schap dat. 16.20 (S) Koormuziek. 16.45 Radiojournaal. „Ajsemenou", zo riep de VPRO gisteravond (in geschreven tek st) op het scherm uit, „De VPRO zit onder de rode streep. Daar moet iets aan gedaan wor den." En het moet gezegd wor den, dat die omroep om te be ginnen zelf het heft in handen nam door een door heer Koot en heer Bie zelf (kwisgewijs) aangekondigd en onderbroken avondje VPRO te brengen, dat er werkelijk, qua niveau, niet om loog. Beide heren keerden trouwens in de loop van het programma geregeld terug. „Poppeye" was er en „All in the family" keerde (nu „Mary Hart- mann" afscheid van ons had genomen) weer. Dat wilde zeg gen dat Archie Bunker en zijn Edith op hun merkwaardige manier samen met Mike en Glo ria hun „dankdag"-feestje vier den. Er waren verder nog twee van de Amerikaanse televisie over genomen programma's van on gewoon hoog peil: een dagje met president Carter en de „Dick Cavett-show". Het eerst een reportage die een normale werkdag van de president van de Verenigde Staten in beeld bracht. En men kreeg even de indruk of men een god volgde in zijn dagelijkse bezigheden. Het verliep wel allemaal even ontspannend (relaxed) maar in tussen werd er even glimla chend en wel het "tot van de wereld bestierd. Het was fasci nerend om dat allemaal gade te slaan. En Dick Cavett ontving dan Pe ter Ustinov nadat deze eerst met Jane Stapleton (bovengenoemde Edith) een prachtig „Vene- tiaans" sketchje had opgevoerd. En dat werd dan een samen- j spraak (tussen Peter en Dick dus), waarin Ustinov zich de i briljante imitator toonde, die hij onder meer is. Er waren verder twee eigen pro gramma's. Hans Verhagen had, in opdracht van CRM nota be ne, een film vervaardigd op het jachtslot St. Hubertus op de ho ge Veluwe, waar hij een rond wandeling maakte met de gewe zen butler van mevrouw Hélëne Kröller-Müller, die het aanzien had gegeven aan de schepping van Een meesterlijke documentaire, doordrongen van een uiteraard hyper-nostalgische sfeer. En tenslotte zagen wij dan bij wijze van eigen werk nog een docu mentaire over Lourdes: „Het ge nade-oord". En dat gezien doori de ogen van de „verwonderde buitenstaander" Cherry Duyns. Een volstrekt integere reportage over een uitermate moeilijk on derwerp, zoals schrijver van de ze regelen eens min of meer aan den lijve heeft kunnen onder vinden. Hij kende in deze film zeer veel terug van wat hij toen heeft meegemaakt. En dat zeker niet alleen in de sight-seeënde j zin. Duyns is een uitermate scherp waarnemer, dat bleek trouwens niet voor de eerste j keer. Met het al was het een televisie avond waarop men zich geen moment hoefde te vervelen. En na die alarmerende brief van j minister Van Doorn was eeni betere (en handigere) propagan-l dawerving nauwelijks denk- HERMAN HOFHUIZr I HILVERSUM De komst van de nieuwe klassieke mu ziekzender Hilversum 4 beeft weliswaar geen stijging van het aantal luisteraars naar klassieke muziek tot gevolg gehad, maar wel is bereikt, dat meer jongeren en mensen met een lagere opleiding naar klassieke muziek luisteren. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de NOS heeft ingesteld naar aanleiding van de komst van de nieuwe zender. Na de komst van Hilversum 4 valt een duidelijke stijging te kon stateren in het aantal jonge ren, dat in de loop van een week naar klassieke muziek programma's op de radio luis tert. De leeftijdsgroep van 65 jaar en ouder geeft op dit punt een daling te zien. Ondanks deze verschuivingen blijven klassieke muziekprogramma's nog altijd hun grootste afne mers vinden bij de oudere leeftijdsgroepen. Hilversum 4 heeft ook een duidelijke stij ging van het aantal luisteraars naar klassieke muziek tot ge volg gehad onder de mensen met lager onderwijs als hoogst genoten opleiding, en wel van 24 naar 31 procent De hoger opgeleiden zijn meer gaan luisteren: van zes naar 17 kwartier per week In 1894 komt in Rusland Nicho- laas II aan de macht. Hij is een man met weinig diepgaande in teressen en weinig begrip voor de behoeften van zijn volk. Hij heeft een leuke vriendin, die plaats moet maken voor een wettige echtgenote die met moeite wordt gevonden in de Duitse prinses van een voudige afkomst, Alix van Hessen. Ze krijgen vijf kinderen, vier dochters en een ziekelijk zoon tje. Alix, die als tsarin Alexan dra gaat heten, wordt sterk beinvloed door de fanatieke monnik Raspoetin; zij op haar beurt beïnvloedt Nicolaas. Maar het einde van de tsarenfa milie is niet ver meer; na het uitbreken van de Russische re volutie worden de tsaar, zijn vronw en kinderen gedepor teerd en doodgeschoten. Ned. II, 22.15 uur. Hope and glory De NCRV besluit de serie „Land of hope and glory" met het vierde deel „Aristocratie". Hierin geeft Haye Thomas por tretten van twee leden van het Engelse Hogerhuis (House of Lords) waarmee hij meteen de aristocratie van dit land treft. Het Hogerhuis bestaat gedeelte lijk uit edelen, die op grond van hun erfelijke adeldom hierin zit ting kunnen nemen; sinds 1958 kunnen ook niet-erfelijke adel dom in het Hogerhuis terecht komen, sinds 1963 ook vrouwen. Ned. 1,19.30 uur. Zonder grenzen Spel zonder grenzen komt deze keer uit het Italiaanse Marina di Carrara. Voor Nederland neemt Dalfsen het op tegen teams uit Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië, België en Zwitserland. Ned. I, 20.00 uur. Kojak Deze zomer kan men weer re gelmatig afleveringen aantref fen van de Amerikaanse politie serie Kojak. De aflevering van vanavond draagt als titel „De verliezer". Twee in het nauw gedreven mannen die verdacht worden van moord vluchten een kerk in. Zij gijzelen de priester Pipo (en Mammaloe) op weg naar de noorderzon. warringen leidde. Cor Witschge wist heel zeker dat er in Noor wegen geen ezel zou zijn om de woonwagen te trekken. „Dan blijft dat maar buiten beeld", besliste hij. Meuldijk wist het beter: ,Jk heb al een ezel gehuurd, die staat in Oslo klaar. Niet van de echte Nonono te onderscheiden. Trou wens, élles is geregeld, de Noren verlenen geweldig hun mede werking". Meuldijk wilde een echt Noorse serie maken, zeven keer 25 mi nuten. De serie wordt begin vol gend jaar uitgezonden. Daar voor las hij Noorse volksverha len, om voor de teksten en situa ties een Noorse indruk te ma ken. De VARA vond het ook een goed idee om Frits Hassoldt mee te laten doen als de uit zijn land gezette Noor Per. Frits: „Ach, ik spreek Noors, maar noodzakelijk voor de serie is het niet. Wel leuk. Ik spreek in de serie gewoon Nederlands, maar met dat bekende Noorse accent; dat maakt het echter". Hoewel het toch wel „echt" zal worden. Daarvoor is er voldoende echte sneeuw, watervallen en ijzige achtergronden. Tegenvallers En dan zullen er de nodige te genvallers zijn. Cor Witschge zag bet vóór de reis al somber in. „Viervijftig betaal je daar voor een kop koffie", wist hij somber. „En is bet bier en zo al helemaal niet te betalen? Nou. Tot Pipo geschminkt weet hij opnieuw dat het zeker voor hém geen vakantie zal worden. Nog daargelaten dat hij maar één paar (lage) schoenen bij zich had - en dan de sneeuw in - accepteerde hij moeilijk: „Dat schminken kost een uur, het afschminken ook. En ga je even in de zon staan, dan loopt de verf in streepjes over je ge zicht". Alleen Wim Meuldijk leek echt schik te hebben, nu zijn schrijf- machinewerk praktijk wordt. „Die ijskoningin hé, dat is een kil, naar mens. Haar heb ik dan ook Frigitte genoemd. Maar la ter wordt ze tóch aardig". Meer wilde niemand kwijt, bovendien sloeg de ernst voorgoed toe, na-' dat de hutten ter sprake kwa men én de pillen tegen zeeziek te. Cor Witschge zag er nog helemaal niet naar uit, dat hij straks een vrolijke clown zal moeten zijn, in die sneeuw. Jani ne van Wely behield tot het laatste moment voor het vertrek haar vrolijkheid. Maar dat kon aan de zenuwen liggen. F. J. BROMBERG Ben Cramer op het Scheveningse strand voor „Op losse groeven"; hij probeerde voor de opnamen een zomerse indruk te maken, maar wat had hij het koud. Morgenmiddag De VARA herhaalt de serie „Pi po en de Waterlanders", waar van morgenmiddag deel I wordt uitgezonden: „Het geluid van de diepzee". Met Cor Witschge als Pipo, Rudy Falkenhagen en Will Spoor als Snuf en Snuitje en anderen. Zaterdagmiddag: Ned. I, 16.15 Holland Festival op de radio Jan Francis als Mathilde Kschessinska, een jonge ballerina en de vriendin van tsaar, Nicholaas II. In het kader van het Holland Festival vanavond een directe uitzending van het concert in De Doelen in Rotterdam door het Rotterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. Edo de Waart mjn.v. Frederica von Stade, mezzosop raan. Werken van Rossini, Mo zart en Rachmaninoff op Hilver sum 2 om 20.05 uur. en twee kerkgangers. Kojak op hun kerfstok en blijven bij toont aan dat de twee de moord het ultimatum dat zij hebben niet gepleegd kunnen hebben, gesteld, maar zij hebben wel wat anders Ned. I, 21.50 uur. Losse groeven „Op losse groeven" is een van de TROS-programma's die in dit zomerseizoen niet doorlopen. Ter afsluiting hebben de pro grammamakers er iets zomers en vrolijks van willen maken. Het weer werkte echter niet mee en de medewerkers hebben da nig moeten kleumen om een zo merse indruk te wekken, want de opnamen gingen gewoon door. Te horen en te zien zijn onder anderen Linda, Rita Ho- vink, Imca Marina, Corrie Ko- nings, Joe Harris, André Hazes, Ben Cramer en Rob de Nijs. Ned. II, 20.25 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 2