Tweede zege Duitsland Religieuzen in Nederland willen actievere rol FRANSE MUZIEK UIT DE LATE MIDDELEEUWEN Vrouwencabaret vindt mannen veel te belangrijk Pollentier bijna zeker van zege kerk wereld Ad Tak geschorst Tips Duindigt' Lotto TON VAN DER VALK WINT IN ZESDAAGSE Hervormde synode over kernenergie VRIJDAG 10 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 11 advertentie. De muziek die gisteren in de stampvolle kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw aan de orde werd gesteld, is voor de uitvoeringspraktijk een herontdekking van vrij recente datum, een nieuwe wereld voor avontuurlijke fijnproevers maar voor de gemiddelde mu ziekliefhebber niet gemakkelijk te consumeren. Zeker niet in de wat droge, akademische, a-emo tionele wijze waarop de Studio der frühen Musik (verbonden aan de Schola Cantorum van Bazel) en het Ensemble Guil- laume Dufay ze brengt. Geleerd gezegd, ging het om de Ars Nova en de uitloper daar van, de Ars Subtilor. In 1377 stierf de geniale Machaut, tege lijk dichter en componist, die de liefde heeft verheerlijkt in meer stemmige balladen. In woord en muziek speelde de symboliek een grote rol. Zo duidde „plai- sance" op een verlangen dat men hoger stelde dan de vervul ling ervan. De componeertech- niek berustte op getalsverhou dingen. Er is natuurlijk wel wat kennis nodig om die symboliek in tekst en klank te doorzien. Na Machauts dood werden de teksten gecompliceerder, de mu ziek geraffineerder en subtieler, vooral ook wat de ritmiek be treft. Er waren componisten, die de maniëristische stijl experi menteel toepasten zoals Jacob de Senleches, de voornaamloze Suzoy en de wrede maar pracht- lievende vorst Gaston Phébus, die niet ophield zichzelf in zijn liederen te verheerlijken. Er wa ren ook componisten, die de nieuwe stijl minder rigoureus hanteerden en dichter bij Ma chaut bleven zoals Vaillant, de beide Caserta's, Solage. Verder was er dan een vrij sterk ver schil tussen de zwaarwichtige- balladen en de veel lichter en luchtiger virelai's. Hoe kwam deze muziek nu over? Naar mijn smaak te inge togen, te weinig spontaan zowel van de vier zangers als van de vier spelers van oude strijk-, tokkel- en blaasinstrumenten. Ze waren in blauwe pijen gesto ken, maar waarok gebruikenze dan in een kleine zaal micro foons? Dat gebeurde toch vroe ger ook niet! Toen was de en tourage bovendien veel kleurrij ker. Ik zou zeggen: alles of niets, dus geen pijen maar gewone moderne kledij, tenzij alles in laat-middeleeuwse stijl kan ge beuren. Laat men mij niet misverstaan: ik heb bewondering voor alle pioniers die proberen een moei lijke en vergeten kunst weer tot leven te brengen. Dat moet met zorg en toewijding gebeuren, maar de teksten en de muzikale (vooral ritmische) complicaties waren er om er gevoelens mee uit te drukken, om er mee te huilën, te lachen, te spelen. Dat heb ik te zeer gemist hoewel ik er van overtuigd ben dat het binnen het stilistisch verant woorde kader, mogelijk moet zijn oipidat daarvoor die kunst eenmaal zó werd geschapen. J. Kasander UTRECHT Een Nederlands selectieteam heeft gisteravond in Utrecht een hockeywedstrijd tegen Rusland met 9—1 gewon- nen. Het duel werd op het I kunstgrasveld van Kampong gespeeld. Bij de rust leidde het bond- steam met 30 door treffers van Wouter van der Bergh, Paul Litjens en Siem Voermans. Inde tweede helft scoorden Litjens (5x) en Ties Kruize voor Neder land en Nisjepoerenko voor Rusland. De Oosteuropeanen waren pas in Nederland gearri veerd en maakten een vermoei de indruk. Als iets een eigen volwaardi ge plaats verdient in de Ne derlandse kleinkunst dan wel het vrouwencabaret, dat we de laatste jaren in verschil lende samenstellingen in actie hebben gezien. Als Holland Festival-evenement verscheen gisteravond (ook vanavond weer) in het Haagse Diligen- tia het Vrouwencabaret onder de stimulerende leiding van Natascha Emanuels, die zo veel mogelijk vrouwen in schakelde voor uitvoering en vormgeving van een eigen ca baret, maar er niet de minste moeite mee heeft om mannen te vragen voor de uitwerking, zoals Frank Sanders voor de bewegingen en Wiebe Cnossen voor de muziek. Wel staan er naast haar op het toneel vier vrouwen, die in de uitbeelding, het zeggen en het zingen van wanten weten en evenzoveel vrouwen, die op de athtergrond hun aandeel bij dragen in de vorm van teksten en anderzins.Dit leidt tot een programma onder de titel „Een traan voor elke roos", een gedachtegang, waar geen man op zou komen. Over het optreden gisteravond niets dan goeds. De vijf vrou wen weten waar ze het over _hebben en ook hoe ze het moe ten brengen, stuk voor stuk talent waar we „u" tegen zeg gen en waarvan we hopen, dat- het aan diepte en zeggings kracht zal winnen. Het Neder landse cabaret kan er alleen maar wel bij varen. Maar er blijven vragen. Waar om moet vrouwencabaret zich altijd afzetten tegen de man? Geen cabaretier van Toon Hermans tot Freek de Jonge houdt zich de hele avond met vrouwen bezig, maar het vrouwencabaret wel met man nen. Wil vrouwencabaret voor vol worden aangezien, dan zal het ook algemene, neutrale on derwerpen moeten aanvoeren, omdat de kracht van het vrou wencabaret juist is gelegen in het te berde brengen van de vrouwelijke visie op algemeen menselijke en maatschappelij ke problematiek. Maar dan wel zonder denkfouten. Een „Kindje van Van Agt" ontstaat niet op wens van deze minis ter, maar als gevolg van de activiteiten van twee mensen die weten waar ze mee bezig zijn. En in totalitaire landen worden niet alleen vrouwen specifiek „als vrouwen" mis handeld, maar evenzeer man nen. Lees de verslagen van Amnesty International er maar op na. Deze denkfouten, waarop tek sten worden gebaseerd, wer ken als storende elementen in een dergelijke voorstelling. En gezien de kwaliteiten van deze vrouwelijke cabaretiers heeft vrouwencabaret bestaans recht, omdat het als een verrij king ervaren kan worden in de kijk op zaken, die ons allen dagelijks bezig houden. TON OLIEMULLER SAN PELLEGRINO - De Belg Michel Pollentier heeft tijdens de derde en laatste Dolemieten-etappe zijn voor sprong in het klassement van de ronde van Italië op de Italiaan Francesco Moser weer verder uitgebouwd. Ondanks de elfde plaats, die de Belg bezette eindigde hij 24 seconden voor Moser, die veer tiende werd. De negentiende etappe van de Giro leverde een overwinning op voor Re- nato Laghi. Michel Pollentier heeft drie dagen voor het einde van de tweede grote ron de van het seizpen een voor sprong van twee minuten en twee seconden op Moser. Gerrie Knetemann is gisteren als tweede geëindigdin de pro loog van de Ronde van Lu xemburg. De proloog was een drie kilometer lange tijdrit, die gewonnen werd door de Belg Franky de Gendt 1. Laghi (Ita) 207 km in 5 uur 57 minuten en 43 seconden (gem. snel heid: 35,362 km/u), 2. Gaetano Ba- ronchelli (Ita) op 1 minuut 32 se- Pugliese (Ita) op 2.52, 6. Caiumi (Ita) z.t., 7. Vittorio Algeri (Ita) op 3.23, 8. Vandi (Ita) z.t., 9. De Muynck (Bel) z.t, 10. Gianbattista Het algemeen klassement: 1. Pollentier (Bel) 100 uur, 57 minu ten en 3 seconden, 2. Moser (Ita) op 2 min, en 2 sec., 3. Gianbattista Baronchelli (Ita) op 2 min. en 25 sec., 4. Vandi (Ita) op 5 min. en 33 sec., 5. Panizza (Ita) op 5 min. en 56 sec., 6. De Witte (Bel) op 7 min, en 3 sec., 7. Riccomi (Ita) op 8 min, en 27 sec., 8. Beccia (Ita) op 9 min. en 58 sec., 9. Bortolotto (Ita) op 10 min. en 18 sec., 10. Lasa (Spa) op 14 min. en 14 sec. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Een program ma zonder uitschieters zater dagmiddag op de Wassenaarse renbaan Duindigt De eerste start van zeven draverijen en drie rennen is om half drie. Onze tips. BORDEAUXPRUS: Paulien Maaldrift Pelle Buitenzorg en Petra Voorne. CHAMPAGNEPRIJS: Majoor, Nozem D en Narrenkapper P. MOEZELPRUS: Oslo, Olympi- ce Marseille en Oda uit Laren. MEDOCPRUS: Lea Bond, Mo neymaker en Massel T. PRLJS DER 3-JARIGEN: Pario- ca S, Paloro du Bois en Paljas Hanover, outsiders: Prins Haze laar en Pan Fried. BEAUJOLAIRSPRUS: Lord Easter, Larina T. en Nikosa H. BOURGOGNEPRUS: Nantoi- nette, Palm Brach en Orson An- CHANKELLYPRUS: Silver Bar, Royal Enfield en Sera Vite. MUSTANGPRUS: Stormklee, Orion en Albatros. PENNANTHPRUS: Gold Spark, Half Past Six en Blue Moon. MONTEVIDEO Wereldkampioen West-Dnitsland heeft op zijn Latijns Amerikaanse tournee zijn tweede achtereenvolgende over winning behaald. In een vriendschappelijke wedstrijd werd Uru guay met 2-0 verslagen. Zondag werd Argentinië met 3-1 geklopt De doelpunten tegen Uruguay werden gefabriceerd door Heinz Flohe en Dieter Milller, die in de laatste minuut van de wedstrijd de uitslag op 2-0 bracht. Engeland heeft in een vriendschappelijke wedstrijd 0-0 gespeeld tegen Brazilië. Het was de eerste ontmoeting van de Engelsen op hun Latijns Amerikaanse tournee. Woensdagavond zijn de laatste competitiewedstrijden gespeeld voor de Franse eerste divisie. Nan tes, dat reeds enkele weken zeker was van de titel, sloot het seizoen af met een overwinning op eigen veld van 3-2 op Metz. Op de laatste plaats eindigde Rennes en voorlaatste werd lille. De uitslagen zijn: Lyon - Paris Saint-Germain 1-1, Nancy - Angers 1-1, Nimes - Rennes 6-2, Reims - Lille 3-1, Nico - Sochaux 1-0, Lens - Marseille 1-0, Laval - Bastia 3-1, Nantes -Metz 3-2, Saint Etienne - Valenciennes 5-0, Bordeaux- Troyes 3-0. ABERYSTWYTH - DeNeder- landse amateurwielrenner Ad Tak is gisteren gediskwalifi ceerd in de ronde van Engeland nadat hij positief was bevon den bij een dopingcontrole. De urine van Tak was maandag gecontroleerd na de achtste etappe en op verzoek van ploeg leider Van Erp was een tweede monster opgestuurd naar de speciale laboratoria van de uni versiteit van Chelsea. In de twee urinemonsters werden sporen van Efedrine gevonden, een door de internationale wieleru- nie verboden stimulerend mid del. Tak, die in de achtste etap pe tweede werd en in het alge meen klassement met een der tiende plaats de beste Nederlan der was, is de eerste renner, die sinds zeven jaar in deze ronde is gediskwalificeerd. In 1965 werd winnaar Luis Santé Maria (Spa) na de laatste etappe gedis- kwalifceerd. De 24-jarige Tak is automatisch voor een maand ge schorst Ploegleider Van Erp heeft na de uitslag van het twee de monster zijn masseur Peter Korsten naar huis gestuurd. De tiende etappe van de Milkrace had een tam verloop, en werd gewonnen door de Pool Janusz Bieniek. DEN HAAG In lotto 23 van afgelopen zondag zijn twee eer- .ste prijzen gevallen. De twee prijswinnaars ontvangen elk 343.645,80 gulden bruto. De cijfers van lotto 23 zijn: Totaal 25.266 prijzen; Inleg 3.326.473,00; Prijzenbedrag in clusief jackpot: 1.714.340,26. Eerste prijs: twee winnaars, die elk bruto 343.645,80 ontvan gen. Tweede prijs: tien winnaars, die elk bruto 15.800,70 ontvangen. Derde prijs: 209 winnaars, die elk bruto 1.134,00 ontvangen. Vierde prijs: 9.795 winnaars, die 32,20 ontvangen. Vijfde prijs: 15.250 wnnaars, die 20,70 ontvangen. DEN HAAG Elke dag een ander in de leiderstrui. Dat is het parool van de Inter nationale Wieleravondzesdaagse die gister avond in het Haagse Zuiderpark haar vier de etappe beleefde. Henk van der Berg ging in de rose trui van start maar morgenavond gaat deze trui om de nek van de renner die hem het meeste verdient Piet Vrancken uitOosterhout van de Bleu de Nile ploeg. Zijn tweede plaats was daarvoor genoeg. Het is zelfs de grote vraag of er in het steeds kleinere rennersveld nog één renner is die de 27-jarige Brabander uit de trui kan rij den. Hij heeft op het ogenblik 29 punten in het algemeen klassement en dat is tien meer dan Henk van der Berg, die gisteravond door pech niet bij de eerste twintig over de eindstreep kon komen. De 31-jarige Ton van der Valk zegevierde zeer fraai. Dit was de eerste overwinning voor een renner van de nieuwe ploeg van De Markthof in deze omgeving. Ploegleider Henk Plat: „Ik ben er dolgelukkig mee, dit moest gebeuren, de jongens rijden de hele week erg sterk". Ton van der Valk is na een tijdje bij de liefhebbers te zijn geweest dit seizoen weer voor het eerst terug bij de amateurs. Hij boekte zijn eerste overwinning van dit sei zoen, nadat hij in vele koersen steeds in de kop van het Idassement was te vinden. De man uit Voorburg heeft nu vijftien punten in het algemeen klassement. „Winnen dat zal wel niet meer gaan. Ik denk niet dat ze Vrancken nog uit de trui krijgen. Hij krijgt in Temeuzen straks misschien de steun van enkele Zeeuwse renners die daar komen mee rijden". Gering Elf van de 38 ronden waren verreden in- het Haagse Zuiderpark, waar de publieke belangstelling zeer gering was, toen zeven renners een voorsprong hadden genomen van 30 seconden. Deze groep verloor Gerrit Looyenstein en Bas Langeveld die wegens pech moesten afhaken en bestond met nog dertien ronden te gaan uit vier renners. Dat waren de Duitsers Herbert Stodal, de Markthof renner Ton van der Valk, de Rotterdammer Jan van der Lugt en Piet Vrancken. De laatste vijfhonderd meter sprong Van der Valk weg en ging alleen over de eindstreep. Piet Vrancken werd tweede voor Herbert Stodal en Jan van der Lugt. Martin Rietveld uit Rotterdam een man met een enorme vechtlust werd vijfde. En waar waren mensen als Joop Kettenis, de winnaar van Loosduinen, Gerrit Pronk de winnaar van de Leyweg en Wim Gomes de winnaar van de eerste etappe in Leiden? Joop Kette nis moest gisteren genoegen nemen met een twintigste plaats en staat in het algemeen klassement met 18 punten op de derde plaats. Wim Gomes en Gerrit Pronk kwa men echter niet aan de start, al werden ze door de jury wel in het algemeen klassement opgenomen. Op de vraag aan een van de zwakke juryle den van de KNWU hoe het met Pronk was gegaan: „Hij had pech en is afgestapt". Maar Pronk was volgens zijn ploegleider Kouwenhoven in Hummelo bij de Gentle- menkoers blijven hangen. En dan te weten dat er de afgelopen dagen voor Gerrit Pronk een protest nodig was om hem weer in hetalgemeen klassement en in de leiderstrui te krijgen. De man die in de Batavusploeg enorm hard voor deze Scheveningse renner heeft ge werkt is Martin Rietveld. Hij staat in het algemeen klassement op de vierde plaats met zeventien punten maar heeft een groot deel van zijn kansen opgeofferd aan Gerrit Pronk. Dat de Rotterdamse renner daar nu spijt van heeft >s ?en ding wat zeker is. In het Algemeen ploegen klassement gaan de jongens van De Markthof nog steeds aan de leiding nu met 101 punten. Vrolijk Koffie shop zakte af tot de vierde plaats en miste in het Zuiderpark duidelijk de slag. Van avond starten de renners in de vijfde etappe in Temeuzen en morgenmiddag de grote finale over honderd kilometer op de Boule vard van Scheveningen. De start is niet zoals bekend gemaakt om half drie, maar om half twee. Dit op verzoek van de politie die later op de dag niet genoeg mensen meer kan leveren bij afzetting van de wielerronde. ARTHUR VAN RIJSWIJK De uitslag van de vierde etappe: 1. Ton van der Valk (Voorburg), 2. Piet Vrancken (Oosterhout), 3. Herbert Stodal (Duitsland), 4. Jan van der Lugt (Berkel), 5. Martin Rietveld (Rotterdam), 6. Bram Jouvenaar (Den Haag), 7. Doyle (Engeland), 8. Van der Weyden (Den Haag), 9. Dijkhuizen (Schevenin gen), 10. H. Vinkeles (Den Haag), 11. Vermeulen (Leiden), 12. Jan Jansen, 13. Verburg (Den Haan), 14. Habets (De n Haag). Algemeen klassement: 1 Vrancken 29 punten, 2. Henk van der Berg 19, Joop Kettenis Martin Rietveld en Bram Jouvenaar 17, Gomes, Pronk, Kleine, Waasdorp en Van der Valk elk 10 punten. shop Vrolijk 76 en 5Duitsland 65. De religieuzen in Nederland willen de komende jaren hun beleid richten op een actievere rol binnen de r-k. geloofs gemeenschap. Dit geldt niet alleen voor de priesterreligieuzen. Ook de broeders en de zusters willen mogelijk heden vergroten om vrijwilligers toe te rusten voor het werk in de kerk. Dit niet om de gaten te vullen, tlie er zijn door een tekort aan priesters, maar om mee te werken in een kerk, waarin religieuzen samen met de andere gelo vigen verantwoordelijkheid dragen. Dit is naar vorgen gekomen op het halfjaarlijkse gesprek, dat de bisschop pen van Nederland hebben gehad met de vertegenwoordigers van de conferen ties van religieuzen in ons land. Aan het gesprek deze week in Utrecht, namen alle Nederlandse bisschoppen deel, be halve mgr Gijsen, die was verhinderd. Van de religieuzen waren vertegen woordigers aanwezig van de vier confe renties: SNPR (Stichting Ned. Priester religieuzen), SNVR (Vrouwelijke reli gieuzen), SBCN (Broeders-congregaties) en SMB (Stichting Monialen Beraad). De bijeenkomst was dit keer met name voorbereid door de drie laatstgenoemde stichtingen en ging daarom ook vooral over de zusters en de broeders, de zgn Jaicale religieuzen". De vier conferen ties zijn de afgelopen tijd bezig geweest met een bezinning over het thema „Einde van de conventionele pasto raal?" De religieuzen zijn van mening, dat zij „helpend, luisterend en getui gend" moeten meewerken aan de op bouw van de kerk, op de eerste plaats als gewone gelovigen. Concreet zal dit betekenen het volgen en geven van toerustingscursussen, ac tief betrokken zijn bij volwassenkate- chese en volwassenenvorming, speciale aandacht geven aan randgroeperingen zoals gastarbeiders en werkende jonge ren, opnieuw gestalte geven aan het kenmerkend religieuze ideaal van de gastvrijheid. Ging de aandacht van de religieuzen vroeger meer uit naar het scheppen van zekerheid voor de toekomst, de laatste tijd groeit het besef, dat zij bereid moeten zijn goed betaalde banen op te geven, of half-time te gaan werken om zo tijd vrij te houden voor het werk in de kerk De religieuzen merkten op, dat zij op sommige plaatsen door pastores nogal eens worden gezien als een „concur rent". Misschien is het voor de toekomst mogelijk, dat plaatselijke kerken atten ter zijn op de mogelijkheid een beroep te doen op de religieuzen, zoals ook de religieuzen misschien kunnen komen tot een duidelijker aanbod. Op de vergadering zeiden de religieu zen, dat zij zeker ook op de eerste plaats trouw zullen blijven aan hun eigen apostolaat, zoals onderwijs, zie kenzorg en dergelijke. Zowel vanwege de leeftijd als vanwege de opleiding van de religieuzen zal het hoofdaccent op deze taken blijven liggen. Toch kiezen zij daarnaast voor een actievere rol binnen de geloofsgemeenschap, vooral voor de jongeren onder hen Vertegenwoordigers van christendom, islam, boeddhis me en andere godsdiensten uit ongeveer honderd landen ne men deze week in Moskou deel aan de internationale kerkenconferentie .Religieuze leiders voor duurzame vrede, ontwapening en rechtvaardi ge betrekkingen tussen de vol ken." Het initiatief is uitge gaan van patriarch Pimen van de nissisch-orthodoxe kerk. Er zijn waarnemers van vele niet-russische kerken. Ook de Wereldraad van Ker ken in Genève is aanwezig. De internationale katholieke vredesbeweging is vertegen woordigd door een lid van de commissie Europese contac ten. De Nieuwzeelandse politie heeft honderdvijftig wapens in beslag genomen van een sec te die van plan was de wapens te gebruiken om Christus te verdedigen tegen de „ongelovi gen." Volgens de politie gelo ven de leden van de secte, dat Christus binnenkort naar de aarde zal terugkeren. South Island, het zuidelijke eiland van Nieuw Zeeland, zou de plek zijn voor deze wederkom st. KORTE METTEN De voorzitter van de Zuidafri- kaanse bisschoppenconferen tie John Patrick Fitzgerald, aartsbisschop van Johannes burg heeft namens alle bis schoppen van het land krach tig geprotesteerd tegen het „bannen" van de zwarte secre taris van de bisschoppencon ferentie Smangaliso Mkhatsh- wa (36). Dit betekent, dat hij voortaan binnen zijn stads wijk moet blijven. Na zes uur 's avonds heeft hij huisarrest, hij mag geen bezoekers meer ontvangen en zijn naam mag door de pers niet meer wor den genoemd. Bij gelegenheid van de dertig ste verjaardag van het Mars hallplan (waarmee de Verenig de Staten na de oorlog de Europese economie weer op de been hielpen) heeft de lu therse bisschop dr. Helmut Class, voorzitter van de West- duitse bond van protestantse kerken, de Europese landen opgeroepen zich de maat schappelijke nood in de ont wikkelingslanden aan te trek ken en nieuwe energie vrij te maken" om beter aan hun gro te internationale medeverant woordelijkheid te voldoen. Wie in tijd van nood hulp heeft ontvangen, aldus de bisschop, kan er niet aan voorbijgaan als anderen in nood verkeren. Dat zou de mensen in de kerk en de politiek tot nadenken moeten stemmen. De problematiek van de ker nenergie is een van de punten, die de hervormde synode tij dens haar zomervergadering maandag en dinsdag in Drie bergen te behandelen krijgt. De synode zal worden ge vraagd stappen te doen, lei dend tot een verantwoorde meningsvorming en een demo cratisch proces van besluit voorbereiding. De hervormde Raad voor Overleg en Samenleving (ROS) heeft de synode aange raden de voorlichting en be wustwording binnen kerk en samenleving op dit gebied te bevorderen. Onder meer door de werkgroep Nieuwe Levens stijl van de Raad van Kerken te vragen om een programma voor gerichte energiebespa ring, als onderdeel van een andere manier van leven. Tot dit laatste heeft de kerkencon ferentie van Lunteren in 1974 opgeroepen. Ook op de ker kenconferentie van 1979 zal dit weer aan de orde komen. De ROS vraagt de synode ook met andere leden van de Raad Aan de theologische faculteit van de Katholieke Universi teit Nijmegen wordt per 1 september een speciale plaats ingesteld voor onderzoek naar de verhouding tussen feminis me en christendom. Op deze plaats is benoemd de theologe dra. Catharina J. M. Halkes. De benoeming geldt voorlopig voor vier jaar. De benoeming is, zeker voor Europa, uniek. Behalve in de Verenigde Staten is trouwens nog nergens elders in de we reld aan een theologische fa culteit officieel ruimte ge maakt voor kritische benade ring van de theologie vanuit het gezichtspunt der vrouwen. van Kerken bij de overheid aan te dringen een democra tisch besluitvoorbereidings proces op gang te brengen. Gevraagd moet daarbij wor den in de periode van besluit voorbereiding geen onherroe- plijke beslissingen te nemen over uitbreiding van kernener gie. De kerken moeten bij de overheid ook aandringen op gerichte maatregelen voor ver mindering van energiever bruik door bedrijfsleven, over heid en particulieren. Hierbij moet er voor worden gezorgd, dat de stabiliteit van Onderzoek naar verhouding feminisme en christendom Het Nijmeegse initiatief is on der meer ondersteund door de emanciptatiecommissie, de r.k. vrouwenbeweging., de stich ting Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen en de Nederlandse de samenleving niet in gevaar wordt gebracht en de sterkste schouders de zwaarste lasten dragea Tenslotte moet er bij de overheid op worden aange drongen, dat het onderzoek naar andere energievoorzie ningen wordt versneld en ver sterkt De ROS vindt dat de discussie over kernenergie moet veran deren. Zoveel mogelijk men sen moeten kunnen meeden ken en zich kunnen uitspreken over een aantal gelijkwaardige beleidsmodellen voor de ener gievoorziening op lange ter mijn. en Westduitse vrouwelijke aca demici. Mevrouw Halkes houdt zich al geruime tijd sterk bezig met de verhouding tussen christen dom en feminisme. Tot haar nieuwe taak behoort het op sporen van de voornaamste knelpunten tussen christelijke geloofsleer en feministische opvattingen, zoals het pro bleem van de ondergeschikte positie van vrouwen in de ker ken en de kerkelijke opvattin gen op punten als samenle vingsvormen en abortusvraag stuk. Mevrouw Halkes zal ook veel aandacht besteden aan di recte contacten met vrouwen en feministische groeperingen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11