Jonge Molukkers bereid tot guerrilla in Indonesië HOUDING KREMLIN TEGEN CARTER WORDT STUGGER Mr. Luns: nieuwste Sovjetraket is nu operationeel geworden Geduld kapers raakt op na in Amin nep-reis „terug" Kampala Tindemans krijgt vertrouwen Kamer Turkse ambassadeur vermoord door Armenïèï NOES SOLISA: „GEWAPENDE STRIJD OP AMBON" Verwarring rond derde bemiddelaar BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT/" PAGINA 10 I KAMPALA (AP-Reuter-DPA) President Idi Amin van Oe ganda is terug in Kampala en het is vrijwel zeker dat hij het land niet is uitgeweest. Volgens berichten uit Londen is zijn voorgenomen reisje naar Enge land, om de gemenebestconfe rentie waarop hij niet welkom was bij te wonen, verstoord door president Moboetoe van Zaire, die geweigerd zou heb ben Amin „een lift" te geven. Daarmee is een einde gekomen aan een van de meest bizarre perioder in het schrikbewind van de voormalige sergeant-ma joor van het Britse koloniale leger. Volgens Idi Amin zelf heeft hij gesprekken gehad met enkele leiders van buurlanden. Over het Britse gemenebest zei hij dat dit geen belangrijke or ganisatie was. Verder zei hij dat de Franse ambassade niet lan ger meer de Britse belangen mag behartigen: „Londen moet zijn eigen ambassade maar weer openen", aldus Amin. In tussen hebben Oegandese veilig heidsagenten een Brit opgepakt wegens „spionage". Wie de be trokken Brit is, weet geen mens, maar als hij schuldig wordt be vonden kan hij de doodstraf krijgen. En passant beschuldigt Oeganda nog een aantal Britten van „ondermijnende activitei ten". Er verblijven nog enige honderden Britten in Oeganda, voor het merendeel missionaris sen en zendelingen. Zij mogen het land niet verlaten. Adair verdient 15 miljoen aan spuiter PARIJS (UFI) - Red Adair, de Amerikaanse deskundige die in maart een „spuiter" in het Noorse Skofisk-olieveld bedwon gen heeft, heeft een hono rarium ontvangen van 6,6 miljoen dollar (ca. 15 mil joen gulden). Dit bedrag is genoemd door de Franse oliemaatschappij Elf-Aqui- taine een van de conces siehoudsters in het bewus te veld. De strop, veroorzaakt door een lekkende afsluiter aan boord van het booreiland „Bravo", is door deskundi gen begroot op 12,6 miljoen dollar. Zes miljoen dollar daarvan gaat zitten in het bestrijden van de vervuil ing op zee. De concessiehoudende maatschappijen derven sa men nog eens 13 miljoen dollar omdat de productie is stilgevallen. MOSKOU (DPA) De reacties van het Kremlin op de politiek van president Jimmy Carter worden zichtbaar scherper, zo wordt uit Moskou gemeld. Hoe langer Carter in het Witte Huis zit des te duidelijker wordt het dat zijn beleid de Russische leiders niet welgevallig is. Daarbij komt dat men zich in het Kremlin kennelijk nog steeds geen duidelijk beeld kan vormen van Carter. Waarschijnlijk is in de Sovjet-Unie dezelfde fout gemaakt als in veel westerse landen: men heeft de nieuwe Amerikaanse president onderschat. Dat heeft zich al snel gewroken, want Carter drong de leiders in het Kremlin al minstens in twee gevallen onverwacht in het defensief, namelijk bij de kwestie van de mensenrechten en bij de onder handelingen over beperking van de strategische bewapening (SALT). Bijna alle prominente Sovjet-kranten hadden don derdag een artikel van de vooraanstaande politie ke commentator van het persbureau Tass, Oeri OTTAWA (Reuter) NAVO-secretaris-generaal Mr. Luns heeft na een NAVO-bijeenkomst in Ottawa gezegd dat de nieuwe Russische raket SS-20 nu operationeel is. Deze nieuwe raket voor middellange afstand is volgens hem in het westen van de Sovjet-Unie opgesteld. Volgens NAVO-rapporten kan de SS-20 die is uitgerust met drie ladingen, elk doel in West-Euro pa treffen. Het is de opvolger van oudere minder accurate typen met slechts een raketlading. Mr. Luns zei dat de SS-20 raketten nu in opslagplaat sen staan, maar binnen enkele uren gereed ge maakt kunnen worden voor de lancering. Omdat de SS-20 vanaf een mobiel platform gelanceerd kan worden, is het wapen voor de tegenpartij moeilijk te ontdekken en onschadelijk te maken. De ministers van defensie van de NAVO-landen hebben hun deskundigen op het gebied van kern wapens opgedragen de geheime studie te voltooien over de kwestie of het bondgenootschap de Ameri kaanse Cruise-raketten, wellicht het dodelijkste wapen ter wereld, aan de wapenarsenalen in Europa zouden moeten toevoegen. Volgens goedingelichte NAVO-kringen willen de ministers dat het onderzoek tegen oktober van dit jaar klaar is. Het rapport zal dan vermoedelijk ter beoordeling worden voorgelegd aan de Noord- atlantische raad, het hoogste en in Brussel geves tigde politieke orgaan van de NAVO. De acht ministers in Ottawa vormen de nucleaire plangroep van de NAVO. De groep houdt zich bezig met het opstellen van de strategie voor een eventuele atoomoorlog. De tweedaagse bijeen komst is gisteren beëindigd. BRUSSEL (ANP) De nieuwe regering-Tindemans heeft gisteren met 165 stemmen voor, 33 tegen en drie onthoudingen het vertrou wensvotum van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers gekregen. Van de 212 leden van de Kamer waren er bij de stemming 201 aanwezig. Tegenstemmers waren de leden van de oppositiepartijen: liberalen en communisten. Slechts een vertegen woordiger van een van de regeringspartijen, het Volksunielid Valkeniers, stemde tegen. Een lid van de CVP, de Christelijke Volkspartij (de partij van Tindemans) onthield zich van stemming. De stemming over de regeringsverklaring kwam na twee dagen van debat in de kamer. De regering-Tindemans bestaat uit een coalitie van christen-democraten, socialisten en twee „taaipartijen", het front van Franssprekenden en de Volksunie. Op 17 april, de dag van de algemene verkiezingen, behaalde de partij van premier Tindemans een forse overwinning. Na een aantal weken van onderhandelen tussen vertegenwoordigers van vier partijen, werd twee weken geleden een overeenkomst bereikt inzake een regeer-akkoord dat voornamelijk de toekomstige staats hervorming van België en de sociaal-economische politiek omvatte. Vorige week besteedden de vier partijen aan onderhandelingen over de samenstelling van de regering. Vorige week donderdag zouden de nieuwe ministers en staatssecretarissen (23 ministers en zeven staatssecretarissen) door koning Boudewijn beëdigd worden. De vier ministers van de PSC (franstalige Christen-Democraten) bleven echter op het laatste moment weg. De dag daarop echter verschenen ze wel. Weer negen Basken vrijgelaten MADRID (AP) De Spaanse regering heeft gisteren opnieuw negen Baskische politieke ge vangenen in vrijwillige balling schap naar het buitenland laten vertrekken. Onder strenge militaire veilig heidsmaatregelen werden de Basken, waaronder de man, die de leiding zou hebben gehad bij de moordaanslag op premier Luis Carrero Blanco in 1973, per vliegtuig overgebracht naar Oostenrijk, Denemarken en Noorwegen. In deze landen zul len zij de status van politiek vluchteling hebben. De Basken zaten allen in de gevangenis we gens terreurdaden tegen het re gime van wijlen generaal Fran co en behoorden allen tot de afscheidingsbeweging ETA. Kornilow, die Carter wat de mensenrechten be treft, verwijt dat hij zich opwerpt als leermeester van de Sovjet-Unie en andere socialistische staten en zich daarbij bedient van de .onzinnigste' verzin sels uit het arsenaal van de .reactionaire bourgeoi- Kornilow, die steeds dan in actie komt als er behoefte is enige commentariële klappen uit te delen, kwalificeert de politiek van Carter als een „onduldbare inmenging in de binnenlandse aange legenheden van de Sovjet-Unie". Een dergelijke toon tegen een Amerikaans staatshoofd was in Moskou lange tijd niet meer te horen geweest. Kennelijk heeft het Kremlin de hoop opgegeven dat Carter wel weer zou terugkeren tot de schou- derkloppende omgangsvormen die in het tijdperk Ford-Kissinger gebruikelijk waren. Het lijkt erop dat Moskou besloten heeft over te gaan tot een openlijke propagandistische veldslag. Een met bloed besmeurd kussen markeert de plaats waar de Turkse ambassadeur bij de Heilige Stoel Taha Carim, in Rome neergeschoten werd. Tanzanfè: geen troepen naar Seychellen DAR ES SALAAM (Reuter) Tanzanië heeft tegengesproken dat het een troepencontingent naar de Seychellen zal zenden om het nieuwe bewind te hel pen een mogelijke tegen-eoup van de verdreven president Ja mes Mancham te weerstaan. Van diplomatieke zijde in Victo ria was woensdag meegedeeld dat er berichten waren dat een kleine eenheid Tanzanianen naar de eilandengroep zou wor den overgevlogen om eventueel bij de verdediging te helpen. Zweden wijst Sovjetkaper niet uit STOCKHOLM (Reuter) De 37-jarige Russische ingenieur Vasily Sosnovsky die op 26 mei een Russisch vliegtuig dwong naar Stockholm te vliegen, zal niet worden uitgewezen naar de Sovjet-Unie, zo heeft de Zweed se regering donderdag besloten. De kaper zal in Stockholm voor de rechtbank moeten verschij nen. Op 17 juni begint het pro ces. De nieuwe kapingswet, die kan leiden tot een gevangenis straf van maximum vier jaar, zal op hem betrekking hebben. Vrijwilligersleger Afgelopen week hebben wJ overal kunnen lezen en horen] over het advies van de staats- commissie-Mommersteeg t.a.v. de instelling van een vrijwilli- gersleger. Deze commissie werd in 1975 ingesteld door de toen malige minister van Defensie Vredeling, om de wenselijkhe den en mogelijkheden van een vrijwilligersleger (v.w.l.) te on derzoeken. Alle leden van de commissie waren toen verstan-j diger. Nu echter heeft de com-| missie geadviseerd, voorlopig, niet over te gaan tot de instel ling van een volledig uit vrijwil-: ligers bestaand leger. Da's mooi, denk je dan, maar toch vindei wij van het Anti Vrijwilligersle-I ger Komité Leiden (AVKL), dal we uit moeten blijven kijkei voor de instelling van een v.w.lJ Want de daaraan verbonden varen en nadelen zijn groot: Met name de jongeren worden' getroffen door de werkloosheid en bv. door studenten- en oplei dingsstops, door gebrek aan op-! leidingsmogelijkheden. Deze; omstandigheden dwingen hen erj als het ware toe het leger in te! gaan, om toch maar werk te krijgen en een vak te leren.j Maar ze krijgen daar wel de rotste baantjes. Het zou veel) beter zijn als in de burgermaat] schappij voldoende werkgele-: genheid en opleidingsmogelijk-! heden voor deze jongeren ge schapen zouden worden. Democratische controle op het leger is ook nu een moeilijke zaak. Maar toch hebben organi saties als WDM (Vereniging van Dienstplichtige Militairen) en BVD (Bond Van Dienstplich tigen) ervoor gezorgd, dat steeds meer mensen weten, wat er zich binnen de kazernemuren af-; speelt. Vrijwilligers zijn veel af hankelijker van hun .chefs' dan dienstplichtigen. Hun premie en promotie staan op het spel, wan neer ze ondemocratische orak- tijken aan de orde stellen. Een v.w.l. kan seei te makkelijk -«or de heersende groepen te-j gen de eigen bevolking gebruikt worden. (van redactiewege ingekort) BEIROET/ROME De moord op Taha Carim, ambassadeur van Turkije bij de Heilige Stoel, is opgeëist door een Armeen se organisatie. Een onbekende belde het kantoor in Beiroet van het Franse persbu reau AFP en zei dat de ambassadeur van Turkije bij de Heilige Stoel, is opgeëist door een Armeense organisatie. Een onbe kende belde het kantoor in Beiroet van het Franse persbureau AFP en zei dat de am bassadeur is neergeschoten door de „organi satie van de Armeense volkerenmoord." Onder de Ottomaanse (groot-Turkse) heer schappij werden er in 1915 anderhalf mil joen Armeniërs de dood ingedreven. Ambas sadeur Cahil werd gisteren bij zijn Romein se privé-woning neergeschoten door een man. De 63-jarige diplomaat slaagde er niet meer in zijn eigen wapen te trekken. Hij werd getroffen in de linkerwang en borst en linkerschouder. Hij werd overgebracht naar de Romeinse polikliniek voor een spoe doperatie, waar hij later overleed. Carim is de derde Turkse ambassadeur op wie sinds 1975 een aanslag is gepleegd. Op 22 oktober 1975 werd de ambassadeur! in Wenen, Danis Tunaligil, door enkele ma-, chinegeweerschutters neergemaaid. Twee dagen later werd zijn in Frankrijk geaccre-, diteerde collega Ismail Erez op de Parijsej Bir Hakeimbrug, in het hartje van de stad, doodgeschoten. Ook de chauffeur van zijn; auto overleefde de aanslag niet. (Van een ónzer verslaggevers) BOVENSMILDE Noes Solisa, een van de vooraanstaande woordvoerders van de Vrije Zuidmolukse Jongeren uit Bo- vensmilde, zegt te verwachten dat er een accentverschuiving komt van RMS-ac- ties in Nederland naar Indonesië. Hij pleit voor een gewapende strijd die ge start moet worden door de Molukkers op Ambon. Solisa zei dit gisteravond in een uitzending van „Brandpunt". Hij ging daarbij indirect in op berichten dat gro te groepen Molukse jongeren bereid zijn een opleiding in Vietnam te krijgen, teneinde in Indonesië een guerrillaoor log te beginnen. Solisa: „De Zuid Molukkers zullen zelf de zaak moeten oplossen. Nederland kan ons daarbij slechts ten dele helpen". De Molukse Bovensmildenaar pleitte vervol gens voor het starten van een revolutie in Indonesië. Noes, die aan de paedagogi- sche academie van Assen voor onderwij zer studeert, zei samen met andere onder drukte groepen in de Indonesische archi pel te willen gaan strijden voor onafhan- kelijkheid van een RMS-staat. Hij erken- geschaad acht in haar belangen. De toto de dat er vanuit Nederland nu reeds 1S ^1* jaar geleden m een schiettent op contacten zijn met groepen in Indonesië, de kermis gemaakt. In Zuidmolukse krin- om een revolutie voor te bereiden. Solisa 6en worden de publikaties als provoca- werd ook naar zijn mening gevraagd *les opgevat. Een goede kennis van Hans- over de vrouwelijke kaper, Hansje het Je> die tot de kaping als tandartsassisten- meisje van wie in een van de landelijke ^e Assen werkte, vertelde dat zij een ochtendbladen een foto verscheen. In de rustig meisje is, dat er van houdt goed Molukse wijk van Bovensmilde is nogal gekleed te gaan. Volgens Noes Solisa kan beroering ontstaan omdat de foto niet Hansje wel eens de eerste zijn van een Hansje uitbeeldt, maar een ander meisje, groepering Molukse vrouwen die de be- Volgens familieleden zal er een rechts- reidheid en de opofferingsgezindheid zaak aanhangig worden gemaakt tegen hebben om zich volledig in te zetten voor dit ochtendblad, omdat de familie zich de RMS-zaak. Drie kapers wuiven naar de vertrekkende auto met de twee contactpersonen. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Grote verwarring is gisteren in Assen ontstaan rond de persoon van E. („Frie da") Tomasoa, oud-hoofdbe stuurslid van de Zuidmolukse jongerenorganisatie Permuda Masjarakat. Deze jonge vrouw zou aanvankelijk deelnemen aan het tweede gesprek dat de beide Zuidmolukse contact personen mevrouw Josina Soumokil en dr. Ha«an Tan met de treinkapers hadden. Zowel de terroristen als me vrouw Soumokil en dr. Tan hadden Frieda Tomasoa ge vraagd als derde contactper soon op te treden. Dr. Tan had zelfs een gesprek met haar gehad in Capelle ayd IJssel waar Frieda deel uitmaakt van het Molukse crisisteam Alles leek in kannen en krui ken en de beleidsautoriteiten waren dan ook stom verbaasd toen zij gisterenmiddag uit de mond van dr. Tan vernamen, dat het toch maar beter was dat Frieda Tomasoa niet naar de trein zou gaan. Wat er nu precies aan de hand is geweest konden de justitiële woord voerders mr. Van Leeuwen en mevr. Faber niet duidelijk ma ken. Vast staat dat Elisabeth Tomasoa niet kwam opdagen. Tegen het middaguur hadden de woordvoerders van justitie nog bekend gemaakt dat zij als derde contactpersoon naar de trein zou gaan. Dat dit toch niet gebeurd is ligt volgens de beleidsautoiteiten aan dr. Tan en mevr. Soumokil, die kenne lijk toch geen heil zagen in Tomasoa's deelname. Frieda Tomasoa maakte de afgelopen dagen deel uit van het Zuid molukse crisisteam in Capelle a/d IJssel. Gezondheid vrijgelaten passagier „iets vooruit" (Van onze verslaggevers) GRONINGEN De toestand van de woensdag uit de ge kaapte trein vrijgelaten man is „iets verbeterd", zo heeft een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis in Groningen gisteren meege deeld. De heer Van Hattum blijft voorlopig echter nog in het ziekenhuis, zowel voor behan deling als ter observatie. Hij ligt nog steeds op een in tensive-car e-afdeling, zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. De 29-jarige onderwijzer Si mon van Beetz die gelijk met de kinderen uit de bezette school in Bovensmilde werd vrijgelaten mocht gisteren het ziekenhuis in Assen verlaten. ZUIDMOLUKSE LEIDER: (Van een onzer verslaggevers) GLIMMEN/GRONINGEN In kringen van Zuidmolukse leiders in Groningen- stad, wordt beweerd dat het geduld van de kapers binnen korte tijd moet zijn opgebrand. Een anoniem blijvende Zuid- molukker zei ons dat de kapers, ondanks hun gedegen voorbereiding en zelfs een gerichte training, niet allemaal even ste vig op hun benen staan. Bij de kapers in de trein zitten bij de politie bekende druggebruikers, die veel vertoefden in het open jongerencentrum Het Viaduct in Groningen. Het Viaduct was een open jongerencen trum voor straatgroepen. Het laatste half jaar is het centrum bijna geheel in handen genomen door Zuidmolukkers. Op het mo ment van de gijzelingen is het ook niet mogelijk het centrum in Groningen binnen te komen. De Zuidmolukkers, die er nu verblijven, wensen niemand binnen te la ten, zelfs geen hun bekende Nederlanders. Een lid van de contactraad van Het Via duct wilde wel toegeven dat verschillende kapers regelmatige bezoekers waren van dit centrum. Hij wees erop dat onder de kapers jongeren zitten die bij de Groningse politie te boek staan als „criminelen". Deze zegsman zei dat in tegenstelling tot berich ten in enkele kranten, niet Max P., een ambtenaar op het provinciehuis te Assen, het brein van de actie is, maar dat hij wel een leidinggevende rol vervult bij de ka pers in de trein. „Ook Max kan de jongens in de trein niet meer tegenhouden als de situatie nog lang voortduurt. Het brein is een groep Zuidmolukkers. Het was in onze kringen allang bekend dat opnieuw kapin gen zouden plaatsvinden. En als u het mij vraagt kon dat ook geen geheim meer zijn geweest voor oplettende Nederlanders. De situatie was allang gespannen in Assen, Groningen en Bovensmilde, maar het is niet zo dat iedereen exact op de hoogte was. Niet in Zuidmolukse wijken in andere delen van Nederland en ook niet in onze gemeenschappen in het noorden. Onze lei ders en wij waren er van op de hoogte dat kapingen zouden plaatsvinden op onze feestdag Dat hebben de leiders nog weten tegen te houden. Meer wil ik er niet over zeggen. Maar men moet wel weten dat er altijd groepjes zijn in de Zuidmolukse samenleving die eenmaal gemaakte plan nen toch doorzetten. Ook de kapingsplan nen van 25 april, zelfs dat er een school bezet zou worden, om zodoende de publici teit te halen. Waarom zouden zelfs gema tigde gezinnen hun kinderen op 23 mei van Bovensmilde hebben thuisgehouden?", vraagt deze anonieme Zuidmolukker zich af. Op de vraag waar de Zuidmolukkers hun wapens vandaan halen zei de leider: „Je hoeft niet persé wapendepots te over vallen in Amsterdam, Arnhem en Baarle- Nassau kun je wapens heel gemakkelijk kopen". Noodsein uit trein: ,,Haal ons eruit!" ASSEN „Haal ons eruit". Deze dramatische boodschap is gisteren in morsetekens, waarschijnlijk met behulp van een spiegeltje, door een van de gegijzelden in de ge kaapte trein bij De Punt uit- Engelse televisiemakers had den de mysterieuze lichtflikke- ringen op film vastgelegd. Met enige moeite heeft men de te kens kunnen ontcijferen. Er zijn nog andee boodschappen in morse uitgezonden, maar justitie-woordvoerder Van Leeuwen wilde die niet be kendmaken uit vrees voor de levens van de gegijzelde trein- De film met de signalen is aangeboden aan het NOS- joumaal, dat echter van uit zending afzag uit veiligheids overwegingen. De film is wel onder meer in Engeland en West-Duitsland op de televisie vertoond.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10