CDA Bijna een kwart van reizigers maakt misbruik van het openbaar vervoer hond zoekt huis Hazewind Tommy is nog in de groei LEIDSE PSYCHOLOOG-CRIMINOLOOG HAUBER IN PROEFSCHRIFT: Automobilist koelt aggressie af op voetgangers Égglf C 51 STAD/REGIO LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Automobilisten gedragen zich in het verkeer aanzienlijk vaker agressief dan in andere situaties. Ruim vijfentwintig procent van hen toont zich bijvoorbeeld agres sief tegenover overstekende voetgangers. Bijna tweeën twintig procent van de ge bruikers van het openbaar vervoer heeft in de afgelopen vijf jaar tenminste eenmaal niet of te weinig betaald voor een rit per trein, tram of bus. Het verlies voor de vervoers maatschappijen kan hierdoor worden geraamd op vijf pro cent van hun inkomsten". Dit zijn de belangrijkste con clusies uit het proefschrift „Gedrag van mensen in bewe ging", waarop vorige maand de Leidse psycholoog-crimino loog dr. A. R. Hauber promo veerde tot doctor in de rechts geleerdheid. Om het misbruik bij het open baar vervoer terug te dringen pleit dr. Hauber in zijn proef schrift voor gratis openbaar vervoer in de vier grootste ste den van Nederland: Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. In de overige ste den van Nederland speelt het probleem van fraude bij het openbaar vervoer veel minder, omdat de regionale vervoers bedrijven hun klanten nog weinig mogelijkheden tot frau deren bieden. Het wegvallen van de kosten van de contróle op misbruik en de daarmee gepaard gaande administratie kosten zouden de benodigde extra subsidiëring van het openbaar vervoer in de vier grote steden mogelijk maken. Dr. Hauber: „De vraag is uite raard of de overheid iets wil ondernemen om het misbruik van het openbaar vervoer te gen te gaan. Dat is natuurlijk een beleidskwestie. Het is van uit etisch oogpunt echter niet erg fijn als de ene reiziger wel betaalt en een ander niet. Dat houdt een ongelijke beoorde ling door de overheid in. Om dat de financiële situatie bij de vervoersbedrijven steeds slechter werd is men een aan tal jaren geleden overgescha keld op automatisering. Op bussen en trams ging men over op eenmansbediening en werd de controle op de per rons van de stations verder achterwege gelaten. We kun nen uiteraard terugkeren naar het oude systeem, maar dat zou meer geld kosten dan we zouden winnen door het voor komen van fraude". Door het instellen van een nul tarief voor het openbaar ver voer in de grote steden wil dr. Hauber tevens bereiken, dat de stadscentra beter bereik baar worden. „Het spitsuur strekt zich nu uit over de hele dag. Door het invoeren van gratis openbaar vervoer ma ken we de stadscentra beter bereikbaar, ook voor degenen die noodzakelijkerwijs met de auto in het centrum moeten meegegeven. Daarbij vroeg ik of ze in de afgelopen jaren nog meer vormen van normover tredend gedrag zoals winkel diefstallen en zwartkijken hadden f Vergrijpen Meer dan een kwart van de automobilisten voetgangers. zijn, zoals artsen en leveran ciers. Het uitbreiden van het aantal autowegen in de steden is voor ons land geen oplos sing. Men heeft dat gepro beerd in Los Angelos in de Verenigde Staten. Daar be staat de stad voor twee derde gedeelte uit autowegen, maar dat is wel een dode stad ge worden", aldus dr. Hauber. Interviews Bij het onderzoek van dr. Hau ber zijn meer dan tienduizertd personen in verscheidene Eu ropese landen betrokken ge weest. Een kleine negendui zend zijn mondeling geinter- viewd bij tram- en bushaltes en op stations in Nederland, Denemarken en Zwitserland. Dr. Hauber wilde in zijn on derzoek zowel de benadeelden (de vervoersbedrijven) als de daders "betrekken. Bij meer dan 100 vervoersbedrijven in Europa informeerde hij naar het aantal controleurs dat zij in dienst hadden naar het aan tal overtredingen en de hoogte van de boetes die in het alge meen opgelegd werden. „Dat was de makkelijkste kant van het onderzoek, want de ver voersbedrijven voorzagen mij in het algemeen van voldoende informatie. Het is uiteraard veel moeilijker om de daders te benaderen. Ik ben onafhan kelijk te werk gegaan en heb mijn onderzoekmethode in Amsterdam uitgeprobeerd. Ik knoopte bij drukke haltes met wachtende passagiers gesprek ken aan. Het moesten uite raard korte gesprekken zijn, want de mensen hebben haast en als de bus of tram aankomt hebben ze voor mij geen tijd meer. Ik heb die mensen alle maal een enquêteformulier Uit de antwoorden bleek, dat vrijwel iedereen, van de'geïn terviewden 96,4 procent, wel eens normovertredend gedrag pleegt Tevens bleek, dat de genen, die vaker voor niets met het openbaar vervoer proberen te reizen, in de regel ook vaker andere kleine ver grijpen plegen. Kijkt men naar wie in het bijzonder fraude bij het openbaar ver voer plegen, dan valt op, dat onder hen boven het gemid delde vertegenwoordigd zijn jongeren, mannen, ongehuw- den met een gering inkomen en mensen die niet over een particulier vervoermiddel be schikken. Het viel mij reusachtig mee, dat zeventig procent van de ondervraagden een formulier retourneerde". Dr. Hauber deelde degenen die misbruik van het openbaar vervoer maken en dus zij die ingaan op door de vervoersbe drijven gecreëerde uitnodigen de situaties in in vier catego rieën. „Je hebt een groep van naïeve fraudeurs. Van men sen, die ongewild en niet met voorbedachte rade fraude ple gen. Dan heb je een groep van minder naieve fraudeurs. Dat zijn de mensen die alleen mis bruik maken van het open baar vervoer in een bepaalde periode, bijvoorbeeld tegen het einde van de maand, wan neer zij krap bij kas zitten. Na die .moeilijke" periode beta len zij echter weer gewoon voor hun kaartje. De derde categorie is de groep van poli tieke fraudeurs. Zij maken doelbewust misbruik van het openbaar vervoer, omdat zij een overtuigd voorstander zijn van gratis openbaar vervoer. Tot de vierde groep behoren de geraffineerde fraudeurs. Zij doen het puur uit eigen belang en hebben ook allerlei systemen ontwikkeld om de controleurs te ontwijken". In het psychologisch laborato rium van de universiteit in Leiden werd door Dr. Hauber vervolgens onderzocht of men sen in fraude-uitnodigende si tuaties hetzelfde gedrag ver toonden als tijdens het veldon derzoek. Eén van de proeven was een muzikaliteitstest. ,Jk vertelde de mensen, dat ik hen drie verschillende toonhoogten zou laten horen en dat zij de hoogste toonhoogte eruit moesten kiezen. Er was echter alleen een verschil in toon sterkte maar niet in toonhoog te. Er was dus in feite geen goed antwoord mogelijk. Op een bepaald moment hebben wij het juiste antwoord gesug gereerd. In een volgende ron de kon men geld verdienen als tenminste voor het goede ant woord werd gekozen. Het was opvallend hoeveel mensen plotseling voor het door ons gesuggereerde antwoord ko zen. Het blijkt dat vijfentwin tig procent van de mensen rea geert op een uitnodigende si tuatie tot het plegen van frau de. Eenzelfde uitkomst leverde het veldonderzoek ook op. In het begin schat men het risico om ontdekt te worden veel te hoog. Als op een bepaald mo ment de kleine en onschuldige vergrijpen gunstig aflopen gaat men echter steeds grotere risico's nemen", aldus dr. Hau ber. Naast het gratis openbaar ver voer in de vier grote steden pleit dr. Hauber tevens voor een kwalitatieve verbetering en een eenvoudiger tariefsys teem bij de vervoersbedrijven. „Evenals dat bij het telefone ren gebruikelijk is moet de passagier in de zogenaamde stille uren voordeliger kunnen reizen. Daarnaast zouden we af moeten van het systeem dat je voor elke rit betaalt. Elke Nederlander zou een compu- terkaart met registratienum mer moeten krijgen. Bij het binnengaan en verlaten van elk station zou hij zijn kaart dan moeten tonen aan een ter minal. Dit in combinatie met hekjes, die pas opengaan als je die kaart vertoond hebt. Ieder kwartaal krijg men dan de rekening voor het reizen per openbaar vervoer thuis ge stuurd." Dr. A. R. Hauber: „Wij moeten de mensen een andere verkeersmentaliteit bijbrengen." Willen wij het huidige sys teem handhaven, dan zal er minder systematisch gecon troleerd moeten worden. Het verrassingselement moet gro ter worden, zodat men er geen peil meer op kan trekken wanneer er contróles uitge voerd worden. Men moet een soort mobiele controleploeg van vijf man vormen, die in burger zijn en voorzien zijn van legitimatiekaarten. In Amsterdam heeft men g'eexpe- rimenteerd met een dergelijke meer geraffineerde contróle. Met succes moet ik zeggen". Het tweede gedeelte van het onderzoek van dr. Hauber be trof het agressieve gedrag van verkeersdeelnemers. „Ik vroeg mij namelijk af of mensen in het verkeer nou werkelijk agressiever reageren dan in andere situaties en dat ben ik gaan controleren". „Ik koos voor dit onderzoek het oversteken op een zebra van een voetganger. Ik stak de weg over, wanneer een auto op dertig meter afstand be vond en de automobilist dus nog gemakkelijk kon stoppen. Medewerkers van mij stelden zich op een ander punt op en observeerden het gedrag van de automobilist. Wij noemden een automobilist agressief, wanneer een voetganger van zijn gedrag schade ondervond. Onder schade versta ik dan wanneer een voetganger zijn tempo moest aanpassen of wanneer een automobilist wel stopte, maar zijn raampje opendraaide en ging schelden. Ruim vijfentwintig procent van de automobilisten ver toonde een agressief gedrag. Van die automobilisten noteer den wij het kentekennummer van zijn auto en schatten wij de leeftijd. Later hebben wij hen nog een klein ongemak in de weg gelegd, door die men sen tweemaal voor niets op te bellen. Na die telefoongesprek ken vertoonden nog tien pro cent van hen een agressief ge drag. Het blijkt dus dat de mensen in het verkeer agres- Wachtende passagiers bi] een bushalte: 22 procent heeft in de afgelopen vijfentwintig jaar weieens niet betaald siever reageren dan in verge lijkende situaties. Vervolgens heb ik de mensen schriftelijk uitgenodigd voor een inter view. Het bleek dat sommige mensen zich helemaal niet be wust waren van hun agressivi teit. Hun agressie in het ver keer is niet gericht tegen ande re verkeersdeelnemers. Het is verplaatste agressie. Zij rich ten hun agressie af in het ver keer op mensen, die zij niet kennen. Het zijn vaak opge kropte gevoelens, die hun oor zaak vinden in hun werksitua tie en de verhoudingen in het gezin". „Het zijn de discontinuiteiten in het verkeer, die de mensen hinderen", stelt dr. Hauber. „Elke storing in een regelmati ge verkeersloop wekt bij de mensen agressie op. Een zebra en een kruising zijn twee dis continuiteiten, die we moeten proberen samen te laten val len. De verkeersvoorzieningen moeten daarom gunstiger wor den. Dr. Hauber beveelt ver der een beter op elkaar af stemmen van de snelheidsbe perkingen aan. ,Er zijn wegen binnen de bebouwde kom, waar je maar vijftig kilometer per uur mag rijden, maar waar je gemakkelijker 70 kilo meter kunt rijden. En natuur lijk is ook het omgekeerde het geval. De een rijdt echter for malistisch 50, terwijl de ander naar de praktijk kijkt Die twee groepen zijn voortdurend met elkaar in conflict Wat ook opvallend is is dat bepaalde automobilisten een autotype koppelen aan het beeld van de chauffeur. Het zien alleen van een DAF wekt bij sommige automobilisten al agressie op. „Ik zie nu niet meteen hoe we het aantal autotypen kunnen verminderen, maar we kunnen wel proberen de anonimiteit van de verkeersdeelnemer te doorbreken. Door bijvoor beeld naambordjes op de au to's aan te brengen, zodat ik weet: „Hé, daar rijdt meneer Jansen". Verder zouden de mensen moeten leren zich di recter te uiten, zodat er min der opgekropte agressie is. Ook moet de overheid komen met een doelgerichte verkeers- opvoeding, die wordt voortge zet na het basisonderwijs. Laat die cursus uitmonden in een rijbewijs en geef zo'n cur sus ook aan mensen, die geen onderwijs meer volgen. Wij moeten de mensen een andere verkeersmentaliteit bijbren gen". PIET VAN DAM Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij het dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondebezitters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen Onzinnige. De in ,Jlond zoekt buis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig inggeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags Tommy, de magere hazewind. Vandaag is er een bijzondere hond aan de beurt „Bijzonder", omdat men honden van Tommy's ras doorgaans niet in asiels aantreft. Tommy is name lijk een hazewind. En beslist niet de slechtste uit het nest Het is moeilijk vast te stellen of Tommy raszuiver is, maar veel scheelt het in ieder geval niet. Tommy heeft de van windhonden bekende bruin-witte tekening en is uiteraard kortharig. Het meest opvallende aan windhonden is dat ze altijd te mager lijken. Tommy maakt hierop zeker geen uitzondering. Het is overigens heel begrijpelijk, dat Tommy zo dun is, want hij is nog in de groei. Als je, zoals Tommy, nog maar negen maanden oud bent, heb je in de eerste plaats stevig voedsel nodig en in de tweede plaats veel rust. En dat zijn nu net twee dingen die Tommy, voordat hij op de twaalfde mei naar het asiel werd gebracht, node heeft gemist Weer het oude liedje: Tommy werd, terwijl hij hopeloos verdwaald in de stad ronddoolde, door de politie gevonden. Een baas kwam op het bureau niet opduiken en ook nu, in het asiel, is niemand zich komen melden als Tommy's eigenaar. Tommy is in tegenstelling tot zijn rasgenoten helemaal niet nerveus. Afgezien van een af en toe de kop op stekende eigenzinnigheid is Tommy doorgaans goed gehoorzaam. Als hij tijdens het wandelen los mag van de riem, zal hij ook weinig problemen opleveren. Gezien Tommy's leeftijd is het interessant te weten dat hij volledig zindelijk is. Tommy heeft dus geen achterstand in zijn ontwikkeling opgelopen in de tijd dat hij zonder baas was. Verder is Tommy erg geschikt voor kinderen. Hij is bijzonder zach taardig en daaruit volgt dat Tommy niet waaks is. Deze waaksheid ontbreekt overigens bij alle (of bijna alle) jachthonden.«Het is wel zo rustig. Hector Nog even over Hector, de zevenjarige herder van de vorige week. Sassenheim is zijn nieuwe woon plaats geworden. Vorige week zaterdagmiddag werd hij door zijn nieuwe bazen, een echtpaar, afgehaald. BART SPIJKER Actie „Pleegdier" In verband met de komende vakantietijd is de dierenbe scherming gestart met de actie „Pleegdier". Deze actie heeft tot doel honden bij een „pleeg gezin" onder te brengen gedu rende de tijd dat hun bazen met vakantie zijn. De „pleeggezinnen" zijn mensen die om welke reden dan ook niet permanent een hond kun nen hebben, maar die er, zij het tijdelijk, graag één zouden wil len verzorgen. Op deze manier worden er, buiten de bekende (en vrijwel altijd al volgeboekte) dierenpensions om, meer logies- adressen gecreëerd. Iedereen heeft er dus baat bij. Vooral de dieren, want waar zouden ze anders naar toe moeten. Onder supervisie van de dierenbe scherming leidt mevrouw Petra Mittelmeijer de actie „Pleeg dier". Zowel degene die een hond „kwijt" wil, als degene die een hond .hebben" wil kan zich met haar in verbinding stellen. Dit natuurlijk tijdelijk. Het tele foonnummer van mevr. Mittel meijer is 071—768792. (De gastvrijheid.aan schrij vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubrTek.) Groter raadhuis Zoeterwoude Het is alweer drie maan den geleden, dat het ver grote raadhuis van Zoeter woude in gebruik werd genomen. Het resultaat van veel denkwerk èn inspraak van de betrok ken ambtenaren mag gezien worden, en het leefklimaat is wel bijna ideaal te noemen. Het CDA prijst zich gelukkig met de vernieuwing, en heeft ook meegewerkt door bij het benodigde raadsbesluit vóór te stem men, zoals trouwens ook de gehele raad heeft ge daan. Het CDA in Zoeterwoude heeft de meerderheid in de gemeenteraad, maar verheugt zich over het feit, dat practisch niet wordt gepolariseerd, en dat in het algemeen over een goede verstandhou ding met de beide andere partijen mag worden ge sproken. Zo ook bij het besluit om het raadhuis te verbeteren en te vergro ten. Bij de opening van het vergrote raadhuis op 11 maart mocht ondergete kende als nestor van de raad het woord voeren, en heeft toen de geschiedenis van de totstandkoming in 1870/1871 van dit raadhuis gememoreerd. Tot 1870 was het raadhuis gevestigd aan de Hoge Rijndijk in een huurhuis. Het bevond zich in slechte onderhoudsstaat, en toen een nieuwe eigenaar kwam, eiste deze, dat op kosten van de gemeente het pand zou worden op geknapt. Ook was in een bijgebouw de brandweer wagen (met paarden) on dergebracht; de nieuwe ei genaar wilde in dit bijge bouw echter zelf gaan wo nen. Daar de huur in 1872 afliep, besloot de toenma lige gemeenteraad (be staande uit burgemeester P. van Outeren en 5 le den) om een nieuw raad huis te gaan bouwen „aan de openbare grindweg aan de Noordbuurt", alwaar een stuk grond kon wor den aangekocht. Het een en ander heeft tot nogal wat problemen aan leiding gegeven, en wel zódanig, dat de burge meester niet bij de eerste- steen-legging aanwezig wilde zijn. Om een idee te geven van de kosten: het raadhuis ging in totaal ongeveer 17.000 gulden kosten. Nu was dit wel een formidabel bedrag, omdat de gehele jaarbe groting van de gemeente in die dagen ongeveer 20.000 gulden bedroeg. De bouw viel tegen, omdat de winter van 1870/1871 zeer vroeg inviel, zeer streng was, en ook zeer langdu rig. Op 1 mei had het ge bouw moeten worden op geleverd, maar het was pas 5 september 1871, dat het gebouw in gebruik werd genomen. In die tus sentijd was een nieuwe burgemeester benoemd, te weten de heer H. Doyer. Een bijzonderheid bij de installatie van deze burge meester was, dat de ambtsketen niet kon wor den omgehangen, omdat zijn voorganger de heer Van Outeren deze als pri- vé-bezit beschouwde, en weigerde af te geven. De bouwkosten bij de laatste uitbreiding (1976/1977) bedroegen 1,5 miljoen gulden (de ge meentebegroting 1977 be droeg rond 17 miljoen, zo dat hieruit blijkt, dat in verhouding tot een eeuw geleden de lasten minder op de begroting van de gemeente zullen drukken. De CDA-fractie vond deze hoge uitgave verantwoord, omdat de ambtenaren (de gemeentelijke arbeids krachten) beter hun taken zouden kunnen vervullen, en hun werkklimaat enorm zou worden verbe terd. A. C. J. Duindam CDA-lid gemeenteraad Zoeterwoude

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5