Aantal parkeerwachters behoeft verdrievoudiging Zoeterwoude 700" voor jeugd 'Handhaaf overleg hij energiebedrijf' CONCERTEN IN EN ROND PIETERSKERK COMMISSARIS VAN VOORDEN IN JAARVERSLAG: Fonkelende 'Danscollage '77' van de Leidse Balletschool Actie op Stadhuis plein GOED BEZOCHTE KAARTWEDSTRIJDEN STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 JUNI 1977 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) dan het jaar daarvoor. Dat betekent aantal parkeerplaatsen met een auto- al uitdrukkelijk gesteld, dat de parkeer- LEÏDEN „Het aantal parkeercontro- allerminst dat de parkeeroverlast min- maat is wat groter. controle niet langer een specifieke poli- leurs in Leiden behoeft een verdrievou- der zou zijn geworden. Integendeel: het tietaak is, maar dat de gemeente hierin diging wil van een redelijke controle feit dat er minder bonnen werden ge- Omdat de bezetting van een bureau dient te voorzjQn ^eze constructie op de naleving van parkeerregels en schreven is louter te wijten aan het parkeercontrole met afnanKelijK is van het gemakkelijker het aantal par- - verbonden in deze stad sprake zijn." enorme ziekteverzuim waarmee de af- ministeriele richtlijnen en maxunu- keerwachters uit te breiden dan de Tot deze conclusie komt commissaris deling parkeercontrole kampt. Dat ziek- maantallen zoals bij de politie, iijKt sterkte van het Leidse politiekorps, die H. W. van Voorden in een toelichting teverzuim beliep vorig jaar 22% en dat f611 uitbreiding vim het bureau par- wej wet jg vastgesteld. Daar komt op het vandaag gepubliceerde jaarver slag van de Leidse politie over 1976. ke afdeling. „Het bureau parkeercontrole is een van hoog voor een gemeentelij- - i UC Uct_l lil_L LUI breiding van de politie. Vandaar dat intensiveren 0p het stadhuis wordt on- - het ge- derschreven. Zeker nu ook de gemeente van plan is het aantal parkeermeters uit i n te breiden, en straks in verscheidene breiden van 8 tot 31 man. „Een inten- ^jken van Leiden het systeem van de de meest onderbezette afdelingen van in tegenstelling tot het werk van de de coin"ni^sans inmiddels het bevoegd gezag in Leiden", aldus de politie is dat van de parkeercontroleurs commissaris. %en puur gemeentelijke zaak en is de "ch'het bm^u parkeercon^ole bezetting van het bureau parkeercon- reid5? I«i,L»ronnfpniP :'n"^ Parkeernood is een woord dat dagelijks trole niet gebonden aan een maximum parkeerpasjes voor bewoners zal in deze kolommen valt ook buiten het gerelateerd aan het inwonertal van de verband van de Breestraatperikelen. De gemeente. Dat blijkt ook wel uit een acht parkeerwachters die de gemeente kleine vergelijking met een stad als Delft. Daar heeft de gemeente 18 par- ris Van Voorden. „Niets is zo frustre- den ingevoerd, waarbij het voor niet-be- woners verboden wordt de auto te par- Leiden in dienst heeft, hebben de on dankbare taak er voor te zorgen dat al keerwachters in dienst (het dubbele het blik in Leiden volgens de door het Leiden) terwijl Delft een binnenstad rend als het instellen van verboden, keren 0ok da, lT om extra waarvan de naleving niet kan worden keerwachters. gecontroleerd." In onze krant van maandag komen wij gemeentebestuur vastgestelde normen heeft die in geen verhouding staat tot wordt gestald. Die acht parkeerwach ters schreven vorig jaar 16.C"" De heer Van Voorden wijst overigens uitvoeriger op het jaarverslag van de nog eens op een groot misverstand als politie terug in een interview met de op het bureau aan de Zon- uit en dat waren er ruim l de omvang van die van Leiden. Het zouden de parkeerwachters deel uitma- eerste i bonnen aantal parkeermeters in Delft is iets ken van het Leidse politiekorps. Van neveldstraat: commissaris H. W. van minder meer dan de helft van Leiden, het ministeriële zijde is enige tijd geleden Voorden. De bezoekers van de wijniokaiiteit ..'t Vatte- gat" aan de Leidse Raamsteeg werden gistermiddag vergast op nieuwe haring, die werd geserveerd met corewijn Onder de be zoekers bevond zich onder anderen de wet houder van economst- che aangelegenheden. M. van Aken. die zich de specialiteit goed liet smaken. Rechts van hem zit op de foto de eigenaar van .."t Vattegat". Evert van der List. ARKA KEURT BELEID ABVA AF LEIDEN De dagelijkse besturen van ARKA en NCBO in Leiden willen het personeelsoverleg bij het energiebedrijf Rijnland handhaven. Zoals bekend heeft ABVA gemeend het overleg te moeten opschor ten in verband met de voorgenomen inkrimping van de Leidse energie-centrale. De ARKA en NCBO menen dat de voorgenomen inkrimping van de energie-centrale weinig te maken heeft met het streeke- nergiebedrijf Rijnland. .Het pro- duktiebedrijf, waarvan het be heer geheel in handen is van de gemeente Leiden zal tot 1 janua- Drie overwinningen voor Njord LEIDEN De traditionele Thetis-sprint wedstrijden, die ook nu weer aan de wedstrijden van de ARB voorafgingen heb ben drie overwinningen opgele verd voor Njord. Het eerste suc ces werd behaald door de vier met stuurvrouw, in het senior nummer, die na gemakkelijk de voorwedstrijd te hebben ge wonnen, ook in de finale de concurrentie voor wist te blij ven. De tijd van 1.22.6 beteken de net geen verbetering van het baanrecord. Ietsje later op de avond wisten Marijke Meerburg; Geertrui van Hoogstraten, Dorien Starink en Helen van Geijns ook de over winning te behalen in het elite nummer. De derde overwinning werd behaald door Barbara de Jong, die in samenwerking met Liesbeth Vosmaer van Nereus, zeer beheerst roeiend overtui gend de elite dubbeltwee won. Finaleplaatsen waren er tevens voor Michèle Parmentier van Die Leythe in de senior skif en voor de acht van Asopos de Vliet. Voor de heren, die over een maand hun Argo-sprint hebben waren er gisteravond al enkele voorwedstrijden. Met als posi tief resultaat, dat nieuwbakken Njordskiffeur De Brauw zich voor de finale wist te plaatsen. W. DE VOS OVERLEDEN LEIDEN Donderdag 2 juni j.l. overleed onverwacht de heer W. de Vos, medewerker van de afdeling centrale inkoop van de gemeentesecretarie. De heer de Vos, die 47 jaar was, was sedert 1956 in dienst van de gemeente Leiden als medewerker van de afdeling Interne Zaken, waaron der de centrale inkoop ressor teert. Hij laat een vrouw na en twee kinderen. ri 1979 m dienst blijven om elec- Irische energie op te wekken. Het streekenergiebedrijf distri bueert electrische energie en is een orgaan waarin een aantal gemeenten samenwerken", al dus de Arka. Men meent dan ook, dat het overleg binnen het streekenergiebedrijf geen enke le directe relatie heeft met de voorgenomen inkrimping van de centrale. Voorts meent men, dat opschorting van het overleg de betrokken werknemers geen goed doet. „Na januari 1979 wil len de werknemers van de cen trale ook in aanmerking komen voor een zinvolle werkkring. Al leen indien er een goed overleg bestaat met de directie van het streekenergiebedrijf is hiervoor een goede oplossing mogelijk", aldus de ARKA en NCBO, die het ABVA-beleid afkeuren. Nieuw clubhuis jMSV-Noordwijk INOORDWIJK De Noord- wijkse sportvereniging „Met Sprongen Vooruit" nam gister avond op het gemeentelijk sportpark officieel haar nieuwe clubhuis in gebruik. De opening geschiedde door de onthulling van de naam „Jump-Inn". Feil loos prikte wethouder Jansen van sportzaken met een speer de kluwen ballons door, die het naambord boven de deur aan het oog onttrok. Bij de totstandkoming en inrich ting van het gebouw is enorm veel zelfwerkzaamheid verricht,, deelde voorzitter Van Bourgon- diën mede. Hulde bracht hij in dit verband aan Peter Spieker, de man die van de tekening tot de opening aan de eigen aktivi- teiten van de clubleden met raad en daad leiding had gege ven. De MSV-voorzitter verzocht burgemeester mr. Bonnike en wethouder Jansen vervolgens de zelfwerkzaamheid van de le den over te nemen door eigen handig bij een door hen gekozen barkruk hun naamplaatje aan te brengen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht VERKOOPEXPOSITIE VAN RODE KRUIS Burgemeester T. van Ey- I positie van de Rode Kruis ste aankoop bij de stand singa opende gisteravond Kolonne Rijnland in van de afdeling Welfare, met zijn collega Roos uit Oegstgeest. De twee eer- De verkoopexpositie, die Rijnburg een verkoopex- I ste burgers deden de eer-1 ook vanmiddag nog is te bezoeken, wordt gehou den in het kader van de Rode Kruisweek. BOYCOT OUTSPAN LEIDEN De Leidse af deling van de Boycot Out- span Actie organiseert vanmiddag een manifesta tie op het Leidse Stadhuis plein. Middels enkele acti viteiten zal men de Leide- naar op het apartheidspro bleem in Zuid-Afrika at tent maken. De actie be gint om 13.30 uur met een optreden van het muziek gezelschap „De onderste Steen". Als sprekers zullen Toin Eggerhuis (tien jaar woon achtig en werkzaam in Zuid-Afrika) en een Zuida- frikaanse Bantoe-vrouw optreden, (omstreeks 14.00 uur). Tenslotte zullen er bij wijze van actie sinaasap pels (geen Outspan) worden verloot. De deelnemers aan de ma nifestatie komen uit Lei den, Noordwijk, Oegst geest, Voorschoten en Was senaar. Eerder op de dag zullen er fietsers uit ge noemde plaatsen naar het Stadhuisplein fietsen, waarbij dan onderweg ook nog balonnen, pamfletten en dergelijke worden mee gevoerd die op de actie be trekking hebben. ADVERTENTIE 7 airconditioning Mensen die het deze zomer I beslist minder warm willen hebben doen er verstandig aan contact op te nemen met VOORN en KONING AIRCONDITIONING BV I Beneluxweg 21 Bodegraven lPostbus 831 Tel 01726-19203* LEIDEN „Eigenlijk erg goed, hoor; het zijn tenslotte maar meisjes van de avond." Een half luide „overpeinzing" van één van de honderden aanwezigen die gisteravond in de ban raakten van „Danscollage *77", de veelomvattende voor stelling die Marjolein Briër met haar Leidse Balletschool weer nieuwe faam bezorgde. „Meis jes van de avond" wil hier zeggen: het zijn „maar" gewoon amateurtjes die een avondje in de week balletles volgen en dan opeens met een avondvullend programma een volle schouwburg zaal tot bewondering en grote appreciatie kunnen brengen. Maar daar zit dan wel het vuur van een straalmotor achter die Briër wordt genoemd. „Danscollage "77" is ingeslagen, dank zij de in spanning van velen en de vonkende inspiratie van een jonge vrouw. Vanavond gaat het weer dezelf de kant uit en volgende week zaterdagavond is er een reprise, want voor dit Leidse balletfestijn staat men te dringen. Marjolein Briër heeft met veel overtuiging en geestdrift een viereenheid tot stand gebracht: dans kleur, klank en geestelijke inhoud. Aan haar oeuvre heeft zij een nieuw aspect toegevoegd: abstract proza in overpeinzingen die de verschil- ondanks haar prille jeugd de hele kleine troep zelfbewust „regisseerde." De jonge klassen, niet behept met perfectie, maar wel volmaakt in verte dering en ongekunstelheid. Er zat „groei" in de voorstelling; de oudere klassen legden hun patro nen zelfverzekerd neer. En je maar blijven verba zen over de teksten van Marjolein: doorgewinterde filosofie die niet van gisteren is. Vliesdunne kostumering, door Marjolein zelf ver vaardigd, mooie muziek fraaie weergave (JPS Studio's), betoverende belichting (Jan Bartelsman) en beste dictie van de teksten uitgesproken door Iet van Dolen, de stem van Briërs „symbolisch praten." Na de pauze het vuurwerk van het jazz- ballet, dat aan Briër grote mogelijkheden biedt die zij volkomen weet uit te buiten. Het was alles óf. Dat begon alweer met de kleineren, waarbij op nieuw van die felle kleine haantjes (of moet ik zeggen kippetjes) de voorste waren. „Teener steps", met een knipoog naar het ontdekken (vol gens Marjolein), kennelijk een samengaan van krachten die Briër zelf allang ontdekt heeft En dat begint al met de ontdekking van de knipoog. En weer later het meer „beleefde" werk van de groteren, met als hoogtepunt „Voices of Syn" met lende nummers van een basis voorzagen. Veel zon de gedanste belichaming van de vier uitersten: zat daarin; beginnend in het klassieke gedeelte en doorstralend in de onbegrensdheid van de moder ne jazz, waarin Briër alle registers volgens haar innerlijke instelling kan opentrekken. Uit veel viel op te maken, dat zij zich „happy" voelt, zoals ze iedereen vooraf verzekerde, tot en met de geïnte resseerden op de „slechte plaatsen". Maar die slechte plaatsen zal de Leidse schouwburg on danks alle herwonnen glans wel behouden. „Er is aan deze voorstelling gewerkt door leerlin gen vanaf, laat ik zeggen vier en een half tot 40 jaar of zoiets. Pak je eigen kleuren eruit en doe maar wat je wilt vanavond," was haar opwekking. We hebben van veel kunnen genieten. Dat begon al bij de allerkleinsten in het klassiek repertoire. Soms net trippelende mussen in het jonge zonlicht, achter een prima donna, een „leading lady" die verdriet, vreugde, haat en liefde. Een choreogra fisch sterk doorleefd en doorvoeld specimen van danskunst. Tenslotte Marjolein zelf en partner Kenny Lalopua in de finale, uitmondend in de Briëriase „geloofsbelijdenis" (gepuurd uit „Lord remember me"), teneinde „verder te gaan in ons leven, op de trap van het zo onbegrepen zijn." Het was mooi, het was groots. Veel applaus, veel bloemen, veel nabeschouwingen aan de schouw burg-bar, veel begrepen vermoeidheid, want wat steeds weer dezelfde meisjes en vrouwen presteer den in verschillende balletten was enorm. Van avond kan het weer anders zijn. Maar wel fonke lend, "zoals het kleurenbed van een diamant." Dat schijnt, volgens Marjolein, ook weer elke keer anders te zijn. TON PIETERS LEIDEN Degenen die gister avond naar de Pieterskerk ge komen waren om de organist v;in de Haarlemse Sint Bavo te horen spelen werden vergast op niet één, maar zelfs twee con certen. Om half acht was name lijk op het Pieterskerkplein een show-concert begonnen van het Leidse muziekgezelschap „Kunst en Genoegen," waaraan een tamboerkorps uit Krefeld meewerkte. De Duitsers met him groene pakken en petten deden vreselijk hun best, en speelden met ernstige gezichten de ene mars na de andere. Bar- telink moest voor dit feestelijk gedruis zijn eigen programma een uur uitstellen, en daarna ook enigszins inkorten. Door deze omstandigheid kwam in het orgelconcert de nadruk te liggen op de „moto ostinato" een Eben (1929): een stuk waar in een strak aangehouden ritme een prachtige rijkdom aan me lodieën ondersteunt. Door de zeer genuanceerde registratie van Bartelink, die werkelijk alle mogelijkheden van het orgel wist te benutten, wordt het luis teren naar een dergelijke com positie een boeiende belevenis. Het orgelconcert begon met een bewonderenswaardig fijnzinnig ingezet „Mein junges Leben hat ein End" van Sweelinck. Ook de keuze van de registratie waar mee Bartelink het Andante KV 616 van Mozart begon, oogstte onze bewondering: zacht en zui ver van inzet, en daarna bijna onmerkbaar aanzwellend door steeds nieuwe registers erbij te betrekken. Tenslotte vermelden wij de kleine suite van Milhaud, die op dit oude en in niet zeer goede staat verkerende orgel be paald moeilijk te spelen is. Aan het technisch kunnen van Bern- hard Bartelink twijfelt niemand, maar voor dit weer barstige or gel met zijn zware aanslag was deze compositie een zware opga ve. Toch wist de organist het publiek zeer te boeien met prachtige muziek. TON HARMSEN Gemeente Warmond Openbare commissie-vergadering Burgemeester en Wethouders van Warmond maken bekend dat de Commissie Maatschappelijk Welzijn op maandag, 6 juni as. te 20.30 uur zal vergaderen. Besproken zal worden de verdere gang van zaken m.b.t. de opstelling van de welzijnsnota. Door het Provinciaal Opbouworgaan is een invetarisatie gemaakt van aktiviteiten en voorzieningen op het gebied van het welzijn in Warmond. Aan de orde komt o.m. een voorstel van dit orgaan, om verenigingen etc. in de gelegenheid te stellen op deze inventarisatie te reageren (aangeven van problemen in eigen groep etc). De vergadering vindt plaats in de raadzaal van het gemeentehuis. Warmond, 4 juni 1977. Burgemeester en Wethouders van Warmond, de secretaris (wnd) C. A. Neefjes. De burgemeester, W. F. de Vreese. Een scene uit „De Gecroonde Leersse". Zoeterwoude „Zoeterwoude 700" stond gisteren andermaal voor een groot gedeelte in het teken van de jeugd. In de Christus Dienaarkerk werd gistermorgen een poppenkastvoorstelling ge geven voor alle kleuterscholen er van de klassen 1 en 2 van de basisscholen. Ongeveer 600 leerlingen genoten van Jan Klaassen en Catrijn. 's-Middags om drie uur was het tijd voor de klassen 3, 4, 5 en 6 van de Zoeterwoudse basisscholen, om plaats in te nemen in de tot een theater omgebouwde Chr. Dienaarkerk. Door leerkrachten van de verschillende scholen werd een toneelstuk opgevoerd. Over de gehele breedte van de kerk waren door de leerkrachten zelf vervaardigde decors aangebracht. Gespeeld werd „De Gecroonde Leersse". Een blijspel uit de middeleeu wen. Aan de" opgetogen reacties van de scholieren viel op te merken, dat het schouwspel in goede aarde viel. Gisteravond werd in het Don Boscohuis een klaverjas- en kruisjasavond georganiseerd door de beide Oranjeverenigingen. Door dat er een onverwachte opkomst van 184 personen was, moest er zelfs in de garderobe worden gekaart. Enkele aspirant deelnemers moesten on errichterzake weer naar huis, omdat er geen plaats meer was. Bij het klaverjassen gingen de eerste drie prijzen naar respectievelijk Willem v.d. Krogt, Piet Opdam en G. J. Caspers. Bij het kruisjassen waren de gelukkigen Mevr. C. de Jong-Van Leeuwen, Mevr. Captein-v.d. Poel en Mevr. Straathof-Berg.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3