Aantjes toch tweede man in CDA-fractie Leiders RMS met dood bedreigd STEEDS MINDER WERK Rust bij AZL weergekeerd Gesprek arme en rijke landen is vrijwel mislukt In Rotterdam, Den Haag en Leiden Inbeslagname te goedkope drank Eeidóe @oma/nt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Heelal Vrijdag 3 juni 1977,67e jaargang no. 20749 Wolkenvelden Wolkenvelden, maar voorname lijk in het binnenland ook perio den met zon. Matige tot krachtige wind uit noord tot noordwest. Middag- temperaturen van 14 graden aan zee tot 18 graden in het binnenland. Morgen zon 5.24-21.35 Scheven- ingen hoog water 5.35, 18.05 Laag water 2.05,14.32 De mens in het heelal op Ned. 1 om 20.40 en 23.00 uur. Om 19.30 uur Finale Superstars en om 21.50 uur Blue Knight (1). Ned. II om 19.04 Calimero, om 20.25 uur Jordaches (slot) en om 22.00 uur Aktua met gijzelingen, Menten en Paul Desmond. Tijdelijke oplossing brengt even rust (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-fractie in de Twee de Kamer heeft mr. W. Aantjes (AR) toch aangewezen tijdelijk als plaatsvervangend fractievoorzitter. Het vorige week genomen besluit om Andriessen (KVP) in die funktie te benoemen, heeft de fractie ongedaan gemaakt. Kruisinga (CHU) is tweede plaats vervangend voorzitter geworden. Na afloop van de gistermiddag gehouden fractievergadering heeft fractievoorzitter Van Agt meegedeeld dat de fractie met „zeer grote meerderheid" besloten had haar besluit van vorige week in te trekken. Volgens het gewijzigde tijdelijke fractie-reg lement treedt de tweede man op de kandida-, tenlijst, Aantjes, nu op als plaatsvervanger van lijsttrekker Van Agt. Wanneer Aantjes afwezig is, vervang de derde man van de kandidatenlijst, Kruisinga hem. Als gevolg hiervan heeft Andriessen zich teruggetrok ken uit het presidium van de fractie. Een aantal leden van de fractie heeft nog gepro beerd hem hiervan te weerhouden maar Andriessen heeft de eer aan zichzelf gehou den. Als er rondom Van Agt een formatie- team wordt gevormd, hoopt hij hierin wel mee te spelen. De vorming van dat formatie team wordt besproken in de fractievergade ring van maandag. De oplossing heeft een tijdelijk karakter. Als de formatie van het kabinet rond is, wordt het fractiebestuur opnieuw samengesteld. Andriessen zou dan weer voor het voorzit terschap kunnen gaan meespelen. De kans is echter groter dat hij dan in het kabinet wordt opgenomen. Het is voorts mogelijk dat Van Agt om de eenheid binnen de CDA-fractie te bevorderen, niet in het nieu we kabinet gaat zitten, maar in de komende jaren de fractie gaat leiden. Van Agt moest gisteren erkennen dat de gang van zaken niet fraai is geweest. De fractie is met strubbelingen naar haar eind conclusie gegaan. Ik had me een fraaier verloop van zaken kunnen voorstellen, aldus Van Agt. De aanwijzing van Aantjes tot eerste en Kruisinga tot tweede plaatsvervangend voorzitter leek Andriessen „het enige voor stel dat zinnig en goed was". Hij heeft het ondersteund. De boosheid van Aantjes over het feit dat niet hij, maar Andriessen vorige week als plaatsvervangend fractievoorzitter was gekozen, noemde Andriessen „onte recht". (Van een onzer verslaggevers) ASSEN/CAPELLE A.D. IJSSEL Drie leden van de regering van de RMS in ballingschap en de leider van de Zuidmolukse jongeren zijn met de dood bedreigd. Het viertal is te verstaan gegeven zich niet met de gijzelingsaffaires te bemoeien en zeker niet naar De Punt of Bovensmilde te komen. „Als jullie er een voetstap zetten, worden jullie neergeknald", zo hebben militante Zuidmo lukse jongeren uit Drente telefonisch laten weten aan RMS-president ir. Manusama, vice-premier Lokollo, minister van Binnenlandse zaken J. La- tumahina en jongerenleider O. Matulessi. Het viertal heeft laten weten „deze bedreiging wel degelijk serieus te nemen". Besloten is echter, geen aangifte bij de politie te doen. „Het gaat hier om een binnenlandse aangelegenheid, dat wil zeggen een puur Molukse aangelegenheid. We moeten over de nu gerezen problemen met ons eigen volk tot overeenstemming kunnen komen", aldus de heer Lokollo. In Zuidmolukse kringen wordt vernomen, dat een plan gereed ligt voor een derde kaping en gijze ling, indien de regering met geweld een einde zou maken aan de gijzelingen in Bovensmilde en De Punt. Nieuwe acties zouden ook zijn te verwachten indien de eisen van de huidige gijzelaars niet worden ingewilligd. Overigens wordt de laatste dagen helemaal hiet meer over de aanvankelijke eisen gesproken. Ook gisteren gingen de contacten uitsluitend over be middelaars. Nadat zowel regering als Zuid Moluk- kers woensdag eikaars bemiddelaars hadden afge wezen, is gisteren weer driftig gezocht naar nieuwe personen. Tot vanmiddag was er nog geen ak koord bereikt over een of meerdere bemiddelaars. Tussen treinkapers en beleidscentrum ontstond gisteren nog een heftige woordenwisseling over een door de politie geplaatste straalzender ten behoeve van het eigen televisiecircuit. De treinka pers openden op een gegeven moment het vuur op de vitale apparatuur. Deze liep enkele schamp schoten op, maar raakt niet onklaar. Minister van Agt van Justitie heeft het verwijt van Zuidmolukse jongeren, dat hij de Nederlanders via de nieuwsmedia zou opzetten tegen Zuid Moluk- kers, grote onzin genoemd. Opnieuw verzekerde Van Agt, dat de regering niet wil dat alle Zuid Molukkers het slachtoffer worden van de terroris tische acties in Bovensmilde en De Punt. „Laten we ons hoeden voor algemene verontwaardiging en niet meteen alle Zuid Molukkers brandmer- Kapers en gegijzelden in de trein hebben vanmor gen weer voedsel gehad. De overvallers en de vier gegijzelde onderwijzers in de school hebben het zonder ontbijt moeten stellen. De Zuidmolukse onderwijzeres die het eten altijd naar de school brengt om negen uur was verhinderd omdat ze weer moest werken. Iemand anders zou toen het karretje naar de school rijden, maar daar namen de bezetters geen genoegen mee, zodat het ontbijt moest blijven staan. SCHIP IN BRAND Een uit Singapore afkomstig luxueus passagiersschip, de bijna 19.000 ton metende Rasa Sayang, is gisteren in de straat van Malakka in brand geraakt. Alle 700 pasagiers konden tijdig en veilig van boord worden gehaald, maar enkele bemanningsleden sprongen in paniek overboord. Twee van hen zijn omgekomen, drie worden nog vermist. De passagiers werden aan boord genomen door een langsvarende tanker en in Port Dickson in Maleisië aan land gebracht. De meeste bemanningsleden zijn aan boord gebleven om de brand te bestrijden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De rust bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden lijkt voorlopig te zijn weergekeerd. Nadat gisteravond de directie van het AZL en het bestuur van de Universiteit de actievoerenden hadden laten weten tot disciplinaire straffen te zullen overgaan bij voortzetting van het plichtsverzuim, hebben de actievoerenden besloten hun pogingen om de nieuwe parkeerregeling voor perso neel te wijzigen, op te schorten. De acties door het personeel leidden gisteren de gehele dag tot een grote verkeerschaos chaos bij de ingang van het AZL en de Wassenaarseweg tot in het centrum van Leiden toe. Ambulances konden soms de blokkades niet passeren en het operatieschema van het ziekenhuis liep danig in de war. Het ziekenhuis werd overstelpt met telefoontjes. Ook bij de ministeries van Volksgezond heid en Onderwijs stond de telefoon roodgloeiend. Staatssecretaris Klein stelde zich gistermiddag persoonlijk op de hoogte van de toestand bij het AZL. In een informeel gesprek met het AZL wees hij erop, dat de volksgezondheid door de acties in gevaar wordt gebracht. De protesterende personeelsleden van het AZL hebben vandaag aan het bestuur van ziekenhuis en universiteit laten weten de acties voorlopig op te schorten in de verwachting dat beide dirécties spoedig met zichtbare maatregelen zullen komen. Voorts noemt men de gevolgde selectieprocedure bij het verstrekken van parkeer- vignetten slecht en constateert men, dat juist verpleegkundigen en laboranten bij de uitoefening van hun taak door de maatregelen worden beperkt. Zoals bekend zijn de acties gedurende de afgelopen twee dagen gevoerd, nadat de ziekenhuisdirectie per 1 juni minder parkeer ruimte voor personeelsleden reserveerde, dit op last van de Leidse brandweer. (Zie verder pag. 3) PARIJS (ANP) De negentien ont wikkelingslanden, waaronder de olielanden, aan de ene kant en de industrielanden aan dè andere zijn teleurgesteld over de uitkomst van de dialoog arme en rijke landen, die in Parijs is gehouden. Dat staat in een slotverklaring, die afgelopen nacht is uitgegeven. Na een opsomming van wat wel en niet is overeengekomen, zegt de groep van negentien olie- en ontwik kelingslanden, dat weliswaar voor uitgang is geboekt bij bepaalde voor stellen van hun kant, maar „tot ons leedwezen is er geen overeenstem ming bereikt over de meeste voor stellen inzake structurele verande ringen in de internationale economi sche orde en over urgente maatrege len om dringende problemen op te lossen". De groep van negentien meent, dat het resultaat van de noord-zuid-dia loog achterblijft bij de doelstellin gen. Die beogen via een veelomvat tend programma te komen tot een nieuwe, rechtvaardige economische orde. De ontwikkelde landen zeggen in de slotverklaring, prijs te stellen op de geest van samenwerking waarin de conferentie is gehouden. Ze willen die geest in stand houden bij bespre kingen met de ontwikkelingslanden op andere plaatsen. Ze betreuren, dat geen overeenstemming is bereikt op enkele belangrijke punten, zoals bepaalde aspecten van samenwerk ing op het gebied van energie en over particuliere buitenlandse inves teringen. In de slotverklaring wordt nog on derstreept, dat energie, grondstoffen, ontwikkelingssamenwerking en fi nanciën zaken zijn, die nauw samen hangen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoewel de situatie op de Zuid hollandse arbeidsmarkt in april gelijk is geble ven, moet de toekomst met zorg tegemoet gezien worden. Op grond van de tussentijdse cijfers kan worden gesteld dat in de maand mei op nieuw een weinig rooskleurige ontwikkeling is Alphen aan den Rijn. Den Haag, Rotterdam ontstaan. Dit heeft hoofdinspecteur-directeur J. L. Westhof van het districtsbureau arbeidsvoorziening giste ren verklaard. In Zuid-Holland baren Den Haag, Rotterdam en Leiden de meeste zorgen. Hier tegenover staat een gunstige ontwikkeling in Leiden telden in april respectievelijk 8154, 10.377 en 2500 werkloze mannen, ruim tweederde "van het totaal aantal werklozen in de provincie van 30.000. Het aantal langdurig werklozen (langer dan een jaar) is sinds april vorig jaar gestegen van 5000 naar 8000, waaronder 20 procent ex- rijksgenoten. FEESTJE DE2E KR'JG JE RL VAST VÖORA TllKSj er voor kort nog een proces verbaal wanneer gedistil leerd onder de minimumprijs werd verkocht. tijdelijke aanbieding In verband met een lichte modelwijziging in Opel Kadett en Opel Kadett City geven wij tijdelijk bijzonder aantrekkelijke kortingen op de huidige modellen Opel Kadett en Opel Kadett City (splinternieuwe auto's, model 1977) zolang de voorraad strekt! Uw royale Opel-dealer Het Motorhuis doojeonHilEJ Kamperen volop actie, volop kleur.01?51. hiph t met kodak Wni 19212 Een manne- tjesleeuw in de dierentuin van de Amerikaan se stad Denver gaapt naar een mannequin die klaar staat om gefotografeerd te worden voor het mo dehuis van An ne Klein. Het modehuis voerde een leeuwekop als symbool. De leeuw snuffel de nog eens aan de vreem de indringer en ging toen weg. Maar de leeuwin duld de op haar ter rein geen con currentie. Ge lukkig was de mannequin slechts een pop. Maar haar kleding was 4000 gul den waard. DEN HAAG (ANP) Openbaar Ministerie en sloten Gedistilleerd dat onder de Economische Contro- De politierechter in Am- de minimumprijs wordt ledienst hebben hiertoe, sterdam heeft zoals be- verkocht, zal in beslag aldus het ministerie van kend de prijsverorde- worden genomen. Het economische zaken be- ning gedistilleerde dran ken onlangs ten dele on verbindend verklaard, maar de Officier van Justitie is daartegen in beroep gegaan. Omdat het vonnis nog geen de finitieve rechtskracht heeft, dient de verorde ning onverkort te wor den nageleefd, aldus het ministerie. De E«. .nomi- sche Controledienst heeft geconstateerd dat vooral in Zuid- en Noord-Holland de mini mumprijs de laatste da gen op grote schaal wordt ontdoken. Voor 25 mille aan camera's gestolen LEIDEN Voor een waarde van vijfentwintigduizend gulden zijn vannacht foto- en filmcame ra's gestolen uit een fotowinkel aan de Leidse Haarlemmer straat. De inbraak werd ge pleegd na het forceren van de achterdeur van het pand. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Starfighter neergestort LEEUWARDEN (ANP) Ten zuiden van Vlieland is gisteren een Duitse Starfighter in de Waddenzee gestort De piloot is om het leven gekomen. Het toestel was afkomstig van de marinebasis Eggebeek in Noord-Duitsland. De oorzaak van het ongeval is nog niet be kend. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje. nietwaar! NOTEER m i v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel stureq naar: antwoordnr. 349. Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1