MEJOENENSTROP VOOR DE STAAT Êcidóc Somo/nt Bromfiets nog steeds gevaarlijkste vervoermiddel ZELFGENEZER VERSLIK U Gevaarlijk denken Uitzendbureau aansprakelijk voor soc. lasten „Bede moet terug in de troonrede" Waarschuwend boek: BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 Kosten Wittebrug volledig uit de hand VERMIST Sinds 3 mei wordt in Delft de TH Simon Joseph Spencer de Haas vermist. Hij is geboren op 8 juli 1957 in Geleen en woonde tot zijn verdwijning in Delft. Naspeuringen van de Delftse politie hebben tot nu toe geen resultaat gehad. Zij acht een misdrijf niet uitge sloten. Het signalement van de student is: lengte ongeveer 1.80 meter, flink postuur, blond krullend haar, kort geknipt. Op 1 mei droeg hij als kleding: beige ribfluwe len pantalon, donkerblauw of zwart colbert, lichtge kleurd overhemd met donkere stropdas. Zij die inlich tingen denken te kunnen verschaffen worden verzocht te bellen 015133111. toestel 2236 van de Delftse politie. 250.000ste bezoeker bij Casino Zandvoort DEN HAAG Het casino in Zandvoort heeft, woensdag zijn 250.000ste bezoeker ingehaald. Dat gebeurde acht maanden na de opening van het casino en vijf maanden nadat de 100.000ste bezoe ker de drempel passeerde. De heer Arthur Druijts uit België en mevr. Gurt Lagesvedt uit Zweden werden woensdag als de 250.000-ste aangemerkt. Algemeen directeur N. de Rooij van de Nationale Stichting Casinospelen bood hen een lang weekeinde aan in Monaco. Hij deelde mee dat in het casino in Valkenburg vol gende week de 25.000ste bezoeker wordt verwacht. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG De kosten van aankoop en ver bouw van het voormalige Hotel Wittebrug in Den Haag ten behoeve van het Internationale Insti tuut voor Sociale Studiën, zijn volledig uit de hand gelopen. Het instituut is thans nog in het voormalige Paleis Noordeinde gevestigd. Daarin wil prinses Beatrix trekken als zij ooit koningin wordt. Het hotel werd voor 9,7 miljoen gulden gekocht, hoewel de waarde van het pand inclusief de inventaris enkele maanden eerder werd geta xeerd op bijna 7 miljoen gulden. De verbouwing zal 10,5 miljoen gaan kosten, hoewel ze eerst was geraamd op 4,5 miljoen gulden. Over het smijten met miljoenen heeft de Algemene Rekenkamer de rijksoverheid ferm gekapitteld in zijn jaarverslag over 1976. De ellende is eigenlijk al eerder begonnen, want in 1971 werd een terrein van de gemeente Den Haag gekocht aan de Burg. Patijnlaan voor nieuw bouw. In 1974 werd daarvan afgezien. Weliswaar kocht de gemeente het terrein voor hetzelfde bedrag (4,7 miljoen) terug, maar intussen was wel negen ton aan voorbereidingskosten voor nieuw bouw uitgegeven. Hoewel er buiten Den Haag wel degelijk relatief voordelige vestigingsmogelijkhe den waren, werd in april 1974 overgegaan tot aankoop van het opgeheven Hotel Wittebrug. Eer der waren de onderhandelingen daarover afge sprongen. Dat was na augustus 1973, toen pand en mboedel nog getaxeerd werden op ongeveer 7 miljoen gulden. In de tussenperiode was de prijs door speculanten geweldig opgejaagd. Zo is geble ken, dat in november 1973 het complex op één dag twee keer van eigenaar verwisselde, waarbij de prijs van 5,7 tot 8 miljoen steeg. De kosten komen voor rekening van de overheid, de verbou wing in het bijzonder uit de pot voor ontwikke lingssamenwerking. De belissing over deze geldverslindende aankoop en verbouwing is door de ministerraad genomen, zo heeft minister Gruijters laten weten. Overwo gen is daarbij dat het instituut al jaren slecht gehuisvest is, dat nu eerder dan bij nieuwbouw het voormalige paleis beschikbaar komt en gerestaureerd kan worden en dat het aanvankelijk gekochte terrein in Den Haag nu voor woning bouw kan worden benut. Aan huisvesting van het instituut binnen Den Haag werd ook grote waarde toegekend. De Algemene Rekenkamer zegt echter er met van overtuigd te zijn, „dat op de meest verantwoorde wijze in de huisvestingsbehoefte van het IISS is voorzien". Intussen heeft de Rekenka mer de fiscus wel nog even op de drie rechtsperso nen gezet, die bij de transacties waren betrokken. Dat heeft aanslagen opgeleverd, die echter tot op dit moment nog niet allemaal zijn voldaan. In zijn dikke jaarverslag legt de Algemene Reken kamer opnieuw tal van onvolkomenheden in het overheidsbeleid en in semi-overheidsorganen bloot. Zo blijkt, dat de Nederlandse Omroepstich- ting NOS nog nooit in staat is gebleken begroting en afrekeningen tijdig in te dienen. Na de opmer kingen van de Rekenkamer is er wel wat verbete ring in gekomen, maar de begroting voor 1976 was er pas in mei van dat jaar, die voor dit jaar wel enkele maanden eerder, maar de opdracht van vier maanden voordat een jaar begint is men nog lang niet toe. Ook elders, met name bij universiteiten, hogescholen en academische zieken huizen, loopt men in dit opzicht zwaar achter. Dankzij de Rekenkamer zal binnenkort wat sneller worden gehandeld met inbeslaggenomen goederen. Ze worden thans vrij lang (en dus duur) bewaard en het resultaat is dan toch meestal dat ze na de bewaarperiode worden vernietigd, prijsgegeven of met geringe opbrengst verkocht. Langs elkaar heen werken wordt ook gesignaleerd: In Uden werd een pand duur verbouwd ten behoeve van de rijkspolitie, maar intussen kreeg die gemeente een eigen politiekorps en dat wilde er niet in, zodat er een nieuw politiebureau werd gebouwd. De gemeente heeft het verbouwde pand voor de helft van de waarde van het rijk gekocht voor een ander doel. In de gemeenten Tietjerksteradeel en Zevenaar deden zich overeenkomstige gevallen voor als gevolg van de overgang van rijks- naar gemeentepolitie. En ook dit kostte vele tonnen. Ingrijpen van de Rekenkamer was ook nodig om de oplage van het boekwerk„Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" terug te brengen, nadat gebleken was dat het toch niet in voldoende mate werd verkocht. Voorts is gebleken dat het ministerie van Economische Zaken soms meer spontaan dan doordacht en conform de voorschriften faciliteiten verleend bij de vestiging en uitbreiding van industriële bedrijven. In éen bepaald geval was niet eens een formele aanvraag van de onderneming voorhanden, in een andere situatie werd aan een subsidiëring terugwerkende kracht toegekend hoewel de wet daarin niet voor zag. Evenzeer met de losse pols worden soms gelden uitgegeven ten behoeve van de bevordering van de werkgelegenheid. En lang niet altijd wordt achteraf nagegaan wat de aanvullende werken hebben gekost en hoeveel manuren werk ze heb ben opgeleverd, één en ander in verhouding tot de ramingen. SOMMIGE Zuidmolukse jongeren vergissen zich deerlijk, wanneer zij geloven met hun brief aan de regering over de onderhandelingen met de kapers meer en doeltreffender aandacht voor hun idealen te kunnen verwerven. Het enige I wat zij met hun ultimatum-want zo klinkt de brief- bereikt hebben is een nog grotere verontwaardiging in Nederland j en daarbuiten over de gebeurtenissen in Glimmen en in Bovensmilde. Zij hebben een ombegrijpelijke psychologi- sche blunder begaan door te schrijven, dat de regering inschikkelijker moet zijn, omdat de Zuidmolukse kapers zestig levens te bieden hebben. Zij hebben niets te bieden, I omdat zij zich wederrechtelijk zestig levens hebben toegeei- j gend. In de Nederlandse rechtsorde betekent dat, dat men zich daarmee strafbaar stelt. Er kan pas gepraat worden, wanneer de gegijzelden hun vrijheid terugkrijgen. UlT dit alles blijkt welke gevaarlijke denkrichting sommi ge Zuidmolukse jongeren hebben ingeslagen. De politiek, die zij zeggen voor te staan is die van het geweld om hun doel te bereiken Maar zij vergeten, dat geweld bijna altijd ook geweld oproept, met alle gevolgen vandien. Hun doel, een vrij Ambon te bereiken, zal Nederland hen bovendien nooit kunnen geven, hoeveel geweld er ook nog gebruikt zou worden. Nederland is daarvoor internationaal onmoge lijk in staat. Zelfs niet wanneer Nederland alle betrekkingen met Indonesië zou verbreken, zoals deze jongeren eisen. De Zuidmolukse gemeenschappen zullen ervan doordron gen moeten worden-zowel door hun eigen leiders als door de Nederlandse regering-dat geweld hun problemen nooit zal kunnen oplossen. Dat geweld alleen maar meer weer standen en meer agressie dreigt op te roepen. Een situatie die geen enkele regering mag toestaan. Hoe zou de Zuidmo lukse gemeenschap in Nederland reageren, wanneer haai in dit land hetzelfde zou overkomen als wat nu 105 Neder landse kinderen is aangedaan en zestig andere Nederlan ders nog wordt aangedaan? DE jongerengroepering heeft dit blijkbaar bij nader inzien, wellicht onder druk van de vele protesten eveneens uit de eigen leefgemeenschap, ook begrepen. Want in een nieuwe brief, die ons vanmorgen bereikte, stelt zij, dat het eerste schrijven voor een deel verkeerd is overgekomen, als gevolg wellicht van wat zij noemt een verkeerde formulering van haar zijde. Nederland heeft daarvan intussen kennis geno men. Maar onverlet blijft, dat een psychologische blunder zeker in de zeer moeilijke periode van nu al veel schade berokkend heeft. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Door toedoen van de Algemene Rekenkamer komt er een wetswijziging, die ondernemingen e.d., die uitzendkrachten „huren", aansprakelijk worden gesteld voor de belasting en premies over de lonen van die krachten. Het blijkt namelijk, dat de „uitleners" lang niet altijd die inhoudingen afdragen en daarna dikwijls ongrijpbaar zijn door faillissement e.d. Dat kost de straat vele tonnen, zo niet miljoenen. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Rekenkamer. Andere opmerkelijke incidenten: gewezen kamerleden zijn niet al te voortvarend met het opgeven van inkomsten, die moeten worden afgetrokken van hun „wachtgeld", een weten schappelijke hoofdmedewerker van een universiteit kreeg toen hij wethouder werd zijn salaris volledig doorbetaald, een afdelingsdirecteur van een medische faculteit die overbo dig was geworden, kreeg een opzegtermijn van 19 maanden in plaats van drie. Het jaarverslag, dat vele fouten blootlegt, maakt duidelijk dat dë Algemene Rekenkamer overal flink en met grote vasthoudendheid bovenop zit. Dat mag dan ook wel, want het kost dikwijls jaren voordat een departement reageert op kritiek. Hartenark De Nederlandse hartstichting heeft gisteren de be schikking gekregen over een therapeu tisch recreatiecen trum voor jeugdige hartpatiënten in Bilthoven. Het cen trum „de Harte nark" beslaat bijna tweeduizend vier kante meter en is voorzien van het meest moderne comfort voor de pa tientjes. Het bestaat uit medische ruim ten, maar ook uit wooneenheden, zoals op de foto's is uitgebeeld. (Van een onzer verslaggevers) OLDEBROEK De christe lijke Bond van Oranjevereni gingen in Nederland zal er bij de nieuwe regering op aan dringen, om de bede weer in de troonrede op te nemen. Daarnaast zal de bond aan dringen op het behoud van de aubades tijdens koninginne dag. Dit heeft de voorzitter van de bond, ds C. M. Graaf stal gisteren tijdens het in Oldebroek gehouden congres van christelijke oranjevereni gingen gezegd. Bovendien moet naar de me ning van de bond ook de para de van de krijgsmacht terug komen tijdens de viering van de verjaardag van de vorstin. Naar de mening van ds. Graafstal is de krijgsmacht er ter handhaving van de demo cratie in het land en heeft ze niets te verbergen. De heer J. J. G. Boot, oud-bur gemeester van Hilversum sprak over het onderwerp „De waarde van onze monarchie". Hij zei onder meer, dat het woord christelijk tegenwoor dig op de tocht staat. „Dit pretentievolle woord verdwijnt steeds meer uit het openbare leven. Het gebed beluistert men niet meer in de raadsza len, noch in de troonrede. Ik betreur dit te meer omdat ons leven sterker dan voorheen be heerst wordt door organisa ties. Ook binnen deze collecti viteit gaat het niet om het menselijk bestuur, maar meer om een goddelijk bestuur, al dus de heer Boot, die verder zie het te betreuren dat het Wilhelmus is verdwenen uit de leerplannen. Hij vond dit on begrijpelijk. „Het volkslied vertolkt een stuk cultuurge schiedenis, dat uiting geeft aan onze nationale gevoelens en een pleidooi is van Willem van Oranje in zijn strijd voor de nationale zaak". Filmkeuring verdwijnt DEN HAAG Eind deze maand komt aan het bestaan van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring een einde. Ten gevolge van een initiatiefwet van kamerleden die 1 juli in werking treedt, verdwijnt het huidige instituut van de filmkeuring. In de nieuwe wet is filmkeuring voor volwasse nen afgeschaft. Ook is de bevoegheid van de burgemeester om films te verbieden die naar zijn mening strijdig zijn met de open bare orde of de zedelijkheid, ingetrokken, Sportvisserij leidt niet tot overbevissing WAGENINGEN (ANP) Nederlandse sportvissers visspn gedurende 40 miljoen man-visdagen op 300.000 hectare viswater (inclusief het IJsselmeer met 200.000 ha.) De gemiddelde Nederlandse sportvisser heeft een kwart-hectare viswater tot zijn beschik king en vist daarop 43 maal per jaar, telkens gedurende vijfeneenhalfuur. Tot overbevis sing komt het niet omdat de Nederlandse sportvisser de unieke gewoonte heeft de meeste vis terug te zetten. Deze gegevens over de visrecreatie gaf prof. dr. E. Huisman in zijn openingsrede als hoogleraar in de visteelt en de visserij aan de Landbouwho geschool te Wagemngen. Hij wees er verder op dat er zo spoedig mogelijk een verschui ving moet komen van het jagen op vis naar het houden ervan omdat anders niet meer aan de vraag voldaan kan worden. Brand materiele schade bedraagt zeker 1,5 miljoen Een ernstige brand heeft gisteren een deel van gulden. De brand ontstond tijdens werkzaamhe- de muziekschool van Doetinchem vernield. De den aan het dak. DEN HAAG Drie art sen, de heren Van Iter- son, Kole en Noordhoff en een journalist, Rolf Boost, hebben bij uitge verij Kosmos een boekje het licht doen zien dat de consument tracht te waarschuwen tegen overmatig en onoordeel kundig gebruik van me dicijnen. Het kreeg de veelzeggende titel mee: „Verslik u niet." Hoe nodig het is, de con sument van zijn medi cijnkastje weg te sleuren en hem, desnoods met een boekje als dit met de neus op de ongezon de feiten te drukken, be wijzen de cijfers: 580.000 mensen in Nederland nemen elke nacht een slaappil in, in zeven jaar tijd is het medicijnge bruik in ons land ver dubbeld. We geven ruim een miljard gulden uit aan medicijnen, waar van de helft nooit direkt wordt gebruikt. Een der de tot de helft van de mensen die medicijnen krijgen voorgeschreven van hun arts, gebruikt die medicijnen verkeerd. Bij deze achteloosheid van de consument, die miljarden verslindt, komt dan nog eens het winstbejag van de ge neesmiddelenindustrie die handig profijt trekt van de onwetendheid van de patientconsu- ment, en onder steeds mooiere namen en ver pakkingen steeds duur dere geneesmiddelen in de handel brengt. De arts, bewerkt door een leger van gladde verte genwoordigers, schrijft wel voor. Hij heeft vaak ook geen tijd om op te zoeken of er gelijkwaar dige, goedkopere midde len op de markt zijn. In Heerhugowaard is het gelukt die mentali teit te veranderen. De schrijvers van „Verslik u niet" constateren dat de consument niet meer naar het duurste middel grijpt en de arts genoe gen neemt met een veel kleiner aantal genees middelen, waarvan er bovendien veel geen merkprodukten zijn, maar als loco's (vervan gingsmiddelen) door de apotheek worden ge maakt En tenslotte gaat niet iedereen in Heerhu gowaard met een recep tje bij de huisarts weg. De kosten voor de zie kenfondsen aan genees middelen daalden daar per patient per jaar van zo'n 100 gulden tot 52 gulden. Het aantal re cepten daalde van ge middeld 18 naar 9,3 per patient per jaar. Zoiets stemt tot nadenken. En als een boekje als dit dat bereikt, is er al veel ge wonnen. Brandweerman overleden Best De vrijwillige brand weerman P. Schouten (48) uit Best is woensdagmiddag in een ziekenhuis te Eindhoven overle den. De man was dinsdagmid dag zwaar gewond geraakt toen tijdens het blussen van een bos brand in Best munitie ontplofte. Uit het onderzoek van de explo sieven opruimingsdienst is ge bleken dat die ontploffing is veroorzaakt door een brisant- granaat. Dergelijke munitie werd gebruikt in de tweede we reldoorlog. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. UTRECHT (ANP) Van de auto, de motorfiets en de brommer is de personenauto het veiligste vervoermiddel. De motorfiets lijkt na 1972 toen voor de berijders ervan de helm verplicht werd gesteld geleidelijk minder gevaarlijk te worden. De bromfiets is nu, berekend per afgelegde kilome ter, het gevaarlijkste vervoermiddel geworden. Wel is na 1973 een lichte verbetering waarneembaar. Deze conclusies trekt dr. D. Hoogendoorn van de stichting Medische Registratie op grond van gege vens over in ziekenhuizen opgenomen verkeers slachtoffers. In het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde vermeldt hij ook het „merkwaardige" feit, dat de aantallen fietsers, die in ziekenhuizen worden opgenomen in bijna alle ongevalscatego rieën regelmatig stijgen, terwijl bij voetgangers het tegenovergestelde het geval lijkt te zijn. De effecten van de maatregelen ter vergroting van de verkeersveiligheid, zoals het verplichte gebruik van valhelmen voor berijders van motoren en brom mers, de veiligheidsgordels en de snelheidsbeper king, komen niet alleen tot uitdrukking in het aantal verkeersslachtoffers, maar ook in de aard van hun verwondingen. Zo is het aantal ziekenhuisopnamen wegens schedel breuken in de categorie bromfietsers sinds 1975 afgenomen en in 1975 zelfs zeer sterk gedaald: van gemiddeld 31 per 100.000 bromfietsen en 101 per miljard met brommers afgelegde kilometers in de jaren 1969-1970, tot respectievelijk 19 en 83 in 1975. Dr. Hoogendoorn noemt deze daling des te opmer kelijker, waar het aantal overige en inwendige letsels bij bromfietsers toeneemt. Ook het aantal bromfietsers dat met een hersenschudding in het ziekenhuis belandt, lijkt sinds 1973 duidelijk te dalen. Bij bestuurders en duo-passagiers van motorfietsen is .sprake van een opmerkelijke daling van het aantal schedelfracturen, een minder opvallende daling van het aantal opnamen wegens hersenlet sel en een stijging van het aantal opnamen wegens overige fracturen en inwendig letsel. Bij de bestuurders en overige inzittenden van perso nenauto's doet zich daarentegen volgens dr. Hoogen doorn een verheugende daling voor in alle catego rieën letsels. Ook de vrees, dat door het gebruik van de autogordel het aantal letsels van de nekwer- vels zou stijgen, wordt door de ziekenhuisstatistie ken niet bewaarheid. Het aantal opnamen wegens letsels van de ruggewervels neemt zelfs af. Bekkend naar het aantal vervoersmiddelen, gebeu ren' er nog altijd de meeste ongelukken met motor fietsen. Mer per miljard afgelegde kilometers vallen er minder gewonden: na een stijging in de periode 1969/1970-1972 van 1568 tot 1838 was het aantal motorfietsberijders en duo-passagiers dat gewond in een ziekenhuis werd opgenomen in 1975 gedaald tot 1220 per miljard „reizigerskilometers". Per 100.000 bromfietsen werden er in 1969/1970 gemiddeld 432 bromfietsberijders in het ziekenhuis opgenomen (met alle sorten letsels), in 1973 waren dat er 514 en in 1975 nog 427. Per miljard afgelegde kilometers waren deze aantallen respectievelijk 1427, 2004 en 1848. De personenauto's springen er zoals geegd het gunstigst uit: in 1969/1970 per 100.000 auto's 445 gewonden in het ziekenhuis en 246 in 1975 en per miljard kilometers 136 in 1969/1970 en 77 in 1975. Het aantal inzittenden van personenauto's dat bij verkeersongelukken letsel aan halswervels opliep, steeg per 100.000 auto's van 116 (gemiddeld) in 1969/1970 tot 170 in 1973 en kwam via 126 in 1974 in 1975 weer op 138. Het aantal automobilisten dat met letsel aan ruggewervels moest worden opgenomen is na een aanvankelijk sterke stijging tot 126 (eveneens per 100.000 auto's) in 1971, sinds dien min of meer geleidelijk gedaald tot 60.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9