deTijd Heftig gesprek met kapers grimmig hoogtepunt bij trein Mariniers in donker onopgemerkt onder trein „Geen sprake van chantage" HP De Molukkers en de politiek de[0f)ENE FLAUWGEVALLEN MAN BLUFT GEGUZELD EISWS BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 JUNI 1977 PAGINA 7 Teleurgesteld keren twee rechercheurs met de lege lorrie terug, nadat de kapers hadden geweigerd een flauwgevallen passagier vrij te laten. Veel 'verdachte' Molukkers in buurt treinen gesignaleerd ASSEN (ANP) Bij de Nederlandse Spoorwegen komen sinds het begin van de treinkaping bij de punt veel waarschuwingen bin nen van voornamelijk ei gen personeelsleden, die „verdachte" Zuidmoluk- kers hebben gesignaleerd. De spoorwegrecherche heeft een speciaal alarm nummer ingesteld voor dit soort meldingen. Elke waarschuwing wordt nage trokken. De machinist heeft als hij iets ongewoons in zijn trein meent te bespeuren, de mo gelijkheid het speciale alarmnummer te bereiken. Bij elke seinpaal staat een diensttelefoon. Contact op nemen vanuit de trein is in de meeste gevallen niet mo gelijk. Alleen op de trajec ten in Noord-Holland, bo ven de lijn Amsterdam- Haarlem, rijden treinen, die op proef in voortdurend ra diocontact staan met een centorale post (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Een heftige en grimmige woordenwisseling tussen enerzijds de Amsterdamse psychiater Dick Mulder van.het beleidsteam in Assen en ander zijds een van de Zuidmolukse treinka pers bij De Punt vormde gisteren een van de dramatische hoogtepunten in de gijzelingsaffaire die Noord-Drente nu al dagenlang in de greep heeft Om even half twee 's middags viel een van de gegijzelde passagiers flauw, waarop de geschrokken kapers meteen om ambu lance belden. Direct werd een lorrie met een brancard in gereedheid gebracht en een eind de rails op geduwd. De belofte van de treinkapers om snel terug te bellen met meer informatie over de situatie in de trein en de flauwgeval len man werd niet nagekomen. Op dat moment trad alarmfase 3 in werking, waarbij zowel de toegangswegen naar De Punt als de spoorwegovergang voor alle verkeer werd afgesloten. Ook een deel van het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen werd in alarmtoestand gebracht. Na ongeveer anderhalf uur kregen de beleidsautorieteiten opnieuw contact met de gekaapte trein. Het was de 23-jarige medische studente, die mededeling deed over de toestand van de flauwgevallen passagier: deze was weer aardig opge knapt. Dr. Mulder bepleitte meteen dat men zowel deze man (niet de passagier die aan vormen van neerslachtigheid lijdt) als de zwangere mevrouw Ellen broek-Prinsen onmiddellijk in vrijheid zou stellen, opdat zij zouden kunnen wor den opgenomen in het Academisch Zie kenhuis Op dat ogenblik nam een van de Zuidmolukse treinkapers de telefoon van de medisch studente over en voegde de psychiater bits toe, dat van zoiets geen sprake kon zijn. Dr. Mulder verweet de kaper daarop in wat justitie-voorlichter mr. Van Leeuwen noemde, een „indrin gende woordenwisseling" dat de treinka pers niet adequaat zorgen voor de ge zondheidstoestand van de door hen gegij zelde passagiers in het algemeen en van de flauwgevallen man en de zwangere vrouw in het bijzonder. Daar bleef het bij. Zowel de lorrie als de in gereedheid gebrachte ambulance werden door de beleidsautoriteiten teruggetrokken. Op nieuw begon het lange wachten. In tegenstelling tot de contacten met de trein, verliep de communicatie met de bezette school in Bovensmilde gisteren slecht. Toen het beleidscentrum opbelde om te vragen of men voedsel wilde, werd in de school niet opgenomen. Zodoende kon het geplande voedseltransport niet doorgaan. Later verbeterde het contact iets en stemden de bezetters er in toe dat avondeten werd gebracht, evenals overi gens de kapers in de trein. De nieuwe telefoon, die gisteren naar de trein werd gebracht is een politielijn. Aan herstel van de telefoonverbinding tussen de school en de trein hebben de autoritei ten volgens woordvoerster mevrouw Fa- ber geen enkele behoefte, sinds de kinde ren zijn vrijgelaten. „Dit is zowel aan de Zuidmolukkers in de school als in de trein meegedeeld. Zij hebben wel wat geprutteld over deze weigering, maar daarna is er door hen niet meer op aangedrongen". (Van een onzer verslaggevers) DE PUNT Langzamerhand wordt in de omgeving van de gekaapte trein duidelijk over welke mogelijkheden het be leidscentrum in Den Haag be schikt in kritieke situaties. Zo heeft een leger-officier in De Punt toegegeven dat mariniers erin geslaagd zijn 's nachts onopgemerkt onder de intercity te komen, heeft Nederland de beschikking over snelwerkend Engels gas, staat zowel een pantser- als een hospitaal trein klaar en werd gisteren een tipje opgelicht van de sluier, die offi cieel fase 3 wordt genoemd. Deze fase omvat de afvoer van de gegijzelden als zij zijn vrijge laten. Tijdens de opwinding die gistermiddag ontstond over de eventuele vrijlating van een flauwgevallen passagier en de zwangere vrouw bleek dat niet alleen alle aan- en afvoerwegen hermetisch werden afgesloten, maar dat ook de E 28 naar Groningen werd gecontroleerd door politie-eenheden. De toe gangswegen naar het Groningse Academische Ziekenhuis wer den eveneens afgegrendeld. Wanneer de gegijzelden weer vrij zijn, zullen zij naar het me- disch-sociale crisiscentrum in Groningen worden gebracht, waar zij onder „normale" licha melijke condities in elk geval 24 uur zullen moeten blijven. Zwaarbewapende en met kogelvrije vesten uitgeruste mariniers arriveer den gisteren bij de school in Bovensmilde. Mogelijk Indiër in gekaapte trein ASSEN (ANP) De kans bestaat dat zich onder de passagiers van de gekaapte trein een man uit India bevindt, aldus NS-woord- voerder Meinsma. Bij de Spoorwegen is een melding binnengeko men van een vermiste Indiër uit New Delhi, die tussen de 40 en 50 jaar oud is. Het totaal aantal gegijzelde passagiers schat de NS nu op maximaal 59. Van 54 mensen is zeker dat ze in de trein zitten. De in totaal ongeveer 65 inzittenden hebben in theorie de beschik king over ongeveer 220 zitplaatsen. De Nederlandse Spoorwegen hebben dit kunnen afleiden uit het aantal ramen dat geblindeerd is. De kapers hebben op deze manier drie „bakken" van het vierdelige electrische treinstel ondoorzichtig gemaakt. Het aantal zitplaatsen is, aldus Meinsma, voldoende voor alle aanwezigen om te kunnen gaan liggen, als zij willen slapen. Er is echter geen mogelijkheid te weten of dat gebeurt. Molukse jongeren: (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De Zuidmolukse jon geren, die dinsdag een open brief aan de regering stuurden, hebben opnieuw een communi que uitgegeven. Ze zeggen dit maal, dat het allerminst de be doeling is geweest om de rege ring te chanteren in de gijze lingszaak. Verder stellen de jongeren, dat er geen sprake van is, dat ze de pers te lijf willen gaan. De afzetting rond het perscen trum in Assen is volgens hen bedoeld om de pers op te zetten tegen de Zuidmolukse bewe ging. Het ministerie van justitie speelt volgens hen ook in op de emoties, die bij de mensen le ven. De verklaring werd gisteravond laat uitgegeven en is onderte kend door de Vrije Zuidmoluk se Jongeren en het bevrijdings front van de RMS. De jongeren spreken hun „ver ontwaardiging" uit over de han delwijze van de minister van Justitie in de huidige gijzelin gen. Ze wijzer erop, dat de auto riteiten het perscentnam hebben gebarricadeerd na het publice ren van hun open brief. Hierbij zouden de autoriteiten zijn uit gegaan van de veronderstelling, dat de Zuidmolukse jongeren de pers wel eens te lijf zouden kunnen gaan. Ze verwijten de minister van justitie, dat hij op deze manier inspeelt op „de emoties van de mensen, waardoor de geladen heid onder de bevolking ver groot wordt." „Op deze manier is men bewust of onbewust bezig aan een hetze tegen de Zuidmolukse bevol king." Verder vinden de jonge ren, dat de minister van Justitie door zijn handelwijze de pers „systematisch" opzet tegen de Zuidmolukse bevolking en de Zuidmolukkers de toegang tot de media onthoudt. Ze trekken daar de conclusie uit, dat het beleid van de minister is gericht op het verdoezelen van de reali teit van het Zuidmolukse vraag stuk. Minder reizigers Assen-Groningen ASSEN (ANP) Op het traject Assen-Groningen is het passagiers- aanbod op de treinen teruggelopen. Bij de eerste treinkaping in december 1975 deed een zelfde verschijnsel zich voor op het toen betrokken traject Dit heeft de woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen, de heer Meinsma, gisteravond meegedeeld. Omdat de tellingen van de Spoorwegen zich over een langere periode uitstrekken, kon hij niet zeggen hoe groot de vermindering precies is. Wel zei hij het een normaal verschijnsel te vinden „omdat bij veel mensen toch een zekere angst voor treinreizen is ontstaan." Die angst vond de voorlichter wel begrijpelijk, maar niet helemaal terecht. Hij wees erop dat er ook op andere plaatsen, zoals een consultaat en een vliegtuig, gijzelingen hebben plaats gehad. „Als er een volgende gijzeling komt, kan die overal gebeuren." Elsevier ziet de Zuidmolukkers als pionnen van het internatio nale terrorisme. „De werkelijke oorzaak is dat de Nederlandse tak van het wereldterrorisme enkele tientallen Zuidmolukkers heeft geannexeerd. Het leven moet die terreurbedrijven on mogelijk worden gemaakt, me de door internationale samen werking." In een commentaar: „Juist om een politiestaat te ver mijden, moeten terreurakties met alle legale middelen worden voorkomen, en moeten bij de opdrachten aan de BVD priori teiten worden gesteld en midde len worden gegeven. Gebeurt dit niet, dan zal Nederland krijgen wat het verdient: loon van de angst." Over de „ordinaire politieke" machtsstrijd in het CDA schrijft het blad: „Aantjes begrijpt nog steeds niet dat hij binnen het CDA een omstreden figuur is. Een man die zich vier jaar gele den met huid en haar aan de Partij van de Arbeid heeft ge koppeld en daarom niet de aan gewezen leider voor het CDA kan zija Wel voor een eventueel vice-premierschap onder Joop den Uyl." Aandacht ook voor vijftig jaar oecumene. „Wij als theologen hebben ons huiswerk gedaan en daaruit blijkt dat er theologisch geen rechtvaardiging meer is voor scheidslijnen tussen ver schillende confessies. Het woord is nu aan de kerkleiders. Als zij vinden dat zij betere theologen zijn dan wij, dan is dat hun zaak." In de Haagse Post dit commen taar: „En als het niet zoveel ellende zou kosten, zou je haast zeggen: laat het CDA gerust met de WD gaan regeren. Bij de dan volgende, vervroegde ver kiezingen wordt die muur weg gespoeld door een geheel nieu we combinatie van woede en vertrouwen." Het blad legt ver band tussen de Molukse terro- risteii en binnen- en buitenland se Trotskisten. Een jonge Ambonnees uit Dren te zegt: „Het wordt tijd dat wij ons zelf eens gaan onderzoeken. Dat wij ons afvragen wat wij willen en voor welke prijs. Als het alleen maar gaat om de kreet: de RMS moet komen, dan zeg ik: sorry, dan maar niet." Voorts aangaande de Molukkers deze conclusie: „Nonchalance, luiheid, goede trouw naïviteit en een historisch schuldgevoel - dit merkwaardig mengsel heeft het mogelijk gemaakt dat hier een staat in de staat is gegroeid. Die staat, in zijn tegenwoordige vorm en met zijn tegenwoordige voornaamste politieke uitdruk kingsvorm, moet worden opge heven, hoe moeilijk dat ook zal zijn." Vrij Nederland ontkent dat er een binnen- of buitenlands brein achter het Molukse terrorisme zit. „De recente gijzeling is niet geïnspireerd door internationale contacten, maar het is een solli citatie naar internationale con tacten, en nog niemand die erop is ingegaan." Bij de verkiezingsuitslag deze kanttekening: „De wijze waarop de nieuwe CDA-fractie Aantjes opzij heeft geschoven, laat wei nig ruimte open voor een stille hoop dat het CDA zich als een redelijk progressieve regering spartner voor de PvdA zal aan dienen. Integendeel, zowel de samenstelling van het CDA- electoraat als de samenstelling van de nieuwe fractie wettigen de stelling dat het CDA zich heeft aangediend als een conser vatieve partij." Voorts een inter view met dr. Jeanne Lampl-de Groot, de „grootmoeder" van de psycho-analyse. „Een baby kan alleen maar floreren, lichame lijk en later ook geestelijk, wan neer je het warmte geeft. De crèche waar ze baby's instop pen, zonder liefde, van 's och tends acht tot 's avonds acht, dat is verschrikkelijk. De ver zorgsters zijn daar misschien wel heel lief, maar die wisselen steeds en het is niet hun eigen kind. De mensen weten hele maal niet wat ze het kind daar mee aandoen." Een gesprek tenslotte met Cor Coster van Inter Football die er eind dit jaar mee blijkt te stop pen. „Een voetballer kan niet zijn eigen boontjes doppen. Zelfs Cruyff was daar niet toe in staat. Ik heb met Cruyff fou ten gemaakt. Dat hij de naam van geldwolf heeft gekregen, is mijn schuld. Ik had de bedra gen, die Johan heeft verdiend nooit moeten noemen. Dat zat veel ménsen niet lekker. Ik had het veel sluwer en gluiperiger moeten doen." De Tijd spreekt de hoop uit „dat de gebeurtenissen in de CDA- fractie niet de hele formatie- tijd zo door zullen gaan, want dan zou het wel eens extra-lang kunnen gaan duren. Terwijl de kiezers toch zo helder hebben gezegd wat ze willen." Voorts een interview met een „teleurge stelde" CDA-voorzitter Steen kamp. „Het was alsof ik een klap op mijn hoofd kreeg. Ik heb er de halve nacht van wak ker gelegen. Ik voelde me ont zettend onmachtig. Twee mil joen zeshonderdduizend mensen hebben 25 mei hun vertrouwen aan het CDA gegeven. En de volgende dag kregen ze van de ruzies in de fractie te horen. En al die mensen die in de campag ne zo voor het CDA hebben gesjouwd. Wat moeten die men sen een koude douche hebben gehad. Verschrikkelijk." Ook een vraaggesprek met prof. Kobben, voorzitter van de ge mengde Nederlands-Molukse commissie. „Nee, ik weet nog niet wat onze conclusie zal zijn. Het kan zijn, dat we zullen vast stellen dat de overheid af en toe of heel vaak te laken is geweest. Als dat het geval zou zijn, zou men daar rond voor uit moeten komen. Dat zou de overheid sie ren en het zou buitengewoon veel goed kunnen doen." De Groene Amsterdammer over de Molukkers: „De recente gij zelingen hebben de crisis binnen de Molukse beweging sterk ver hevigd. Gezien de sterke milita risering van de mensen is de kans niet gering dat het daarin niet alleen bij woorden blijft, maar dat het ook intern tot gewelddadige uitbarstingen komt. Het einde van de geweld dadige akties is voorlopig nog niet in zicht. Het is de oorlog van een vergeten leger dat 27 jaar op orders heeft gewacht en nu op een ongelooflijke manier aan het muiten is geslagen." Bij de verkiezingsuitslag de kanttekening: „Op dit moment rust op de linkervleugel van de PvdA meer dan ooit de verant woordelijkheid om maximale politieke druk uit te oefenen ten einde te voorkomen dat de Pv dA zich voor een zacht prijsje verkoopt aan een tweede kabi net-Den Uyl." In Hervormd Nederland praat de Groningse hoogleraar Han Baudet over de Molukkers. „Het lijkt mij dat de Indonesische regering zonder haar gezicht te verliezen aan de Zuid-Molukken een speciale status zou kunnen verlenen. Het is in ieder geval belangrijk dat er een gesprek komt tussen de Indonesische re gering en de Molukkers. Neder land zou daarbij goede diensten kunnen verlenen." Over de verkiezingsuitslag zegt het blad: „Het zijn onder meer de ideeën van Aantjes die naar ons inzicht een toetssteen vor men of het CDA zich zal ont wikkelen tot een groepering dié partijvorming op confessionele basis verantwoord doet blijven." In Accent een interview met RMS-minister Lokollo. „Wat be reiken we eigenlijk in Neder land? Niets toch zeker? Je ziet het aan Oost-Timor. Het eiland wordt door Indonesië onder de voet gelopen en wat doet Neder land? Niets. Terwijl het wel op komt voor de verdrukte Chile- nen, de Basken en Angola. On begrijpelijk, want Oost-Timor is heel vroeger in Nederlandse handen geweest. Ook de Pa poea's worden in de steek gela ten, Het zijn factoren waar ver andering in moet komen." Het politieke commentaar zegt: „Dat door de gigantische, stem- menwist de PvdA veel meer naar links zou gaan radikalise- ren, lijkt niet erg waarschijnlijk. Zolang de ex-PPR- en ex-CPN- stemmers geen lid worden van de PvdA, maar die partij slechts electoraal steunen, lijkt er voor een grote ruk naar links van de PvdA niets te vrezen."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7