Uittocht specialisten naar algemene ziekenhuizen J. J. Roovers kan over Nieuwveen nog veel meer vertellen Handtekeningen voor gymlokaal in Merenwijk Grazige weiden langs de Waardgracht VERWACHTING MEDISCH CONTACT: Werven' houden busroute Centrum voor onderzoek economie publieke sector Geldkist met 25 mille gestolen VIJF NIEUWE SPELERS VOOR PARKER Trainer Frank Bolte verlaat Foreholte STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 JUNI 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tiën en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244;- u kunt dan naar toestel 18 vragen. Hier een plaatje, dat eigenlijk voor zichzelf moet spreken. Eén en ander speelt zich dagelijks af in de „stadswijk in aanbouw" (Leidens nieuwste, na een voorgeschiedenis die veel weg heeft van het opvangen van een zorgenkindje): het gebied Heren gracht-Zijlsingel. Nog even afgezien van het gevoelen, dat dit van de grond af aan opnieuw beginnen na een grondige kaalslag een ware aanwinst binnen de wallen aan het worden is, de monetaire aspecten buiten beschouwing gelaten. Tegen een decor van wat men een oud-Hollands aanblik zou mogen noemen (maar elke steen wordt duur betaald), graast sinds enige tijd een eenzaam paardje, een melkblank hitje, dat langs de Waardgracht aan een lange smalle „groenstrook" de tanden vol heeft. Het dier kan voorlopig zijn portie wel op. Van de bouwactiviteiten trekt het zich geen snars aan. Zijn bestem mingsplan ligt recht vóór de bek. Naar verluidt, zou het argeloze paardje het gemeenschappelijk eigendom zijn van enige horeca- lieden die in de naaste omgeving hun tering naar de nering zetten. In elk geval een aardige prent van natuur (een van de laatste grazige weiden binnen de vaste) en een toekomstig woonklimaat van een stad die niet naast de verfomfaaide pakken neer wil zitten. UTRECHT De rege ling-Klein zal waar schijnlijk leiden tot een uittocht van specialisten uit de academische naar de algemene ziekenhui zen. Er zijn nu al tekenen die daarop wijzen. Hoofdredacteur F. Bol van Me disch Contact zegt dit naar aan leiding van een voorstel van staatssecretaris Klein (Onder wijs en Wetenschappen) waar mee de ministerraad onlangs akkoord is gegaan. De regeling houdt in, dat het medisch we tenschappelijk personeel er geen particuliere praktijk meer bij mag doen. Dit wordt dan gecompenseerd door een toeslag op het ambtelijke salaris dat de universiteit of het ziekenhuis be taalt. De extra honorering han^t samen met de „arbeidsmarkt" (de inkomens van specialisten in de algemene ziekenhuizen zijn gewoonlijk aanzienlijk hoger Volgens de heer Boï zou het de zekering tegen ziektekosten.,,,- regeling-Klein volgend jaar in te; dan de officiële salarissenin bedoeling zijn geweest, de rege- voeren. Maar het is uigesJoten academische ziekenhuizen) en ling-Klein tegelijk in te voeren Van beide kanten had men dan dat er dan al een volksverzeke- kan dan ook na verloop van tijd met de in de regeringsverkla- de specialisteninkomens onder ring is. eventueel worden afgeschaft ring (1971) toegezegde volksver- controle". Het streven is nu, de Het aanvangssalaris aldus Bol bedraagt straks 6.140,— per maand met een ambtelijke extra toelage tussen 700,— en ƒ2.200,—. „Er zullen niet veel specialisten in algemene zieken huizen voor dit salaris hun praktijk vaarwel zeggen", meent Bol, die zich afvraagt of de staatssecretaris misschien gokt op werkloze artsen uit de EEG. Hij noemt de regeling in ieder geval moreel onaanvaardbaar. En waarschijnlijk ook juridisch, in die gevallen waarin de huidi ge rechten van de aan de acade mische ziekenhuizen verbonden specialisten in een duidelijke overeenkomst zijn vastgelegd. Verder zegt de heer Bol, dat er een „vluchtmogelijkheid" is, na melijk aanstelling bij een acade misch ziekenhuis in een part-ti me-functie, met daarnaast een particulieren praktijk. lrAl met al wordt het medisch onderwijs de dupe". LEIDEN De oadercommissie van de school aan het Regen boogpad in de Merenwijk heeft in een brief aan de gemeente raad gepleit voor een op korte termijn bouwen van een gym nastieklokaal bij de school. Volgende week wordt gestart met een handtekeningenactie om het pleidooi kracht bij te zetten. De ouders vrezen dat de bouw van een gymnastieklokaal bij de school op de lange baan wordt geschoven. Volgens een woord voerder van de afdeling onder wijs is evenwel geen sprake van opschorten. „De bouw van gym nastieklokalen in het Morskwar- tier en de Merenwijk heeft nog steeds de hoogste prioriteit In - 1978 zal met de bouw van een gymnastieklokaal naast de school in de Zijlwijk kunnen worden begonnen. Het staat als een paal boven water dat het noodzakelijk is een dergelijke voorziening voor een school met zevenentwintig lokalen te tref fen", aldus de woordvoerder. j Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Stefen, zn. v. M. A van der VIugt-M. Kulk; Felix, zn. v. W. A EgbertsS. Blokdijk; Maria, E. L. dr. v. J. H. M. van Huut—M. P. Clazlng; Ageeth dr. v. P. C. de Niet—G. van der Plas; Corrine E W. dr. v. L i OJdenhege—C. W. ven der Plas; Jan W. zn. v. J. van der Kaalt-T. M. Fakkel; Vincent M. zn. v. A P. J. KroflS. J. Voges. j Gehuwd: A A. P. Witteman—K. Schui- i lenburg; L Nadi-d. C. Piket; E. H. G. Guldenring-^l. J. Fresco; M. van der I Meij—M. Philippo; R. A van Luijk—A W. Grevelink; C. G. van Schooterv-S. Sloos; R. Rifsbergen—C. W. Brussee; i W. A T. Colifn—f. Flanderhiin; W. L Rietkerk—M. A. van Haarlem; M. de ia Rie—J. E. M. van der Meel. Overleden: mevr. M. E. Baiier. oeb I 1914. LEIDEN De busroute door de buurt „Werven en Plaatsen" in de Merenwijk zal gehandhaafd blijven. Zoals bekend hebben de bewoners van de buurt bij de gemeenteraad geprotes teerd tegen het bestaan van de busroute. Tijdens de vergadering van de PvdA-fractie deelde wet houder C. Waal mee dat de bus de route over de Dron- termeerlaan moet nemen, teneinde een verantwoord keerpunt door de Meren wijk te hebben. De wethou der noemde het „ergerlijk" te moeten constateren dat de bewoners geen route voor het openbaar vervoer door hun wijk willen heb ben. LEIDEN. In aanwezigheid van minister Duisenberg (Financiën) Is in Leiden bet centrum voor onderzoek van de economie van de publieke sector (EPS) officieel opgericht Dit centrum gaat de bij het economische instituut van de Leidse universiteit bestaande onderzoekingen op het gebied van de economie van de publieke sector bundelen, verder ondersoek stimuleren en ook data hrrtan den onderbrengen. Het EPS is een initiatief van de Leidse hoogleraren dr. W. Eizenga, drs. V. Halberstadt en dr. B. M. S. van Praag, die tevens de leiding j hebben van het centrum. Onder de aandacht van het nieuwe centrum, dat onofficieel al geruime tijd functioneert, vallen de economie van de volksgezondheid, inkomenswaardering, de verhou ding tussen staat en bedrijfsleven, arbeidsongeschiktheid, verdeling van de collectieve lasten, belastinguitgaven, economische politiek i en stadsvernieuwing. I Minister Duisenberg zei dat het nieuwe centrum zich onder andere i zou kunnen richten op de vraag hoe je de publieke sector moet afbakenen tegenover de sector van het bedrijfsleven. Tot de laatste I sector behoren tenslotte ook de (semi-)staatsbedrijven. „Dat is niet I alleen een technisch probleem maar ook een politiek probleem", I zei hij. Ook suggereerde Duisenberg dat het Leidse centrum zich j zou kunnen bezighouden met het proces van totstandkoming van I meerjaren-afspraken. In deze tijd van bezuinigingen vond hij dat I deze zeer zeer wel lenen voor het verantwoord doen van uitgaven. Mr X. H F. Polak, oud-minister van Justitie en voorzitter van j de commissie van advies van het EPS, noemde het wetenschappe lijk werk van het centrum van rechtstreeks belang voor de I maatschappij. LEIDEN - Een geldkistje met een inhoud van 25 mille is gis teren op klaarlichte dag gesto len uit het kantoor van garage- Oudshoorn aan het Levendaal. De geldkist stond op een bureau op de eerste verdieping van het garagebedrijf. Vermoedelijk is de dader(s) simpelweg het pand doorgelopen. De diefstal werd eerst later opgemerkt Niemand van de aanwezige personeelsle den heeft iemand met de geld kist zien verdwijnen. LEIDEN Parker Basketbal heeft zijn ploeg voor het komende seizoen vrijwel rond. Stond het direkt na afloop van de competitie al vast, dat Amerikaan Vic Bartolome, spelverdeler Roy Leysner en de eigen kweken Peter Kop, Peter Paulides en Marcel Rijsbergen bleven, Parker is nu ook rond met een tweede Amerikaan. Het is Arthur Collins, die het afgelopen seizoen voor Buitoni speelde. Nieuw zijn verder de Nederlandse Amerikaan Syd Bruinsma (afkomstig van Grand Valley State College/Grand Rapids-Mi- chigan), die aanvankelijk voor Kinzo zou gaan spelen. Nu echter Theo Kuis bergen is gestopt met sponsoring van de landskampioen kreeg Parker de kans Bruinsma (2.03 meter) in te lijven. Ook van Kinzo komt Harry Kip, starting center van de nationale ploeg, maar bij Parker waarschijnlijk tweede lange man achter Bartolome. Van Disco Danser komt Wim Weemhof. De naam van de vijfde nieuwe speler is nog niet bekend. Het wordt in elk geval een Nederlands-Ameri kaanse spelverdeler. Parker heeft voorlopige verbintenissen afgesloten met twee spelers, later zal men één van deze twee kiezen. Met deze ploeg moet Parker de eis van de sponsor, een plaats bij de eerste vier en dus deelneming aan de play-offs, die na de gewone competitie zullen bslissen over het landskam pioenschap, waarmaken. Op papier ziet het er in elk geval veelbelovend uit. VOORHOUT - Hoewei er de laatste tijd sprake van was dat Frank Bonte behou den zou blijven als trainer van de Voorfaoutse handbal vereniging Plantenhoek/Fo- reholte is nu definitief de beslissing gevallen en wordt de onaantastbaar geachte combinatie Foreholte/Bonte na 10 jaar dan toch verbro ken. Frank Bonte zal wor den opgevolgd door Wim Geerlings, de huidige trainer van Walcheren, in de zaal competitie tegenstandster van Foreholte. Het vertrek van Frank Bonte komt niet voort uit het feit dat het contact tussen hem en het eerste team en be stuur van Foreholte minder is geworden. „Dat is mis schien in de afgelopen en voor ons aanvankelijk zo moeilijk verlopen zaalcompe titie beter geweest dan in de succesvollere competities daarvoor," aldus Frank Bon te. Hij zegt over het vertrek: „Omdat er enkele mensen in vereniging zijn die na 10 jaar wel eens iets anders wilden ga ik weg. Die enkele men sen hebben het spel slim ge speeld en zo gemanoevreerd, dat er op gegeven moment voor mij weinig anders opzat dan te gaan. Ik zou overigens niettegenstaande de tegen standers in de vereniging toch aangebleven zijn, als niet Wim Geerlings, die ik bijzonder capabel acht, be reid was gevonden om de zaken bij Foreholte over te nemen. En met Wim Geer lings komt ook Nel Geerlings weer terug naar Foreholte. Een oudere speelster maar één die van wanten weet Ik zie de kans voor Foreholte om nu nog eens, zoals 4 jaar geleden, een serieuze gooi te doen naar het hoofdklasser schap volop aanwezig. Als het zover is, zal ik stellig op de tribune zitten om de Voor- houtse ploeg morele steun te geven." Op 28 september 1970 ontstak burgemeester H. L Breen de eerste aardgasvlam. De heer J. J. Roovers kan het niet laten. Deze oud-gemeentese cretaris van Nieuwveen vertelde al eerder van de gemeente van zijn hart, hij vertelde verder en hij blijft vertellen. Nu in het derde boekje dat van zijn hand is verschenen. Al eerder ontpop te de heer .Roovers zich als een boeiende vastlegger van Nieuw- veens historie en ditmaal slaat hij twee vliegen in één klap: het oude dorp zoals het was en bij na verdwenen is én de nieuwere dorpsgemeenschap die in zoveel aspecten verschilt van die uit de dagen van weleer. „Gesprokkeld in oud Nieuwveen", noemde de verzamelaar van zo veel leven digs en leesbaars zijn laatste werkje, helemaal inspelend op de heersende tendens, dat wij allemaal zo graag naar vroeger terugblikken om er vertederd bij stil te staan. Ook als niet-Nieuwvener bevat „Gesprokkeld in oud Nieuw veen" kostelijke momenten. De lezers zullen daarom niet be perkt blijven tot inwoners van dit aan de grenzen met Noord- Holland en Utrecht weggedoken dorp. De Rooverse verteldrift blijft niet beperkt tot het in de herinnering terugroepen van veldwachter Verdonk, dokter Barend Nout, pastoor Van Nes, de bijna legendarische straat muzikant Hage Vis de fliereflui ter en nog vele andere Nieuw- veense verdwenen figuren. Door de zorgen van de heer Roovers is ook een stuk streekromantiek vastgelegd, vergane folklore in overlevering, de „doen" van heksen en andere magische krachten. Daarom al is bijvoor beeld het hoofdstuk „Tovenarij en verschijningen in Nieuw veen" de moeite van het lezen volop waard. Zelf ben ik nogal gepakt door taarn en gingen kijken. En zij zagen duidelijk de afdrukken van de hoefijzers in de houten trap. Maar er was geen paard te zien Ook was er destijds een oude ongehuwde en waarschijnlijk daarom alleenwonende vrouw die teruggetrokken leefde in een afgelegen huisje. Ze werd van tovenarij verdacht Deze tovena res had heel wat op haar gewe ten in Nieuwveen. Zoals in een huisje waar zich verschillende vreemde verschijnselen voorde den. Onder andere een ketel die boven een turfvuur was geplaat st, maakte een geluid alsof het water kookte. Het vuur was ech ter gedoofd en toch hoorde „ie dereen" het water koken. En dan was er in de avond een geluid, alsof er ratten over de zolder liepen. Zo ook een geluid van het openen en dichtschui- van van ramen. Hier en daar werden klopgeluiden waargeno men. Iedereen hoorde het, maar bij ingesteld onderzoek werden geen ratten aangetroffen en alle ramen waren vast; het kloppen verstomde. De bewoners echter durfden het huis niet langer te bewonen. De tovenares werd er van verdacht hierin de hand te hebben. Men liet de pastoor ko men en deze las het evangelie van Johannes en wijdde het ge hele huis, waarna de bewoners terugkeerden. Van de geluiden hebben zij nooit iets meer be merkt Dan praat ik maar niet eens van het vrijdend paartje in de roei boot dat door de tovenares als een kat werd bezocht. En dat allemaal ontrent Nieuwveen, dat we graag onder de ordentelijke oorden willen rangschikken. Maar dan moet de heer Roovers niet van die griezelige verhaal tjes vertellen. Of juist wel! Op de plaats van het ophaalbrugje was vroeger een sluis aanwezig, werd nog niet eens zo heel lang geleden door de gemeente Leimuiden. waartoe „Bilderdam" behoort tol geheven. de uiteenzetting van „het ver dronken dorp Schoot", een ves tiging die van de landkaart ver dwenen is en ook ten zuiden van Nieuwveenniet meer terug te vinden is. Schoot werd opge slokt door de zich in de 18e eeuw uitbreidende veenplassen; het werd niet verzwolgen door een watervloed of door een soort Pompeï-ramp: heel lang zaam werden huizen en schuren onder water gezet Schoot be hoort tot de zeldzame gevallen van bewoning die het hoofd niet meer boven water konden hou den. Dus Schoot vaarweL Maar wat Roovers weer eens aange naam en onderhoudend de kop op laat steken zijn de Nieuw- veense spookgeschiedenissen (en ook moet ik zeggen zijn schildering van het verschil tus sen ouderwetse baldadigheid, „straatschenderij" genaamd, en de veel ernstiger ordeverstorin gen van tegenwoordig, is bijna vertederend). Ik kies even het stoute en toch intrigerende verhaal van de boer en het paard, een geschie denis die zich rond 1900 moet hebben afgespeeld. De situatie is uiteengezet in een trant die herinnert aan de tijd van vóór het laatste Vaticaanse concilie. Als er van een morele door braak sprake zou kunnen zijn in dit verhaal, komt dit uitsluitend voor rekening van de boer wiens vrouw was gestorven. De aaphalinpstpkpns heb ik Tglf maar gezet. Het gaat als volgt: De vrouw van een Nieuwveense boer was gestorven. Hij zat „ge ruime tijd" na de dag van haar overlijden met zijn huishoud ster, die „al jaren" bij hem in dienst was, op een avond in de huiskamer bij de petroleum lamp. Er was „min of meer" liefde in het spel gekomen. Plot seling werd er op de kamerdeur geklopt en de huishoudster zei: dat is je vrouw, want zo alleen klopte zij op de deur als er belet was. Toen zei de boer: dat kan niet, net zomin als een paard de trap op kan lopen. Maar meteen daarna hoorden zij duidelijk de stappen van een paard op de trap naar de slaapkamer van de boer. Nadat het weer stil gewor den was, namen zij een stallan

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5