Twijfels rond „buitenkansje" van wethouder Van Wijnen bouwt Waardeiland af Voorbereidingen voor bouw in Stevenshof IBB KONDOER DOOR NIEMAN HOLDING UITGESCHAKELD WEER ACTIE VOOR PARKEERRUIMTE OP AZL-TERREIN KOOPPRIJS WILLEMSTRAAT 44: FILANTROPIE OF AFPERSING? Verkeerschaos in centrum compleet DONDERDAG 2 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het aannemings bedrijf Van Wijnen uit Dord recht zal de luxueuze villa's op het Leidse Waardeiland verder afhouwen. Door de Nieman Holding, de eigenaar van het eiland, is dit bouwbe drijf ingeschakeld in de plaats van het Leidse aanne mersbedrijf IBB-Kondor, dat tot voorkort de bouw van de goudkustwoningen uitvoerde. Ook heeft de Nieman Holding een andere makelaarskantoor in de arm genomen. In plaats van het kantoor Matzer, dat tot nog toe de verkoop van de woningen regelde, zal dit voortaan gebeuren door de Westland/Utrecht hypotheek bank BV. Een en ander werd gisteren desgevraagd bevestigd door Nieman Holding directeur, de heer J. M. G. Melkert. Hij ont kende dat er van een overna me van de Nieman Holding door Westland/Utrecht en Van Wijnen sprake zou zijn. Hier over waren geruchten op het Waardeiland gegaan, waarbij gesproken werd van een be drag van 23 miljoen gulden, dat met deze overdracht ge moeid zou zijn. Volgens de heer Melkert gaat het alleen om een risikospreiding. De he le financiële afwikkeling gaat de Westland/Utrecht voor haar rekening nemen, terwijl Van Wijnen Dordrecht BV de bouw van de 600 overige woningen op het eiland gaat uitvoeren. Als reden voor deze verande ringen op het Waardeiland stelde de heer Melkert: „Ik wil niet meer door 113 mensen achter mijn broek aan gezeten worden van kom eens naar mijn kachel kijken". Ander zijds zou de overdracht aan Van Wijnen alleen de nog te bouwen huizen betreffen en niet de al bewoonde townhou- ses. Ook volgens een woordvoer der van de firma Van Wijnen betreft het hier een „risiko spreiding" door de Nieman Holding over het bouwbedrijf en de hypotheekbank. Hij kon echter niet bevestigen dat het om een bedrag van 23 miljoen gulden zou gaan. Opgeleverd De wisseling van aannemer en financieringsmaatschappij op het Waardeiland komt tegelijk met een schrijven dat een groot aantal bewoners van de goudkust heeft ontvangen en waarin door de Nieman Hol ding wordt gesteld dat de tweede oplevering van de wo ningen geacht wordt te hebben plaatsgevonden. Dit in weerwil van het feit dat bij verscheide ne huizen nog niet alle manke menten verholpen zijn. Dat dit voor de tweede oplevering en voor eind april zou gebeuren werd onlangs nog door de Nie man Holding tegenover onze krant gegarandeerd. Behoudens het korte commen taar van Nieman Holdingdi recteur Melkert was van de kant van dit bedrijf geen ver der commentaar op deze ont wikkeling te geven. De bouw- coördinator op het eiland, J. Pieterse verzekerde wel dat de enkele maanden geleden ge presenteerde plannen onver kort zullen worden uitgevoerd en dat vast wordt gehouden aan eind 1980 dat alle huizen moeten zijn opgeleverd. De opbouw van de tentoonstelling „Dier en Kleur" is reeds in volle gang. Het rijksmuseum van Natuurlijke Historie houdt van 20 juni tot 18 september een tentoonstelling „Dier en Kleur" in de Leidse Hortus aan bet Rapenburg. Met de opbouw van de tentoonstelling is inmiddels begonnen. De Oranjerie in de Hortus waar de tentoonstelling wordt ingericht is gedurende de zomermaanden leeg. In de winter worden hier niet winterharde bomen en grote planten opgeslagen. De tentoonstelling „Dier en Kleur" geeft een overzicht van alle mogelijke zaken die met kleuren in de dierenwereld te maken hebben, zoals kleur en functie, variatie en seizoenkleu- ren. Al hetgeen dat wordt tentoongesteld, is afkomstig uit de museumcollectie. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. Wel moet de normale entree tot de Hortus, te weten 0,25 worden betaald. Kringlooppapier De belofte van het Leids college om kringlooppapier te gaan gebruiken voor gemeentelijke stukken is niet loos gebleken. Bij monde van wethouder H. van Dam van financiën werd enige weken geleden aan de vereniging milieudefensie en de PPR-fractie in de gemeenteraad meegedeeld dat in het gemeentelijk apparaat het gebruik van kringlooppapier zou worden bevorderd. Deze mededeling geschiedde nadat de beide groeperingen de wethouder een rapportje over onder meer het milieuvriendelijke van kringlooppapier hadden overhandigd. Gisteren bereikte ons reeds de eerste voorstel len die in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening van vanavond zullen worden behandeld en de commissie-agenda op kringlooppapier. Inspraak (1) Inspraak is een omstreden zaak in onze democratische samenleving. Vele groeperingen vinden dat zij te weinig gehoor vinden bij het Leids gemeentebestuur. Zo beklaag den de bewoners van de bnurt Noordvest zich enige maan den geleden nog over het feit dat zij hun zegje niet hadden mogen doen over de bijkomende verkeersmaatregelen van de reconstructie van de Breestraat, die inmiddels is opge schort Een week geleden nog protesteerden de bewoners van de Willemstraat en omgeving tegen het negeren van hun wensen door het Leids gemeentebestuur, terwijl wet houder A. Verboom beweerde dat er nog plannen voor de woonomgeving van de Willemstraat moeten worden ge maakt. Ook de bewoners van de Morssingel menen een miskenning van hun wens tot behoud van hun woningen bij het Leidse college te kunnen constateren. Inspraak (II) Iets heel anders is aan de gang in de Kooi De bewoners hebben daar blijkbaar lak aan de inspraak. Gisteravond werden de bewoners van de Parkstraat en Javastraat uitge nodigd om te spreken over rehabilitatie van hun straat Iedere bewoner heeft een brief van het gemeentelijk bureau voorlichting gekregen met allerlei suggesties ter verbetering van zijn straat. De brief ging zelfs vergezeld van een uitvoerige tekening van de plannen. Stadsarchitect Piret was met enige medewerkers rond acht uur bij de Bedrijf- stechnische School aanwezig, maar geen enkele bewoner van de Parkstraat en Javastraat meldde zich op de uitgeschre ven vergadering. Inspraak (UI) Nu wordt weieens beweerd dat inspraak alleen op het laatste moment van de procedure werkelijk effect heeft. In een vroeger stadium zou een en ander te abstract zijn. Des te onbegrijperlijker is evenwel de onverschilligheid van de Kooi-bewoners, aangezien een groot deel van de straten reeds is opengebroken. Van betrokkenen zou verwacht kunnen worden dat zij weieens willen weten wat er met hun straat zou gebeuren. Zo niet bij de Kooi-bewoners, die het blijkbaar wel geloven. Van school af" In de Anthoniuskerk in Leiden Zuid-West wordt zaterdag 4 juru een bijzondere viering gehouden, waaraan wordt meegewerkt door het jongerenkoor The Lord Folks. Het thema van de viering is „Van school af', maar niet te oud om te groeien. De dienst in de Anthoniuskerk begint 's- avonds om 19.00 uur. Dier en kleur ONDANKS AZL-beslissing LEIDEN De gemeente zal binnenkort beginnen met de voorbe- reidingen voor de bebouwing van de Stevenshof. Dit ondanks de inmiddels bekend geworden keuze van de ministerraad voor nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. Doordat het ziekenhuis voor een het terrein in de Leeuwenhoek gedeelte op het huidige terrein ook een begin te maken met worden gebouwd, is er in de voorbereidingen voor de Ste- Leeuwenhoek ruimte voor het venshof. Wethouder Waal zegde bouwen van naar schatting 1800 hem dit toe. „Ook al is de grond woningen. Tijdens de vergade- in de Leeuwenhoek nog niet for- ring van de PvdA-fractie drong meel aan ons overgedragen, het gemeenteraadslid J. Duyves- kunnen we toch al beginnen met tein er bij wethouder Waal op het maken van plannen. Hetzelf- aan ondanks het vrijkomen van de geldt voor de Stevenshof". Blokkade legt verkeer lam LEIDEN Artsen en verpleegkundigen van het Academisch Ziekenhuis hebben vanmorgen en gistermorgen massaal gedemon streerd tegen de nieuwe parkeerregeling, die vanaf 1 juni van kracht is op het AZL-terrein. Zij deden dit door de toegangswegen tot het AZL te blokkeren zodat geen auto zelfs geen ziekenwagen er door kon. De actie had tot gevolg dat het verkeer op de Wassenaarseweg en de Rijnsburger weg muurvast kwam te zitten. De nieuwe parkeerregeling op het AZL-terrein houdt in dat alleen automobilisten met een geldig parkeervignet op het terrein worden toegelaten. Dit vignet is aan vijfhonderd medewerkers van het ziekenhuis uitgereikt Medewerkers aan wie een vignet is gewei gerd, moeten parkeerruimte in de Boerhaavelaan, Kagerstraat en Houtlaan zoeken. In de toekomst wil de ziekenhuis-directie de aanleg van een parkeerterrein met duizend plaatsen naast het ziekenhuis bij de Plesmanlaan bij het Leidse college van b en w bepleiten. Inmiddels heeft het WD-raadslid F. Kuijers aan het Leidse college vragen over deze kwestie gesteld. Hij wil onder meer weten hoe het college tegenover de aanleg van een dergelijk parkeerterrein voor het Academisch Ziekenhuis staat. (Van een onzer verslaggevers)* Leiden „Een buitenkansje" noemde een glunderende wet houder Verboom (Volkshuisvesting) enkele we ken geleden het feit dat het hem gelukt was een pandje in Leiden-Noord dat zo'n krappe halve ton waard was voor zegge en schrijven 2000 gulden in de wacht te slepen. „Een per soonlijk succesje voor de wethouder", werd door zijn politieke geestverwanten even glun derend opgemerkt.. „Het was gewoon afper sing en niets anders", is een andere lezing van het verhaal. Deze komt uit de mond van mevrouw van den Burg, echtgenote van de Sassenheimse verw armings installateur J. van den Burg, die op dit moment nog eigenaar is van het pand Willemstraat 44. „Verboom heeft op een twijfelachtige manier misbruik ge maakt van 't gesprek dat ik met hem had", luidt het wat milder gestemde ooreel van de heet Van den Burg zelf. „Het is een smerige streek van hem" Vanavond spreekt de raadscommissie voor ruimtelijke ordening over de aankoopdoor de gemeente van het pand Willemstraat 44. Ge woonlijk is zoiets een hamerstukken maar van avond zullen de vertegenwoordigers van het CDA zich in elk geval tege de aankoop door de gemeente verzetten. En dat gebeurt dan niet omdat ze de prijs te hoog vinden, maar omdat het door de gemeente geboden geldbedrag als veel te laag wordt gezien. Want er zit nog een andere kant aan het „succesje van Verboom". Een keerzijde die de huidige eigenaar van het pand bereid was uit de doeken te doen: Sinds 1965 staat het pand Willemstraat 44 nu op naam van de heer Van den Burg. In dat jaar nam hij het huis, waarin hij zelf is opgegroeid over van zijn vader die van de zorgen ervoor afwilde. Direct daarna werden door de nieuwe eigenaar al allerlei verbeteringen aangebracht: -nieuwe goten, een nieuw dak, en een nieuwe vloer. Ook in de jaren daarna werd het huis regelmatig bijge houden: „Ik heb er 8 tot 10.000 gulden aan vertimmerd", zegt meneer Van den Burg zelf. Een jaar of tien geleden kwamen er andere huurders in de Willemstraat. Een duister ver haal over een woningruil. De man, Montagne geheten, was hartpatiënt en wilde het huis bijzonder graag hebben. De heer Van den Burg, ook de beroerdste niet, stemde er in toe en het gezin Montagne bewoont sindsdien het huis. Op dit moment zelfs met zeven mensen, verspreid over twee gezinnen. Sinds de nieuwe bewoners er in waren geko men ging de staat van het huis zienderogen achteruit. „Het is een zwijnestal geworden. Compleet uitgewoond. Alle reparaties die wor den uitgevoerd is water naar de zee dragen", zegt de heer van den Burg. Hij vertelt hoe enige tijd geleden de bouwpoli- tie bij hem aanklopte met de mededeling dat hij het huis ingrijpend diende te renoveren. De huurders, die volgens de eigenaar een huurschuld van jaren hebben, die met behulp van de Sociale Dienst niet eerder dan in 1981 zal zijn afgelost, hadden de bouwpolitie inge schakeld- Daarop volgde een gesprek met wet houder Verboom. „Omringd door vier discipe len vertelde hij mij dat in voor zo'n 50.000 gulden verbeteringen moest uitvoeren, want anders zou de gemeente die op mijn kosten zelf aanbrengen", aldus de heer Van den Burg. „Ik heb toen gevraagd of dat na het opknap pen van dat huis mijn dochter er niet in zou mogen wonen. Verboom beweerde echter dat hij geen andere woning beschikbaar heeft voor de huidige bewoners en weigerde dat daarom. Ik heb toen gezegd dat ik het huis dan beter cadeau kan geven voor een paar duizend gul den. Daarop reageerde Verboom ad rem met: „Dan koop ik het voor 200 gulden" Op dat moment wist ik niets beters te zeggen dan: „Dat moet dan maar", aldus het relaas van De heer Montagne die met twee gezinnen van in totaal zeven mensen het pand aande Willemstraat bewoond. de beer Van den Burg, die daaraan toevoegt in dat gesprek min of meer door Verboom in een hoek gedreven te zijn. Getaxeerd Intussen is komen vast te staan dat de taxatie waarde van het pand Willemstraat 44 maar liefst 42.000 gulden bedraagt. In feite is de heer Van den Burg dus voor 40 mille de boot in gegaan. Hij zegt zelf echter genoegen te wille nemen met 20.000 gulden, maar het is de vraag of de gemaakte afspraak met Verboom, die juridisch de kracht heeft van een koopovereen komst, nog ongedaan kan worden gemaakt. Wat de heer Van den Burg betreft hoeft dat ook niet zonodig. Hij zegt: „Woord is woord, en ik heb me akkoord verklaard. Daarom wil ik nu eigenlijk niet anders meer". Hetgeen echter niet betekent dat de eigenaar van het pand aan de Willemstraat nu zotevreden is. Integendeel. Hij vindt zich door de wethouder als een kwajongen behandelden acht de manier waarop Verboom dit koopje heeft weten te verkrijgen een wethouder minderwaardig. „Ik wilde best renoveren. Graag zelfs en dat wil ik nu nog. Maar het is water naar de zee dragen, gewoon geld weggooien als deze huur ders er in mogen blijven zitten. Ze wonen het hele huis in een ommezien tijd weer uit. 't Zijn gewoon slopers. Nee, dan kan ik die 50.000 guide net zo goed meteen het water in gooien. Als je dan de keus krijgt tussen 2000 gulden krijgen of er 50.0000 gedwongen weg te gooien, dan is kiezen niet moeilijk. Maar het blijft geen manier. Verboom heeft het gesprek ge woon misbruikt ARJEN BROEKHUIZEN Agenten hadden de handen vol om het verkeer in goede banen te leiden. LEIDEN De chaos in het Leidse centrum was gisteren compleet In verband met riole ringswerkzaamheden in de Breestraat tussen het Gangetje en de Koornbrugsteeg werden automobilisten ter hoogte van het Stadhuis naar de Vismarkt en de Aalmarkt gedirigeerd. Bussen en taxi's mochten hun weg via de Botermarkt die in beide richtingen is opengesteld voor het openbaar vervoer, ver velgen. De verkeersmaatregel geldt voor de periode geduren de welke de rioleringswerk zaamheden worden uitgevoerd (ongeveer een maand). Maar liefst twaalf agenten wer den op de fatale kruispunten (Breestraat-Koornbrugsteeg, Koornbrugsteeg-Botermarkt en Gangetje-Botermarkt) ingezet om de automobilist de weg te wijzen. Dit veelal tot woede van de particuliere weggebruikers, die de grootste moeite hadden om op hun plaats van bestem ming te arriveren. „Het is een grote puinhoop", aldus een woordvoerder van de Leidse po- litie, gistermiddag rond drie uur. „Vooral vanaf de Rijnsbur- gerweg is het nu bijna onmoge lijk om de stad in te komen. Bijna de gehele dag staat er een file op het Stationsplein tot aan de Breestraat." Op het politiebureau en het Stadhuis regende het gisteren telefoontjes van verontruste weggebruikers die niet wisten wat hen in het stadscentrum was overkomen. Sommige auto mobilisten wachtten niet tot zij de telefoon konden pakken en maakten de Hermandad uit voor alles wat lelijk was, wan neer ze er achter kwamen weer een rondje stadscentrum te heb ben gereden. Ook het verkeer komende van de Korevaarstraat en het Gangetje kon zijn weg nauwelijks vinden, temeer daar het de Nieuwe Rijn in de rich ting van de Hooigracht niet op mocht. Veel automobilisten be landden in de Nieuwstraat waar zij in verband met de week markt ook al op hun schreden moesten terugkeren. Het fietsers- en voetgangersver keer kan overigens de gewone route door de Breestraat blijven volgen, voor zover de riolerings werkzaamheden dat toelaten. Het bedienend verkeer krijgt op bepaalde tijden toegang tot de Breestraat en de Botermarkt, zowel uit de richting van het Gangetje als uit de richting van de Koornbrugsteeg.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3