Alles draait om bemiddelaars Den Uyl wil kabinet van PvdA-CDA-D'66 Volgende week begint Overleg Eerste haring kost rond vier gulden zwangere REGERING vrouw is onmenselijk" IN BELGIË RIJK HAALT MILJOENENSTROP Studietoelagen extra verhoogd DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. j. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Donderdag 2 juni 1977, 67e jaargang no. 20748 Hiroshima Speelfilm „Hiroshima mon amour" op Ned. I om 21.50 uur. Ned. II onder voorbehoud om 20.25 uur Comedy hour en om 21.15 uur All you need. Om 22.05 uur Brandpunt met gijze lingsacties en problemen CDA. Droog weer Droog weer met wolkenvelden, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Max. temp. van 13 graden aan zee tot 17 graden in het zuiden. Morgen zon 5.25—21.52. Sche- veningen hoogwater 4.46, 17.18. Laagwater 12.54. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN/DEN HAAG Het vin den van voor beide partijen aanvaardbare bemiddelaars is op dit moment het allerbelang rijkste onderdeel van de pogin gen om de gijzelingen m De Punt en Bovensmilde tot een goed einde te brengen. Om uit de gisteren gerezen impasse te geraken, staat de regering er niet meer op, dat vooraf het doel van de bemiddeling moet vaststaan.De Zuidmolukkers in de trein bleken gisteren ook niet in staat het doel van de bemiddeling duidelijk te ma. ken. Dit zal nu moeten gebeu ren via de bemiddelaars. De regering had gisteren reeds twee bemiddelaars voorgesteld, maar onmid dellijk na het horen van de twee namen, werd het voorstel door de treinkapers „gekapt". Eerder had de regering twee bemiddelaars die de kapers hadden ge noemd, eveneens afgewezen. De namen van de genoemde bemiddelaars zijn niet aan de buitenwereld bekend gemaakt. Met de schoolbezetters wordt niet ge sproken over bemiddeling, noch van de zijde van het beleidscentrum, noch door de bezetters zelf. Hieruit zou de conclu sie kunnen worden getrokken, dat de leiding van de gijzelingen bij de treinka pers ligt. De bezetters van de school zijn wel op de hoogte van de vraag om bemiddelaars, aangezien ze over radio en tv beschikken. Opvallend is, dat de overvallers in de trein helemaal niet over politiek praten, dit in tegenstelling tot de Zuidmoluk kers die in december 1975 de trein bii Wijster kaapten, dit ook in afwijking van de fel bekritiseerde en inmiddels wat afgezwakte brief van de twee Mo lukse jongerenorganisaties. Er is gisteren ook niet meer gesproken over de eis dat de 21 gevangen Zuidmo lukkers zouden moeten worden vrijgela ten, en evenmin over een vliegtuig. De gekaapte trein is vanmorgen weer van voedsel voorzien. Ditmaal was het een bijzonder klein transport. Naast een gamel drinken en wat broodjes bleek er op de lorrie ook een klein bruin pakje te liggen. Later is meegedeeld, dat dit een bijbeltje was, afkomstig van een particulier en bestemd voor me vrouw Ellenbroek-Prinsen, de gegijzel de vrouw die in verwachting is. Bij het bijbeltje was een begeleidende brief. Zie ook pagina 7, (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Kabinetsfor mateur Den Uyl wil begin vol gende week gaan praten met de fractieleiders Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) over de mogelijkheden tot vorming van een kabinet, bestaande uit PvdA, CDA en D'66. Hij heeft dit gisteravond mee gedeeld naar aanleiding van de door de koningin aan hem verstrekte formatie-opdracht. Voor zover de gijzelingsacties het mogelijk maken, zal Den Uyl de komende dagen eerst enkele zaken op een rij zetten, die bij de kabinetsformatie van wezenlijk belang zijn. Een van de belangrijkste punten is de vraag, in hoeverre het CDA bereid is, tot overeenstemming te komen over de vier hervor mingsvoorstellen van het vori ge kabinet: de nieuwe grond- politiek, de wijziging van de Wet op de Ondernemingsra den, de Vermogensaanwasde- ling en het wetsvoorstel betref fende de steun aan investerin gen van het bedrijfsleven. Als overige punten die bij de kabi netsformatie een belangrijke rol zullen spelen noemde Den Uyl de inhoud van het regeer programma voor de komende kabinetsperiode, de samenstel ling van het kabinet, de vraag wie minister-president gaat worden en de verdeling van de verschillende portefeuilles. Met betrekking tot het laatst genoemde punt zei Den Uyl, het niet uitgesloten te achten, dat het aantal departementen worden vermeerderd. Den Uyl geeft zichzelf in zijn formatiepoging vijftig procent kans van slagen. „Het is een deksels moeilijke opgave, maar ik acht mij niet bij voor baat kansloos. Bovendien moet ik deze opdracht eenvou digweg aanvaarden, omdat mijn formateurschap een lo gisch gvolg is van de verkie zingsuitslag en omdat het noodzakelijk is dat er zo snel mogelijk een nieuw kabinet aantreedt. De sociaal-economi sche problemen en vooral het werkloosheidsprobleem zijn zo groot, dat spoedig nieuwe re geerkracht getoond moet wor den", aldus Den Uyl. De formateur hoopt dat hij binnen zes weken genoeg ge sprekken heeft gevoerd en ma teriaal heeft verzameld om een balans op te kunnen maken, waaruit de kans van slagen I j van de formatiepoging zou kunnen blijken. Hij zei dat een van zijn grootste zorgen met betrekking tot de formatie-op dracht momenteel is, of hij er in zal kunnen slagen, het ver trouwen tussen PvdA en CDA te herstellen. „Na de kabinet scrisis is er een duidelijke be schadiging in dat vertrouwen opgetreden. Daarom is het van - groot belang dat er nieuw ver- Den Uyl: opdracht voor kabinets- ^uwen wordt gekweekt» formatie dus Den Uyl Zo te zien zijn deze drie vishandelaren uitermate tevreden met de kwaliteit van de vanmorgen vroeg aangevoerde nieuwe haring van de Sch. 54. Zodra de haring ontdooid zal zijn moet de lekkernij zo n vier gulden gaan kosten. (Van een onzer verslaggevers) Scheveningen/IJmuiden De ha ringrace is dit jaar gewonnen door de Sch 54 van rederij Van der Zwan. De „Franateca" kwam rond acht uur vanmorgen de Scheven- ingse haven binnenvaren met aan boord 835 emmers, en 38 pakken diep ingevroren haring. Kort daarna voer in de haven van Umuiden de VI. 89 „Monica" binnen met 1736 emmers van vijf kilo haring. Tijdens de eerste afslag werd in Scheveningen vanmorgen vroeg ge middeld 90 gulden geboden per em mer. De prijs ligt daardoor bedui dend lager dan verwacht. Volgens insiders zou daarmee de „Hollandse Nieuwe" rond de vier gulden gaan kosten. Eerder werd gesproken van prijzen van vijf gulden. Even voor half negen kwam vanmorgen het tweede Scheveningse schip binnen varen, de Sch. 21 van rederij Jack- zon. Dit schip had 120 kantjes aan boord. In elk kantje zitten rond de duizend haringen. Dinsdagmorgen om acht uur vertrok de Nederlandse haringvloot naar de Noordzee, waar niet eerder dan gis termorgen de netten mochten wor den uitgegooid. Dit werd door de EEG-commissie bepaald. Ook mo gen de Nederlandse haringvissers niet meer dan 1500 ton haring van gen tot eind juni. Verwacht wordt dat dit tonnage al binnen enkele dagen gehaald wordt. HARING ncMUTOUU: |NIEUWE ^vjlJ Z616I1 (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE A.D. USSEL „Het is onmenselijk een vrouw in verwachting in de trein vast te houden. Ze moeten trouwens allemaal vrij, maar in ieder ge val die zwangere vrouw." Aldus vanmorgen een bewogen RMS-president ir. Manusama. Hij zet grote vraagtekens bij de veronderstelling, dat alle 21 Zuid Molukkers wier vrijlating nu wordt geëist, ook inderdaad met hun kameraden willen mee gaan. Volgens Manusama zijn zowel de treinkapers bij Wijster als de bezetters van het Indone sische consulaat van mening, dat zij hun straf hebben ver diend; ze willen deze ook uitzit ten. „De kapers van 1975 waren gemotiveerde jongens die weten wat ze doen en spijt hebben van het doodschieten van drie men sen". Manusama ziet zich niet ale bemiddelaar, omdat de hui dige kapers zijn gezag niet er kennen. „Ze hebben ook niets te maken met onze onafhankelijk heidsstrijd". BRUSSEL (ANP) België heeft een nieuwe regering. De Belgische regeringsfor mateur, de Christendemo craat Leo Tindemans, die onmiddellijk na de uitslag van de Belgische parle mentsverkiezingen op 17 april van koning Boudewijn een formatie-opdracht kreeg, nadat hij bij die ver kiezingen een grote persoon lijke overwinning had be haald, is het gelukt een nieuwe regering samen te stellen. De nieuwe Belgische rege ring is een coalitie van chris tendemocraten (Vlaamse CVP en Waalse PSC), socia listen en twee z.g. taaipartij en, FDF (front van Frans- sprekenden) en de Vlaamse Volksunie. (zie ook pag. li, :Ii,l'I,.I, üI.ImI Bij aankoop „Wittebrug" DEN HAAG Het rijk heeft aan de aankoop en de verbou wing van het vroegere hotel Wittebrug in Den Haag een mil- joenenstrop gehad. De kosten zijn, aldus de Algemene Reken kamer volledig uit de hand ge lopen. Dit blijkt uit het verslag van de Rekenkamer, dat van daag verschenen is. Volgens de Rekenkamer is in november 1973 het complex, dat ten behoeve van het Internatio naal Instituut voor Sociale Stu diën door het rijk aangekocht is, op één dag twee keer van eige naar verwisseld. Bij die transac tie steeg op dezelfde dag de prijs van 5,7 miljoen naar acht miljoen gulden. Tenslotte werd het complex door het rijk voor 9,7 miljoen gulden gekocht, hoewel de waarde van het pand met inbe grip van de inventaris enkele maanden eerder werd getaxeerd op bijna zeven miljoen gulden. De verbouwing zal vermoedelijk 10,5 miljoen gulden gaan bedra gen. Hiermee is het rijk ruim twintig miljoen gulden kwijt aan het voormalige hotel, (zie verder pagina.9). ...wordt de haring een goudvis. In verband met de gijzelingen is de onderwijsmanifestatie N.F.O. op 3 juni in Rotterdam afgelast. Het N.F.O. bestuur Hartluchtbrug ook naar Engeland DEN HAAG De gezamenlijke verzeke ringsinstellingen onderzoeken'de mogelijk heid om behalve in Amerika ook in Enge land open-hartoperaties te laten uitvoeren zolang in Nederland de vraag niet door het aanbod gedekt kan worden. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezond heid heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamer leden Van Veenendaal-van Meggelen Megge- len en Koningh (beiden DS'70). Door deskundigen wordt bezien of de ver strekte hulp aan de daarvoor in Nederland geldende maatstaven voldoet en wat de tota le werkelijke kosten per patiënt zullen zijn. Hoewel over de situatie in Engeland nog geen volledig beeld bestaat kan ervan wor den uitgegaan, dat voor een open-hartopera tie in een Engels ziekenhuis inclusief alle kosten, bij de huidige koers van het Engelse pond, een bedrag in de orde van grootte van 19.000 geldt. DEN HAAG (ANP) De inkomensgrenzen voor rijksstudietoelagen en tegemoetkomin gen in de studiekosten worden voor bet studiejaar 1977/1978 extra verruimd. De re gering is akkoord gegaan met een voorstel in die richting van staatssecretaris dr. G. Klein van Onderwijs en Wetenschappen. De bijdrage-vrije voet, het inkomen van de ouders waar beneden geen ouderlijke bij drage verwacht wordt in de kosten van studie en levensonderhoud Van hun stude rende kinderen, wordt met ingang van het nieuwe studiejaar met 3.410 verhoogd van 16.590 tot 20.000. Deze bijstellingsmaat regel zal er toe leiden dat vrijwel alle stude renden in het wetenschappelijk, het hoger beroeps- en het voortgezet onderwijs, die zonder de extra bijstelling voor een gedeelte lijke rijksstudietoelage of tegemoetkoming in de studiekosten in aanmerking zouden komen, een hoger bedrag zullen ontvangen. Een aantal van hen zelfs het maximum. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. ...als i kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen r naam adres woonplaats. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1