Henny Kroeze via Halifax naar wereldtop bij speedway KING KONING VAN RENBAAN s RKAW niet onder indruk van uittoeht VREIJSEN BLIJFT IERLAND SNEL UITGESCHAKELD SPORT/GEWEST LEIDSE COURAN^ DONDERDAG 2 JUNI 1977 PAGINA 13 ZENDEREN Henny Kroeze is weer eens een paar dagen thuis bij zijn ouders in het lieflijke Twentse Zenderen. Maar die luttele uren in zijn geboortestreek betekenen geenszins vakantie voor de druk bezette speedwayrijder. Want zijn verblijf wordt benut om de machine weer in optimale staat te krijgen. Dat moet ook wel, want vandaag is Kroeze in gezelschap van enige ploeggenoten afgereisd naar Hongarije waar hij met de Nederlandse landenploeg moet rijden in de halve finale van de strijd om het Europese kampioenschap. Daarom wordt er in een schuur achter het ouderlijk huis van Henny Kroeze druk gesleuteld. Elk onderdeeltje van de Jawa wordt minutieus gedemonteerd, schoon gemaakt en weer op zijn plaats aangebracht Want komend weekeinde moet de motorfiets weer perfect lopen. Henny Kroeze doet bij het Engelse team veel ervaring op. Henny Kroeze (25) heeft zijn hart ver pand aan het speedwayrijden. De Twent heeft er zelfs zo veel voor over dat hij meer dan de helft van het jaar in Engeland vertoeft, waar zijn tak van motorsport aanzienlijk beter in de markt ligt dan in Nederland. Hoewel daar niet uit moet worden afgeleid dat Kroeze aan de andere kant van de Noordzee scheppen geld verdient met zijn activiteiten. "Nee zo is het niet", zegt hij terwijl hij zijn smerige handen aan een lap afveegt. „Ik ben naar Engeland gegaan, omdat daar het speedwayrijden op een aanzienlijk be ter niveau wordt beoefend. Ik rijd elke week drie wedstrijden voor het team van Halifax en op die manier doe je natuurlijk erg veel ervaring op. Maar het is een erg inspannend leven. Voor al omdat ik ook tussendoor moet rij den voor het wereldkampioenschap". Uitnodiging woordigers van de Britse club Hali fax zo'n indruk gemaakt tijdens wed strijden in Geleen dat hem het jaar daarvoor een uitnodiging bereikte zich bij de Engelse vereniging aan te sluiten. Halifax' beste man had een been gebroken en de clubleiding zag diens plaats volgaarne ingenomen door de talentvolle Twent. "Ik moest er toen van afzien, omdat ik nog verplichtingen had op Europese banen. Maar een jaar later vroegen ze me weer en toen hoefde ik me niet lang te bedenken". Het gevolg van de verhuizing naar Halifax was wel dat Kroeze vrijwel louter met zijn sport bezig was, hetgeen zijn ontwikkeling als coureur versnelde. Nu, op 25-jarige leeftijd, behoort de Nederlander tot de wereldtop. Naast zijn overvolle wedstrijdkalender heeft Kroeze dit jaar nog kans gezien twee wedstrijden in Nederland te or ganiseren. Amsterdam en Hengelo wa ren de plaatsen van handeling. "Die eerste wedstrijd, op Eerste Paasdag, was een enorme flop. Hoewel er erg veel topcoureurs aan de start kwamen was er vrijwel geen publiek. De dag was achteraf bezien verkeerd gekozen. Het heeft ons veel geld gekost. Geluk kig was het later in Hengelo wel een succes, hoewel we er niet zijn uitge sprongen. Maar we zijn zeker van plan om dit jaar in Hengelo nog een keer wedstrijden te organiseren. Nederland begint toch warm te lopen voor speed way. Er zijn nu al behoorlijk wat beoefenaars en ook het aantal banen wordt in de toekomst uitgebreid. Het KNMV besteedt veel aandacht aan speedway, hetgeen de ontwikkeling van de sport ten goede komt". Nooit rijk Henny Kroeze zal nooit rijk worden van zijn sport Hoewel de thuiswed strijden van het team van Halifax doorgaans door zo'n vijfduizend toe schouwers worden bekeken betekent het voor de rijders geen vetpot. Toch biedt het rijden Kroeze ook voorde len. Want naast het op peil houden van zijn wedstrijdritme heeft hij op aan drang van het KNMV contractueel laten vastleggen dat Halifax Kroezes kosten betaalt die gepaard gaan met zijn uitkomen in Europese en wereld- races. Daarin was Kroeze vorig jaar overigens niet zo fortuinlijk. Hij kwam tijdens de eerste ronde van de halve finale voor het wereldkampioenschap in Landhutt onzacht in aanraking met een bermpaaltje. Een hersenschud ding was het gevolg. En zijn kansen op de finale waren verkeken. Dit jaar hoopt Henny Kroeze op een betere verloop van de strijd in Rus land. Hij schat zijn kansen op het bereiken van een finaleplaats temid den van het veld van zestien rijders, waaronder slechts één uit West-Euro pa (West-Duitsland) en voor het overi ge uit Oost-Europa, behoorlijk hoog. "Ik heb al die mannen al een keer verslagen', zegt Kroeze opgewekt. "Dus waarom zou het me niet lukken de eindstrijd in Gothenburg te ha len?". Maar vóór Henny Kroeze als eerste Nederlandse speedwayrijder een gooi doet naar de wereldtitel rijdt hij eerst komend weekeinde in Honga rije. In gezelschap van Henk Steeman (Voorburg), Frits Koppe (Voorburg), Frits Koning (Pekela) en Rudi Mets (Hilversum) rijdt hij in de Nederland se landenploeg die kans maakt op kwalifikatie voor de eindronde om het Europees kampioenschap. "Het zal erg moeilijk worden om ons te plaatsen", oordeelt Kroeze, die uit tactische over wegingen in de eerste heats nog wel eens buiten de ploeg blijft om dan later als "pinchhitter" toe te slaan (hetgeen onlangs het favoriete Oosten rijk buiten de prijzen deed vallen). "Maar aan de andere kant zijn we nooit zo ver gekomen. Dus wellicht dat het lukt". Henny Kroeze duikt weer de schuur in. De tijd dringt en er dient nog het nodige sleutelwerk te worden verricht. Want hoe talentvol de rijder ook mag zijn, het materiaal is toch voorname lijk bepalend voor succes. FRANK WERKMAN (Van onze correspondent) ROTTERDAM - Martin Vreyssen wil de komende twee jaar voor Feyenoord uitkomen. Gisteren tekende de 21-jarige aanvaller een nieuw contract bij de Rotterdamse club. Kort geleden behoorde Vreyssen nog tot de spelers die directeur Guus Brox aan FC Den Haag aanbood, als compensatie voor de overkomst van Aad Mans veld. In het door Vreyssen zelf daarna aangevraagde gesprek maakte de Bredanaar echter duidelijk dat hij graag bij Peyenoord wilde blijven. Maat terug in selectie AMSTERDAM Boudewijn Maat, de aanvoerder en eerste honk- man van landskampioen en bekerhouder Tetramin/Nicols, is terug in de selectie van het Nederlands honkbalnegental, dat in juli in het Pim Mulierstadion in Haarlem zal proberen de Europese titel op Italië terug te winnen. Cubanen naar Sparta-Spelen DEN HAAG De organisato ren van de Sparta-spelen, inter nationale atletiekwedstrijden die op 25 en 26 juni op de kunststofbaan in Den Haag worden gehouden, hebben van de ambassade in Den Haag de bevestiging gekregen dat vijf Cubaanse atleten zullen star ten. Het zijn de sprinter Silvio Leo nard, discuswerper Julian Mo- rinson (63,90 m), sprintster Isa bel Taylor (11.3), hoogspringer Ricardo Spencer (2,22 m) en hin dernisloper Jose Vobos (8.32.0). Uit West-Duitsland komt de we reldrecordhoudster vijfkamp, Eva Wilms, die deelneemt aan haar specialiteit, het kogelsto ten. Verder is de Israëlische hordenloopster Esther Roth ge meld. MVV verdedigt wisselbeker (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Het Rijswijkse RVC komt ook dit seizoen met een groots internationaal jeugdtoernooi voor de dag voor spelen die niet ouder zijn dan 18 jaar. De inzet is de „Bart Strik"-wisselbeker, die verleden jaar gewonnen werd door het Maastrichtse MW. Dit 3-daagse toernooi vangt reeds morgenavond aan en wordt op zaterdag en zondag voortgezet. Het toernooi is sterk bezet, want in poule A huizen St. Mirren (Schotland),, Rot Weiss Essen (West- Duitsland), MW en RVC. Drie teams van buiten de grenzen komen in poule B uit: A. A. Gent (België), Helsinge S. I. (Denemarken) en het Engelse Norwich City. Voorts maakt Wageningen zijn opwachting in genoemde groep. Morgenavond wordt om 19.30 gestart met de ontmoeting Norwich City-Helsinge S. I., terwijl om 20.25 uur A. A. Gent-Wageningen aan de orde komt. Vervolgens (21.15 ur) ontmoeten MW en St. Mirren elkaar. Zaterdag wordt het geheel voortgezet om 12.40 uur met de wedstrijd A. A. Gent-Helsinge en daarna komen nog meer duels aanbod. Op zondag begint men om 12 uur. SPORTWERELD Zoetermeerse versloeg met een totaal van 36,35 punten natio- ZOETERMEER Monique naai kampioene Marianne Heer- Bolleboom heeft gisteravond in en, die door een mislukking aan Zoetermeer de vierkamp van de brug ongelijk tot 35,55 pun- een tumwedstrijd gewonnen. De ten kwam. ADVERTENTIE Ideaal voor het hele gezin van 27 mei toten met5juni De sportbeura in de Ton Menken Ushal in Leiden (vlakbij het station) Openingstijden: werkdagen: 14-22uur weekends 10-18 uur Entree Volwassenen M, - Kinderen van 4-12 jaar/2,50 Tal van attrakties om naar te kijken èn zelf te doen DEN HAAG Aan de degrada tie van RKAW van de tweede naar de derde klasse zit nog een vervelend staartje voor de Haagse vereniging. In totaal hebben zeven selectie-spelers overschrijving aangevraagd naar een andere club, te weten Henk van Dorp (VUC), Wim van der Peijlen en Henk Hooymans (Lugdunum), Fons van der Donck en Leo Hakkaar (Tonegi- ,do), Nico Havik (SEV) en Peter Hakkaard vertrekt naar eerste klasser Wilhelmus. Aangezien tegen het einde van het vorige seizoen ook al zeven spelers hun spullen pakten bij RKAW zal het volgende jaar wel met een soort derde elftal gespeeld moeten worden. Geen gemakke lijke opgave voor Wim Anderie- sen die het overigens allemaal niet zo zwart inziet. Wim Anderiesen: „Als enige re den voor uitloop uitloot bij RKAW is in mijn ogen slechts de degradatie te noemen. De werkelijke reden, weet je toch nooit te achterhalen. Zeven spe lers is wel veel maar niet on overkomelijk voor de vereni ging. Het tweede elftal biedt no gal wat mogelijkheden dus zo'n probleem zal het allemaal wel niet worden." Wim Anderiesen bet overigens bij de besprekingen van zijn nieuwe contract wel de clausule opnemen dat een eventuele uit tocht van spelers zijn vertrek niet mocht en kon uitstellen. Toch is hij nu van plan te blij- Wim Anderiesen: „In februari zijn het bestuur en ik rond de tafel gaan zitten. Ik wilde we ieens weten wat de jongens nu precies van plan waren, weg gaan of blijven. Het bestuur stelde destijds voor een opinie- peiüng onder de selectie te hou den, alvorens met mij verder te praten. Dat is ook gebeurd. Wei nig jongens waren van plan aan het einde van het seizoen weg te gaan. Dat deze spelers zich niet aan hun woord houden, bgt niet aan het bestuur. Daarom heb ik ook besloten te büjven. Het volgende jaar in de derde klasse zal niet makkeUjk wor den voor ons maar met ieders hulp en de mogebjk opkomst van jeugdige talenten, zie ik het wel. Het is wel jammer dat jon gens als Peter Hakkaart en Henk van Dorp hebben besloten Wim Anderiesen blijft ondanks het vertrek van veel spelers toch bii RKAW. niet langer üd te bhjven. Dat waren toch altijd de spelers die een elftal konden dragen in de moeilijke tijden." Voorzitter Spigt deelt ongeveer de mening van Wim Anderie sen. Nuchter verklaart hij waarom het vertrek van de ze ven hem niet zoveel deert. „Ik zal er zeker niet van wakker üggen. Dat er dit jaar wat meer werd gemopperd als andere sei zoenen is slechts te wijten aan de prestaties en aan de nogal jeugdige leeftijden van de selec tie. Wanneer spelers gaan den ken dat zij met Johan Cruyff vergeleken kunnen worden dan moet het wel mis gaan." Toch zal de klap het volgende seizoen wel enigszins te merken zijn bij RKAW Het eerste elf tal is toch nog altijd het vlagge- schip van een vereniging. Voorzitter Spigt: „Natuurhjk, maar je moet niet vergeten dat een vereniging niet alleen uit zo'n selectie-team bestaat. Wij hebben 850 leden en ik stel mij altijd zo op dat het 16e elftal net zo belangrijk is als het eerste. Waarom niet, is een voetballer die net wat meer in zijn benen heeft als een ander ook meer waard voor de vereniging als zodanig? Je moet het zo bekij ken. Een vereniging is er voor de samenleving en die samenle ving moet gediend worden door de gezelligheid en de sfeer in de club. Als die er niet is dan kun je het wel vergeten." KAREL JANSEN met onze sportredactie) WASSENAAR - Vier tweejari ge paarden maakten gisteren kennis mt de wedstrijdsport op de Wassenaarse renbaan Duin- digt. Deze vroege tweejarigen, natuurlijk nog zo groen als gras, hadden één grote ster in hun midden van de Wassenaar- se stal Geran de stoere King. Als een koning ging het paard in deze eerste ren voor tweejari gen over de baan. Feuerstar met Dieter Weiss nam over de slechts 1000 meter de kop van het mini-veldje met in zijn kiel zog King. Toen de uitstekend gefokte hengst (van Prince Te- derf oot-Hand Signal) er werk van maakte stonden zijn tegen standers stil. Over het parcours deed hij iets meer dan één mi nuut. Commentaar van de Nederland se kampioensjockey Robert We temans: „Het is een uitstekend paard. Aan het begin van het seizoen was dit onze grote hoop voor de klassiekers der tweeja rigen, op het ogenblik hebben we zeker nog betere tweejarigen tweejarige op stal" Het is wel duidelijk dat de paar den van fokker Ger de Kroes het dit seizoen -vooral bij de jeugd helemaal gaan maken. Geen wonder hij bracht met zijn merries regelmatig een bezoek aan de beste dekhengsten van Europa. De tweede plaats in deze tweeja rige ren was voor Feuerstar met Dieter Weiss, de derde aanko mende Midsummer Nary (John Smith). De andere deelnemer Boxberger Tree is nog met rijp voor het ren wezen en zal in de training nog een hoop moeten leren. Naast Robert Wetemans zege vierden twee andere topjockeys op Duinidgt elk één keer. Dat was Henk van der Kraats in de Syonja Sophia-Prijs met het paard Salopen Corral. Smith won in de laatste ren van de middag de Taribohprijs met Wilfreds Boy. Bij de dravers een leuk succes voor Dorus Oudshoorn, de twee de man van Stal Westland. Hij mocht omdat pikeur Gerard van Eykelenborg voor de aankoop van een paard in Amerika ver blijft plaats nemen achter favo riet Orion Dakota. Een eenvou dige opgave voor Oudshoorn die vroeger menige overwinning boekte. Immers Orion Dakota moest in de sprintdraverij over 1600 meter uit het tweede gelid komen. Na de start was deze uitstekende merrie in vierde po sitie. Aan de kop ging toen No- vello O met grote voorsprong. Toen dit paard in de laatste bocht terugviel rukte Orion Da kota bekwaam op en zegevierde voor Orpheus, Niels Areta. De prestatie kreeg nog meer in- hot.H Dnn,c O- ook het record vsn Orion Dako ta nog verbeterde en dat van 1.21.2 bracht op 1.20.6. Voor het eerst begonnen gister middag wegens de zomertijd de koersen op Duindigt om 16.00 uur. Hoewel moeilijk te zeggen is na één meeting of dit een goede keus is van de baanver- eniging was er wel veel publiek en een totalisatoromzet van rond de vier ton. ARTHUR VAN RIJSWIJK De uitslagen Schiphol-prijs 1040 m: 1 Ostar Zuid- velde (J. Wagenaar) 2.51.0 1.23.8, 2 O Bento, 3. Ons L Winn 5,90 pl 2,90 4,30 7,60 Kopp 85,30 tno 1895,10 Orly-prijs 2040 m: 1 Pepijn (C J de Leeuw) 2.53.8 1.25.2, 2. Pasja Eberhof, 3. Odie Vera. Winn 14,70 pl 3,80 1,60 4,50 Kopp 20,50 Sonja Sophia-prijs 2000 m: 1. Salo- rn Corral (H J. v.d. Kraats) 2.07.7, Zomaar, 3. Honour. Winn 2,60 pl 1,20 1,40 1,90 Kopp 4,60 Trio 36,10. Niet gestart: Kateau. Heathrow-prijs 1600 m: 1 Onon Da kota (T Oudshoom) 2 09.0 1.20.6, 2 1 N'iels Areta Winn 5 90 G e-priis: na (H. Pools) 2.46.0 1.21.4, 2. Na nette. 3. Monseiur Jope. Winn 29,50 pl 7.60 2,70 1,20 Kopp 393,80 trio 7 687,60. Niet gestart: Nosca. Waldef ahrtprijs 1000 m. 1 King (R. Wetemans) 1.01.2, 2. Feuerstar, 3. Midsummer Nary Winn 1,60 pl 1,20 1,30 Kopp 2,10. Niet gestart: Gulf Stream. Zestienhoveo-prijs 2040 m: 1 Mare Anthony (J. J. Duivenvoorden) 2.47.4 1.22.1, 2 Mande/ino, 3. Midian. Winn 4,60 pl 2,00 1,90 2,90 Kopp 10,60 trio 339.00 Zaventhem-prijs 2120 m: 1 Kaballus (W van Buytens) 2.50.4 1 20.4, 2. Mi ke Nardinclant, 3. Jacob R. Winn 3,00 pl 1,20 1,60 1.90 Kopp 3,50. Tariboh-prijs 1900 m: 1 Wilfreds Boy (J H. Smith) 2.02.8, 2. Storm- klee, 3. Fanthon Winn 7,10 pl 2,40 1,50 4,50 Kopp 19,40 trio 387,20. Niet gestart: Bartho en Jolly Pnnce. Le Boorret-prijs 2520 m: 1. Otnan G (P J Vlaar) 3.37.2 1.26.2, 2. Omar, 3 Playboy Fortuna. Winn 10,00 pl 1,80 2,50 1,50 kopp 29,50. Niet ge start: Non Stop. Tntalisatoromxet: 409.957,00. RUIME ZEGE VAN DEVJO (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Voor de vierde klasse B van het zaterdagvoet bal stond gisteravond het com petitieduel tussen Holland Sport'32 en DEVJO centraal. De laatste zegevierde zonder veel moeite met 5-1, dankzij doelpunten van Joop Verwey (2x), Kees de Otter (2x) en Paul Dijkstra. Voor de verliezers doelpuntte Bosman. DEVJO eindigde zodoende ge lijk met Maasdijk in de tweede klasse, zodat beide elftallen te gen elkaar in een belissmgswed strijd moeten uitkomen. Dit duel vindt zaterdag a.s. in Delft plaats, en wel op het terrein van CSVD, aanvang 17 uur. De win naar komt later uit tegen SVPTT (nummer 2 van 4 A) om een plaats in de derde klasse. Blauw Zwart speelt zaterdag voor de beker. Om 19.00 uur wordt aangetreden tegen Groe- neweg Overwinning Danguillaume MONTCEAU LES MINES - De Fransman Jean-Pierre Danguil laume heeft gisteren de tweede etappe van de Dauphine Libere gewonnen. Hij legde de 204 ki- lometer van St. Etienne naar Montceau Les Mines af in 5 uur, 38 minuten en 32 seconden. Daarmee had hij een voor sprong van een seconde op het peloton waarvan de Belg Pa trick Sercu de sprint won voor de Ier Sean Kelly. De Frans man Bernard Hinault blijft lei der in het algemeen klasse ment De uitslag van de tweede etappe is: 1. Danguillaume (Fra.) 204 km in 5 uur, 38 minuten en 32 seconden (met bonificatie 5.38,12), 2. Sercu (Bel.) op 1 sec. (met bon. 5.38,23), 3 Kelly (Ier.) Z.L, 4. Esclassan (Fra.) z.t, 5. Van Looy (Bel.) z.t. Algemeen klassement 1. Hmault (Fra.) 12 uur, 42 minuten en 35 se conden, 2. Merckx (Bel.) op 20 sec., 3. Danguillaume (Fra.) op 25 sec4. Thevenet (Fra.) op 30 sec., 5. Martin (Fra.) op 40 sec 6. Zoetemelk (Ned.) op 40 sec. De Rus Mikhail Pervejev heeft gisteren de derde etappe van de Milkrace, de amateurronde van Groot-Brittanruë, gewonnen. Hij legde de 106 kilometer van Lei- cester naar Sheffield af in 2 uur, 38 minuten en 5 seconden. De uitslag van de derde etappe is: 1. Pervejev (Rus.) 106 kilometer in 2 uur, 38 minuten en 5 seconden, 2. Szurkowski (Pol.) z.t., 3. Downs (Gbr.) z.t., 4. Tak (Ned.) z.t., 5. Bell (Nze.) z.t., 6. Scheunemann (Ned.) z.t., 8. Van der Steen (Ned.) z.t. Het algemeen klassement is: 1. Ian Hallam (Gbr.) 10 uur 21 minuten en 17 seconden; 2. Vaclav Vondracek (Tsj.) op 1 seconde; 3. Bert Scheune- man (Ned.) op 2 seconden; 4. Steve Lawrence (Gbr.) op 3 seconden; 5. Franciszek Ankudowicz (Pol.) z.t.; 6. Said Soessajnov (Rus.) z.t. Ilie Nastase kreeg het zwaar te verduren. Hij werd dan ook uitgeschakeld. Ilie Nastase redt het niet PARIJS De australiër Phil Dent (27) heeft zich gisteren op „Roland Garros" geplaatst voor de halve finales van het herenen kelspel van de open Franse tenniskampioenschappen. Dent, die evenals zijn Spaanse tegenstander Jose Higueras tot de niet-ge- plaatste spelers van het toernooi behoorde, versloeg zijn opponent in de kwartfinales met 6-1, 6-3, 3-6, 6-7,6-3. Ilie Nastase, de als eerste geplaatste Roemeen, is m de kwartfinales uitgeschakeld door de Amerikaan Brian Gottfried. De als achtste geplaatste Gottfried won in vijf sets: 4-6, 3-6, 6-2, 6-2, 6-3. In de halve eindstrijd komt de Amerikaan uit tegen Phil Dent. SOFIA —Ierland is gisteren uitgeschakeld voor De stand: een plaats in de eindronden van het toernooi om Bulgarije 2 1 1 0 3 43 het wereldkampioenschap voetbal. De Ieren verlo- Frankrijk 3 1113 4—3 ren in Sofia met 2—1 van Bulgarije, dat door die Ierland 3 1 0 2 2 2—4 overwinning de leiding in groep 5 heeft genomen. PRAZiS we«KZ! Spannend moment voor het doel van Ierland in het duel tegen Bulgarije. De leren dolven het onderspit.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13