Nieuwe Belgische regering maakt van land federatie Likoed bereid in Genève te onderhandelen IJselijke geluiden op griezelplaat Mozambique meldt terugslaan van invasieleger Smith ,!Nog 3000 in Chili ÖLIEPIJPLEIDING IN ALASKA GEREED BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 JUNI 1977 PAGINA 11 TEL AVIV (AFP) Een ISrae- lische regering onder leiding van Likoed-leider Menahem Be gin aal alle verplichtingen van de vorige regering respecteren en de bereidheid tonen een vre desconferentie over het Mid den-Oosten in Genève bij te wonen. Dit staat in een document dat door Begin is opgesteld als basis voor onderhandelingen met het oog op de vorming van een nieuwe Israëlische regering. Het document is woensdag voor de televisie voorgelezen. Alle verplichtingen van de vori ge regeringen zullen worden ge respecteerd. Israël is bereid te onderhande len met de Arabische landen zonder voorwaarden vooraf en is ook bereid naar Genève te gaan. Het Israëlische volk heeft het recht zich te vestigen op de westelijke bezette Jordaanoever. Op economisch en sociaal ter rein zal het accent liggen op de strijd tegen de inflatie en de sociale ongelijkheden. De Likoed-partij denkt aan de volgende zetelverdeling in het kabinet: negen ministerszetels voor de Likoed, drie voor de DASH, twee voor de nationaal Religieuze Partij en een voor de orthodox religieuzen. r jNew York jnog verboden Ivoor LONDEN (UPI) Leg kant 2 van de recente irBBC"-pIaat op de draaitafel en uit de luisprekers komt het afgrijselijk gegorgel van een man die wordt ge wurgd. Kant 1 begint met de klap van de guillotine bij een onthoofding. De reeks geluiden wordt voortgezet met gruwelijke martelingen, knarsende deu ren en het geratel van wapens van een executiepeloton. Death and Horror" (dood en gruwel) is heel toepasselijk de dertiende in een reeks „BBC'-platen met geluiden die gebruikt kunnen worden door to neelgezelschappen, hoorspelregisseurs en amateurfilmers. .Droducer Mike Harding en ik hebben een aantal .Jclassiekers" verzameld van angstaanjagende, geheimzinnige en ,jj- selijke geluiden", schrijft BBC-direc- teur Ian Richardson op de met mon sters en demonen versierde hoes. Op de plaat staan 86 akelige geluiden, variërend van kokende olie tot het del ven van een graf, van griezelig gekraak ■tot bassende weerwolven, jankende kat ten en het gehijg van de hellehond. Hoe deze geluiden worden gemaakt vertelt directeur Richardson. Wat wordt aangekondigd als het afza gen van een been is in wezen het gerasp van een zaak op een blok hout. Ont hoofden, het breken van iemands nek en de steek door het hart zijn afkomstig van grote witte kolen. „Deze werden door ons letterlijk afgebeuld", zegt ri- chardson. „Wij hakten ze in stukken en doorstaken ze zelfs met gloeiende po ken. De resultaten waren zeer realis tisch en er bleef zelfs wat koolsla over voor het avondmaal. BBC-functionaris Roy Tempest verze kerde dat de plaat tot stand is gebracht zonder het verlies van ook maar een medewerker. Men zou eraan twijfelen als men de bloedstollende geluiden op de plaat aanhoort. Daaronder is het gebrul van „monsters", het geroep van uilen bij ,/niddernacht op het kerkhof', een grote verscheidenheid van ijsing- wekkende gillen, de Jiartslagvan het monster van Frankenstein, het knarsen de deksel van een doodkist, het klap wieken van de vleugels van een wegvlie gende dracula, het monotone gedruppel van de „Chinese waterfoltering' en het gekrijs van dieren in de jungle. Concorde NEW YORK (UPI) Het Ame- rikaanse hof van beroep heeft het landingsverbod \lan het I Brits-Franse supersonische vliegtuig Concorde op het vliegveld John F. Kennedy bij New York bevestigd, in af wachting van een uiteindelijke regeling. Advocaten van de Brits-Franse bouwers van het vliegtuig had- den aangedrongen op een op heffing van het landingsverbod. Zij wezen erop dat de Ameri kaanse president er herhaalde lijk heeft gezegd dat dit een plaatselijke kwestie is, waar 1 Washington geen beslissing in neemt. Van verscheidene kanten heeft men grote bezwaren tegen j de Concorde, omdat dit vlieg- tuig een ernstige lawaaioverlast zou veroorzaken. bos brand in i saksen .vermisten Nieuwe voorzitter Wereld- natuurfonds Het Wereldnatuurfonds, de internationale natuurbe schermingsorganisatie, heeft jhr. mr. John Louden, voormalig president van de Shell, gekozen als voorzit ter. De heer Londen volgt prins Bernhard op, die was be trokken bij het Lockheed- schandaal en zich in de cember aan het eind van zijn ambtstermijn als presi dent terugtrok. CIA opent deuren voor publiek WASHINGTON De Ameri kaanse geheime dienst (CIA) die vier jaar geleden nog, tever geefs overigens, probeerde zijn hoofdkwartier in een bosgebied bij Washington te maskeren achter onschuldige aanduidin gen als „Bureau voor openbare wegen", gaat nu rijn poorten voor het publiek openen. Naar de persdienst van de om streden dienst bekendmaakte, zullen binnenkort de eerste rondgangen voor belangstellen den plaats vinden. Om te begin- ,nen zal dit op zaterdagen ge schieden, buiten de gewone kan tooruren en slechts voor een klein deel van het gebouw. Overwegingen hierbij zijn, dat er bij de CIA genoeg mensen werken die niet gezien noch ge fotografeerd willen worden. I In deze tijd van droogte slaan de bosbranden weer toe. Zoals in West-Du itsland, waar een gewel dige bosbrand al voor vijf miljoen mark schade heeft aangericht aan het bosbe- stand in Saksen, j Er zijn 550 brand weerlieden inge schakeld die bij gestaan worden door militaire eenheden, die brandgangen ma ken met tanks. ROME (AFP) De verbannen Chileense journaliste Gladys Diaz heeft in Rome op een door Amnesty International belegde persconferentie verklaard dat er sinds de militaire staats greep in Chili in 1973 3.000 mensen worden vermist. Mevrouw Diaz zelf is samen met haar 10 jaar oude zoon een half jaar vastgehouden in Santiago. Zij deed een beroep op de inter nationale publieke opinie meer aandacht te schenken aan de verdwijningen, zodat mogelijk een aantal vermisten gevonden kan worden. DAR ES SALAAM/SALISBURY (Rtr/UPI) Het leger van Mozambique heeft de provincie Gaza volledig onder controle, zo heeft het officiële persbu reau van Mozambique bekend ge maakt Het blanke bewind van Rho- desië heeft eerder laten weten de stad Mapai in deze provincie te hebben bezet bij de actie op Mozambikaans grondgebied. Volgens Mozambique wordt rond de stad hevig gevochten, maar het leger van Mozambique zou de situatie volledig onder controle hebben en op zoek zijn naar geïsoleer de Rhodesiërs die naar hun land willen terugvluchten. Volgens het persbureau van Mozambique heeft de regering van Rhodesië de berichten over het uit roeien van guerillabases in Mozambi que verzonnen om het moreel van de eigen troepen wat op te vijzelen. Londen en Washington hebben het blanke bewind van Mozambique ge waarschuwd dat de aanval op Mozam bique moet worden stopgezet, en dat anders het bewind van Ian Smith de gevolgen moet dragen. De Britse minis ter Owen heeft de presidenten van de Afrikaanse „Frontlijnstaten" en zijn Zuidafrikaanse collega Botha in kennis- gesteld van zijn bezorgdheid. De Brit ten denken niet aan een militaire actie, maar sluiten economische druk op Rho desië via Zuid-Afrika niet uit. De Rhodesische regering heeft zich gis teren, bij monde van minister van bui tenlandse zaken Pieter van der Byl, verdedigd tegen de kritiek. Volgens hem werd de regering van Rhodesië tot de actie gedwongen ter verdediging van haar burgers. „Als Owen oprecht be zorgd is om het welzijn van het volk van Rhodesië zou hij Mozambique en het Patriottisch Front moeten afbren gen van daden van agressie", aldus Van der Byl. Hij noemde een aantal Britse acties in het verleden die een gelijk soortig doel beoogden. Volgens Van der Byl is de Sovjet-Unie, die de troepen van het Rhodesische Patriottisch Front van Robert Moegabe steunt, verant woordelijk voor de spanning in zuide lijk Afrika. Nieuwe Amerikaanse j kernraket j WASHINGTON (UPI) De I Amerikaanse president Carter J heeft opdracht gegeven voor de 1 ontwikkeling van een nieuwe kernraket, de A-12, die in staat I wordt geacht de Russische ra ket Silo te vernietigen. De nieuwe raket zou veel krach tiger en accurater zijn dan de nu in gebruik zijnde Ameri kaanse raketten. Op het Witte Huis gaf men toe dat door de A-12 de Verenigde Staten bin nen enkele jaren een voor sprong kunnen hebben op de Sovjet-Unie wat betreft kernra ketten. De A-12 heeft een kans van 80 procent om het doel te raken. De huidige raketten ha- len maar een percentage van 20 j procent. Winst PvdA Wiegel heeft de winst van de PvdA toegeschreven aan de donderwolk van publiciteit. Vol gens uw parlementaire redactie betekent deze zienswijze „een schromelijke onderschatting van de intelligentie van de kie- Ik vind dit schromelijk overdre ven. De reclame-acties, met na me de veelbesproken propag- ganda-machine van de VARA, zullen beslist invloed gehad heb ben. U probeert immers zelf ook abonnees te winnen door dage lijks advertenties op de voorpa gina te plaatsen. Mijns inziens is de winst van de PvdA ook te danken aan het feit, dat de werknemers er de afgelopen vier jaar financieel iets op vooruit zijn gegaan. Voor velen een reden om te stemmen voor voortzetting van dit beleid. Laten we echter niet vergeten, dat de middenstand (de échte sociaal zwakke groep) behoor lijk uitgedund is en vele bedrij ven failliet zijn gegaan, hetgeen meestal te wijten was aan de hoge loonkosten. Het gevolg hiervan was probleem nummer één: werkloosheid. Wateringen R. v.d. Zanden. KNIL-salaris Het niet uitbetalen van de KNIL-salarissen tijdens de Ja panse bezetting in Indonesië heeft bij vele leden van deze bijzonder goede strijdkrachten kwaad bloed gezet. De Japanse bezetter heeft echter deze scha de toegebracht en kan daar dus (indirect) verantwoordelijk voor worden gesteld (oorlogsschade). Aangezien de banden met Japn thans redelijk zijn, zou de Ne derlandse regering alsnog met de Japanse regering deze zaak aan de orde kunnen stellen. Men moet daarvoor echter geen Ja panse schoolkinderen gaan gij zelen, maar op eerbiedwaardige wijze met de Japanse regering in contact treden. Poeldijk J. Kohier. Snorfietster aangereden NOORD WIJK - Bij het over steken van de Herenweg werd een snorfiets aangereden door een personenauto. De bestuur ster, een 52-jarige inwoonster van Leiden, brak daarbij een been, en ook de duo-passagiere liep letsel op. Beiden werden naar het Academisch Zieken huis gebracht BRUSSEL Niet zonder reden verwacht men dat de nieuwe Belgische regering die dezer dagen voor het parlement verschijnt met meer kans van slagen dan welke voor gaande regering ook de fameuze Belgische taalkwestie, of wat in binnenlandse termen heet: een vreedzame regeling van de ver houding tussen de Nederlandstalige en Franstalige gemeenschap in een nieuwe staatsstructuur, tot een oplossing zal weten te brengen. Premier Leo Tindemans heeft immers voor de vorming van zijn nieuwe kabinet voor de eerste maal in de Belgische parlementai re geschiedenis de medewerking weten te krijgen van de zogenaamde taaipartijen, de Vlaamse Volksunie (VU) en het Franstalige FDF (Democratisch Front van Franstali- gen). Zij hebben samen met de christende mocraten en socialisten een uiterst ingenieus akkoord bereikt over het voornaamste strui kelblok op de weg naar de hervorming van de Belgische staatsstructuur, de positie van het overheersend Franstalige Brussel. De oplossing die voor de hoofdstad is uitge dokterd bevalt eigenlijk niemand, en als de Franstaligen er akkoord mee zijn gegaan, komt dat omdat zij er in de toekomst waar schijnlijk nog het meeste zij bij zullen spin nen. Weliswaar hebben de Vlaamse onder handelaars gedaan gekregen dat het zich als een olievlek uitbreidende hoofdstedelijke ge bied niet wordt vergroot met de omliggende Vlaamse gemeenten; de daar wonende Fran staligen krijgen echter in dertien van die gemeenten recht op de uitbouw van een eigen scholennet en andere sociaal-culturele voorzieningen. Veel Vlamingen vrezen dan ook dat de verfransing in deze randgemeen ten zal doorgaan ondanks de opneming van die gemeenten in een nader op te richten autonoom Vlaams gewest De concrete toezeggingen aan de Franstali gen in de Brusselse periferie spreken heel wat meer tot de verbeelding van de publieke opinie dan de gemaakte afspraken over een semi-federale structuur die het Vlaamse, Waalse en Brusselse gewest vérgaande be voegdheden moet verlenen inzake ruimtelij ke ordening en grondpolitiek, om slechts de belangrijkste terreinen te noemen. Toch hebben de Vlaamse onderhandelaars met dat laatste vooruitzicht, voor ogen ge noegen willen nemen met het Brusselse com promis. Flaminganten uit Brussel en directe omgeving hebben fel tegen het akkoord geprotesteerd en aangezien zij meestal tot de VU behoren ziet het er naar uit dat deze Vlaamse taaipartij, de kampioen van het federalisme, haar regeerlust zal moeten be kopen met een splitsing in eigen gelederen. Voor de nieuwe regering levert dat echter geen problemen op want deze zal, ook wan neer de VU een paar veren laat vallen, over een ruime meerderheid in het parlement beschikken om de noodzakelijke grondwets herzieningen door te voeren. Wat voor de Vlamingen in het bereikte regeringsakkoord als een winstpunt wordt gezien is het feit dat zij de weg naar een tweeledige federalisering van het land heb ben weten open te houden. Weliswaar wor den Vlaanderen, Wallonië en de agglomera tie Brussel als drie afzonderlijke gewesten aangemerkt met aparte regionale raden; de hoogste bestuursorganen, de zogenaamde gemeenschapsraden, worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de Vlamingen en de Walen met een evenredige opdeling van Brussel. De kans dat de bijna zestig procent Vlamingen in België in een minderheidsposi tie worden gedrongen lijkt daardoor theore tisch voorlopig afgewend. Alles zal echter afhangen van de vraag hoever de macht van de nieuwe gemeenschapsraden in feite zal reiken. Niet alleen van de kant van de Vlamingen ondervindt het regeringsakkoord veel kri tiek vanwege teveel concessies aan de Fran stalige Brusselaars, de unitaristen, de voor standers van de Belgische eenheidsstaat, voor het merendeel te vinden in liberale Brusselse kringen, verwijten de nieuwe rege ring dat zij van het toekomstige staatsbestel een puinhoop zal maken. Inderdaad is de vrees voor bestuurlijke chaos in het nieuwe staatsbestel niet denkbeeldig. Want naast het nationale parlement en de nationale senaat die voor een aantal zaken als defensie, nationale economie en buitenlandse zaken blijven fungeren, komen er nog eens vijf wetgevende raden bij en in totaal zullen er dan vier uitvoerende organen zijn, de natio nale regering en een mini-regering voor elk gewest. Die kunnen elkaar nog lelijk voor de voeten gaan lopen. De spreekbuis van de unitaristen, de liberale krant La Libre Belgi- que, kondigde dan ook aan dat ze nooit in het akkoord wil berusten en het te vuur en te zwaard zal bestrijden. Dat de regeringsploeg van Tindemans ech ter voortijdig in haar poging de taalkwestie te regelen beentje gelicht zal worden is niet groot De meerderheid van Vlamingen, Wa len en Brusselaars die elkaar tot voor kort nog zp vurig hebben bestreden zitten nu in één en het zelfde regeringsbootje van de slimme premier Tindemans. De enige partij die niet aan de nieuwe regering deel neemt zijn de liberalen maar die hebben zich in het verleden nooit erg enthousiast getoond over vergaande gewestvorming. Ook al wil len de Vlaamse liberalen het nu zo doen voorkomen, iedereen weet dat zij heimwee hebben naar het unitaire Belgiè van grootva ders tijd met zijn franstalige bourgeoisie en Vlaamse proletariaat Daarvan worden nu met het aantreden van de tweede regering Tindemans eindelijk de laatste resten opge ruimd. PAUL VAN VELTHOVEN Huwelijk De Westduitse actrice en zan geres Hildegard Knef is gisteren in West-Berlijn in het huwelijk getreden met Paul Rudolf von Schelt zu Bauschlott. Duitsers gaven vals geld uit NOORDWIJK - De Noord- wijkse recherche arresteerde een autobuschauffeur (26) en een 24-jarige man zonder be roep, beiden afkomstig uit Bre men, die er van verdacht wer den vorige week in de bad plaats valse bankbiljetten van 100 DM te hebben uitgegeven. De Duisers hadden een relatie met een paar meisjes uit Ut recht en een van deze dames zou het valse geld van een „klant" hebben ontvangen. Dit betekende schade en daarom besloot het trio het geld weer kwijt te zien raken. Bij een be zoek aan Noord wijk kocht men zwembroeken en een bikini, die betaald werden met de valse 100 DM-biljetten. Dezer dagen werden de Duitsers opnieuw in de badplaats gesig naleerd en door de politie inge rekend. Molleman wel, Meta van Beek niet in Kamer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het socialisti sche Tweede-Kamerlid Molle man uit Leiden, die niet direkt herkozen was en daardoor niet meer in de Kamer zou terugke ren, blijft toch. Dit komt vanwege het bedanken van een Amsterdamse kandi daat, waardoor, professor Dui- senberg op een andere lijst kwam en Molleman diens plaats kon innemen. ANCHORAGE (UPI) De 1250 kilometer lange pijpleiding van Noord naar Zuid-AIaska is gisteren gereed gekomen. Rond 20 juni kan de eerste ruwe olie door de pijpleiding stromen. De kosten van de pijpleiding bedragen bijna 20 miljard gulden. De pijpleiding moest voor een deel in een zeer moeilijk begaanbaar terrein worden aangelegd. Als op 20 juni de eerste olie in de noordelijke haven Prudhoe in de leiding gaat, duurt het 30 dagen voordat de olie in de haven van Valdez is. De capaciteit van de leiding bedraagt ongeveer 2 miljoen barrels per dag. Pakistan krijgt geen Franse kerncentrales WASHINGTON (UPI) Ameri kaanse regeringsfunctionaris sen hebben bevestigd dat Fran krijk met de Verenigde Staten is overeengekomen de verkoop van een fabriek voor het op wekken van kernenergie aan Pakistan af te gelasten. De Verenigde Staten hebben zich altijd tegen dit plan verzet, omdat Pakistan dan mogelijk in staat zou zijn kernwapens te vervaardigen. De mogelijke ver koop heeft geleid tot een 18 maanden durende spanning tus sen Parijs en Washington. De beslissing van Frankrijk om de verkoop niet door te laten gaan zou vooral zijn ingegeven door de recente ongeregeldheden en politieke instabiliteit in Pakis tan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11