Leids proefproject Open School voor werkende jong-volwassenen Holland Festival no. 30 .Vrienden" tien jaar op de bres om karakter Wassenaar te verdedigen Duidelijk plan én geloof nodig bij samenwerking tussen parochies kerk wereld KORTE METTEN Christelijke conferentie in Azië wil gesprek met andere godsdiensten PAGINA 10 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 JUNI 1977 Van een onzer verslaggevers LEIDEN In september van dit jaar beginnen de zogebeten oroeforoiecten van de Onen School, die gericht siin op jone-vol- ilii V n. ^ZjksaSBMÊMf.M KANS OP ONDERWIJS NA VERLATEN LAGERE SCHOOL Van een onzer verslaggevers LEIDEN In september van dit jaar beginnen de zogeheten proefprojecten van de Open School, die gericht zijn op jong-vol wassenen, vrouwen en oudere volwassenen, die vroeger niet veel meer dan lager onderwijs hebben genoten. In totaal zullen 1550- mensen aan de proef mee kunnen doen, gespreid over veertien plaatsen en regio's in Nederland. Leiden is samen met Tilburg en Emmen door de landelijke commissie Open School uitgekozen voor het proefproject voor jongvolwassenen van 17 tot 30 jaar. Het onderwijs en de vorming, die de deelnemers krijgen gebeurt via radio, televisie,schriftelijk materiaal en groepbijeenkomsten. In 1974 werd door de ministers van onderwijs en wetenschap pen en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een com missie Open School ingesteld. De taak van deze commissie was het uitbrengen van advie zen over betere mogelijkheden voor verder leren van volwasse nen, die na het verlaten van de lagere school geen vervolgon derwijs hadden gevolgd. De wenselijkheid van de instelling van een dergelijke Open School werd nog eens benadrukt in de Contourennota, waarvan het eerste gedeelte op 18 juni 1975 verscheen. De commissie Open School kwam al vrij snel tot de conclusie, dat de groepen die men wilde bereiken momenteel niet aan bod komen bij de hui dige vormen van volwassenen educatie. De commissie stelde verder dat de reeds bestaande programma's voor vorming en scholing van volwassenen niet zijn afgestemd op de specifieke behoeften, wensen en ervarin gen van volwassenen en dat slechts tien procent van de vol wassenen op het ogenblik ge bruik maakt van de mogelijkhe den om verder te leren. Om ervaring op te doen advi seerde de commissie Open School een aantal proefprojec ten: voor werkende volwassenen van 30 tot ongeveer 50 jaar, voor werkende jong-volwasse nen van 17 tot 30 jaar en voor vrouwen. Het proefproject voor jong-volwassenen vindt plaats in Leiden, Tilburg en Emmen, middelgrote plaatsen in Neder land met een relatieve achter stand in de deelname aan ver volgonderwijs. Voor begelei ding, coördinatie en uitwerking van het proefproject in Leiden is een team bestaande uit acht personen aangesteld. Zij wor den in hun werkzaamheden bij gestaan door leden van de werk groep Open School Leiden, waarin onder meer Troef, de Leidse Jeugd Aktie, de Openba re Bibliotheek, K&O, de Onder- wijswinkel, Ouders op Herha ling en de Welzijnsraad verte genwoordigd zijn. De teamlei ders en de leden van de werk groep in Leiden hebben beslo ten om de cursussen zo veel mogelijk in wijkgebouwen en buurtclubhuizen te geven. In Leiden kunnen maximaal 150 mensen aan de cursussen deel nemen. Voor het proefproject voor werkende jong-volwasse nen zijn voorlopig de wijken Zuid-West, Tansvaalbuurt, Haagwegkwartier, De Waard, Meerburg en Merenwijk uitge kozen. Gezien de reeds bestaan de faciliteiten voor volwasse nen-educatie in Leiden-Noord, De Kooi en het Morskwartier zijn deze wijken voorlopig bui ten beschouwing gelaten. Eigen leerweg leerplan-staf van de Stichting Proefprojekten Open School een open onderwijs- en vor mingsplan ontwikkeld. Het woord „open" wil aangeven dat de deelnemers zelf bepalen wan neer zij aan open-schoolactivi teiten gaan deelnemen en dat er een grote ruimte is opengelaten om eigen leef- en werkervarin gen in te brengen en een eigen leerweg te kiezen. Het onder wijs- en vormingsplan kent drie manieren om te werken: thema tisch-, certificaat- en werken. Het thematisch gericht werken staat echter centraal. Na een kennismakingsperiode van een aantal weken gaat een groep aan het werk rond een bepaald thema. Die thema's worden aan gereikt in een themaboek en in speciaal daarvoor gemaakte te levisiefilms, die later ook zijn terug te zien via de video-recor der. Enkele van die thema's zijn bijvoorbeeld: „Scholing, schiet ik er iets mee op?", „Wonen, een dak boven mijn hoofd" en „Wer ken, waarom werk je eigen lijk?". Aan de hand van deze thema's kiest de cursist zijn ei gen leerweg en zijn eigen tempo. Omdat elk thema is ontwikkeld vanuit het idee „Ik wil weten wat er om mij heen gebeurt en ik wil daarom meer inzicht krij gen in bepaalde zaken waar ik dagelijks mee te maken heb", zal het kunnen voorkomen dat iemand bij het thema „wonen" zich gaat verdiepen in het invul len van formulieren voor huur subsidies, in de problemen die zich voordoen bij het kopen van een huis, enzovoorts. Janny de Hoog, teamleidster in Leiden: „De thema's zijn als het ware kapstokken, waaraan de mensen zelf hun jassen ophan gen en kijken welke jas hun past." Gezien de door de leerplan-staf gekozen thema's lijkt de cursus in het eerste jaar veel overeen komst te vertonen met een cur sus maatschappijleer. Anjo Cle ment, samen met Janny de Hoog teamleider in Leiden, vindt die vergelijking echter niet helemaal terecht. „Een cur sus maatschappijleer gaat uil van vaststaande feiten, terwijl bij het proefproject voor wer kende jong-volwassenen de deelnemers zelf hun vragen op werpen en op zoek gaan naar het antwoord. Wij beginnen aan de basis, laten iemand beginnen vanuit zijn eigen levenssituatie. Samen met de begeleider stippelt de deelnemer zijn „eigen leerweg" uit. Hij begint daèr, waar hij is. Wij bekijken het onderwijs daarom vanuit een andere in valshoek." Naast de thematisch gerichte werkwijze, kan de Open School- deelnemer kiezen voor certifi- caatgerichte cursussen. Daarin kan hij zich scholen in de va nouds bekende schoolvakken, maar ook kan hij kiezen voor leergebieden die tijdens het the matisch gerichte werken zijn in teresses hebben opgewekt. In dat laatste geval zullen de team leiders de deelnemer echter vaak moeten verwijzen naar be staande cursussen. Voor de cer- tificaatgerichte cursussen kun nen de deelnemers voorlopig kiezen uit zeven leergebieden. Elk onderdeel van een vak kan worden afgesloten met een toets op grond waarvan een certifi caat wordt uitgereikt. Evenals bij de thematisch gerichte wer kwijze bepaalt de deelnemer ook nu weer zijn eigen tempo en een op hem afgestemde wer kwijze. De deelnemer, die niet de keus wil maken voor een bepaalde certificaatsgerichte cursus, kan aansluiting vinden bij één of meer praktisch gerichte cursus sen. Deze bezigheidsgerichte cursussen sluiten aan op vrije tijds- en beroepsoriënterende in teresses, zoals fotografie, elek- tronika en kinderverzorging. De experimentele periode van de Open School zal twee jaar gaan duren. Elke deelnemer be paalt zelf echter wanneer hij aan het proef-project deelneemt en wanneer hij ermee stopt. Degenen, die zich nu reeds willen opgeven als deelnemer aan het proef project kunnen contact opne men met het kantoor van de Open School in Leiden: Hoog landse Kerkgracht 4. Telefoon: 071-134755. PIET VAN DAM Het 30e Holland Festival is gisteren in het hartje van oud- Amsterdam op intieme wijze geopend: in de kleine maar sfeerrijke Waalse Kerk aan een inham van de Oude Zijds Achterburgwal en in de Nes. Op het eind van de 16e eeuw, toen er de wieg van Bredero stond, was de Nes een drukke handelsstraat maar in de 19e eeuw overstemde het plezier de handel: er kwamen steeds meer kroegen, tingel-tangels, cabarets. Ze zijn er nog, die oude theatertjes: Frascati (waar Multa tuli's Vorsten school in première ging), de Brakke Grond (herinnerend aan het moeras waarop de huizen werden gebouwd), de Engelenbak. De nostalgie houdt die zaaltjes in zeer ver vallen staat kunstmatig nog wat in leven ten bate van avant-garde toneel, muziek en film. Hoewel de zaaltjes giste ren vol waren en er op straat leuk vertier was, bleef het allemaal kleinschalig, be stemd als het was voor een hippe of niet-hippe elite. Hoe dan ook, het officiële ope ningsconcert was best de moeite waard. Het gold het genie van Giovanni Gabrieli, die voor de San Marco in Ve netië een ruimtelijke muziek schiep voor twee of drie koren met instrumenten. Jan Boeke WASSENAAR De vereniging Vrienden van Wassenaar be staat tien jaar. Tien jaren waar in de vereniging heeft getracht de leefbaarheid van de gemeen te te bevorderen en waarbij men voortdurend op de bres heeft gestaan om het karakter van Wassenaar te verdedigen. In het traditiegetrouw uitge brachte jaarverslag in boek vorm wordt het tweede lustrum herdacht. Voorzitter mr. Tj. Halbertsma herinnert in een inleiding onder meer aan de doelstellingen van de vereniging die in de praktijk betekenen: verzet tegen plannen tot verstedelijking, de aanleg van autowegen, het sterviaduct, vergaande verkaveling van bouwterreinen en het stichten van een groot kantoor in een fraai park als „De Paauw". Met de burgemeester van Wassenaar mr. K. Staab constateert mr. Halbertsma, dat de vereniging in de afgelopen jaren een vaste plaats in de Wassenaarse ge meenschap heeft verworven. De herdenking van het tienjarig bestaan zal plaats vinden tij dens de jaarvergadering op vrij dagavond 3 juni acht uur in De Schaapskooi. Dan zal nogmaals geconcludeerd worden, dat de vereniging in de afgelopen jaren het overleg met de gemeente heeft weten te bevorderen. Het overleg en de inspraakmogelijk heden van de burgerij zijn door de „Vrienden" gestimuleerd. De vereniging treedt niet op als een actiegroep, die opkomt voor de belangen van een beperkte grQep burgers. De grote beteke nis van de vereniging schuilt juist in het feit, dat zij is uitge groeid tot een samenwerkings verband tussen de buurtvereni gingen en andere organisaties, waarin de zaken worden behan deld tegen de achtergrond van het algemeen belang. „Verheu gend is het daarbij te kunnen constateren", aldus de voorzit ter, „dat daardoor ook de we derzijdse belangstelling van ver enigingsbesturen en de onder linge verstandhouding en het begrip voor eikaars problemen sterk zijn gegroeid. Dank zij de Vrienden is een groot aantal plaatselijke verenigingen nader tot elkaar gebracht." Belangrijke momenten in de historie van de Vrienden waren het ontstaan van enkele werk groepen: het Verkeerscontact en het Welzijnscontact. Daarna was de volgende stap in de ontwik keling van de inspraak in Was senaar het besluit van de ge meenteraad tot het instellen van het „Verkeers- en Welzijnsover- leg", waarin behalve afgevaar digden van de beide werkgroe pen ook de leden van de betref fende raadscommissies zitting hebben. Doel van dit overlegor gaan is het uitbrengen van een gezamenlijk advies aan de ge meenteraad. In de praktijk is gebleken dat door deze „inbreng" van „de burgerij" de leden van de ge meenteraad veelzijdiger geïnfor meerd kunnen worden over wat er in brede lagen van de plaat selijke bevolking leeft. Op deze wijze is en wordt de positie van de raadsleden en dus van de plaatselijke democratie ver sterkt. Behalve door het deelne men aan dit overleg hebben de „Vrienden" in voorkomende ge vallen door het uitbrengen van rapporten en studies bijgedra gen tot een gefundeerde oor deelsvorming door de leden van de raad. Mr. Halbertsma noemt in zijn terugblik op het afgelopen de cennium nog als positieve bij werking van de in Wassenaar gevolgde methode van inspraak het feit, dat sinds de oprichting van de vereniging de belangstel ling van de burgerij voor de gemeenteraadsvergaderingen met vele honderden procenten is toegenomen. en zijn Cappella Amsterdam kreeg assistentie van het Ne derlands Kamerkoor en van Die Musicalische Compagney uit Berlijn, musici met oude instrumenten die op hun beurt ter zijde werden gestaan door specialisten uit ons eigen land zoals de voortreffelijke bespe lers van de chitarrones, de lui ten met de lange halsen die zo moeilijk zuiver te stemmen zijn. Twee instrumentale canzones, de bij liefhebbers bekende so nate „pian e forte', twee ma drigalen en vier Sacrae symp- honiae vormden een exquis programma van een klein uur dat knap en levendig werd gegeven. Natuurlijk waren er wel kleine oneffenheden, rit misch en wat de articulatie betreft, ook het ruimtelijk evenwicht was niet steeds ideaal, maar een kniesoor die daar lang bij stil zou staan. Terwijl het concert werd her haald, begon in de Nes een simultaan gebeuren in de drie zaaltjes met deels al bekende zaken: Monique Toebosch, de improviserende diva met de muziekmachinist Waisvisz, Chaim Levano met Schwitters Sonate in Umlauten, Leo Mei link met zijn nieuwe ensemble Kaproen (opvolger van Syn tagma Musicum), The King's Singers, muziek van Peter Schat, veel daarvan komt nog uitvoeriger aan de orde maar nieuw en eenmalig was een stuk voor zangstem, basklari net en publiek, dat Van Beurden en De Vries op een tekst van Bernlef in elkaar hadden gezet en dat onder grote hilariteit zijn première beleefde. Ja, we zullen weten dat dit festival aan de mense lijke stem gewijd zal zijn! Eigenlijk was het festival 's middags al voor een beetje jeugd begonnen. Breuker, de ongebonden saxofonist, speel de met zijn Kollektief free jazz en andere improvisaties wat hij 's avonds in de open lucht herhaalde. Het programma boek beloofde een expositie over de Nes in de veilingzaal van Sotheby Mak van Waay, maar daar was het kijkdag voor de befaamde collectie van wijlen dr. Hans Wetzlar. Ik vroeg de veilingmeester naar een magnifiek bloemstil- leven van Jan Breughel de Oude. Zeker wel een half mil joen, schatte hij, maar die veel kleinere en ook prachtige Bos- schaert gaat misschien voor wat meer dan de helft. U zult begrijpen dat ik uit balorig heid toen maar tussen de kin deren naar de clowns voor de deur ben gaan kijken. Wonderkind' Ana-Maria Vera (12), dochter van een Boliviaan se vader en een Nederlandse moeder, geeft op 15 juni een piano-recital in Diligentia. Zij speelt werken van Bach, Brahms, Beethoven, Kadalevs- ky, Debussy en Schubert. Galerie Centre de I'Art, Java- straat 106 Den Haag, exposeert tot 26 juni tekeningen van Fred Haezebroeck en Benny van Groeningen. Pastores die het initiatief nemen tot een samenwerkingsver band tussen verschillende parochies, moeten erin geloven en werken volgens de fasen van een duidelijk plan. Tot deze conclusie komt het Katholiek Sociaal-kerkelijk Instituut (KAS- KI) te Den Haag in een onderzoek naar drie samenwerkingsver banden in het bisdom Haarlem: drie parochies in bet centrum van een grote stad, drie parochies in een kleine stad en negen parochies op het platteland. In de drie onderzochte verban den ging het initiatief tot sa menwerking uit van enkele pastores die vervolgens hun collega's probeerden warm te krijgen en steun zochten bij dekenaat en bisdom. Daarna kwam het enthousiast maken van kerkbesturen en parochie raden en het meekrijgen van overige parochianen. Motieven voor samenwerking zijn vooral: het gebied heeft één problematiek, véél vraag stukken zijn per parochie niet op te lossen, het priesterbe stand vermindert en daarom is een betere taakverdeling en toerusting van de leken nood zakelijk. Voor de pastores per soonlijk is erg belangrijk, dat zij elkaar ondersteunen en meer voldoening ondervinden. Zaken die in het wekelijkse overleg steeds terugkomen zijn: preekbespreking, overleg over gelijke opzet en uitvoe ring van werkzaamheden, eva luatie en de medewerking van leken. Het samendoen omvat twee elementen. Enerzijds betreft het de pastores die allen op een bepaald terrein (liturgie, katechese, samenlevingsop bouw) dezelfde werkwijze, op zet en materiaal gebruiken in de eigen parochie. Anderzijds dragen individuele pastores een stuk verantwoordelijkheid in het gehele gebied. Een aan tal pastores is met een speciale taak benoemd voor het gehele gebied. Verwacht mag worden, aldus het rapport, dat - voor gebie den van beperkte omvang - de kerkbesturen en de parochie raden één worden. Het KASKI constateert dat het nooit lukt, als de pastores er niet in geloven. Bovendien die nen de pastores behalve door. werkrelaties ook op andere wijze onderling verbonden te zijn. Zij moeten voldoende soepel zijn, om hun werkzaam heden voortdurend op elkaar af te kunnen stemmen. Hun werkmethodes dienen open te zijn: inzichtelijk voor ieder en eventueel ter bespreking van ieder. Deze samenwerking mag zicht echter niet beperken tot de vergroting van het werkter rein. Rapporteur drs. M. van Hemert o.f.m. signaleert dat een aantal gelovigen juist vraagt om schaalverkleining: overzichtelijkheid, herken baarheid, nabijheid. In feite gebeurt dat volop in de onderzochte samenwerk ingsverbanden door de vor ming van kleine groepen on der leiding van leken. Zo be houden de delen van het ver band een zekere eigenheid en wordt niet gestreefd naar één grote mammoetparochie. De invloed van de leiding van het bisdom op de drie onder zochte samenwerkingsverban den was slechts indirekt, met name door bepaalde benoe mingen en door de nota „De Kerk, wij samen", die pastora le visies van werkers ter plaat se ondersteunen. Initiatieven van bovenaf lijken weinig zin vol, tenzij via het motiveren van pastores. Het lijkt verder onwaarschijnlijk dat moeilijke financiële omstandigheden ge hanteerd kunnen worden om •pastores te motiveren, aldus het Kaski-rapport, dat de be geleiding die het Diocesaan Pastoraal Centrum kan bieden bij de evaluatie, belangrijk noemt. Als het bestuur van de stich ting katholieke hogeschool Tilburg de katholieke signa tuur nog wil handhaven, zal het toch in elk geval alle maatregelen moeten nemen om het open karakter van de hogeschool, ook in de struc tuur, te verwezenlijken. De hogeschoolraad stelde dit vast in een advies, dat binnenkort aan bet stichtingsbestuur wordt gegeven. De raad hield echter vast aan zijn uitspraak van april dit jaar (veertien tegen zes stemmen), dat een omzetting van katholieke in stelling in een rijkshogeschool dient te worden nagestreefd. De landelijke interkerkelijke commissie geldwerving heeft voor de in januari 1978 te hou den volgende jaarlijkse finan ciële actie „Kerkbalans" als motto gekozen: „Uw inzet waard". De actie wordt jaar lijks door zeven kerken ge voerd. De Gereformeerde Kerken in Nederland telden per 1 janua- ri 1977 samen 875.405 leden. Dat betekent een netto terug gang met ongeveer 2.400 le den. Dit is mede te wijten aan de situatie op Urk waar een deel van de gemeente in 1976 uit de plaatselijke gerefor meerde kerk trad en zich bij het kerkenverband der chris telijk gereformeerden voegde. De autoriteiten van de Sovjet Unie hebben de Lutherse We reldbond toestemming gege ven om vijfduizend bijbels in de Duitse taal in te voeren voor lutherse gemeenten. De toestemming is gegeven aan de secretaris voor Europa van de bond, dr. Paul Hansen, die momenteel duits talige lutherse gemeenten in Siberië, Kirgi- ziya en Tadzhikistan bezoekt. De Nederlandse commissie Justitia et Pax (Gerechtigheid en Vrede) heeft opnieuw bij de Filippijnse regering Mar cos geprotesteerd tegen schen-' ding van de mensenrechten. Voorzitster, mej. dr. M. Klom- pé, vestigt onder meer de aan dacht op de behandeling van mevrouw Trinidad H err era, die na haar arrestatie zonder proces gevangen werd gehou den en ernstig gemarteld. Zij werkte in clubhuizen in de achterbuurten van Manila. Hervormde synode over Zuid-Afrika en kernenergie Zuid-Afrika en kernenergie zijn twee voorname punten op de agenda van de zomerrit- ting van de hervormde syno de, die van maandag 13 juni tot en met woensdag 15 juni in Driebergen zal worden ge houden. De discussie over Zuid-Afrika zal vooral uitgaan van een no ta van het moderamen (be stuur), waarin een overzicht wordt gegeven van het beleid van de hervormde kerk in de afgelopen jaren in deze. In de synodevergadering van no vember is gevraagd om een bespreking van dit onderwerp. Aanleiding daartoe was een voorstel van de werkgroep „raciale vraagstukken" van de Raad van Kerken in Neder land tot eventuele verdere ini tiatieven in verband met het racisme in Zuid-Afrika. Ook in een synodezitting (maart) is gevraagd om een discussie over het tweede punt, de kernenergie. De syno de zal het hebben over de problemen, die samenhangen met de uitbreiding van de mo gelijkheden tot opwekking van kernenergie voor de algemene en industriële energievoorzie ning. Een begin van menings vorming op dit punt wordt dringend van belang geacht Ongeveer vierhonderdvijftig gedelegeerden, waarnemers en bezoekers van tweeënnegentig niet-rJi. keiken en raden van kerken uit vijftien Aziatische landen alsook uit Australië en Nieuw-Zeeland, zijn tot 9 juni in de Maleisische stad Penang bijeen voor de algemene vergadering van de christelijke kerken van Azië. Het is de zesde „christelijke conferentie van Azië" (CCA). Naast waarnemers en bezoekers uit Europa en de V.S. nemen ook deel de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, Philip Potter, en de secretaris-generaal van de Pan-Afrikaanse conferentie van kerken, Burgess Carr. De gedelegeerden uit Birma en Laos ontbreken. Zij kregen van hun overheden geen uitreisvisum. Om dezelfde reden ontbreekt ook een van de presidenten van de conferentie, Urgette Honcula- da. Zij is bekend om haar actieve oppositie tegen het regiem van de Filippijnse president Mareos. Belangrijkste onderwerp op de algemene vergadering zal waar schijnlijk zijn de dialoog met andere Aziatische religies, volgens de uit Maleisië afkomstige secretaris-generaal van de christelijke conferentie, dr. Yap Kim Hao. Ook de dialoog met vertegen woordigers van de socialistische ideologie is na de machtswisse ling in Laos, Vietnam en Cambodja dringend geworden, aldus de secretaris-generaal. Hij verwacht hevige discussies over de naleving van de mensenrechten in de verschillende Aziatische DfTcCA is een samenwerkingsverband van de meeste niet-r.k. kerken van zeventien Aziatische landen. Zij werd in 1957 opgericht en vertegenwoordigt ongeveer veertig van de honderd miljoen christenen in Azië. Zij wordt financieel gesteund door onder meer de Wereldraad van Kerken. De conferentie komt eens in de ongeveer vier jaar bijeen. De vergadering van M jaar zou oorspronkelijk in de Filippijnse hoofdrad Manilla worden gehouden. Door spanningen tussen de kerk en de Filippijnse regering is besloten uit te wijken naar Penang.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10