Engeland waarschuwt voor oorlog in Afrika Koffieprijs wellicht weer Lente '77: Precies volgens het boekje Prijs sterke drank blijft onder controle KINDEREN MAANDAG WEER NAAR SCHOOL NA RHODESISCHE INVAL IN MOZAMBIQUE: ALLONS ENFANTS 'Allons enfants', de beginwoorden van het Franse volkslied, vormen het motto van deze foto waarmee de Fransman Patrick Baume de gouden medaille heeft gewonnen op de jaarlijkse fototentoonstelling van Kodak, die in New York gehouden wordt. Dat het Vrijheidsbeeld in New York de kinderen daarbij de weg wijst, moet maar als zelfspot van de Franse fotograaf gezien worden. CeUUeSouxcmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Woensdag 1 juni 1977,67e jaargang no. 20747 Speelfilm „Topaz" naar boek Leon Uris op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.04 uur speciale ver slaggevers met Sociale werk plaats (2). Ned. I om 22.35 uur Andorra, gevolgd door concerten (i.p.v. Starsky Hutch). Andre VOO- programma's onder voorbe houd. Droog en zonnig Droog en vrij zonnig. Matige, in de middag tijdelijk krachtige wind uit noord tot noordooosL Maxima van 14 graden aan zee tot 18 graden landinwaarts. Morgen zon: 5.26—21.51. Sche- veningen hoog water: 4.00—16.30. Laagwater 12.05. VERWACHTING DRS. LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers (Éco nomische Zaken) acht 'op enige ter mijn' een daling van de koffieprijs niet uitgesloten. De minister heeft dat geantwoord op vragen van kamerleden. Hij verwacht dat de prijsstijging van donderdag van 56 cent per half pond voorlopig de laatste zal zijn. Afhanke lijk van de voorraden en van het in koopgedrag kan de prijs te zijner tijd weer wat omlaag gaan. De minister wijst de beschuldiging van het Konsumenten Kontakt van de hand dat de prijsverhogingen ongegrond zou den zijn. Hij geeft de verzekering dat de Economische Controledienst er nauwlettend op zal toezien dat de prijs verhogingen correct worden toegepast. In Frankrijk verdwijnt de koffierekla- me drie maanden van het tv-scherm. De regering probeert hiermee het verbruik, maar ook de druk op de handelsbalans, te verminderen. Drie weken fietsen voor een schone Rijn (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Nederlandse, Franse, Zwitserse en Duitse leden van mi lieu-organisaties gaan drie weken lang fietsen langs de vervuilde Rijn. Doel hiervan is iedereen in de Rijnoeverstaten nadrukkelijk te wijzen op het grote gevaar van een vervuilde Rijn voor deze landen. De internationale fietstocht, begint op 21 juli in Zwitserland bij de oorsprong van de rivier en eindigt op 11 augustus in Hoek van Hol land. Onderweg worden in tal van plaatsen akties georganiseerd ten gunste van een schone Rijn. (Van een onzer verslaggevers) DE BILT De drie lentemaanden, maart, april en mei hebben door de bank genomen een normaal weerbeeld pgeleverd. Het grote warmteoverschot in maart, werd door te weinig zon en te lage temperaturen in april en mei volledig teniet gedaan. En zo kwam De Bilt precies op het gemiddelde uit. Ook het aantal uren zonneschijn - 496 - was bijna normaal. Het zeer zonnige weer in de tweede helft van mei zorgde ervoor dat het tekort van april werd ingelopen. Er is wel wat meer regen gevallen dan in een normale lenteperiode: 150 mm. Dat komt dan voornamelijk door de wat te natte aprilmaand. Vandaag begint overigens de meteorologische zomer. Dat houdt in dat het KNMI in het telefonische weerbericht de strandverwach- tingen opneemt. Vanaf 's morgens half negen tot 's middags half drie wordt verteld hoe het weer er aan de Hollandse en Zeeuwse kusten en op de Waddeneilanden uit ziet (of zal gaan zien). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Economische Controledienst blijft bedrijven, die sterke drank beneden de officieel vastgestelde minimumprijs verkopen, bekeuren, zolang in hoger beroep niet is uitgemaakt, of de prijsverordening voor gedistilleerd al of niet bindend is. Vorige week heeft de Amsterdamse Economische rechter namelijk beslist, dat deze verordening onverbindend is. Als gevolg van deze uitspraak is een drankoorlog uitgebroken tussen diverse bedrijven. De Amsterdamse officier van justitie heeft hoger beroep aangete kend tegen de uitspraak van de Amsterdamse Economische politie rechter. (Zie verder pagina 3) Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. (Van onze verslaggevers) ASSEN „Onze jon gens hebben zestig men senlevens te bieden". Met name deze zin uit de gisteren voorgelezen open brief van Zuidmo- lukse jongeren aan de regering heeft rond de school in Bovensmilde, de trein bij De Punt en het crisiscentrum in As sen geleid tot verhoogde waakzaamheid. Op het ministerie van Justitie in Den Haag zijn vele reacties binnengekomen waaruit blijkt dat het Nederlandse volk diep verontwaardigd is over de brief. Een woord voerder van het minis terie sprak van „dusda nig infame uitlatingen" in de brief dat van zijn kant geen commentaar verwacht hoefde te wor den. Rond het perscen trum in Assen zijn van nacht prikkeldraadver sperringen aangebracht, nadat de Molukse jonge ren hadden geklaagd over de media. Radio en Televisie zouden niet hebben voldaan aan het verzoek om de brief „woordelijk en onver kort" weer te geven. Het perscentrum is nu alleen nog toegankelijk met een speciale pas. Berichten als zou de Afrikaan se staat Benin de kapers wil len opnemen worden in Mo lukse kringen „speculatief' ge noemd Het ministerie van Jus titie heeft laten weten geen aanbod te hebben ontvangen van Benin (het vroegere Daho- my). Het gerucht is volgens justitie waarschijnlijk ont staan doordat Benin het enige land is dat de RMS erkent Nadat gisteren de kapers om bemiddelaars vroegen is nu het wachten op verduidelij king van hun kant: wat zij precies met bemiddelen bedoe len en wie daarvoor in aan merking komen. In dit ver band worden regelmatig de namen genoemd van ds. Me- tiary en mevrouw Soumokil, die beiden een voorname be middelende rol speelden bij de gijzelingen in '75. Ds. Metiary heeft verklaard niet te ver wachten dat hij deze keer ge vraagd zal worden. De treinkapers blijven weige ren de zeven maanden zwan gere vrouw vrij te laten. Ook willen zij geen contact met een gynaecoloog. Wel stonden zij toe dat gisteravond opnieuw een lorrie werd afgeleverd. Be halve eten en drinken werden ditmaal ook een koelbox, jer rycans, een fles butagas en een bloeddrukmeter aange voerd. Alle vrijgelaten kinderen zijn nu weer thuis. Vanmorgen werden de laatste zes ontsla gen uit het Asser Wilhelmina- ziekenhuis. Met alle 106 kinde ren gaat het goed, aldus psy chiater Smit. Volgens hem ziet het er op dit moment naar uit dat de opvang succesvol zal verlopen. Zie ook pagina 7) Verhoojde waakzaamheid van de militairen in de omgeving van de trein. Geen vervanging van gegijzelden (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Op geen enkel aanbod van mensen om de plaats van de gegijzelden in de trein in te nemen zal de regering ingaan. Dit heeft justitie-woordvoerder Van Leeuwen gisteren in Assen meegedeeld. Er bestaat reeds enkele dagen een lijst met zestig namen van Nederlanders die hadden aangeboden zich te laten ruilen tegen (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE Het schoolleven in Bo vensmilde gaat maandag waarschijnlijk weer van start. Het ministerie van Onderwijs moet vandaag beslissen over een voorstel van de ouders om de leerlingen van de openbare school de komende drie weken - tot de grote vakantie - onder te brengen in de christelijke lagere school. Tijdens een massaal bezochte oudervergade ring in Bovensmilde is gisteravond besloten de leerlingen van beide scholen tot 25 juni elk halve dagen les te geven. Voor de ex-gijze- laartjes zou al een aangepast lesprogramma worden ontworpen, dat vooral veel aandacht schenkt aan expressievakken. De ouders von den het in meerderheid niet verstandig de kinderen langer thuis te houden. Tijdens de bijeenkomst werd ook duidelijk dat er van de overheid wordt verwacht dat deze snel met een plan komt voor een nieuwe school. De ouders zijn beslist niet van plan de kinderen weer naar de nu bezette school te zenden. Vrouw aangereden op W. de Zwijgerlaan LEIDEN Een 57-jarige Leidse vrouw is gistermorgen op de kruising Haarlemmerweg/Wil lem de Zwijgerlaan aangereden door een auto. De vrouw fietste in de richting Willem de Zwij- Uitwisseling diplomaten Cnba-VS op til WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse regering ver wacht de komende dagen een uitwisseling van diplomaten met Cuba aan te kondigen. Daarmee komt dan een einde aan een 16 jaar durende breuk tussen beide latfden. Dit hebben regeringswoordvoerders in Washington bekendgemaakt. Maandag hebben vertegenwoor digers van de twee landen in New York gesproken over het vestigen van „belangensecties" in neutrale ambassades in Was hington en Havana. Er moeten nog enkele details worden uitge werkt, maar eind deze week of begin volgende week zal de op richting van de belangensecties worden bekendgemaakt Waar nemers menen dat de persoon lijke bemoeienis van de Ameri kaanse president Jimmy Carter en de Cubaanse staatsleider Fi del Castro geleid hebben tot versnelling van de onderhande lingen. Maandag stuurde Carter nog zijn beste wensen aan zijn Cubaanse ambtgenoot voor een succesvolle afloop van de gehei me onderhandelingen. Castro reageerde met een soortgelijk gebaar. gerlaan het kruispunt op zonder het voorgeschreven fietspad te benutten. Een uit de Floris Ves- terlaan overstekende personen auto kon haar niet meer ontwij ken, De vrouw is met een ernsti ge hoofdwond en een dubbele beenfractuur opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Spreiding van rijksdiensten naar Z.-Limburg DEN HAAG (ANP) De sprei- I ding van de rijksdiensten is I vooral voor de oostelijke mijn. I streek in Limburg van groot belang. Daarom zal de regering ervoor blijven ijveren, dat deze I spreiding continu blijft door- gaan. Dit staat in een brief, die de regering aan de Tweede Kamer gestuurd heeft over de werkge legenheid in Limburg, vooral in zuid-Limburg. In dit verband gaat de regering i ook na, of Maastricht kandidaat j gesteld kan worden voor de ves tiging van het Europees Insti tuut voor economische analyse. De technische uitrusting van het vliegveld Beek wordt verbeterd, onder meer door de bouw van een verkeerstoren. Verder komt er op de duur een nieuwe start baan, zodat meer en wellicht grotere vliegtuigen kunnen lan den. PARUS (AP/RTR) - De Britse minister van buitenlandse za ken, David Owen, heeft in Pa rijs gewaarschuwd dat het heel goed mogelijk is dat de Rhodes- ische militaire actie in Mozam bique de stoot kan geven tot een ernstig militair conflict in dit gebied. Owen vreest dat de Rhodes ische inval, waarbij troepen 75 kilometer Mozambi que binnentrokken en de stad Mapai bezetten een bedreiging vormt voor het Brits-Ameri kaanse vredesinitiatief. De Britse minister van buiten landse zaken, die zich in Parijs bevindt voor het bijwonen van de Noord-Zuiddialoog, zei dat hij met zijn Amerikaanse ambt genoot Cyrus Vance overleg had gevoerd over de situatie. De Britse minister verklaarde uiter mate bezorgd te zijn over het feit dat de Rh odes ische troepen niet alleen Mozambikaans grondgebied zijn binnengedron gen maar bovendien hebben aangekondigd dat zij van plan zijn daar te blijven. „Dit gaat veel verder dan een achtervolging en tart de territo riale integriteit van een lidstaat van de Verenigde Naties," aldus Owen. Ook de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, heeft zich in scherpe be woordingen uitgelaten over de Rhodesische aanval in Mozam bique. Waldheim veroordeelde sterk de Rhodesische actie. De internationale gemeenschap kan een dergelijke flagrante schen ding van de principes van de Verenigde Naties niet accepte ren. Rhodesië dient zich onmid dellijk en zonder voorwaarden terug te trekken, aldus Wald heim

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1