Aantjes: aanwijzing Andriessen politiek onverstandige beslissing Brinkhorst blij met Noord-Zuid dialoog Boersma bepleit coalitie PvdA/CDA Yadin tegen eenzijdige benoeming Dayan Invasie Rhodesfè in Mozambique Rupsenplaag BUITENLAND BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 31 MEI 1977 PAGINA 9 llllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIHIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllll DEN HAAG (ANP) „Vooral de werkgelegenheid aiet er slecht uit. Daar zal hard aan gewerkt moeten worden door een combinatie, die in het parlement op een brede steun kan rekenen: PvdA/CDA. De zoge naamde 8-8-plus formule is een heel goede verdeling. Want met de premier mee, ik neem aan dat het weer Den Uyl wordt, is het eigenlijk al 8,5-8. „Dit heeft minister Boersma van Sociale Zaken zaterdag gezegd in de Vara-radiorubriek „In de Rooie Haan" Volgens de heer Boersma zal, omdat er de komende jaren weinig muziek zal zitten in de sfeer van lonen en inkomens, de herverdeling van de inkomens veel aandacht moeten krijgen Hij gelooft dat het nieuwe kabinet in een paar maanden op poten kan staan. „Met D'66 erbij zal het draagvlak in het parlement nog groter worden, maar de democraten hoeven niet per sé mee te doen. Meer dan éerf zetel in een nieuw kabinet zouden ze niet moeten bezetten", aldus de bewindsman. Hij vond de socialistische verlangens om behalve het premierschap en het departement van Financiën ook nog Economische Zaken in de wacht te slepen niet redelijk. Zelf heeft hij een sterke voor keur voor het kamerlidmaatschap. „Na zes jaar is het goed dat op een bepaalde post een nieuw gezicht komt." CONFLICT ROND VICE-FRACTIEVOORZITTER CDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer zou vandaag proberen een oplossing te vinden voor het pijn lijke conflict dat tijdens de eerste vergadering van de kersverse CDA- fractie vorige week donderdag, een dag na de verkiezingen, ontstond. In deze eerste vergadering werd niet al leen CD A-lijsttrekker Van Agt geko zen tot fractievoorzitter, maar kwam mr. Andriessen, eveneens KVP-er en pas vierde op de kandidatenlijst, als plaatsvervangend fractievoorzitter uit de bus. Deze dubbele KVP-honorering is voor mr. Aantjes, die tweede op de kandidatenlijst voor de verkiezingen stond, onaanvaardbaar. Dr. Kruis inga (CHU) deelt de bezwaren van Aantjes. Deze laatste zei zaterdagavond voor de televisie, dat ook Van Agt door de aanwijzing van Andriessen geschokt was en dat CDA-voorzitter Steenkamp er „perplex" over was. Aantjes zei zaterdagavond de aanwijzing van Andriessen een politiek onverstandige beslissing te vinden In dit verband wees hij onder andere naar het stemmenverlies dat het CDA heeft geleden in de provincies waar traditioneel veel stemmen voor de KVP voorkwamen en naar de stemmenwinst in de traditioneel protestantse provincies. „Het gaat niet om mij persoonlijk", aldus de heer Aantjes, „maar om onze aanhang, die op mij als eerste man na de heer Van Agt heeft gerekend. Die mag ik niet in de steek laten". De heer Aantjes liet er geen misverstand over bestaan teleurgesteld te zijn dat de verkiezing van de heer Andriessen tot stand is gekomen dank zij blokvorming door de KVP-ers in de CDA-fractie. Dat had hij niet meer voor mogelijk gehouden. „Op de eerste d$ beste vergadering is gebleken, dat het gevaar nog groot is dat we weer gaan praten als KVP, AR en CHU en niet als CDA". Vandaag zou een tussenvoorstel op tafel komen, om gedurende de kabinetsformatie een interimfi guur uit AR-kring naar voren te schuiven als plaatsvervangend fractievoorzitter. Gedacht wordt aan drs. J. de Koning, oud-voorzitter van de ARP. Na de formatie zou de fractie dan een definitief fractiebestuur moeten kiezen. Te verwachten is, dat de man die nu als plaats vervangend fractievoorzitter wordt gekozen, straks min of meer automatisch fractievoorzitter wordt als Van Agt weer in het kabinet gaati zitten. Tegen Aantjes als fractievoorzitter be staan veel bezwaren. Dat is ook gebleken tijdens de vergadering van het CDA-bestuur, waarop het conflict in de fractie is besproken. In die verga dering is erop gewezen, dat Aantjes ook onvol doende steun heeft gekregen uit de voormalige AR-fractie. De CDA-top beseft dat er nog nauwelijks sprake is van een hechte fractie en dat persoonlijke tegenstellingen groot zijn. Om de negatieve effec ten hiervan weg te werken zou wel eens gepro beerd kunnen worden om de voorzitters van de voormalige fracties van KVP, ARP en CHU een plaats in het nieuwe kabinet te bezorgen, zodat de fractie na de formatie onder een volkomen nieuwe leiding kan beginnen. Van Agt zou dan terugkeren als vice-premier en minister van Jus titie, Andriessen zou het liefst Buitenlandse Za ken willen hebben, Kruisinga zou de portefeuille van Ontwikkelingssamenwerking krijgen en Aantjes zou minister van Binnenlandse Zaken kunnen worden. Maar dat is al een formatie-probleem Als Den Uyl een kabinet formeert, zou hij veel liever Van Agt kwijt zijn en Van der Stoel op Buitenlandse Zaken willen handhaven. Voorlopig zal Den Uyl niet gauw geneigd zijn via ministersposten de moeilijkheden in de CDA-fractie op te lossen. Brigadier van politie H. Hovens uit Tegelen, wiens stoffelijk overschot zondag vlakbij de Duitse grens gevonden werd. Brigadier doodgeschoten TEGELEN (ANP) Een 46-ja- rige brigadier van de gemeente politie in Tegelen is zondag middag in het recreatiegebied Wambach vlak bij de Duitse grens door een onbekende da der neergeschoten. Het stoffe lijk overschot van brigadier H. Hovens werd vrij kort na het gebeurde in de nabijheid van zijn dienstauto door collega's van de Tegelense gemeentepoli tie gevonden. De aanslag moet voor de brigadier een volslagen verrassing zijn geweest want zijn pistool en gummistok zaten nog in de holster. Sectie heeft uitgewezen dat de man op zeer korte afstand is neergeschoten. De politie van Tegelen was gealarmeerd door een douanebeambte die rónd vijf uur schoten had gehoord in het bosgebied rond de douane post in Heide-end. Direct na de komst van de politie is een grote zoekactie begonnen die echter nog geen enkel resultaat heeft opgeleverd. Botulisme in Schiedam Schiedam (ANP) In Schie dam is het eerste slachtoffer onder de watervogels ten gevol ge van botulisme geconstateerd. De gemeente verzoekt de bevol king de watervogels niet te voe deren om te voorkomen dat veel dieren zich op eenzelfde plaats concentreren. Om elk risico te vermijden raadt de gemeente de mensen aan vooral in ondiep water niet te zwemmen, te spele varen of te vissen. Marokkaan bekent moord AMSTERDAM (ANP) Een 35- jarige marokkaan is zondag aangehouden op verdenking van moord op de 48-jarige me vrouw A. Preschler. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd,. De vrouw werd zondag morgen dood aangetroffen in haar woning. De Marokkaan, die met de vrouw samenleefde, had haar in de ancht van zaterdag op zon dag na een hooglopende ruzie bij de keel gegrepen. Toen de vrouw daarna bewusteloos was neergevallen was hij het huis uit gevlucht. Volgens eigen zeggen wist hij op dat moment niet dat de vrouw dood was. Een 32-jarige Spanjaard met wie de vrouw op de avond voor haar dood was uitgeweest en die eveneens is gearresteerd, wordt voorlopig nog vastgehouden DEN HAAG (ANP) In Zuid-Holland is een rupsenplaag ontstaan. Diverse gemeenten hebben een sterke toename geconstateerd van het aantal rupsen in plantsoenen en tuinen. Men raadt de mensen aan de beestjes regelmatig te vangen en te vernietigen. Takken, waarin nesten worden waargenomen moeten worden weggeknipt en verbrand. Dit is de milieu-vrien delijkste manier. Bij zeer ernstige aantasting van bloemen, vruchten en bomen kan gebruik worden gemaakt van zogenaamde gewasbescher mingsmiddelen, die men echter zorgvuldig toe moet passen. VLISSINGEN (ANP) De politie van Vlissingen heeft za terdagnacht huilen de, tot op het bot verkleumde kleuters van drie en zes jaar uit een in de Vlis- singse binnenstad ge parkeerde auto ge haald. De kinderen, die erg vuil waren, werden na een uitvoerige Kinderen verkleumd in auto gevonden wasbeurt door „oom van hun twee kinde agent" op het politie- ren. Het echtpaar (29 bureau te slapen ge- en 30 jaar oud) uit legd. Later kwamen Tiel bleek de avond de ouders aan het in een Vlissingse bar bureau aangifte doen te hebben doorge- van de vermissing bracht. Zwarte Afrikaan omgekomen JOHANNESBURG (UP!) Een 22-jarige zwarte student, Ma thews Mabelane, is om het le ven gekomen toen hij probeer de te vluchten uit bet hoofdbu reau van politie in Johannes burg, zo heeft een politiefunc tionaris gisteren verklaard voor de rechter van instructie. PARIJS (ANP) Staatssecretaris Brinkhorst van buitenlandse zaken is ingenomen met de wat hij noemde sterk veranderde houding van de Ver enigde Staten tegenover de wensen van de ont wikkelingslanden. Na wat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken heeft gezegd over de noodzaak van een nieuwe internationale economi sche orde en de aanvaarding door Amerika van de gedachte van een gemeenschappelijk fonds voor de regulering van de grondstoffenmarkten, vindt staatssecretaris brinkhorst, dat er nu ope ningen zijn voor het gesprek tussen Noord en Zuid. Hij zei dit gisteravond na de eerste dag van de ministeriële slotfase van de Noord-Zuid- dialoog in Parijs. In de huidige benadering van president Carter van de problematiek van de ontwikkelingslanden her ken ik de oude Amerikaanse benaderingswijze niet, zei staatssecretaris BrinkhorstHij sprak van een ideologische doorbraak, omdat de Amerikanen nu kennelijk niet meer benauwd zijn om te praten over correcties op het marktmechanisme. De staatssecretaris waarschuwde echter, dat nog moet blijken wat precies wordt bedoeld met predident Carter's bijval voorhet grondstoffenfonds, dat de ontwikkelingslanden wensen. Zo moet nog blijken, hoe het gemeenschappelijk fonds er uit ziet, dat de Amerikanen voor ogen staat De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance had gisteren enkele beperkte pro gramma's aangeboden, die de economische kloof tussen de rijke en arme landen van de derde wereld moeten dichten. Hij verklaarde dat werke lijke oplossingen verdere onderhandelingen verei sen. Het blok van 19 onderontwikkelde landen reageer de op het door Vance aangeboden programma door in beraad te gaan om een besluit te nemen over het al dan niet doorgaan van de conferentie. Vance heeft met zijn voorstellen kennelijk kwaad bloed gezet bij de arme landen door in zijn toespraak tot de conferentie, waaraan 27 landen deelnemen, te benadrukken dat het opbouwen van een nieuwe, gelijkwaardige economische verhou ding in de wereld lange tijd zal vergen en niet de verantwoordelijkheid is van de Verenigde Sta ten en de geïndustrialiseerde landen alleen. Een dergelijke nieuwe orde zal hier deze week niet gebouwd worden, zei de minister. ADVERTENTIE Na-een afscheidskusje voor zijn vrouw rr Rosalynn die in Latijns Amerika de kastanjes voor Amerika uit het vuur moet halen heeft president Jimmy zijn dochter Amy meegenomen uit vissen een vermoeiende bezigheid, waarbij het nodig is het hoofd koel, althans boven water te houden. jMMMÉI Sportvliegers levend uit wrak Pipereub ARNEMUIDEN (ANP) Twee sportvliegers van de vliegclub Midden-Zeeland uit Arnemui- den zijn op tweede Pinksterdag levend uit hun neergestorte vliegtuigje gehaald. De eenmo- torige Pipereub kreeg tijdens het opstijgen te maken met een cirkelwind die van achter de hangar onder het toestel kwam. Deze wind duwde het vliegtuig als het ware om, met als gevolg dat de Pipereub met een dave rende klap op een achter het vliegveld gelegen bietenveldje neerstortte. De piloot liep een fikse hoofd wond op en moest ter observatie in het ziekenhuis worden opge nomen. Zijn passagier, kwam met de schrik vrij. De Pipereub werd totaal vernield. De rijk sluchtvaartdienst en de rijkspo litie in Zeeland stellen een on derzoek in. Gestolen post zegels te koop AMSTERDAM Op de postzegeltentoonstelling Ampbilex 77 in de Amster damse Rai is gisteren een Fransman aangehouden, die een gestolen stripje van drie postzegels ter waarde van 40.000 gulden te koop aanbood. Deze zegels zijn handerhalf jaar geleden op een veiling van de Haagse postzegel veilingen Dieten NV gesto len. Het bewuste stripje met drie postzegels was de eerste emissie Nederland van tien cent, die in 1852 werd uitgegeven. De afbeel ding erop is van Koning Willem III. TEL AVIV (UPI/Rtr) De politieke partij die een doorslaggevende rol kan spelen bij het tot standkomen van een nieuwe Israëlische coalitie regering wacht op een duidelijke verklaring over het noemen van Mosje Dayan als Israels toekom stige minister van buitenlandse zaken. Het gaat om de „nieuwe Democratische Beweging voor Verandering", een hervormingsgezinde beweging in de Israëlische politiek die geleid wordt door Yigael Yadin. Yigael Yadin heeft Likoedleider Menachem Begin een brief gestuurd met het verzoek te verklaren dat het beleid en de bemanning van zijn coalitiere gering nog steeds open zaken zijn en dat „geen eenzijdige besluiten worden genomen, totdat on derhandelingen zijn afgerond. Ik hoop dat positie ve en duidelijke antwoorden op deze principiële vragen de deur zullen openen naar hervatting van de besprekingen in een poging een op brede basis geschoeide en stabiele regering voor Israël samen te stellen", zo zei Yadin op de bijeenkomst van gisteravond. Politieke kringen in Tel Aviv menen dat herope-' rung van de onderhandelingen met de Likoed-par tij niet waarschijnlijk is voordat begin de nieuwe democratische beweging een antwoord stuurt dat duidelijker is dan de vage taal van zijn verklaring vein eerste pinksterdag, waarin de naam van Dayan niet voorkwam. In de verklaring heette het dat het bestuur van de Likoed-partij het voorstel voor de kandidaat-minister van buitenlandse za ken had aangehoord en dat het het recht van Begin steunt iemand van zijn keuze te benoemen. Tevens werd echter opgeroepen tot hernieuwde besprekingen over het vormen van een zo breed mogelijke coalitie-regering. Zonder de partij van Yigael Yadin kan Menachem Begin ternauwernood een meerderheid van 61 zetels halen in het 120 zetels tellende Israëlische parlement. Met de democratische beweging kan hij bouwen op de vrij comfortabele meerderheid van 76 zetels. Een woordvoerder van de Likoed-partij zei dat Begin in de loop van vandaag op de nieuwe stap van de Democratische Beweging zal reageren, na zich te hebben verstaan met het partijbestuur. Begin is zonodig uit het ziekenhuis ontslagen waarin hij zes dagen was behandeld wegens hart klachten. Nieuwe stad in Egypte CAIRO President Sadat van Egypte heeft zondag de eerste steen gelegd van een nieuwe stad die op 48 kilometer ten noordoosten van Caïro in de woestijn gebouwd zal worden. Bij die gelegenheid verklaarde de Egyptische president dat de „invasie van de woestijn" be-^ SALISBURY (UPI/Rtr) - Troe pen van het blanke Rhodesi- sche minderheidsregime heb ben gedruende de Pinksterda gen de grens met Mozambique overschreden om daar drie kampen van nationalistische guerrillastrijders aan te vallen. Al geruime tijd dringt het leger van Smith in het kader van „defensieve aanvalsakties" door op het grondgebied van de omliggende zwarte staten die nationalistische strijders huis vesten. Zondag bestormden soldaten van Ian Smith een „goed geou tilleerd basiskamp" bij Chri- de grens. Daarbij zouden 20 guerrillastrijders zijn gedood. Maandag volgden twee bases in het gebied rond Mapai, 95 kilo meter ten zuiden van de Rho- desische grensplaats Vila Sala- zar. De kampementen werden door het opperbevel in Salisbu ry aangeduid als een „hoofd kwartier en een bevoorradings basis" die van vitaal belang wa ren voor de „terreuraanvallen" op het zuid-oosten van Rhodes- ië. Bij de twee jongste aanvallen zouden acht guerrillastrijders zijn gedood en grote hoeveelhe den wapens zijn vernietigd. Aan Rhodes ische zijde zouden er Eerstejaars Kaalgeschoren eer stejaars uit Delft? Op het eerste gezicht lijkt dit zo, maar dat is dan wel een aantal jaren geleden. In dit geval zeker, want de vier kale jongeman nen zijn acteurs uit film fiom „Soldaat van Oranje" met v.l.- n.r. Lex van Delden, Dolf de Vries. Rutger Hauer (hoofdrolspe ler) en Derek de Lint. Het was een van de laatste opnamen van de film, waarbij de vier acteurs rot van Delftse eerste jaars van jaren terug vertolkten Minder auto's op afbetaling DEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar zijn, in vergelijking met de over eenkomstige periode van vorig jaar, minder personenauto's aangeschaft op afbetaling of met huurkoopcontracten. Aldus blijkt uit gegevens van het CBS over het consumptief krediet Gedurende januari, februari en maart 1977 zijn voor het aan schaffen van personenauto's af gesloten 24.100 afbetalings- en huurkoopcontracten, tegen 27.850 in het eerste kwartaal 1976. Het totaal gefinancierde bedrag was, ondanks 4*etgerin- gere aantal in 1977, in beide kwartalen even hoog, namelijk 225 miljoen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9