Internationale pers belegert de Open Hof Weg naar zelfbestuur in onderneming openkappen GEEN PLAATSVERVANGERS VOOR GIJZELAARS Indonesiërs krijgen richtlijnen van ambassade KRITIEK OP MILITAIRE OPLEIDINGEN Voorlichting is vaak rommelig De opper slaapt ASSEN (ANP) - Vier jon ge Zuidmolukkers hebben zondag meer dan vijf uur bij het beleidscentrum in Assen gewacht op ant woord op een vraag. Zij kregen uiteindelijk te ho ren: „Opper Scholtens van de rijkspolitie is in slaap gevallen en wil niet meer worden gewekt. Hij heeft gisteren ook al heel lang gewerkt". Dé vier jongeren zijn leden van verschillen de godsdienstige groepe ringen als Jezus Movement uit Apeldoorn, de stichting „Evangelie in woord en daad" en de organisatie „Jong en Vrij" uit Rockan- je. Vorige week hadden ze hun diensten aangeboden om de Zuidmolukkers in de school in Bovensmilde ervan te overtuigen zich voor een andere zaak in te zetten. De oplossing van de problemen zou volgens de vier liggen in het Konin krijk Gods. BINNENLAND LEIDSE COURANT/. DINSDAG 31 MEI 1977 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Gezien de groeiende anit-Ambonese ge voelens in Nederland heeft de Indonesische ambassadeur in Den Haag, Sutopo Yuwono, een brief gestuurd aan alle Indone siërs in Nederland waarin hij enkele richtlijnen geeft voor ge drag gedurende de overvallen in Drenthe. Sinds het begin van de overval len heeft de Indonesische am bassade een aantal berichten ontvangen over toenemende an- ti-Ambonese gevoelens in Ne derland onder andere uit Drach ten, Geleen en Zevenaar gericht tot Zuid-Molukkers ongeacht hun nationaliteit. In de brief vraagt de ambassa deur begrip voor de gevoelens „want alleen met begrip kunt u de beproevingen doorstaan wel ke veroorzaakt zijn buiten onze schuld". De ambassadeur raadt de Indo nesiërs aan vooral rustig te blij ven en zich niet te lateft ben vloeden door provocaties. „Maak duidelijk dat u niet be hoort tot de mensen die verant woordelijk zijn voor de overval len. Voorkom uitlatingen of een houding die conflicten kunnen veroorzaken. Houdt contact met de plaatselijke autoriteiten „in het belang van uw veiligheid". Draag altijd een paspoort of een identiteitsbewijs bij u zodat u uw status en identiteit kunt aan tonen. Bewaar de eenheid in uw gemeenschap en houdt nauw contact met de plaatselijke auto riteiten en de Indonesische am bassade als er zich incidenten voordoen". Verloskundige bijstand Een marechaussee wordt geacht van alle (vee)markten thuis te zijn. Leden van het bijstandteam verleenden bijstand aan een koe in een wei bij de gekaapte trein. Het dier moest kalven, en kon dat niet op haar eigen houtje. Gadegeslagen door de rest van de kudde trekken de mannen het jonge dier naar buiten. Toen het karwei geklaard was, kwam de eigenaar van het koebeest kijken hoe de „verloskundigen" het eraf gebracht hadden. Hij leek tevreden. „Stop hulp aan andere terroristen" BERKEL (ANP) De Stichting Oud-Strijders Legioen en de Stichting voor Politieke Be wustwording hebben in een brief aan de minister-president aangedrongen op het beëindi gen van Nederlandse steun „on geacht onder welke noemer dan ook, aan terroristische bewe gingen al dan niet getooid met het valse etiket van bevrij dingsbewegingen". De stichtingen vinden het „ont stellend huichelachtig", als aan de ene kant het Nederlandse volk zich geschokt toont over de „afschuwelijke terrorischtische acties" in eigen land, maar aan de andere kant Nederlandse po litieke en financiële steun gege ven wordt aan bewegingen die onder onschuldigen slachtoffers maken. Wat de steun aan groepen elders in de wereld betreft wezen de stichting op Nederlandse bijdra gen aan bewegingen in Angola, Mozambique, Rhodesië en Zuid- West-Afrika en de sympathie vanuit Nederland voor de Pales tijnse bevrijdingsbeweging en de Basken in Spanje. „Terroris me dient bestreden te worden en niet gesteund te worden", aldus de brief van de stichtin gen aan de minister-president Molukse wijk in Capelle even afgesloten CAPELLE AAN DE IJSSEL (ANP) Zuidmolukse jongeren hebben gistermiddag de toe gang tot de Zuidmolukse wijk in Capelle aan de IJssel enige tijd met houten obstakels ver sperd. Zij deden dit omdat be woners van de wijk bedreigd zouden zijn in verband met ée gijzelingen in Drenthe. De ver-, sperringen op de toegangswe gen werden later weer wegge haald op verzoek van de politie in Capelle aan de IJssel. ASSEN - „De Open Hof", het mooie kerkelijk centrum aan de Sleutelbloemstraat in de Drent se Hoofdstad is deze dagen een internationaal zenuwcentrum. Dikke Kabels voor radio en te levisieuitzendingen liggen kris kras door elkaar op de grond. Langs de plafonds en wanden is het een wirwar van telefoon kabels. Van hieruit vonken be richten en foto's over het gijze lingsdrama over de aardbol. Drente heeft weer de twijfelach tige eer om in alle nieuwsmedia ter wereld te worden genoemd. In Tel Aviv, Stockholm, Bonn, New York en zelfs in 't Australi sche Sidney volgt men met spanning de ontwikkeling van het drama dat gisteren zijn tweede week is ingegaan. Over al vraagt men zich af hoe het is met de gegijzelde Nederlan ders en hun Zuidmolukse bela gers. Maar erg veel nieuws over de toestand in de met prikkeldraad afgegrendelde school en de door militairen en mobiele politie- eenheden ingesloten trein, komt er niet binnen in de „Open Hof". De autoriteiten in de streng bewaakte als beleidscen trum dienst doende BB-bunker in Assen, zijn erg schaars met hun berichten. Veel meer dan in december 1975 te Beilen, hou den de justitiële voorlichters mevr. T. Faber en mr. W. van Leeuwen, een slot op hun mond. De autoriteiten zijn onverbidde lijk en dus kan het tweetal slechts een gering aantal feitjes komen melden aan de tientallen journalisten uit binnen- en bui tenland. Maar gisteren werden ze in de „Open Hof' toch wel een beetje nijdig. Allereerst verbaasden de persvertegenwoordigers zich over de bijna amateuristisch aandoende presentatie van het nieuws door mevrouw Faber en de heer Van Leeuwen. De Open Hof beschikt over een riante aula met luidsprekerinstallatie. De NOS neemt daar terecht ie dere avond bezit van. De beide voorlichters zouden er op hun gemak op het podium kunnen gaan zitten terwijl alle journalis ten rustig vanaf hun stoeltjes vragen zouden kunnen stellen. Maar dat doen de justitiële woordvoerders niet. Ze geven er de voorkeur aan om in de en treehal van de Open Hof de journalisten in een verwarde kluwen om zich heen te verza melen en hen dan toe te spre ken. Daarbij moeten de journa listen wel bijzonder scherp op letten want soms vertelt me vrouw Faber (die de buitenland se pers te woord staat) in het Engels, Duits en Frans meer bijzonderheden over de gebeur tenissen dan de Nederlandse journalisten van haar collega van Leeuwen te horen krijgen. Gisteren ontstond zoals NOS- verslaggever Joop van Zijl min of meer te kennen gaf. gorte opwinding onder de Nederland se en Engelse journalisten. Het bleek dat noch mevrouw Faber noch de heer Van Leeuwen groot nieuws hadden over de ontwikkeling van de onderhan delingen met de terroristen. Maar wie schetst de verbazing van enkele Nederlandse journa listen toen ze hoorden hoe me vrouw Faber in een interview voor de Duitse radio vertelde dat de terroristen bereid waren om zonder de gijzelaars naar het buitenland te vertrekken. Dat is op zijn zachtst gezegd toch een belangrijke ontwikke ling in het gijzelingsdrama. Het geven van voorlichting tijdens het gijzelingsdrama gaat de Heer Van Leeuwen duidelijk wat minder vlot af dan me vrouw Faber. Die heeft dan ook meer gevoel voor nieuws. Wat bijvoorbeeld bleek toen ze in voortreffelijk Engels de proble men schetste waarmee PTT- monteurs te kampen hadden bij Mr. W. van Leeuwen en mevrouw Toos Faber, voorlichters van het ministerie van Justitie. Zij moeten de journalisten vaak melden dat er niets te melden is. het leggen van de telefoonver binding tussen de trein een de schooL In het verhaal van Van Leeuwen ontbraken die gege vens. Het uiteindelijke resultaat van die in onnodig rommelige sfeer verlopen voorlichting, is zeker niet slecht te noemen. Ook de internationale pers slaagt er on danks de handicaps in het ver haal over de gijzelingsdrama's correct weer te geven. Maar een Engelse verslaggever had echter helemaal niet begrepen dat de terroristen Zuidmolukkers zijn en een van zijn collega's meldde plompverloren dat Joop Glim merveen van de Volksunie het brein is achter het geweld en dat hij naar België zou zijn ge vlucht Etherpiraat bij trein opgerold Van een onzer verslaggevers HAREN De politie van Ha ren is er zaterdag in geslaagd een geheime zender op te spo ren, die vlak bij de gekaapte trein in De Pont zat. De zender, „Bertus Kwak", ging ondanks de kaping met uitzendingen door en is mogelijk de oorzaak geweest van storingen in de verbindingen van politie en an dere instanties bij De Punt. Het mobilofoonnet van de Harener politie werd al langer door Ber tus Kwak gestoord De opsporing had plaats in sa menwerking met de districtsre cherche van de rijkspolitie in Groningen. Tegen de man ach ter de zender, een 22-jarige Kweker is proces-verbaal opge maakt. De apparatuur is in be slag genomen. De Kweker woont aan de Zuidlaarderweg, niet zover van de spoorwegover gang in deze weg, van waar af dagelijks met lorries met voed sel naar de trein gegaan wordt. Een van de mensen die als plaatsvervanger voor de treingegijzelden wil optre den maakte zijn aanbod per bord kenbaar. Het aanbod is inmiddels afgewezen. Dat van de anderen ook. ASSEN (ANP) Een groep van 35 Nederlandse mannen en vrouwen hebben van het be leidscentrum in Assen te horen gekregen dat het voor de Ne derlandse autoriteiten onmoge lijk is in te gaan op een aanbod om als plaatsvervangers op te treden van de gijzelaars in Bo vensmilde en Glimmen. Een uit vier man bestaande de legatie van de groep kreeg za terdagavond in een langdurig gesprek in het beleidscentrum te horen dat het plan niet past in de tactiek die de overheid volgt, dat de Zuidmolukkers ze ker niet akkoord zullen gaan met zo'n voorstel en dat er te veel gevaren aan verbonden zijn. De afgevaardigden van de groep - de mannen en vrouwen zijn afkomstig uit alle delen van het land - kregen ook te horen dat de autoriteiten de afgelopen dagen vaker van individuen of groepen aanbiedingen hebben gekregen op te treden als plaats vervangers van de gijzelaars. Het initiatief voor de vorming van de groep, die zaterdag zijn diensten in Assen aanbood, is uitgegaan van enkele inwoners van Zwolle. De groep is van plan de komende dagen in As sen beschikbaar te blijven. De 35 zijn van mening dat de oplos sing van de gijzelingszaken tijd en overleg vergt. „Dit legt ech ter een zware last op de gegijzel den. Daarom dienen vrijwilli gers de plaats van de toevallig in gijzeling genomen personen in te nemen". Ontwerp maatschappij visie NW (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „In de rimboe van het kapitalisme zal de weg naar zelfbestuur in de onderneming en naar een maatschappelijk gericht ondernemingsbeleid moeten wor den opengekapt". Dit staat te lezen in een ontwerp-resolutie die eind dit jaar wordt behandeld op de verbondsraadsver- gadering van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, het NW. De ontwerp-resolutie bepleit ondermeer de toepassing van het beginsel van zelfbestuur op alle ondernemingen, een rechtvaardiger verdeling van de totale hoeveelheid arbeid, rechtvaardiger inkomens- en vermogensverhoudingen en ver mindering van de huidige grote verschillen in welvaart in de wereld. Het NW aldus het ontwerp respecteert de democratie. Maar bij de keuze van actiemiddelen kan er niet altijd van worden uitgegaan dat de acties binnen de letter van de wet moeten blijven. „Als op een bepaald moment essentiële grondbeginselen van de democratie (zoals de bevoegdheden van het parlement en de vrijheid van vakbeweging) in gevaar dreigen te komen, kan bij het kiezen van actiemiddelen het bestrijden van dit gevaar zwaarder wegen dan de vraag of de actie wel dan niet rechtmatig is". Volgens het NW moet de parlementaire besluitvorming over de produktie waarborgen dat goederen worden gemaakt en diensten worden geleverd, waaraan de maatschappij het meest behoefte heeft De mensen in de ondernemingen moeten binnen dit kader gezamenlijk de hoofdlijnen van het ondernemingsbeleid bepalen. Ze kiezen een bestuur dat aan alle werkers in het bedrijf verantwoording schuldig is, en dat kan worden afgezet. Gekozen bestuur Als stappen op de weg daarheen noemt de ontwerp-resolutie het zó uitbreiden van de bevoegdheden van de ondernemings raad, dat deze uitgroeit tot het uit en door de werkers gekozen algemeen bestuur van de onderneming. Dan zullen ook op den duur de bevoegdheden van de raad van commis sarissen aan het gekozen bestuur moeten worden overgedra gen. Omdat die raad op het ogenblik belangrijke bevoegdhe den heeft, moet er als tussenstap op korte termijn meer directe invloed van de werknemers komen op de samenstel ling van de raad en op zijn beleid. Verschil gerechtvaardigd Het NW wil een nationaal inkomensbeleid en volgens de ontwerp-resolutie moet democratisch worden beslist over de verdeling van het nationaal inkomen, over de particuliere inkomens, het collectief te besteden inkomen, en de investe ringen. Uitgangspunt voor het inkomensbeleid moet zijn, dat iedereen in beginsel recht heeft op dezelfde beloning voor arbeid. „Beperkte verschillen op grond van verschil in ar- beidsoffer zijn, mits gemotiveerd en op zo breed mogelijke overeenstemming berustend, gerechtvaardigd". Niet verplicht Voorzieningen om mensen die niet meer kunnen of hoeven te werken een inkomen te verschaffen zullen er aldus de resolutie nooit toe mogen leiden, dat mensen buiten het arbeidsproces worden gehouden. Als duidelijk is dat iemand zich op grond van onredelijke argumenten onttrekt aan zijn of haar verantwoordelijkheid ten opzichte van de samenle ving, is de gemeeschap niet verplicht het inkomen van deze persoon op een bepaald niveau te handhaven. Verder wil het NW dat ook grote verschillen in persoonlijk vermogen verdwijnen. De ontwerp-resolutie wil dit bereiken door ondermeer aanpassing van het successie-recht, en door vergoeding op basis van gebruikswaarde bij het over gaan van particulier vermogen naar de gemeenschap. Het NW zal zich verzetten tegen het aantasten van het peil van de collectieve voorzieningen. Het zal de consequenties van die keus aanvaarden. Niet ondergeschikt Het NW aldus de ontwerp-resolutie wil een samenle ving waarin de gelijkwaardigheid van alle mensen tot uit drukking kan komen, waarin onrechtvaardige verschillen zijn uitgebannen en waarin arbeid niet langer ondergeschikt is aan kapitaal. De huidige maatschappelijke praktijk staat volgens het NW echter nog ver af van wat onder een rechtvaardiger samenleving moet worden verstaan. De ontwerp-resolutie zal nu worden besproken in de aange sloten NW-bonden. Het NKV stelt deze zomer zijn maat schappijvisie-program al vast Het is waarschijnlijk dat beide visies in een later stadium worden samengebald in één program, dat van het FNV. LUNTEREN (ANP) De voorzitter van de Christelijke Verenging van Militairen (CVM), de heer G. E. Baas, heeft de Koninklijke Militaire School en het opleidingscentrum voor Officieren van speciale diensten - vergeleken bij de Koninklijke Militaire Acade mie - „stiefkinderen" genoemd. Hij zei vanmorgen op de jaarvergadering van de CVM in Lunteren, dat de school en het centrum opleiden tot formeel leiderschap, dat wil zeggen tot het geven van leiding op grond van de plaats die in de hiërarchie wordt ingenomen, de „rang". Maar volgens hem heeft de koninklijke landmacht grote behoefte aan leidingge venden die hun gezag ontlenen aan hun vermogen, met mensen om te gaan, te communiceren en te werken en aan een goede vakkennis. Nu en in de toekomst, aldus de heer Baas, zal een leider alleen worden aanvaard en gerespecteerd door modern leiderschap. „Als niet alles in het werk wordt gesteld om dat te bereiken, dan laadt de leiding van de koninklijke landmacht een grote verantwoorde lijkheid op zich met alle consequenties van dien". Het opleiden van mensen voor het moderne leiderschap moet volgens de heer Baas niet gebeuren door goedwillende amateurs, maar door daartoe wetenschappelijk opgeleid personeel, zoals sociologen en psycholo gen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7