Treintje kijken" attractie nog zeven gelocaliseerd in ziekenhuis was dë Pinkster- Van gegijzelde kinderen BOVENSMILDE KERKTE OP HET VOETBALVELD Kazernepersoneel in wiek geschoten na kritiek op eten [Capers laten fwangere vrouw liet vrij NIEUWSGIERIGEN ^HINDEREN POLITIEWERK INNENLAND LEIDSE COURANT/' DTNSDAG 31 MEI 1977 PAGINA 5 i Van een onzer verslaggevers ASSEN De gezondheidstoestand van de tinderen uit de school in Bovensmilde is vrij redelijk te noemen. Van de 27 gijzelaartjes lie vrijdagmorgen in het Asser Wilhelmina- dekenhuis werden opgenomen, zijn er in middels al weer twintig thuis. Een van de :even die nog in het ziekenhuis liggen, ver- oonde verschijnselen die wezen op hersen vliesontsteking, maar is nu weer koortsvrij. )it heeft de kinderarts G. Nellik op een persconferentie meegedeeld, plen weet nog steeds niet met welke ziekte hen te maken heeft. Van alle kinderen worden bloed, urine en ontlasting in labora toria van de universiteit in Groningen onder- kocht. Pas als dat onderzoek is afgerond kan men met zekerheid zeggen om welke virus- »f bacterie-infectie het gaat. Volgens dokter Nellik staat overigens al vrijwel zeker vast dat een virus de verwek- ter van de infectie is. „Het is echter buiten- jewoon belangrijk om te weten welk virus iet precies is, in verband met mogelijke complicaties." De verschijnselen bij de kin deren zijn diarree, overgeven en bij sommi gen koorts en hoofdpijn. Die laatste twee symptomen doen volgens dokter Nellik aan een aan hersenvliesontsteking verwante vi rusziekte denken. Wegens overmatig vocht verlies hebben enkele kinderen via een in fuus vocht toegediend gekregen. In ieder geval hoeven, aldus geneesheer-di recteur H. Pot de kinderen niet lang meer te blijven, tenzij zich alsnog complicaties zouden voordoen. Dokter Nellik en directrice mevrouw J. A. Levert vertelden ook nog dat de infectiebron in de school een kans heeft gekregen door dat er zoveel kinderen en volwassenen lan gere tijd dicht op elkaar leefden onder weinig hygiënische omstandigheden. „De weerstand neemt af, het virus gaat circule ren en voor je het weet is men ziek. Eenmaal in het ziekenhuis, met goede medische en hygiënische verzorging, is er verder weinig gevaar meer", zo vulde zij nog aan. Dokter Nellik kon weinig zeggen over de geestelijke gezondheidstoestand van de kin deren. „Er zijn wel enkele problemen, maar daar houdt de psycholoog zich mee bezig." Hij meende niet dat psychische spanningen de oorzaak zijn van de infectie. In dit ver band wees hij erop dat een moeder van een van de gegijzelde kinderen inmiddels de ziekte ook heeft opgelopen. Over de mogelijkheid dat zich in de trein ook een infectie zou kunnen voordoen kon den dokter Nellik en zijn collega's van het Wilhelminaziekenhuis alleen opmerken, dat dat theoretisch niet uitgesloten is: Ook daar zijn vele mensen onder hygiënisch slechte omstandigheden al langere tijd bij elkaar. Een ziekteverwekker heeft daar dus volop kans. Voorzover bekend is er echter geen infectie uitgebroken in de trein. Op uitnodiging van de Leger- voorlichtingsdienst mocht daarom de hele nationale en internationale pers Eerste Pinksterdag een kijkje komen nemen in de keuken van de Johan Willem Frisokazerne, waar met man en macht wordt gewerkt om de enorme hoe veelheden voedsel klaar te ma ken. En, het moet gezegd, de keuken zag er niet alleen pico bello uit, ook het voedsel smaakte best. Volgens chef-kok Schipper worden er geen aangepaste maaltijden klaar gemaakt „Wel peppen wij de calorische waarde van het voedsel dat naar de trein en de school gaat zoveel mogelijk op. Vanwege de vitaminen veel fruit en - om de vermoeide mensen te ont zien - geen vette maaltijden". Een indruk te geven wat er sinds maandag verwerkt is: -2.000 luchpakketten, bijna 1000 kilo kaas, 4000 liter melk, 7000 broden, 45.000 kadetjes, 8000 krentebollen, 10 ton aard appelen, 18000 kilo vlees, 750 kippen en 300 kilo koffie Alle maaltijden worden door de eenheden zelf uit de kazer ne opgehaald. De verschillen de maaltijden worden ver deeld over 25 posten van rijk spolitie, marechaussee, land macht, mariniers, Rode Kruis en andere verzorgende eenhe den en natuurlijk over de mensen in de Vein en de school. Vanwege de enorme wisseling van manschappen moet er meer klaar gemaakt worden dan nodig om niet het risico te lopen dat sommigen geen eten krijgen. Dat betekent wel dat er enorme hoeveelheden weer terug keren en in de afvalton verdwijnen. „Treintje kijken" een bezigheid die de po litie naast handenvol werk ook veel hinder ODleverde. Een blik in de keuken van de Asser kazerne, waar het voedsel voor de mensen in de trein en de school en voor alle ingezette manschappen wordt klaargemaakt. Van een onzer verslaggevers ASSEN Het personeel van de manschappenkeuken van de Johan Frisokazerne in As sen is flink in zijn wiek ge schoten omdat er kritiek is geleverd op de maaltjden die het sinds vorige week maan dag vier keer per dag klaar maakt ten behoeve van de mensen in de trein en de school en de ongeveer 2500 politiemensen en militairen er omheen. De keuken draait continu met 45 koks en 30 hulpen onder leiding van chef-kok sergeant Jan Schip per. Zelfs justitievoorlichtster Toos Faber is volgens een ho ge militaire autoriteit een van de klagers die nogal wat op en aan te merken heeft over het voedsel. En dat is de eer van de militairen die nu al een week lang dag en nacht klaar staan, te na. SSEN (ANP) De treinkapers blijven idrukkelijk weigeren de zwangere vrouw |e zich onder de gijzelaars in de trein fcvindt vrij te laten. f is afgelopen weekeinde diverse keren »ntact geweest tussen het beleidscentrum I Assen en de trein en in die gesprekken tbben de kapers laten weten dat ze er niet rer denken de vrouw vrij te laten. Een roepering Zuidmolukse vrouwen had het {leidscentrum zondag verzocht namens hen in de kapers te verzoeken de zwangere rouw vrij te laten. Om welke groepering Uidmolukse vrouwen het gaat kon voor- phter Van Leeuwen niet meedelen. 'elefoonverbinding rein-school wordt niet gerepareerd iSSEN(ANP) De telefoonverbinding tus- en de trein en de school zal niet worden fcrepareerd. Iet beleidscentrum heeft dat de Zuidmoluk- jers in Bovensmilde en De Punt laten we- in. De reparatie van de lijn zou in de buurt jn de trein moeten plaatsvinden en dat zou veel risico's met zich mee brengen voor e PTT'ers die dat karwei zouden moeten itvoeren. Er wordt namelijk regelmatig •anuit de trein geschoten. Justitievoorlichter 'an Leeuwen wilde of kon niet zeggen hoe e Zuidmolukkers hebben gereageerd op de lededeling van de autoriteiten dat de ver- inding niet zal worden gerepareerd. (Van een onzer verslaggevers) DE PUNT De grootste, maar ook de meest gruwelijke toeristische attractie van dit Pinksterweekeinde werd gevormd door de gekaapte trein bij De Punt. Op de Duitse televisie werd zelfs spottend gesproken over de „Costa Molukka". Voor de politie was de grote toeloop reden om de weg Glimmen—De Punt over een lengte van twee kilometer af te sluiten. De algemeen inspecteur van de Rijkspolitie, generaal P. J. Plattel, was tijdens zijn in spectietocht langs de trein, op de middag van Eerste Pinksterdag matig te spreken over de ongebreidelde belangstelling van de tallozen in de omgeving van de trein. „De mensen zien niets anders dan een stilstaande trein op een kilometer afstand. Maar ze belemmeren wel de uitvoering van de taken van leger en politie. Ik zou iedereen willen vragen het „treintje kijken" te staken. De generaal kon geen zinnig woord zeggen over het beleid bij de kaping en over de situatie in de trein. Hij bevestigde slechts dat hij op inspectie was, en sprak met veel te hopen, maar al zou de kaping nog veer tien dagen duren, dan nog zou de rijkspolitie zijn mannetje staan." Op vragen van de tientallen buitenlandse journalisten over de conditie van de gijze laars in de trein kon de algemeen inspecteur geen antwoord geven. „Officieren van de rijkspolitie uit het hele land hebben hier hun eigen specifieke taken, en ik kan alleen maar zeggen dat ze die met veel verantwoor delijkheidsbesef uitvoeren." In Bovensmilde hebben de postende mannen van de rijkspolitie, de marechaussees en de soldaten niets dan lof voor de dorpelingen. „Dat hebben we nog nooit meegemaakt, zoals we hier worden opgevangen en ver zorgd, zegt een rijkspolitieman. Een uit spraak die zonder aarzeling wordt onder steund door andere leden van de groep. Bovensmilde doet zijn best. Op alle mogelij ke manieren probeert het dorp het meestal eentonige werk van de postende mannen te veraangenamen. In sommige straten wordt door de bewoners een dag- en nachtschema gehanteerd, om de koffie-voorziening niet te stagneren. Tuinstoelen en lectuur worden aangedragen, op een straathoek staat zelfs een compleet bankstel. Tentjes en windschermen worden opgezet, garagedeuren worden geopend en auto-portieren ontsloten. Men geeft de man nen alle mogelijkheid zich te beschermen tegen de ongewoon felle nachtelijke kou. De mannen zijn tijdens hun opleiding en in hun werk wel gehard, maar door gebrek aan slaap, ongeregelde aflossing en extra inzet op andere punten in of om het dorp, vraagt veel van het menselijk lichaam. De mannen komen overal vandaan, van Maastricht tot Alkmaar. Een vrij pinkster- weekeinde was er voor hen niet bij. Menige bewoner van Bovensmilde gaf dan ook de mannen gelegenheid even naar huis te bel len. Alweer zo'n teken van dankbaarheid. De kinderen zijn vrij; de grootste spanning weggeëbd. En daaraan hebben de politie- annen, de soldaten en de marechaussees elk op hun eigen manier aan meegewerkt. Maar toch is er een fiks deel van de span ning gebleven. De onderwijzers, die de kin deren tijdens de gijzeling zo goed hebben opgevangen, zitten nog vast in de school. Hun kinderen spelen alweer buiten; het is niet aan hen te zien of ze nu wel of niet gegijzeld zijn geweest. En pas als de onder wijzers vrij zijn, en de politiemannen ver dwenen, kan Bovensmilde weer een beetje zijn wat het geweest is. nog niet De openlucht-dienst op Pinkstermorgen werd door enkele honderden Smilde- naren bijgewoond. Samen met haar lievelingspop ligt een van de schoolkinderen in het Asser ziekenhuis. Waarschijnlijk mag ze vandaag weer naar huis. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE „Laat ons proberen, tegen alle gedachten in, te bidden voor hen die deze afschuwelijke acties beraamd hebben en uitgevoerd. God, laat ze niet tot het uiterste gaan. Heer, ontferm u over de mensen in de school en in de trein." Dat waren de slotwoorden van het gebed dat zondagmorgen werd uitgesproken door ds. D. Suurmond, gereformeerd predi kant uit Smilde tijdens de open- luchtdienst op het voetbalter- rein van Bovensmilde. Enkele hondeden inwoners van het dorp waren op deze zonnige pinkstermorgen opgetrokken naar het terrein aan de rand van het afgezette gebied. De dienst was voorbereid door de Gereformeerde en Nederlands Hervormde kerk in samenwerk ing met het Leger des Heils. Onder de kerkgangers waren bijna alle kinderen uit de bezet te school met hun ouders. De dienst werd begonnen met het massaal samenzingen van het lied „Grote God wij loven u". Na een kort welkomswoord door majoor M. E. de Wit, divi siecommandant van het Leger des Heils uit Groningen, volgde de prediking door ds. J. de Groot, hervormd predikant uit Bovensmilde. Hij sprak zijn be wondering uit voor de waardig heid, het vertrouwen en het ge loof in God dat de bevolking deze week aan de dag heeft gelegd." Bovensmilde heeft de afgelopen dagen getoond dat het zich weet te beheersen. En Bovensmilde heeft nog vertrou wen in de afloop van de gijzelin gen," aldus de predikant. De predikant vertelde van een jon getje dat thuisgekomen uit de bezette school tegen zijn vader 'had gezegd: „Pappa, ik wachtte op u. Ik dacht wel dat je me zou komen halen. Waarop de vader gezegd had: Jongen je weet toch dat ik steeds bij je ben geweest, vlak bij? Ds de Groot: als wij als dorp in dat vertrouwen in de hemelse Vader kunnen leven dan is het goed". Hij besloot de kerkdienst met de woorden: „de open won den zullen door liefde moeten genezen. Als kerken zeggen wij nu en voor de toekomst die erg moeilijk zal zijn: Méik er wat van. Ook als de hekken van de politieafzettingen uit de tuinen zijn weggehaald. Wij zullen ver der moeten leven in een geest van vergeving, hoe moeilijk dat ook is op dit moment".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5