3 Pinksterzon bracht wisselend succes Veel animo voor Milieu Bijenmarkt CddoeGou/iant lm MIS m lol 1.50 gulden REDUKTIE IJSHAL UITGESTORVEN: LEIDSE HOUTGEBEUREN GESLAAGD Gevolgen besluit Breestraat JA I DINSDAG 31 MEI 1977 LEIDSE COURANT «Ing, Het Leidse Houtgebeuren was weer een succes. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het zonnige weer van bet afgelo pen pinksterweekend is niet door iedereen even enthousiast begroet. Weliswaar droegen de weergoden bij aan een succesvol kleine Leidse Houtgebeuren, waar jong en oud giste ren zich koesterend in de zon van een feeste lijk totaalprogramma kon genieten, maar dat zelfde mooie weer zorgde dit weekend voor wat bedrukte gezichten in de Menken Ushal. Zoals bekend ligt er allang geen ijsvloer meer bij Ton Menken, maar vinden er allerlei andere activiteiten aan de Vondellaan plaats. Sinds jongstleden vrijdag is dat de sportbeurs Sport 77, de eerste in Nederland en in Leiden met tal van primeurs op sportgebied en veel ander aantrekkelijks. Maar helaas: de organisatoren van deze beurs konden het afgelopen weekend bepaald niet juichen over de grote aantallen bezoekers. Veel mensen waren er op uitgetrokken en bleken allerminst behoefte te hebbert aan al het fraais dat op deze unieke beurs te zien is. Vandaar dat de Menken Ushal zaterdag en zondag een uitgestorven indruk maakte. Er waren ogen blikken waarop er alleen maar standhouders in de hal waren. De geringe afkoeling van gisteren bracht al meteen meer mensen naar de sportbeurs, maar toch nog te weinig om tevreden gezichten te zien. Toch laat organisa tor Jos Verheul het er bepaald niet bij zitten: hij doet er alles voor om de eerste Nederlandse sportbeurs voor aanstaande zondag toch nog tot een succes te maken, zodat deze, na de succesvolle rommelmarkt van vorige week, eveneens volgend jaar zal worden geprolon geerd. Aan Jos Verheul zal het niet liggen. Om de mensen die waar voor hun geld te geven (en meer dan dat), die ze verwachten zullen in elk geval vanavond alle demonstraties gegeven worden die zaterdag en zondag bij gebrek aan belangstelling niet door konden gaan. Dat wil zeggen dat de sportschool van Aad van de Luit vanavond diverse oosterse vechtsporten zal de monstreren, dat er voorts demonstraties van schermen (door de Nederlandse schermbond) en gewichtheffen (door De Spartaan) op het programma staan en dat er verder door de Nederlandse tafeltenniskampioen Bert van der Helm een tafeltennisdemonstratie gegeven wordt. Los van het tonen van deze sporten blijft voor elke bezoeker de mogelijkheid be staan zelf actief aan een en ander deel te nemen, en wat dat betreft is er keus volop: van een kunststof „ijs"-baan tot een simulatieauto race in een Lothus Junior, een voorloper van de formule 3 wagens. En dan natuurlijk de sportprimeur van de Golfomat, die ook het afgelopen weekend al de meeste aandacht trok. Daarnaast zal het aantal sportattracties op de sportbeurs "77 later deze week nog worden uitgebreid. Zo is er een stand van Barry Hulshoff te verwachten waar hij zijn eigen sportkleding zal tonen, en heeft Jos Verheul vanaf donderdag een echte langlauf ski baan laten aanrukkenEr blijft dus nog genoeg te zien in de ijshal en er is tot en met zondag nog gelegenheid een kijkje te nemen. Alleen wie vandaag gaat kan nog een extra voordeel tje meepikken: om de stilte van het afgelopen weekend te compenseren is de toegangsprijs vandaag op vertoon van de reductiebon elders op deze pagina voor lezers van de Leidse Courant 1,50 gulden verlaagd. Familiefeest Het succes moet voor de sportbeurs dan nog komen, de organisatoren van het kleine Leidse Houtgebeuren waren heel erg blij met het fraaie weer van Pinksteren. Om het openlucht theater, dat voor velen verborgen ligt tussen de sportvelden van Kikkerpolder en Oegstgeest, weer eens wat nieuw leven in te blazen was met een kleine subsidie van de gemeente (1000 gulden, minder dan de helft waarom was ge vraagd) een feestelijk totaalprogramma op touw gezet, 's Morgens bestond dit uit volks dansen door Krici Krici Ticek en een kinder dansgroep, waarbij jong en oud zich kon aan sluiten, gevolgd door een blijspel door de to neelgroep Dialoog uit Was^üaar, dat handelde over dikke dames die in een gezondheidscen trum proberen er wat pondjes af te krijgen: een kostelijk vermaak voor de vele gezinnen die het zonovergoten gras bevolkten. Na een korte lunchpauze kwam er nog veel meer: clowns en acrobaten van het LAK-theater, een goochelaar en de volksdansgroep Achalai. Vaders en moeders met kinderen maakten ver volgens plaats voor het Leidse blue-jeansvolkje dat ondanks het burgervaderlijk verbond ver bod een groots popfestival op eerste pinkster dag dan toch nog van wat swingende klanken kon genieten. Terwijl een van de organisatoren van dit gestrande festival Wim Plasmeijer kijkend naar 300 poplife-liefhebbers in de zon iets weg moest slikken traden in het openluchttheater de groepen Spoil en Doop op. De eerste was vorig jaar al te zien geweest op het pinksterpopfestival dat toen rond de Burcht werd gehouden. De tweede groep, een betrekke lijke nieuwkomer, heeft al eens in de Blauwe Huzaar opgetreden en doet op het eerste ge zicht wat aan KC en the Sunshineband denken, al was het alleen maar om de belangrijke rol van de blaasinstrumenten in deze achtmansfor matie. Een groep waar we ongetwijfeld nog meer van zullen horen. Open dag En dan was er nog de open dag van K en O en de Schouwburg, samen het Cultureel Cen trum aan de Oude Vest vormend. Om de drempelvrees nu eindelijk eens weg te nemen, waren in overleg met de Leidse Jeugdactie de deuren gisteren vanaf drie uur 's middags open gezet en keken 150 jongeren naar nonstopfilms, bewerkten hout en slepen edelstenen tot siera den. Een en ander begeleid door de disko van Rob West. Naast deze kennismaking had de open dag op het Cultureel Centrum nog esn bijkomende functie: het werven van kunstlief hebbers door de CJP-commissie. Nu het cultu reel jongerenpaspoort geldig is geworden voor iedereen van 0 tot 25 ligt er een heel nieuw wervingsgebied open en daar werd gisteren meteen op ingespeeld. De open dag werd afgesloten met een popspec- takel in de statige Leidse Schouwburg. Op de bühne werden daar klanken voortgebracht zoals dit kunstjuweeltje die nog niet eerder binnen haar muren heeft gehad tijdens het optreden van Earth and Fire, in de plaats van Alquin dat zoals bekend was gehandicapt door een gevloerde drummer. Imkers aan het werk op de Leidse Bijenmarkt. Popkwaliteit in Leidse Schouwburg LEIDEN Ter afsluiting van de door K en O en Schouwburg gehouden open dag in het Cul tureel Centrum aan de Oude Vest, vond in de Schouwburg- zaaj voor het eerst in de ge schiedenis een popconcert plaats. Het uitgenodigde Al quin moest wegens ziekte van de drummer verstek laten gaan. in plaats waarvan Earth and Fire op de bühne verscheen. Omdat het hier om een novum giiig was het voor iedereen de vraag of de kleine, maar gezelli ge zaal zich wel voor dit soort gebeurtenissen leende. Tot ie ders verbzing was de geluids kwaliteit echter van een zeer hoog peil. Alleen de hoge tonen met name van drumstel veroor zaakten een echo, die echter nauwelijks storend was. De akoestiek van de overbekende Stadsgehoorzaal kan duidelijk niet tegen die van de Schouw burg op. De Schouwburgzaal blijkt zich uitstekend te lenen voor popconcerten, hoewel de capaciteit wel wat klein is voor gerenommeerde groepen. Het optreden van Earth and Fi re was, mede door deze uitne mende akoestiek, van goede kwaliteit, ook al omdat de leden van de groep er zichtbaar van genoten in de Schouwburg te spelen. Opgezweept door de vir tuoos spelende slaggitarist Chris Koerts, wiens vingervlugheid al leen benaderd wordt door Jan Akkerman, steeg het muzikale peil uit boven dat wat we van Earth and Fire tot dusver in Leiden gewend waren. Dit gold met name voor het slotnummer „To the World of the Future", van de gelijknamige LP. Gehol pen door een op de band opge nomen achtergrondkoortje, dat de zang van Jerney Kaagman uitstekend aanvulde, was dit het hoogtepunt van de avond. Daar de groep nog zelden optreedt en er geen plannen zijn voor nieu we LP's was het misschien wel het laatste optreden can Earth and Fire in Leiden, een reden te meer waarom het jammer was dat er geen toegift meer afkon, iets waar het publiek toch duidelijk recht op had THEO PELSER LEIDEN De Milieu Bijen markt die afgelopen zaterdag door de afdeling Leiden van de Vereniging tot bevordering van de bijenteelt werd gehouden kan een groot succes worden genoemd. De publieke belang stelling voor de milieumarkt was groot, het geheel zag er goed verzorgd uit en maakte ook een erg gezellige indruk; dat vond wethouder Tesselaar blijkbaar ook, want hij bleef nadat hij de markt had geopend nog verscheidene uren ronddo len. De dit jaar 65 jaar bestaande afdeling Leiden en omstreken van de vereniging had de plaats dan ook zeer goed gekozen; de statige Sterrenwachtlaan bleek zich uitstekend te lenen voor de milieu-vriendelijke activiteiten van zaterdag. Hoewel de bijen natuurlijk het uitgangspunt van de markt vormden waren er diverse acti viteiten op touw gezet die het geheel verlevendigden; het straattheater van het Leids Aca demisch Kunstcentrum voerde wat maatschappijkritisch toneel ten tonele, met de nadruk op de bio-industrie en de reclame. Als afsluiting gaf het straattheater wat ijzingwekkende acrobatiek tussen de sterrenwachtkoepels ten beste. Verder trad de volks dansgroep Kriêi krifii ticek op met Joegoslavische en Israëli sche dansen. Talrijk waren de marktkraampjes waar weer van alles gebeurde: een expositie van bekroonde bloemstukken van de Leidse Jeugdkampioen schappen bloemschikken van vorige week; de uitoefening van de oude ambachten zoals wol- spinnen, kantklossen, korfvlech- ten en koperslaan; stands van de verenigingen die actief zijn op het gebied van natuurbe scherming en milieuzorg, waar de Leidse imkers al jaren goede contacten mee hebben. Indruk wekkend was de grote groene vrachtauto van Staatsbosbe heer, waar, zo bleek, een hele tentoonstelling uitgeklapt kon worden. Bij< len Uit de stands van de Vereniging tot bevordering van de bijen teelt bleek dat er nog heel wat komt kijken bij het imkeren. Talloze geheimzinnige attribu-' ten lagen hier over de tafels verspreid. Door middel van twee plexiglazen kasten konden de bezoekers het bijenvolkje aan het werk zien in de honin graten. Eén bij was niet zo blij met de belangstelling want hij stak na een ontsnapping een jeugdig bezoekertje; de voorzit ter van de vereniging greep ech ter meteen in met verzachtende 7alf en toen waren de tranen snel gedroogd. De bijen kwamen ook aan bod op de doorlopende filmvoorstel lingen in de gebouwen aan de Sterrenwachtlaan, die door ge meentebestuur en universiteit voor deze gelegenheid ter be schikking waren gesteld. Cen traal op de markt stonden ui teindelijk de handel in en de keuring van de bijenvolken. Bij de keuring der bijenkasten kwa men uiteindelijk twee winnaars uit de bus; een eerste prijs voor de heer Doorschodt uit Leiden en een tweede voor de heer Prins uit Delft. Zij vertrokken met fraaie bekers naar huis. De Vereniging tot bevordering van de bijenteelt geeft jaarlijks cursussen voor beginners en ge vorderden die door het rijk ge subsidieerd worden. De vereni ging heeft tot haar genoegen kunnen constateren dat de ani mo voor die cursussen groot is; beginnende imkers krijgen van de vereniging zoveel mogelijk hulp bij de verzorging van hun eerste bijenvolk, dat ze cadeau krijgen. Het is voor iedereen mogelijk om bijen te houden. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met de be stuursleden: voorzitter Th. Weijmman, Helene Swarthplant soen 23, Hazerswoude, tel 01714—2606; secretaris R. J Dijk, Churchilllaan 20 in Lei den, tel. 071—760109; penning meester A. Neve, Koraalstraat 24, Leiden, tel. 071-764413. Bij inlevering van deze bon aan de kassa Ton Menken Ushal 27mei/5juni HET vorige week uitvoerig in deze kolommen behandelde besluit van de Raad van State een streep te halen door de plannen van het gemeentebestuur de Breestraat te reconstrueren tot een semi-voetgangersgebeid en deze ver volgens „op proef" voor zeker 9 maanden af te sluiten voor autoverkeer is niet zonder gevolgen. In zekere zin kan zelfs van een novum in de administratieve rechtspraak worden gesproken. Dat novum betreft dan niet zozeer het door wethouder Waal geuite verwijt aan het adres van de president van de Raad van State dat deze met zijn besluit op de stoel van het gemeentebestuur dat het gemeentelijk beleid bepaald zou zijn gaan zitten. Het is zeer de vraag of het Breestraat-be- sluit wel zo mag worden uitgelegd, maar die vraag kan voorlopig nog in het midden blijven. FEIT is in elk gevalwel, dat het besluit van de Raad van State de gemeenten in Nederland met zoveel worden uit drukkelijk verbiedt verkeersmaatregelen op proef te nemen. Deze proefmaatregelen zijn een graag gehanteerd middel om zonder al teveel verzet een bepaald verkeersbeleid te voeren en wordt als zodanig ook door wethouder Waal regelmatig gehanteerd. In dit verband zijn te noemen de Steenstraat, waar met de route van de bus en het autover keer tot groot ongenoegen van de middenstand ook is geëxperimenteerd. Daarnaast is van een experiment sprake geweest bij maatregelen in Maredorp, rond de Oude Vest, waar de rijrichting werd omgekeerd en onlangs ook nog bij de maatregelen rond de Nieuwstraat. Vaak wordt een bepaald besluit dan voor een proefperiode genomen tijdens welke dan klachten moeten worden ingediend. Wanneer dat niet gebeurt blijft de maatregel ongewijzigd en zelfs al komen er bezwaren moet nog maar worden afgewacht of deze tot een terugdraaien zal leiden, zoals bij de Steenstraat het geval was. Dat met deze politiek van proefmaatregelen door de Raad van State radikaal wordt afgerekend is wel een van de belangrijkste gegevens uit het besluit. INTUSSEN is de nederlaag van de gemeente op het stadhuis als een bom ingeslagen. Met name bij de wethou der van verkeer en stadsontwikkeling. Waal, moet de uitslag hard zijn aangekomen. De laatste weken toonde hij zich bijzonder zelfbewust, om niet te zeggen arrogant als het om de bezwaren van het bedrijfsleven tegen zijn verkeers beleid ging. Die arrogantie bracht hij wel het duidelijkst tot uitdrukking in een opmerking tijdens de laatste ver- keerscommissie op 9 mei. Op bezwaren van de vertegen woordigers van het bedrijfsleven tegen voorgenomen ver keersmaatregelen rond de Nieuwstraat riep Waal simpel uit „Dan moet u maar in beroep gaan bij de Kroon".. Na het succes van het LCC zal dat zeker in de toekomst niet meer tegen dovemansoren gezegd zijn. Lenteconcert LESKO Het Leids Studenten Kamerorkest (LESKO) geeft op donder dag 2 juni het lenteconcert. Uitgevoerd worden werken van Hindemith, Varése, Bartok, Schönberg en Ashkenazy. Het geheel staat ook onder leiding van de laatstgenoemde compo nist, Benjamin AshkenazyLESKO legt zich er op toe 20e eeuwse muziek uit te voeren en begrijpelijk te maken. Aanvang 20.15 uur in het LAK-theater, Levendaal 150. Toe gang f 6,- CJP, LAK K&O, 65+ 4,-. W. C. H. Staring In bet museum van Geologie en Mineralogie wordt van 1 juni tfm 1 oktober de tentoonstelling W. C. H. Staring gehouden. Staring is de grondlegger van bet geologisch onderzoek in Nederland. Het museum van de Hooglandse Kerkgracht 17 is van maandag tfm vrijdag van 10-12 en van 14-17 uur geopend. Promoties (I) In de afgelopen week vonden er aan de Leidse Universiteit vier promoties in de wiskunde en de natuurwetenschappen plaats. Respectievelijk de heer G. E. J. Eggermont uit Leiderdorp, de heet P. Katgert uit Leiderdorp, de heer L. A. G. M. Wulffers uit Leiden en de heer S. A. L.M. Kooijman uit Leiden zagen zich getooid met de titel „doctor". Promoties (II) Un juni zullen aan de Leidse Universiteit dertig promoties plaatshebben. Daarvan zullen er twee in de faculteit der godgeleerdheid zijn, twee in de rechtsgeleerdheid, vier in de faculteit der geneeskunde, veertien in de faculteit der wiskun de en natuurwetenschappen, vier in de faculteit der letteren, drie in de faculteit der sociale wetenschappen en in de centrale mterfaculteiL Het totaal aantal promoties in het lopende academiejaar komt hiermee op honderdeenenveertig, het hoogste aantal dat tot nog toe in één academiejaar aan de Leidse Universiteit heeft plaatsgehad. Promoties III De heer J. M. A. Buiskool Toxopeus promoveerde vorige week Ain<uiag san de Leidse Universiteit tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift geti teld „The Development of microtextures ans dislocation substructures in naturally deformed olivines from various enviroments". In het proefschrift beschrijft dr. Buiskool Toxopeus boe boog voltage electronenmicroscopie en maak selanalyse zijn gebruikt om dislocatiesubstrvcturen en voor- keursoriën La tiepa tronen van kristalassen te bepalen van bet mineraalolivijn in natuurlijke gedeformeerde peridotieten. Na veel pagina's komt bij tot de conclusie dat afhankelijk van de defonnatieomstandigbeden andere slipsystemen wor den gegenereerd, waardoor bet mogelijk is enkelvoudige en meervoudige de formatiestructuren van dislocaties in ge steenten te onderscheiden. De redactie van Allerleids is alleszins bereid dit zonder meer van de kersverse doctor aan te nwirn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3