'Persoonlijke motieven oorzaak bestuurscrisis' PETER MAAIT Amsterdam voor derde maal Europees hockeykampioene nK«erU»«Sle De Ruiter mist Europese titel op enkel punt EX-DAMBONDPENNINGMEESTER HANS BOS: SPORTTRIBUNE zacht en lichtmild' van smaak KAMPONG KOMT NIET VERDER DAN VIJFDE PLAATS LEIDSE COURANT PAGINA 24 30 DEN HAAG „Eigenlijk kennen wij de werke lijke achtergronden van dit hele drama nog niet eens precies. Wanneer iemand dient te vertrekken, dan is daarbij tenminste een ge gronde motivering omtrent het hoe en waarom toch zeker vereist Dat is in dit geval formeel echter beslist niet gebeurd. Je kunt iemand, die vijf jaar lang heel wat vrije uurtjes voor deze functie heeft opgeofferd, toch niet zo maar zonder duidelijke redenen aan de kant schuiven. Mijn financieel beleid heeft per slot van rekening nog nooit en te nimmer ter discussie gestaan. Daar kan het dus zeker niet aan hebben gemankeerd. Neen, de echte oor zaken van deze uitermate trieste affaire die nen volgens mij veel eerder op het persoonlij ke vlak te worden gezocht. En daarmee begeef je je natuurlijk direct op bijzonder gevaarlijk terrein". Aan het woord is Hans Bos uit Rijswijk, tot voor kort penningmeester van de Koninklijke Neder landse Dam Bond. Een bond. die sinds vorige zaterdag met een complete bestuurscrisis zit opgescheept. Tijdens eerl algemene ledenverga dering in Utrecht trad het dagelijks hoofdbe stuur namelijk in zijn geheel af naar aanleiding van een nogal verregaand conflict rond boven genoemd persoon. Bestuursleden van verschillende provinciale dambonden eisten op deze overkoepelende bij eenkomst plotseling het onmiddellijke vertrek van KNDB-penningmeester Bos. Het hoofdbe stuur schaarde zich evenwel prompt achter Hans Bos, wenste direct een nadere uitleg, kreeg die mogelijkheid vervolgens niet en de zeven leden stapten tenslotte resoluut op. De hele gang van zaken, waarbij thans een tragisch hoogtepunt is bereikt, werd oorspron kelijk in feite aan het rollen gebracht door toedoen van jeugdleider Piet Levels uit het Gelderse Huissen. Hij toonde zich in het verle den al meerdere malen een fel tegenstander van Hans Bos. Laatstgenoemde: „In januari schreef Piet Levels een brief waarin hij verklaarde niet langer met de overige leden van het dagelijks bestuur te kunnen samenwerken. Redenen werden ook hier niet of nauwelijks genoemd. Ook de voor Ex-voorzitter Jo Pijen beaamt dat de contacten tussen hoofdbestuur van de dam bond en regionale besturen te wensen overlaten. 9 Hans Bos vindt dat iemand op zakelijke gronden moet worden beoordeeld. Dat is in zijn ontslagzaak als bestuurslid van de dambond niet gebeurd. zitter van de provinciale bonden kwamen dit tegelijkertijd aan de weet. Het hoofdbestuur maande Levels voorts de brief in te trekken om de zaak binnenskamers naar behoren te kunnen afhandelen. Zo niet, dan zou aan de algemene vergadering worden voorgelegd Levels uit diens functie te ontheffen". Staande deze vergadering werd echter Hans Bos als de grote zondebok aangewezen. „Vori ge week is er andermaal een brief van Levels langs de provinciale voorzitters gegaan. Buiten medeweten van het hoofdbestuur om, dat er klaarblijkelijk geen kennis van mocht nemen. Vermoedelijk maar we kunnen nu eenmaal niets anders dan vermoeden hebben per soonlijke motieven hierin de hoofdrol ge speeld", aldus Hans Bos. Bij velen kwam de heer Bos dit jaar in een kwaad daglicht te staan door zijn bemoeienis sen bij de voorbereidingen van de daminterland tussen Nederland en Frankrijk. De vijftig jaar bestaande Gelderse Dambond was aanvankelijk toegezegd dit evenement te mogen organiseren, maar tenslotte werd Rotterdam uitverkoren. „In Rotterdam waren gewoon beduidend meer financiële mogelijkheden voorhanden. Boven dien heeft Gelderland inmiddels al genoeg aan dacht gekregen. Diverse belangrijke evenemen ten speelden zich namelijk in en rondom Am- hem af". Binnen de kringen van de bestuurlijke damwe- reld kent Hans Bos zonder enige twijfel meer vijanden dan alleen Piet Levels. Ook de ver standhouding met bijvoorbeeld Frits van Vloten uit Dordrecht, de voorzitter van de provinciale dambond Zuid-Holland is allesbehalve rooskleu rig- Ex-penningmeester Hans Bos hierover: „Van Vloten is van begin af aan tegen mijn benoe ming tot penningmeester geweest. Destijds in 1972 zag hij waarschijnlijk geen kans om een spaak tussen het wiel te steken. Ik wil hierbij overigens echt niet met modder gaan smijten. Daar heb ik helemaal geen behoefte aan. Maar mijns inziens wilde de algemene vergadering in Utrecht niet met redelijke argumenten op tafel komen omdat die er doodeenvoudig niet waren. En al zouden die er wel geweest zijn, dan vielen ze toch gemakkelijk te ontzenuwen". Vervolgens valt de heer Bos de provinciale bestuurderen toch wel degelijk scherp aan. Zijn weloverwogen relaas: „Het niveau van de provinciale bestuursleden is zodanig dat je op dergelijke onnozele en niet ter zake doende punten kunt worden weggestuurd. Dat Is ken merkend voor het damgebeuren in Nederland. Neem verder onder meer voorzitter Meure van de dambond in Noord-Holland. Die kreeg na drukkelijk de opdracht moe om tijdens de algemene ledenvergadering voor de vacature Bos te stemmen. Uiteindelijk hoorde hij echter tot de eisers van mijn vertrek". Tussen de verschillende provincie-besturen en het nu dus afgetreden hoofdbestuur was in de der jaren derjaren een geweldige kloof van meningsverschillen ontstaan. „Enkele voorzit ters praten volledig in hun eigen straatje. Zoals het hun het beste uitkomt. De wensen van de leden worden gekleurd of soms zelfs helemaal verdraaid weergegeven. Gp deze manier is er uiteraard helemaal geen sprake van een demo cratisch beleid. Afspraken werden in het recente verleden doodeenvoudig niet nagekomen. Ik kan daar een heel boek over schrijven maar laten we het maar gezellig houden". Volgens ex-penningmeester Hans Bos, in deze wordt hij trouwens volledig gesteund door ex- voorzitter mr. Jo Fijen uit Zoetermeer, zijn de provinciale besturen ook ontegenzeggelijk on voldoende vakbekwaam bemand. „En die grote afstanden onderling beïnvloeden de communi catie met het hoofdbestuur tot overmaat van ramp zeer negatief. Men begrijpt elkaar ge woonweg niet. We hebben de afgelopen maan den massa's nota's verstuurd om de mensen wat nader bij de kern van de hele zaak te betrekken. Die stukken worden echter nauwe lijks gelezen". De Nederlandse dammers zitten intussen met de gebakken peren. De taken van het afgetre den hoofdbestuur worden voorlopig zo goed en zo kwaad als dat gaat vervuld door een inder haast gevormd driemanschap bestaande uit de provinciale voorzitters Van Vloten (Zuid-Hol land). Meure (Noord-Holland) en Theunissen (Utrecht). Deze drie heren zullen in de nabije toekomst ook voor een nieuw dagelijks bestuur moeten zorgen. Dick Kiers BRUSSEL Rotislav Letsjinski is de nieuwe Europese dam kam pioen. In de spannende slotfase van de vijfde titelstrijd wist de 19-jarige speler uit Rusland Jan de Ruiter juist één punt voor te blijven. Aanvankelijk had de Bel gische grootmeester Oscar Ver- poest de beste kansen om de titel te winnen, maar in de achtste ronde moest Verpoest de Frans man Vigne remise toestaan, waar- De kansen van Verpoest, die in de eerste helft van het toernooi nog de leiding had, werden nog minder door zijn zaterdag behaalde remise tegen de Fransman Delhom. Daar door had de onderlinge puntende- ling tussen Letsjinski en De Ruiter voor de beide koplopers Ver poest had zaterdag immers een vrije dag waardoor De Ruiter en Letsjinski hem konden passeren in de rangschikking geen negatie ve gevolgen. Zondag, in de der tiende en laatste ronde, zorgde Letsjinski voor de beslissende wending. Hij versloeg de Tsjechos- lowaak Malik, terwijl De Ruiter te gen de tweede deelnemer uit Rus land, Sjawel, niet verder kwam dan remise. De Ruiter heeft er gisteren tegen Sjawel alles aan gedaan om tot winst te komen, maar de Rus hield behoedzaam verdedigend de felle aanvallen van de Deventer- naar onder controle. Het resultaat was een puntendeling. Ook de Ts- jechoslowaak Malik heeft fel ge streden. Hij bereikte tegen Lets jinski zelfs een positie van elk acht stukken met ieder een dam, waar bij de Tsjechoslowaak zelfs beter stond. Van dit moment af begon Malik echter zwak te spelen. Hij stapelde de ene fout op de andere en Letsjinski kon onverwacht nog gemakkelijk winnen. Gezien het spel van Letsjinski, die tweede werd in het kampioenschap van Rusland in 1976, lijkt het spelpeil in Rusland bepaald niet gestegen. Verpoest tenslotte, won, na de langste partij van de dertiende zit ting, var) Marini. De Belg behaalde daardoor een gelijk aantal punten als De Ruiter, maar door toepas sing van het Sonnenborn-Berger- puntensysteem eindigde De Ruiter toch op de tweede plaats. De Ne derlandse bondscoach sloot met deze klassering een goed toernooi af. Onverwacht goed, misschien, gezien zijn plaats elfde bij het onlangs gehouden toernooi om het Nederlands kampioen schap. ';N>coi>Nt WENEN Het is de dames van Amsterdam wederom gelukt Voor de derde maal in successie heb ben zij beslag weten te leggen op de Europese hockeybeker voor landskampioenen en voor de der de achtereenvolgende maal was Eintracht Braunschweig in de fi nale het slachtoffer (3-40). Met als uitblinksters Toos Bax en Kiki de Wolf nam Amsterdam reeds na acht minuten spelen de leiding. Dit door een benutte strafslag van Anneke van Puffelen. Zeven minu ten na de hervatting maakte het oppermachtige Nederlandse team aan alle onzekerheid een vroegtij dig einde. Nannie van den Eist profiteerde van een geweldig mis verstand in de Duitse verdediging: 2—0. Vijf minuten later zat de damesfi nale er in feite reeds op. Toos Bax schoot na een strafcorner keihard in: 3—0. De aangeslagen Duitse dames misten in de slotfase een unieke mogelijkheid op een even tuele verbetering van de score. Een strafpush van Margit Müller werd zonder al te veel moeite door doelvrouwe Els Wagenaar onscha delijk gemaakt. Al met al een toch eigenlijk wel enigszins onverwachts succes voor Amsterdam, dat na de zwakke start tegen de Franse kampioen Stade Francais ook in de tweede poule wedstrijd tegen Wenen nog nau welijks kon overtuigen ondanks de behaalde 2—0 overwinning.De laatste wedstrijd in de poule, tegen de Belgische kampioen Uccle, moest dan ook beslist worden ge wonnen omdat bij een gelijkspel de Brusselse dames de finale zou den hebben bereikt. Door treffers van Toos Bax, Joke Adriaanse en Nannie van den Eist behaalde Am sterdam een knappe 3—0 zege. Uccle legde uiteindelijk beslag op de derde plaats door een 31 overwinning op Slavia uit Tsje- choslowakije. 9 Frank Marree duelleert om de bal met de Duitser Gajek in het duel dat Kampong met 3-2 van Schwarz Weiss verloor. Kampong Van de vijf keer dat Kampong als nationaaj clubkampioen heeft deelgenomen aan het toernooi om de Europese hockeybeker, zijn de mannen uit Utrecht nooit zo laag geëindigd als dit jaar. Een vijfde positie was na twee tweede plaatsen, een derde en een vier de een goede reden tot teleurstel ling. Het betekende voorts ook dat Kampong zich voor het eerst niet plaatste voor de eindronde, waarin de winnaars van de vier poules tegen elkaar uitkomen. Vier wedstrijden moest Kampong op het toernooi in Londen spelen. Daarvan werd driemaal gewonnen en eenmaal met gering verschil verloren. Maar dit laatste gaf ten slotte wel de doorslag. Van Scharz Weiss Kóln werd met 3—2 verloren. Gewonnen werd ver der van Dynamo Alma Ata uit Rus land (3—2). KS Warta uit Polen (3—1) en Nottingham uit Engeland (6—0). Voor de halve finales plaat sten zich de teams van Southgate. Royal Uccle Brussel. Schwarz Weiss Köln en Terrassa uit Spanje. De Engelse bekerhouder Southga te prolongeerde uiteindelijk het be zit van de Europese beker voor heren, door in de finale met 41 te winnen van Royal Uccle. De grondslag voor deze op één na grootste zege uit de acht tot dus ver gespeelde finales werd gelegd in de eerste acht minuten. Twee treffers van Bernard Cotton en één doelpunt van Mike Crowe namen de spanning toen reeds goeddeels weg. In de strijd om de derde en vierde plaats won CD Terrassa ten slotte met 3—2 na verlenging van Schwarz Weiss Köln. De zevende plaats in de eindrangschikking was weggelegd voor Slavia Praag, dat na penalties van KS Warta uit Polen wist te winnen. 1 vlgs Publicatie Mm van Volksgezondheid d d 29 9 76

Leidse Courant | 1977 | | pagina 24