Plaatwerkers grote Zandvoort winnaars Hszemans wint op Niiiburgring VERGUISDE D0MIT0R WINT GROTE PRIJS DEN HAAG Europese turntitel Markelov Verrassende zege voor Jon Ekerold Frans Sigmans blijft concurrentie weer voor SPORTTRIBUNE ARIE LUIJENDIJK RIJDT KNAP Spaanse coureur verongelukt Snelle tijden in De Houtzagerij TIPS VOOR DUINDIGT LEIDSE COURANT DINSDAG 31 MEI 1977 PAGINA 21 ZANDVOORT - Arte Luij- endijk stond niet op het hoogste podium. Toch was de Lola-coureur de held van Zandvoort tijdens de Internationale Pinksterra ces. De man uit Rosmalen, door tegenslag In de trai ning ver terug geworpen In het startveld voor het hoofdnummer, zorgde voor een grote triomf door de tweede manche voor de Europese beker voor for mule super vee-renwagens op te eisen. Wellicht had hij zelfs de eindzege in deze race over twee manches kunnen behalen als hij in de eerste wedstrijd niet vrijwel het hele veld had moeten passeren, voordat hij zich werkelijk in de strijd kon mengen. De Westduitse veemax-rijder Oieter Engel - eerste en tweede - kon zich mede daardoor totaalwinnaar noemen. Na drie van de zestien te Lloyd Ruby was weinig fortuinlijk. Zijn bolide crashte en vatte vlam. Ruby kwam op het circuit van Indianapolis ongedeerd uit de vuurzee. rijden ronden had Luyendijk zijn 27ste plaats al ingeruild voor een tiende. Engels voorsprong op diens landgenoot Axel Planken- horn bedroeg toen nog maar een halve seconde. Engel, die van start tot finish leidde, zou overigens dat verschil pas in de slotfase uitbou wen. Halverwege de race kwam Luyen dijk als zesde door. Twee plaatsen winst wist hij in die eerste race nog te boeken. De eindrangschik king van de eerste manche vormde uiteraard de startopstelling voor de tweede. Dat bracht Luijendijk in het voorste gelid. De rijder uit Rosmalen beperkt zich niet tot verdedigen van die positie. Aan vankelijk ging de strijd opnieuw tussen Engel en Plankenhorn. Slechts winst telde voor Planken hom. Hij verdreef zijn rivaal van de kop. Een lekke band bracht hem echter bij de kanslozen. Kan sloos was Luijendijk, na het uitval len van Plankenhom tweede, lang niet. Een enkele seconde scheidde hem nog van Engel. Toen de Tar- zanbocht voor de zevende maal werd gepasseerd ging de Neder lander de grote favoriet voorbij. Ook nu werd het verschil niet groter dan een enkele seconden. Vrees bekroop de supporters op de tribunes, dat de Duitser het in de racesport zo geliefde spel van kat en muis speelde. Dat bleek echter allerminst het geval. De laatste aanval die Engel inzette sloeg de Nederlander bekwaam af. Een ongeluk dat ernstige konse- kwenties scheen te hebben maak te dat de formule ford-race de rode vlag kreeg. De snel gestarte Frans Hettlnga moest onmlddelli|k nadat de vlag gevallen was In houden omdat de voor hem rij dende crossie van Maarten Hen- neman terug viel. Hettinga werd vervolgens door een van links komende wagen aange reden hetgeen in het compacte veld een kettingreactie te weeg bracht. De materiële schade was groot, doch alle rijders bleven on gedeerd. Een ronde later zou Henri Schouwink op het rechte gedeelte opzij worden gedrukt. Zijn Dulon verloor daarbij het linker achter wiel. Door de chaotische situatie in deze race liep het programma ruim vijf kwartier uit. Voor een gevecht dat de volle twaalf ronden duurde zorgden ook nu de Renaults 5 Gordini. De jeug dige John Vos, die zonder getraind te hebben in 26ste positie startte, leverde de indrukwekkendste pres tatie. Hij stuurde zijn rode bolide na drie ronden naar de derde plaats. Zijn aanval op het leidende duo John Bolten-Hans Deen was echter vergeefs. Bolten verspeelde zijn leidende po sitie even toen zijn wagen uit de koers raakte. Zeer snel had de bebaarde coureur uit Heiloo echter weer orde op zaken gesteld. Meedogenlozer nog was de strijd in de tweede merkenrace. Maar liefst 32 Golfs GTI verdrongen el kaar direct na de start in de Tar- zanbocht. De gevolgen bleven niet uit. De zilvergrijze wagens van Art Brethouwer en Nico Teeuw werden de eerste slachtoffers in deze door botsingen met veel schade beheer ste race. Opnieuw bleek duidelijk dat lang niet alle coureurs de stuurkunst bezitten om een derge lijke wedstrijd, waarin het steeds weer dringen in de bochten is. zonder problemen te kunnen uitrij den. De vraag kan steeds nadrukkelijker gesteld worden of in een dergelij ke race, waar de wagens gelijk zijn en de capaciteiten van de "cou reurs" duidelijke verschillen verto nen, wel 32 rijders moeten worden toegelaten. Tien coureurs vormden van begin tot eind een fel strijdende kop groep. Uitermate knap greep Lam mie van de Heuvel uiteindelijk de zege. Pas in de slotfase reed de achttienjarige Eindhovenaar zijn rode gti naar de voorste gelederen. Hij toonde toen zijn kracht en reed zichzelf nog los van de compacte groep. Grootste winnaars in dit duel waren zonder twijfel de plaat werkerijen. De grote prijs van Frankrijk voor formule II wagens op het circuit van PAU bij Pyrineeën Pyrensëen is na een massale botsing tijdens een onweersbui voortijdig afgebro ken. Op dat moment hadden de voorste wagens 59 van de 73 ron den afgelegd. De Fransman René Amoux (Renault) werd tot winnaar uitgeroepen. Bij het ongeluk liep niemand persoonlijk letsel op. Nürburgring De Nederlandse autocoureur Tolne Hezemans heeft samen met de VVestdultser Rolf Stommelen en de Australiër Tim Schenken zondag de 1000 kilometer van de Nürburgring gewonnen. Het was de vierde race, die meetelde in de strijd om de wereldtitel voor merken. Porsche Is opper machtig. Dat werd zondag nog eens aangetoond Bij de eerste zes kon zich slechts één BMW klasse- Indianapolis De 42-jarige A. J. Foyt heeft zondag in Indianapolis autosportgeschiedenis geschreven. Hij boekte in de 61e editie van de beroemde 500 mijl van Indianapolis zijn vierde overwinning. Eerder ging hij in 1961, 1964 en 1967 als winnaar over de finish. Hij is daarmee de eerste viervoudige overwinnaar in een van de belangrijkste sportevenementen, die de Verenigde Staten jaarlijks kennen. Maar liefst 400.000 toeschou wers waren getuige van de overwinning van „Ee-Dz- jee", zoals hij altijd wordt genoemd. En de staande ovatie, die hij tijdens zijn ereronde kreeg, gaven de man uit Texas nieuwe moed. Met èèn klap vernietigde hij alle geruchten over het beëindigen van zijn loopbaan. „Nu dit gelukt is, wil ik proberen de 500 mijl voor de vijfde keer te winnen". Voor de eerste maal in de geschiedenis reed er zondag ook een vrouw mee. Maar „Indianapolis" kent zijn tradities. Een daarvan is het startverzoek en starter Tony Hulman zeid dan ook precies hetzelfde als altijd: „Heren, wilt u de motoren starten.De 39-jarige Janet Guthrie speelde overigens geen rol van betekenis. Zij moest al vroeg de strijd staken. Ook de enige Europeaan, de Zwitser Clay Regazzoni, kwam niet in de eindklassering voor. Hij viel uit met een lekke benzineleiding. VILJOES De Rus Vladimir Markelov, afwezig bij de Olympische Spelen van Montreal ten gevolge van een blessure, Is in Viljoes winnaar geworden van de zes kamp van de Europese tumkamploen- schappen voor heren. Turners uit twintig landen namen aan de wedstrijden deel. De Rus Nicolaas Andria- nov, olympisch kampioen, die zich voorbe reidt .op de strijd om de wereldbeker, liet verstek gaan. Desondanks eisten de Russen de eerste drie plaatsen van de eindrang schikking op. Na Vladimir Markelov, die 57,80 punten vergaarde, kwamen diens land genoten Alexander Tjikatsjev (57,25 punten) en Vladimir Tikhonov (56,85 punten). De Nederlandse deelnemers eindigden zoals verwacht op bescheiden plaatsen, de 29e plaats van Frans van Etteren was niettemin de beste voor Nederland uit de geschiedenis. Dick Ooykaas eindigde op de 40e plaats en Jan van de Zande op de 53e stelling. De punten-waarderingen van de drie Neder landers op de verschillende onderdelen wa ren achtereenvolgens: vrije oefening, paard voltige, ringen, paardsprong, brug en rek als volgt: Van Elteren: 8.75. 8.80, 8.70, 9.25, 8.75 en 8.95, totaal 53,2. Ooykaas: 8.70, 8.55, 8.95, 8.85, 8.50 en 8.85, totaal 52,4. Van de Zande: 8.20, 8.50. 8.00, 8.80, 8.00, 8.15, totaal 49.65. Oe eindstand is: 1en Europees kampioen Vladimir Markelov (Rus) 57,80 punten, 2. Alexander Tjkatsjev (Rus) 57,25 punten, 3. Vladimir Tikhonov (Rus) 56,85 punten, 4. Ralph Baerthel (Odl; en Stojan Deltsjev (Bul) beiden 56,45 punten, 6. Ferenc Donat (Hon) 56,25 punten, 7. Eberhard Gienger (Wdl) 56,05 punten, 8. Zoltan Magyar (Hon) 56,00 punten, 9. Henri Boerio (Fra) 55,85 punten, 10. Michael Nikolai lOdh 55.80 punten. LE CASTELLET De Zuidafrikaan Jon Ekerold was de grote verras sing tijdens de wedstrijden om de grote prijzen van Frankrijk voor motorcoureurs. Hij werd winnaar van de 250 cc-klasse voor zijn landgenoot Alan North, die zich op kop nestelde van de ranglijst om de wereldtitel. Ekerold werd later ook nog eens tweede in de 350 cc-klasse. die - natuurlijk - werd gewonnen door de Japanner Taka- zumi Katayama. Een surprise was ook de overwinning in de zijspan- klasse van de Franse equipe Alain Michel en Gèrard Lecorre, die de leiders in de strijd om de wereldti tel. de Britten O'Dell en Konny, naar de tweede plaats verwezen. In de 125 cc-klasse, de lichtste, die zondag op Le Castellet werd verre- Barry Sheene den, eindigde de Italiaanse broe derstrijd tussen Pier Paolo Bianchi en Eugenio Lazzarini weer eens in sprong van twintig punten op de een overwinning voor Bianchi. De Amerikaan Steve Baker, die achter Brit Barry Sheene boekte zijn vier- 'good-old' Giacomo Agostini derde de ovenwinning in de halve liter wer(*- klasse. Sheene heeft nu een voor- MADRID De Spaanse autocou reur Carlos Barbeito is veronge lukt. Hij raakte tijdens een afdaling in de „Luis de Baviera"'. een wed strijd meetellend voor het Spaanse rallykampioenschap, met zijn Lan cia Stratos van de weg en reed tegen een boom. (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG Zaterdagavond or ganiseerde zwemvereniging DES een nationale tweekamp In het bad De Houtzagerij In Den Haag. Cees Jan Winkel bracht twee over winningen op zijn naam. Daarbij waren zijn gemaakte tijden per soonlijke records: 5.00.2 op de 400 wisselslag en 4.18.0 op hetzelfde vrije slag nummer. Het 100 meter sprintnummer ging geheel naar de familie Politiek van DES. Ingrid zegevierde bij de dames in 63.5, terwijl broer Raymond de heren overwinning in beslag nam met één minuut rond. Het betekende een persoonlijk record voor Ray mond Politiek, die bovendien zijn beste prestatie leverde op de 400 wisselslag. Met 5.19.6 finishte hij achter Cees Jan Winkel. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Door zijn overwinning in de Grote Prijs van Den Haag gaat Frans Vandeuren stevig aan de leiding in het Duindigtklassement bij de jockey's. Stand aan kop: 1. Vandeuren 21 punten, Van Gisteren 11, Wetemans 10, Leonard 8, Launchbury 7. Smith 5, Van der Kraats. Weiss elk 3, Treanor 2, Webb, Jones en Meltzer elk 1 punt. Bij de pikeurs kon Wim Duivenvoorde de leiding behouden met 14 punten. Daarachter: Piet Zandt 12, Gerard van Eykelenborg en Aad Harmsen 11Wim van Buytene, Marinus van Leeuwen, Cees de Leeuw en Gerard Gommans 10, Cees van Leeuwen 7 punten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tips voor de zeven draverijen en drie rennen morgenmiddag op de Wassenaarse renbaan Duindigt zijn: (De eerste start om 16.00 uur). Schipholprijs: O Bento, Nora Hagheweyde en Ostara Hanover. Orlyprijs: Partner, Pechulie en Pasja Eberhof. Sonja Sophlaprijs: Zomaar. Salopen Corral en Honour. Heathrowprijs: Orion Dakota, Nita Buitenzorg en Norman Dakota. Twenteprijs: Odysner, Nancy Hollandia en Nosca. Waldfahtprijs: King, Midsummer Nary en Feuerstar. Zestienhovenprlfs: Little Jick, Manderino H en Nanko Buitenzorg. Zaventhemprijs: Mike Nardinclant, Ido Hanover en Victorious II. Taribohprijs: Wilfreds Boy. Question en Fanthon. 1e Bourgetprija: Playboy Fortuna. Paulien Maaldrift. Non Stop. WASSENAAR Het kan gek gaan in de rensport Wat Is wijsheid vragen volbloedel- genaars zich soms wel af. De één gaat naar het buitenland, koopt een dure Import en komt er op Nederlandse bodem achter dat het paard door zijn hoge handicap In ons land niets kan verdienen. De ander koopt op een veiling voor een „weggeef- prijs" een paard en dit wint dapper de haver. In de rensport zijn hiervan voorbeel den genoeg te geven. Een verhaal apart zit er echter aan de import Domltor die zondagmiddag op de Wassenaarse baan de grote Prijs van Den Haag won. Door de eigenaar-trainer Hugo Zuiderent werd het paard op een veiling in het buiten land gekocht. Toen het paard, dat niet te duur was geweest, in Hoogerheide aankwam stond hij Zuiderent niet aan. In zijn hoofd Met vierhonderd gulden winst ging de hengst naar Gerard Kempkes uit Amersfoort, ook een eigenaar-trainer die de laatste jaren erg gelukkig was in de rensport en aan Elder Statesman een trouwe broodverdiener had. Domitor stelde bij zijn eerste optreden op Nederlandse bodem met een zesde plaats wat teleur, won daarna een ren en verdiende zondag met de overwinning in de Grote Prijs van Den Haag in handen van jockey Frans Vandeuren bijna achttien mille. De aankoop som is er natuurlijk al dubbel en dwars uit en Domitor heeft de klasse om nog menige grote ren op Duindigt te winnen, vooral als het over een lange afstand gaat zoals nu het geval was, 2500 meter. Toch duurde het even voordat Frans Van deuren met Domitor de wlnnaarsring In kon. Immers, toen de dolgelukkige Frans Van deuren de afzadelplaats opkwam verbleef de derbywinnaar Frances Hope met Toni Treanor al in de wlnnaarsring. Treanor was namelijk als enige op Duindigt de mening toegedaan dat hij had gewonnen. Sterker nog, voor velen was het zelfs nog een verrassing dat deze uitstekende Frances Hope tweede was en geen derde. De dolge lukkige trainer Gerard Kempkes mocht van burgemeester Schols een door de gemeente Den Haag beschikbaar gestelde zilveren leg penning in ontvangst nemen. Gerard Kemp kes: „Ik wist dat het een goed paard was, maar wat heeft Frans Vandeuren hem sterk over de eindstreep gebracht". Frances Hooe werd tweede voor Warbeck en de eerste favoriet Elan met John Smith. Geen' verrassingen deden zich in de Grote Pinksterprijs op Duindigt voor. De negentien jarige Wim van Buytene bracht de grote favoriet Nubar van Echten fraai als eerste over de eindstreep in de uitstekende kilome- tertijd van 1.19.3. Onma Pride, de tweede favoriet en derbywinnaar, viel in handen van Jan Wagenaar bij haar eerste optreden in dit seizoen tegen. Nicole H met Piet Zandt pakte het tweede geld voor Opulent Pride met Piet Smit. De laatste won ook twee koersen, Merciful en Nato de Bois. De Ut rechtse trainer-pikeur had aangekondigd met de paardesport te stoppen. Wellicht komt hij na deze successen weer tot andere gedach ten. Arthur van Rijswijk AMSTERDAM De eerste finale wedstrijd voor het Nederlands mo torcross-kampioenschap 500 cc op het circuit aan de Basisweg in Amsterdam is een overwinning ge worden voor Frans Sigmans. De Brabantse Husqvarna-rijder won de eerste manche en had aan een derde plaats in de tweede reeks over 30 minuten plus twee ronden voldoende om de leiding te nemen in de tussenstand voor het Neder lands kampioenschap. Bi| de start van de eerste manche nam de Bakelse couieur de leiding voor Toon Karsemakers en Peter Herlings. De jonge en talentvolle Herlings kwam sterk opzetten en nam in de negende van de totaal vijftien ronden de leiding over. In de laatste ronde kwam zijn Maico echter zonder benzine te staan en voordat Herlings zijn machine over de streep had geduwd waren tien coureurs hem gepasseerd. Gerrit Wolsink was bij de start met een andere coureur in aanraking geko men en was op de 34e plaats begonnen. De Nederlandse kam pioen raasde door het veld en was vier ronden voor het einde al tot de derde plaats doorgedrongen. Op dat moment echter kreeg zijn Suzuki een lekke band en toen de band ook nog van de velg afliep moest hij opgeven. Ook in de tweede manche leek Wolsink door pech achtervolgd. Eerst bleef hij met de start staan en stoof hij 400 meter achter de meute aan. Daarna kwam hij nog een keer in dezelfde manche te vallen Sterk worstelde Wolsink zich echter door het veld heen naar voren om drie punten voor het einde Herlings van de eerste plaats te verdringen en te zegevie ren. Sigmans won een duel van beste NMB-coureur Henk Aarts en daarmee het dagklassement. Tuuentiand Nederlands kamptoeo- 1 Frans Sigmans 55 ponten. 2. Henk Aarts 46 punten, 3. Johan Scheele 44 punten. 4 Math Hensen 42 punten, 5 Peter Herlings 38 punten, 6. Gerrit WoF sink 30 punten, 7 Arno Bosch 28 punten. 8. Toon Karamakere 27 punten Henk van Mierlo uit Boekelo heeft gisteren in IJhorst een motorcross voor het Nederlands .kampioen schap 125 cc gewonnen Leo Boers uit Someren eindigde op de tweede plaats. De uitslag is. 1 Henk van Mierlo (Boe kelo) Suzuki; 2. Lao Boers (Someren) Suzuki. 3 Koos Minkeler (Veendem) Suzuki. 4. Jan Mulder (Veendam) Suzu ki: 5. Han Lammere (Bergambacht) Ya maha, 6 Peter Groeneveld I's-Graven deel) Suzuki. Dieier Engel rijdt af op de zege in de race van de super vees voor de Europese titel, hoewel hij op dit moment in de tweede manche achter Arie Luijendijk rijdt. Burgemeester Schols overhandigt Gerard Kempkes de zilveren legpenning na de van diens paard.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 21