Bestemming vliegtuig knelpunt Mogelijk 400 doden bij brand in Amerikaanse club Pinkster-weekeinde bracht record-drukte BURé&S Haagse bioscoop Rex uitgebrand Amin naar Londen Koffie 56 ct, thee 17 et Nog gat van 25.000 gulden Giro slecht voor Belgie Eredivisieclubs willen andere tenniscompetitie ÊeldócSouumt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hootdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. kdvertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147.70, losse nummers: 55 cent. Dinsdag 31 mei 1977,67e jaargang no. 30746 Soft-pop De AVRO ziet vanavond af van de gebruikelijke Toppop en zendt in plaats daarvan een pro gramma met soft-pop uit, waar bij nadrukkelijke presentatie bovendien achterwege blijft op Ned. II om 19.05 uur. Op Ned. I om 21.50 uur „De ambtenaar naakt", een dramati sche en gedurfde film over ho mofilie. Vrij zonnig Droog en vrij zonnig. Matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximumtemperatu ren ongeveer 16 graden, maar aan de kust enkele graden lager. Morgen zon: 5.27-21.16 Schev. hoog water 3.11, 15.40. Laag wa ter 11.09, 23.28 Staatsbezoek president Suriname uitgesteld (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het eerste staats- iebezoek, dat de president van Suriname dr. J.H.E. Ferrier van 1 tot 4 juni aan Nederland zou brengen is voor onbepaalde tijd uitgesteld in verband met de gijzelingen in Drenthe. Dit heeft het Hof van koningin Juliana vanmorgen officieel me degedeeld. Het s.staatsiebezoek het eerste staatsbezoek geweest zijn na de 1 onafhankelijkheid van Surina- me. De heer Ferrier verblijft al enige tijd in ons land. Hij lo- I geert in Leiden. Duizenden Nederlanders hebben de beide Pinksterdagen op "ge- paste" wijze doorgebracht met het kijken naar de gekaapte trein bij De Punt, een bezigheid, die door de autoriteiten alles behalve werd i gewaardeerd, omdat daardoor de wegen voor hulpverleners werden geblokkeerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het contact tussen het beleidscentrum in het ministe rie van Justitie en de Molukkers in Bovensmilde en De Punt spitst zich nog steeds toe op de vraag, wat de bestemming zal zijn van het vliegtuig waarmee de Moluk kers het land uit willen. Staatsse cretaris Zeevalking (Justitie) deel de zondag al mee, dat er geen bemanning zou zijn te vinden voor de door de Molukkers geëiste Boeing 747, zolang de kapers en bezetters voor het vertrek geen bestemming zouden opgeven. Nu de Molukkers hebben gezegd, dat zij de eis, dat ook de gijzelaars mee zouden moe ten in het vliegtuig, dit weekeinde hebben laten vallen, is de regering bereid om een vliegtuig ter beschikking te stellen. Op het beleidscentrum wordt nog steeds overlegd of en zo ja hoeveel in Nederland gevangen zittende Zuid Molukkers mee zouden mogen. Minister Van Agt heeft echter gisteravond gezegd, dat hij er nog niet helemaal zeker van is, of de Molukkers werkelijk menen dat zij bovengenoemde eis willen laten vallen. „Daarover moeten we eerst absolute zeker heid hebben", aldus Van Agt. „De contacten die wij met de Molukkers hebben, verlopen vaak in een zeer emotione le sfeer. Dat het in zo'n stemming wel eens kan gebeuren dat de Molukkers terugkomen op eerdere beloften, is vorige week bij de evacuatie van de schoolkinderen gebleken. Gedurende het gehele weekeinde is het be leidscentrum in Den Haag volop bemand geweest. Meestentijds waren peremier Den Uyl, minister Van Agt, minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) en staatsse cretaris Zeevalking van justitie aanwezig, maar regelmatig voegden zich ook ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken), Van Doorn (CRM) en Vorrink (Volksgezondheid) bij hen. Gisteravond laat deelde een woordvoerder van het ministerie van Justitie mee, dat de zaak voorlopig nog vrij uitzichtloos was. Engelse terreurbestrijders brengen gas mee Ook vanochtend hebben noch de schoolbe- zetters noch de treinkapers gereageerd op uitspraken van minister Van Agt, dat, ook al zouden de Molukkers hun eisen om de gegijzelden mee te nemen naar het buiten land laten vallen, dit niet wil zeggen dat nu reeds een „aanvaardbare oplossing" binnen handbereik zou liggen. In het beleidscentrum in Assen wordt ervan uitgegaan, dat de mogelijkheid dat deze Molukse actie zonder bloedvergieten zal ver lopen groter wordt naarmate de tijd ver strijkt. Ook uit het feit dat thans spelletjes naar de trein mogen worden gebracht, wordt verondersteld dat de sfeer in de trein tussen gijzelaars en gegijzelden verbetert Dit gebeurde ook tijdens de treinkapingen in Wijster, waar na de derde dag geen executies door de Zuidmolukkers meer wer den uitgevoerd. Vanuit Engeland komt het bericht, dat de instructeur-adviseurs van de Special Air Service (SAS), gespecialiseerd in de bestrij ding van terroristen, die afgelopen week op Nederlands verzoek naar ons land zijn over gevlogen, een voorraad c.r.-gas hebben mee gebracht, een moderne versie van het oude traangas. Wat het door SAS-militairen meegebrachte gas betreft, wordt opgemerkt, dat het een bijzonder snel werkend gas is. In enkele seconden veroorzaakt het acuut ongemak aan de ogen, een lopende neus, benauwd heid, met een brandend gevoel in de lucht wegen, en neiging tot braken. De gevolgen zouden evenwel van betrekkelijk korte duur zijn en niet blijvend. Het resultaat van een dergelijke gasaanval is in ieder geval, dat niemand nog weerstand kan bieden. Op het NS-emplacement van Haren staat, gecamoufleerd, een gepantserde trein ge reed, waarmee eventueel de gekaapte trein kan worden overrompeld zodra de gegijzel den in de trein bij De Punt het slachtoffer dreigen te worden van geweld. Op het em placement staat ook een soortgelijke trein als die bij de Punt, waarop militairen vorige week reeds hebben geoefend. Zie ook pagina 5 7. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar schatting heb ben zo'n 820.000 buitenlanders het Pinksterweekeinde in ons land door gebracht. Het Nationaal Bureau voor toerisme spreekt van een nieuw re cord. Het merendeel van de buitenlandse gasten kwam uit West-Duitsland en streek neer in de kuststrook; niet al leen in Zuid- en Noord-Holland, maar ook in Zeeland. De traditionele kust plaatsen als Bergen, Katwijk, Noord- wijk en Scheveningen zaten het Pink- sterweekeinde vol. Niet alleen voor wat betreft de hotels, maar ook de bungalows en kampeerterreinen. Het onderbrengen van de gasten heeft geen problemen opgeleverd, omdat het „achterland" genoeg accommoda tie voorhanden had- De Politie-verkeersdienst in Drieber gen heeft het dit weekeinde niet te moeilijk gehad; op de bekende knel punten ontstond weer file-vorming. De Westduitsers die gistermiddag naar huis gingen hebben enig oponthoud gehad bij de grenspost Bergh/auto- weg. Maar in Noordwijk alleen al moest de politie 600 parkeerbonnen uitdelen. De toeristische attracties in ons land hebben - mede door het fraaie weer - niet te klagen gehad over gebrek aan oelangstelling. Topper was De Beekse Bergen met 51.000 bezoekers. Daarna kwam het ponypark Slagharen met 41.000, gevolgd door Duinrell (32.150), Madorudam (30.000), Blijdorp (18.000), Linnaeushof (14.500) en Dierenpark Wassenaar 14.400. De laatste dag Keu kenhof trok nog 15.000 bezoekers. LONDEN (AP) President Idi Amin zal volgende week naar Londen reizen in verband met een topconferentie van het Brit se Gemenebest. De Oegandese staatsman brengt zijn eigen vei ligheidsmannen mee. De Britse regering heeft verklaard zijn veiligheid niet te kunnen garan deren. De topconferentie van de 36 Ge- menebestlanden wordt van 8 tot 16 juni gehouden. SOUTHGATE Kentucky, VS.- Rtr/UPI) Een geweldige brand in de Amerikaanse Beverley Hill Supper Club, een gebouw met een eetzaal, een danszaal en tientallen kleinere zalen aan de rivier de Ohio in de staat Kentucky, heeft zaterdag- avond aan mogelijk 400 mensen het leven gekost. Gisteren waren 160 lijken geborgen, maar moge lijk liggen nog 250 slachtoffers onder het puin van het totaal uitgebrande complex. Bij het uitbreken van de brand waren 3500 mensen in het gebouw aanwezig. De oorzaak van de brand is onbekend. Volgens de brandweer had het gebouw voldoende P uitgangen, maar het was niet uitgerust met een sproeisysteem. In de grote zaal zou de zanger John Davidson optreden, en een orkestje was aan het inspelen, toen een van de obers naar de microfoon liep en zei: „Er is een brandje. Blijft u kalm klam en verlaat het gebouw". Terwijl de mensen naar de deur gingen, bleef het orkestje doorspelen, tot het vuur zich naar de grote zaal verspeidde. De rook veroorzaakte paniek, waardoor veel mensen deuitgangen niet meer konden vinden„We moesten kalm blijven, onder derook blijven, maar zelfs 30 centimeter boven de grond kon ik op een bepaald moment geen lucht meer krijgen", aldus een van de geredden. iweeennau uur noaig om ae oranu onuer cumrum ie Krijgen. (van onze verslaggevers) Den Haag Aan de Lange Poten in Den Haag is in de nacht van Eerste op Tweede Pinksterdag de bioscoop Rex bijna geheel uitgebrand. Men raamt de schade op ongeveer één miljoen gulden. De oorzaak van de brand heeft men nog niet kunnen achterhalen. He vuur werd enkele uren na afloop van de laatste avond voorstelling ontdekt. Voordat men de brand onder controle had stortte het dak in de bio scoopzaal. De directie wil de bioscoop recht tegenover het crisiscentrum van de regering herbouwen. In Amsterdam is zaterdagmid dag een 78-jarige man omgeko men bij een uitslaande brand aan de Oudezijds Voorburgwal. Alle bovenverdiepingen brand den geheel uit. Een brand in het schakelstation van een aluminiumfabriek in Delfzijl heeft zaterdagavond het leven gekost aan twee personen. De mannen waren op dat mo ment in het station aan het werk in verband met een storing. De oorzaak is nog niet bekend. Tien hectare bos tussen de dor pen Ter Apel en Sellingen is zaterdagmiddag in vlammen op gegaan. Het bos vormde een onderdeel van een recreatiege bied. Bij een felle brand in Ede zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee flatwoningen in de as gelegd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Een inderhaast ingerichte rouwkapel, waarin de lijken van de slachtoffers van de brand bijeen zijn gebracht. DONDERDAG A.S.: AMSTERDAM (ANP) koffiebranders en theepakkers prijzen op de wereldmarkt zijn Met in- meegedeeld. ingekocht. De consumentenprijs gang van donderdag 2 juni De winkelprijs van koffie gaat van thee zal worden verhoogd wordt de koffie opnieuw fors met 56 cent per pak van 250 met gemiddeld 17 cent per pak- duurder en zal ook de prijs van gram omhoog als gevolg van de je van 100 gram en met 12 cent thee omhoog gaan, zo heeft de verwerking van grondstoffen, per doosje met 20 theezakjes Vereniging van Nederlandse die eerder tegen verder gestegen van 4 gram. ADVERTENTIE STICHTING VOORZIENINGEN GEHANDICAPTEN NOORDELIJK ZUID-HOLLAND Onze Stichting, die een aantal voorzieningen voor geestelijk e lichamelijk aehanriirapten beheert, zoekt voor haar Centraal Bureau een administratief medewerk(st)er die na een inwerkperiode in staat moet zijn om zelfstandig e groot deel van de administratie te voeren. Opleidingsniveau: havo of meao. Ook diegenen, die dit jaar eindexamen havo (met keuze-pakket handelswetenschappen) of meao hebben geaan, komen voor deze funktie in aanmerking. Salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring, varieert tuss 1.608,64 en 2.363,70. De vakantietoeslag bedraagt 8%. NDflflG IHT PAGINA'S Etiquette bij cricketers geschonden DEN HAAG Het doorgaans zo rusti ge cricketwereldje werd gisteren danig opgeschrikt tijdens de hoofdklassewed strijd HCC I UD. Een incident rond bowler Steven Lub bers. die gebruik maakte van de reg lementen en een fout van de scheidsrechter, maar de etiquette met voeten trad door het dichtst bij hem in de buurt staande wicket van de al van zijn crease weggelopen HCC-er Sjoerd Keilholz te treffen, deed de gemoederen aan de Van Hogenhouck- laan hoog oplopen. „Het is de vraag of Lubbers na dit onsportieve voorval nog voor het Nederlandse team wordt geselecteerd," aldus de competitieleider van de cricket bond. UD won overigens door de tactische manoeuvre van Lubbers. DEN HAAG De onderhandelingen over een transfer van Aad Mansveld van FC Den Haag naar Feyenoord zijn nog steeds niet afgerond. Zaterdagmiddag spraken beide clubs weer met elkaar, maar er bleef een gat bestaan tussen vraag- en aanbodprijs van ongeveer 25.000 gulden. Het contact is nu enige dagen verbroken, omdat directeur Guus Brox van Feyenoord in Italië vertoeft, waar zijn ploeg een duel tegen het Italiaanse elftal speelt. Paard van 35.000 gulden gestolen ROTTERDAM De politie in Limburg heeft de 29-jarige in Duitsland woonachtige Nederlander A. L. H. W. aange houden. Hij wordt ervan verdacht een paard ter waarde van 35.000 te hebben gestolen. Hij nam het dier weg uit een stal van de Oranje-hoeve in Hoek van Holland. De politie trof het paard aan in een landbouwschuur in Velden (Limburg). ROME De Giro de ronde van Italië begint een zeer slechte naam te krijgen bij de Belgische wielrenners. Moesten vorig jaar Eddy Merckx. Johan de Muynck. Sercu en Roger de Vlaemink uitvallen om verschillende redenen, de aan de gang zijnde editie verloopt al evenmin gelukkig voor onze zuiderburen. In de meestal zeer onregelmatig verlopende eindsprints sloeg het noodlot zaterdag voor Freddy Maertens toe. De Belg, die al zo veel ritzeges boekte dit jaar. kwam zeer ernstig ten val. Maertens, die vrijwel altijd letterlijk en figuurlijk overeind blijft in de spurten moest de strijd staken. Al eerder had Roger de Vlaemink de Giro de rug moeten toekeren. (Van onze verslaggever) VOORBURG Binnenkort wordt er een gesprek gearran geerd tussen besturen van eredivisietennisclubs en de bond over een eventuele wijziging van de competitiestructuur. Ook bij de clubs bestaat, nadat spelers al eerder hun ongenoegen daarover hadden geuit, onvrede over de tot dusver gevolgde procedure. Er wordt in tenniskringen gedacht aan het verminderen van het aantal partijen, het verplaatsen van de competitie naar een later tijdstip in het jaar en een eventuele gescheiden heren- en damescompeti tie. Overigens i9 de discussie tussen de Davis Cupselectie en het bondsbestuur over de:gang van zaken rond voorbe reiding e.d. in een impasse geraakt. Er is geen nieuwe datum voor overleg vastgesteld. 7.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1